Reklam Zaman Gazetesi Reklam
  12 Mart 2000 Pazar Açık Şemsiye  
Haberler

   Tüm Haberler

  
Kalem tutan parmaklar


Okulda en sevilen hediye şüphesiz ki kitap, defter ve ders araçlarıdır. Ama en çok kalemlere sevinir öğrenci. Çeşit çeşit, renkli renkli kalemler. Onlarla öğretmenin verdiği zor ödevleri yapmak, not tutmak bir başkadır.

Hele de onlarla resim yapması yok mu? Ressamlara taş çıkartacak resimler yapar çocuklar. O güzel kalemleri tutan minicik eller sevinçten ne yazacağını şaşırır. Önce bir çocuk yapar o eller. Sonra da bir ev, çatısı, bacası ve duman... Bakar resimde bir eksiklik var; bir de ağaç konduruverir oracığa. "Hiç kuşsuz ağaç olur mu?" der kendi kendine o küçük eller; "Kuş da oluversin." Bir de resmin boyaması var. İşte boyama; resmin en heyecanlı ve en güzel yeridir. İstediği şeyi, istediği renkte boyamakta hürdür o mini mini eller. Zaten resmi güzel gösteren; bir o küçük eller, bir de renkli renkli boya kalemleridir.

Biraz büyüyünce parmaklar; yazı yazmaya başlar. Önce düz çizgi (|), sonra biraz sağa eğik (/), sonra da sola (\). Ve harfler gelir sırayla "a, b, c..." diye. Parmaklar iyice olgunlaşırsa büyük yazılar bile yazabilir. Harfler bir sağa, bir sola oynar durur. Daha da büyürse parmaklar; artık tutulmaz olur. O renkli, güzel, ince uçlu kalemler en iyi şekilde kullanılırlar. Sıraya "AÇIK ŞEMSİYE" gelir. Bütün sayfayı Türkiye'nin kalem tutan parmakları doldurur.

Burcu Borazan - Çumra / Konya


   Ahvah Baba

Alemin Dert Fıçısı

Anlaşamamak iyidir!

Sevgili alemin dert fıçısı Ahvah Baba;

Biz üç kız kardeşiz. İlknur, Öznur ve Aynur... Hiçbir zaman anlaşamıyoruz. Üçümüzün ortak noktası bile yok. Derslerimizde anlaşamıyoruz, ev temizliğinde anlaşamıyoruz, daha bin bir türlü anlaşmazlıklar. Bunun nedenini bir türlü bulamıyoruz. Nedenini bulmak için toplanıp konuşuyoruz aramızda, yine de anlaşamıyoruz. Benim fikirlerimi onlar beğenmiyor, onların fikirlerini ise ben beğenmiyorum. Aynur 9 yaşında, belki küçük olduğu için fikirlerimizi beğenmiyor diyoruz. Ya Öznur'la ben niçin anlaşamıyoruz bilmiyorum. Aramızda sadece 1 yaş var. O 14, ben 15 yaşındayım. Senden ricamız, bu anlaşmazlığın nedenini bulman. Seni bunun için rahatsız ettim. Öznur,

İlknur, Aynur Yiğit- Adana.

Değerli nur nur nur okurlarım;

Anlaşmak her zaman iyi bir şey değildir. Değişik görüşlerin olması her zaman iyi sonuçlar verir. Yani şimdi düşünün, üçünüz de birisine kötülük yapmak üzere anlaşsanız bu iyi bir şey mi? Ya da bir topluluktaki bütün insanlar 24 saat yan gelip yatmak ve havaya tükürmek üzere anlaşsalar bu iyi bir şey mi? Boşverin, anlaşmamak iyidir bazen. Ben bazen doğru bir görüşün bile karşısına geçer ve muhatabımın görüşünü ne kadar savunabildiğini ve sevdiğini anlamaya çalışırım, bu arada onu da sinir ederim tabii. Olur böyle şeyler.

Alaska frigooo!

Sevgili Ahvah Baba;

Benim derdime çare bulabilir misin? Derdim o kadar büyük ki Ağrı Dağı kadar. Derdim şudur sana Ahvah Baba, evimizin yangın merdiveni yok. Çok korkuyorum, Allah göstermesin ya yangın çıkarsa. O zaman nereden kaçarım ben? O alev alev yanan ateşten nasıl da korkarım ben. Çookkk korkarım. Bildiğin gibi kaçmak için en güvenli yer yangın merdivenleri. Biliyorsun değil mi? Bana bir çare bul Ah ve Vah Baba, bir çare bul. Her ne kadar evimiz bir katlı olsa da sen yine bir çare bul... (Sizin öyle hayranınızım ki ben yazılarınızı okuduktan sonra bir kere daha okuyasım geliyor. Keşke diyorum her gün yazsan... Size minnettarlığımı sunar, teşekkürlerimi belirtirim.)

Muaz Kalaycı-Düziçi/ Osmaniye

Muazcığım sen benimle kafa mı buluyorsun yaa?.. Yazını merakla okudum; ama o evinizin tek katlı olduğu cümleye gelince saçlarım diken diken oldu, şimdi kaz tüyüyle okşadığım halde yatışmıyorlar, öyle dimdik kaldılar.

Bana bak kızdırma beni, kızdırma. Yangın çıktığı zaman açarsın pencereyi, hoop atlarsın dışarıya olur biter. Tek katlı eve yangın merdiveni nerede görülmüş, deli etmeyin adamı yahu...

Ama, hayır ben yangından çok korkuyorum diyorsan o zaman sana tavsiyem, gidip kutuplara yerleşmen ve bir eskimo evinde eskimo gibi yaşamandır. Biliyorsun eskimo evleri buzdan yapılır ve yangın çıkma ihtimali sıfırdır. Hadi bakalım Alaska frigoooo...


   Yağmurluk
Nesibe Ra'na Hışıroğlu Kapılar... Bazen onlar için öyle çok üzülüyorum ki! Çünkü biz insanlar kapılara çok sert davranıyoruz. Annemize kızıyoruz, kardeşimize kızıyoruz, arkadaşımıza kızıyoruz ve hiç acımadan çarpıp çıktığımız kapılar çekiyor bu kızgınlıklarımızın bedelini.

Oysa kapılar çok önemli hayatımız için. Onlar bazen çok gizemli bir havaya bürünürler de açıp bakmaya korkarız, bazen de alır götürürler bizi bilmediğimiz, tanımadığımız uzak ve güzel yerlere.

Şarkılar da tıpkı kapılar gibi. Kendimize göre kızınca da şarkı söylüyoruz, sevinince de. Ama tek bir fark var; şarkıların ünlü olup dillerden dile dolaşma ihtimalleri kuvvetli. Halbuki zavallı kapılar hep zor ve sessiz bir ömür sürüyorlar. Hiç kimse kapıların acılarını bilmiyor ve onlar hiç kimse tarafından keşfedilip, şan, şöhret sahibi olmuyorlar. Tabii bu onlar için talihsizlik mi yoksa talih mi o ayrı bir tartışma konusu.

Artık kapılarımızı anlamaya çalışalım. Kapılarımız nasıl mutluluklara açılabiliyorsa biz de kapılarımızı mutlulukla açabilmeliyiz. Tabii ki bazen acılara da açılır kapılar. Ama acıları bilmeseydik, mutluluğun ne olduğunu nerden bilecektik? İşte acılara da açılıp mutluluğu öğrettiği için kapılarımıza bir kat daha iyi davranmak zorundayız şimdi!

* Nesibe Ra'na Hışıroğlu - Cumhuriyet Lisesi 3 / Çorum


   Teşekkürler...
Bir mektup, bin umut' kampanyamıza birçok okuldan da destek geldi. Kampanyamıza katılarak mektup yazan ve hediye gönderen bütün okullara ve öğrencilere teşekkür ederiz. İşte mektup kampanyamıza ilgi gösteren okullarımız: Hatay / İskenderun Özel Gülen İlköğretim Okulu, İstanbul / Pendik Özel Nilüfer İlköğretim Okulu, İstanbul / Bakırköy Yavuz Selim İlköğretim Okulu, İstanbul/Şirinevler Fatih Koleji, Ankara Özel Ceceli İlköğretim Okulu, Ankara Özel Samanyolu İlköğretim Okulu Sevgi ve Hoşgörü Kulübü, İstanbul / Kadıköy Özel Sevgi Çiçeği Anafen İlkokulu, Çorum 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu, İstanbul/ Avcılar Anafen Dersanesi, Alanya Özel Ufuk İlköğretim Okulu, Balıkesir /Edremit Karagözoğlu İlköğretim Okulu, Balıkesir /Edremit Özel Özcan İlköğretim Okulu Burdur Namık Kemal İlköğretim okulu, İstanbul / Gaziosmanpaşa Barbaros Hayrettinpaşa İlköğretim Okulu, İstanbul /Pendik Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu, İstanbul / Yeşilova Özel Kanuni Sultan Süleyman İlköğretim Okulu, İstanbul / Feza İzci Kulübü, İstanbul / Fatih Özel Fatih Koleji, İstanbul / Güngören Özel Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu, İstanbul / Sultanbeyli Fatih İlköğretim Okulu, İstanbul / Göztepe 50. Yıl Cumhuriyet Feridun Tümer İlköğretim Okulu, İstanbul / Şişli Ayağağa İlköğretim Okulu, İstanbul / Merter Yıldırım Beyazıt İlköğretim Okulu, İzmir Körfez Dersaneleri Hatay Şubesi, İzmir / Torbalı Mustafa Çoban ilköğretim Okulu, İzmir / Tire Körfez Dersaneleri, Ankara / Nazmi Elmas İlköğretim Okulu, İstanbul / Üsküdar Özel Coşkun İlköğretim Okulu, İstanbul / Özel Sultanbeyli Koleji, Manisa / Özel Körfez İlköğretim Okulu, İzmir / Atıfbey Öğrenci Yurdu, Urfa / İmam Hatip Lisesi, Erzincan Özel Otlukbeli İlköğretim Okulu, Elazığ O. M. Sabuncu İlköğretim Okulu, Kırşehir Yusuf Yapıcı İlköğretim Okulu, Giresun Kayadibi ilköğretim Okulu, Kocaeli / Gebze Özel Çırağan İlköğretim Okulu, Manisa/ Alaşehir Özel Gaye İlköğretim Okulu, Manisa Vicdan Karaosmanoğlu İlköğretim Okulu, Kastamonu Pehlivan Köyü İlköğretim Okulu, Osmaniye Özel Hoşgörü Koleji, Siirt Merkez Doluharman Köyü ilköğretim Okulu, Siirt Cumhuriyet İlköğretim Okulu, K. Maraş / Elbistan Doğansitesi İlköğretim Okulu, Kars Yüzüncü Yıl İlköğretim Okulu, Muş / Varto Çağlar YİBO Okulu, Uşak / Eşme Özel Günyaka Erkek Öğrenci Yurdu, Bursa/ Yenişehir Koyunhisar İlköğretim Okulu, Giresun Özel Çağrı İlköğretim Okulu ve Van Özel Serhat İlköğretim Okulu öğrencileri... Hepinize çok teşekkürler, Şemsiyeniz hep açık olsun!


   Kuzuların sevimliliği
İşte yine Kurban Bayramı geliyor. Sevinçle, merhamet ve iyilikle şehrimize misafir oluyor. Kurbanlık hayvanlar güzel sesleriyle şehrimizin meydanlarına yayılıyorlar. Hepsinin üzerinde derin bir memnuniyet ifadesi görüyorum. Dağları, ovaları, ağaçları ve rüzgarı görüyorum. Bayram geliyor. İçim kıpır kıpır. Ben aldığımız kurbanlık koyunumuzu beslemeye başladım bile. Birkaç gün de olsa ona bakmak, onunla arkadaş olmak güzel şey. Şimdiden bayramınızı kutluyorum.

M. Bikes Aydın / Burdur


   Mektubu Gelenler
'Bir mektup bin umut' kampanyamıza mektup gönderen arkadaşlarımızın isimlerini bugün de yayınlamaya devam ediyoruz. Gelecek hafta da isimlerinizi yayınlamaya devam edeceğiz.

Adana'dan İclal Çetin, Gülfidan Keleş, Zeynep Döner, Adıyaman'dan Mehmet Evlin. Ankara'dan Fatma Sivri, Sevgi Gümüştekin, Hatice Köşker, Bahar Deveci, Yalçın Güler, Asiye Çiçek, Emine Gümüştekin, Sümeyra Ulaş, Gamze Gümüştekin, Melike Can, Havva Altınten. Zelihe Şavlı, Beyda Yılmaz, Tülin Altınten, Mehtap Erez, Ümit Özdemir, Ebru Kart, İsminaz Özcan, Nesrin Özdemir, Özlem Altınbulak, Aynur Özdemir, Gülizar Serin, Alper Çınar, Merve Kocaosman,Batuhan Kara, Sena Kirtiş, Aslı Çakmaklı, Büşra Türkoğlu, Antalya'dan Serap Doğan, Asiye Yiğit, Safiye Yıldırım, Emine Ergün, Müzeyyen Deniz, Mehmet Şahin, Aslı Çeker, Lütfiye Yurdakul, Emre Çolak. Afyon'dan Hatice Sandıkçı, Hatice Kırmacı, Özmel Yazıcı. Almanya'dan Sündüz Duran, Selim Duran, Gülhan Duran, Gülden Duran, Hasan Polat. Aksaray'dan Neslihan Timuçin, Esra Teoman. Aydın'dan Merve Barbaros, Meral Barbaros, Beyza Barbaros, Şule Duran. Balıkesir'den Elçin Gözen, Fatma Kurban, Neslihan Dilara Ünsür, Pelin Sever, Derya Özem, Mustafa Ersan, Nur Akça, Merve Çolak, Gizem Gürsoy, Merve Gamaşdere, Turgay Atabey, Ali Ertan, Ergün Sivri, Murat Ege, Murat Mert, Zehra Gangar, Gülsüm Dağıstan, Kezban aktaş, Seher Karagöz, Sadık Emek, İlhan Çetin, Mehmet Güleroğlu, Fulden Binicioğlu, Semih Gürbak, Ersin Ay, Mervenur Özdemir, Burcu Orta, Gülcan Duran, Selma Yıldız, Arda Fila, Buğra Varsak, Dilara Özay, Doğuş Akkuş, Sedat Yüksel, Serdar Dönmez, Beyna Demiralp, Sena Yalçın, Erdem Erdim, Z. Bekir Polat, Tülay Öldaş, Aydan Koza, Abdullah Tomur, Hasan Elveren, Merve Büyükdalya, Beyza Erdir, Muhammed Emin, Alaaddin Akay, Betül Kocatürk, İhsan Tekke, Refika Nur Kabak, Sümeyye Aydın, Süreyya Aydın, Ayşe Takar, Özlem Aktaş. Bayburt'tan İlhan Bıyık. Bursa'dan Emine Çelik, Salih Bulut, Eda Sevinç, Ayşe Ataş, Semra Kınık, Sema Hacıoğlu, Kübra Berber, Betül Bat, Büşra Kar, Osman Yağmen, Canan Sarıbaş, Serpil Uz, Nagihan Sevim, Miray Kır, Sadık Çakır, Hamdi Çakırr, Mine Karaefe, Nalan Kösen, Zehra Demiröz, Mehmet Ergül, K. Tuğçe Tuğral, Fatih Darçın, Aykut Kamil, Elif Cömert, Sonay Mutlu, Etem Şahiner, Olcay Şahiner, Rükiye Duysak, Aynur Yiş, Orhan Altıntaş, Harun Yeniay, Güzide Berber. Çanakkale'den Veli Çokparlamış, Ergin Ayaşlı, Habil Kesler, Serkan Sezgin, Hüseyin Mısıroğlu, Bektaş Eser, Feyzullah Meşe, Suna Aydoğan, Sümeyra Abacı, İrem, Sude Şengül, Burcu Doğan, Şaban Kırlı, Mükafat Sarı, Erol Hekim, Özcan Peker, Serdar Çelik. Burdur'dan Beyza Ateş, Abide Gökmen, Ayşe Arıkan. Çorum'dan Orhan Özcelik, Suna Balcı, Selçuk Corman, Ferhat Keleş, İlyas Özel, Doğan Biler, Mehmet Yaşar, Mustafa Giraz, Feyzullah Darbaş, Selami Eker, Mehmet Ertuğrul, Murat Tunca. Ceyhan Bektemir, Elvan Temel, Şuayip Bekçi, Murat Giraz, Abdullah Dinçay, Yakup Yiğit, Elvan Yiğit, Şevket Avcı, Mustafa Özkaya, Çağlar Eren, Mücahit Şentürk, Ercan Ökmen, Hayrettin Çelik, Ayhan Alıcı, Bekir Koca, Enes Ertuğral, Erhan Işık, Ömer Çelik, Şükrü Gündoğnu, Özgür Güvenç, Talip Avcı, Osman Akman, Özal Şahin, Şükrü Genç, Metin Kurt, Sinan Metin, Hasan Ekici, Sefa Çolak, Niyazi Suna, Muharrem Özdemir, Halil İbrahim Akgül, Ali Kobak, Özlem Celk, Derya Aslan, Ayşe Köse, Hicran Taşçı, E. Selma Özdemir, İffet Tercan, Nazmiye Kayış, Leyla Demir, Kamile Giraz, Züleyha Demir, Bircan Gül, Rukiye Vargeloğlu, Zehra Keleş, Sultan Karatepe, Gülsüm Karamanlı, Neslihen Kargın, Azime Adıcı, Çiğdem Özdemir, Ferdane Dalyan, Sevda Karakaya, Arzu Saçıkara, Meryem Akman, Lale Demir, Emine Eren, Birsel Karatepe,Seher Sarıtaç, Bircan Çiftçi, Suna Coşkun, Hatice Şakar, Döndü Geçit, Maşite Ceylan, Ayşe Celt, Emine Aydın, Esra Özkes, Selver Toker, Fatma Özenç, Sultan Adıgüzel, Emine Dinç. Erzurum'dan Sema Erkayman, Dilara Erkayman, İmran Kurukçu. Elazığ'dan A. Elif Dikler. Fransa'dan Adibelli Hediye. İstanbul'dan Hanife Öz, Furkan Haskaraman, Şura Oğuz, Ece İrem Bilgiç, Efnan Büyükkaya, Kazım Saçlı, Burak Gücin, Cemal Beşer, Zeynep Özcan, Elif Öngül, Eren Sağlam, Şeyma Adilce, Merve Mutlu, Furkan Mutlu, Hüseyin Bayram, Zeynep Özcan, Rukiye, Nihal, Ece, Melike, Zeynep Ertekin, Nihan Esenkal, Emir Karaköse, Şeyma Adilce, R. Ahmet Tanrıöver, Şedanur Aslan, Şükrü Şahbaz, Süreyya Eygören, Mahmut Şahin, Aslıhan Yıldırım, Büşra Kolçak, Abdurrahman Golca, Ömer Uçar, Ersin Gürcüoğlu, Ösden Yılmaz, Burak Çevik, Hansa Erimez, Murat Sefil, Süreyya Çiçek, Beyza Filiz, İpek Salıcı, Ali Boduroğlu, Aykut Temuralay, Şeyma Çiğdem Uygun, Enes Necip Bozkur, E. Deniz Güneş, Emre E. Özdemir, Ayşe Melek Başyiğit, M. Çağrı Tayfur, Merve Akyazı, Fasih Burak, Nürseven Kopuz, Oğuznah Karakelle, Mustafa Taşpınar, Cahit Durdu, Fatih Kahraman, Miray Öztürk, Bayram Kolçak, Sait Dalkılıç. Şeyda Şanlıoğlu, Ferhat Yılmaz, Suzra Büyüksıvacı, Ali Coşkun, Merve Şahin, Hilal Yıldız, Duygu Divarcı, Merve Akalın, Yasin Kuzu, Kemal Topçu, Semra Kurucan, Esma Başkurt, Sena Gonca, Recep Vatansever, Emre Ekşioğlu, Alican Karahasan, Salman Dalgın, Safiye Dalgın, Cansu Peksoy, Özkan yılmaz, Sevda Özata, Durukan Topçu, Sevda Olgun, Haluk Kandemir, Kemal Geçit, Mustafa Küçükşengün, Sait Güneş, Yasir Balkaya, Osman Yeşilsoy, Kayım Danışman, Melikşah Odabaşı, Berk Yılmazoğlu, Y. Selim Kaplan, Alparslan Karakaya, Süreyya Ertem, Seda Beşlekeoğlu, Elif Özmen, Sevda Sağıroğlu, Fatma Kübra Oral, Edanur Altıntaş, Yusuf Eldem, Bilgecan Öğütgen, Salih Gecü, Esat Kocabıyık, Alptekin Utkan, Ömer Tüysüz, Erkam Yılmaz, Elif Uzun, Münevver Cesur, Hafsa Çelebi, M. Elif Ekşi, Hilal Akyüz, Elif Hacıkadiroğlu, Emre Gücü, Burak Yılmazoğlu, Ahmat Yasin Akyıldız, Ayşegül Gebecik, Deniz Genç, Hacer Ekiz, Elif Taştekme, Murat Korkmaz, İrem Yazıcı, Elif Nolder, Tuğra Evrensel, Fatma Nur, Hasan Kuşaslan, Alem Tuğbe Ayesun, Cansu Sertkaya, Kübra Dal, Fata Tavaslı, Murat Celep, Gökhan Aydın, Sevim Yapıcı, Hilal Potuk, Burrak Karaca, Ece Etkeser, Emre Üçerim, Özlem Aksu, Şemsenur Karataş, Emre Yenidünya, Ahmet Özyurt, Melih Üstün, Salih Kaçmaz, Bilal Gündoğnu, Nazmi Gök, Semih Pehlivan, Aysu Çağdış, Merve Dede, Cemre Demir, Elif Şentürk, Meryem Çelikten, Elif Aydoğnu, Kağan Bozkurt, Muhammed Bayral, Elif Doğan, Duygu Belioğlu, Betül Yılmaz, Oktay Koç, Cem Özerenler, deniz derya, Berkay Özkara, Kemal Üneş, Şahin Gürsoy, Mehtap Arslan, Merve Kaya, A. Faruk Çakıroğlu, Furkan Karasaç, H. Kaan Açıkgöz, İlknur Aslan, Engin Eygören, Oğuzhan Atakul, Fatih Saçlı, M. Emin Hasanoğlu, Hicret Yıldız, Faruk Kavak, Mehmet Öngül, Lokman Kılıç, N. Ahmet Erdoğan, Kemal Arslan, Ayça Akgül, Betül Uçar, Yasin Gürcüoğlu, Sinan Soraloğlu, Meltem Dural, Selman H. Usta, Sefa Demir, Eren Vardar, Gökhan Kılıç, Abdurrahman Aslan, Abdurrahim Yeşiltaş, Furkan Tunç, Talha Atakul, Ayşegül tüçük, Şeyma Adilce, Ceren Karadeniz, Öykü Güneş, Kaan Kaçar, Fatih Kıymaz, Gürol Akyıldız, Mansur Terlemez, Murat Mutlu, Burak Büyükdeniz, Enis Memiş, Ayşenur Balık, Metin Bayraktar, Didem Kaçar, Furkan Özbilmez, Furkan Yıldırım, Selim Ertekin, Onur Sağlam, Müsülm Arslan, Emine Nebati, Ahmet Çiçek, Berka Erimez, Sevda Bulduk, Ömer Öngül, Burak karakuş, Furkan Asıllıoğlu, Ahmet Şevki Arat, Halit Uzuner, Sümeyra Erdönmez, Tansu Nur Günaydın, Büşra Başer, Kıvanç Gençer, Burak Kaya, Zehra Ünsal, Salih Kudalak, Fecri Karakeş, Ferdi Karakeş, Faruk doğru, Mikail Erişir, Sevil Çoban, Esengül Çelik, Perihen Eker, Nuran Mengüverdi, Yasemin Aktaş, Serdar Yüksel, Derya Aksoy, Murat Keçeli, Aslınur Hacıosmanoğlu, Ezgi Şen, İsmail Fidan, Tuğberk Şahinoğlu, Mustafa Yetil, Fazilet Akbulut, Ebru Hikmet, Sebahattin Kılıç, Bükre İçingir, Zelihe Tarım, Fatma Betül, Hüseyin Can Göksu, Cansu Türkkan, Gülşen Kuroğlu, Mehmet Toy, İlknur Davul, Sinan Süner, Ferdi Bulut, Sezgin Dinç, Suat Şahlanur, Dilek Yedikar, Sezgin Cansız, Filiz İman, Şeha Şahinoğlu, Sinem Mercan, Görkem Ezilmik, Şeyma Adilce, Ecem Sürel, İ. Sevi Kaynar, Safiye Başarı, Mine Koç, Nur Samancı, Nihan Esenkal, Fatih Çetkin,Emel Atasoy, Pınar Akıncı, Yasin Yazıcı, Emel Atasoy, Arzu Kıraç, Esra Yıldızbakan, Betül Yiğit, Özge atasoy, Süleyman Öncü, Burcu Nergiz, Sinem Çetinkaya, Raşit Tanrıöver, Hayriye B. Kırçavlı, Erhan Yosuntaş, Furkan Sağıroğlu, Merve Dağlı, Pınar Sarıkaya, Merve Yılmaz, Enise Öztürk, Kübra Kaya, Başak Arıkan, Münire Gedikbaşı, Mine Çırak, Ramazan Baş, Necmettin Tektaş, Yakup Aktaş, Şeyma Eroğlu, Ogulcan Ülker, Hatice Gedikbaşı, Yalçın Arslan, Abdullah, Esra Cabbar, Fata Köse, Rumeysa Aydoğmuş, Dilek Karrabulut, Onur Kefenci, Süreyya, Nur Hayat, Süleyman Boşbağ, Kübra Sarıyer, Numan sarıyer, Bilal Ünalan, Yalçın Aslan, Ecem Balkancı, Nebahat Dilber, Sümeyra Okcanoğlu, Hamidi Güneş, Fatih Esenduran, Nacı Şahin, Sadullah Yüksel, Semra Basmakçı, Hüseyin Uçar, Rahmi Kılıç, Gülperi Şengül, Eyüp Alturan, Zeynep Sayıcı, Berkay Vardar, Mehtap Pervan, Çimen Aliz, Burak Dinçer, Berkar Heper, Pınar Akmeşe, Işılay Sultan Gündüz, Selahattin Karataş, Hatice Güneş, Zekeriya Akçabay, Mahmut Sami Birlik, Emine Dağdeviren, Ahmet Kadal, Süreyya Çakar, Filiz kaya, Burhan Analay, Muhammed Azyılı, Meryem Neşe, Nurhar Arslan, Asım Akmeşe, F. Fatma Gürcan, Semanur Gürcan, Beyza Gökalp, Merve Poyraz, Safiye Ergüder, Hüseyin Can Göksu, Emine Albayrak, Ahmet menekşe, Emrah Toymuş, İnan Kayaalp, Alperen Dergizel, Emrahan Aktuğ, H. Feyza Mete, Merve Taştan, Dilruba Mete, Rümeysa Özgüney, Büşra Çakmak, Ayşenur Örsdemir, Nurdan Emanet,Detay Bilgisayar Eğitim Kulübü, Alihan Derya, Ayşenur Aydın, Duygu Albayrak, Rana Girgin, Selim Yıldırıman, Tuğçe Manav, Yuşa Yazar, Alanur Çankaya, Kübra Gürbüz, Elif Yalçın, Selin Yıldırıman, Banu Saatçi, Ahmet Bilal Tuğcu, Seher Vezir, Betül Arıcı, Hande Aktaş, Esra Yalçın, Beyza Burçak, Betül S. Solmazgül, Talha Taner, Beyza Çapoğlu, Serap Solmazgül, Y. Emre Güveli, Ede Alataş, BuraK Tarık, Melike Kahya, Gülçin Dağlı, Feyza Eroğlu, İrem Sivaslıoğlu, Gülsüm İzgi, Tevfik İstanbullu, B. Selin Çakır, Sinan Yavuz, Çağrı Kurt, Kağan, Sena Şeröz, A. Cihat Akdeniz, Hazer Sertkaya, Ahmet Şenöz, Nafize Kara, Tuğçe Köybaşı, Kemal Ecevit, Beyza Ünal, Hatem Ten, Meltem Yağcı, İbrahim Özayman, Ömer Hasan Kahya, S, Murat Fil, A. Nazım Ertan, Tevfik İstanbullu, Hüseyin Yüksel, Burcu Adatepe,Cabir Yavuz, Murat Önlütürk, Fatih Güney, Rabia Akalın, Ezgi Türer, Vildan Çolak, Merve Kurt, Yahya Uğurcan, Ahmet Cınaroğlu. Gökçen As, Gizem Azezli, Ayşenur Çiçek, Damla Balcı, Gizem Köse, Şevket Demirci, Fatma Kırık, Fatih Gözütok, Bahadır Doldur, Zümeyye Azimli, Eda Atasoy, Şeyma Özaydınlık, Vildan Ayasun, Sema Yılmaz, Furkan Aras, Sevdenur İndi, Neslihan Demirkıran, Begüm Eker, Merve Çağlayan, M. Ertuğrul Ciğer, Emirhan Usta. İzmir'den Efşan Keskin, Zeynep Özdemir, Münevver Kaplan, Müesser Erdil, Burak Öztürk, Ece Hasbostancı, Rüya Selek. Yavuzhan Aydındoğmuş, Sevcan Evran, Meyriye Gündoğnu, Zeynep Arslan, Hasan Topal, Selen Saraç, Yasemin Yeniay, Mehmetcan Evran, Nagihan Şahinler, Yusuf Yornuk, Semih Öcal, Ahmet Özdiyer, Dilek Terzioğlu, Yasemin Muzmul, Hüseyin Can, Safiye Toparlı, Ekre Çözük, Gökçe Cesur, Hande Toparlı, Süveyda Nur Toparlı, Mustafa Parlak, Nihat Şengül, B. Mustafa Usta, Metin Dalgıç, Halide Aydeniz, Özgür Ceylan, Ümmihan Topal, Yelda Sular, Pınar Güvenç, Mutlu Deniz Gür, Taha Özdemir, B. Bahar Dinç, Nihat Şengül, Talha Ay, Ayşegül Yıldız, Esra Çetin, Meltem Sertkayalı, Ziynet Taştan, Münire Kutlu, Mert Yılmaz, Ayşegül Çakan, Ziya Güler, Büşra Ağıoğlu, Rukiye Abay, Ayşe Deniz. Kastamonun'dan Abdullah Çalışkan, Nursel Kebapçıoğlu, Sedat Abdurrahmanoğlu, Özkan Şenoğlu, Süleyman Toprakçıoğlu, Sinan

Zaman Gazetesi