25/08/2000

ANA SAYFA

BALIKESİR

BİLECİK

BURSA

ÇANAKKALE

EDİRNE

İSTANBUL

KOCAELİ

KIRKLARELİ

SAKARYA

TEKİRDAĞ

YALOVA


HABERLER 


Şaşırtan dolandırıcılık

İSTANBUL - 5 polisin de karıştığı dolandırıcılık olayında sigortalı araçlar kaza yapmış gibi gösterilerek sigorta şirketlerinden 1 trilyon para çekildi.

İstanbul'da faaliyet gösteren çeşitli sigorta şirketlerinde yapılan denetlemeler sonucunda sahte evrakla sigorta şirketlerinden para çeken bir şebeke belirlendi.

Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulması üzerine Mali Şube ekipleri harekete geçti. Yapılan çalışmalar sonucunda aralarında sigortacıların da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Hazırladıkları sahte evraklarla sigorta şirketlerini dolandıran şebeke elemanları, sorgularının ardından Şişli Adliyesi'ne sevk edildi.

Aralarında sigortacıların da bulunduğu 8 kişinin sorgusu sonucu, kendilerine yardımcı olan 5 polis hakkında da idari soruşturma başlatıldı. Sanıkların polisteki sorgularında, sigortalanmış araçları kaza yapmış gibi göstererek sigorta şirketlerinden para çektiklerini itiraf ettikleri belirtildi. Bu yolla yaklaşık 1 trilyon lira dolandıran şebeke elemanlarına yardım eden 5 polis hakkında soruşturma başlatıldı. Şebekenin, kaza raporlarını bu polislere hazırlattığı belirlendi.

Mali Şube'de sorgusu tamamlanan 8 şebeke üyesi Şişli Adliyesi'ne sevk edilirken, 5 polis hakkında soruşturma devam ediyor. (Ercan GÜN)
Nijeryalı öğrenciler göz yaşarttı

İSTANBUL- Nijerya Türk Koleji'nde okuyan 11 öğrenci, Bahçelievler Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Yaman'ı makamında ziyaret ettiler.

Öğrencilerin İstiklal Marşı'nı hep birlikte okumaları üzerine duygulanan Yaman, "İstiklal Marşı'mızı onların söylemesi bize gurur veriyor. Bu Türkiye adına bir övünç kaynağıdır ve küçümsenemeyecek kadar önemlidir." diye konuştu. Yaman, her bakımdan Türkiye sevgisinin verilmesi gerektiğini söyledi.

Yaz tatillerini çeşitli ülkelerde geçirdiklerini söyleyen öğrenciler, bu sene de Türkiye'yi tercih ettiklerini ifade ettiler. Öğrenciler, Türkiye ile ilgili görüşlerini şöyle açıkladılar: "Türkiye çok büyük bir ülke, insanları çok iyiliksever." Özellikle havaalanını çok beğendiklerini belirten öğrenciler, binaların ve alışveriş merkezlerinin düzgünlük bakımından dikkatlerini çektiğini ifade ettiler. Öğrencilere birer kalem hediye eden Yaman, toplu olarak hatıra fotoğrafı da çektirdi. (CHA)
Cankurtaran'da renkli gece

İSTANBUL- Eminönü Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Cankurtaran Kültür Sanat etkinlikleri devam ediyor.

Cankurtaran Parkı'nda gerçekleştirilen etkinliklerde önceki gece sahne alan Ahşap Horon Ekibi katılımcılara nefes kesen bir horon ziyafeti verdi. İki kişinin karşılıklı oynadığı bıçaklı tonya oyunu izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşatırken ses sanatçısı Ferhat Güzel ise söylediği türkü ve şarkılarla izleyicileri coşturdu. Katılımın fazla olduğu gecede izleyiciler orta oyunu ustası Ahmet Fadıl ve ekibinin mizahi esprileri ile neşeli dakikalar yaşadı. (CHA)
Cezaevinde müdür şişlendi

İSTANBUL- Beylikdüzü McDonald's önünde mendil satan bir kız çocuğunu müşterileri rahatsız ettiği gerekçesiyle derin dondurucuya kapatan ve bunun üzerine tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderilen McDonald's Müessese Müdürü İnan Ünal, cezaevinde şişlendi.

Edinilen bilgiye göre, Metris Cezaevi'nde yatan İnan Ünal, gece yarısı kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce vücudunun çeşitli yerlerinden şişlendi. Yaralanan Ünal, cezaevine ait bir araçla Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada tedavisi yapılan Ünal, tekrar Metris Cezaevi'ne gönderildi. (Cemalettin ÇANDIR)
Dünya Barış Günü için yoğun hazırlık

İSTANBUL- Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Demokrasi ve Barış Partisi (DBP), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Emeğin Partisi (EMEP), Halkın Demokrasi Partisi (HADEP), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul şube veya il teşkilatları, 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle birlikte hazırladıkları etkinlikleri açıkladılar.

Taksim Sıraselviler'de bulunan Andon Cafe Bar'da düzenlenen basın toplantısına, ÖDP, HADEP, EMEP ve DBP İstanbul il başkanları ile diğer sivil toplum kuruluşlarının İstanbul şube başkanları katıldılar.

Gerçekleştirilmesi düşünülen etkinlikler kapsamında, 1 Eylül Cuma günü Taksim Tünel'de "Barış ve demokrasi için el ele insan zinciri" oluşturulacak, 3 Eylül Pazar günü Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda bir miting gerçekleştirilecek, 17 Eylül Pazar günü de Yedikule Zindanları'nda şenlik düzenlenecek. (Murat UÇAR)
Haseki'de travesti terörü

İSTANBUL- Polis tarafından dövülen arkadaşlarını hastanede ziyarete gelen travestiler arbede çıkardı. Polis ekipleri arbedeyi güçlükle önledi.

Bir grup travesti, önceki gece 00.30 sıralarında polis tarafından dövüldükten sonra Haseki Hastanesi'ne kaldırılan arkadaşlarını ziyaret etmeye geldiler. Uzun süre basın mensuplarına dertlerini anlatan travestilere hasta yakınları tarafından, "İçeride yakınlarımız can çekişiyor, basın da bu i....e'leri çekiyor," şeklinde sözlü saldırılarda bulunuldu. Bir anda elindeki bıçağı çıkaran bir travesti sözlü saldırıda bulunan vatandaşın peşine düştü. Bu sırada diğer travestiler de saldırıya geçince polis ekipleri zor kullanarak kavgayı yatıştırdı. Kavgaya karışanlar ekip otosu ile gözaltına alındı. (Cemalettin ÇANDIR)
Yıkımlar çok gecikti

17 Ağustos depreminin üzerinden bir yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen sadece İzmit'te 6 bin 172 bina ile 5 bin 474 işyerinin yıkımı gerekiyor.

Kocaeli Valisi Kemal Önal, 17 Ağustos depreminde ağır hasar gören binaların yıkım işleminin 20 gün içinde tamamlanacağını söyledi.

Önal, yaptığı açıklamada, depremin ardından, kentte yıkılması gereken 6 bin 172 bina ile 5 bin 474 işyerinin bulunduğunu, bunların yüzde 94'lük bölümünün enkazının kaldırılma işleminin tamamlandığını bildirdi.

20 günde bitirilecek

Kalan binaların çökertmesi ve enkaz kaldırılması işleminin, ihale edilen özel firmaların, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile ödenek konusunda yaşadığı geçici sıkıntı yüzünden uzadığını ifade eden Vali Önal, şöyle konuştu:

"Kentimizde, toplam 119 bin 821 konut ile 17 bin 338 işyeri yıkık ya da ağır, orta ve az hasarlı duruma gelmiştir. Bu durumdaki konut ve binalarda çökertme ve enkaz kaldırma işlemi devam etmektedir. Depremde ağır hasar gören binaların tamamının yıkım işlemi, 20 gün içinde bitirilmiş olacaktır.

Ödeme problemi aşıldı

Yıkım işi ihalesini alan firmalardan İspanyol Demeter firması, Bakanlık ile ödeme konusunda yaşanan problemini çözerek, ağır hasarlı binaların yıkımına yeniden başlamıştır. Gölcük, Saraybahçe, Bahçecik ve diğer bölgelerde yıkımlar devam ediyor. Bu çalışmalarda, toplam 378 binanın çökertme ve enkaz kaldırma işlemi yapılacaktır."

Bu arada, yıkım işlemlerini üstlenen İspanyol ve Türk firmalarının yetkilileri de, Gölcük ve İzmit'teki yıkımların, ödeme dengelerinin bozulmasının yanı sıra çok katlı binaların yıkımı için gerekli olan yüksek ekskavatörlerin gelmesinde yaşanan sıkıntı sebebiyle geciktiğini kaydettiler.
Fuar merkezi tamamlanıyor

İnegöl Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Kültürpark alanı içerisinde yer alan ve inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmekte olan fuar merkezinde gerekli incelemeleri yaptı ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Alkış, Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Davut Akpınar, Belediye Park ve Bahçeler Müdürü Hüseyin Kurt'un da katıldığı incelemeler sırasında gazetecilere açıklamalar yapan Şahin, İnegöl'ün en büyük projelerinden olan Kültürpark ve fuar alanı çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettirdiklerini kaydetti.

Lunapark hizmet veriyor

Kültürpark içerisinde yer alan lunapark çalışmalarının tamamlandığını, lunaparkın İnegöllülere hizmet vermeye başladığını belirten Hikmet Şahin, bu yılki programa alınan sun'î göl ile fuar merkezi çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Fuar merkezine demir direklerin monte edildiğini, önümüzdeki haftadan itibaren çelik çatı çalışmalarının başlatılacağını anlatan Başkan Şahin, "Fuar merkezini en kısa sürede bitirerek önümüzdeki kasım ayı içerisinde Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu merkezimizi fuarların dışında düğün salonu ve sosyal faaliyetlerde de kullanmayı amaçlıyoruz." dedi.

Gölün zemin dolgusu bitti

Yine Kültürpark alanı içerisinde yer alan 18 dönümlük sun'î gölle ilgili zemin dolgu işleminin tamamlandığını bildiren Başkan Şahin, bu konuda gerekli harita ve teknik ölçümlerin gerçekleştirildiğini, önümüzdeki günlerde zemin ve yan betonlama çalışmalarının yapılacağını ifade etti.

Kültürpark içerisinde bir yandan çevre düzenleme, yol, bordür çalışmaları, kanalizasyon, su isale hattı ve enerji bağlantı çalışmalarının devam ettirildiğini kaydeden Hikmet Şahin, bir yandan da ağaçlandırma ve çimlendirne çalışmalarının devam ettiğini söyledi. İNEGÖL/ZAMAN
Tower Plaza büyülüyor

Bursa'da, Göktuğ Şirketler Grubu tarafından yaptırılan ve yaklaşık 35 milyon dolara mal olan Tower Plaza'nın ilk 7 katı 29 Ekim'de açılacak.

Stadyum Caddesi üzerinde yapılan ve 24 kattan oluşan Tower Plaza'da, sinemadan korku tüneline, restauranttan eğlence merkezine kadar her şey var. Plazanın Bursa'da alışveriş ve eğlence sektöründe büyük bir boşluğu dolduracağını belirten Göktuğ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Göktuğ, plazada bulunan mağazaların orta gelirli vatandaşlara da hitap edeceğini kaydetti.

Merkezde bulunan mağazaların kiralanması sırasında çok lüks mağazalara yer vermediklerini ifade eden Ömer Göktuğ, "Plazamızın açılışına herkesi davet edeceğiz; ama lüks kesimde çok ısrarcı olmayacağız." dedi.

Hafta sonu için elverişli

Bursalı vatandaşların özellikle hafta sonu tatillerinde aileleriyle birlikte gidebilecekleri bir merkez olarak inşa ettiklerini vurgulayan Göktuğ, bina içerisinde bulunan eğlence merkezinin son teknolojiyle yapıldığını dile getirdi.

Göktuğ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Göktuğ, "Toplam 35 bin metrekare alandan oluşan plazamız 35 milyon dolara mal olacak. 29 Ekim tarihinde otel dışındaki ilk 7 katı hizmete açacağız. Plazamızda, spor, sağlık, eğlence, alışveriş sektörleri yer alacak." şeklinde konuştu.

Kiralar m2'si 50-75 dolardan

Öte yandan yüzde 70 doluluk kapasitesine ulaşan merkezde, işyeri kiralarının metrekaresinin 50 ile 75 dolar arasında değiştiğini kaydeden Göktuğ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Göktuğ, bin 250 kişinin çalışacağı merkezde dekorasyon, ürün çeşitleri, fiyat politikası, personel eğitimi ve kusursuz hizmet alanlarında işbirliğini sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. (Mustafa ÖZGE / Fatih KARAKILIÇ)
Motosikletlere trafikten men

Çan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı trafik polisi ekipleri, özellikle yaz aylarında trafik kazalarına neden olan motosikletleri yakın takibe alarak tescilsiz olan ve fenni muayenesi bulunmayanları trafikten men etmeye başladı.

Son üç ay içerisinde ilçe merkezinde 50'ye yakın motosiklet kazasının meydana geldiğini, bu kazaların üçünde ölüm olayı yaşanırken; diğerlerinin yaralanmalarla sonuçlandığını ve 17 kişinin yaralandığını belirten Çan İlçe Emniyet Müdürü Ersan Ese, birçok kazanın da motosikletlerin çarpışması sonucu meydana geldiğini söyledi.

Çan İlçe Emniyet Müdürü Ese, Çan İlçe Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ile merkez karakolu tarafından yapılan denetimlerde 100'ün üzerinde fenni muayenesi olmayan ve tescili bulunmayan, plakasız motosikletin trafikten men edilerek İlçe Emniyet Müdürlüğü bahçesine getirildiğini kaydetti. Ese, yapılan kontrollerde trafikten men edilen motosikletleri kullanan kişilerin A1 sürücü belgesine sahip olmadıklarını da sözlerine ekledi. (Sabri KARAKAYA)
Orman köylüsüne 37,8 milyarlık yatırım

Zonguldak Orman ve Köylüleri (ORKÖY) Başmühendisliği tarafından, 42 orman köylüsüne ekonomik gelir sağlamak amacıyla 37 milyar 800 milyon liralık arı kovanı ve arı ailesi dağıtıldığı bildirildi.

ORKÖY yetkilileri, yaptığı açıklamada, Zonguldak'ta orman köylülerinin kalkınmasını sağlamak için hazırlanan arıcılık projesi kapsamında, merkez ilçe, Ereğli ile Alaplı ilçelerinde 42 aileye 20 arı kovanı, arı ailesi malzemesi ve işletme sermayesi dağıtıldığını söyledi.

Ailelerin, 900 milyon liraya mal olacak kovanlar için ilk yılı ödemesiz ve 4 yıl geri ödeme yapacaklarını kaydeden yetkililer, şöyle devam etti:

"Daha önceki yıllarda arıcılık yapmak isteyen orman köylülerimize arı kovanları dışarıdan geliyordu. Ancak, arılar bu kovanlara uyum sağlayamadıkları için ölüyordu ve istenilen verim elde edilemiyordu.

42 aileye 20'şer adet kovan

Şimdi, bölgemizde arıcılıkla ilgili bir kooperatif bulunuyor ve 840 kovanlı üretim yapıyor. Biz orman köylülerini arıcılıktan yararlandırmak ve bütçelerine katkı sağlamak amacıyla 42 aileye 20'şer adet arı kovanı ve arı ailesi dağıtımını gerçekleştirdik.

Kırsal alanlardaki kaynakları işlemeyi hedefliyoruz. Çünkü, bu gerçekleştiği takdirde hem ülke, hem bölge, hem de orman köylüsüne ekonomik katkı sağlayacak. Biz, her türlü potansiyeli değerlendirerek projeleri destekliyoruz."

Yetkililer, önümüzdeki günlerde, 42 milyar liralık süt sığırcılığı projesi çerçevesinde merkez ve ilçelerdeki orman köylüsü 21 aileye, 42 adet damızlık Holstain süt sığırı dağıtımının yapılacağını sözlerine eklediler.
Öğretmene geri dönüş imkanı

Deprem bölgesinden ayrılıp, başka illerde görev yapan öğretmenlerden geri dönmek isteyenler, başvurularını 4-6 Eylül 2000 tarihleri arasında yapabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerindeki depremlerde, kendileri veya bakmakla yükümlü bulundukları anne, baba, eş ve çocuklardan birinin maddi veya manevi zarara uğraması nedeniyle bir başka bölgeye, 1999 ve 2000 yılı içerisinde yer değiştirmesi yapılan öğretmenler, görevden ayrıldıkları afet bölgesindeki illere, yeniden yer değiştirme isteğinde bulunabilecekler. Öğretmenler başvurularını, görev yaptıkları ilin Milli Eğitim müdürlüklerine, 4-6 Eylül 2000 tarihleri arasında yapabilecekler. Bu öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin, hizmet puanları ve eski görev illerinin branşlarında açık norm kadro durumu çerçevesinde değerlendirileceği bildirildi.
Dört günde üç intihar

İnegöl'de son dört gün içerisinde art arda üç intihar olayı yaşandı.

Uzun yıllar mobilya ve dekorasyon işleriyle uğraşan, 49 yaşındaki Osman Kalkan, işlerinin bozuk gitmesi nedeniyle evinin bahçeye bakan penceresinin demir korkuluklarına kendini astı. Turgutalp Mahallesi'nde de akli dengesi bozuk 27 yaşındaki Songül Yazıcı, evlerinin beşinci katındaki terastan aşağıya atlamak suretiyle intihar etti. Önceki gün de OSB'de bir sunta fabrikasında işçi olarak çalışmakta olan ve Hamidiye Mahallesi'ndeki evlerinde annesi ile birlikte yalnız yaşayan İbrahim Memiş, evinin tavanına kendini astı. Annesinin Adana'ya tedaviye gitmesi nedeniyle evde iki aydan beri yalnız yaşayan Memiş'in evlenmek istediği İzmit'teki kızın ailesinden ret cevabının gelmesiyle bunalıma girdiği belirtilerek, intiharın sebebinin gelen ret cevabı olabileceği sanılıyor. (Sedat ÇINAR)
Bizi bilgisizlik yıktı

17 Ağustos depreminde bilgi ve paylaşımının su ve hava kadar önemli olduğu görüldü. Bilgi paylaşım sistemi olsaydı kaybımız çok daha az olacaktı.

İzmit Kent Kurultayı Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Toker, bilgi paylaşımının, her türlü felaketin üstesinden gelmek için atılacak adımların ilk basamağı olduğunu söyledi. Toker, 17 Ağustos depreminden sonra başlatılan "Kocaeli Afet Sonrası Coğrafi Bilgi Paylaşım Sistemi Projesi"nin tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında, bilgi paylaşımının güncelleştirilmesi ve bu konudaki projelere sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "Ülkeyi yönetenler, ellerindeki bilgileri toplumla paylaşmadıkları sürece başarıya ulaşılamaz." dedi.

Fazla etkilenmezdik

Toker, şöyle konuştu: "Depremlere önceden hazırlıklı olsaydık ve kentimize ait bir bilgi sistemi olsaydı, bu felaketten fazla etkilenmezdik. Bu nedenle depremin faturası çok ağır oldu. Kocaeli sadece deprem riskine değil, değişik doğal afetler ve kimyasal felaketlere açık bir bölge. Bilgiyi toplum hizmetine sunduğunuz takdirde en büyük felaketlerde bile başarıya ulaşabilirsiniz. Depremde bilgi ve paylaşımının su ve hava kadar önemli olduğunu gördük. Bu bilgi sistemini topluma yaymak gerekiyor. Biz bunu internet aracılığıyla hayata geçireceğiz."

Bölgede geliştirilmeli

Türkiye Bilişim Vakfı Projeler Koordinatörü Tuncer Üney de projenin Kocaeli ile sınırlandırılmayıp, Marmara Bölgesi için geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Üney, "Marmara Bölgesi, depreme duyarlı bir bölge. Bu nedenle felaketlere karşı hazırlıklı olmak zorundayız. Eğer bu bilgi sistemi İstanbul, Yalova ve diğer illerde de uygulanmaya konulup toplumla paylaşılırsa, felaketlerin boyutu ne kadar büyük olursa olsun, sorunların üstesinden gelmek kolaylaşır."dedi.

Proje internete de geçiyor

İzmit Kent Kurultayı, Kocaeli Valiliği, TÜBİTAK, İzmit Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı'nın girişimleri ile hazırlanan "Kocaeli Afet Sonrası Coğrafi Bilgi Paylaşım Sistemi, 1/100.000 harita altlığında Kocaeli'nin uydu görüntüsü, il, ilçe ve mahalle sınırları, ulaşım ağı, resmi, eğitim ve sağlık kuruluşları, sanayi, büyük ticaret kuruluşları ve geçici yerleşim alanlarını içeriyor. Proje, 1 Eylül'de (www.sayisalgrafik.com.tr./kocaeli) ve 1 Ekim'de de (www.haritam.org/kocaeli) adresiyle, internet kullanıcılarının hizmetine sunulacak.
Yıkık evin üstüne çadır kurdu

12 Kasım Düzce depreminin ardından yıkılan evinin üstüne çadır kurarak oturan Saffet Bakar adlı depremzede, beş kişilik ailesiyle birlikte bina üzerine kurduğu çadırda yaşıyor.

Saffet Batur, ''Herkes devletten birşeyler istiyor, ama kimse kendiliğinden bir şey yapmıyor. İşte ben de bunu yantım'' dedi.
Gölcük'e ek hastane

Gölcük Devlet Hastanesi'nin ek bölümünün inşa sözleşmesi, Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve Fransız Kızılhaç'ı temsilcileri tarafından imzalandı.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törende, Sağlık Bakanlığı adına Müsteşar Haluk Tokuçoğlu, Kızılay adına törene sonradan katılan Başkan Ertan Gönen ve Fransız Kızılhaçı adına Türkiye Misyon Şefi Joseph Pernot imza attı.

Nüfusunun 3'te 1'ini kaybetti

Törende konuşan Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, Gölcük'ün Marmara depreminde çok büyük acılar yaşadığını ve nüfusunun 3'te 1'ini kaybettiğini hatırlatarak, bu proje üzerinde 10 aydır çalışıldığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Tokoçoğlu da 17 Ağustos'un herkese büyük acılar yaşattığını belirterek, bu projenin küreselleşen dünyada uluslararası yardımlaşmanın güzel bir örneği olduğunu kaydetti. Kızılay Genel Müdürü Fatih Evren de, Fransa'ya yaptığı yardımlar için teşekkür ederek, Kızılay ile Fransız Kızılhaçı arasında kurulan işbirliğinin depremin yaralarının sarılmasında çok etkili olduğunu ifade etti.

Acil vak'alara yarayacak

sözleşmeyle yapılması öngörülen Gölcük Devlet Hastanesi'nin ek binası, 630 metrekarelik alanda kurulacak ve jinekoloji, kadın-doğum, yoğun bakım gibi günlük konsültasyonların yanı sıra, ameliyat sonrası yoğun bakım, radyoloji gibi acil vakalar için gerekli ekipmanla donatılmış bölüm içerecek. Projenin, KDV hariç, 6 milyon Fransız Frangı tutarında olduğu bildirildi.
Evini zincirle bağladı

Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Tekirler köyünde, bir kişi depremde yıkılmasından korktuğu "evini zincirledi."

Yaşanan iki büyük depremin ardından evi yıkılma tehlikesi geçiren Sabri Soylu (68), son günlerde meydana gelen Ankara ve Hendek depremlerinin ardından Bolu'da olası bir depreme karşı evinin ve ahırının etrafını kalın zincirlerle çevirdi. Köylerinin birçok deprem atlattığını anlatan Soylu, "Ama 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde evlerimiz ve ahırlarımız hasar gördü. Geçtiğimiz günlerde yaşanan depremler bizleri çok korkuttu. Eşim Kadriye ile evimizin etrafını zincirledik. Artık evimizin yıkılmayacağını düşünüyoruz." diye konuştu. Kadriye Soylu (58) ise evde kendilerinden başka kimse yaşamadığını belirterek, "Eşim geceleri rahat uyuyamıyordu. Depremden çok korkuyor. Evin etrafını zincirle çevirmek istedi. Oturduğumuz ev ahşap, bir zarar görecegini sanmıyorum ama kaderde ne varsa yaşarız." dedi.
Ulaşlı'da hatalı sollama: 1 ölü

Gölcük Ulaşlı beldesi çıkışında dün sabah saat 6.00'da meydana gelen kaza sonucunda 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.

Gölcük-Yalova karayolu Ulaşlı beldesi çıkışında hatalı sollama yapan 2 kamyon ile 1 minibüsün karıştığı zincirleme kazada Recep Şahin Dereli öldü. Kazada iki kişi de ağır yaralandı. İzmit Devlet ve SSK hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alınan yaralıların kritik durumda olduğu öğrenildi.

KOCAELİ (CHA)
Domates üreticisine çağrı

İnegöl'e bağlı Kulaca köyünde 1976 yılında hizmete açılan, 285 ortaklı Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ne ait salça fabrikasında sezon açıldı.

Kulaca Salça Fabrikası'nda yaptıkları teknoloji yeniliği ile bir sezonluk salça üretim kapasitesini bin tona çıkardıklarını bildiren Kulaca Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, ancak piyasalardaki belirsizlik ve pazar sıkıntısı yüzünden tam kapasite ile çalışamadıklarını, bu yıl 300 ton salça üretimini hedeflediklerini söyledi.

Belirlenen fiyat değişmiyor

Salça fabrikasının çevre domates üreticileri için bir nimet olduğunu kaydeden Başkan Ahmet Uğur, "Biz çevremizdeki çiftçilerimizi domates üreticiliğine teşvik ettik. Ekim sezonunda çiftçilerimizle domatesi kendilerinden teslim alacağımız fiyatı belirliyoruz. Belirlediğimiz fiyattan da satın alıyoruz. Biz şu anda üreticimizle anlaştığımız gibi domatesin kilosunu 35 bin liradan teslim alıyoruz. Piyasalarda fiyatlar yarı yarıya düşmesine rağmen biz tespit edilen fiyata sadık kalmaktayız. Ancak 35 bin liradan domates alınca büyük fabrikalarla rekabet etme imkanımızı kaybediyoruz. Bundan dolayı düşük kapasitede çalışmak mecburiyetinde kalıyoruz." dedi.

Kulaca salçasının sırrı

Kulaca Salça'nın kalite olarak diğer salçalardan üstünlüğü bulunduğuna ve bu sebeple arandığına da işaret eden Ahmet Uğur, "Biz 8,5 ile 9 kilogram domatesten 44 birikse sahip yüksek kaliteli bir kilogram koyu salça elde ediyoruz. Oysa 5 ile 5,5 kilogram domatesten 28-30 birikse sahip ve hatta daha düşük biriksli salça üretiliyor. Düşük biriksli sıvı salça üretenler salçanın kilosunu 575 bin lira olarak belirliyorlar. Biz ise yüksek maliyetimiz nedeniyle bir kilo salçayı 650 bin liradan satmak mecburiyetinde kalıyoruz." diye konuştu. Uğur, vatandaşların salça alırken buna çok dikkat etmeleri gerektiğini, Kulaca Salça'nın fiyatının yüksek görünmesine rağmen diğer salçalara göre daha ekonomik olduğunu vurguladı.

BAYRAM KAYA İNEGÖL / ZAMAN
Prim borcuna toplu tahsil

Sakarya'da Marmara depreminden sonra prim borçları bir yıl ertelenen Bağ-Kur üyesi esnaf ve tüccarın, eylül ayı sonuna kadar toplu ödeme yapmak zorunda olduğu bildirildi.

Bağ-Kur İl Müdürü Yavuz Poyraz, yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle işyeri veya konutu yıkılan veya hasar gören sigortalının prim borçlarının, gecikme zammı uygulanmaksızın bir yıl süre ile ertelendiğini anımsatarak, "Depremden dolayı ertelenen prim borçları, eylül ayı sonuna kadar toplu biçimde tahsil edilecek." dedi. Kentte 7 bin dolayında esnaf ve tüccarın prim borcu bulunduğuna değinen Poyraz, "Prim borçlarını 30 Eylül'e kadar ödemeyenlere, geriye dönük gecikme zammı uygulanacak. Ayrıca, sağlık karneleri de yenilenmeyecek." diye konuştu.

Sosyal güvenlik destek primi

Poyraz, depremzede sigortalılara, 4447 sayılı yasa ile uygulamaya konulan Sosyal Güvenlik Primi uygulaması hakkında da uyarıda bulundu. Yaşlılık aylığı alan ve ticari faaliyetini sürdürmekte olan sigortalıdan 1 Eylül 1999 tarihinden itibaren "Sosyal Güvenlik Destek Primi" adlı kesinti yapılmaya başlandığını bildiren Poyraz, "Ancak, mesleği gereği oda kayıtlarının devam etmesi gereken mimar, mühendis, tabip, eczacı ve şoför gibi meslek sahipleri hariç, meslek kuruluşu veya esnaf sicil memurluklarında kayıtları devam edenlerden kesinti yapılacak." dedi.

Öte yandan, Bağ-Kur üyeleri ise, uygulamanın adaletsiz olduğunu öne sürerek, 1 yıl ertelenen prim borçlarını 1 ay içinde toplu ödemelerinin mümkün olmadığını, bunun kendileri için ikinci bir deprem sayılacağını dile getirdiler.
Japonlar vefalı çıktı

Marmara depreminin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, Japon yetkililer, Adapazarı'nı terk etmeyip yeni projeler üzerinde çalışıyorlar.

Japonya parlamentosundan Shoichi Hasumi başkanlığındaki 8 kişilik heyet, Sakarya Valiliği'ni ziyaretlerinde, Vali Yardımcısı İdris Kurtkaya'dan, kentte bir yıldır devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hasumi, görüşme çıkışında yaptığı açıklamada, Japonya'nın, sürekli depremle yaşayan bir ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Deprem acısını bilenler

"Sürekli deprem gören, depremle yaşamayı ve depreme karşı önlem almayı bilen bir ülke olmamıza rağmen, can kayıplarının önüne istenilen ölçüde geçemiyoruz. Marmara depreminden bizler de ders aldık. Depremin verdiği acıyı bilen milletlerin başında geliriz. Bu nedenle de, bölge insanının toparlanmasına kadar Türkiye'nin yanında olup, her türlü desteği vermeye hazırız." Vali Yardımcısı İdris Kurtkaya da, Türkiye'nin deprem gerçeğini 17 Ağustos'ta yaşanan felaketle öğrendiğini belirterek, konuk heyete, depreme karşı alınan önlemler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiğini söyledi.
Yatalak gaziye ev yapıldı

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde, Güneydoğu'da terör örgütü PKK ile girişilen mücadelede gazi olan bir kişiye, belediye ve garnizon komutanlığının desteği ile ev yapıldı.

Gazi Gürkan Efe için Kavak Mahallesi'nde belediyeye ait 250 metrekare arsa içine yapılan 90 metrekare kullanım alanına sahip ve eşyası döşenmiş evin teslimi için düzenlenen törene Uzunköprü Kaymakamı Ünal Yıldırım, Belediye Başkanı Ömer Kuldaşlı ile Garnizon Komutanı Kurmay Albay Raif Yılmaz katıldı.

Ünal Yıldırım, Efe'nin vatanı ve milleti için gazi olduğunu belirterek, "Onun için yaptığımız bu ev, kendisinin kahramanca yaptığı mücadelenin yanında hiç kalır. Kendisine her zaman yardımlarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Gürkan Efe, askerlik görevini yaptığı sırada, terör örgütü ile girilen bir çatışma sırasında yaralanmış ve yatağa bağımlı hale gelmişti.

Efe'ye yapılan ev için gerekli inşaat malzemelerinin bir bölümünü belediye karşılarken, yapımı ise garnizon tarafından sağlandı. İçi hayırsever vatandaşlar tarafından döşenen ev 5 milyar liraya mal oldu.
Susurluk'a yeni emniyet müdürü

Eski emniyet müdürü Yakup Erdem'in Balıkesir Emniyet Şube Müdürlüğü'ne atanmasından dolayı boşalan Susurluk Emniyet Müdürlüğü'ne Nizamettin Saydam atandı.

Daha önce Batman ilinin Kozak ilçesinde emniyet müdürü olarak görev yapan Nizamettin Saydam, görevine başladı.

H. İbrahim GÜL/Susurluk ZAMAN| Balıkesir | Bilecek | Bursa | Çanakkale | Edirne | İstanbul | Kocaeli | Kırklareli | Sakarya | Tekirdağ | Yalova |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.