19/09/2000

ANA SAYFA

AĞRI

ARDAHAN

BİNGÖL

BİTLİS

ERZURUM

ERZİNCAN

ELAZIĞ

IĞDIR

KARS

MALATYA

MUŞ

HAKKARİ

ŞIRNAK

TUNCELİ

VAN


HABERLER 


Alman’ın yerine Yugoslav

Azeri kaleci Nadir Şükürov ile Mısırlı golcü Hüssam Hassan'ın yerlerini Yugoslavlar'la dolduran Erzurumspor'da Alman santrafor Alexander Leöbe'nin gitmesiyle gözler yeniden Yugoslavlar'a çevrildi. Kaleci Koraç ile santrafor Kovaçeviç'den istenilen randımanı alan Mavi-Beyazlı yöneticiler, Azeri Teknik Direktör Ruslan Abdullayev'den boşalan teknik patron sorununu da Yugoslav çalıştırıcı Stanıslav Karasi ile çözmüştü. Karasi'nin görev yaptığı iki maçta 4 puan toplanması, Yugoslavlar'a olan güveni artırdı. Yönetim Samsunspor maçı öncesi süresiz kadro dışı bıraktığı Alexander Leöbe'nin de yerine yine Yugoslav bir futbolcu almayı hedefliyor. Teknik Patron Korasi'nin vereceği rapor doğrultusunda hareket edecek olan yönetimin, Kovaçeviç'in yanına ikinci bir Yugoslav golcü alma taraftarı olduğu öğrenildi.
Dadaş’a sıcak para lazım

Alman golcü Alexander Leöbe'nin esktra para istemesi ile gün yüzüne çıkan mali krizin giderilmesi için yaklaşık 130 milyar acil sıcak paraya ihtiyaç olduğu belirtildi.

Bazı futbolcuların peşinat, maç başı, transfer ve prim ücretlerini henüz kulüpten alamadıkları bildirildi. Bu paranın ödenmesi için sıcak para arayışına giren yönetim, Kocaelispor maçı öncesi bu kırizi aşmaya çalışıyor.Yönetim futbolcuların bugüne kadar almaları gereken ücretin, 4'de üçünün ödedi, kalan 4'de birinin de en geç perşembe gününe kadar ödenmesi planlanıyor. Ödenecek olan miktarın 1. ligde mücadele eden bir kulüp için para sayılmayacak miktarda olduğunu ifade eden yöneticiler, bu parayı en genç perşembe gününe kadar bulup Kocaelispor maçı öncesi futbolculara dağıtmayı amaçlıyorlar. Bu sebeple, başta valilik, belediyeler ve diğer kamu kuruluşları olmak üzere, iş adamlarının maddi desteği bekleniyor.
Hakkârispor emin adımlarla

Hakkârispor, Türkiye 3. futbol ligine çıktığından bu yana rekabet halinde olduğu Yüksekova Cilospor'u deplasmanda yenerek, ilk galibiyetini aldı. Teknik Direktör Nevzat Şipal, Hakkâri ile Yüksekova arasında süren rekabetin her zaman olduğu gibi bu maçta da sürdüğünü belirterek, "Maç toprak sahada olduğu için istediğimiz futbolu oynayamadık. Ancak her iki takım da çok iyi mücadele etti. Şans bizden yanaydı. Son dakikada bulduğumuz gol bize moral verdi. Bizi yalnız bırakmayan taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Hakkârispor, bu sene 2. lige mutlaka çıkacaktır." dedi.
Bayburtspor boş tribünlere oynadı

İki maçını da kazanmasına rağmen Bayburtspor boş tribünlere oynuyor. Geçen yıl ligde kalmayı son haftalarda garantiyelen Bayburtspor, beklediği seyirci desteğini bulamadı. Görüşlerini dile getiren taraftarlar, takımın şampiyonluğa oynayacak bir kadroya sahip olmadığını iddia ederek, "Her sezon ligi orta sıralarda bitiriyoruz. Takımda heyecan olmayınca biz de maçlara fazla ilgi göstermiyoruz." diyorlar.
Karasi kaza geçirdi

<ş> Erzurumspor Teknik Direktörü Stanislav Karasi, ölümden döndü. Yugoslav çalıştırıcı dün sabah kaldığı Palan Oteli'nden kulüp tercumanı Ruslan Abdulaziz, tarafından özel bir otomobille tesislere getirilirken, Yehişehir'deki Süleyman Demirel Bulvarı'nda kaza yaptı. Seyir halindeki Karasi'nin içinde bulunduğu otomobil tali yoldan caddeye çıkmak isteyen özel bir otomobille çarpıştı. Yugoslav çalıştırıcı Karasi ile tercuman Abdulaziz'in kazayı yara almadan atlatmaları sevinçle karşılanırken Mavi-Beyazlı camiaya da derin bir oh çektirdi. Kazadan sonra bel ve omurilik kemiğinden tomografi ile MR'ı çekilen Karasi'nin herhangi bir sakatlığı veya rahatsızlığının olmadığı anlaşıldı.

Kocaeli hazırlıkları sürüyor

Samsun karşısında sezonun ilk deplasman puanını alan Erzurumspor'lu futbolcular, dün yaptıkları çift antrenman ile Kocaelispor'a bilendiler. Sabah istasyon ve kültür fizik çalışması yapan futbolcular akşam ise, top sürme ve taktiksel çalışma yaptılar. Samsun karşısındaki eksikliklerini futbolcularına göstererek anlatan Karasi, antrenmanlarda bu eksiklikleri gidermeye çalışacaklarını ve Kocaeli karşısında hatasız oynamak istediklerini söyledi. Samsun maçı sonrası Ankara'ya giden kaleci Antrenörü Adil Eriç'in bugün geleceği öğrenildi. Bu arada dünkü antrenmanda kalecileri Altay, çalıştırdı.

Leöbe gitti

Bu arada, yönetim tarafından süresiz kadro dışı bırakılan Alexander Leöbe Erzurum'u terkederken, eşi ve çocuklarının hâlen Erzurum'da oldukları öğrenildi. Başkan yardımcısı Kadir Balaman, Alex'e tahsis edilen minibüsün biran önce Leöbe ailesinden geri alınması için kulüp personeline talimat verdi.
Vanspor'da hoca şoku

Malatya yenilgisinin ardından Vanspor'da Teknik Direktör Cemşir Muratoğlu görevinden istifa etti. Muratoğlu, yardımcısı Ayhan Serbest'le birlikte dün Van'dan ayrıldı.

Ayrılış nedeni olarak üç haftadır takımda baş gösteren lisans sorununu ve futbolcuların alacaklarının ödenmemesini gösteren Muratoğlu, "Yeni transfer ettiğimiz futbolcular son üç maçta lisans problemi nedeniyle forma giyemedi. Bu futbolcularımızın oynamaması takımı olumsuz yönde etkiledi. Zaten en çok puan da son üç maçta kaybettik. Futbolcuların peşinatlarının ve maaşlarının ödenmemesi de futbolcuları moral açısından etkiledi. Vanspor'un bu şartlarda daha ileriye gidemeyeceğine kanaat getirerek istifa ettim. Takımın geleceğinden de ümidim yok." diye konuştu.

Öte yandan Cemşir Muratoğlu'nun istifasıyla birlikte takımın başına yardımcı antrenör Turgay Karatekin getirildi.
Muşspor puanla tanıştı

Muşspor, Nusaybin Demirspor önünde elde ettiği 3-2'lik galibiyetle nihayet 3 puanla tanıştı. Yeni teknik direktör ve yeni transferleri ile maça çıkan Muşspor, oynadığı oyun ve elde ettiği bu galibiyetle gelcek için ümit verdi.
Başörtülüye kayıt yasak

Atatürk Üniversitesi'ne bu eğitim yılı için kayıt yaptırmaya gelen öğrenci ve veliler ilginç bir uygulamayla karşılaştı. Sadece öğrencilerin değil, kayıt için gelen velilerin de kayıt merkezlerine başörtülü girmesi yasak.

Atatürk Üniversitesi'nin 2000-2001 öğretim yılı için kayıt yaptırmaya gelen öğrencilere, başlarını açmaları konusunda baskı yapılıyor. Üniversiteyi büyük zorluklarla ve gece gündüz çalışmalarının ardından kazanan öğrencilerin kayıt sırasında yaşadıkları sorunlar öğrencilerin ve velilerin çileden çıkmasına neden oluyor. Uzun süre kuyrukta bekledikten sonra sıra kendilerine geldiklerinde görevliler tarafından 'Sizi içeri alamayız' denilerek geri çevrilen başörtülü öğrenciler zor durumda kaldı. Görevliler tarafından 'Başlarınızı açmazsanız kaydınızı yapmayız' tehditleriyle karşılaşan öğrenciler idealleri olan üniversitede okumak için mecburen başlarını açarak kayıtlarını yaptırıyor.

Kapalı alanlarda baş örtüsü yasak

Üniversite rektörlüğü tarafından yayınlanan bir yazıda öğrencilere, "Yüksek öğretim kurumlarımızın kapalı mekanlarına öğrencilerin baş örtüsü ile girmeleri disiplin suçu teşkil edeceğinden kayıt için müracaat edecek öğrencilerimiz kayıt merkezine girişlerinde başlarını açmak zorundadırlar. Aksi takdirde kayıtları yapılmayacaktır." şeklinde uyarıda bulunuldu. Önceki yıllarda sadece derslerde başörtüleri açtırılan öğrencilerin bu yıl yeni yönetimle birlikte fakülte binalarına dahi böşörtülü olarak alınmayacağı belirtildi. Kayıt sırasında çocuklarıyla birlikte gelen velilerinde kayıt merkezlerine girişleri sırasında başörtülerini çıkarmaları istendi.
Şehitler yad edildi

Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü için şehit düşenler ile gazi ve görev malulleri, bütün yurtta ve Erzurum'da düzenlenen Şehit ve Gaziler Günü'nde yad edildi.

TBMM tarafından Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e 19 Eylül 1921 yılında gazilik payesinin verilmesi nedeniyle, bu yıldan itibaren 19 Eylül Şehit ve Gaziler Günü olarak kutlanıyor. Şehit ve Gaziler Günü sebebiyle Erzurum'daki ilk tören Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı'na Emniyet Müdürü Niyazi Palabayık'ın çelenk koyması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Buradaki törene Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır, Emniyet Müdür yardımcıları Ahmet Karagöz, Hafız Öncül, şehit aileleri ve yakınları ile vatandaşlar katıldı. Bir hafta boyunca sürecek olan kutlamalar çerçevesinde bugün de Asri Mezarlık'taki şehitlik ziyaret edilecek

Bayrağı düşürmeyeceğiz

Emniyet Müdür Vekili Niyazi Palabıyık, törende yaptığı konuşmada devleti ve milleti için şehit düşenlerin, kendilerine emanet ettikleri Türk Bayrağı'nı kanları pahasına da olsa yere düşürmeyeceklerini söyledi. Şer odaklarına karşı uyanık olacaklarını ve bunlara fırsat vermeyeceklerine değinen Palabıyık, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak, ruhlarıda incinmeyecek. Buna söz veriyoruz. Kutsal görevlerini yerine getirirken kanlarının son damlasına kadar mücadele eden şehitlerimizi, gazilerimizi ve görev malullerini unutmamız mümkün değildir." dedi.

Kutsal emanetlerimizsiniz

Şehit polis ailelerinin kendileri için kutsal bir emanet olduğunu ifade eden Emniyet Müdür Vekili Palabıyık, "Şehit yakınları sizler Türk Polis Teşkilatı'nın kutsal emanetlerisiniz. Her zaman yanınızdayız. Büyük bir şuur ve gururla yanınızda olacağız. Sevinciniz sevincimiz, üzüntünüz üzüntümüzdür. Yaşadıkça maddi ve manevi bütün imkanlarımız ile yanınızda olacağız çünkü bu boynumuzun borcudur." diye konuştu.

Babası için selam durdu

Şehit Polis Memuru İshak Çelik'in 9 yaşındaki oğlu Murat Çelik, özel tim kıyafetleriyle tören alanına geldi. Şehit polisler için saygı duruşu sırasında tören mangasının yanına giderek polis selamı verdikten sonra, İstiklal Marşı okunurken selamını bozmayan Çelik, "Büyüyünce ben de polis olacağım." diye konuştu.
İşçi bugün maaş alacak

Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan işçiler, 4 günlük gecikmenin ardından bugün maaş çekebilecek. Gecikmenin anlaşmalı bankanın maaşları 1 gün fazla bloke etmesinden kaynaklandığı belirtilirken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İrfan Salın, kalan bir maaşın ne zanan ödeneceği konusunda tarih vermekten kaçındı.
Esrar operasyonu

Asayiş Şube Müdürlüğü elemanlarının Kongre Caddesi'nde önceki gün şüphe üzerine 25 AY 111 plakalı otomobili durdurularak yaptığı aramada oto sürücüsü Mafer Keleş'in üzerinde ve aracın içerisinde toplam 12 gram esrar ele geçirildi. Olayla ilgili tahkikat devam ederken, Mafer Keleş gözlem altına alındı.
Abdulgafur Hocaefendi’ye vefa

Erzurum'un mümtaz şahsiyetlerinden Abdulgafur Has Hocaefendi'nin adının verildiği park düzenlenen törenle açıldı.

Aziziye Araştırma Hastanesi'nin karşısında bulunan parkın açılışına MHP Erzurum Milletvekili Cezmi Polat, alt belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Abdulgafur Has Hocaefendi'nin katılmadığı açılış töreninde bir konuşma yapan Yenişehir Belediye Başkanı İsmail Hakkı Asiltürk, göreve geldikleri günden bu yana 8 tane park yaptıklarını, 3'ünün yapımının da devam ettiğini söyledi. Başkan Asiltürk, yapılacak yeni parklara da yine Erzurum'a hizmeti geçmiş olanların isminin verileceğini belirtti.

Polat: Mutlu oldum

Milletvekili Cezmi Polat ise, parka Abdulgafur Has Hocaefendi'nin isminin verilmesine sevindiğini belirterek, "Erzurum'un mümtaz şahsiyetlerinden Abdulgafur Has Hocaefendi'nin adının verildiği bu parkın açılışını yapmanın sevincini yaşıyorum." dedi. Halk oyunları ekibinin de gösteri sunduğu açılışta Milletvekili Polat, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süha Dengizek, Dadaşkent Belediye Başkanı Ahmet Ergül, Kazım Karabekir Belediye Başkanı Lütfü Koç, Yakutiye Belediye Başkanı E. Üstün Gülakar, ESKİ Genel Müdürü Vahit Kılınboz, Ülkü Ocakları İl Başkanı Mehmet Karagöz ve Yenişehir Belediye Başkanı İsmail Hakkı Asiltürk birlikte kurdela kesti.
Köprülü geçit kışa yetişmeyebilir

Bosna Caddesi'ni Yenişehir'e bağlayacak köprülü kavşağın kış gelmeden bitirilmesi zor görünüyor. 2 ay önce Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın tarafından temeli atılan ve Erzurum trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağı belirtilen kavşağın şu ana kadar ancak yüzde 55'i tamamlanabildi. MHP Erzurum Milletvekili Cezmi Polat, dün köprülü geçidi gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Polat, hükümet ortağı MHP'nin bu konuda üzerine düşen görevi yerine getireceğini açıkladı. Müteahhit firma yetkililerinin, "Efendim biz köprüyü söz verdiğimiz tarihte yetiştirebiliriz, ancak tarafımıza ödenecek parayı henüz tahsil edemedik." şeklinde şikayeti üzerine Polat, "Gereken yapılacaktır. İnşallah siz paranızı alacaksınız ve köprülü geçit kar yağmadan yetişecek." dedi.
Erimpaş Trabzon’a açıldı

Erzincan'ın en büyük alış–veriş mağazalarından birisi olan Erimpaş, 2. şubesini Trabzon'a açtı. Hafta sonu Trabzon'da gerçekleştirilen açılışa çok sayıda davetli katıldı.

Trabzon Meydan'a yapılan Erimpaş'ın 2. şubesini, Trabzon Valisi Adil Yazar ve Belediye Başkanı Asım Aykan açtı. DYP Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve Erzincan'dan çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta, cimin üzümü ve Erzincan tulum peyniri ikram edildi.

Trabzon'un canlı bir şehir olduğunu ve alış–veriş sektöründe bir açığı kapatmak için Erimpaş 2'yi Trabzon'a açma gereği duyduklarını açıklayan market ortaklarından Muhammet Karakelle, kaliteli ürünleri insanlara sunmayı ve iyi hizmet vermeyi hedeflediklerini belirtti. (Burhan TORUNLAR)
Manda nesli tükeniyor

Van'a bağlı Erciş ilçesinin Örene Mahallesi ile Çelebibağı Kasabası'nda bir zamanlar yüzlerce mandaya rastlanırken, bugün ancak birkaç tane görebilmek bile zor hale geldi. Nesli hızlı bir şekilde tükenen mandaların sahipleri tarafından çiftleştirilmemesi, bu hayvanların sonunu getiriyor. Büyükbaş hayvanlar arasında hemen hemen en iyi tür olarak bilinen mandaların sayısının gün geçtikçe azalması karşısında vatandaşlar, yetkilileri mandaları koruma altına almaya çağırdılar.
Kargoda uyuşturucu yakalandı

Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan kargo taramaları sırasında 4 kilo 647 gram afyon sakızı ele geçirildi. Uyuşturucu sahiplerinin evinde yapılan aramada da bir adet Kalaşnikof marka silah ele geçirildi.

ABD'ye gidiyordu

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Van'da bir kargo şubesinde mutat kontrollerini yapan kaçakçılık ekipleri, karton bir koli içerisinde dama oyun tahtası ve 7 adet kalemlik içerisinde gizlenmiş vaziyette 23 parça halinde toplam 4 kilo 647 gram afyon sakızı ele geçirdi. Yapılan araştırmada koliyi Muradiye ilçesinde oturan S.Y. adlı şahsın ABD'de ikamet eden M.S.S. adlı şahsa gönderdiği tespit edildi. Olayla ilgili olarak gönderici S.Y., İ.Y. ve N.Ş. isimli şahısları yakalayan emniyet güçleri, söz konusu şahısların evinde yaptıkları aramada da bir adet ruhsatsız Kalaşnikof marka silah ve bu silaha ait 2 adet şarjör ve 53 adet mermi ele geçirdi. Olayla ilgili olarak koliyi kargoya veren H.Y. ve İran uyruklu bir kişi aranırken uyuşturucunun ABD'de alıcısı olan S.S.'nin de yakanlanması için girişimlerin başladığı bildirildi. (M. Ali BAYRAK)
İshakpaşa sahipsiz değil

Gün geçtikçe zamana yenik düşerek, harap olan İshakpaşa Sarayı'nın modern teknolojiler kullanılarak, korunabileceği belirtildi.

(Abdullah GÜVEN)

Mimari yapısı itibariyle bütün dünyaya örnek teşkil eden tarihi İshakpaşa Sarayı'nı ziyaret eden Ağrı Valisi T.Cumhur Ersoy, "Kültür dinamiklerimizden olan İshakpaşa Sarayı'na gereken önemi vererek sahip çıkmalıyız."dedi.

Her şey turizm değil

Turizm nedeniyle yoğun günler geçiren İshakpaşa Sarayı'nı ziyareti sırasında yetkililerden Saray'ın son durumu hakkında bilgi alan Vali T. Cumhur Ersoy, her şeyin turizmden ibaret olmadığına ve tarihi eserlerin manevi yönlerinin de olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "İshakpaşa Sarayı turizm açısından önemli olduğu kadar kültürel bir olgu olması ve bizim geçmişimizi yansıtması itibariyle de son derece önemlidir. Ne yazık ki bu tarihi yapı gün geçtikçe adeta zamana yenik düşmüştür. Restore çalışmalarını başlatarak bu tarihi yapıtın eski görünümünü kaybetmesini engellemeye çalışıyoruz. Bu konuda Kültür Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak bir an önce restore edilmesini sağlayacağız." dedi.

Teknoloji kullanılmalı

Günümüzdeki teknolojinin tarihi eserleri orjinaline bağlı kalarak restore etme imkanına sahip olduğunun da altını çizen Vali Ersoy, "Tarihi dokusu ile adeta dünyanın göz bebeği olmuş bir eserin özellikle günümüzdeki teknolojik imkanlar gözden geçirildiğinde yok olması çok üzücüdür. Bu sarayın yapı itibariyle özelliklerini dünyada bilmeyen yoktur. Öyleyse bu güzellikleri yaşatmalı ve bizden sonra gelecek olan nesillere bir kültür abidesi olarak muazzam bir şekilde bırakmalıyız."şeklinde konuştu.| Ağrı | Ardahan | Bingöl | Bitlis | Erzurum| Erzincan | Elazığ | Iğdır | Kars| Malatya | Muş | Hakkari | Şırnak | Tunceli | Van |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.