20/10/2000

ANA SAYFA

ANKARA

AKSARAY

ÇANKIRI

ESKİŞEHİR

KARAMAN

KAYSERİ

KIRIKKALE

KIRŞEHİR

KONYA

NEVŞEHİR

NİĞDE

SİVAS

YOZGAT


HABERLER 


Yeşilay'ın yeni taktiği: Eğitim

Kayseri ZAMAN - Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kayseri Şube Başkanı Avukat Kemal Göncü, Yeşilay Kayseri Şubesi olarak gençlere daha sağlıklı ve akılcı bilgiler verebilmek için teknolojinin son imkanlarını kullanarak zararlı alışkanlıkları ve bunlardan korunma yollarını anlatacaklarını söyledi.

Av. Kemal Göncü, dün yeni dizayn edilmiş Yeşilay Şubesi'nde düzenlediği basın tanışma toplantısında yaptığı konuşmada, önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde okul ve öğrenci yurtlarının Yeşilay Kolu Öğrenci ve rehber öğretmenlerine brifingler vereceklerini belirterek, "Biz Yeşilay Kayseri Şubesi olarak gençleri zararlı alışkanlıklardan koruyabilmek için televizyon, video ve slayt eşliğinde okulları dolaşıp konferanslar vereceğiz. Ayrıca Milli Eğitim ile işbirliği içerisinde okulların Yeşilay kolu öğrencileri ve rehber öğretmenlerine yeni dizayn edilmiş şubemizde brifingler vereceğiz. Bundan böyle zararlı alışkanlıklara karşı açtığımız savaşı "Eğitim" ile devam ettireceğiz. Çünkü en etkili silah bilgi ve eğitimdir" dedi.

Yeşilay olarak sigara içen insanlara karşı olmadıklarını, sigaranın zararlarına karşı olduklarını dile getiren Göncü, "Yeşilay hiçbir zaman sigara içen insanların karşısında olmadı. Yeşilay, sadece insanlara sigaranın zararını ve onların ne gibi tehlikelerle karşı karşıya olduklarını anlatır. Bir kısım sigara içen insanlar önyargılı olarak Yeşilay'a tavır alıyor. Bu çok yanlış bir davranış." diye konuştu.
Belediye tüm kapıları açtı

Konya ZAMAN - Konya Büyükşehir Belediyesi, "Açık kapı ve Alo 181" uygulaması ile halkla ilişkiler hizmetlerini, daha hızlı ve standart bir biçime kavuşturmayı amaçlıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, "Açık kapı ve Alo 181" uygulaması ile halkla ilişkiler hizmetlerini, daha hızlı ve standart bir biçime kavuşturmayı amaçlıyor.

Açık kapının hizmete girmesi nedeniyle Belediye Sarayı'nda düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Balseven, Defterdar Sebahattin Parmekerli, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Muasır medeniyete ulaşmak için hizmetlerin vatandaşın ayağına gitmesinin şart olduğunu vurgulayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, belediyeler olarak vatandaşların bütün isteklerine hızla cevap verebilmek amacıyla sözkonusu sistemi hizmete açtıklarını kaydetti. Başkan Özkafa, halkın belediye hizmetleri ile ilgili konularda karşılaştığı problemleri, talepleri ve müracaatları 48 saat içinde cevapladığını ve çözüme kavuşturduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye hizmetleri ile ilgili her türlü müraacat ve taleplerin 'Açık Kapı'ya ulaştırıldığında, ilgili birime bilgisayar sistemi aracılığıyla on–line ulaştırılarak müracaat sahibine 2 gün içinde cevap verildiğini belirten Başkan Özkafa, "Acil ve kısa sürede çözüme kavuşturulması gereken müracaatlar 2 gün içinde cevaplandırılırken, uzun vadede çözümlenebilecek başvurular da takibe alınıyor.

Uzun vadede çözüme kavuşturulacak müracaatlarla ilgili olarak, başvuru sahibine aşama aşama bilgi veriliyor" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Açık Kapı hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, telefonla şehiriçi 181'i tuşlayarak ya da fax aracılığıyla 238 72 42 numaraya veya elektronik posta aracılığıyla "açikkapi@konya.bld.gov.tr" adresine e–mail göndererek belediye hizmetleri ile ilgili her türlü müracaat, şikayet ve önerilerini iletebilecekler.

(Mürsel ÇETİN)
Konya da artık mısır üretecek

Konya ZAMAN - Konya'da bu yıl içerisinde 3 ayrı bölgede 30 bin dekar alana ilk kez ekimi yapılan mısır hasadı dolasıyla bir program düzenlendi.

Konya Pancar Kooperatifi, çiftçi ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle bu yıl ilk kez ekimi yapılan mısır üretiminde olumlu sonuç alındı.

Konya Valisi Ahmet Kayhan törende yaptığı konuşmada Konya'nın Türkiye'de hububat üretimi yapılan yer olarak bilindiğini, üretilen ürün çeşidinin artırılmasının çitfçiye ve ülke ekonomisine büyük katkılarının olacağını vurguladı. Pankobirlik Başkanı Recep Konuk da, Konya çiftçisinin pancar üretimindeki sınırlamalar nedeniyle alternatif ürünlere yönelmek durumunda kaldığını belirtti. Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kara ise, fakülte olarak uzun süredir yaptıkları araştırmalar sonucunda Konya'da belirli bölgelerde mısır üretimin yapılabileceğini belirlediklerini belirtti. Çitfçilerle ve kooperatif yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda daha çok bol yağış alan bölgelerde yetişme imkanı bulunan mısır üretimi yapmaya karar verdiklerini ifade etti. Kara, bu yıl Ilgın, Obruk ve Çumra bölgelerinde olmak üzere 3 ayrı bölgede yapılan mısır ekimlerinden olumlu sonuç aldıklarını kaydetti. Törene katılan çitfçiler ise kurak yaz aylarında su sıkıntısı çektiklerini, KOP'nin bir an önce tamamlanmasını istediler.
Aksaray’ın nüfus kaybı 80 bin

Aksaray-Akşehir CHA - Aksaray Belediye Başkanı Osman Ertuğrul 22 Ekim Pazar günü yapılacak olan nüfus sayımı öncesi vatandaşlara çağrıda bulunarak sayım günü, 'Aksaray'da sayılın' uyarısında bulundu.

Aksaray Belediye Başkanı Osman Ertuğrul 22 Ekim Pazar günü yapılacak olan nüfus sayımı öncesi vatandaşlara çağrıda bulunarak sayım günü, 'Aksaray'da sayılın' uyarısında bulundu. 1997 yılında yapılan sayımlara göre Aksaray'ın nüfusunun 101 bin olarak gösterildiğini ancak gerçek nüfusun 180 ila 200 bin civarında olduğunu belirten Başkan Ertuğrul sayımlarda vatandaşların başka yerler yerine Aksaray'da sayılmalarının, belediyeden daha çok hizmet almaları ile eş anlamlı olduğunun altını çizdi.

Öte yandan hafta sonu yapılacak sayım nedeniyle belediyeye ait hopörlerden vatandaşları bilgilendiren Konya'nın Akşehir ilçesi belediyesi de, "Akşehir'i seviyorum, Akşehir'de sayılıyorum" ibaresinin yer aldığı yapışkan yaka rozetleri dağıtıyor.

Halkı ekmeğini yediği, ikamet ettiği yerde sayılmaya davet eden Akşehir Belediye Başkanı Dr. A. Nuri Köksal, sayımda herkesin doyduğu yer değil de doğduğu yeri tercih etmesinin "Bindiği dalı kesmek" gibi bir şey olacağını ifade etti.| Aksaray | Ankara | Çankırı | Eskişehir | Karaman | Kayseri | Kırıkkale | Kırşehir | Konya | Nevşehir| Niğde | Sivas | Yozgat |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.