21/10/2000

ANA SAYFA

ADIYAMAN

DİYARBAKIR

BATMAN

GAZİANTEP

KİLİS

MARDİN

ŞANLIURFA

SİİRT


HABERLER 


GAP püsküllü belamız

ADIYAMAN-Adıyaman Belediye Başkanı Abdulkadir Kırmızı, GAP'ın Adıyaman'ı adeta bir hizmetli odası gibi kullandığını belirterek, GAP'ın Adıyaman'ın püsküllü belası olduğunu söyledi.

Kırmızı, "GAP bugüne kadar Adıyaman'a bir iğne bile vermemiş fakat yorgan yastık alıp götürmüştür. Adıyaman GAP'tan istifade edememektir. GAP'ın içinde yer alan barajlar hâlâ inşa edilmemiştir. İlimizin arazilerinin sulanması gündemde değildir. Adıyaman halkının sosyo–kültürel yapısı üzerinde ciddi manada bir çalışma yoktur." dedi.

Başkan Kırmızı, "GAP Kanun Hükmünde Kararnamesine göre, Adıyaman'ın yolunun, suyunun, kanalizasyonunun, kaldırımının GAP İdaresi tarafından yapılması gerekiyor. Bugüne kadar GAP İdaresi böyle bir çalışma yapmadı. GAP buraya uğramaz. İmar edilecek yerler bellidir. Bunlar Ş. Urfa, G. Antep, Diyarbakır'dır. Buralara yapılan hizmetler esnasında ortaya çıkan kirlilik Adıyaman'da muhafaza ediliyor. Bir kurumdaki hizmetli odası neyse GAP için de Adıyaman odur." diye konuştu.
Güneydoğubirlik mercek altında

G.ANTEP-Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Güneydoğubirlik) Genel Müdürü Vakkas Korkmaz, kırmızı kabuklu Antep fıstığı alımlarına kasım ayının sonuna kadar devam edeceklerini söyledi.

Şu ana kadar üreteciden 2 bin 400 ton fıstık aldıklarını açıklayan Korkmaz, hedeflerinin 6 bin ton fıstık almak olduğunu kaydetti. Vurgun yapanlar ortaya çıkacak

Geçmiş dönemlerde birliğin trilyonlarca liralık zarara uğratıldığını öne süren Korkmaz, vurgunu yapanların ortaya çıkartılması için gerekli girişimlerde bulunduğunu ifade etti. Korkmaz, "Devletin parasını kimseye yedirmem. Trilyonluk tesisler yok pahasına satılmış. 1 trilyon değeri bulunun malzeme, Gaziantep Et Balık Kurumu'na 125 milyar liraya satılmış. Bu satıştan kimler rant sağladı, ortaya çıkması gerekir." diye konuştu.
Camilerde hutbe birliği

BATMAN-Batman'da her cuma namazında okunan hutbelerden evdeki kadınların da faydalanması amacıyla, hutbelerin çoğaltılarak cami çıkışlarında cemaata dağıtılacağı belirtildi.

Bu amaçla her bir hutbeden 10 bin adet bastıracaklarını belirten Batman Müftüsü Yüksel Kaymak, "Hutbelerde birliği sağlamak amacıyla bunu yapıyoruz. Bu hutbelerin 5 bini il merkezinde, 5 bini de ilçelerde dağıtılacak. Bunun finansmanını sağlamak için çalışıyoruz. Amacımız hem hutbelerde birlik ve beraberliği temin etmek hem de erkeklerin camide yararlandığı bu bilgileri evlere taşımaktır." dedi.
Mardin'e dev yatırım

MARDİN-Unit İnternational Holding adlı Belçika firması Mardin Organize Sanayi Bölgesi'nde doğalgaz üzerinden elektrik üretimi yapmak için girişimlere başladı.

Firmanın bu girişimi sayesinde Nusaybin Çamurlu sahasından çıkarılan ve Dinçerler Doğalgaz Tesisleri'nden elde edilen doğalgaz ile yerel olarak bölgenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Konu hakkında bilgi veren Mardin Enerji ve Otoprodüktör Sanayi ve Ticaret A.Ş yetkililerinden Gökhan Boysan ile Ayhan Akçelik, amaçlarının bölgeye kesintisiz enerji sağlamak olduğunu ifade ettiler.

Konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle: "Yeni kurulacak sistemle, yılda 16 bin ton buhar yanında 30 bin ton sıcak su üretimi yapılacaktır. Yurt dışında ve yurt içinde bu alanda değişik yatırımlar yapılıyor. Çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Yer tesliminden sonra 10 ayda bitirilmesi hedeflenen enerji santrali, Mardin'in gelişmesi yönünden büyük bir fırsat olacaktır. Bu sayede, Mardin sanayisi ve çevre yerleşim merkezleri bu enerji darboğazından kurtulacaktır. Mardin sanayisi genel olarak yüzde 25–30 kapasite ile çalışmasına rağmen ayda 50–60 milyar elektrik harcaması yapmaktadır. İleriki dönemde en az yüzde 40–50 kapasite ile çalışması halinde ayda 80–90 milyar liralık elektrik harcaması sözkonusu olacaktır. Bunlar hesaplandığında yapılacak tesisin de önemi ortaya çıkacaktır."
'İnternet cafeler kanunsuz'

BATMAN-Batman'da birden bire çoğalarak sayısı 120'nin üzerine çıkan internet cafe'lerin, kanunda yeri olmadığı için kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Batman'da her köşe başında açılan internet cafe adı altında açılan yerlere, 18 yaşına girmemiş çocukların da giderek, ahlaki değerlerden yoksun alanlarla meşgul olması aileleri tedirgin ediyor. Batman'da son zamanlarda meydana gelen intihar olaylarının, internet cafelerle birlikte artış göstermesi ise, gözlerin buralara çevrilmesine neden oldu. İnternet cafelerin, kanunda yerinin olmadığı için denetlenemediğini belirten yetkilier ise, " İnternet, ülkemize daha yeni girmiştir. Bu nedenle kontrol altına alamıyoruz. İnternet cafelerin açılması ile birlikte Batman'da bir takım olumsuzluklar yaşanmaktadır." dediler. Ayrıca internet cafelerin kendi amacı dışında farklı işler de yaptıkları iddia edildi. Bu konuya valiliğin el atması isteniyor.
Teknotur toplantıları devam ediyor

G.ANTEP-Empa Bilgi Teknolojileri tarafından düzenlenen Teknotur organizasyonlarının sekizincisi Gaziantep'te gerçekleşti.

Güneş Bilgisayar'da yapılan ve çok sayıda şirket çalışanının katıldığı toplantıda sektördeki son gelişmeler anlatıldı. EMPA Anadolu Satış Müdürü Eftal Sezer, yılda iki sefer düzenlenen organizasyonlarda Anadolu'da bulunun empartnerlar, bilgisayar entegrasyonu yapan firmalar ve bilgisayar meraklılarına teknoloji ile ilgili sıcak bilgilerin aktarıldığını söyledi.

Empa Halkla İlişkiler Müdürü Yunus Emre Yılmaz da, bilgisayar teknolojisinin her gün değiştiğini hatırlatarak, gelişmeleri zamanında Anadolu'ya bildirmenin çabası içinde olduklarını kaydetti.
G.Antep'te işsizlik oranı yüzde 5

G.ANTEP-İş ve İşçi Bulma Kurumu Şube Müdürü Hüseyin Avcı, Gaziantep'in Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu Şube Müdürü Hüseyin Avcı, Gaziantep'in Türkiye ortalamasına göre işsiz oranının yüzde 5– 6 civarında olduğunu söyledi.

Kentin sürekli göç almasına karşılık sanayi ve ticaretteki hızı gelişmenin işsiz sayısına pozitif katkı sağladığına dikkat çeken Avcı, 2000 yılının 9 aylık diliminde 7 bin 558'i erkek, bin 224'ü kadın olmak üzere toplam 8 bin 782 kişinin iş için kendilerine başvurduğunu kaydetti.
Fıstığı değerlendiremiyoruz

G.ANTEP-Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Hüseyin Tekin, Antepfıstığının hak ettiği yerde olmadığını söyledi.

Antepfıstığının gelişmesinde çekirdek görevini gören ve 1937 yılında kurulan enstitünün başında bulunan Tekin, 1974 yılından bu yana merkezde araştırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Bugüne kadar Antepfıstığının yanında zeytin ve üzümle de uğraşıldığını ve 43 adet projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Dr. Hüseyin Tekin, "Ne yazık ki enstitüdeki bilimsel araştırmaları istediğimiz oranda üreticiye yansıtamıyoruz. Bunun tek nedeni ise devam eden geleneksel alışkanlıklar." dedi.

Kendilerinin istediği metodların uygulandığı takdirde fıstıkta yüzde 38 daha fazla ürün elde edildiğini dile getiren Tekin, yerli fıstıklarda daha fazla tad olmasına karşılık yurt dışında beklenildiği şekilde tercih edilmediğini bildirdi.

Tekin, "Fıstıkta budama konusunu çok önemsiyoruz. Ancak bazı eski alışkanlıkları daha aşamadık. Çiftçi diyor ki; 'ağacın orta kısımındaki dallar kesilmeli' biz ise bu düşünceye karşıyız. Ağacın ortasında bir dal bırakılmalı ve bu şemsiye görevi görmelidir. İyi bir budama ile verim yüzde 17 artıyor. Tabii ki önemli olan çiftçinin bunu bilmesidir." diye konuştu.

Fıstıkta Siirt çeşidinin yüzde 60– 70'lere varan oranlarda daha fazla ürün verdiğini açıklayan Dr. Hüseyin Tekin şunları aktardı: "Var yılı, yok yılı Siirt fıstığında daha az. Fakat tadı azdır diye pek tercih edilmiyor."

ABD'nin fıstıkta kesinlikle 'çıtlatma' yapmadığını ve bu şekildeki ürününü Çin'e sattığına dikkat çeken Tekin, "ABD tamamen doğal çıtlayan fıstığı tercih ediyor. Depolama koşullarında hata yapıyoruz. Fıstığı önce kurutuyor, kışın ıslatıyoruz. Bu ise kabuğun simsiyah olmasına sebep oluyor. Artık fıstığı yaş olarak işlememiz gerekiyor. Kavlak olarak saklanan fıstık daha sağlıklıdır. Bu ayrıca ekonomik bir yoldur." şeklinde konuştu.
İntihar haberi girmeyecekler

BATMAN-Batman'da son 8 ayda 28 kişinin intihar etmesi, tedirginliğe neden olurken, bazı yerel basın–yayın organları intihar olaylarına yer vermeme kararı aldılar.

Batman'ın en etkin gazetelerinden biri olan Batman gazetesinin sahibi Nizamettin İzgi, intiharları gündemden düşürmek amacıyla artık intihar olaylarına yer vermeyeceğini belirterek, "Yaşanan intihar olaylarını gündemde tutmamak için, artık intihar haberlerine yer vermeyeceğiz." dedi.
Sağlık politikası eleştirildi

D.BAKIR-Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Toraks Derneği'nin ortaklaşa organize ettiği 'Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Sempozyumu'nda Türkiye'nin sigaraya karşı sergilediği sağlık politikası eleştirildi.

DÜ Tıp Fakültesi konferans salonunda yapılan sempozyumda konuşan Prof. Dr. Ali Kocabaş, Türkiye'nin sigaraya karşı bir politikası olmağına dikkat çekerek, insanların sigaraya karşı uyarılmadığını belirtti. Sigarayı bırakma metodlarını anlatan Yrd. Doç. Abdurrahim Şenyiğit ise, "Sigarayı bırakmak istemeyen birisine sigarayı bıraktıramazsınız. İlaç da tek başına etkili olmaz. Sigarayı bırakma yöntemleri ulusal sağlık politikası haline getirilmelidir." şeklinde konuştu.
Çiftçinin zararı tespit edildi

MARDİN-Mardin Tarım İl Müdürü Tezcan Gencer, Mardin Ovası, Derik, Nusaybin Kızıltepe, Mazıdağ, Savur ve Yeşilli ilçelerinde meydana gelen kuraklık yüzünden zarar gören çiftçilerin hasar tespitinin yapıldığını söyledi.

Gencer, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "2000 yılı içerisinde zarar gören çiftçilerimize yardımcı olmak için başlattığımız çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bilindiği gibi kurak geçen ilkbahar mevsiminde yapılan hasar tespit çalışmalarında 288 köyde 5 bin 63 çiftçi ailesinden 673 bin 196 dekar buğday, 134 bin 514 dekarda arpa ve 72 bin 612 de mercimek olmak üzere toplam 880 bin 321 dekar ekili arazide hasar oranı yüzde 40 ve üzerinde tespit edilmiştir." dedi.
Köy yolları asfaltlanıyor

ADIYAMAN-Gerger ve Sincik ilçelerine bağlı 11 köy yolunun asfaltlama çalışmaları başlatıldı.

1998 yılından beri altyapısı hazırlanan fakat ödenek yokluğu yüzünden bir türlü asfaltlanamayan köy yolları için Köy Hizmetleri kolları sıvadı. Köy Hizmetleri yetkilileri yaptıkları açıklamada , 97 kilometre köy yolunun asfaltlanması için 90 milyar lira harcandığını belirttiler. Yetkililer havaların iyi gitmesi halinde asfalt çalışmalarına devam edceklerini kaydettiler.
Gaziantep sevinemedi

G.ANTEP-Üç hafta üst üste kazanan Gaziantepspor dörtte dört için gittiği Antalyaspor deplasmanından bearberlik alarak döndü.

Son üç maçta iyi bir çıkış grafiği yakalayan Kırımızı-Siyahlı takım, iki sezondan buyana yenemediği rakibini bu defa da mağlup edemedi.

Gaziantepspor Teknik Direktörü Erdoğan Arıca, 'bu maçtan kayıpsız geçersek çok şeyin değişecek' dediği maçtan malesef istediğimiz gibi olmadı diye konuştu. Arıca, 'Eğer bu maçtan üç puan ile ayrılmış olsaydık 20 puanla çok daha üst sıralarda olacaktık. Kazanmak için gitmiştik. Rakibimizden daha da çok zengin pozisyonlar bulduk, ama bize yetecek vuruşları yapamadık. Rizespor maçı ile tekrar yükselişe geçeceğiz' şeklinde konuştu.

Futbolculara üç günlük izin

Maçtan sonra futbolcuların sayım nedeniyle memleketlerine gittiğini ve bu zaman zarfı içinde üç günlük izin kullanacaklarını ifade eden Arıca, 'Futbolcularımıza üç gün izin verdik. Pazartesi günü tekarar tesislerde toplanarak normal idmanlarımıza başlayacağız. Antalya maçının telafisini kendi sahamızda oynayacağımız Rizespor maçı ile gidereceğiz.' dedi. Arıca, Batista'nın da tamemen iyileştiğini ve Rizespor maçında takımındaki yerini alacağını söyledi. Bu arada, Rusya Federasyonu'ndan Dinamo Moskova'nın orta saha oyuncusu Maxim Romaszczenko ile anlaşan Gaziantepspor'un yarın bu oyuncuya imza attırması bekleniyor.

Kulüp yetkilileri, Teknik Direktör Erdoğan Arıca'nın istemi doğrultusunda gerçekleşen bu transferle daha da güçlendiklerini ifade ettiler. Dinamo Moskova takımında 3 sezondur top koşturan ve Belarus Milli Takımı'nda da oynayan Romaszczenko, 23 yaşında ve 1.80 metre boyunda. Romaszczenko'ya ödenilecek bonservis ücreti konusunda bir açıklama yapılmazken, Rusya'dan Gaziantep'e gelecek olan bu oyuncuyla 2 yıllık sözleşme imzalanacağı öğrenildi. Gaziantepspor, Ekim ayı sonunda yine Rusya'dan anlaştığı bir oyuncunun daha transferini gerçekleştirecek.| Adıyaman | Gaziantep | Diyarbakır | Şanlıurfa | Mardin| Batman | Siirt | Kilis |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.