03/11/2000

Bu bölümde yer alan haberler Salı günleri yenilenmektedir


KIRGIZİSTAN

Amerika
Avrupa
Avustralya
Azerbaycan
Başkortostan
Bulgaristan
Kazakistan
Kırgızistan
KKTC
Makedonya
Romanya
Tataristan
Türkiye
Türkmenistan

.

.

 

 


HABERLER  kirgizistan@zaman.com.tr


Akayev güven tazeledi

Orta Asya`nın demokrasi Adası olarak nitelendirilenkardeş ülke Kırgızistan`da dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi şimdikiCumhurbaşkanı Askar Akayev oldu.

Geçen hafta yapılan ve son sonuçları açıklanan seçimlerde Akayev diğer beş adayın oylarının toplamından daha fazla oy alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilirken seçime katılma oranı %76‚36 olarak açıklandı. Akayev mevcut oyların yüzde 74.37`sini almayı başardı. Seçimlere en büyük katılımın Batken Eyaletinde, en az katılımın ise başkent Bişkek`te gerçekleştiği bildirildi.

Seçime katılan adaylar içerisinde Akayev'i en çok zorlayacağı tahmin edilen Ömürnek Tekebayev ise oyların ancak yüzde 13.88'ini kazanırken en az oyu yüzde 0.44 ile Tursunbay Bakiroğlu kazandı.

Diğer adayların aldıkları oy oranı ise söyle: Almazbek Atanbayev: yüzde 6,02, Melis Eşimkanov yüzde 1,09, Tursunbay Bakiroğlu yüzde 0,97.

ASKER AKAYEV KiM

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından ülkesinin başına geçerek Kırgızistan'a el atan Askar Akayev, Kırgızistan'ın içinde bulunduğu geçiş döneminden en rahat şekilde geçirmeye çalışırken bir taraftan da bu konuda demokratik olarak haraket etmeyi de ihmal etmedi. Yaptığı demokratik islahat ve ekonomik girişimlerle Akayev, batı ülkelerinin bir çoğundan takdir aldı. Orta Asya'nın demokrasi adası konumundaki Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev, 10 Kasım 1944 yılında Çüy vilayetinin Kemin bölgesindeki Kızılbayrak köyünde bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi

1968 yılında Leningrad Enstitüsü'nden mezun olup ve master yaptı. Daha sonra şimdiki Bişkek Teknik Üniversitesi o zamanki adi ile Frunze Politeknik Üniversitesinde başkanlık yaptı. Akayev, 1986 ile 1987 yılında içinde bulunduğu Kırgız Komünist partisinden politikaya atıldı. Cumhurbaşkanı Akayev 1987'den 89'a kadar Kırgız Bilimler Akademisi baskan yardımcılığını yaparken, 1989'dan 90'na kadar Kırgız Bilimler Akademisi başkanı oldu. Ekim 1990'dan itibaren Kırgızistan Cumhurbaskanı olan Akayev'in 80'den fazla bilimsel çalışması var. Bir çok ulusal ve uluslararası ödüller alan Akayev, dış ülkelerle karşılıklı saygı prensiplerine dayalı barışçıl ve dostane bir politika izlemekte. Akayev ilk olarak 15 Ekim 1991 yılında Kırgızistan cumhurbaşkanlığına getirildi. Akayev daha sonra 1995 yılında yapılan seçimlerde de halkın destegini arkasına alarak cumhurbaşkanlığı görevine seçildi. Mayram Akayev ile evli olan Akayev iki erkek ve iki kız çocugu babası. ATIF ALA / BİŞKEK(CHA)
"Kırgızistan'da demokrasinin garantisi Akayev"

Kırgızistan'da pazar günü yapılan "cumhurbaşkanlığı seçimleri"ni değerlendiren Cumhurbaşkanı Basın Sekreteri Osmanakunİbrahimov, Kırgızistan'ın demoktarik yapısında herhangi birsarsıntınınsözkonusu olmadığını, ülkelerinde demokrasinin garantisinin,seçimlerde yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Askar Akayev olduğunu söyledi.

Kırgızistan'da yapılan ve şimdiki Cumhurbaşkanı Askar Akayev'in zaferiyle neticelenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olabildiğince demokratik geçtiğini kaydeden İbrahimov, AGİT'in "seçimlerde demokratik standarda ulaşılamadığı" şeklindeki eleştirisini, "aşırı" bulduklarını ifade etti. Seçimlerde değişik kesimlerden 6 adayın yarışmasının bile başlı başına demokrasinin bir göstergesi olduğunu iddia eden Basın Sekreteri İbrahimov, "Seçimler sırasında, Bişkek Seçim Bölgesi'ndeki bin145 no'lu seçim sandığında yaşanan -sandığın muhalif güçlerce açtırılması ve içinden Akayev'e 701 oy çıkması gibi- olaylar bazı gizli güçlerin bir provakasyonudur. Bütün bunlara rağmen seçimlerin hiç hatasız geçtiğini iddia etmek mümkün değil. Kırgızistan şartları gözönüne alanarak yapılacak gerçekçi bir değerlendirme sonucu seçimlerin ne kadar demokratik olup-olmadığı net olarak ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

Seçimleri izleyen AGİT gözlemcilerinin, "Kırgızistan'da demokrasi korku altında" şeklindeki açıklamasını hatırlattığımız İbrahimov, "Hayır, ülkemizdeki demokrasi tüm varlığıyla ayakta. Ülkemizdeki demokrasinin garantisi cumhurbaşkanımız Askar Akayev'dir" dedi. Osmanak un İbrahimov, Cumhurbaşkanı Askar Akayev'in bundan sonraki planının ise "ülkeyi en kısa zamanda, içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtarmak,‚çalışanların ve emeklilerin aylıklarını artırarak, sosyal iyileştirmeyi sağlamak" olacağını sözlerine ekledi. ATIF ALA / BİŞKEK (CHA)
Terörle mücadelede mutlu son

11 Ağustosta ayrılıkçı terör örgütüne mensup militanların Tacikistan topraklarından harekete geçerek sınırları geçmeye çalışmalarıyla birlikte ülkenin Kırgızistan'ın güneyinde patlak veren çatışmaların son buluması dolayısıyla başkent Bişkek`te bayramları aratmayacak görkemli bir tören yapıldı.

Yaklaşık 2 ay süren operasyonların bitmesi neticesinde Bişkek Ala Too Meydanı`nda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Askar Akayev operasyonlar sırasında gösterdikleri üstün başarıdan dolayı bazı askerleri ``Dank`` ``Erdik`` ve ``Manas 1ve 2`` derecedeki madalyalarla ödüllendirdi.

Ödül töreninde askerler adına bir konuşma yapan astsubay Kadırov Nurlan teröristlerle mücadeleyi vatan borcu olarak gördüklerini kaydederek Kırgızaskerinin topraklarına düşman eleni sürdürtmeyeceğini söyledi.

Öte yadan törende asker anaları adına bir konuşma yapan Durusun Akmatova ise ninilerle büyüttükleri çocuklarının düşmanın kurşunları hedefine gönderilmesinin kolay olmadığını ama bu vatan için olunca seve seve katlandıklar söyledi. Bu arada Akmatova mikrofona gelirken Cumhurbaşkanı Askar Akayev mikrafona yönelerek onu ayarlamaya çalıştı.

Askeri tören‚ daha sonra Askeri birliklerin geçişi ve Askeri helikopter ve savaş uçaklarının alan üzerinden yaptıkları uçuşlarla son buldu.

Atıf Ala / BİŞKEK(CHA)
Sanatçı Emrah ve Şafak'tan Kırgız hayranlarına konser...

Fantezi müziğin ünlü sesi Emrah ve Halk Müziği Sanatçısı Ahmet Şafak, Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te hayranlarıyla buluştu. Bişkek Ala Too Meydanı'nda bir konser veren Emrah, Kırgız hayranlarının hücumuna uğradı.

Emrah'a ulaşmak için sahneye çıkmaya çalışan hayranları polis barikatına takıldı. YİMPAŞ Holding'in temel atma töreni programı çerçevesinde gerçekleştirilen açık hava konserinde, Halk Müziği Sanatçısı Ahmet Şafak'tan sonra Emrah'ın sahne almasıyla birlikte daha da hareketlenen meydan da bazı hayranları, Emrah'a ulaşırken bazıları ise koruma ve polis engeline takıldı.

Bu arada Bişkek Türk Lisesi öğrencilerden biri Emrah'a, Kırgız kalpağı takdim etti. Emrah, başına geçirdiği Kırgız kalpağıyla, bir anda basın mensupları ve meydanı dolduran binlerin ilgi odağı oldu. Emrah konseri, daha sonra yapılan havai fişek gösterisiyle son buldu. ATIF ALA / BİŞKEK(CHA)
YİMPAŞ'tan Bişkek'e yeni yatırım...

Dünyanın değişik 22 ülkesinde çeşitli yatırımlarda bulunan YİMPAŞ Holding'in Bişkek'teki tesislerin temel atma töreni, bakan, milletvekili, sanatçı,basın mensubu ve halkın büyük ilgisiyle adeta şölene dönüştü. Temel atma törenine, milletvekili, gazeteci ve sanatçılardan oluşan geniş bir Türk heyeti de katıldı.

100 milyon dolara malolacağı belirtilen hipermarket ve 20 katlı 5 yıldızlı otel inşaatının temel atma töreni öncesi Kırgız-Türk Sanatçı Grubu isöyledikleri birbirinden güzel şarkı ve sergiledikleri oyunlarla davetlilere neşeli anlar yaşattılar.

Törende bir konuşma yapan YİMPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdullah Örnek, dünyanın 22 ülkesinde olan çalışmalarına Kırgızistan'dan da bir halka eklemekten mutluluk duyduklarını dile getirerek özellikle atayurt olarak bildikleri bu diyarlara yatırım yapmaktan ayrıca gurur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Dışilişkiler Dairesi Başkanı Askar Aytmatov,‚ Bişkek Belediye Başkanı Medet Kerimkulov,‚Kırgızistan SSCB Dönemi Genel Sekreteri Turdakun Usubaliyev Kırgız devlet yetkililerinin de hazır bulunduğu törende söz alan Türkiye'nin Kırgızistan Büyükelçisi Doğan Akdur, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Kırgızistan'a yaptığı ziyaretin hemen akabinde böyle büyük bir proje temelini atmanın 21. asırda iki kardeş ülke ilişkilerinin daha da gelişeceğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Kurban kesilerek yapılan temel atma töreni sonunda havai fişek gösterileri yapıldı. Temel atma törenine katılmak üzere Bişkek'te bulunan Türk heyeti,‚kaldığı Pınara Oteli'nde Kırgız dans grupları eşliğinde yenilen yemekten sonra Beşiktaş- Galatasaray maçını büyük bir heyecanla, binlerce kilometre uzakta seyretmenin zevkini çıkardı. ATIF ALA / BİŞKEK(CHA)
"Miss Bişkek-2000" güzellik yarışması yapıldı...

Bişkek Belediyesi tarafından organize edilen "Miss Bişkek 2000 Güzellik Yarışması, genç kızların kıyasıya mücadelelerine sahne oldu.

Yarışmaya katılan genç kızlar,‚öncelikle sırayla mikrofona gelerek kendilerini tanıttılar. Yaşları 17-22 arasında değişen genç kızlar, 3 etap halinde gerçekleştirilen yarışmada güzelliklerini sergilediler. Yarışma salonunu dolduran davetliler ise favori kızlara alkışlarıyla destekde bulundular. Bişkek Opera -Bale Tiyatrosu Salonu'nda gerçekleşen ve 20 genç kızın katıldığı yarışmada juri üyeleri, dereceye giren güzelleri belirlemede seçmede zorlanırken, davetliler de, giydikleri birbirinden güzel kıyafetlerle sahne alan kızlara büyük ilgi sösterdi.

Bu arada yarışma süresince kızları yalnız bırakmayan erkek mankenler ise düzenlenen mini defile çerçevesinde sahne alarak, giydikleri kışlık elbiseleri davetlilere tanıttılar. Yarışma programı çerçevesinde bazı Kırgız sanatçıları da sahne alarak şarkılar söylediler.

Yarışmada, 17 yaşındaki, Bişkek 38 Nolu Lisesi son sınıf öğrencisi Aliya Bosunbayeva birinci olurken, Mirgül Tatiyeva ise ikinci oldu. Yarışma sonundan dereceye giren kızlara değişik ödüler verildi.

CHA'ya açıklamalarda bulunan "Miss Bişkek 2000 Güzeli" Aliya Bosumbayeva, iddialı olduğunu fakat bu derceyi beklemediğini kaydederek, güçlü rakipler arasından birinci seçildiği için çok mutlu olduğunu söyledi. ATIF ALA / BİŞKEK(CHA)
Kırgızistan'ın telefon kodu değişti

Kırgızistan, Sovyetler Birliği döneminde kullanılan ve Bağımsız Devletler Topluluğu tarafından aynen kullanılan telefon kodunu değiştirdi.

Kırgızistan’ın yeni telefon kodu dünden itibaren 996 oldu. Ülke kodunda yapılan değişiklik ile birlikte şehir kodları da değişti. Bu çerçevede Bişkek’in daha önce 3312 olan şehir kodu da 312 oldu. Geçen yıl alınan karar uyarınca 1 yıl süreyle yeni kod numarasının yanı sıra eski kod numarasının da kullanılması uygulaması dün sona erdi.
Kırgız Türkçesinde ilk bilgisayar programı

Uluslararası Manas Kırgız-Türk Üniversitesi bilgisayar ile Kırgız Türkçesi öğretimi amacıyla ilk bilgisayar programı yapıldı.

Kırgız Haber Ajansı KABAR’ın bildirdiğine göre, program, 12 yıl önce devlet dili olarak ilan edilmesine rağmen Kırgız Türkçesi’nin öğreniminde yaşanan sıkıntıları çözmeye yönelik hazırlandı.

Haberde, resmi kurumlarda Kırgız Türkçesi’nin kullanılmasının 2010 yılına ertelendiği ifade edilirken, devlet başkanlığı seçimlerine katılmak isteyen adaylardan 7’sinin dil sınavından geçemediği de hatırlatıldı.

Ajansın haberinde hazırlanan bilgisayar programının okullardaki Kırgız Türkçesi ile eğitim-öğretime önemli katkı sağlayacağı belirtildi.Amerika | Avrupa | Avustralya | Azerbaycan | Başkortostan | Bulgaristan | Kazakistan | Kırgızistan | KKTC | Makedonya | Romanya | Tataristan | Türkmenistan

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.