03/11/2000

Bu bölümde yer alan haberler Salı günleri yenilenmektedir


TATARİSTAN

Amerika
Avrupa
Avustralya
Azerbaycan
Başkortostan
Bulgaristan
Kazakistan
Kırgızistan
KKTC
Makedonya
Romanya
Tataristan
Türkiye
Türkmenistan

.

.

 

 


HABERLER  tataristan@zaman.com.tr


Cumhuriyet Bayramı Tataristan'da da coşkuyla kutlandı...

Cumhuriyet'in kuruluşunun 77.yılı Tataristan'ın Başkenti Kazan'da gerçekleştirilen bir resepsiyonla kutlandı. T.C. Kazan Başkonsolosluğu'nda düzenlenen resepsiyona Tataristan Basın Bakanı Zila Valeyeva, Ticaret Bakanı Hafis Salihov, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Fuat Galimullin, milletvekilleri, tanınmış yazarlar ve Türkiye'den Tatar-Türk Liseleri Genel Koordinatörü Ömer Ekinci ile Umtaş İnşaat Grubu Temsilcisi Ahmet Altop katıldı.

Resepsiyonda yapılan konuşmalarda Tatar-Türk Dostluğu'nun geliştirilmesi yönelik temennilerde bulunuldu.

Öte yandan, Cumhuriyet'in kuruluşunun 77.yılı Kazan Tatar-Türk Ekonomi Lisesi'nde düzenlenen bir programla kutlandı. Okuldaki kutlamalar Okul Müdürü İrfan Uzundemir'in "Atatürk'ün Hayatı ve İlkeleri" konulu bir dersle başladı. Öğrencilerin söylediği Türkçe ve Tatarca şarkılarla devameden kutlamalarda, bir Tatar öğrencinin "Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi"ni okuması, salonda bulunan genç öğretmenleri heyecanlandırdı. Çeşitli folklor gösterilerinin de yapıldığı kutlamalara öğrenciler ve veliler büyük ilgi gösterdi. YUSUF SAĞLAM / KAZAN(CHA)
Kazan'da trafik lambaları çalınınca ulaşım felç oldu...

Rusya genelinde olduğu gibi Tataristan'ın Başkenti Kazan'da da hırsızlık olayları hızla artmakta. Hırsızlar, elektrik telleri, otomobille, alüminyum ve bakır metallerden sonra şimdide trafik lambalarını ve lambaların direkleri içine döşenen elektrik kablolarına dadandı.

Yaklaşık bir aydır Başkent Kazan'ın en işlek caddeleri üzerine konulan trafik lambalarının çalışmaması, şehir içinde hergün kazaların yaşanmasına neden oluyor. Şehir içindeki 22 ana caddenin trafik lambalarının hırsızlar tarafından çalınması sonucu şehrin ulaşımı felç oldu.

Konuyla ilgili görüştüğümüz yetkililer, hırsızlık olaylarının önüne geçemediklerini, bugün taktıkları lambanın birgün sonra çalındığını belirterek, çalınmasını önlemek için trafik lambalarını tel kafes içine koymayı düşündüklerini söylediler. YUSUF SAĞLAM / KAZAN(CHA)
Tataristan'da ticari hayat canlanıyor...

Ağustos 1998 krizinden 2 yıl sonra ticari hayat Rusya genelinde olduğu gibi Tataristan'da da canlanıyor. Türk işadamları da krizde sabredip bugün ticaretlerinin normale döndüğünü, işlerin canlanmaya başladığını belirtiyorlar.

Ülkede ticari hayatın canlanmasının emaresi olarak Kazan'da irili ufaklı 50 kadar firmanın faaliyetlerinin artması gösteriliyor. Son zamanlarda bu firmalara, Türkiye usulü kasap, market, restoran ve giyim mağazaları eklenmeye başladı.

Öte yandan uzmanlar ülkedeki zengin ile fakir arasındaki alım gücü farkının bir uçurum halini aldığını vurguluyorlar. Pazarlarda canlılık kendini gösterirken, süper marketlerde kuyruklar artıyor. Fakir halk ise yine her zamanki gibi ucuz mallara rağbet ediyor. Halkın yarım ekmek aldığı, pazarlarda karpuzun dilimle satıldığı ülkede halk kuyruklarda beklemekten bıkmış durumda. Pazarlarda ve market önlerinde kuyrukta bekleyen vatandaşlardan görüştüklerimiz, durumdan ümidi kestiklerini şu cümlelerle ifade ediyorlar:"Burası Rusya, kuyrukları bitmez bu ülkenin" YUSUF SAĞLAM / KAZAN(CHA)
Tataristan'da Türk Tiyatrosu şenliği...

Songünlerde Türkiye-Tataristan arasındaki mevcut kültürel ilişkilerin ivme kazanarak geliştiği gözleniyor. Daha önce Rusça'ya da çevirisi yapılan, Tuncer Cüceloğlu'nun "Boyacı" adlı oyununun Tatarca'ya çevrilmiş hali Tataristanın Başkenti Kazan'da büyük beğeni topladı.

Aliaskar Kamal Tiyatrosu'nda sahnelenen oyunun gala gecesine eserin yazarı Tuncer Cücenoğlu'nun yanısıra, Tataristan Kültür bakanı İldus Tarhanov, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer, milletvekilleri, üst düzey bürokratlar, yazarlar ve tiyatro severlerden oluşan kalabalık bir izleyici topluğu katıldı. İzleyiciler oyun boyunca sık sık oyuncuları alkışladılar. Gala gecesine yoğun ilgi dolayısıyla birçok seyircinin oyunu ayakta izleme zorunda kaldığı gözlendi. Gecenin sonunda bir konuşma yapan Cücenoğlu, "Bir Türk yazarı olarak oyunum bu kardeş ülkede sahnelenmesinden dolayı çok mutluyum. Şunu da vurgulamak istiyorum ki, ben, aynı zamanda bir Rus ve Tatar yazarıyım. Bu eserimin, Rusya-Türkiye ve dünya barışına katkıda bulunacağına inanıyorum. Sahneleyen oyuncu arkadaşlara ve tiyatro severlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Tataristan Kültür Bakanı İldus Tarhanov da yaptığı konuşmada, "Bu oyunla, tiyatro zenginliğimize bir yenisini eklemiş olmaktan dolayı mutluyuz. Oyunun, iki ülkenin kültürel dostluğunun pekişmesine katkısı olacağı inancındayım. Bu nedenle başta Tuncer Bey olmak üzere, bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

T.C.Kazan Başkonsolosu Ahmet Rıza Demirer ise kısa konuşmasında, Tatar Tiyatrosu'nun beşiği olan Kamal Tiyatrosu'nda bir Türk tiyatro oyununun sahnelenmesinden gurur duyduğunu, bu tür kültürel faaliyetlerin devamlı olmasını dilediğini ifade etti.

Aliaskar Kamal Tiyatrosu Rejisörü Marsel Selimcanov da yaptığı konuşmada şunları söyledi:"Biz yıllardır Türk Tiyatrosu'na hasrettik. Türkiye'de yaşamış olan Ayaz İshaki'nin ismini anmanın yasak olduğu günleri gören biri olarak, bu günlere gelmiş olmamız çok sevindirici. Geçen yıl biz Türkiye'de sahnelediğimiz bir oyunumuzla ödüle layık görüldük. Bu yıl, Türk Tiyatrosu Moskova'da Rusça, Kazan'da Tatarca oynanmakta. Bunlar güzel şeyler."

"Boyacı" adlı oyunu Tatarca'ya çeviren Tercüman Robert Batulla ise, 1906'da Namık Kemalin ''Zavallı Çocuk'' isimli eserini 80 yıl önce Ali Askar'ın Tatarca'ya çevirdiğ eserden sonra "Boyacı"nın Tatarca'ya çevrilen ikinci Türk eseri olduğunu söyledi. YUSUF SAĞLAM / KAZAN(CHA)Amerika | Avrupa | Avustralya | Azerbaycan | Başkortostan | Bulgaristan | Kazakistan | Kırgızistan | KKTC | Makedonya | Romanya | Tataristan | Türkmenistan

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.