17/11/2000

ANA SAYFA

AFYON

AYDIN

DENİZLİ

İZMİR

KÜTAHYA

MANİSA

MUĞLA

UŞAK


HABERLER 


Bu kalp sizi unutmaz

14 yaşındaki Cevriye'ye İzmir'de, yaşama şansı yok dediler ancak Cevriye, Aydın Devlet Hastanesi kalp ve damar cerrahi ekibinin başarılı kalp ameliyatıyla güzel günlere döndü.

Aydın'ın Köşk ilçesinde, 6 çocuklu Okur ailesinin ikinci çocuğu olan 14 yaşındaki Cevriye Okur, doğuştan kalp hastası ve ailesinin maddi durumu iyi olmadığından yeşil kartla tedavi görüyor. 4 yaşından itibaren tedavisi devam eden Okur için İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi açık kalp ameliyat kararı vermiş ancak Cevriye'nin ameliyat sonrası yaşama şansı yüzde 1 olarak görüldüğü için ameliyat gereksiz görülmüş. Aydın Devlet Hastanesi'ne yatırılan ve başarılı bir operasyon geçiren genç Cevriye, Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nin yüzde 1 yaşama şansı tanımasına karşılık yaşama döndürüldü. Kalp odacıkları arasında 2 cm'lik delik bulunan Cevriye'nin ayrıca kalp kapakçığı ve akciğere giden atardamarı da genişletildi. 1 aylık bebek dahil bütün açık kalp ameliyatlarının gerçekleştirildiği Aydın Devlet Hastanesi, bu ameliyatıyla gurur duyuyor.

Babadan doktorlara teşekkür

Aydın Devlet Hastanesi kalp ve damar cerrahları Opr. Dr. Özer Uyguç, Opr. Dr. Nurettin Çerçi ve ekibi tarafından gerçekleştirilen 4 saatlik ameliyatla, Cevriye'nin kalbinin iki bölümü arasında bulunan 2 cm'lik delik, sentetik kalp yamasıyla kapatıldı ve kalp kapakçığı ile atardamarı genişletildi. Beş kız ve bir erkek çocukları olan Okur ailesinin reisi baba Adnan Okur, 4 yaşından beri çocuğunu doktora götürdüğünü, doktorların ölür diyerek ameliyat yapmadıklarını belirtti. Aydın Devlet Hastanesi'nin kendisine tam güvence verdiğini vurgulayan Adnan Okur, "İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi'ne götürdük. Burada, 'Ameliyat olursa ölür.' diyerek ameliyat yapmadılar. Sağolsunlar buradaki doktorlar, çocuğumu kurtardı. Yeşil kartlı olduğum için bir kuruş para da vermedim." dedi.

Kalp ihmale gelmez

Cevriye'nin ameliyatını gerçekleştiren Opr. Dr. Özer Uyguç, ameliyatın başarıyla tamamlandığını ve hastalarının sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Cevriye'nin, gerçekleştirilen açık kalp ameliyatından sonra yaşantısında sıkıntı çekmeyeceği belirtildi. Aydın Devlet Hastanesi'nin tam donanımlı ve modern cihazlarları ile ameliyat yaptıklarını söyleyen Opr. Dr. Uyguç, doğuştan kalp hastası olanların tedavisinin geciktirilmemesi gerektiğini, hastanede 1 aylık bebeğe dahi açık kalp ameliyatı yapacak imkanlara sahip olduklarını kaydetti. Uyguç ayrıca ameliyatı çok riskli olan fallot tetraloji hastalığının ameliyatının, Ege Bölgesi'nde ilk defa Aydın Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirildiğini açıkladı.
Yunan heyet ülkesine döndü

Türk—Yunan dostluğunu geliştirmek, Giritli işadamlarıyla Aydınlı işadamlarını buluşturmak ve Aydın çevresinin ekonomik ve turistik potansiyelini tanıtmak amacıyla Aydın'a ziyarete gelen Girit Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri, Pasok milletvekili ve 50 işadamlarından oluşan Yunan heyeti, gezi ve incelemelerini bitirip ülkelerine geri döndü.

Aydın ve çevre illerde incelemelerde bulunan heyet, Kuşadası Limanı'ndan ayrıldı. Aydın Ticaret Odası Başkanı Mustafa Baştuğ, Girit Lahitsi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nikolas Janopoulos ve Pasok Milletvekili Mihalis Karihimakiz'in ortaklaşa bildirgesinde, Türk—Yunan dostluğunun geliştirilip arttırılması için ortaklaşa fuar, sergi, seminer, toplantı ve sosyal aktivitelerin arttırılmasına karar verildi. Bildirgede ayrıca iki ülke arasında vize, gümrük ve ücretlerine ilişkin bürokrasinin azaltılarak, iki ülke işadamlarının ticari faaliyetlerinin daha rahat sağlanması istendi.

Aydınlı ve Giritli işadamlarının ortak oldukları karşılıklı şirketler kurularak, ticaretin daha güvenli ve sağlıklı yürütülmesi ve hızlandırılması imkanlarının araştırılacağının da belirtildiği bildirgede, turizm sezonu dışında da iki ülke arasında turistik gezilerin düzenlenmesi istendi. Türkiye ile Yunanistan arasında inanç, sağlık ve kongre turizmi konularında ortak eğitim programlarının hazırlanmasının da istendiği bildirgede, girişimlerin iki ülke hükümetleri nezdinde takip edilmesine karar verildi. Ülkeler arasındaki bu ikili diyaloğun sürdürüleceği belirtildi.
Jeotermal için sondaj başladı

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, jeotermal enerjiden faydalanmak amacıyla sondaj çalışmalarına başlandı.

Belediye meclis üyeleri ve büyük halk kitlesinin katılımıyla kurban kesilerek, dualar eşliğinde başlatılan sondaj çalışmaları hakkında konuşan Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, "Jeotermal projesine imkansız gözüyle bakılıyordu. Ancak burada, jeotermalin ilk adımı olan sondaj çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Ben ve belediye meclisinde bulunan bütün arkadaşlarımız, Edremit'e hizmet etmek amacıyla geldik ve hizmetlerimiz bütün hızıyla sürüyor." dedi. Sondaj çalışmalarını, yerinde ve büyük bir ilgiyle izleyen vatandaşlar, Belediye Başkanı Tuncay Kılıç'a ve belediye meclis üyelerine, böyle büyük bir projeyi hayata geçirecek olmalarından dolayı memnuniyetlerini bildirdiler.
İLAÇ YOLSUZLUĞU

Alsancak Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Uçar Çallı ve hastanede çalışan üst düzey dört yetkili, görevlerini kötüye kullanmak ve zimmet suçlamasıysa ağır ceza mahkemesinde yargılanacak.

Alsancak Devlet Hastanesi, yolsuzluk haberleriyle çalkalanıyor. Yolsuzluk iddialarının ayyuka çıkması üzerine soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı, eski Başhekim Uçar Çallı, Hastane Müdürü İbrahim Yıldız ve dört görevli hakkındaki araştırmalarını tamamladı. Müfettişler, sanıklar hakkında dava açılması için hazırladıkları raporu, İzmir Valiliği İl İdare Kurulu'na verdi. Raporu inceleyen İl İdare Kurulu, başhekim ve suçlanan diğer çalışanlar hakkında lüzümu muhakeme kararı vererek, İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Başhekim Uçar Çallı ve adamları, zimmet suçlamasıyla ağır ceza mahkemesinde yargılanacak. Çallı, Karapınar, Yıldız ve eski hastane çalışanları, ilaç alımı, bilgisayar ve temizlik ihalelerinde yolsuzluk yaparak Hazine'yi zarara uğratmakla suçlanıyor.

En yüksek fiyattan alınmış

Hastanenin eski yönetimiyle ilgili en çarpıcı iddialar, 1999 yılındaki ilaç alımlarıyla ilgili. Yaklaşık 8 bin kutu Novasef adlı ilacın, piyasa değerinden çok yüksek fiyata alındığını belirleyen müfettişler, yaptıkları araştırmada 1 adet Novasef ilacı için İ.E. Ulugay firmasının 800 bin lira fiyat teklif etmesine rağmen ilaçların başka bir firmadan, 2 milyon 421 bin liraya alındığını, aynı ilacın eczacılar arasındaki depo fiyatının bile 1 milyon 832 bin lira olduğunu belirlerken ilacın eczanelerdeki etiket fiyatının, 2 milyon 633 bin lira olduğunu ortaya çıkardılar. Novasef ilacından devletin 16 milyar lira zarara uğratıldığını belirleyen müfettişler, şimdi eski başhekim yönetimindeki bütün ilaç alımlarını mercek altına aldı.

Zarar faiziyle istenecek

Yolsuzlukta adı geçen Alsancak Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Uçar Çallı, Hastane Müdürü İbrahim Yıldız, hastane eczacısı Serpil Özkan, muhasebe ve döner sermaye saymanı Neşe Mengül hakkında lüzumu muhakeme kararı veren İzmir İl İdare Kurulu, sanıklar hakkında Cumhuriyet savcılığına şikayette bulundu. Kurul ayrıca 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun'un 6. maddesine gereği, devletin zararının sanıklar tarafından, yasal faizleriyle birlikte geri ödenmesine karar verdi.
Dava nerede, şehit aileleri orada

İzmir Şehit Aileleri Derneği, 21 kasımda Fransa'da görülecek, terörist Abdullah Öcalan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki davasını takip etmek için yollara düşüyor.

İzmir Şehit Aileri Derneği'nden 3 kişilik bir ekiple önce Ankara'ya gideceklerini söyleyen Dernek Başkanı Yavuz Alphan, bu davayla Türkiye'nin 6 yıl daha oyalanacağını söyledi.

'Hep haklı çıktım'

Terörist Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanmasından sonra bir açıklama yaptığını söyleyen Alphan, "Apo'nun Türkiye'ye, pazarlık yapıldıktan sonra postalanıp verildiğini söylemiştim. O zaman bana kızdılar, yanlış düşündüğümü zannettiler. Oysa ki teröristbaşını bayıltarak kollarımıza bırakmışlardı. İdam edilmemesi yönünde de pazarlıklarını çoktan yapmışlardı." diyerek, "Bu davayla birlikte, Türkiye'yi 6 yıl daha oyalayacaklar. Avpura İnsan Hakları Mahkemesi, 'Adil yargılamadız.' diyerek Türkiye'nin kararını bozacak. Apo, Türkiye'de tekrar yargılanmaya başlanacak, tekrar insan hakları mahkemesine gidecek. Derken 5—6 yıl geçecek. Sonunda da Apo'yu idam ettirmeyecekler. Bunu şimdiden söylüyorum. Korkarım yine haklı çıkarım." şeklinde konuştu. Yarın otobüsle Ankara'ya gideceklerini söyleyen Yavuz Alphan, burada Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen ailelerle birlikte, uçakla Fransa'ya hareket edeceklerini kaydetti.
Belediyeden misilleme

Sağlık Bakanı Yaşar Okuyan'ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden alacaklarına karşılık 2.3 trilyon lirayı belediyenin vergi gelirlerinden tahsil etmesi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'yı kızdırdı.

Piriştina, Yenişehir'de yaptırıp SSK'ya devredeceği polikliniğe ödenek ayırmayarak misillemede bulundu. Piriştina, statik ve mimarî projeleri tamamlanarak inşaata başlama aşamasına gelinen polikliniğe kesilen vergi gelirleri nedeniyle 2001 bütçesine, sembolik rakam olarak bilinen bir bedel koydurdu.

Su borçları gözden geçirilecek

Piriştina, polikliniği askıya almanın yanısıra kamu kurum ve kuruluşlarının su borçlarını gözden geçireceklerini belirterek, mecliste konuyla ilgili alacakları karar doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi. Faizleri birkaç kez affedilmesine rağmen su borcunu ödemeyen kurumlar hakkındaki tavrının meclis kararıyla belli olacağını tekrarlayan Piriştina'nın, partisinin sayısal çoğunluğunu da arkasına alarak meclisten, borcunu ödemeyen kurumların sularının kesilmesi yönünde karar çıkaracağı tahmin ediliyor.

Hizmette küsmek olmaz

Ahmet Piriştina, "Bakanlığın yaptığı uygulamayı yanlış değerlendirmiyorum. Sistem böyle kurulmuş. Bu kesinti nedeniyle küsmedik. Çünkü kent yararına yapılan hizmetlerde küskünlük olmaz. Ancak hevesimiz kırıldı." dedi. Konak Meydanı'ndaki istimlak nedeniyle SSK'ya 2.3 trilyon lira borçları olduğunu hatırlatan Piriştina, "Biz bu borcu ödememezlik yapmadık. Yalnızca Yenişehir'de yapmayı düşündüğümüz poliklinikle ödemeyi planlamıştık. Bu kesinti yapılınca hevesimiz kırıldı." dedi.
Emekli albaydan imamlara Atatürk brifingi

Diyanet İşleri Başkan Danışmanı emekli kurmay albay Oğuz Kalelioğlu, Balçova Termal Tesisleri'nde, İzmir Diyanet camiasına Atatürk ve inkılaplarını anlattı.

Kardelen Salonu'nu hınca hınç dolduran 2 bine yakın cami imamına sinevizyon gösterisiyle hitap eden Kalelioğlu, Atatürk'ün çocukluğunda, diğer arkadaşları gibi omuzuna Kur'ân eifbasını asarak gittiği mahalle hocasından Kur'ân—ı Kerîm ve dinini öğrendiğini söyledi. Atatürk'ün doğup büyüdüğü evin odalarını da gösteren Kalelioğlu, odada asılı Kur'ân—ı Kerîm'i ve rahleyi gösterdi. Program, İstiklâl Marşı'nın okunması ve saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Konak Zincirlikuyu Camii İmam Hatibi Halil Ark, Kur'ân—ı Kerîm okudu. Ardından İzmir Müftü Vekili Mehmet Gök kısa bir konuşma yaptı. Atatürk'ün de her insan gibi fani olduğunun altını çizen Oğuz Kalelioğlu, "Her insan gibi hataları, sevapları vardır. Ancak onun yaptığı ve yapamadığı işleri incelerken bugünün şartlarını iyi görerek analiz edersek, doğru bir sonuca ulaşabiliriz." dedi.
Belediye kurtaracak

İzmir'de bir süredir çekicilerle ilgili yaşanan problemler son buluyor.

Trafik kazalarından sonra hasarlı araçların çekilmesi için kullanılan özel çekicilerin fahiş fiyat uygulaması nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi konuya el attı. Özel çekici firmalarının, kaza sonrası kısa mesafeler için bile 50—100 milyon lira arası ücret talep etmesi üzerine harekete geçtiklerini belirten Büyükşehir Trafik Denetleme Amiri Suat Çetin, uygulamaya konulan yeni hizmetin önemine dikkat çekti. Kâr amacı gütmeyen hizmetin İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü'nün koordinasyonu ile gerçekleştirildiğini belirten Çetin, "Bu hizmeti, 10 milyon liraya vereceğiz. 425 41 73 numaralı telefonumuzu arayan kazazedeye, çekici göndereceğiz." dedi.| Afyon | Aydın | Denizli | İzmir | Kütahya| Manisa | Muğla | Uşak |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.