GÜNCEL ANA SAYFAYA DÖNÜŞ

08/02/2001

Dünyada Zaman

Türkiye

Arşiv-Arama

Özel Dosyalar

Ana Sayfa

Haberler

Ekonomi

Dış Haberler

Politika

Kültür Sanat

Spor

Yazarlar

Haber İndeksi

Bölge Haberleri

Diziler

Televizyon

Hodri Meydan

Poli-Diyalog

Millet Kürsüsü

Tüketici Masası

Röportajlar

Fikir Platformu

Medya Analiz

Bilişim

Eğitim

Akademi

Hayat

Sağlık

Ulaşım

Otomobil

Açık Şemsiye

İnsan Kaynakları

Reklam

İletişim / Künye

ENGLISH


BİLİŞİM/e-posta

 

E-posta almanın bir yolu

Uzun süredir bilgi.teknolojileri@feza.zaman.com.tr isimli e-posta adresimize sayfamızla ilgili mektuplar gelmekte. Bunlardan bazılarında internet ve bilgisayarla ilgili sorular, bazılarında ise, ele almamız durumunda istifade edileceği belirtilen konular olmakta. Son birkaç haftadır da 'bir e-posta adresi edinmek istiyorum, bana yardımcı olur musunuz?' şeklinde sorular gelmekte. Tek tek, her gelen e-postaya özel cevap vermek zor ve zamanın darlığından dolayı en çok sorulan soruları ara sıra burada cevaplamaya çalışacağım. Dolayısıyla bu haftaki konumuz; en çok sorular-n sorulardan 'Bir e- posta adresi nasıl alınır?.'
Ücretsiz e-posta alacağınız onlarca adres var. Ama bunlardan en popüler olanları, Hotmail, Yahoo!, USA.Net gibi adresler. Ben de size bu popüler isimlerden Hotmail'den e-posta almayı anlatacağım. Sizin tercihiniz Hotmail harici bir isim olursa, kayıt formları çok farklı değil, hemen hemen birbirinin aynı yolu izliyorlar, istediğiniz adresi deneyebilirsiniz.

İlk adım, sayfaya girmek
İnternete bağlı kabul ediyor ve www.hotmail.com adresini yazıp, sitenin ana sayfasına giriyoruz. Ana sayfada New user? Sign up now! linkine tıklıyoruz. Bizi yönlendirdiği sayfada karşımıza bir sözleşme çıkıyor. Bu sözleşmede e-posta kullanma ile ilgili bazı şartlar bulunmakta. Bu şartlar; başkalarını rahatsız edecek (spam) e-posta göndermeme, belirli bir limitten büyük posta göndermeme (3mb) gibi şartları kapsıyor. Sözleşmeye göz attıktan sonra, şartlarını kabul edip e-posta almak istiyorsanız I Accept diyor ve yolunuza devam ediyorsunuz. Şimdi de karşınıza uzunca bir form çıkıyor. Bu formun tamamını doldurmanız gerekiyor, biri maddesi bile eksik olsa form geri döner. Adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonra ülke olarak Türkiye'yi işaretliyor ve bulunduğunuz şehri onaylıyorsunuz.

Adınızı özenle seçin
Mesleğiniz ile ilgili bilgiler kısmını işaretledikten sonra, sıra geldi adres, yani isim seçmeye. Adresinizi seçerken, adınızın ilk harfi ile soyadınızı (msakin@hotmail.com) tercih edebileceğiniz gibi, isminizi yazıp soyadınızın baş harfini de kullanabilirsiniz; (mehmets@hotmail.com) gibi. Bunu rakamla da yapabilirsiniz, (mehmet44@hotmail.com) gibi. Yalnız, isim tercih ederken kolay yazılır ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Adınızın ve soyadınızın eğer ikisi biraraya getirdiğinizde uzun olmuyorsa, arasına nokta da koyabilirsiniz. (mehmet.sakin@hotmail.com) gibi. Bütün bunlar sizin tercihinize kalmış. Ama istediğiniz e-posta adresinizi sizden önce birisi almışsa, Hotmail sizi ikaz edecek ve birkaç alternatif verecektir. Siz de onlardan uygun gördüğünüz birini tercih edebilirsiniz.

Şifreye dikkat, unutmayın!
İsim tercihinden sonra postalarınıza bakmak için bir de şifre tercih edeceksiniz. Daha sonra bu şifreyi unuttuğunuz zaman, sizin doğru kullanıcı olup olmadığınızı belirleyen bir soru sorulacak. Bu soru ve cevabı kendiniz tercih ediyorsunuz. Mesela, üst satıra 'ilkokul numaram' diyorsunuz, alt satıra da numaranızı yazıyorsunuz. Şifrenizi unuttuğunuzda Hotmail şefine bir e-posta atıyor ve 'şifremi unuttum' diyorsunuz. Şef ise size, 'ilkokul numaranız' diyor, siz de numaranızı doğru cevaplarsanız yeni bir şifre alıyor ve aynı adresi kullanmaya devam ediyorsunuz.

Artık sizin de bir adresiniz var
Sizi üye olarak kabul ettikten sonra bir 'hoş geldin' e-postası alacaksınız. Bundan sonra da hobilerinize göre abone olmak istediğiniz bazı haber sitelerini tercih etme ile ilgili bir form ile karşılaşıyorsunuz. Bunlardan bir veya birkaçını tercih edebileceğiniz gibi hiçbirini onaylayamaya da bilirsiniz. Eğer sık sık e-postalara bakıp okuyamayacaksanız, tercih etmeyin. Çünkü gereksiz yere posta kutunuz dolacaktır. Ama ilgilendiğiniz konularda haber veren bu grupları takip etmek hoşunuza gidiyorsa, kaçırmayın. Şimdi sıra geldi e-posta adresinize gelen postalara bakmaya ve okumaya. Yine ilk başta verdiğim www.hotmail.com
adresine giriyor ve karşınıza çıkan kutucuklara almış olduğunuz adresinizi ve şifrenizi yazıyorsunuz. Bundan sonrası e-postalara bakmaya kalıyor. Siz de artık sanal alemin bir vatandaşısınız.

| Ana Sayfa | Haberler| Ekonomi | Dış Haberler | Politika | Kültür Sanat | Spor | Yazarlar | Haber İndeksi | Hodri Meydan |

Copyright© 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.