12/02/2001

ANA SAYFA

AĞRI

ARDAHAN

BİNGÖL

BİTLİS

ERZURUM

ERZİNCAN

ELAZIĞ

IĞDIR

KARS

MALATYA

MUŞ

HAKKARİ

ŞIRNAK

TUNCELİ

VAN


HABERLER 


Damgalanmaktan korkuyorlar

Toplumda ruhsal bozukluğu olan insanlardan bir kısmının etraflarında yanlış değerlendirilmekten korkarak psikiyatrislere başvurmadığı, bunun da tedaviyi geciktirdiği belirtildi.

Tıpta yaşanan çok hızlı gelişmelere rağmen, toplumun büyük bir kesiminde hala ruhsal bozukluklar hakkında yanlış inanışların devam ettiği kaydedildi.

Ruhsal hastalıkların dünyanın en eski zamanlarından beri bilindiğini ancak bunun bir hastalık olduğu ve tedavi edilebileceğine dair anlaşılmanın oldukça yeni olduğunu kaydeden Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar, psikiyatride günümüzde kullanılan ilaçlı tedavilerinin geçmişinin 40 yıldan fazla olmadığını kaydetti. Ruhsal bozuklukları insanların diğer fiziki rahatsızlıklar kadar önemsemediğini vurgulayan Prof. Dr. Kırpınar, "Bu yanlış inanışlardan en önemlisi, ruhsal bozuklukların 'delilik'le eş anlamlı sayılmasıdır. Ruhsal bozukluğu olanları acayip hareketler yapan, saldırgan ve tehlikeli insanlar olduğunu zannedenler bugün de mevcuttur. Oysa 300'ün üzerinde ruhsal bozukluk bilinmektedir ve bunların oluş nedenleri, seyirleri, tedavi şekilleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu rahatsızlıkların çoğu hemen herkeste görülebilecek sorunlardır. Rahatsızlığı geçirenler, işlerinde, çevrelerinde, ailelerinde herkes gibi yaşamaktadırlar." dedi.

Yanlış anlaşılmaktan korkuyorlar

Ruhsal bozukluğu olanlardan bir kısmının damgalanmaktan, etraflarında yanlış değerlendirilmekten korkarak psikiyatristlere başvurmaya çekindiklerini söyleyen Prof. Dr. Kırpınar, şöyle konuştu: "Oysa ruhsal sorunlar her yaştan, her meslekten, her kesimden insanlarda görülebilecek ve çevremizdeki bir çok insanın şikayet ettiği sorunlardır. Bu çekingenlik yüzünden, tıpkı bedensel hastalıklar gibi ruhsal sorunlar da müzminleşebilir ve tedavisi güçleşebilir. Bugün gelişmiş ülkelerde insanlar psikiyatriste gitmekten çekinmek bir yana; Uygar bir davranış gösterdikleri için övünmekte, sorunlarını tanıyıp çarelerini aradıkları için itibar görmektedirler."

Medya kolaylaştırıcı rol oynuyor

Özellikle son bir kaç yıldır Türkiye'de psikiyatri kavramının ve psikiyatristlerin rolünün giderek daha fazla ve iyi anlaşılmaya başlandığını dile getiren Prof. Dr. Kırpınar bu anlaşılmadaki en önemli faktörün televizyon programları ve yazılı basın olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Son yıllarda ülkemizde de psikiyatri kavramı ve psikiyatristlerin rolü giderek daha fazla anlaşılmaktadır. Bunda talevizyon programlarının ve yazılı medyanın büyük katkısı var. İnsanlar ekranda ya da yazılı basında kendi sorunlarına benzer problem ve çözüm yollarını gördükçe kendi sorunları için de çareler aramaya başlamaktadırlar. Bize tedavi amaçlı gelen birçok hastanın bu yöntemle geldiklerini gözlemliyoruz." (Abdullah Özyurt)
MHP: Önce birlik ve beraberlik

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) İl Başkanlığının düzenlediği 2001 Birinci İstişare Toplantısı, MHP'li Erzurum Milletvekili Cezmi Polat, Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Uykusuz, Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri ve Belediye Meclis Üyelerinin katılımıyla yapıldı.

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği toplantıda bir konuşma yapan İl Başkanı Nurettin Taşçı, "Sorunlarımızı kendi aramızda çözmeli ve partimizi dışarıdan tenkid etmemeliyiz" dedi. Taşçı, şöyle konuştu: "Teşkilatta bazı çalışanlar partimiz Erzurum milletvekilleri arasında ayrımcılık yapıyor. Milletvekillerinin bazılarını karşılamaya gidiyor, bazılarına ise gitmiyor. Bu durum partiye zarar veriyor. Kendi aramızda birlik ve beraberlik içinde olmalıyız."MHP Erzurum milletvekili Cezmi Polat ise yaptığı konuşmada, "Amacımız MHP'yi tek başına iktidar yapmaktır. Bu da ancak kendi içimizde birlik ve beraberlik sağlandığında olacaktır." dedi. Ülkede yapılan yolsuzlukların ortaya çıkmasında MHP'nin büyük rol oynadığını söyleyen Polat, ülke sorunların çözülmesi için uzlaşmanın şart olduğunu belirtti. Polat, son zamanlarda partilerine karşı bazı çevreler tarafından karalama kampanyaları düzenlendiğini de belirterek, "Teşkilatlarımız arasında sorunların olduğu söyleniyor. Bu tür söylentileri çıkararak aramızdaki birliği bozmak istiyorlar. Herşeye rağmen birbirimizi Allah rızası için sevmeliyiz." diye konuştu. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. (Emrullah Bayrak)
Çelik: Anadolu insanı engelleniyor

BBP'nin Genişletilmiş İstişare Toplantısına katılan Parti Genel Başkan Yardımcısı Hanifi Çelik, Anadolu insanının devletin üst kademelerinde görev almasının önlenebilmesi için çeşitli yasaklamaların uygulamaya konulduğunu ileri sürdü.

Yakutiye Belediyesi Yemekhanesi'nde gerçekleştirilen BBP Genişletilmiş İstişare Toplantısı'na Genel Başkan Yardımcısı Hanifi Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Battal Arvasi, Genel Sekreter Yardımcısı Musa Malik Yıldırım ile Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Bayburt, Erzincan, Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan'dan il ve merkez ilçe başkanları ile partililer katıldı. İstişare toplantısı öncesinde basın açıklaması yapan Çelik, devletin içindeki bir kısım çevrelerin Anadolu insanının idari yönetimde söz sahibi olmaması için büyük uğraş içerisinde bulunduğunu ve bunda da kısmi olarak başarılı olduklarını ifade etti.

'Devşirmelerce idare edildik'

Türkiye Cumhuriyeti devletinin 1975 yılına kadar devşirme devlet adamları tarafından idare edildiğini öne süren Hanifi Çelik, bu yönetimin bugünlerde de etkisini gösterdiğini dile getirdi. Anadolu insanının bu devşirme devlet adamlarınca uzun yıllar cahil gösterilerek devletin idari kadrolarından uzak tutulmaya çalışıldığına dikkat çeken Çelik, "1975 yılından sonra üniversite kadrolarında, devletin üst kademelerinde yıllarca cahil gösterilen Anadolu insanı yer aldı. Anadolu insanın bu yükselişine dayanamayan bazı kadrolar bugünde çeşitli yasaklamalar ile bu insanları ekarte etmek istemektedir." diye konuştu. (Orhan Yıldırım)
Korsan cd’ler toplatıldı

Şehir merkezindeki video ve CD shooplara yıldırım baskını düzenleyen Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube dedektifleri çok sayıda korsan video ve cd'ye el koydu.

Erzurum'daki çok sayıda video ve cd shooplara baskın düzenleyen Güvenlik Şube Müdürlüğü dedektifleri haklarında toplatılma kararı çıkmış çok sayıda porno video kaset ve cd ele geçirdi. Baskınlar esnasında bandrolsüz kaset ve cd bulunan işyeri sahipleri hakkında rapor düzenlendi. Ele geçirilen kaset ve cd'ler imha edilmek üzere adli depoya gönderildi. Operasyon sonrası açıklama yapan Emniyet Müdürlüğü yetkilileri bu tür kontrol ve denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini ifade ettiler.
DAGC’den taziye

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, geçen hafta hayatını kaybeden Türkiye Gazetesi Yazarı ve Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Ahmet Kabaklı ile dün vefat eden Dünya Gazetesi Sahibi Nezih Demirkent için başsağlığı mesajı yayınladı.

Cemiyet Yönetim Kurulu, Ahmet Kabaklı için Türkiye Gazetesi Sahibi Dr.Enver Ören'e gönderdiği mesajda şu görüşlere yer verdi: " Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı ve Türkiye Gazetesi Yazarı Ahmet Kabaklı 'yı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Sayın Kabaklı'nın ölümüyle Türk Edebiyatı ve Türk basını bir acı daha yaşamıştır. Türk Edebiyatı'na kazandırdığı eserler ve usta kalemi ile hatırlanacak merhum Ahmet Kabaklı'ya da Allah'tan rahmet, ailesine ve Türkiye Gazetesi çalışanları ile Türk basınına başsağlığı diliyoruz."

DAGC Yönetimi, Dünya Gazetesi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne gönderdiği mesajla da Nezih Demirkent 'in ailesine ve gazete çalışanlarına başsağlığı dileklerini iletti. Mesajda şöyle denildi: "Türk basınının duayeni, Dünya Gazetesi Sahibi Nezih Demirkent'in vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Yeri kolay kolay doldurulamayacak Nezih Demirkent, Türk basınında gazetelerin kurumsallaştırılması, meslek örgütlerinin güçlenmesinde yaptığı hizmetler, basındaki dayanışmanın öncüsü ve uygulayıcısı olarak hatırlanacaktır. Nezih Demirkent'e Allah'tan rahmet, ailesine, Dünya Gazetesi çalışanlarına ve Türk basınına başsağlığı diliyoruz."
Okkan ve iki kayıp için oturma eylemi

Halkın Demokrasi Partisi(HADEP) Erzurum İl Örgütü, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan ve HADEP Silopi ilçesi yöneticilerinden Serdar Tanış, Ebubekir Deniz için oturma eylemi yaptı.

Oturma eyleminde yapılan açıklamada, "Bir takım karanlık güçler tarafından Türkiye'de demokratik muhalefet susturulmaya çalışılıyor. HADEP yöneticileri ile Gaffar Okan'ın aynı güçler tarafından susturuldu." denildi. Açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi: "Eski politikalarda ısrar edilse de akıl, sağduyu ve gerçekler; kin ve nefretin önüne geçecektir. Biz parti olarak zıtlaşmaya ve kamplaşmaya karşıyız HADEP Erzurum İl Örgütü olarak tüm bu olayları kınıyor ve kamu oyunu, duyarlı demokratik kitle örgütlerini bu tür karanlık komploların bitirilmesi için çalışmaya davet ediyoruz.

HADEP yetkilileri, bu açıklama metnini Cumhurbaşkanlığına, TBMM Başkanlığına, Başbakanlığa, Genelkurmay Başkanlığına, Adalet Bakanlığına ve İçişleri Bakanlığına yollayacaklarını söylediler.
Haraç almak isterken yakalandılar

Üniversite öğrencisinden 100 milyon lira haraç alırken suç üstü yakalanan 3 kişi adliyeye sevk edildi. Aralarında milli boksörün de bulunduğu 2 kişi cumhuriyet savcılığı tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Atatürk Üniversitesi İktisat Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Levent Sert'ten tehditle 100 milyon lira haraç almak isteyen 3 kişilik bir şebeke polis tarafından suçüstü yakalandı. Ağır Suçlar Masası dedektifleri tarafından önceden seri numarası alınan paraları buluşma noktasına götüren Sert, parayı burada kendisini bekleyen milli boksör Işık Çakır'a verdi. Çakır'ın paraları diğer arkadaşlarına götürmesini takip eden polis, Çakır ve diğer arkadaşlarını 2 adet sallama tabir edilen bıçakla ile birlikte ele geçirdi. Gözlem altına alınan İhsan Erat ve Işık Çakar çıkartıldıkları adli mercilerce serbest bırakılırken Kürşat Kazmalı tutuklanarak cezaevine gönderildi.
ANAP’ta Kafkas devri

Anavatan Partisi Pasinler İlçe Başkanı Tahsin Bulak'ın görevden alınmasıyla boşalan ilçe başkanlığına genel merkez tarafından Turan Kafkas atandı.

Görevi devralan Turan Kafkas, "Amacımız ilçe halkına hizmet etmektir. Pasinler'in çeşitli sorunlarını siyasi alanda dile getirerek çözüm bulmaya çalışacağım." dedi. Uzun yıllardır ANAP'a hizmet veren Bulak'a teşekkür eden Kafkas, ilkeli, dürüst ve toplumsal çıkarları önde tutan bir yönetim anlayışı içinde çalışacaklarını belirtti. 1948 Pasinler doğumlu olan Turan Kafkas, halen serbest ticaretle uğraşıyor.
Öğretmenler sınav oldu

Pasinler ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği ilköğretim okulu öğretmenlerine yönelik hazırlayıcı eğitim seminerleri sona erdi.

Öğretmeni görevi başında yetiştirmeyi ve pedogojik formasyonlarını artırmayı amaçlayan eğitim programına 64 öğretmen katıldı. İki hafta süren eğitim seminerini tamamlayan öğretmenler sınava tabi tutuldu. Pasinler İlçe Milli Eğitim Müdürü İmran Taşbaşı, kursun çok verimli geçtiğini belirterek, "Seminerde özellikle öğretmenin adaylık döneminde ihtiyaç duyduğu gerekli rehberlik bilgileri verildi." dedi. (Ömer Yılmaz)
Yine hayal kırıklığı

Üç puan parolası ile ağırladığı Denizlispor karşısında son bir dakikada yediği golle bir puanla yetinen Erzurumspor, taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Erzurumspor kendi evinde puanları birer üçer dağıtmaya devam ediyor. Önceki hafta son 4 dakikada yediği golle Galatasaray'a 3 puan kaptıran Dadaşlar, bu kez de son bir dakikada yediği golle Denizlispor'a 1 puan verdi.

Karşılaşma başlamadan önce stad anons odasından, ümit takımları arasında oynanan karşılaşmayı Erzurumspor PAF takımının 5–0 kazandığının anos edilmesi ile çoşan taraftarlar, takımlarını 90 dakika bıkıp usanmadan desteklediler. Denizlispor karşısına Yugoslav Grubağ ve Okan'lı ilk 11'i ile çıkan Dadaşlar, 10. dakikada Grubağ'ın kafa golüyle 1–0 öne geçti. Skor üstünlüğüne rağmen konuk takım oyundaki ağırlığını hissettirmekte gecikmedi. Dakikalar 30'u gösterirken sahneye çıkan eski bir Erzurumsporlu futbolcu Çoşkun'un Koraç'dan dönen şutunu Ahmet Hassan tamamladı ve skoru eşitledi. İlk yarı, karşılıklı atılan gollerle 1–1 sona erdi.

Çoşkun'un şutları direkte patladı

İlk yarıda skorda ve oyunda üstünlük sağlayamayan Erzurumspor, ikinci yarıya kaptan Kürşat'ın yerine Ali Yılmaz'ı, konuk takım da Colibaly'nin yerine Veysel'i alarak başladı. Bu yarıda taraftarlar, ev sahibi ekip Erzurumspor'dan baskılı oyunla birlikte gol yada goller bekledi. Sık sık yapılan pas hataları nedeniyle rakip kalede etkili olamayan Erzurumspor, stadı dolduran 13 binin üzerindeki taraftarına saç baş yoldurdu.

Denizlispor ise, ev sahibi ekibe oranla daha sakin ve geliştirdiği bilinçli ataklarla sonuca gitmeyi denedi. Yeşil–Siyahlıların 71 ve 80. dakikalarda iki topu direkten dışarı çıktı.

77. dakikada Ali Yılmaz cezaalanından attığı golle Erzurumspor'u 2–1'lik üstünlüğe taşıdı. Ancak, çabuk toparlanan konuk takım 89. dakikada Coşkun'un akıl dolu ara pasıyla El Saka'nın nefis vuruşuyla durumu yeniden eşitledi. Karşılaşma 2–2 berabere sonuçlandı. (Mahir İnanç)
Heyelan korkusuyla yaşıyorlar

Bitlis'in Ahlat ilçesi Kırkdönüm köyü halkı afet heyelanı nedeniyle 11 yıldır hasarlı evlerinde ölüm korkusuyla yaşıyor.

Mağdur olan 600 nüfuslu köy halkının yaptığı resmi müracaat üzerine 22.05.1991 tarihinde Bayındırlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nden jeolog heyeti köye gelerek incelemelerde bulunduğu, yapılan incelemeler sonucu köy yerleşim alanının birinci dereceden heyelan bölgesi olduğu ve köyün başka bir yere nakledilmesi yönünde rapor verildiği öğrenildi. Köyün, 1997 yılında da 4.5 ve 4.9 şiddetinde iki deprem geçirdiği, 1 ev yıkılırken, diğer evlerin de hasar gördüğü belirtildi.

Köy muhtarı Selahattin Yay, heyelan nedeniyle köye 1992 yılında çadır verildiğini, bunlar kullanılamayacak durumda olduğu için köylünün hasarlı evlerde oturmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Muhtar Selahattin Yay, köyün başka bir yere taşınması konusunda yaşananları ve sıkıntılarını şöyle anlattı: "1992 93 yıllarında köyümüz adına Ahlat ilçesi Tunus mahallesinde konut yapımı için 31 dönüm arsa alınmış fakat şimdiye kadar konut yapımı için herhangi bir atılım yapılmamıştır. Köyümüzde bir okul bulunmamaktadır. Çocuklarımız eğitimsiz durumdadır. Köy yolunun bozuk olmasından dolayı merkeze ulaşmakta zorluk yaşıyoruz. Bir hastamız olduğunda sırtımızda veya kızaklarla hastaneye taşıyoruz. Bizim bu perişan halimiz ne olacaktır? Zaman gazetesi aracılığıyla buradan yetkililere sesleniyoruz ve mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini istiyoruz." (Muhsin Çıplak)
MYO’dan Fransa’ya kınama

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürlüğü, sözde Ermeni soykırım tasarısını kınayan bir karar aldı.

Kararda, Kurtuluş Savaşı'nda Çukurova'da Ermeni komitelerini silahlandırıp, cephe gerisinde masum ve savunmasız Türkleri katleden Fransızların tarihi gerçekleri ve Fransız arşivlerinde yeralan belgeleri görmezlikten gelerek Türkiye aleyhinde asılsız ve çirkin bir karar alması kınandı.

Ayrıca Yüksek Okul öğretim görevlileri Fransız Cumhurbaşkanı'na çektikleri faksla kararı protesto ettiler.
‘Kağızman’a Ismarladım Nar Gele’

Kağızmanlı Araştırmacı Yazar ve Şair Sait Küçük, Ağustos 2000 tarihinde çıkarttığı "Kağızman'a Ismarladım Nar Gele" 822 sayfalık kitabın 20 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtti.

Amacının Kağızman'ın tanıtımına katkıda bulunmak olduğnu belirten Küçük, "Bu kitapta yer alan konular Kağızman'ın coğrafi konumunu, ekonomisini, etnoğrafyasını, sosyal yaşamını kapsıyor." dedi. Kitapta bin 55 belgesel fotoğraf bulunduğunu, ilçenin yetiştirdiği türküsüyle meşhur Kağızmanlı Hıfsı, Aşık Yusuf Sezai, Cemal Hoca, Kemal Devrai ve Miskini hakkında detaylı bilgilerin yeraldığını kaydeden yazar Küçük, ayrıca M.Ö.12000 yılına dayanan Camuşlu köyündeki kaya resimleri, Kurbanağa mağarası, Geçivan kalesi, Çengilli kilisesi, ilçe merkezindeki taş kahve ve Hacı Kağızman türbesinin de tanıtıldığını belirtti. Araştırmacı Yazar ve Şair Sait Küçük, kitabı doğup, büyüdüğü Kağızman'a vefa borcunu bir nebze olsun ödeyebilmek amacıyla yazdığını söyledi.
Muş yolları ulaşıma açıldı

Muş Köy Hizmetleri Müdürü Aydın Korkmaz, kış mevsiminde ilk defa bütün köy ve mezra yollarının ulaşıma açık olduğunu söyledi.

Korkmaz, kar yağışının mevsim normallerinin çok altında olduğunu, böylece rakımı 2000 metreye ulaşan kırsaldaki köy ve mezra yollarının ulaşıma açık olduğunu kaydetti. Muş'a her yıl 7- 8 metre kalınlığında kar yağdığını ancak bu yıl kar yağışının çok az olduğunu hatırlatan Korkmaz, şunları söyledi: "Önceki yıllarda bazı köy ve mezraların yolları kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı kalıyordu. Bu yıl karın az yağması nedeniyle ilk defa bütün köy ve mezra yolları ulaşma açık. Özellikle Üçevler, Cevizlidere, Ağıllı, Alaniçi, Ekindüzü, İnardi ve Arıköyü ile bu köylere bağlı mezraların yolları kışın ulaşıma açılamazdı. Yapılan karla mücadele çalışmalarının ardından, karın da az yağmasıyla sonucu bütün yollar ulaşıma açıldı. Bu iş için 1,5 trilyon lira ayırdık."
Kahveciler arasında rekabet başladı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde kahveciler arasında yaşanan rekabet sebebiyle bir bardak çayın fiyatı 75 bin liradan 50 bin liraya kadar düştü.

Yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle fazla müşteri çekebilmek için başlatılan rekabetten en çok vatandaşlar karlı çıktı.
Kutsal topraklara uğurlandılar

Erzincan'dan hacı adaylarının ilk kafilesi göz yaşları arasında uğurlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonu ile 24 kişilik hacı kafilesi Erzincan'dan Erzurum'a oradan da Suudi Arabistan'a hareket etti.

Kutsal topraklara yolculuk öncesi akrabaları ile vedalaşan hacı adayları, göz yaşlarını tutamadılar. İlk hacı kafilesini uğurlamak için terminale gelen Belediye Başkanı Erkan Karaman, hacı adaylarına hayırlı yolculuklar dileyerek kendilerine dua etmelerini istedi. Her müslümanın hac görevini yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Başkan Karaman,"Allah, inşallah bizlere de bu kutsal topraklara gitmeyi nasip eder." dedi.
Kurbanlık sevkiyatı başladı

Besiciler, Kurban Bayramı için besiye tabi tuttukları kurbanlık hayvanları çevre illere götürmeye başladılar.

Ardahan merkez ve ilçelerinde talebin üstünde bir hayvan potansiyelinin olduğunu ve bu nedenle besledikleri kurbanlıkları çevre illere götürdüklerini belirten satıcılar, sevkiyatın daha çok Rize ve Artvin illerine yapıldığını söylediler. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri de, hayvan sevkiyatı yapmak üzere günde 5 –6 kişinin kendilerine müracaat ettiğini bildirdiler.
Kabarık telefon faturaları şaşırttı

Türk Telekom tarafından abonelere gönderilen 2001 yılının ilk telefon faturalarını gören aboneler kabarık rakamlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

KDV'nin yüzde 25'e çıkması ve bunun yanında fon ve haberleşme vergileri ile birlikte ortaya çıkan rakam karşısında şaşırıp kalan aboneler, "Normal telefon görüşmeleri yapılan sabit telefonların faturaları bu gidişle cep telefon görüşmelerini sollayacak. Hiç konuşmasak dahi en az 5 milyon liralık fatura geliyor." şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Öte yandan telefon borçlarını öğrenme servisi 163'ün arızalanması vatandaşların tepkisine neden oldu. Telefon faturalarının kendilerine geç ulaşması ihtimali üzerine Türk Telekom'un hizmete sunduğu telefon borçlarını öğrenme servisi 163 hattını arayan vatandaşlar, arıza nedeniyle borçlarını öğrenemediklerini dile getirdiler.
Van’da 4.2 şiddetinde deprem

Merkez üssü Erciş ilçesi olarak belirlenen 4.2 şiddetinde deprem meydana geldi.

Deprem Van'da da hissedilirken o sırada canlı yayın yapan Merkür TV depremi izleyicilerine duyurdu. İstanbul Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgilere göre önceki akşam saat 22.42 sıralarında merkez üssü Van'ın Erciş ilçesi olarak belirlenen orta şiddetteki deprem vatandaşlar arasında korku ve telaşa neden oldu. Yapılan incelemede herhangi bir can ve mal kaybının meydana gelmediği öğrenildi.| Ağrı | Ardahan | Bingöl | Bitlis | Erzurum| Erzincan | Elazığ | Iğdır | Kars| Malatya | Muş | Hakkari | Şırnak | Tunceli | Van |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.