12/03/2001

ANA SAYFA

BALIKESİR

BİLECİK

BURSA

ÇANAKKALE

EDİRNE

İSTANBUL

KOCAELİ

KIRKLARELİ

SAKARYA

TEKİRDAĞ

YALOVA


HABERLER 


Çevreyi kirletenlere af yok

Çevre İl Müdürlüğü'nün kurulduğu 1993 yılından bu yana kirlilik meydana getiren tesislere, 1 milyon 13 bin dolar para cezası kesildi. Periyodik olarak yapılan 12 bin 145 denetim sonucu, para cezası uygulanan tesislerin faaliyetleri belirli sürelerle durduruldu.

Kocaeli'nde, Çevre İl Müdürlüğü'nün kurulduğu 1993 yılından bu yana, kirlilik oluşturan fabrika, liman, kara ve deniz taşıtı ile belediyelere, toplam 1 milyon 13 bin 117 dolar para cezası kesildi.

Alınan bilgiye göre, çevre kirliliğini önlemede pilot il seçilen Kocaeli'nde, 1993 yılında faaliyete geçen Çevre İl Müdürlüğü, Yeni Çevre Organizasyonu ve Çevre Gönüllüleri Projesi uygulamasıyla, hava, deniz, gürültü ve görüntü kirliliğine sebep olan unsurlarla mücadele etmeye başladı.

12 bin denetim yapıldı

Bu kapsamda yapılan çalışmalarda 3 bin 978 kirletici faktör tespit eden Çevre İl Müdürlüğü ekipleri, gerçekleştirdiği 12 bin 145 denetim sırasında, kirletici faktörlere rastladığı fabrika, deniz ve kara taşıtı, liman ile belediyelerden 173'üne, toplam 1 milyon 13 bin 117 dolar para cezası uyguladı. Para cezası uygulananların arasında, kirletici unsurları giderici önlem almadığı belirlenen kurum ya da tesislerden 45'inin faaliyeti, belirli sürelerle durduruldu.

"181 Alo Çevre" hattına yapılan ihbarları da değerlendiren Çevre İl Müdürlüğü bünyesinde, atıksu numune, emisyon ve gürültü ölçüm cihazları bulunuyor.

Atıksu arıtma tesisleri kuruldu

Sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu Kocaeli'nde, öncelikli olarak arıtma tesisi sayısını belirleyen Çevre Müdürlüğü ekipleri, fabrikaların, arıtma tesislerini devreye almalarını sağladı. Bölgede, 1984 yılında arıtma tesisi bulunan kuruluş sayısı 3 iken, bu rakam 1992'de 50'ye, 1995'te 124'e ve 2000 yılında da 307'ye çıkarıldı. 11 fabrikanın arıtma tesisi yapımı ise sürüyor.

Çevre İl Müdürlüğü bünyesindeki Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ekibi de, yatırımı planlanan tesislerle ilgili başvuruları değerlendirip, 900 tesiste yaptığı inceleme sonucunda, bunlardan 229'una "Çevresel Etkileri Önemsizdir" kararı verdi.

Kirlilik oranı düştü

Çevre İl Müdürlüğü'nün uyguladığı projeyle, aradan geçen 8 yıllık sürede, kentteki hava ve deniz kirliliğinde önemli oranda düşüş kaydedildi.

1987'de, 1 metreküp havada ortalama yüzde 76 olan kükürtdioksit miktarı, bu yıl yüzde 11'lere kadar düştü.

Sanayi kuruluşları, İzmit Körfezi'ne 1984 yılında günde 78 ton organik yük deşarj ederken, 1993 sonrası yapılan çalışmalarla, bu rakam günde 23 tona geriledi.

Bu arada, 550 tesise ait tüm bilgiler, Kocaeli Üniversitesi'nin hazırladığı "kirlilik envanteri" programına kaydedildi. Tesislere ait bilgiler, sürekli olarak güncelleştiriliyor.
Uluabat Gölü için kollar sıvandı

"Dünyada Yaşayan Sular Listesi"ne konulan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Uluabat (Apolyont) Gölü'nün korunması ve ekolojik sisteminin sürdürülmesi için çalışmalar hızlandırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Çevre Bakanlığı'nın, gölün korunmasına yönelik olarak son yıllarda sürdürdüğü çalışmalara, Tophane Rotary Kulübü de, "Uluabat Gölü ve Yerleşimleri Koruma ve Ekonomik İşbirliği Projesi" ile destek verecek.

Proje çerçevesinde, göl ve havza içindeki yerleşim birimlerini etkileyecek olan çalışmalar başlatılırken, öncelikle Gölyazı beldesinde Rotary Kırsal Alanlar Birliği kuruldu.

Projelerin, başta gönüllüler olmak üzere, Bursa Valiliği, Çevre İl Müdürlüğü, yerel yönetimler, ilgili kurumlar ve meslek örgütleri ile işbirliği içinde yapılmasını öngören protokol taslağının kapsamı, tarafların görüşleri doğrultusunda netleşecek ve bu ay sonuna doğru imzalanacak. Bu çalışmalara destek veren Bursa İl Çevre Müdürlüğü ise Mustafakemalpaşa Çayı, dereler ve Uluabat Gölü'nde, bölgede kurulu olan Garp Linyitleri İşletmesi ve Eti Bor gibi tesislerden kaynaklanan, su üzerindeki partikül maddeleri belirlemek için "sediment analizi"ne başlayacak.

Çevre İl Müdürü Şule Arat, Bursalıların göle sahip çıkmasının, Uluabat açısından çok olumlu olduğunu, yaşamsal geçiş, biyolojik yapı itibariyle önemli dinamiklere sahip olan gölü korumanın, ancak gönüllü kişi ve kuruluşların desteğiyle mümkün olabileceğini anlattı. Çevre Müdürlüğü ekiplerinin, DSİ'nin de verilerinden yararlanarak kirliliğin tespitine ve uygulamaya yönelik bir etüt yapacağını, bakanlığın gezici laboratuvarının da bölgede analiz çalışmalarını yürüteceğini belirten Arat, şöyle konuştu: "Mustafakemalpaşa Çayı'ndan Uluabat Gölü'nün Marmara Denizi'ne kadar uzanan bölümüne kadar uzanacak analiz çalışmalarımız, aynı zamanda Marmara Denizi'ndeki kirlilikle mücadele çalışmalarının bir başlangıcı olacak. Bölgede son olarak, Almanya ile imzaladığımız teknik işbirliği protokolü çerçevesinde de bir kimyasal çalışma yapacağız. Bütün bu çalışmalar ve ne gibi yaptırımların uygulanacağı, ay sonunda netleşecek."
Yerel gazeteler panoda

Edirne'de 5 yerel gazete, kentin çeşitli yerlerindeki panolardan okuyucuya ulaşıyor.Edirne'de 5 yerel gazete, kentin çeşitli yerlerindeki panolardan okuyucuya ulaşıyor.

Hudut Gazetesi Sahibi Gönül Uyanıktır, yaptığı açıklamada, 25 yıl önce 3 gazetenin panolara asılarak okutulması geleneğinin, bugün 5 gazeteyle sürdüğünü bildirdi.

Gönül Uyanıktır, okuyucuların yerel haberleri ve ilanları, panolara asılan gazetelerden öğrendiklerini belirterek "İnsanlar arasında iletişimin sağlanmasına katkıda bulunuyoruz. 5 gazetenin abone sayısı 1000 ise panolara konulan gazetelerle 10 bine çıkıyor. Bu sayede kamu hizmeti verirken, diğer yandan da insanlara yerel gazete okuma alışkanlığı kazandırıyoruz." şeklinde konuştu. Okuyucu açısından yararı olan uygulamanın kendilerine zarar verdiğine dikkati çeken Uyanıktır, şöyle devam etti: "Bu durum, gazetelerimizin parayla satılmasına engel teşkil ediyor. Geçtiğimiz günlerde yerel gazete sahipleri bir araya gelerek panoları kaldırmak istedik. Fakat kamu hizmeti yaptığımız inancıyla, yine de bunu sürdürmeye karar verdik."
Yapılara sıkı denetim

Batı Karadeniz Yapı Denetim Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı uzman mimar Necmi Özbay, "Bizim kuruluşumuz kaçak inşaatı yasal duruma getiren, imar affı yapan kuruluş değildir." dedi.

Özbay, yapı denetim zorunluluğu ile ilgili yaptığı açıklamada, 595 Sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin amacının, yapılarda can ve mal güvenliğini sağlamak, kaynak israfına sebep olan plansız, kalitesiz, kontrolsüz yapılaşmayı önlemek, çağdaş norm ve standartlara uygun yapı üretmek, yapı denetimini sağlamak, yapı hasarı nedeniyle zarara uğrayanların haklarını korumak, doğabilecek zararın tazminini sağlamak olduğunu anımsattı.

Hükümetin, Zonguldak dahil olmak üzere ülke genelinde 27 pilot il belirlediğini ve yapı denetimleri yapmak amacıyla kurdukları şirketin, Bartın, Düzce ve Bolu illerindeki yapılarda da görev üstlendiğini ifade eden Özbay, bugüne kadar inşaat yaptırmak isteyen 15 kişinin kendilerine müracaatta bulunduğunu kaydetti. Özbay, şöyle devam etti: "Bizim kuruluşumuz kaçak inşaatı yasal duruma getiren imar affı yapan kuruluş değildir. İnşaat yapmak isteyenler plan projelerini hazırlayarak bize getiriyorlar. Şayet projeler standartlara ve yönetmeliklere uygun değilse ve yanlışlık varsa imzalamıyor, düzeltmesini, değiştirmesini istiyoruz. Şartlar yerine getirildiği zaman belediyeye getiriyoruz. Çünkü, belediye fenni izin almadan ruhsat vermiyor. Ülkemizde yaşanan deprem felaketleri sonrasında yapı denetim çalışmaları çok ciddi tutuluyor.

Ancak, daire başına 1 milyar, 1 milyar 500 milyon lira gibi global bir yük getirdiği için ilk etapta vatandaşlar denetim yaptırmaktan kaçıyordu. İşin ciddiyetini artık yeni yeni anlamaya başladılar. İnşaata başlayan bir kişi 5 yıl içerisinde bitirmesi ve iskan raporu alana dek yaklaşık 20–25 milyar lira yapı denetim ücreti ödemesi gerekiyor. "
Gemi kazası

Çanakkale Boğazı Doğanaslan mevkiinde meydana gelen gemi kazasıyla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Gelibolu Liman Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, kazaya karışan ve maddi hasar meydana gelen fueloil yüklü tanker ile kömür yüklü geminin, İstanbul Tuzla'ya onarım için götürüleceği bildirildi.

Olay yerinde inceleme yapan Gelibolu Liman Başkanı Tuncay Sarı, kazanın nedenini belirlemek amacıyla, her iki geminin kaptan ve mürettebatının ifadelerini almaya başladı. Yetkililer, kazanın nedeninin belirlenmesinin ardından, dosyanın Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal ettirileceğini bildirdiler. Ukrayna'dan Pasajöas Limanı'na gitmekte olan 9 bin 117 grostonluk Kamboçya Bayraklı kömür yüklü "Yucetan" adlı gemi, Marmara Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na giriş yaptığı sırada, Ukrayna'dan Yunanistan'a 27 bin 850 ton fueloil götüren Malta bayraklı 17 bin 246 gros tonluk "Fair Skies" adlı tankere arkadan çarpmış, her iki gemide de maddi hasar meydana gelmişti.
Halka ücretsiz tiyatro

Edirne Belediyesi'nce, Turgut Özakman'ın yazdığı "Ocak" isimli tiyatro oyunu, Edirne'de ücretsiz sahnelenecek.

Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu, yaptığı açıklamada, Edirne halkına ücretsiz sahnelenecek "Ocak" oyununun yönetmenliğini Müşfik Kenter'in yaptığını bildirdi.

Varnatopu, Edirne Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda sahnelenecek oyunun, iki bölümden oluştuğunu belirterek şunları kaydetti: "Belediye olarak kültür hizmetlerine büyük önem veriyoruz. Bundan sonra kültürel hizmetlerimizi, çeşitli alanları kapsayacak şekilde sürdüreceğiz." Oyun Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından, 13 Mart Salı günü sahnelenecek.
Hayrabolu ağaçlandırılıyor

Hayrabolu Belediyesi tarafından, çeşitli türde 3 bin fidan dikildi. Başkan Rıfat Güzelocak, bu yıl havaların güzel gitmesi nedeniyle fidan dikimine erken başladıklarını belirti.

Güzelocak, ilçe merkezindeki fidan dikimi işini kadınların yaptığını belirterek, "İlçenin ana caddelerine, çiçekleri güzel kokan ıhlamur ve akçaağaç diktik. Mezarlık ve geniş alanlara da sürekli yeşil kalan çam fidanları dikildi." dedi. Hayrabolu Belediyesi tarafından bu yıl dikilen 3 bin fidanın büyük bölümünün, gölet çevresinde oluşturulan koruya dikildiği belirtildi.
İzmit'te korkunç cinayet

İzmit'te 2 çocuk annesi genç bir kadın, boğazı kesilerek öldürüldü.

Alınan bilgiye göre, Kuruçeşme beldesine bağlı Kulfallı köyünde oturan Seval Ekmen (22), yakınları tarafından, yatak odasında boğazı kesilerek öldürülmüş halde bulundu. Olay üzerine başlatılan soruşturmada, genç kadının eşi Cengiz Ekmen, davranışlarından şüphelenilmesi sonucu gözaltına alındı. Cengiz Ekmen'in, boşanmak ve cebinde fotoğrafı bulunan kadınla evlenmek istediği, ancak eşinin buna yanaşmaması üzerine cinayeti işlemiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Yeni konut müjdesi

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Dünya Bankası'nın 4 ayrı bölgede yaptıracağı toplam 2 bin 556 konutun temelleri ay sonuna kadar atılacak.

Kocaeli'nde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Dünya Bankası tarafından toplam 2 bin 556 kalıcı konut daha yaptırılacak. Alınan bilgiye göre, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Derince'de 300 ve Körfez'de 500, Dünya Bankası da Karamürsel'de 506 ve Hisareyn'de 1250 kalıcı konut inşa ettirecek.

Proje çalışmaları biten, kredileri sağlanan, temelleri de bu ay sonuna kadar atılması beklenen konutların, yıl sonuna kadar tamamlanıp hak sahibi depremzedelere teslim edilmesi planlanıyor. Konutlardan, yeterli sayıda konut bulunmadığı için önceki kuraya dahil olamayanlar ile açtıkları davalar sonucunda hak sahibi olanlar yararlanabilecek.

15 bin 900 konut dağıtıldı

Kocaeli'nde, bugüne kadar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 7 bin 378, Dünya Bankası da 7 bin 926 konutun yapımını başlatmıştı.

Ocak ayında yapılan kura çekiminde, 7 bin 378'i bakanlık, 7 bin 926'sı Dünya Bankası ve 596'sı da özel sektör kuruluşlarının olmak üzere, toplam 15 bin 900 kalıcı konutun hak sahipleri belirlenmişti.
Hayvanat bahçesine ziyaretçi akını

Uzun süren Kurban Bayramı tatili Bursa Hayvanat Bahçesi'ne yaradı. Tatilde hayvanat bahçesini 25 bin kişi ziyaret etti.

Bursa Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Yıldız'dan alınan bilgiye göre, 2 yıl önce Soğanlı mevkiinde 206 hektarlık alana kurulan ve 600'e yakın hayvan varlığı bulunan bahçe, 9 günlük bayram tatili süresince ziyaretçi akınına uğradı.

Geçen yıl Kurban Bayramı'nda 8 bin kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesini, bu yıl hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle günde ortalama 2 bin 500 kişi ziyaret etti.

Hayvanat bahçesini geçen yıl 338 bin kişinin ziyaret ettiğini ve giriş ücretlerine 2001 yılında zam yapılmadığını belirten Yıldız, giriş ücretinin öğrenciler için 100 bin, yetişkinler için ise 250 bin lira olduğunu kaydetti.

Hayvan varlığı hakkında da bilgi veren Yıldız, geçen yıl hayvanat bahçesine 7 deve kuşu, 3 aslan, 2 emu kuşu, bir hafrinfer cinsi at, bir geyik, bir deve,ve bir inek getirtildiğini, böylece çeşitliliğin artırılarak hayvan sayısının 600'e ulaştığını söyledi.

Yıldız, Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği üyesi olan Bursa Hayvanat Bahçesi'ne bu yıl içinde zebra, zürefa, bir tür geyik olan gunu ile lama, yaban eşeği ve dişi leopar getirmeyi planladıklarını kaydederek, bu türlerin gelmesiyle bahçeye olan ilginin de artacağını ifade etti.

Hayvanat bahçesinde geçen yıl ayı, maymun, geyik, kurt gibi memeli hayvanlar ile kanatlıların üremelerinde büyük artış görüldüğünü belirten Yıldız, bir yılda bu türlerden 139 yavru elde edildiğini bildirdi.
Otoparkçı operasyonu

Eminönü'ndeki bir otoparkın çevresine park edilen araçların sahiplerinden zorla para aldıkları öne sürülen, aralarında bir vakfın 2 yöneticisinin de bulunduğu 7 kişi gözlem altına alındı.

Vatandaşlardan gelen bir ihbarı değerlendiren İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Eminönü'nde faaliyet gösteren Empar Otoparkı'na operasyon düzenledi.

Operasyon sonucu, çevreye park edilen araçların sahiplerinden zorla para aldıkları öne sürülen, otoparkın bağlı bulunduğu vakfın 2 yöneticisi, sekreteri ve muhasebecisinin de aralarında olduğu 7 kişi gözlem altına alındı.
Belediyelerde şirket evliliği

Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Terkos gölleri etrafında kurulan 29 belediyeden 21'inin iştirakıyle kurulan Üç Göl Havzası Belediyeler Birliği, yoğun göç alan İstanbul'un problemlerini çözmek için bir araya geldiler.

Adeta bir küçük köy haline gelen dünyada yaşanan devlet ve firma birliktelikleri; ortak hareket, ortak plan şeklinde neticelenirken özellikle büyük şirketlerde görülen şirket evlilikleri belediyelerde de yaşanıyor. Türkiye'deki belediye birlikleri bu evliliğin meyvesini bulundukları yere hizmet olarak yansıtmaya çalışıyor.

Amaç, problemleri çözmek

Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Terkos gölleri etrafında kurulan 29 belediyeden 21'inin iştirakıyle kurulan Üç Göl Havzası Belediyeler Birliği, yoğun göç alan İstanbul'un göç için cazip merkezleri arasında yer alıyor.

Göçle birlikte nüfusun hızla arttığını belirterek ortaya çıkan çarpık yapılaşmanın, İstanbul'un içme suyunu temin eden göller havzasını tehdit ettiğine dikkat çeken Üçgöl Havzası Belediyeleri Birliği-Yakuplu Belediye Başkanı Cemal Kahraman "Birlik üyesi belediyelerin özellikle göl korumadan dolayı ortaya çıkan birtakım sorunlarını müştereken çözmek mecburiyetleri var. Yapılacak işlerde yardıma ihtiyacı olan başkan arkadaşımıza el birliği ile yardım ediyoruz." dedi.

Belediye birliklerinin bilgi alışverişinde, koordinede büyük faydası var" diyen Kahraman, çok büyük birliklerin sık sık toplanamamalarına karşılık 30–40 belediyenin bir araya geldiği birliklerin daha kolay toplandığını kaydetti.

21. asrın en büyük özelliğini dünyanın globalleşmesi olarak açıklayan Haliç Belediyeler Birliği Başkanı–Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, daha kuvvetli hale gelebilmek için birlikler kuran ülkelerin bu politikasının şirketlere de yansıdığını belirtiyor. "Birliklerin temel amacı; iktisatta geçerli olan; 3P (paraya, personele ve plana hakim olmak) kuralıdır. Personel de, sermaya de ve plan da rantabilite amaçlanır." diyen Genç, mahalli idarelerde bu rantabilitenin sağlanamadığını belirtiyor.

Daha çok verim almak

5 belediyenin katılımıyla oluşan Haliç Belediyeler Birliğinin ana temasını; "Bir; personel politikalarını çok iyi değerlendirip verimli olan personelden daha çok verim almak. İki; dağınık olan sermaye gücümüzü birleştirerek kuvvetli bir sermaye oluşturup dış etkenlere karşı kendimizi korumak. Üç; yatırımlara yön vermek" olarak açıklayan Genç, kaynak sıkıntısı çektiklerini bunu da tıpkı şirket evliliklerinde olduğu gibi bir araya gelerek aşmaya çalıştıklarını söyledi.

"Projeler için yurtdışından kredi talebinde bulunuyorsunuz. Birlik olarak müracaat ettiğin zaman 5 belediye bütçesinin toplamı dış çevrelere karşı bir güven güç birliği gösterir" diyen Genç, bu birlikteliğin bir güven organı olarak da çalıştığını belirtti.

Birlikte hareket eden; fakat Belediyeler Birliği şeklindeki yapılanmaya karşı olan belediyeler de var hiç şüphesiz. 22 belediye başkanının bir araya gelerek oluşturduğu Anadolu Yakası Belediyeleri Platformu da bunun en güzel örneklerinden biri.

Platformun dönem sözcüsü Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya her ay bir araya gelen platformun getirdiği faydaları şu sözlerle açıklıyor: "Türkiye'de belediyeciliğin bir okulu yok. Ancak yaşayarak, tatbikatları görerek ve yaşanmış tatbikatlardan tecrübe edinerek yeni ufuklar yeni çözümler açmaya çalışıyorsunuz. Pendik'te bir yol problemi var ise bu Kartal'ı da ilgilendiriyor. Çünkü iç içe olmuş bunlar. Kıyı problemi iç içe, çevre problemi iç içe, havza problemi iç içe. Dolayısıyla ulaşım açısından, yeşil alanlar açısından tarihi ve kültürel dokular açısından iç içeyiz ve birbirimize mahkumuz. "

Anadolu yakasının problemleri ile ortak raporlar yayınlayan Anadolu Yakası Belediyeleri Platformu; çevre raporu, spor raporu, fiziksel engelliler raporu yayınlandı. Hem bir durum tespiti hem de meselelerin çözüme kavuşturulması açısından dillendirilmesi amacıyla raporlar hazırladıklarını vurgulayan Kaya "Olimpiyatla ilgili raporda bir hakikat gördük. Öngörülen 440 milyon dolarlık yatırımın hepsi 5 milyon metrekarelik olimpiyat köyüne yapılıyor. Olimpiyatın ismi ise 'kıtaların birleştiği şehir İstanbul'da bulaşalım.' Peki olimpiyatı niye sadece karşı yakada yapıyorsunuz? Bunu dillendirmiş olmakla ciddi mesafeler alındığı kanaatindeyim." şeklinde konuştu. (Altan Cankut / İSTANBUL (Zaman))
İzinsiz defin yapılamıyor

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden aldığı göçle nüfusu sürekli artan İstanbul'da, 148 Müslüman mezarlığından sadece 20'sine açıktan cenaze defni yapılabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, nüfusu 10 milyonu aşan kentte, Müslümanların cenazelerinin defnedildiği 148 mezarlık bulunuyor.

20 mezarlığa izin defin

Halen Avrupa yakasında Eyüp, Cebeci, Kayabaşı, Taşlıtarla, Rumelikavağı, Zincirlikuyu ve Kilyos, Anadolu yakasında da Büyükbakkalköy, Yayalar, Şıhlı, Kurtköy, Aydınlıköy, Şifa, Hekimbaşı, Yenimahalle, Yukarı Dudullu, Şahinkaya, Tokatköy, Yuşa ve Anadolukavağı mezarlıklarına "açıktan cenaze defni" (başvuruların tümü) gerçekleştirilebiliyor. Bu mezarlıklardan Büyükbakkalköy, Eyüp, Taşlıtarla ve Cebeci mezarlıklarındaki doluluk oranı ise yüzde 80'e ulaştı.

İstanbul'da yer sıkıntısı nedeniyle mezarlık alanı bulmakta güçlük çeken Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti Hazine ile Milli Savunma ve Orman bakanlıklarına ait alanların bu amaç doğrultusunda kullanılmasını sağlamak için, çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çalışmalar doğrultusunda Orman Bakanlığı'ndan Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı için 341 bin 250 metrekare, Beykoz Yenimahalle Mezarlığı için de 94 bin metrekarelik orman alanının belediyeye tahsisi yapıldı. Bu alanlar, gerekli çalışmalardan sonra mezarlık olarak hizmete sunulacak.

Ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı'ndan, Maltepe Başıbüyük Mezarlığı'na eklenmek üzere 14 bin 400, Tuzla Aydıntepe ve Aydınlı mezarlıklarına eklenmek üzere 50 bin, Esenler Atışalanı Mezarlığı'na eklenmek üzere 6 bin ve Maltepe Küçükyalı Mezarlığı'na eklenmek üzere 21 bin metrekarelik 4 ayrı alanın tahsisi için görüşmeler sürdürülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, mezarlıkların bulunduğu yerlere göre kenti İstanbul, Beyoğlu ve Anadolu olmak üzere 3 bölgeye ayırıyor.

Haliç'in batısında kalan İstanbul bölgesinde, açıktan defin yapılabilen ve yüzde 80'i dolan Eyüp, Cebeci ve Taşlıtarla ile Kayabaşı mezarlıklarının yanı sıra toplam 58 mezarlık bulunuyor. Topkapı, Merkezefendi, Edirnekapı, Bayrampaşa, Yenibosna, Çobançeşme, Sefaköy, Kanarya, Avcılar, Küçükköy'ün de yer aldığı bu mezarlıklardan 54'ünde, sadece mevcut aile kabristanlarına cenaze defnedilebiliyor.
Kapkaç terörünün önüne geçilemiyor

İstanbul polisi "kapkaç terörü" ile mücadeleye devam ederken, özellikle kadın, çocuk, yaşlıları hedef alan kapkaççıların yöntemleri ile bunlardan korunma yollarını da 11 maddelik bir listede topladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü kayıtlarından derlenen bilgilere göre, son 6 ayda ilin 32 ilçesinde 2 bin 384 kapkaç olayı gerçekleşti. Polis, yürüttüğü çalışmalarda 331 kişiyi yakalayarak haklarında yasal işlem yaptı.

Söz konusu dönemde en çok kapkaç olayı Kartal'da meydana geldi. 330 ayrı olayın gerçekleştiği Kartal'ı, 191 olayla Şişli, 183 olayla Küçükçekmece, 168 olayla Ümraniye, 146 olayla Kadıköy, 133 olayla Pendik, 114 olayla Üsküdar, 110 olayla Beşiktaş, 103 olayla Eminönü, 98 olayla Eyüp, 83 olayla Fatih, 73 olayla Maltepe, 65 olayla Zeytinburnu, 64 olayla Bağcılar, 62 olayla Beyoğlu, 54 olayla Sarıyer, 53 olayla Bakırköy, 50 olayla Büyükçekmece, 47 olayla Gaziosmanpaşa, 43 olayla Sultanbeyli, 38 olayla Avcılar, 35 olayla Bayrampaşa, 33 olayla Bahçelievler, 26 olayla Kağıthane, 24 olayla Esenler, 21'er olayla Beykoz ve Güngören, 13 olayla Tuzla ve 3 olayla Silivri izledi. Adalar, Çatalca ve Şile'de ise kapkaç olayı yaşanmadı.

Kapkaç yöntemleri ve önlemleri

Genç ve aktif olan kapkaççılar, özellikle alınması ve taşınması kolay, değeri yüksek eşyayı tercih ediyor. Kendilerine hedef olarak da direnemeyecek ve peşlerine düşemeyecek kadın, çocuk ve yaşlıları seçiyor. Polis, genellikle kalabalık semt pazarları, tren ve otobüs duraklarını kendilerine mekan tutan kapkaççıların yöntemleri ile alınacak bazı önlemleri 11 maddelik bir listede toplayarak, şu uyarılarda bulundu:

Alışverişe giderken cüzdanınızda fazla para bulundurmayın ya da paraları ayrı ayrı yerlerde muhafaza edin.

Yolda yürürken, 3–4 kişinin kavga ediyor gibi yaparak paranızı çalabileceğini dikkate alın.

Tanımadığınız bir kişinin, arkadan gelip üzerinize tükürdükten sonra "üstünüzde pislik var" diyerek elbisenizi temizler gibi yaparak paranızı çalabileceğini düşünün.

Camilerde, şadırvanda abdest alırken askıda bulunan giysinizin üzerine başka giysi konulmasına dikkat edin.

Üzerinizde mümkün olduğu kadar nakit para taşımayın, bunun yerine banka kartı kullanın.

Özellikle küçük yaştaki kız çocuklarının otonuzun yanına gelerek, "lastiğiniz patlak, yağ akmış, otonuzun altında kedi veya şişe var" gibi bahanelerle dikkatinizi dağıtıp, otonuzdan çantanızı veya başka bir eşyanızı çalabileceğini düşünün.

Otolarla kapkaç yapıldığını dikkate alarak, yol kenarında yürürken çanta ve cüzdanları geliş istikametinin ters tarafında bulundurun.

lHalkın yoğun olarak bulunduğu yerlere gittiğinizde, üzerinizde bulunan para ve kıymetli eşyayı güvenli bir yere saklayın, yabancı şahıslarla dolar, mark ve altın alışverişinde bulunmayın.

Cebinize şişkinlik yapabilecek şeyler koymayın.

Kapkaç olayı meydana geldiğinde, olayı gerçekleştiren kişinin eşkali doğru şekilde alınmalı. Olay otomobille gerçekleşmiş ise aracın plakası tespit edildikten sonra en yakın polis karakoluna bildirilmeli."
Mirzaoğlu ABD'ye gitti

Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Türk boğazlarında kurulacak "Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi"nin, bu yıl ekim ya da kasım ayında tamamen devreye girmesinin planlandığını bildirdi.

Bakan Mirzaoğlu, Türk boğazlarına kurulacak olan Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi'ni incelemek ve denizcilikle ilgili temaslarda bulunmak üzere bir heyetle ABD'ye gitti.

Hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, "Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi" projesi ile Türk boğazlarında seyir güvenliğinin sağlanması, can ve mal emniyetinin güçlendirilmesi, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin korunması için en önemli adımlardan birinin atıldığını söyledi.

Sistemle ilgili ihalelerin tamamlandığını ve altyapı inşaatlarının önceki ay sonunda başladığını hatırlatan Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, sistemin elektronik ve teknolojik aksamının ise ABD'de Loockheed Martin Overseas firması tarafından imal edildiğini kaydetti.

Sistemin altyapı inşaatlarının bu yıl haziran ayında, elektronik ve teknik aksamının montajının ise temmuz veya ağustos ayında tamamlanacağını ifade eden Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, "Türk boğazlarına kurulacak olan Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi'nin, bu yılın ekim ya da kasım ayında tamamen devreye girmesi planlanmaktadır." dedi. İSTANBUL (cha)
184 polis uzaklaştırıldı

Kazım Abanoz'un İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı 6 aylık dönemde, 184 polis görevden uzaklaştırıldı, 834 polise de çeşitli disiplin cezaları verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Abanoz'un göreve başladığı 17 Ağustos 2000 ile 17 Şubat 2001 tarihleri arasında 1 şube müdürü, 7 başkomiser, 1 komiser, 168 polis memuru ve 7 bekçi görevden uzaklaştırıldı. Aynı dönemde, daha önce görevden uzaklaştırılan 5 başkomiser, 43 polis memuru ve 3 bekçi ise yeniden görevlerine iade edildi.

Yine aynı dönemde, 30 başkomiser, 8 komiser, 11 komiser yardımcısı, 727 polis memuru ve 58 bekçiye de uyarma, kınama, 2 yıla kadar maaş kesme ve durdurmadan oluşan çeşitli disiplin cezaları uygulandı. Bu kapsamda, 28 polis ile 5 bekçi ise meslekten atıldı.

Haklarında idari soruşturma yürütülen 74 başkomiser, 42 komiser, 54 komiser yardımcısı, 1010 polis memuru ve 14 bekçiye ceza verilmesine gerek görülmedi.

Söz konusu dönemde, 2 başkomiser, 1 komiser ve 10 polis memuru hakkındaki idari soruşturma zaman aşımına uğrarken, 15 başkomiser, 2 komiser, 2 komiser yardımcısı, 74 polis memuru 2 bekçi hakkındaki soruşturmalar, af kapsamında işlemden kaldırıldı.| Balıkesir | Bilecek | Bursa | Çanakkale | Edirne | İstanbul | Kocaeli | Kırklareli | Sakarya | Tekirdağ | Yalova |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.