04/04/2001

Bu bölümde yer alan haberler Çarşamba günleri yenilenmektedir


A
ZERBAYCAN

ANA SAYFA

Amerika
Avrupa
Avustralya
Azerbaycan
Başkortostan
Bulgaristan
Kazakistan
Kırgızistan
KKTC
Makedonya
Romanya
Tataristan
Türkiye
Türkmenistan

.

.

 

 


HABERLER  azerbaycan@zaman.com.tr


Karabağ ABD'de özgürlük arıyor

BAKÜ (CHA) - Kafkasya'nın bir numaralı problemi haline gelen "Karabağ Sorunu" ABD'nin Florida Eyaleti Kivest Şehri'nde masaya yatırılıyor. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'un arabuluculuk yapacağı Kivest Zirvesi öncesi, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan bir yetkilinin yaptığı açıklamalar Azerbaycan'ın gündemine oturdu.

İddia edilen açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin Azerbaycan topraklarını işgal ettiğinin kabul edildiği ve Kivest Zirvesi'nde ABD'nin Ermenistan üzerine, Karabağ Problemi'nin çözümü yolunda bir baskı politikası uygulacağının belirtildiği vurgulandı.

Ermenistan Heyeti'nin bu açıklamalar karşısında tedirgin olduğu ifade edilirken zirvede, şuana kadar Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ Problemi'nin halledilmesi adına gerçekleştirilen bütün görüşmelerin değerlendirileceği vurgulandı. İki taraf arasında son olarak Fransa'nın Başkenti Paris'te düzenlenen görüşmelerde de uzlaşma yoluna gidilemediğini hatırlatan ABD Dışişleri Bakanlığı, geç kalınmış Aliyev - Koçeryan uzlaşmasının sağlanması için Kivest Zirvesi'nde taraflara baskı politikasının uygulanacağı şeklinde açıklama yaptığı belirtildi.

Ancak ABD tarafından, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri ve Karabağ Ermenileri tarafından Azeri Türkleri'nin yaşadığı Şuşe ve Laçin'in, daha sonra ise Azerbaycan'ın güney batısındaki toprakları işgal ettiğinin kabul edilmesi yönündeki açıklamalar, uygulanacak baskının Ermenistan üzerine yoğunlaşacağının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Öteyandan açıklamarda, Ermeni heyetinin bu gün başlayacak olan Kivest Zirvesi'nde ciddi baskılarla karşı karşıya kalacaklarını bekledikleri vurgulandı. VEYSEL AKSU - 3/4/2001
Azerbaycan, Rusya'nın "Kafkasya siyaseti"ni konuşuyor

BAKÜ (CHA) - Rusya Cumhurbaşkanı Viladimir Putin'in 9-11 Ocak 2001 tarihleri arasında Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'ye düzenlediği resmi ziyaretin ardından yaklaşık iki ay geçmesine rağmen yankıları hala devam ediyor.

Azerbaycan, Rusya'nın Kafkasya'ya yönelik yeni siyaset politakasını konuşuyor. Bakü Hazar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Haleddin İbrahimli bugün yayınladığı "Rusya'nın Kafkaslara Yönelik Yeni Siyaset Felsefesi" adılı yazısında bu konuyu ele aldı.

Haleddin İbrahimli, Putin'nin Bakü ziyaretinin, Azerbaycan Devleti çıkarları açısından kazanç sağladığı düşüncesinin hakim olduğunu, ancak bu görüşün gerçeklerle bağdaşmadığını belirtti. Büyük devletlerin herzaman küçük devletleri tesirleri altına aldığını ifade eden İbrahimli, "Azerbaycan-Rusya ilişkilerinin soğuk yada sıcak olması esasını Rusya belirliyor." diyerek, bu bölgede küçük devletlerin etkili rol oynayamadıklarını iddia etti. İbrahimli, Rusya'nın Kafkasya'daki eski köklü siyasetinin hiç birzaman değişmediğini belirterek, Putin'nin iktidara geldikten sonra sabitleşmiş Rus standartları dışında gözükmeye çalıştığını ancak, Rusya'nın son yıllarda oldukça zayıf olmasından dolayı yeni dünya standartlarına ayak uyduramadığını vurguladı.

Haleddin İbrahimli, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) İstanbul Zirvesi'nde alınan, Rusyanın askeri üslerinin Gürcistan'dan çıkarılma kararının önemine değinirken, buna karşın Rus askerlerinin Kafkasya'dan hiçbiryere gitmediğini, sadece yer değiştirdiğini savundu. Ayrıca Rus askerlerinin Azerbaycan - Ermenistan ve Gürcistan - Ermenistan sınırlarında bulunduklarını da iddia etti.

Batıya açılan Gürcistan'dan farklı olarak, Rusya'nın kapalı Azerbaycan'da baskı imkanlarının hala bulunduğunu ifade eden İbrahimli, Rusya'yı, NATO'nun hala Hazar bölgesinde etkin olmaması, Merkezi Asya devletlerinin zayıflığı, Azerbaycan'nın güneyinde İranla, güney batısında ise Ermenistanla strateji müttefiki olması gibi üç önemli konunun Rusya'yı bölgede güçlü kıldığını belirtti. VEYSEL AKSU - 2/4/2001
Devlet Bakanı Çay, Bakü temaslarını tamamladı

BAKÜ (CHA) - Azerbaycan-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu(KEK) 2. dönem toplantısı için 29 Mart 2001 tarihinde Azerbaycan'nın başkenti Bakü'ye gelen Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay Bakü temaslarını dün gece geç saatlerde tamamladı.

Bakan Çay, dün akşam saatlerinde Bakü Avrupa Oteli'inde temaslarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Çay, basın toplantısında iki ülke arasındaki ekonomik meselelerin masaya yatırıldığını ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmadığını açıkladı. Görüşmelerin bundan sonrada iki ülke heyetleri tarafından devam edeceğini belirten Çay, " Henüz birşey imzalanmadı. Ümit ediyorumki sonraki günlerde imzalanacaktır." dedi. Karma Ekonomik (KEK) Toplantısında; yol fonu meselesi, Türk mallarının Azerbaycan pazarına girmesi, Bakü'de faliyet gösteren iş adamlarına Azerbaycan Hükümeti tarafından gerekli kolaylığın sağlanması, Türkiye'nin karadan sınırı olan Nahçıvan'daki elektrik sorunun çözülmesi ve gidiş geliş konusundaki kolaylıkların sağlanması gibi iki ülke arasyndaki önemli problemler görü?üldü. Çay, asyl önemli olan konunun problemlerin masaya yatyrylmasy oldu?unu dile getirirken, Türkiye'nin hiçbir zaman Azerbaycan'y borçlandyrmaya yönelik bir politika gütmedi?ini belirtti. Türkiye'nin aşırı derecede yüksek faizlerle başka ülkelerden kredi aldığını hatırlatan Çay, buna rağmen Azerbaycan'a verilen kredilerin faiz oranlarının çok düşük olduğunu söyledi. Bu gibi görüşmelerin asıl amacının ilişkilerin artırılması olduğunu belirten Çay, " önümüzdeki 10 yıl hedefli ekonomik işbirliği istiyoruz"dedi. Basın toplantısından önce Cumhurbaşkanı Aliyev'le görüşen Çay, gerekli bilgilerin Aliyev'e aktarıldığını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Azerbaycan Cumhur Başkanı Haydar Aliyev ise Karma Ekonomik Toplantısının geç aralıklarla yapılmasını eleştirerek, bu gibi toplantıların yılda iki defa yapılmasını gerektiğini söyledi.

Temaslarını gecenin geç saatlerinde tamamlayan Bakan Çay, Türkiye'ye hareket etti. VEYSEL AKSU - 31/3/2001
31 Mart "Bakü soykırımı" anılacak

BAKÜ (CHA) - Rus ve Ermeni işbirlikçilerinin bundan 82 yıl önce haince gerçekleştirdikleri ve yaklaşık 12 bin Azeri'nin hayatını kaybettiği 31 Mart Soykırımı, ülkede gerçekleştirilecek çeşitli programlarla anılacak.

Konuyla ilgili bugün bir basın toplantısı düzenleyen Millli Siyaset'ten Sorumlu Devlet Müşaviri Hidayet Oruçov, Azerbeycan halkına düzenlenmiş, günümüze dek süregelen etnik temizleme ve soykırım tarihinden kısa bilgiler verdi. Azebaycan Türkü'nün iki asır boyunca başına musallat olan en önemli musibetin soykırım siyaseti olduğunu ifade eden Hidayet Oruçov, 19. asırdan itibaren Ermeni ve Ruslar tarafından Azerbaycan halkının kendi topraklarına sıkıştırılmaya çalışıldığını belirtti. Oruçov, İran'da ve Türkiye'de yaşayan Ermenilerin maksatlı olarak Nahçivan topraklarına yerleşterildiğini söylerken, bu meseleninin gerçek nedeninin Çarlık Rusya Yönetimi zamanında bir Ermeni Vilayeti oluşturulması kararının alınmış olmasına bağladı. Hidayet Oruçov, gerçekleştirilen bu hain saldırıları ise " Hain Ermenistan İdeolojisi" olarak adlandırdı.

Hidayet Oruçov basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Haydar Aleyev'in Karabağ konusu üzerindeki çalışmalarına da değindi. Aliyev'in Dünya Kamuoyunda Karabağ'la ilgili görüşmelerinde sert bir tutum sergilemesi üzerine Ermenistan'ın, Nahçivan ve Türkiye toprakları üzerindeki Kars, Ardahan bölgelerindeki çalışmalarını hızlandırdığını ifade etti. Oruçov sözlerine, " Ermenistan'ın Türkiye ve Azerbaycan toprakları üzerindeki hain emelleri unutulmamalıdır." diyerek son verdi. VEYSEL AKSU - 30/3/2001
Azerbaycan, İran'dan elektrik enerjisi alacak

BAKÜ (CHA) - İran Enerji Bakanı Habibullah Biteref, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov'un resmi davetlisi olarak dün Bakü'ye geldi.

Ziyaretinin ilk gününü çeşitli resmi temaslarla geçiren İran Enerji Bakanı Biteref, bugün Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şerifov ile birlikte Azerbaycan-İran arasındaki elektrik hattının açılışını yaptı. Açılıştan sonra Şerifov ve Biteref, Azerbaycan'ın İran'dan elektrik enerjisi alımına yönelik yapılan antlaşmayı imzaladılar.

Temaslarını tamamlayan İran Enerji Bakanı Biteref, bugün akşam saatlerinde Bakü'den ayrıldı. ŞAHMAR MUSTAFA, - 28/3/2001
"20. Asırda Türk-Müslüman Soykırımı" konferansı

BAKÜ (CHA) - Azerbaycan-Türkiye Gençleri Dostluk Cemiyeti (ATGDC) tarafından, Bakü Devlet Üniversitesi Konferans Salonu'nda, "20.Asırda Türk-Müslüman Soykırımı" konulu konferans düezenlendi.

Koferansa Azerbaycan'ın tanınmış bilim adamlarının yanı sıra, T.C Büyükelçiliği Görevlisi Olgan Bekar, Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Milletvekili Yakup Mahmutov ve birçok davetli katıldı. Konferansta 1918'in Mart ayında Ruslar ve Ermenilerle tarafından Bakü'de 12 bin masum insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan hain saldırı üzerinde duruldu. Konferansa katılan konuşmacılar, Azerbaycan ve Türkiye gençlerinin tarihlerini iyi bilmeleri ve birlik olmaları çağrısında bulundular.

Özellikle Üniversite öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği konferans, Azerbaycan - Türkiye Gençleri Dostluk Cemiyeti Başkanı Ramil Hasanov'un açılış konuşmasıyla başladı. Hasanov konuşmasında, son iki asırda Kafkaslar'da Müslüman - Türkler'e karşı maksatlı bir şekilde etnik temizleme ve soykırım siyasetinin hakim olduğunu belirtti.

Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Milletvekili Yakup Mahmutov, Azerbaycan halkının son derece hilekar bir düşmanla karşıkarşıya olduğunu belirtti. Ermenilerin tanıtımlarını batılı ülkelerde çok iyi bir şekilde yaptıklarını ifade eden Mahmutov, " Bir gerçek şu ki; biz bu tanıtım karşısında kendi esaslarımızı aktif siyasete taşımakta bir hayli geri kalmışız" dedi. Mahmutov, gençlerin kendi tarihlerini çok iyi bilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan Büyükelçiliği'ni temsilen konferansa katılan Olgan Bekar ise konuşmasında, 1915 hareketleriyle Doç. Cani Haciyev'in " Ermeni Terörü" adlı kitabına yer verdi. Ermenilerin bugüne kadar devam eden çirkin ve haain emellerinin üzerinde durdu. Azerbaycan'ın bugünkü bağımsızlığına kavuşmasında, geçmiş acı dolu günlerin manasının çok iyi bilinmesinin rolü olduğunu ifade eden Bekar, Azerbaycan'nın eski tarihlerde acı dolu günler yaşadığının altını çizdi.

Bir başka konuşmacı Prof. Anar İskenderov, 19. ve20. yüzyılllar tarihininin tarafsız bir şekilde, ancak bütün hatlarıyla öğrenilmesinin Müslüman - Türk halkları için en önde gelen vazife olduğunu kaydetti. URFAN MEMEDLİ - 28/3/2001Amerika | Avrupa | Avustralya | Azerbaycan | Başkortostan | Bulgaristan | Kazakistan | Kırgızistan | KKTC | Makedonya | Romanya | Tataristan | Türkmenistan

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.