11/04/2001

ANA SAYFA

ADANA

ANTALYA

BURDUR

HATAY

ISPARTA

İÇEL

K.MARAŞ

OSMANİYE

 


HABERLER 


Bilgin'e tutuklama kararı

ADANA-TURBAN eski Genel Müdürü ve DYP eski milletvekili Ömer Bilgin hakkında, kendine ait Adana'daki Nurça ve Ankara'daki Ataç adlı şirketleri kullanarak Elazığ, Van ve Mardin'deki üç şirketi, ABD'deki bankadan kredi alma vaadiyle dolandırdığı iddiasıyla gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Mali Şube polislerinin yaptığı çalışmalarda, ABD'de kurulu bulunan ve sadece tabela bankası olan Anglo Amerikan Banctrust'un adını kullanarak, Bulgaristan, Tayvan ve Türkiye'deki şirketleri kredi vaadiyle dolandıran uluslararası bir dolandırıcılık şebekesi ortaya çıkarıldı.

180 bin dolar dolandırmışlar

TURBAN eski Genel Müdürü ve DYP eski milletvekili Ömer Bilgin hakkında, kendine ait Adana'daki Nurça ve Ankara'daki Ataç adlı şirketleri kullanarak Elazığ, Van ve Mardin'deki üç şirketi, ABD'deki bankadan kredi alma vaadiyle dolandırdığı iddiasıyla gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Bilgin'in Nursen İzci, Sibel Ataç ve Zeliha Afife Enç vasıtasıyla Elazığ'daki Kazancılar Belediyesi'nin 800 adet toplu konutunu yapan Odak İnşaat'tan 30 milyon dolarlık kredi karşılığında 130 bin Dolar, Mardin Kızıltepe'deki Aras Tarım Ürünleri Limited Şirketi'nden 20 bin Dolar, Van'daki Halefoğlu Limited Şirketi'nden 30 bin Dolar para aldığı, alınan paraları kendi aralarında pay ettikleri önesürüldü. Şebeke elemanlarından yakalanarak mahkemeye çıkarılan Nursen İzci, ifadesinde iddiaları doğrularken, kefaletle serbest bırakıldı.

Polis müdürü de aranıyor

Polis, Nursen İzci'nin evinde yaptığı aramada 1 adet 6.35 milimetrelik ruhsatsız silah ve biri polis telsizi olmak üzere üç adet telsiz elegeçirdi. Polis telsizinin Asayiş Şube Müdür Yardımcısı iken Pozantı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne oradan da Çorum Emniyet Müdürlüğü'ne tayini çıkarılan Sedat Keskin'e ait olduğu tesbit edildi. Nursen İzci, Sedat Keskin'e rüşvet verdiğini de belirtince, Sedat Keskin zimmetli telsizini yetkisiz kişiye bırakmak, süresinde teslim etmemek ve rüşvet almak suçlarından polis tarafından aranıyor. Şebeke elemanlarından Ömer Bilgin uluslararası banka aracılığıyla kredi temini vaadiyle nitelikli dolandırıcılık yapmak suçundan gıyabi tutuklu olarak aranıyor. Şebekenin diğer elemanları Frank Oktay Türkan, İsmail Erkek, Abdi Açıl ve Sadık Bakır da polis tarafından aranıyor. (Mustafa Kirazlı)
Tarihi eser operasyonu

ADANA-Adana Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri, tarihi eser kaçakçılarına göz açtırmıyor.

Önceki gün gelen bir istihbaratı değerlendirerek Hicran Cuci adlı bayanın evine baskın düzenleyen polis, evde yapılan aramada, 3 adet kaşlı gümüş yüzük, 11 adet Osmanlı dönemine ait devlet mührü, 1223 hicri tarihli 1 adet küpe, 3 adet kulplu altın sikke, 10 adet arapça yapılı eski kitap elegeçirildi. Elegeçirilen kitaplar arasında 400 yıllık elyazması Kur'an–ı Kerim'ler de bulunuyor. Polis olayla ilgili tahkikatın devam ettiğini bildirdi. (Zaman)
Esnafa bir darbe daha

ADANA-Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca ilk kez sokağa dökülen ve eylem yapan esnaflar ekonomik kriz yüzünden sinek avlarken Adanalı esnaflar bir darbe de bağlı bulundukları odanın genel sekreterinden yedi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği'ne bağlı Oto Elektrikçiler ve Akücüler Odası'nın Genel Sekreteri E.G isimli bayanın oda kasasından bir yıllık zaman zarfında 1 milyar 800 milyon lirayı zimmetine geçirdiği ortaya çıktı. Adana Emniyet Müdürlüğü Mali Şube polisi tarafından gerçekleştirilen operasyonda oda genel sekreterinin odaya bağlı olarak çalışan esnafın Bağ–Kur, belediye, maliye, ve SSK primlerini yatırmak vaadi ile aldığı 4 milyar lirayı bankaya yatırmadığı da tesbit edildi. Gözaltına alınan E.G isimli bayan çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. E.G'yi suça teşvik eden kişinin nişanlısı Hasan Helvacı olduğu iddia edildi. Hasan Helvacı'nın yüksek miktarda alışveriş yapıp borcu nişanlısı E.G'nin üzerine yıktığı ve şu anda askerde olduğu öğrenildi. (cha)
MÜSİAD'dan Ecevit'e tepki

ADANA-MÜSİAD Adana Şubesi Başkanı Mustafa Çalışkan, Başbakan Bülent Ecevit'in hükümetin alternatifi olmadığı yönündeki açıklamasına tepki göstererek, alternatifsizliğin demokrasilere özgü olmadığını kaydetti.

Çalışkan yaptığı yazılı açıklamada, ekonominin zor bir süreçten geçtiğini kaydederek, "Hükümet ne yazıkki gerek ülke içinde gerekse ülke dışında itibarını kaybetti, güven vermez bir konuma geldi. Demokrasilerde çözüm krizin baş aktörlerinin tasfiyesindedir. Alternatifsiz olmak demokrasiye özgü değildir. Mutlak surette alternatif vardır."diye konuştu. (Zaman)
Belediyelerde yetki endişesi

ADANA-Türk Belediyeler Birliği bakanlar kurulu gündeminde olan büyük mağazaların şehir dışına çıkarılması konusundaki kanun taslağı ile ilgili ciddi endişeleri bulunduğunu belirtti.

Yönetim Kurulu adına Başkan Aytaç Durak tarafından yapılan yazılı açıklamada belediyelerin görüşü alınmadan şehirlerin imar ve ulaşımlarını doğrudan ilgilendiren bu konuda yapılacak düzenlemede toplumsal yararın gözardı edilerek sadece halkın bir kesiminin memnun edilmesinin yanlış olduğu ifade edildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:"Büyük mağazaların yeterli otoparkları olması nedeniyle şehirlerin imar ve ulaşımına katkıları vardır. Bu tesislerin yapımında yabancı sermaye ciddi döviz girdisi sağlamaktadır. Kayıt dışı satış yapılmamakta, devlet vergi gelirlerinde ciddi kaynak sağlamaktadır. Halkımız daha sağlıklı koşullarda ihtiyaçlarını birarada daha ucuza temin etmektedir. Bu uygulama geniş halk kitlelerinin tepkisine neden olacaktır. "denildi. (Zaman)
Kaçak yapıya taviz yok

ADANA-Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Burhan Civan, hileli projelere karşı tedbir aldıklarını belirterek ruhsata aykırı yapı inşa etmenin mümkün olmayacağını söyledi.

Yapı denetim firmalarının temsilcileriyle bir toplantı yapan Civan, şehri yaşanmaz hale getiren kaçak yapı ve projeye aykırı yapıların mutlaka önleneceğini ifade etti. Civan, "Vatandaşlarımız bi televizyon alırken gösterdikleri hassasiyeti onun yüzlerce katı olan gayrimenkulü alırken de göstermelidir. "dedi.

Yapı denetimi hakkındaki 595 sayılı kararnemenin delinmemesi konusunda firma sahiplerini uyaran Civan, imar ve ruhsat yönetmeliklerine aykırı yapılan binaların sorumluluğunun tamamen yapı denetim firmalarında olacağını kaydetti. Civan sözlerini şöyle tamamladı:"Seyhan Belediyesi olarak imarlı ve düzenli bir kent ortaya çıkarılması için şehrimizi kaçak yapı cennetine çevirmek isteyenlere aman vemeyeceğiz." (Zaman)
Coşkulu kutlama

ANTAKYA-Türk Polis Teşkilatı'nın 156. kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı. Türk Polis Teşkilatı'nın 156. kuruluş yıldönümü günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla kutlandı.

ANTAKYA

Polis günü etkinlikleri çerçevesinde Hatay'da bir tören düzenlendi. Belediye önünde başlayan törene Hatay Vali Vekili Fethi Yorulmaz, Emniyet Müdürü İhsan Ünal, Garnizon Komutanı Haluk

Seçkin, Hatay Belediye Başkanı İris Şentürk, vali yardımcıları ve daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Emniyet Müdürü Ünal, polisin ülkede asayişin sağlanmasında büyük rol oynadığını vurguladı. Yapılan konuşmaların ardından başarılı olan emniyet çalışanlarına belgeleri verildi. Tören, yapılan geçiş töreni ile sona ererken, motorize araçları vatandaşların alkışları arasında bir süre şehrin içinde tur attı.

NİĞDE

Niğde'deki törenlerde de Emniyet Müdürü H.Atalay Sönmez günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Sönmez, "Kamu düzenini sağlayan, Cumhuriyet rejimi ve kişilerin en kutsal varlıkları olan mal ve can emniyetini koruyan polis teşkilatı, dimdik ayaktadır. Halkın hizmetinde ve onun emrindedir.." dedi.

BELEN

Polis günü münasebetiyle Belen Emniyet Amirliği'nce Atatürk parkında tören düzenlendi. Törene, Belen Kaymakamı Adem Öztürk, Belediye Başkanı Cemil Yılmazlar, Emniyet Amiri Salim Öztürkoğlu ve polis teşkilatı, kamu görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Bu arada, şiir, kompozisyon ve atletizm yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerini Belen Kaymakamı Adem Öztürk, Belediye Başkanı Cemil Yılmazlar, Emniyet Amiri Salim Öztürkoğlu, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Demirel, Mal Müdürü İsmail Cihan'dan aldı.

EREĞLİ

Ereğli'deki törende konuşan Emniyet Müdürü Gürbüz Bahadır ise, "Teşkilat olarak bize düşen, işimiz ve mesleğimizle ilgili meydana gelen gelişmelerden uzak kalmamak ve kendimizi sürekli geliştirmektir." dedi. Törenin ardından Polis haftası dolayısıyle okullar arası düzenlenen "Polis" konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

KIRIKHAN

Kırıkhan Cumhuriyet meydanında yapılan törene Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Emniyet Müdürü Kemal Deniz, Jandarma Komutanı Harun Özkahraman, Belediye Başkanı İsmail Turan, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Kaymakam Mustafa Altıntaş, Türk polis teşkilatının huzuru sağlamak için canla başla çalıştığını söyledi. Emniyet Müdürü Kemal Deniz de, halkın hizmetinde olduklarını ifade etti.

KARAMAN

Polis teşkilatının 156. kuruluş yıldönümü Karaman'da da coşkuyla kutlandı. Törende konuşan Emniyet Müdürü Salim Akça, ''Polis görevini yaparken Anayasa ve kanunlara bağlı, insan haklarına saygılı, hoşgörülü davranmalı. Halkımızın hizmetindeyiz." dedi. Öte yandan polis teşkilatının 156. kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan öğrencilere ödülleri de verildi.

OSMANİYE

10 Nisan Polis Günü Osmaniye'de de yapılan törenlerle kutlandı.

Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan kutlamalar Cumhuriyet alanında devam etti. Emniyet Müdürü Zekeriya Balkar, tören alanında yaptığı konuşmada polis teşkilatının 156. kuruluş yılını kutlamanın onur ve mutlulugun yaşadıklarını ifade ederek, "Türk polisi büyük bir vazife aşkı ve sorumluluk anlayışı içerisinde, toplumun huzur ve güvenliğini korumak için çalışıyor." dedi.

Konuşmaların ardından okullar arasında yapılan resim, şiir ve komposizyon yarışmalarında birinci olan öğrencilere ödülleri verildi.

(Zaman)
Yaşlılara vefa

K.MARAŞ-Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu Aile Birliği Derneği'ndeki sınıf anneleri huzurevini ziyaret ederek yaşlılara moral verdiler.

Çeşitli tatlı ve yiyeceklerin de ikram edildiği ziyaret sırasında duygulu dakikalar yaşandı. Ziyaretten büyük memnuniyet duyan kimsesiz yaşlılar, ellerinin öpülüp dertlerinin dinlenilmesinden çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Okul Aile Birliği Başkanı Zümrüt Sarıkatipoğlu, yaşlılara vefa göstermenin bir insanlık gereği olduğunu söyledi. Bu tür ziyaretleri memniyetle karşıladıklarını ifade eden Huzurevi Müdürü Ahmet Kazıcı ise, misafirlere teşekkür etti. (Gökhan Kulaş)
Süt banyosuna devam

BURDUR- Burdur Kooperatifler Birliği tarafından önceki gün ihaleye çıkarılan süt taban fiyatı, ihaleye katılan süt alıcı firmalarla yapılan pazarlık sonucu 179 bin lira olarak belirlendi.

Daha önce 175 bin lira olarak belirlenen fiyata yapılan 4 bin liralık artış süt üreticilerini hayal kırıklığına uğrattı.

Süt üreticileri daha önce süt taban fiyatının az olması nedeniyle Kooperatifler Birliği önderliğinde sütleri anayola döküp, halka bedava süt dağıtma eyleminde bulunmuşlardı. Yine geçtiğimiz gün, Kooperatifler Birliği Başkanı Arif Koca, süt taban fiyatının azlığını protesto etmek için süt dolu bir küvette süt banyosu yaparak, süt taban fiyatının şişe sulardan bile az olduğunu vurgulamıştı.

Bütün protestolara rağmen dün gerçekleştiren süt taban fiyatı ihalesinde taban fiyatın 179 bin lira olarak belirlenmesine pek sevinemeyen süt üreticileri, süt banyosuna devam kararı aldıklarını kaydettiler. ( İrfan Karabulut )
Minikler uzay kampını gezdi

BURDUR- Özel Özkaragöz İlköğretim Okulu dünyada sadece 5 yerde, Türkiye'de ise sadece İzmir'de bulunan uzay kampına, öğrencilerin fenbilimlerine ve uzay teknolojilerine ilgilerini artırmak ve öğrenmenin yerinde ve yaşayarak gerçekleşmesi için bir gezi düzenledi.

Gezi hakkında açıklamada bulunan Özel Özkaragöz İlköğretim Müdürü Yakup Yağcı, öğretilenlerin teorikte kalmaması, yerinde ve yaşayarak öğrenmenin gerçekleşmesi için geziyi organize ettiklerini, gezinin amacının, öğrencilerin Fen Bilimlerine ve Uzay Teknolojilerine ilgilerini artırmak olduğunu belirtti. Öğrencilerinin bu gezi sırasında NASA tarafından astronotların eğitimi için özel olarak tasarlanmış olan değişik similatörlerden birini deneme fırsatını bulduklarını ifade eden Yakup Yağcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öğrencilerimiz bu gezi ile uzayda nasıl bitki yetiştirildiğini, Newtonun üçüncü hareket yasasının anlamını, astronotların neden uzay elbisesi giydiğini, ay ve yer arasındaki çekim kuvvetleri farkını, astronotların uzayda neden egzersiz yaptıklarını yerinde ve yaşayarak öğrendiler." (İrfan Karabulut )
Üstgeçit 45 gün sonra tamam

ANTALYA- Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Mart 2001 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen Akdeniz Üniversitesi Kampüsü girişindeki üstgeçidin inşaatına başlandı.

Üniversite öğrencileri ile bölgede ikamet eden vatandaşların Dumlupınar Bulvarı'ndan güvenli geçişlerini sağlayacak olan üst geçit, Akdeniz Üniversitesi Kampüs girişinde yapılıyor.

Üstgeçit 2 ana, 2 tali olmak üzere 4 şeritten oluşuyor. 96 metre uzunluğunda prejelendirilen üst geçit, yerden 6 metre yükseklikte olacak. Dumlupınar bulvarı'ndan gelecekte daha yüksek ebatlı araç geçebileceği düşünülerek üst geçidin ana şerit üst tabiyelerinden ikisi sökülüp takılabilir nitelikte yapılacak. Ayrıca geçidin üst kaplaması şeffaf polikarbon cam, yan yüzeyler havalandırma için panjur, alt yüzeyler de polikarbon cam olacak, Üst geçidin 45 günde tamamlanacağı ve yaklaşık 42 milyar liraya malolacağı kaydedildi. (Bahadır Top )| Adana | Antalya | Burdur | Hatay| Isparta| İçel| Kahramanmaraş | Osmaniye |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.