GÜNCEL ANA SAYFAYA DÖNÜŞ

26/04/2001

Dünyada Zaman

Türkiye

Arşiv-Arama

Özel Dosyalar

Ana Sayfa

Haberler

Ekonomi

Dış Haberler

Politika

Kültür Sanat

Spor

Yazarlar

Haber İndeksi

Bölge Haberleri

Diziler

Televizyon

Hodri Meydan

Millet Kürsüsü

Tüketici Masası

Röportajlar

Medya Analiz

Bilişim

Eğitim

Akademi

Hayat

Otomobil

Açık Şemsiye

İnsan Kaynakları

Reklam

İletişim / Künye

ENGLISHPOLİTİKA DOSYA ARŞİVİ 
 

Memurlar hakkındaki KHK'nın tam metni

MADDE-1:

9/6/1930 tarihli ve 1700 sayili Dahiliye memurlari Kanunu nun 23. maddesi asagidaki sekilde degistirilmistir: 

Madde 23- Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi ve kanunlarin açikca suç saydigi Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlügüne ve Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini degistirmeye, ortadan kaldirmaya yönlik veya bunlara aykiri eylemleri veya irtikap ve irtisalari veya vazife ve memurluk haysiyet ve serefine uymayan, kötü itiyat ve halleri sayi oldugu ve bu durumlari ayri ayri iki müfettis tarafindan verilen raporlar ve muhtelif iki amirin gizli sicil raporlariyla teeyyüt eden memur, hakkinda cezai takibat yapilip yapilmadigina bakilmaksizin vekaletinzibat komisyonunun karari ve Bakanin onayi ile meslekten çikartilir. 


Memur Kararnamesi 1. İade Gerekçesi

Sayın Cumhurbaşkanı, hiçbir düşünce ve görüşün, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğü ile Atatürk ilke ve devrimleri karşısında koruma göremeyeceğinin bilincindedir ve kendisini bu yüksek değerleri koruyup kollamakla yükümlü saymaktadır. 
Sayın Cumhurbaşkanı, tüm yaşamı boyunca Devletin, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğü esasını Türkiye Cumhuriyeti'nin değiştirilemez özellikteki temel niteliklerinden olan laiklik ilkesini yol gösterici olarak benimsemiştir. 


Memur Kararnamesi 2. İade Gerekçesi

Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer, bugün 605 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Taslağı'nı Başbakanlığa geri göndermişlerdir.
Kanun Hükmünde Kararname Taslağı ile ilgili geri gönderme gerekçesi, Başbakanlığa gönderilen ekteki yazıda açıklanmıştır. Saygıyla kamuoyunun bilgisine sunulur.


2. iade sonrası liderler zirvesi açıklaması

Koalisyon ortağı partilerin genel başkanlarının Memurlarla İlgili Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) ikicin kez Cumhurbaşkanı tarafından iade edilmesinin ardından 22.08.2000 tarihinde yaptıkları liderler zirvesinden sonra yapılan yazılı açıklama şöyle:...


Cumhurbaşkanı Sezer'in TBMM'nin açılışında yaptığı konuşmanın tam metni


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Sayın Başkanı, 
Sayın Milletvekilleri, 

Sizleri içten duygularla, en üstün başarı dileklerimle ve saygıyla selamlıyorum. 

Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın içinde oluşan, ulusumuzun bağımsızlık hareketini yöneterek başarıya ulaştıran ve ulusal iradeyi temsil eden Yüce Meclisimiz'de konuşmaktan büyük onur duyuyorum....

 

| Ana Sayfa | Haberler | Ekonomi | Dış Haberler | Politika | Kültür Sanat | Spor | Yazarlar | Haber İndeksi | Hodri Meydan |

Copyright© 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.