25/05/2001

ANA SAYFA

ADANA

ANTALYA

BURDUR

HATAY

ISPARTA

İÇEL

K.MARAŞ

OSMANİYE

 


HABERLER 


Yavuz Bülent Bakiler coşturdu

CHA / BURDUR- Gazetemiz Burdur Temsilciliği'nin organizasyonu ile gerçekleşen "Türkistan ve Türkiye" konulu programda Yazar ve Şair Yavuz Bülent Bakiler bir konferans verdi.

Endüstri Meslek Lisesi Salonu'nda yapılan programda konuşan Zaman Burdur Temsilcisi İrfan Karabulut, gazetemizin misyonu, faaliyetleri ve Orta Asya baskılarından bahsederken, daha sonra "Burdur'da Zaman" Gazetesi'nce düzenlenen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Antalya ve Burdur milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin katıldığı gecede, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nin geleceği ve Türkiye ile olan ilişkilerine yer verilerek, Türkistan ile Türkiye arasında bir köprü kuruldu. Konuşmacı Yavuz Bülent Bakiler, Türkiye'nin Orta Asya ve Türkistan'ı kaybetme durumuna geldiğine işaret ederek, "Devletimiz yanlış politikaları ile Orta Asya'yı ve Türkistan'ı küstürüp IMF'nin kapısında üç–beş kuruş para dileniyor. Halbuki sadece Türkiye ve Orta Asya'daki pamukları değerlendirsek bile 50 milyar dolar elde ederiz" dedi.

Orada bir isim var:

Devletin Orta Asya'ya ciddi yatırımlarla gidemeğini ve oradaki insanlara el uzatamadığını belirten Yavuz Bülent Bakiler, "Ama orada bir isim var: Fethullah Gülen. O, bütün zorluklara rağmen, sevdiklerini ve dostlarını oralara göndererek, oradaki insanlarımıza ışık olmuştur. Ki, ben O'na ve onun sevdiklerine 'ışığın gülleri' diyorum. Onlar ata yurdumuzda okullar açmış, basın–yayın bürolarını kurmuş ve Türkiye'nin bayrağını dört bir tarafta şahlandırmışlardır" diye konuştu.

Bakiler, Burdur Berat Kitap Kırtasiye'de yeni çıkan Harman adlı şiir kitabını imzaladı.
Kumluca Telekom büyüdü

CHA / KUMLUCA- Antalya'nın Kumluca ilçesinde PTT Müdürlüğü'ne ait binanın 2. katında dar bir mekanda hizmet vermeye çalışan Kumluca Türk Telekom Şefliği, müdürlük oldu.

Tarım Kredi Kooperatifi'nin eski hizmet binasını 5 yıllığına kiralayarak şimdilik 33 personelle hizmet vermeye başlayan Kumluca Türk Telekom İlçe Müdürlüğü'nde personel sayısının 80'e ulaşması bekleniyor. Finike, Kale, Kaş, Kalkan ve Elmalı gibi ilçelerin de Kumluca Telekom'la bağlantılı olacağını ifade eden yetkililer, vatandaşın daha rahat bir ortamda hizmet göreceğini dile getirdiler.
Tütüne alternatif: Kekik

CHA / BUCAK- Burdur Bucak'ta uzun yıllardır ekilen ve son birkaç yılda büyük oranda azalan tütüne alternatif olarak kekik ekilmesine başlandı.

Tütün ve pancar yetiştiriciliğinin üretime getirilen kotalardan dolayı son yıllarda azalması ve çiftçilerin mağdur duruma düşürmesi sonucu Bucak İlçe Tarım Müdürlüğü, acilen yeni bir proje hazırladı. Bucak Tarım Müdürlüğü, Isparta İl Tarım Müdürlüğü'nden temin ettiği kekik fidelerini deneme üretimi için Bucak'a bağlı Kızılkaya, Karaaliler, Susuz, Beşkonak, Çamlık–Sahil, Kuşbaba ve Ürkütlü'deki bazı çiftçilere dağıtırken, çiftçiler tütün ve pancar yerine son zamanlarda özellikle ihracatta önemli yer tutan kekiği yetiştirmekten mutlu olduklarını belirttiler. Kekik kimya ve ilaç hammaddesi olarak kullanılıyor ve 1–1.5 milyon liraya alıcı bulabiliyor. Dikilen fidelerden ortalama 4–5 yıl ürün alınabiliyor. Ayrıca kekiğin hem kıraç hem de taban arazisinde yetişebilme özelliğine sahip olduğu kaydedildi.
Bakan Tantan'dan ince eleştiri

ANTALYA- Tarihi Kentler Birliği'nin Cam Piramit Sabancı Kongre Merkezi'nde düzenlediği Antalya kolokyumuna Kültür Bakanı İstemihan Talay ile birlikte katılan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Kültür Bakanlığı'na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nu topa tuttu.

Kolokyuma katılan belediye başkanları ve katılımcılardan büyük destek gören Tantan "Bu kurullar hizmetin neresinde?" diye sordu.

Bakan Tantan, Kültür Bakanlığı'nın RTÜK'ten sağlamayı planladığı kaynağın plan ve projeler doğrultusunda hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu önemli bir gelişmedir" dedi.

Kültür Bakanı İstemihan Talay'a bağlı bulunan Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na ince eleştiride bulunan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, "Korumaya yönelik projelerin hayata geçmesinde kolaylıklar sağlayacak olan bu kurul adeta bir engel gibi karşımıza çıkıyor" dedi.

Belediye başkanları ve bazı kurumların tarihi alanlardaki kamuya yönelik projelerinin uygulamaya geçmesinde sıkıntıların yaşandığını, Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'nun engelci tavrıyla koruyuculuktan uzaklaştığına değinen İçişleri Bakanı Sadettin Tantan "Korunamayıp, yıkılıp yok olan eserlerin sayısı artarken, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, koruma hizmetinin neresinde? Bu kurul bugün ve gelecekte kendisini nasıl yargılayacak? Belediye başkanı olduğum dönemda bu kuruldan birçok sıkıntı çektim, koruyalım diyerek proje ürettiğimiz alanlar şimdi yok olmuş durumda" diye konuştu. (Ümit Karakaya )
Bu esnafa acıyın!

MANAVGAT- Manavgat Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, ilçedeki toplam 6 pazarda çalışan 556 üyelerinden işgaliye ücreti olarak alınan ücretlere yapılan zamlara isyan etti.

Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol'dan zammın geri çekilmesini isteyen Sami Dursun Doğan, "Kriz sonrasında döviz artış oranı bile yüzde 60. Esnafımız adil olmayan bir işgaliye ücreti tarifesiyle karşı karşıya bırakılmışlardır. Bu durumun hemen düzeltilmesini istiyoruz" dedi. İşgaliye ücretleri her yıl 2 taksit olarak belediyeye ödeniyor.

Burası niye pahalı?

Alanya ilçesinde işgaliye ücretinin yıllık 130 milyon lira ve Serik'te 104 milyon lira olduğunu belirten pazarcı esnafı, soruna acil çözüm istedi. Sami Dursun Doğan ve pazarcı esnafı, Manavgat'ta yıllık işgaliye ücretinin Aşağı Pazarcı Mahallesi 1010 Sokak'ta bulunan pazaryerinde 400 milyon lira olduğunu belirtti.

Pazarcı esnafı, "Evimize ekmeği zor götürüyoruz. Bu kadar yüksek işgaliye ücretini nasıl ödeyeceğiz?" diyerek dert yandı. (Erdoğan Akyer )| Adana | Antalya | Burdur | Hatay| Isparta| İçel| Kahramanmaraş | Osmaniye |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.