GÜNCEL ANA SAYFAYA DÖNÜŞ

05/06/2001

Dünyada Zaman

Türkiye

Arşiv-Arama

Özel Dosyalar

Ana Sayfa

Haberler

Ekonomi

Dış Haberler

Politika

Kültür Sanat

Spor

Yazarlar

Haber İndeksi

Bölge Haberleri

Diziler

Televizyon

Hodri Meydan

Millet Kürsüsü

Tüketici Masası

Röportajlar

Medya Analiz

Bilişim

Eğitim

Akademi

Hayat

Otomobil

Girişim

Açık Şemsiye

İnsan Kaynakları

Reklam

İletişim / Künye

ENGLISHEKONOMİ 


BİT borçları gündemde

Belediyeler ve bağlı iktisadi kuruluşların Hazine garantili faiz dışı borçları 750 milyon dolara yaklaştı. Belediyelerin, dış borçlardan dolayı Hazine'ye 2 katrilyondan fazla borcu bulunuyor. Bazı belediyeler borçlarından ötürü çalışanlarının maaşlarını bile ödeyemez durumda.

Belediye İktisadi Teşükkelleri (BİT) olarak bilinen belediye iştirakleri ve belediye dış borç stoku 750 milyon dolara yaklaşmış durumda. Hazine Müsteşarlığı'nın garantisini alan belediyeler ise borçlarını ödemiyorlar ve yük Hazine'ye kalıyor. Sadece 2000 yılında Hazine Müsteşarlığı tarafından belediyelerin 440 milyon dolarlık borç taksiti ödendi. Hazine'nin belediyelerden alacak toplamı ise 2 katrilyon lirayı geçti.

Son 10 yılın resmi verileri incelendiğinde ise tablo daha da vahim. Türk Lirası karşılığı 2,2 katrilyon lira eden yaklaşık 2 milyar dolarlık belediye borcunu ödeyen Hazine, bu alacağını belediyelerden tahsil edemiyor.

İlçe belediyeler bile borçlu

Yerel yönetimler dış borçlanma yarışına, ilçe belediyeler de katılıyor. Alanya, Bafra, İskenderun, Menemen, Didim, Dalaman, Bandırma, Tarsus, Marmaris belediyeleri aldıkları dış krediyi ödemeyerek Hazine'nin sırtına kredi ve faizleri yükleyerek parayı kendi beldesine harcayıp faturasını tüm Türkiye'ye çıkarttılar.

Hazine Müsteşarlığı'nın 2001 yılı borç ödeme projeksiyonunda ise yerel yönetimlerin dış borçları için 880 milyon dolar ayrıldı. 190 milyon doları faiz olmak üzere yerel yönetimlerin Hazine garantili dış borçları için 2001 yılında toplam 880 milyon dolar ödenecek. 190 milyon doları faiz olmak üzere toplam 880 milyon dolarlık ödeme yapmayı planlayan Hazine'nin bu parayı belediyelerden ne zaman tahsil edeceği ise belirsiz. Hazine tarafından önümüzdeki 10 yılda ise yerel yönetimlere ait toplam 3,3 milyar dolarlık dış borç ve faiz ödemesi gerçekleştirilecek.

Borçlar hizmet için alındı

Yerel yönetimlerin toplam dış borcu 2,1 milyar dolar. Bu para İsveç'te bir belediyenin yıllık bütçesinin üçte biri kadar. Bir başka ifade ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 114 milyar dolar dış borcu bulununuyor. Bu dış borcun sadece yüzde 2'si 50 milyona hizmet veren belediyelerin toplam borcu. 3 bin 215 belediyenin dış borcunun bu kadar olması azdır. Sayın Derviş de bu borçların az olduğunu söyledi. 2,1 milyar dolar borç değil ki.

Dış borç kaçınılmaz

Dış borçlanmanın gereği, iç borçlanma imkanının olmayışı. İç kaynak olduğunda dış borçlanmaya gerek yok. Belli projelerin hayati önem taşıması nedeniyle Hazine'nin devreye girmesi gerekiyor. Kaçınılmazlık bu. Mesela bizim Yuvacık Barajı. İçme suyu amaçlı bu barajımız 10 yıllık bekleyen bir projeydi. İç kaynak sağlanmadığı için proje tam 10 yıl beklemişti. Bu süreçte İzmit susuzluktan kaynıyordu. Dış kredi getirildi, belediye borçlandı. Ve baraj hizmete girdi. Hava kirliliğinden İzmit nefes alamıyordu. Doğalgaz getirilmesi için dış kredi sağlandı.

Belediyelerin hazine garantili 2000 yılı dış borç stoku

Borç

Kurum (belediye) (milyon dolar)

Adana Büyükşehir 296

Ankara Büyükşehir 166

Bursa Büyükşehir 62

İstanbul Büyükşehir 90

İzmir Büyükşehir 302

İzmit Büyükşehir 91

Bld. İktisadi Teşekkül. (BİT) 748

Adapazarı 36

İskenderun 35

Yozgat 9

Bafra 18

Bandırma 29

Dalaman 31

Didim 27

Menemen 3

Yerel Yönetim Birlikleri 76

(Mustafa Özge / İSTANBUL CHA)
Belediye borçları bütçeye

Kamu maliyesinin şeffaflaşması ve tek bütçe konularında yoğunlaşan Devlet Bakanı Kemal Derviş ve hazırladığı program çerçevesinde, belediye borçları da bütçeye giriyor.

IMF ile yapılan bir önceki stand-by anlaşmasında da yer alan ancak bir türlü uygulamaya konulamayan kamu maliyesinin şeffaflaşması çalışmaları çerçevesinde; belediyeler ve iktisadi teşekküllerinin Hazine garantili borçları da bütçe içine alınıyor.

'PEİR' olarak adlandırılan; Kamu Harcama ve Kurumsal Reformu çalışmaları için başta Hazine olmak üzere Maliye Bakanlığı, Sayıştaş, Devlet Planlama Teşkilatı ve Dünya Bankası ayrı ayrı rapor hazırlıyorlar. Aslında PEİR'in ilk ortaya çıkışı 1990'ın başı. Dünya Bankası ile ortaklaşa yapılan çalışma, daha sonra rafa kaldırılıyor. Ancak proje 1999'da IMF ile yapılan stand-by anlaşması çerçevesinde yeniden hayata geçiriliyor. Kamu harcamalarının disipline edilmesi ve kurumsal reform öngören PEİR, çok kapsamlı fonları, döner sermayeleri ve belediye iktisadi teşekkülleri ile kamu maliyesinin düzenlenmesini içeriyor ve bu gider kalemlerinin hepsini tek bütçede toplamayı öngörüyor. 1999'dan buyana çalışmaları süren proje için taraflar kendi raporlarını hazırlıyorlar. Uygulama esasları, sorunlar ve çözüm önerilerinin belirtildiği raporlar, çok kısa bir süre sonra bir araya getirilerek, bu çerçevede bir eylem planı oluşturulacak.

(Ramazan Solak / ANKARA CHA)
Tütünde uzlaşma aranıyor

Devlet Bakanı Yüksel Yalova'nın istifasına yol açan Tütün Yasa Tasarısı'ndaki ithalat konusunda uzlaşma aranıyor.

Hazine Müsteşarlığı ile diğer taraflardan edinilen bilgiye göre, Hazine Müsteşarlığı ile diğer tarafların ortak bir noktada buluşabileceği belirtiliyor.

Yalova döneminde hazırlanan tasarıda, tütün ithalatının sınırlandırılması öngörülüyordu.

IMF'ye verilen niyet mektubunda Meclis'ten çıkarılacak olan yasanın Tekel'in özelleştirilmesine imkan tanınması ve desteklenmenin kaldırılmasının yer aldığını hatırlatan bir ekonomi yetkilisi, şunları söyledi: "IMF'ye bunun dışında verilen taahhüt yok. İthalatın tümüyle serbest bırakılmaması lazım. Olaya Tekel ve Türkiye açısından bakmak gerekiyor. İthalatın serbest bırakılması yerli markaların yok olması anlamına gelir."

Konunun koalisyon liderleri düzeyinde ele alınması bekleniyor.

Diğer taraftan British American Tobacco'dan (BAT) yapılan açıklamada; Türkiye'de üretim tesisleri kurmaya ve ürünlerinin dağıtımına yönelik yatırım planlarının ilerlemekte olduğu belirtilerek, son günlerdeki şirketlerine yönelik haberlerin bilgi eksikliği içerdiği vurgulanıyor.

Buna göre, BAT şirketinin 150 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceği ve dünya çapındaki ürünlerinde kullanılmak üzere, değeri 75 - 100 milyon doları aşan 15-20 bin ton Oryantal tütünü İzmir'deki ofisinden satın aldığı ifade ediliyor.
Bir ayda 350 bin işsiz

Türkiye'de bu yılın ocak-mart döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre istihdama katılma oranı gerilerken, işsizlik oranı arttı.

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 2001 yılı I. Dönem Hanehalkı İşgücü Anketi Geçici Sonuçları'na göre, geçen yılın üç ayında yüzde 46,7 olan işgücüne katılma oranı, bu yıl yüzde 46,4'e geriledi. Aynı dönemler itibariyle işsizlik oranı ise yüzde 8,3'ten yüzde 8,6'ya çıktı. 2000 yılı sonu itibariyle işgücüne katılma oranı yüzde 49,2, işsizlik oranı ise yüzde 6,6 düzeyinde bulunuyordu. Geçen yıl sonunda 1 milyon 451 bin olan işsiz sayısı, yüzde 24,7 artışla, mart sonunda 1 milyon 809 bine çıktı. Geçen yıl sonunda yüzde 7 olan eksik istihdam oranı, bu yıl martta yüzde 6'ya geriledi.
Kaliteli Türk malı imajını yerleştirmeliyiz

Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Soner Maşa, "Rusya Federasyonu'nda Türkiye'nin imajı kötü değil, fakat kaliteli Türk malı imajını yerleştirmeliyiz." dedi.

Maşa, Trabzon İhracatçılar Birliği Başkanı ve beraberindeki heyetle 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Rusya Federasyonu'na yaptığı inceleme gezisinin ardından Trabzon Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, komşu ülkelerle ilişkileri iyileştirmek için Rusya Federasyonu'nun, Krasnodar, Novorossisk, Gelincik ve Sochi kentlerinde incelemelerde bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

"Kamu ve özel sektör temsilcilerinin de katıldığı inceleme gezimiz özel sektör işletmecileri için çok faydalı oldu. Büyük iş görüşmeleri yaptılar. Rusya Federasyonu'nda imajımız kötü değil; fakat kaliteli Türk malı imajını yerleştirmeliyiz. Bavul ticareti bitmemiştir; fakat önemini kaybetmiştir. Gereklilik olarak ortaya çıktığı süreç bitmek üzeredir. İncelemelerimiz sırasında, bölgenin potansiyelini ve en önemli sorunlarımız olan liman, gümrük ve nakliye konularını tartıştık."

Soner Maşa, Rusya'nın krizi atlattığını gözlemlediğini vurgulayarak, "Diğer komşu ülkelere de inceleme gezileri düzenleyeceğiz. Bu gezilerin faydasını önümüzdeki günlerde göreceğiz." dedi.
İtalyan İntesa, Garanti’ye talip

300 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip İtalya'nın en büyük bankası İntesa BCI, Doğuş Grubu'na ait Garanti Bankası'na talip oldu. İki grup arasında ortaklık görüşmelerine başlaması hususunda mutabakat sağlanırken, İtalyan bankacılık grubu Körfezbank ve Osmanlı Bankası ile de ilgilendiğini bildirdi.

Garanti Bankası ana hissedarı Doğuş Holding ile 300 milyar dolarlık aktif büyüklüğe sahip İtalya'nın en büyük bankası İntesa BCI arasında ortaklık görüşmelerine başlaması hususunda mutabakat sağlandı. İntesa BCI, Garanti yanında Körfezbank ve Osmanlı Bankası ile de ilgileniyor.

Garanti Bankası'ndan İMKB'ye gönderilen açıklamada, taraflar arasında varılan mutabakat uyarınca görüşmelere hemen başlanacağı ve ay sonuna kadar görüşmelerin sonuçlandırılmasının planlandığı bildirildi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de, yaptığı yazılı açıklamada, İntesa BCI'nin Garanti Bankası'na ortak olmasının Garanti'nin pazar payını artırmasına katkıda bulunacağını dile getirdi.

Temmuz sonunda netleşecek

İntesa BCI'den yapılan açıklamada da, Doğuş Grubu ile gruba ait Garanti Bankası, Körfezbank ve Osmanlı Bankası'dan hisseler almak üzere görüşmeler yapıldığı, sonucun temmuz sonuna kadar açıklanacağı bildirildi. Açıklamada, söz konusu bankaların görüşmelere konu olan hisselerinin miktarı belirtilmedi.

Öte yandan Financial Times Gazetesi'nin dünkü nüshasında yer alan bir diğer habere göre, Garanti Bankası, İtalyan İntesa Bank'a yüzde 30-35 hisse satışı için prensipte anlaştı. Haberde, iki tarafın da satış konusunda bir niyet mektubu imzalayacakları, ardından satış ve diğer detaylar konusunda görüşmelere geçecekleri kaydedildi.

Financial Times'ın internet sitesinde yer alan haberde ise Garanti Bankası ve Intesa BCI arasında anlaşma sağlandığı takdirde, Türk bankalarının "geciken konsolidasyonunu (birleşme)" başlatan süreç olacağını savunuldu. Haberde uzmanların, "Intesa BCI ve Garanti arasındaki anlaşma, diğer Türk bankalarının üzerinde yabancı ortaklar bulması ya da kendi aralarında birleşmeleri için baskıyı artıracaktır. Intesa BCI, Garanti'nin yüzde 30-35 hissesini almayı düşünüyor. Garanti yönetimi pazar değerinden daha fazla bir prim yapması için uğraşacak" değerlendirmesine yer verildi.

46 ülkede faaliyet gösteriyor

İntesa BCI kısa bir süre önce merkezi Milan'da bulunan İntesa ve Banka Commerciale İtaliana'nın (BCI) birleşmesinden oluşmuştu. Uluslararası alandaki varlığını seçici bir biçimde geliştirmeyi hedefleyen ve birkaç bankanın birleşmesiyle oluşan Banca Intesa Grubu'nun 6 trilyon 629 milyar 613 milyon 716 bin İtalyan Lireti (14 milyar 732 milyon 475 bin dolar) sermayesi bulunuyor. Açık adı BancaIntesa Banca Commerciale İtaliana SPA olan grubun İtalya'da 900, Güney Amerika'da 200'den fazla şubesi bulunuyor ve 46 ülkede faaliyet gösteriyor.

(Ekonomi Servisi)
Bankalar 5 milyar $’lık takasa hazır

Türkiye Bankalar Birliği'nin danışmanlığını yürüten yatırım bankası Lazard, bankaların 5 milyar dolarlık iç borç takası için hazır olduğunu açıkladı.

CNBC-e televizyonunda yayınlanan Lazard'ın konuyla ilgili hazırladığı raporda, 7,6 milyar dolar düzeyinde açık pozisyonu bulunan bankaların 5 milyar dolar düzeyinde bir takas gerçekleştirmeye hazır oldukları belirtilerek, döviz cinsi tahvillerin faizinin Eurobond faizlerinin üzerinde olması gerektiği vurgulandı. 5 yıl vadeli Eurobondlar, yüzde 11,75 faizle işlem görüyor.

2 ve 5 yıl vadeli iki ihraç yapılması ya da 2, 3, 4 ve 5. yıllarda eşit geri ödemeli tek bir kağıt ihraç edilmesi önerilen raporda, tahvillerin ihracında ve geri ödemelerinde, son beş iş gününün ortalama döviz kurunun esas alınması önerisine yer verildi. Hazine'nin Türk Lirası tahvillerin geri alımı için tek bir faiz oranı belirlemesi, birden fazla oran belirlenmesi durumunda ise bu oranlar arasındaki farkın yüzde 10'u aşmaması tavsiye edildi. Raporda, döviz cinsi tahvillerin tek fiyat ihalesiyle satılması ve ihale öncesinde TL cinsi tahvillerin geri alım fiyatının belirlenmiş olması öneriliyor.

Hazine'ye çifte danışman

Bu arada Hazine, haziran ayı ihale programı çerçevesinde yapılacak borç takası için danışmanlık firmalarını belirledi.

Hazine'den yapılan açıklamaya göre, Salomon Smith Barney ve Morgan Stanley firmaları, borç takası işlemlerinde, Hazine'ye ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek. Açıklamada, kuruluş temsilcilerinin görüşmelerde bulunmak üzere bu akşam (dün) itibarıyla Türkiye'ye gelmesinin beklendiği kaydedildi.
Derviş, Merill Lynch başkanıyla görüşecek

İsrail Merkez Bankası eski başkanlarından ve halen Merill Lynch'in başkanlık görevini yürüten Jacob Frenkel, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in daveti üzerine Türkiye'yi ziyaret edecek.

1991-2000 yılları arasında İsrail Merkez Bankası'nı yöneten ve İsrail'in istikrar programlarının hazırlanması ve uygulanmasında önemli rol oynayan Frenkel, bugün Derviş ve ekonomi bürokratlarıyla bir araya gelerek ekonomik program hakkındaki görüşlerini aktaracak. Frenkel'in yarın da Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleriyle bir toplantı yaparak, yine program üzerinde durması bekleniyor.

Bu arada Devlet Bakanı Kemal Derviş'in, yarın İstanbul'da bankacılarla bir araya gelerek program hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Tüm bankaların üst düzey yöneticilerinin katılacağı toplantı, yarın öğleden sonra Çırağan Sarayı'nda yapılacak.
Memura enflasyon zammı

Mayıs ayı tüketici fiyatları enflasyonunun yüzde 5,1 olarak açıklanmasının ardından, 15 Haziran'da memur maaşlarına yüzde 5'lik bir artış yapılacak.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün mayıs ayı enflasyonunu tüketici fiyatları bazında yüzde 5,1 olarak açıklamasının ardından, memur maaşlarına da yüzde 5 oranında zam geliyor. Bütçe Kanunu'nun memur maaşlarının tüketici fiyatlarındaki artışın altında kalması durumunda, aradaki farkın yüzde 2'lik refah payı ile birlikte maaşlara yansıtılması hükmü çerçevesinde, memurlar ve sözleşmeli maaşlarına 15 Haziran'da yüzde 5 ek zam gereği doğdu. Söz konusu zam, memur emekli maaşlarına da aynı oranda yansıtılacak.

Maliye Bakanlığı, ek zam konusunda kamu kuruluşlarına bir tel emri gönderecek. Tel emrinde halen 20 bin 600 olan aylık katsayı ile 133 bin 300 olan taban aylık katsayısı ve 6 bin 560 olan yan ödeme katsayısının yeni tutarları yer alacak. Açıklanan enflasyon rakamları ile tüketici fiyatlarındaki 5 aylık artış yüzde 28,3 olarak gerçekleşti. Maaşlara 15 Haziran'da yapılacak yüzde 5'lik ek zamla, memur maaşlarındaki artış, 2 puanlık refah zammıyla birlikte yüzde 30,3'e yükselecek.

Hükümet, süresi haziranda dolacak olan Yetki Kanunu çerçevesinde kamu görevlilerinin özlük haklarında ek iyileştirmeye gitmeyi de planlıyor.
Baklava seri üretimde

Nejat Güllüoğlu, İstanbul'da kurduğu fabrikada günde 10 ton baklava üretecek. Bu baklava İsrail başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilecek.

Türkiye ile adı özdeşleşen baklavanın tüketimi her geçen yıl artıyor. Bu yıl 300 bin tonun üzerinde baklava tüketilmesi bekleniyor. Türk tüketicisinin yanında Amerika'dan İsrail'e dünyanın farklı ülkelerinden de baklava için talep var. Emeğin ve ağız tadının ön plana çıktığı bu alanda tam teşekküllü bir baklava fabrikası ilk kez Nejat Güllüoğlu tarafından İstanbul Kağıthane'de kuruluyor. Güllüoğlu, yatırım maliyeti 10 milyon doları bulan fabrikada günde 10 ton baklava üretmeyi hedefliyor.

Baklava fabrikası kurmayı, bir İngiliz şirketiyle yaptıkları görüşmede aklına getiren Güllüoğlu, "Bizden taleplerini elimizdeki tesiste karşılamamızın imkanı yoktu. Talep var; ama bunu karşılayacak tesis yok. Bütün mesaimi buna ayırmaya başladım." dedi. Önce sembolik olarak Yunanistan'a baklava gönderdiğini belirten Güllüoğlu, bu arada Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD'de markanın patentini almış. Vakum tesisinin kurulmasıyla birlikte fabrikadan İsrail, Yunanistan, Romanya, Almanya, İngiltere ve ABD'ye baklava ihraç edilmeye başlanacak. Baklavanın İsrail'de Yahudiler tarafından yenilebilmesi için 'cevazı' Yahudi din adamları vermiş.

Baklavanın Halep'ten dedeleri tarafından getirildiğini, babasının ise Güllüoğlu adını İstanbul'a taşıdığını söyleyen Nejat Güllüoğlu, 11 yaşında bulaşıkçılıkla başladığı baklava işini, üniversiteyi bitirdikten sonra devam ettirmiş. "Bizim ailede dedemiz erkek olan tüm mirasçıların Güllüoğlu'na sahip olabileceğini belirtmiş. Bu soyadı taşıyanlar markanın da mirasçısı." diyen Güllüoğlu, bu yüzden de talep olmasına rağmen kimseye franchising (bayilik) verilemediğini dile getirdi.

4 katlı fabrikayı baklava ve lokum üretecek teknolojik makinelerle donatan Güllüoğlu'na "Fabrikada üretilen baklavanın tadında değişme olacak mı?" soruyoruz; "Karışımları makineler özel olarak eşit dağıtacak. Bu yüzden daha hızlı; ama daha özel tatlar yakalamayı bekliyoruz." oldu.

(Memduh Taşlıcalı / Ekonomi Servisi)
'Meyankola' döviz kaynağı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde "meyankola" olarak da bilinen ve yaz aylarında tüketimi artan "meyan şerbeti" Türkiye'ye döviz kazandıran ürünler arasında yer alıyor.

Suriyeli işadamı Muhammed Bayraktar, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikasında meyan kökü işliyor ve ihracat yapıyor.

Meyanın doğada kendiliğinden yetişen bir bitki olduğunu belirten Bayraktar, "Serinletici olma yanında birçok hastalığa iyi gelen meyan şerbetini önce tüm Türkiye'ye, daha sonra bütün ülkelere tanıtmayı hedefliyoruz." dedi.

Ortaklarıyla birlikte kurduğu fabrikanın genel müdürlük görevini de üstlenen Bayraktar, şöyle devam etti:

"Gaziantep'te bütünüyle yabancı sermayeyle kurulmuş tek fabrikayız. Türkiye'de Suriyelilerin kurduğu tek fabrika da belki burasıdır. İş alanı olarak Türkiye'yi seçtiğimiz için mutluyuz. Ürünlerimizi şimdilik Gaziantep ve çevresinde pazarlıyor, bazı Arap ülkelerine yılda 500 bin dolar dolayında ihracat yapıyoruz. Pazarımız ve ihracatımız azımsanabilir; ama gelecekte büyük işler başaracağımıza inancımız tam."
Exxon'un dönüşü

Dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil, millileştirme politikaları nedeniyle 25 yıl önce kapı dışarı edildiği Suudi Arabistan enerji sektörüne geri döndü.

Suudi Arabistan'ın zengin doğalgaz yataklarını işletmek için açtığı milyarlarca dolarlık 3 uluslararası ihalenin ikisinde aslan payını Exxon Mobil aldı. ABD şirketi, Güney Gavar doğalgaz yatağının işletme projesi ve Kızıldeniz doğalgaz yatakları projelerinde konsorsiyum lideri oldu.
İhracat lideri otomotiv

Türk otomotiv sektörünün ihracatı, nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 89,6 oranında arttı.

İhracat, 1 Ocak-31 Mayıs döneminde ise yüzde 49,6'lık artışla 1 milyar 638 milyon dolara ulaştı. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, 2000 yılının Mayıs ayında 209 milyon 970 bin dolar olan otomotiv ve yan sanayii ihracatı, 2001 yılının aynı ayında 398 milyon 105 bin dolara yükseldi. Bu yılın ilk 5 aylık döneminde, 1 milyar 638 milyon dolara ulaşan otomotiv ihracatı, geçen yılın aynı döneminde ise 1 milyar 95 milyon dolarda kalmıştı. İhracatta yer alan kalemler arasında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 40,2 oranında artış kaydeden yan sanayii, 723 milyon 430 bin dolar ile yine ilk sırada yer aldı.
'Kaliteli TM' imajı olmalı

Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Soner Maşa, "Rusya Federasyonu'nda Türkiye'nin imajı kötü değil, fakat kaliteli Türk malı imajını yerleştirmeliyiz." dedi.

Maşa, Trabzon İhracatçılar Birliği Başkanı ve beraberindeki heyetle 29 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Rusya Federasyonu'na yaptığı inceleme gezisinin ardından Trabzon Limanı'nda düzenlediği basın toplantısında, komşu ülkelerle ilişkileri iyileştirmek için Rusya'da incelemelerde bulunduklarını belirterek, "Rusya'da imajımız kötü değil; fakat kaliteli Türk malı imajını yerleştirmeliyiz. Bavul ticareti bitmemiştir; fakat önemini kaybetmiştir. Gereklilik olarak ortaya çıktığı süreç bitmek üzeredir. İncelemelerimiz sırasında, bölgenin potansiyelini ve en önemli sorunlarımız olan liman, gümrük ve nakliye konularını tartıştık."
Başbakanlık'ta yumruklaşma

Hükümet ve sendika yetkililerinin mevsimlik işçi sorununa çözüm aradığı toplantı sonrası Türk-İş Başkanı Bayram Meral ve TÜHİS Genel Sekreteri Ahmet Ateş, Başbakanlık'ta tekme tokat kavga etti.

2 Şubat'ta kadroya alınan yaklaşık 49 bin geçici ve mevsimlik işçinin toplu iş sözleşmelerindeki durumu Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Maliye Bakanı Sümer Oral ve Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in bir araya geldiği toplantıda ele alındı. Toplantı sonunda anlaşma sağlantığı kaydedilirken, görüş ayrılıkları nedeniyle münakaşa eden TÜHİS Genel Sekreteri Ahmet Ateş ile Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Başbakanlık koridorlarında tekme tokat kavga etti. Geçici işçilerin sorunları ile ilgili görüş ayrılığı yaşayan Ateş ve Meral önce birbirlerine hakaret ederek koridorlarda tartışmaya başladılar. Kısa sürede tansiyonu yükselen tartışma, yumruklu kavgaya dönüştü. Başbakanlık görevlilerinin ayırdığı Meral ve Ateş, daha sonra Başbakanlık'tan ayrıldı.
Borsa Şirketlerinden...

KUVEYT TÜRK ile Garanti Bankası arasında muhabirlik ilişkilerinin geliştirilmesini öngören yeni bir anlaşma imzalandı. Anlaşma uyarınca, Kuveyt Türk müşterileri havale ve çek tahsil işlemleri de dahil olmak üzere çeşitli bankacılık işlemlerini Garanti Bankası şubelerinden yapabilecekler.

MİGROS'un Ankara ve İstanbul'dan sonra üçüncü büyük alışveriş merkezi, yarın Antalya'da hizmete açılacak. Hasan Subaşı Kültür Parkı 2. kısım alanında inşa edilen Migros Antalya Alışveriş Merkezi, 30 milyon dolara mal oldu.

COMMERCİAL UNİON SİGORTA: İngiltere'nin önde gelen sigorta grubu CGNU'nun, Commercial Union Sigorta AŞ'deki Fiba Grubu'na ait yüzde 30 hisseyi 17,4 milyon dolara almak için görüşmelere başladığı bildirildi.

GİMA Gıda, 75. mağazasını sanal ortamda açıyor. "Sen-al Market", müşterilere internet üzerinden alışveriş imkanı sunacak.

TURKCELL, Profil Danışmanlık ve www.tekadres.com işbirliğiyle 100 üniversite mezununa eğitim programı verilecek. Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, iş hayatına atılırken ihtiyaç duyabilecekleri bilgi ve taktikleri içeren, "Profesyonel Gelişim Danışmanlığı" programı alacak gençlerin, 18 Haziran'a kadar www.tekadres.com adresinde oluşturacakları özgeçmişleriyle, aynı adresteki Turkcell ilanına on-line başvuru yapmaları gerekiyor.
Ş i r k e t l e r d e n . . .

İstikbal'den yaz kampanyası

İstikbal Mobilya "Yaza merhaba" kampanyası düzenliyor. Koltuk takımları, kanepeler, yatak—bazalar, ev tekstili, panel mobilya ve çocuk koleksiyonlarından oluşan ürün yelpazesiyle hizmet veren İstikbal Mobilya, kampanyada peşin fiyatına 10 ay taksit ve 16 aya varan vade seçimi, yüzde 20 nakit ödeme indirimi, ücretsiz eve teslim ve satış sonrası hizmet sunuyor. İstikbal Mobilya, düzenlediği bu kampanya ile tüketicisine uygun şartlar oluşturmaya çalışıyor.

Soykar tuz üretiminde

1974 yılında Erzurum'da kurulup 1982 yılında İstanbul'a taşınıp büyüme sürecine giren Soykar Gıda ayçiçeği yağı üretiminden sonra Soykar rafine sofra tuzu üretimine de başlıyor. Soykar Tuz'un yakında piyasaya çıkacağını açıklayan yetkililer, bazı markaların da distribütörlüğünü yaptıklarını bildirdiler. Soyyiğit Biraderler isminde başka bir şirketi daha bulunan Soykar Gıda; Fritolay, Beslen Makarna ve Komili Sabun'un İstanbul Avrupa Yakası distribütörlüğünü yapıyor.

Gezer'e kalite belgesi

Gezer Ayakkabı ve Terlik, sektöründe bir ilke imza atarak ISO 9001 Kalite Güvence Belgesi aldı. Tüketici Dergisi'nin anket ve araştırmaları sonucu verdiği "Tüketici Kalite Ödülü"ne de terlik sektöründe Gezer Terlik layık görüldü. Gezer Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özalp, "Gezer'in hizmet felsefesinde, müşteri memnuniyetini esas alan bir yaklaşımla, üstün kaliteyi uygun fiyat politikası ile bütünleştirerek, sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek üretim kalitesini sürekli geliştirmek ve müşterilerinin ürününü bir kez değil, ömrü boyunca satın almasını sağlamak vardır." dedi.| Ana Sayfa | Haberler | Ekonomi | Dış Haberler | Politika | Kültür Sanat | Spor | Yazarlar | Haber İndeksi | Hodri Meydan |

Copyright© 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.