01/07/2001

ANA SAYFA

AMASYA

ARTVİN

BAYBURT

BARTIN

BOLU

ÇORUM

DÜZCE

GİRESUN

GÜMÜŞHANE

KARABÜK

KASTAMONU

ORDU

RİZE

SAMSUN

SİNOP

TRABZON

TOKAT

ZONGULDAK


HABERLER 


İnek Şaban ölmedi Zile'de yaşıyor!

TOKAT Zileli Nasip Düz namı diğer 'İnek Şaban', 15 yaşından beri Kemal Sunal'a söz ve hareket benzerliği ile Tokat'ta ilgi odağı.

1960 doğumlu evli ve 2 çocuk babası olan Nasip Düz, Kemal Sunal'ı taklit ederek yaptığı hareketleriyle hem yöre insanına "Benzerliğin bu kadarına pes" dedirterek hayretler içerisinde gülmekten kırıp geçirirken, hem de merhum Kemal Sunal'ı sevgiyle anarak yaşatıyor.

Yöre insanı tarafından 15 yaşından beri Kemal diye isim takılan Nasip Düz, Tokat'ın Zile ilçesinde pazarcılık yapıyor. Nasip Düz, müşterilere hem Kemal Sunal takliti yapıyor, hem de krize rağmen iş yapamayan pazar esnafını şenlendiriyor. İlk defa görenler, Nasip Düz'ün Kemal Sunal'a benzerliğine inanamayarak, "Aaa! Kemal Sunal burada" derken, 'Şaban'a benzerliğinden dolayı başına gelmedik kalmadığını söyleyen Nasip Düz, işi ticarete dökerek bir ara 500 bin lira karşılığında Kemal Sunal gibi küfrettiğini, trende yolculuk yaparken bir durakta 500 öğrenciye imza dağıttığını, birçok yerde de itibar gördüğünü dile getirdi. Nasip Düz, "Kemal Sunal'la tanışmak istedim, nasip olmadı. Kendisine değer verdiğim çok kıymetli bir sanatçıdır. Ölümüne çok üzüldüm. Kimse kimseyi kandırmasın, onun yeri dolmaz" diye konuştu. ( Ahmet Akkoç )
Genel başkanlara ders verdi

SAMSUN ANAP Samsun İl Eski Başkanı Ahmet Ali Bulut, koltuğuna sıkı sıkıya yapışan siyasetçilere ders verdi.

Genel Başkanlık, İl Başkanlığı, Milletvekilliği için her yolu deneyen politikacıların yeni isimlere fırsat vermesini isteyen Bulut, il başkanlığı ya da yönetim kurulu üyeliğine yeniden seçilme imkanı varken, aktif politikayı bıraktığını açıkladı.

17 yıldır üyesi olduğu ANAP'ta ilçe yönetim kurulu üyeliği, ilçe başkanlığı, il yönetim kurulu üyeliği ve il başkanlığı görevlerini yürüten Ahmet Ali Bulut, 20 Haziran 2001 tarihinde yapılan İl Kongresi'nde hiçbir listeye girmedi. Israrlara rağmen aktif politikayı bıraktığını açıklayan Bulut, "Siyaseti kartvizit sahibi olmak için yapmamak lazım. Makamlarda ısrarcı olunmamalı. Makamlar hizmet için kullanılmalı ve yeri geldiğinde başkalarına devredilmeli. Benden başkası bu işi yapamaz mantığıyla hareket edilemez" dedi. ( M. Çakır )
Deniz şehitleri anılacak

1 Temmuz 1926'da Kabotaj hakkının kazanılması dolayısıyla Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 75. yıldönümü, Trabzon'da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Denizcilik Müsteşarlığı Trabzon Bölge Müdürü İ. Atilla Başçuhadar, 1 Temmuz Pazar (bugün) saat 10.30'da Valilik, Garnizon Komutanlığı, belediye ve denizcilikle ilgili kuruluşların çelenklerinin Atatürk Anıtı'na sunulması ile başlayacak etkinliklerin liman sahasında 2 nolu rıhtımda saat 11.30'da devam edeceğini belirtti. Programa göre burada belediye bandosu eşliğinde göndere bayrak çekilecek, deniz şehitleri anısına denize çelenk bırakılacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından ise, Kabotaj ve Denizcilik Bayramı Yüzme Yarışmaları ve Motor-Yelken yarışları kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri verilecek. Yöresel halk oyunları gösterilerinin ardından ise, çocuk yuvalarında kalan kimsesiz çocuklar gemilerle sahilde gezdirilecek.
‘Ne olur annemi kurtarın’

Babası tarafından 1 yıl önce terkedilen 3 kardeşin en büyüğü Fatma Güzingör (16), 8 yıldır kalp hastası olan annesinin ameliyat olabilmesi için hayırseverlerden destek istedi.

Trabzon'un Boztepe Semti'nde oturan Bedriye Güzingör (38) ve Hasan Güzingör (40)'ün ilk çocukları Fatma Güzingör, Kız Meslek Lisesi'nde öğrenimini sürdürdüğünü belirterek, "Annem evlere ve bürolara temizliğe gidip bize bakıyordu. 8 yıldır kalp hastası ve çalışamıyor. Babamın akli dengesi yerinde değil ve rahatsızdı, 1 yıl önce bizi terketti. Mağdur durumdayız." dedi.

Yıllardır annesinin tedavi gördüğünü, kendisinden küçük Adem (15) ve Bayram (14) isimli 2 erkek kardeşi daha olduğunu, küçük kardeşinin de rahatsız olduğunu hatırlatan Fatma Güzingör, "Benim okul masraflarımı ve evin ihtiyaçlarını hayırsever bir aile karşılıyor. Yemeğimizi ise, haftanın 5 günü belediye veriyor. Böylece geçiniyoruz. Doktorlar annemin ameliyat olabilmesi için yaklaşık 5 milyara ihtiyaç olduğunu söylüyor. Zorlukla geçinirken bu parayı sağlamamız mümkün değil ve annem önümüzdeki ay ameliyat olmalı. Hayırseverlerin bize destek olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Güzingör ailesi Boztepe Mahallesi Dik Sokak Nok 48 Trabzon'da oturuyor.

Ulaşılabilecek telefon nosu ise şöyle: 326 67 42. (Muammer Turan)
İlaç gibi yatırım

Ekonomik krizden dolayı Türkiye genelinde yüz binlerce insanın işsiz kaldığı bir ortamda, geçen yıl kurulup bu yıl içerisinde açılışı yapılan Üçler Tekstil, 200 kişiye ekmek kapısı oldu.

Trabzon OSB'de 1 yıl önce kurulan ve bu yıl içerisinde açılışı yapılan Üçler Tekstil Şirketler Grubu'nda 200 kişinin istihdam edilmesi, kriz döneminde ilaç gibi değerlendirildi.

Üçler Tekstil Şirketler Grubu'nun bünyesinde 4 şirket bulundurduğunu ve temelinin 1988 yılında İstanbul'da atıldığını belirten şirket sorumlusu Yunus Temizel, çalışmalarını ve hedeflerini Zaman'a açıkladı.

Şirketin hedefleri

Üçler Şirketler Grubu, iplik ve örme kumaş alanında faaliyet göstermekte iken ihracat, boya ve konfeksiyon alanında da üç yeni şirketi bünyesine kattığını hatırlatan Temizel, "Sanayi yatırımları bakımından gelişmemiş olan bölgemize yatırım yapmanın gerekliliğine, aynı zamanda da bölgeden yetişen iş adamlarının bir vefa borcu olduğuna inanan yönetim kurulumuz; Trabzon'da yatırım yapmayı uygun görmüştür. Bu hedef doğrultusunda 1997 yılında Arsin Organize Sanayii Bölgesi (OSB)'nde fabrikamızın temeli atılmıştır. Bu gün bölgemizde en büyük tekstil fabrikasını kazandırmanın haklı gururunu ve sevincini yaşamaktayız." diye konuştu.

Üçler Tekstil A.Ş.'nin bugün için toplam 30 bin metre kapalı alanda 450 çalışanıyla faaliyet gösterdiğini hatırlatan Temizel, "Tesislerimizde, üstün teknolojiye sahip makinelerle kumaş üretimi yapılmaktadır. Kumaş üretimimiz, yılda 9 bin ton kapasiteye sahiptir. Şirketimiz örgü ve gramaj bakımından her türlü talebe cevap verecek güçtedir." dedi.

Almanya'dan

ABD'ye kadar ihracaat

Temizel, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Boytex; 1997 yılında Çorlu'da kurulmuştur. Kumaşın aşamalarından boya ve terbiye işlemleri üstün teknoloji ve uzman kadrosuyla yılda 5 bin 400 ton kapasite ile sürdürmektedir. Modern tesislerimizde örme kumaşlar için boyama işlemleri yapılmaktadır. İhracat şirketimiz Efor Tekstil 1997 yılında kurulmuştur. 4 bin metrekare İstanbul, 5 bin metrekare Trabzon olmak üzere toplam 9 bin metrekarelik alanda yılda 1 milyon 450 bin adet üretim kapasitesi ile ABD, Almanya, İsveç ve diğer Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. 1999 yılında Trabzon'da kurulan Barış Örme'de; iç çamaşırı, pijama, eşofman gibi konfeksiyon ürünleri imal ediliyor. 5 bin metrekare kapalı olan alanda bulunan Barış Örme'de 70 kişi çalışıyor ve yılda 1 milyon 200 bin adet üretim yapmaktadır. Ürünlerimiz iyi kalite, ucuz fiyat parolası ve Lüxtem markası adı altında beğeniye sunulmaktadır. Firmamız çeşitte sınır tanımayan üretim kapasitesiyle her türlü talebi karşılamaya hazır haldedir." (Muammer Turan)
Fındık yevmiyeleri sevindirmedi

Hasada az bir süre kala tartışmaları alevlenen yevmiyelerin Ordu'da yemekli 6, yemeksiz 7 milyon, taşıyıcı 10-11 milyon lira olarak belirlenmesi Trabzonlu yevmiyecileri hüsrana uğrattı.

Bu yıl yevmiyelerin 10 milyondan aşağı olamayacağını, aksi taktirde kabul etmeyeceklerini belirten Trabzonlu fındık yevmiyecileri, "Bu ekonomik şartlarda 6 milyon liraya fındık toplanır mı? Trabzon'da yevmiyeler bu şekilde olursa kesinlikle kabul etmeyiz." diye konuşuyorlar. (Muammer Turan)
Kafkasör yine şenlendi

29 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde yapılan 21. Artvin Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali etkinlikleri bugün sona erecek.

Vali Vekili Veysel Tiryaki, Belediye Başkanı Emin Özgün'ün organizatörlüğünde düzenlenen şenliklerin birinci gününde çeşitli sanatçıların katılımı ile konserler, ikinci gününde karakucak güreşleri yapılırken, bugün de meşhur boğa güreşleri gerçekleştirilecek. Bu arada etkinlikler kapsamında yapılan Artvin Valilik Kupası futbol müsabakaları sonuçlandı, kupayı ERG aldı. 18 takımın katıldığı müsabakaların finalinde karşılaşan Valilik ve ERG arasındaki maç, ERG'nin 2-1'lik galibiyetiyle sonuçlandı.
Bakan’a teşekkür mektubu

TTSO Başkanı Eren, Yapı Denetim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de daha önce belirlenen 27 pilot il arasında yer alan Trabzon'un bu kapsamın dışına çıkarılmasındaki girişimleri dolayısıyla Bakan Aydın'a şükran mektubu gönderdi.

Trabzon Ticaret ve Sanayii Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, görüşmeleri sonrasında kendilerine destek olan Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'a gönderdiği şükran mektubunda, "Yapı Denetim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin Anayasa mahkemesince iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilen kararnamede Trabzon'un belirlenen 27 pilot il arasından çıkarılması talebimizi değerlendirmiş olduğunuzu memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Konuya gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz." dedi.| Amasya | Artvin | Bayburt | Bartın | Bolu | Çorum | Düzce | Giresun | Gümüşhane | Karabük |
| Kastamonu| Ordu | Rize | Samsun | Sinop | Trabzon | Tokat | Zonguldak |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.