07/07/2001

ANA SAYFA

AĞRI

ARDAHAN

BİNGÖL

BİTLİS

ERZURUM

ERZİNCAN

ELAZIĞ

IĞDIR

KARS

MALATYA

MUŞ

HAKKARİ

ŞIRNAK

TUNCELİ

VAN


HABERLER 


Üzümlü’nün altyapı sorunu bitiyor

Erzincan'ın Üzümlü İlçesinde uzun süredir eksikliği görülen kanalisazyon yapımı için belediye çalışmalarını hızlandırdı. Üzümlü Belediyesi'nin 2 yıl içerisinde 7 kilometrelik kanalizasyon çalışması yaptığını ifade eden Başkan İhsan Akbaş, iki yıllık bir çalışmanın daha yapıldığı takdirde kanalizasyon probleminin bitirileceğini kaydetti.

İlçenin en büyük sorununun kanalisazyon olduğunu ve belediyenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini ifaden eden Üzümlü Belediye Başkanı İhsan Akbaş,

"İki yıldan bu yana 7 kilometrelik bir alana kanalizasyon yaptık. 2 yıl daha aynı şekilde çalışırsak ilçenin tamamını kanalizasyona kavuşturmuş olacağız." diye konuştu. Eğer belediye olarak bu sorunu ortadan kaldıramadıkları takdirde gelecek yıllarda büyük sıkıntılarla karşılaşacaklarının altını çizen Ümüzlü Belediye Başkanı Akbaş, 2 yıllık bir çalışma sonrasında 2003 yılında sorunu tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti. Proje için belediyenin tüm maddi imkanlarını seferber ettiklerini ifade eden Başkan Akbaş, "2000 yıllarda halkımızın artık bu tür sorunlarla yaşamasını istemiyoruz. 2003 yılında çalışmaları sonuçlandırarak halkımızın daha iyi şartlarda yaşamalarını hedefliyoruz." dedi. (Burhan Torunlar)
Türkmenoğlu’na konut yapılıyor

Devlet vatandaş işbirliği ile Türkmenoğlu Köyüne konut yapımı başladı. 3367 sayılı kanun müvacehesinde köy gelişme alanı olarak ölçülen alanın parsellenerek, köyde ev yapmaya müsait yeri olmayan köy sakinlerine konut yapılıyor.

Türkmenoğlu Köyü Muhtarı İsmail Çam'ın girişimleri sonucu 7 yıl önce yapılan müracaatın değerlendirilmeye alındığını açıklayan Köy Hizmetleri İl Müdürü Selahattin Müjdeci, ölçülen iskan gelişme alanında 98 arsanın ihdas edildiğini ve 88 tanesi hak sahibi çiftçi ailelere dağıtılarak tapularının verildiğini ifade etti. Müjdeci, "2001 yılında ise tapuları verilen ailelerde 47 tanesinin müracaatı ile Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün uygun görmesi üzerine 2001 yılında kişi başına 4 milyar lira kredi açılması ile şu anda işlemleri tamamlanan 27 aileden 20'sinin temellerini açarak inşaatlarına başlanmıştır" dedi.

Köylere yönelik alt yapı çalışmalarında içmesuyu, köy yolu gibi faaliyetlerin yanı sıra köy planlamasına Türkmenoğlu Köyünde başlandığını ifade eden Vali H.İbrahim Altınok, köylerin tarım arazileri ve doğal afetler bakımından yerleşim mahallerinin tehlikeye düşmemesi için köy yerleşim alanlarının belirlendiğini kaydetti. Bu yönde yapılan çalışmalar ile Türkmenoğlu Köyünde konut yapımına başlandığını açıklayan Vali Altınok, yapılacak olan çalışmalarda aksamaların giderilmesi için gerekli tedbirlerin süratle alınacağını vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından Türkmenoğlu Köyünde temel atma töreni gerçekleştirildi. (Burhan Torunlar)
Kaçak kazı yapan üç kişi yakalandı

Erzincan'ın Tercan İlçesine bağlı Üçpınar köyündeki kilisede kaçak kazı yapan 3 kişi yakalandı.

Tercan İlçesi Üçpınar Köyünde bulunan ve Kültür Bakanlığı'nca tescil edilmiş olan kilise civarında şapel ve stel'lerin yanında kaçak kazı yapmakta olan Seçim Köse, Ahmet Yıldız ve Hakkı Binci, suç aletleri kazma ve kürekler ile birlikte yakalandılar. Yakalanan şahısların kazı sırasında herhangi bir tarihi eser bulamadıkları tesbit edilirken, şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldular.
Ekonomik kriz HEM’i de vurdu

Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz, Ardahan Halk Eğitim Merkezi'ni de (HEM) vurdu. Ekonomik sıkıntı nedeniyle HEM bünyesinde verilen tüm kurslar iptal edilirken, kursları veren usta öğreticilerin HEM'de çalışan işçilerin işlerine de son verildiği belirtildi.

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bir çok kamu kurum ve kuruluşunda tasarruf tedbirleri alınırken, baz kurumları da zorunlu tedbirler almaya sevk etti. Ardahan Halk Eğitim Merkezi (HEM) Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle sezon başında başlattığı çeşitli dallarda ki 13 kursunu iptal ederken, bu kurslarda kursiyerlere usta öğreticilik yapan 13 usta öğretici ile 5 işçisinin işlerine son verdiği belirtildi. Ardahan HEM Müdürü Yaşar Yılmaz, bu bilgileri doğrularken, ayrıca ilçelerdeki kursların da iptal edildiğini kaydetti. (Kutbettin Tarhan)
TEMA’dan erozyon konferansı

Iğdır Valiliği ve TEMA Vakfı işbirliği ile Aralık Lisesi'nde 'Rüzgar erozyonu ile mücadele'adlı bir konferans verildi.

Konferansa TEMA Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, TEMA Başkan Vekili Nihat Gökyiğit, Vali Mustafa Tamer, Belediye Başkanı Yıldırım Turan, Aralık Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Erzurum Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Zekariye Sevim, Ankara Köy Hizmetleri Araştırma Müdürü Doç. Dr. Orhan Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansta bir açıklama yapan TEMA vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, toprağın ve suyun insanlar için mumla aranacak bir nesne olduğunu, açlığın yoksulluğun tek çaresinin toprak olduğunu belirterek, "Aralık'ta erozyonla ilgili bir takım çalışmalar yapılmış, toprağın erozyondan korunması için bilinçli bir kamuoyuna ihtiyaç var." dedi. (Sinan Rehber)
Ek ders ücretleri bıktırdı

Eğitim dönemi başından bu yan ek ders ücretlerini bir türlü vaktinde alamayan Ağrı şehir merkezinde görev yapan öğretmenler, Haziran ayı ek ders ücretlerinin hala ödenmemesi nedeniyle isyan ettiler.

Ağrı'ya bağlı bütün ilçelerde ek ders ücretlerinin ödendiğini dile getiren öğretmenler, "Bir öğretim yılı boyunca ek ders ücretlerini 10 15 gün gecikmeyle aldık, Ağrı'ya bağlı ilçelerde tam zamanında verilmesine rağmen bize hala verilmemiş olmasına bir anlam veremedik." şeklinde şikayetlerini dile getirdiler. Okulların tatil olmasının ardından ek ders ücretlerini bekleyen öğretmenler bu konuya en kısa zamanda çözüm getirimlesini istediler. Milli Eğitim yetkililieri ise, konunun muhasebe ile ilgili olduğunu belirttiler. (Abdullah Güven)
Çiftçiler kanun bekliyor

Erzurum Ziraat Odası Başkanı Neşet Aydemir, meclis gündeminde bulunan çiftçilerle ilgili kanun tasarısının biran önce yasallaşmasını beklediklerini söyledi.

Çiftçi borçları faizlerinin affedilmesi, ana paranında yeniden taksitlendirilmesin için yapılan çalışmaların devam ettiğini belirten EZO Başkanı Aydemir, halen TBMM gündeminde bekletilen kanunun teklifinin biran önce yasallaşmasını istedi. Aydemir, "Taksitlendirme ve faiz indirimi imkanı veren 6583 nolu genelge, yasal takibe uğrayan zor durumdaki çiftçinin rahatlamasını sağlayacaktır." dedi. Tarım Kredi Kooperatifler Birliği'nden alınan kredilerin aşırı faizleri yüzünden ödenemediğine dikkat çeken başkan Aydemir, Ziraat Bankası'na borçlu olan çiftçilerin bir nebzede olsa rahatlaması için taksitlendirme faizlerinin indirimi ve icra inkar tazminatından vaz geçilmesi gerektiğini ifade etti. Aydemir, "Bitmekte olan hayvancılık, istiyoruz ki devlet desteği ile yeniden kalkınsın. Çiftçi talepleri destekleri kanunlaşsın." diye konuştu. (Mahir İnanç)
ZAMAN’dan dev organizasyon

Zaman gazetesi Ağrı Temsilciliği bir ilke imza atarak, basın ve bürokrasiyi pazar pikniğinde buluşturuyor.

Pazar günü saat 11.00'de Çiftepınar Köyü'nde yapılacak olan pikniğe büyük bir katılım olması beklenirken, hazırlıklar olanca hızıyla devam ediyor. Basın ve protokolün kaynaşması amacıyla düzenlenen pazar pikniğine Ağrı Valisi T.Cumhur Ersoy ve Emniyet Müdürü Ahmet Pek başta olmak üzere protokol mensupları davet edildi. (Abdullah Güven)
Dile kolay 130 yaşında

Hakkari'nin Taşbaşı Köyünde ikamet eden 130 yaşındaki H.Halil Kaya, Çanakkale savaşları ile Ermenilerin Müslümanlara yaptıkları katliamları rahatlıkla hatırlıyor.

Gençliğinde Irak'tan göç ederek Hakkari'nin Taşbaşı Köyüne yerleşen 5 çocuk babası ve 50 torunu olan 130 yaşındaki H. Halil Kaya, 4 yıl boyunca askerlik yapmış ve Kore savaşlarına katılmış. Çanakkale savaşlarını bir tarih gibi hatırlayan Kaya, Ermeniler'in Doğu'da Müslümanlar'a yaptıkları katliamları anlattı.

Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşarak tercüman aracılığıyla Atatürk döneminde elde edilen başarılar ile Kore savaşını bir tarih kitabı gibi anlatan Kaya, "Doğu Anadolu Bölgesi'nde eskiden Ermeniler yaşıyordu. Bu bölgede Müslümanlar'a büyük katliamlar yaptılar. Türkler büyük başarı göstererek Ermenileri bu topraklardan çıkarmayı başardılar. Kore savaşının olduğu dönemlerde askerdim. Tam 4 yıl askerlik yaptım. 5 çocuğum ve 50 torunum var. Allaha şükür hala ayakta gezebiliyorum" şeklinde konuştu.

Elindeki bastonla köy meydanında gezen Kaya, köylerine gelen Vali ve Komutanların yanına giderek hal ve hatırlarını soruyor. Komutanlar yaşlı dedeye büyük ilgi gösteriyorlar. (Behçet Dalmaz)
Bir ili on kişi temizliyor

Ardahan Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Temizlik İşleri biriminde şehrin tüm temizliğini 10 kişinin yaptığı belirtildi. Belediyenin genelinde ise 70 personel çalışıyor.

Zor şartlar altında ve belediyenin kısıtlı imkanlarıyla hizmet vermeye çalıştıklarını söyleyen Ardahan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Adnan Atmaca, Ardahan'ın temiz bir şehir görünümüne kavuşması için temizlik konusuna halkın duyarlı ve kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Personel azlığından dolayı özellikle şehrin temizliğinde büyük zorluklar yaşadıklarını söyleyen Atmaca, "Bu konularda en büyük destekçimiz halkımız olmalıdır. Koskoca şehrin tüm temizliğini 10 kişiyle yaptırıyoruz. Eğer halkımın temizlik konusuna gereken hassasiyeti gösterir bizlere yardımcı olurlarsa, bu zor şarlarda inşallah muaffak olacağız. Her ev çöplerini çeşitli yerlere bırakılan çöp bidonlarına atarsa, her esnaf kendi kapısını temizlerse bize en büyük desteği vermiş olacaklar." dedi.
Buğday hasatı başladı

Iğdır ovasında yaklaşık 250 bin dekara ekili olan buğdayın hasatına başlandı. Hasattan bu yıl 70 bin ton buğday elde edilmesi bekleniyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Tarım İl Müdürü Muharem Kumtepe, "Iğdır genelinde 2001 yılı içinde 250 bin dönüme buğday ekildi. Bundan 70 bin ton buğday elde edilmesini bekliyoruz. Iğdır genelinde ağırlıklı olarak 1. sınıf beyaz buğday ekildi. Çiftçimizin sert kırmızı olan bezostoy tipi buğday ekilmesini tavsiye etmiş ve desteklemişiz. Sultan 85 dediğimiz çeşit buğday iki yıldan beri Iğdır'da tohumluk olarak üretilip dağıtılmaktadır. Kalitesi ve verim kabiliyeti yüksek olan bu tohum dekara 600 kilo verim verdiği tespit edilmiştir" diye konuştu.
Ağrı dağı konulu yarışma

Iğdır Valiliği'nce Ağrı Dağı konulu makale, şiir, ve fıkra yarışması düzenleneceği belirtildi.

Yarışmanın amacının dünyaca üne sahip Ağrı Dağı ile ilgili kalıcı eserler meydana getirmek olduğu kaydedildi. Yarışmacıların eserlerini en geç 6 Ağustos 2001 tarihine kadar Valilik basın bürosuna elden teslim etmeleri ve bu eserlerin daha önce herhangi bir şekilde yayınlanmamış olması ve şahsın kendisine ait olması gerektiği belirtildi. Yarışmada sonunda birincilere 300'er milyon, ikincilere 200'er milyon, üçüncülere 100'er milyon para ödülü verileceği bildirildi. (Abbas Kuş)
Melih Gökçek kaşar

festivaline katılacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Göle Belediye Başkanının özel davetlisi olarak, hafta sonu kutlanacak olan 6. Ulusal Göle Kaşar Festivaline katılmak üzere Göle'ye gelecek.

Göle Belediye Başkanı Mahmut Toprak, bu yıl 6. sı düzenlenecek olan Göle Kaşar Festivalinin her yıl i festivallerden daha renkli geçeceğini belirterek, "Göle'ye yakışır bir festival organize ettik. Bir çok bakan ve milletvekili davet ettik." dedi. Davetliler arasında yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in cumartesi günü Göle'de olacağı belirtildi. (Kutbettin Tarhan)
Belediyeler SSK kıskacında

Kars SSK İl Müdürlüğü, kuruma 10 milyarın üzerinde borcu olan iş yerleri ve kurumları askıya çıkararak, borcunu ödemeyenlerin bir kısmını taksitlendirme, bir kısmını da icraya verme yoluna gidiyor.

Türkiye'nin birçok ilinde olduğu gibi Kars'ta da Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)'na en çok borcu olan işveren kuruluşların başında belediyeler geliyor. Kars SSK İl Müdürlüğü, kuruma 10 milyarın üzerinde borcu olan iş yerleri ve kurumları askıya çıkararak, borcunu ödemeyenlerin bir kısmını taksitlendirme, bir kısmını da icraya verme yoluna gidiyor. Hafta sonları da tahsilat yapmak için izin çıkaran Kars SSK İl Müdürlüğü, 13 Temmuz'dan itibaren tahsilat yapmaya başlayacak.

Kars SSK İl Müdür Vekili Dursun Yılmaz, SSK'ya prim borcu olan iş yerleri için basın açıklaması yayınlayarak, şöyle dedi: "İşveren kuruluşların, Mart 2001 ayı dahil kuruma olan sigorta primi, işsizlik primi, idari para cezası, tasarrufa teşvik kesintisi ve gecikme zammı ve faizi borcu ile sosyal yardım borcu bulunanların ve topluluk sigortasına devam edenlerin, kurumumuza olan borçlarını 18 eşit taksitte ödemeleri uygun görülmüştür. Taksitlerin ilkinin en son ödenme tarihi 02 Temmuz 2001'den, 13 Temmuz 2001 tarihine kadar uzatılmıştır. Kuruluşların hiçbirine bu tarihten sonra ödeme imkanı tanınmayacaktır."

Askıya çıkartılan listede, Karslı belediyelerin gecikme zammıyla boçları şu şekilde sıralanıyor;

Ayrıca Kamu İktisadi Teşebbüsleri arasında yeralan Sarıkamış Ayakkabı Fabrikası'nın da SSK'ya 55.954.076.445 TL borcu bulunuyor. İşveren kuruluşların nerden kaynak sağlayarak, SSK'ya olan bu borçlarını nasıl ödeyecekleri merak ediliyor. (Kasım Şahin)
DAGC’den cevap

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak yapılan yılın başarılı gazeteciler yarışmasının sonuçlarınıın açıklanmasının ardından çıkan bazı süpekilasyonlara cemiyet yönetim kurulu bir bildiri yayınlayarak cevap verdi.

DAGC Yönetim kurulu imzalı yayınlanan bildiride yılın başarılı gazeteciler yarışmasında eserleri değerlendirmek için oluşturulan jürinin Erzurum'daki basın kuruluşlarından temsilcilerin katıldığını belirtilerek şu bilgilere yer verildi: "DAGC kuruluşundan beri her yıl böyle yarışmalar düzenlemiş ve düzenlenen yarışmanın adı da 'Yılın başarılı gazeteciler yarışması'dır. Jürinin değerlendirme sistemi önceki yıllarda parmak kaldırarak oylama şeklinde iken son iki yıldır daha objektif olması için puanlama şeklinde yapılmaktadır. Yapılan değerlendirmelerde jüri üyelerinin duygusal davranmasının cemiyetin tüzel kişiliği veya yönetimle ilgilendirmemek gerekir. Kaldı ki ödül alınan eserlerin büyük çoğunluğu yıl içinde büyük ses getiren eserlerdir. Jürinin ödül verdiği eserlerin haricinde hiç kimseye ödül verilmemiştir. Hiç kimseye kendi veya başkasının talebiyle ödül verilmemiş verilen ödüllerin tamamını jüri oylarıyla belirlemiştir." (Abdullah ÖZyurt)
Trafik kazası 2 ölü

Erzurum Tortum Karayolu'nun 40. kilometresinde Karagöbek Köyü Mevkii'nde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti, 11 kişide yaralandı.

Önceki akşam geç saatlerde meydana gelen kazada 08 DA 109 plakalı kereste yüklü kamyonet seyir halindeyken aniden yan yatması üzerine arkadan gelen 25 EA 054 plakalı Özlem Ardahan Turizm Firmasına ait otobüs kamyonete çarpmamak için yoldan çıkınca takla attı. Kazada kardeş oldukları öğrenilen Ayşe Özdemir (45) ile Çiğdem Çetin(35) hayatlarını kaybettiler. Kazada yaralanan 11 kişi ise Erzurum SSK, Numune ve Aziziye Araştırma hastanelerinde tedavi altına alındılar. (Mahir İnanç)
Hayırlı hizmet

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda barınan 47 çocuk ile birlikte toplam 87 çocuk hayırsever işadamı tarafından sünnet ettirildi.

Erzurumlu iş adamı Cemal Şengel, aralarında 2 oğlunun da bulunduğu 87 çocuğu düzenlenen törenle sünnet ettirdi.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı yurtlarda barınan korunmaya muhtaç 47 çocuk ile birlikte 87 kişi sabah saatlerinde araçlarla şehir turu attıktan sonra Abdurrahman Gazi Türbesi'ne giderek topluca dua ettiler. Buradan DSİ Bölge Müdürlüğü'ne ait Tekederesi Dinlenme Tesisleri'ne giden çocukları burada palyaçolar karşıladı. Bir süre palyaçolar ile eğlenen çocuklar hoparlörlerden yükselen şarkılara tempo tutarak halay çektiler. Daha sonra Sağlık İl Müdürlüğü'nce görevlendirilen doktorlar tarafından 87 çocuk düzenlenen törenle erkekliğe ilk adımlarını attılar.

Kamelyanın

çatısına çıktı

Nenehatun Çocuk Yurdu'nda barınan Serdar Korkmaz(13) isimli çocuk sünnet çadırına götürülürken yurt görevlisi Asuman Atağ'ın elinden kurtularak kamelyanının çatısına çıktı. Kamelyanın çatısında sünnet olmamak için ağlayan Korkmaz'ı, Asuman Atağ güçlükle ikna etti. 'Tamam seni sünnet ettirmeyeceğim. Yeter ki çatıdan in' diyerek Korkmaz'ı kandırıp çatıdan indiren Atağ, daha sonra elinden tuttuğu çocuk ile birlikte sünnet çadına doğru yönelince Korkmaz yine ağlayarak görevlinin elinden kurtulmaya uğraştı, ancak bu sefer başarılı olamadı.

Sünnet törenine Erzurum Valisi Osman Derya Kadıoğlu, 9. Kolordu Komutanı Korgenaral İsmail Koçman, Yenişehir Belediye Başkanı İsmail Hakkı Asiltürk, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cihat Kaplan, Nenehatun Gönüllü Anneler Derneği Şube Başkanı İnci Nur Azak, Türk Kadınlar Birliği Erzurum Şube Başkanı Sevim Çebi ile çok sayıda davetli katıldı. (Orhan Yıldırım)
İyi güneş neşelendiriyor

Yaz mevsimi ile birlikte artan hava sıcıklıklarının insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirtilirken, güneşten zamanında ve uygun dozda yararlanıldığı zaman güneş ışınlarının faydalı olduğu kaydedildi.

Güneş ışınlarının vücuda daha fazla D vitamini sağladığını ifade eden Sağlık İl Müdürü Ali Daştan, güneş ışınlarının özellikle çocuklarda kemik gelişimi için çok önemle olduğunu söyledi. Sağlıklı güneşin insana neşe ve mutluluk vereceğini dile getiren Daştan, "Ancak aşırı güneş derilerimiz ve bağışıklık sistemimiz için oldukça zararlıdır. Özellikle güneşten gelen ultraviyole ışınlarının vücuda zarar veriyor. Açık tenli ve sarışın insanlar daha çabuk olmak üzere her kesinden kişiler olumsuz yönde etkilenir." dedi.

Yaz aylarında özellikle 11.00-14.00 saatleri arasında vatandaşları mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları konusunda uyaran Daştan, "Güneşli ve sıcak vakitlerde sulu yiyecekler tercih edilmeli. Açık renkli ve bol elbiselirin giyilmesi ve geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. Gözleri korumak için güneş gözlükleri kullanılmalı. Güneşlenirken vatandaşlarımız kendi ciltlerine uygun krem veya güneş yağı kullanmalıdır. Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarına karşı vatandaşlarımız kesinlikle yoğurt gibi maddeler ve hekime danışmadan her hangi bir krem sürmemelidir." şeklinde konuştu. (Abdullah Özyurt)
Sahte dişçilere sıkı markaj

Erzurum Sağlık Müdürlüğü şehirde faaliyet gösteren sahte dişçilere karşı savaş başlattı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Daştan, ağız ve diş sağlığı hizmeti veren özel sağlık kuruluşlarının yönetmeliğe uygun hale getirilmesi çalışmalarına hız verdiklerini belirtirken, diş hekimliğini hiç bir belgesi olmadan icra etmeye çalışan bir kişinin yakalanarak hakkında gerekli işlemlerin yapıldığı kaydetti. Aşağı Sanayi Mahallesi'nde evinin yanındaki bir büroda sahte diş hekimliği yapan şahsın yakalanmasının ardından bu konudaki denetimlere artırılarak devam edileceğinin vurgulayan Daştan, "Diş hekimi gibi diş çeken, dolgu yapan, ölçü alan sahte diş hekimleri yüzünden AIDS ve hepatit gibi kanla bulaşan hastalıklar, sakat kalma ve ölümlerle sonuçlanan tablolar ortaya çıkmaktadır. Sağlık Müdürlüğü olarak halk sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu tür hadiselere karşı halkımızın daha duyarlı olmalı ve bu tür sahtecileri derhal ihbar etmeleri gerekir." dedi.
Uzi

duruşması ertelendi

'Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturdukları' iddiasıyla 7'si tutuklu 9 kişinin tutuklu yargılanmasına Erzurum DGM'de devam edildi.

Kamuoyunda 'Uzi Çetesi' olarak bilinen ve aralarında bir seyahat firması sahibinin de bulunduğu Fikret Gültekin, Seyfullah Öğretici, Feridun Avcı, Cengiz Savuci, Hüseyin Memişgil, Cevat Doğan ve Taner Telli ile tutuksuz olarak aynı dosyadan yargılanan Murat Kalıoğlu ile Cihat Aksakal dün hakim karşısına çıktılar. Suçsuz olduklarını ve iftiraya kurban gittiklerini belirten zanlılar mahkeme heyetinden tahliye ve beraatlerini istediler. Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi ve eksik evrakların tamamlanmasını için duruşmayı ileri bir tarihe ertelerken, zanlılarında tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Organize suç şebekesi

yakalandı

'Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturdukları' iddiasıyla 6 kişi Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçularla Mücadale Şubesi ekiplerince yakalandı. Adli mercilere sevk edilen ve aralarında çete başı Ahmet Taşdemir ile 2 kardeşinin de bulunduğu 3 kişi çıkartıldıkları adli merciler tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Erzurum'un Mahallebaşı semtinde ölüm ve tehditle çek senet imzalatmak, tefecilik yapmak ve çıkar amaçlı örgütlenmekten Ahmet, Yavuz ve Nihat Taşdemir ile Ömer Bala, Turgay Bala ve Adem Koçak önceki gün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadale Şubesi tarafından gözlem altına alındı. Şube müdürlüğünde 3 gün sorgulamaları yapılan çete elememanlarından Topal lakaplı Ahmet, Yavuz ve Nihat Taşdemir çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak ceza evine gönderieldi. Aynı suçtan yakalanan Adem Koçak, Ömer ve Turgay Bala isimli şahıslar ise serbest bırakıldı. Bu arada çete elebaşısı Ahmet Kurt'un ise yıllar önce iki bacağı ile sağ el parmaklarının ise uyuşturucu maddeye yüzünden kesildiği belirtildi.| Ağrı | Ardahan | Bingöl | Bitlis | Erzurum| Erzincan | Elazığ | Iğdır | Kars| Malatya | Muş | Hakkari | Şırnak | Tunceli | Van |

Copyright © 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21  34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.