GÜNCEL ANA SAYFAYA DÖNÜŞ

15/08/2001

Dünyada Zaman

Türkiye

Arşiv-Arama

Özel Dosyalar

Ana Sayfa

Haberler

Ekonomi

Dış Haberler

Politika

Kültür Sanat

Spor

Yazarlar

Haber İndeksi

Bölge Haberleri

Televizyon

Millet Kürsüsü

Tüketici Masası

Röportajlar

Medya Analiz

Bilişim

Eğitim

Akademi

Hayat

Otomobil

Girişim

Açık Şemsiye

İnsan Kaynakları

Reklam

İletişim / Künye

ENGLISHPOLİTİKA 


Meclis'in 6. partisi

Tayyip Erdoğan önderliğindeki, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) dün resmen kuruldu. 'Aydınlığa açık, karanlığa kapalı' sloganı ve ampul amblemiyle kamuoyunun karşısına çıkan Ak Parti'ye, bugün ve yarın 54 milletvekilinin katılması bekleniyor. Ak Parti, böylece Meclis'te grubu bulunan 6. parti hüviyetini kazanacak. Partinin Meclis Grup Başkanlığı'nı, Abdullah Gül'ün üstleneceği öğrenildi.

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki yeni oluşumcular, uzun bir hazırlık döneminin ardından dün Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (Ak Parti) kurdular. Erdoğan'ın da kurucuları arasında bulunduğu Ak Parti, Türkiye'nin 39. partisi oldu. Partinin amblemi, 'ampul' olarak belirlendi. 54 milletvekilinin katılması beklenen Ak Parti, Meclis'te temsil edilen 6. parti olacak.

Genel başkanlığına Tayyip Erdoğan'ın seçilmesi beklenen Ak Parti'nin Meclis Grup Başkanlığı'nı ise Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün üstleneceği öğrenildi.

Eski Büyükelçi Yaşar Yakış'ın başkanlığında, Nur Doğan Topaloğlu, Yasemin Kumral, Mihrimah Belma Satır ve İbrahim Özal'dan oluşan 5 kişilik heyet, partinin kuruluş dilekçesini dün İçişleri Bakanlığı'na verdiler. Heyette bulunanların tamamen yeni isimlerden oluşması dikkat çekti.

Kuruluş dilekçesinin verilmesinin ardından Bilkent Otel'de tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya, Erdoğan'la birlikte milletvekilleri ve kurucular katıldılar. Partinin isim, amblem, program, tüzük ve sloganlarının tanıtılmasının ardından, kurucular özgeçmişleri okunarak takdim edildi. Erdoğan'ın ismi en son okundu.

Şiirsel konuşma

'Sessiz yığınların sesi, kimsesizlerin kimsesi' anonsuyla kürsüye davet edilen Erdoğan, konuşmasında partinin fikren kuruluşundan bugüne gelinen süreci anlattı. Şiirsel konuşmayı tercih eden Erdoğan'ın sözleri zaman zaman alkışlarla kesildi. Erdoğan, partiye yönelik eleştirileri, vatandaşlarla aralarındaki diyaloğu aktararak cevaplarken, 'liderlik sultasının olmayacağı'na dair söz verdi.

Vekiller bugün katılıyor

Milletvekilleri bugünden başlayarak gruplar halinde partiye katılacaklar. 54 milletvekiline sahip olması beklenen Ak Parti, Meclis'te grubu bulunan 6. parti olacak. TBMM Başkanlığı, yeni grubun kurulmasının ardından partilerin temsil oranlarını esas alarak Başkanlık Divanı ve komisyonlardaki dağılımı yeniden belirleyecek. Belirlenen sayıya göre ortaya çıkan yeni dağılım Danışma Kurulu'na bildirilecek. Danışma Kurulu, içtüzüğün verdiği olanaktan yararlanarak katip üyelerin veya idare amirlerinin sayısını artırabilecek. 4 olan TBMM Başkan Vekillikleri en fazla milletvekiline sahip partiden başlanarak sıra ile dağıtılacak. Başkanlık Divanı için yeni yasama yılının başlamasının hemen ardından Genel Kurul tarafından seçim yapılacak.

Salon ve oda sıkıntısı

FP'nin kapatılmasıyla ortaya çıkan yeni tablo, partilerin grup toplantı gün ve saatlerinin de yeniden belirlenmesine sebep olacak. Meclis'te üç grup toplantı salonu bulunduğu için, partiler hafta başında yapmayı tercih ettikleri grup toplantılarını diğer günlere yaymak zorunda kalıyorlardı. Grup sayısının artmasıyla bu sıkıntı daha da çoğalacak.

Buna, Meclis'te yaşanan oda sıkıntısı da eklenecek. FP'nin kapatılmasının ardından kurulan Saadet Partisi'ne, bu partinin kullandığı odalar verilmişti. Adalet ve Kalkınma Partisi'ne de bu koridordaki diğer odaların verilmesinin sorun oluşturup oluşturmayacağı, Meclis yönetiminde tereddütlere yol açıyor. Bu konuda TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin iki grubun yöneticileri ile görüşeceği öğrenildi.

Bu arada, Ak Parti'liler, Erdoğan'ın genel başkan seçilmesi ve parti yetkili kurullarının oluşturulması için 5 günlük bir program hazırladılar. Bugün, bağımsız milletvekilleri gruplar halinde partiye üye olacaklar. Perşembe günü, genel başkan ve başkanlık divanı belirlenecek. Cuma günü, Anıtkabir ziyaretinin ardından TBMM grubu toplanacak.
Liderlik sultası yok

Recep Tayyip Erdoğan, partilerinin ilkler ve ilkeler partisi olacağını, lider sultasını kaldıracaklarını söyledi. Partinin tanıtım toplantısında, kurucu üye olarak ismi en son okunan Erdoğan, alkışlar arasında kürsüye geldi.

Partinin temel ilkelerini anlatan Erdoğan, konuşmasında şiirsel bir üslup kullandı. Zorlu bir yola çıktıklarını anlatan Erdoğan, ''Bugün Türkiye siyasi hayatında liderler sultasının kaldırıldığı, kolektif aklın temsil edildiği, parti içi demokrasi geleneğinin egemen olduğu bir anlayışın geldiği gün olarak tarihe geçecek. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.'' dedi.

Erdoğan partinin temel ilkesi olarak, Voltaire'nin "Sevgili dostum sizin görüşlerinize katılmıyorum ancak bu görüşlerinizi rahatça ifade edebilmeniz için canımı feda etmeye hazırım." sözlerini gösterdi.

'Mal bildirimi zorunlu'

Lider dahil milletvekili, belediye başkanı, il ve ilçe başkanlarının görev sürelerinin parti tüzüğünün belirlediği sınırlara göre tespit edileceğini kaydeden Erdoğan, ABD Başkanı Bill Clinton ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in bir sonraki seçimde aday olmadığını, bu prensibin Türkiye'de de yerleşeceğini ifade etti. Kendilerine yöneltilen, 'Sizin nereniz yeni?' eleştirilerini hatırlatan Erdoğan, bu kişilerin parti program ve tüzüklerini gördükçe üzüleceklerini savundu. Parti üst yönetimi dahil etkin olan herkesin mal bildirimi kapsamını genişlettiklerini dile getiren Erdoğan, hiçbir göreve seçimsiz gelinemeyeceğine işaret etti.

Hiç kimsenin, ülkeyi 'Muz Cumhuriyetine' dönüştürmeye hakkı olmadığını anlatan Erdoğan, ülkenin patinaj yaptığını bildirdi. AB üyeliğine 'evet' dediklerini belirten Erdoğan, hiç kimsenin yönlendirmesiyle hareket etmeyeceklerini kaydetti. Erdoğan, "Tayyip Erdoğan ve arkadaşları dilsiz değildir. Kamuoyuna söyleyecekleri çok şey vardır. Her siyasi kurum kendi değerlerini kendisi belirler." dedi.

'Ankara'ya çığlık düştü'

Yurt gezilerinde halkın kendilerine, 'Ne bekliyorsunuz?' diye sorduğunu, kendilerinin de, 'Ama bizi içine sindiremeyenler, taşralı diyenler var.'" dediklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Başlattığımız yürüyüşü engellemeye çalışanlar var. 'Onlara ne diyeceksiniz?' diye sordum. Onlar da bana, 'Türkiye biziz.' dediler. Halkın bize ifade ettiklerini, münasip bir dille kamuoyuna açıklamamızı talep ettikler. Ak Parti'nin kurulmasıyla Ankara'nın ortasına bir çığlık düştü."
'Bu ampul kaç watt?'

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ambleminde bulunan ampul, espri konusu oldu. Kurucu üyelerle öğle yemeği yiyen Erdoğan, çıkışta gazetecilerin parti ambleminde bulunan ampul ve çevresindeki 7 ışık huzmesi ile ilgili sorularını cevapladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, 'Bu ampul kaç watt?' şeklindeki sorusuna, 'bugünün, espriden öte biraz ciddi olunması gereken bir gün olduğu' karşılığını verdi. Sorunun tekrarı üzerine, Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ak Parti, bu ampulle aydınlığa açık, karanlığa kapalıdır. Ampulün etrafındaki 7 ok, Türkiye'deki 7 bölgeyi ifade ediyor. 7 bölgeyi de bu noktada aydınlatacak bir huzmeler silsilesine sahip sürekli aydınlık diyoruz. Siyasi yorumunu, daha sonra takdim edeceğiz. Türkiye'nin aydınlanması için en yüksek watt hangisi ise ona ihtiyacımız var."

Kayseri Bağımsız Milletvekili Abdullah Gül de, 'ampulün gücünü, kendilerinin sergileyeceği performansın belirleyeceğini' ifade etti.
13 kadın kurucu var

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti), Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında yer aldığı, 13'ü kadın toplam 74 üyeden oluşuyor.

Milletvekillerinin bulunmadığı kurucular listesi şöyle:

"Ahmet Aktaş, Alaaddin Büyükkaya, Ali Babacan, Ali İhsan Arslan, Ali Aydın Dumanoğlu, Ali Yüksel Kavuşdu, Ayşe Böhürler, Ayşenur Kurtoğlu, Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Bülent Gedikli, Cemal Kamacı, Erdal Öner, Erol Oral, Fatih Recep Saraçoğlu, Fatma Ünsal, Güldal Akşit, Gürsoy Erol, Habibe Güler, Halil Caner Doğaneli, Halil Ürün, Halil İpek, Hasan Cüneyt Zapsu, Hasan Murat Mercan, Hayati Yazıcı, Hüseyin Tuğcu, Mete Doğruer, İbrahim Çağlar, İbrahim Özal, İdris Şahin, İlhan Albayrak, İsmail Safi, İsmail Tatlıoğlu, İsmet Uçman, Lokman Ayva, Mehmet Ali Bulut, Mehmet Denizolgun, Mehmet Gazioğlu, Hilmi Güler, Mehmet Nail Berzek, Mehmet Özdilek, Mehmet Tekelioğlu, Mehmet Yaşar Öztürk, Belma Satır, Muammer Kakı, Mevlüt Çavuşoğlu, Muharrem Karslı, Muharrem Tozçöken, Murat Yalçıntaş, Mustafa Öztürk, Mustafa Ünal, Nazif Gürdoğan, Nazım Ekrem, Nimet Çubuklu, Nur Doğan Topaloğlu, Nuray Oral, Nurettin Canikli, Osman Nuri Filiz, Raşit Küçük, Reha Dönemeç, Remziye Öztoprak, Sami Güçlü, Sema Karabıyık, Sema Ramazanoğlu, Serap Yahşi Yaşar, Süleyman Gündüz, Şaban Dişli, Tamer Özyiğitoğlu, Tayyar Altıkulaç, Yasemin Şimşek, Yaşar Yakış, Yusuf Özertürk, Ziyaettin Yağcı, Recep Tayyip Erdoğan."
'Cennetin Keşfi' fon müziği

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin temel ilkelerinin açıklandığı toplantıda, fon müziği olarak, Yunanlı sanatcı Vangelis'in 'Conquest of Paradise (Cennetin Keşfi)' parçası çalındı. Bu parça, Amerika'nın keşfini anlatan '1492: Cennetin Keşfi' filminde de kullanılmıştı.

Salondaki platformun arkasına 'Aydınlığa açık, karanlığa kapalı' yazılı bir afiş yerleştirilirken, salonun sağında ve solunda Atatürk'ün fotoğrafı asıldı.

Tayyip Erdoğan'ın otele girişi, kameralarla salona canlı olarak yansıtılırken, Erdoğan uzun süre ayakta alkışlandı.

Partinin kabul edildiğine dair belgenin Erdoğan'a verilmesinin ardından, 'Ampul amblemli Ak Parti' yazılı afiş açıldı. Program, biri kadın diğeri erkek 2 sunucu tarafından okundu.

Partinin isim ve amlem tanıtımında Manisa Milletvekili Bülent Arınç'ın duygularanak ağlaması dikkat çekti.

Kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı'na verilirken, gazeteciler Yasemin Kumral'a, 'Aşkın Gözü Kördür' adlı bir şarkısını hatırlattılar. Kumral, basın mensuplarına, "Vatan aşkının gözü kördür. Hayatımda vatan aşkının yeri bambaşka. İnşallah güzel şeyler yapacağız. Artık yeni bir şeyler söylemek gerektiğine inanıyorum. Düşüncelerimle örtüşüyor." karşılığını verdi.

Ak Parti, internette, 'Akparti.org', 'Akparti.com' ve 'Akparti.net' şeklinde üç ayrı alan adı tescil ettirdi. Ancak henüz içeriği oluşturulmadı. Avukat Mehmet Doğan Kubat tarafından tescil ettirilen 3 sitenin henüz içeriği oluşturulmadı.
Gözler başsavcıda

Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucu üye olup olamayacağı konusundaki tartışmalarda, gözler Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'na çevrildi.

İçişleri Bakanlığı, Ak Parti'nin kurucularıyla ilgili belgeleri 3 gün içinde başsavcılığa gönderecek. Kanadoğlu, yasalara aykırı bir durum tespit ederse o üyenin partiden ihracını talep edecek. Bu istek yerine getirilmezse başsavcılık 'ihtar' talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

Prof. Dr. Süheyl Batum, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve Prof. Dr. Hüseyin Hatemi'nin de aralarında bulunduğu bazı hukukçular, 312. maddeden ceza alan Erdoğan'ın parti kurucusu olamayacağını ve milletvekili seçilemeyeceğini savunuyorlar. Bir kısım hukukçular ise, Erdoğan'ın önünde hukuki bir engel bulunmadığını kaydediyorlar. Erdoğan'la aynı maddeden ceza alan H. Celal Güzel'in YDP'den ihraç edilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru reddedilmişti. Murat Aydın / ANKARA (Zaman)
Gökçek katılmıyor

Yeni oluşuma katılıp katılmayacağı tartışılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ak Parti'nin kuruluşunun açıklandığı gün, kararını kamuoyuna duyurdu: Yeni parti Fazilet'in bir versiyonu. Katılmayı düşünmüyorum.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katılmayı düşünmediğini açıkladı. Gökçek, yeni partiyi, 'Fazilet'in yeni bir versiyonu' olarak tanımladı.

Londra'nın Westminister Belediye Başkanı Harvey Marshal ve eşini kabulünde, gazetecilerin Ak Parti ile ilgili sorularını cevaplayan Gökçek, 'hayırlı olsun' dileğinde bulundu. Kurulan partinin FP'nin devamı olarak ortaya çıktığını savunan Gökçek, "FP'nin oylarına dayalı olarak kurulacak. Oysa yeni oluşumun daha geniş bir yelpazeyi kucaklamasını bekliyordum. Kurucular kurulunda bulunanların 42'si eski listede de var. Oysa bütün partileri içine alan geniş bir vitrin olmalıydı." dedi.

Melih Gökçek, gazetecilerin, 'Siyasi yaşamınıza nasıl devam edeceksiniz?' sorusunu, "Arkadaşlarla gelişmeleri değerlendirip, yeni bir yol çizip, siyasette onun içinde yer alacağız." şeklinde cevapladı. 'Partinin adını nasıl buldunuz?' sorusuna ise Gökçek, "İnanın adını bilmiyorum." karşılığını verdi.
Ak Parti ismi Demirelvari

Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde kurulan Ak Parti'nin ismi ve amblemini yorumlayan siyaset bilimci ve sosyologlar, 'Adalet ve Kalkınma' sözcüklerinin 'Demirelvari bir çağrışım yaptığı'nı söylediler.

Uzmanların konuya ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay:

İsim beni şaşırttı. Adaletle kalkınma kavramı AP döneminden beri kullanılıyor. Daha çok Demirel'i çağrıştıran bir kavram. Yükselen değerlere vurgu yaptılar; ama geleneksel bir isim koydular.

Prof. Dr. Atilla Yayla:

Adaletin olduğu yerde zaten kalkınma da bir sonuç olarak gelir. Bu tercihle yenilikçilerin girişimciliğe güvenmek yerine devletin toplumu kalkındırma fikrine sarıldıkları anlaşılıyor. Devleti fazla önemseyen Demirel–Erbakan karışımı bir tarz bu. Amblem ise, kolay akılda kalır bir tarzda hazırlanmış, bu da bir avantaj.

Doç. Dr. Arus Yumul:

Ampul aklı ve bilimi çağrıştırıyor. Kalkınma, Erbakan'ın ağır sanayi sloganını çağrıştırıyor. Ak, temizliğin sembolü. Karanlığa karşı aydınlık diyerek, irtica suçlamasından kurtulmak istiyorlar. Adalet ve kalkınma eski merkez sağ ve özellikle Demirel'i çağrıştırıyor; ancak bu isim daha ilerlemeci ve etiketlenme korkularına karşı da bir refleks içermesi açısından ilginç.
'Bor birilerini rahatsız etti'

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, evlilik sonrası çıktığı geziye yöneltilen eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, bazı gazetelerde yer alan konuya ilişkin haberlerden üzüntü duyduğunu dile getirdi. Bu haberlerin arkasında iki gerekçe olabileceğini savunan Gürel, ''Dış politika ve bor madeni ile ilgili tavırlarım bazılarını rahatsız etmiş olabilir.'' dedi.

Gürel, Zaman'a yaptığı açıklamada, eşi ile birlikte gittiği ABD seyahatinde yol paralarını kendisinin verdiğini, orada da arkadaşları tarafından misafir edildiğini vurguladı. Özellikle Bor madeninin özelleştirilmesinin engellenmesi yönündeki çalışmalarının bazılarını rahatsız etmiş olabileceğini vurgulayan Gürel, hakkında haber yayınlayan gazetelerin, kendisinin görüşlerine başvurma ihtiyacı bile hissetmediklerini, bunun meslek etiği açısından doğru olmadığını anlattı.

Ay sonunda çıkacağı Avustralya programının da balayı ile ilgisi bulunmadığını dile getiren Gürel şöyle devam etti: ''Oradaki muhataplarımı Ankara'da daha önce misafir ettim. Onlar da beni davet ediyorlar. Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için Avustralya ziyaretine maalesef eşim gelemiyor. Yapılan insafsız eleştiriler nedeniyle Fransız Büyükelçiliği'nde görevli eşim işinden ayrılacak.'' ANKARA (Zaman)
Programdan satır başları

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin programında, Anayasa, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi belgelerinin temel referans kabul edildiği belirtildi.

Özgürlükçü söylemlerin ağır bastığı programda, özetle şunlar kaydedildi:

"AK Parti, diyaloğa açıktır, uzlaşmacıdır. En alt kademesinden genel başkanına kadar Türkiye'de görev süresini sınırlandıran ilk partidir. Örgütlenmede ayrımcılığı kabul etmez. Her türlü gelişmeye açıktır.

'Bireysel özgürlükler'

AK Parti, temel hak ve özgürlükleri mümkün olan en geniş sınırlar içinde temel kabul eder. Toplumsal özgürleşmenin esasını bireysel özgürlüklerde arar. Din ve vicdan, düşünce, ifade ve girişim özgürlüğünü vazgeçilmez ilkeleri olarak kabul eder. Din olgusunu toplumu ayrıştıran değil, bütünleştiren bir olgu olarak görür.

Ak parti demokrasiyi bir siyaset tarzı, yönetim ve denetim biçimi olarak görür. Toplum mutabakatına dayalı demokratik bir anayasanın oluşturulmasını benimser. Devlet ilişkilerinde güven esasına dayalı, hakları savunmayı hedefleyen Adalet ve Kalkınma Partisi, küçük; ama güçlü bir devlet modelinden yanadır. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yanlısıdır.

'Laiklik devleti sınırlar'

Hak, adalet ve özgürlükleri merkez alan demokratik, laik bir hukuk devletini savunur. Laiklik, demokrasinin teminatıdır. Ak parti, laikliği her türlü dini inanç karşısında devletin tarafsızlığı olarak görür. Laiklik, bireyi değil, devleti sınırlayan bir anlayıştır. Laiklik toplumsal barışın temel ilkesidir.

Ak partisi, piyasa ekonomisinden yanadır. Küreselleşmenin risklerini, faydalarıyla dengelemeyi amaçlar. Devleti, ekonomideki işleri düzenleyici, denetleyici olarak tanımlar. Toplum içindeki farklılıkların zenginlik olarak kabul edilmesini benimser.

'Eğitimde ayrım olmaz'

Hiçbir ayrım ve kısıtlamaya tabi tutulmadan herkesin yetenek ve ilgileri doğrultusunda eğitim almasını hedefler. Özgür ve sorgulayıcı bir eğitimden yanadır. Dini eğitimi kişilerin kendi isteklerine bırakır. Eğitimde özelleştirmeden yanadır.

Sağlık hizmetlerinin süratli yerine getirilebilmesi için yerelleşme ve özelleşme yanlısıdır. "
Ecevit DSP'li bakanları topladı

DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, partili bakanlarla bir araya geldi. Başbakanlık Merkez Binası'nda, dün gerçekleşen toplantıya Ankara dışında olan Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in dışında, DSP'li bakanların tamamı katıldı.

Toplantıda; milletvekillerinin kırsal alanda yaptıkları çalışmalar ile bakanların icraatları masaya yatırıldı. Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, toplantı çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: "Toplantıda sayın Başbakanımız bizim grubumuzun milletvekillerinin kırsal alanda yaptıkları çalışmalarla ilgili, değerlendirmelerle ilgili bilgiler sundu." ANKARA (Zaman)| Ana Sayfa | Haberler | Ekonomi | Dış Haberler | Politika | Kültür Sanat | Spor | Yazarlar | Haber İndeksi | Hodri Meydan |

Copyright© 1995-2000 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:
+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: zaman@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.