Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Strateji Tüketici Masası

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 
 Okur Hattı
 Basın Özetleri
 Abonelik
 
 

Soğuk değil sahipsizlik öldürdü

İstanbul Aksaray’da bir parkta soğuktan donarak hayatını kaybeden 15 yaşındaki Sefa Göbel’in cenazesi gözyaşları arasında Küçükçekmece Kanarya Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cenaze törenine baba Faruk Göbel katılmadı. Mahalle arkadaşlarına göre 1,5 yıldır sokaktan kurtarmaya çalıştıkları Sefa, yüzüne kapanan kapılar yüzünden öldü. Donarak ölmese bile bir gün bali yüzünden ölecekti. “Ölümü kurtuluşu oldu.” diyen arkadaşı Serhat Akman’a göre kendi halinde zararsız bir çocuktu Sefa. Sekiz yıllık arkadaşı Fatih Berberoğlu’na ise “Askere gittiğimde bana harçlık gönderirsin.” diyecek kadar hayatı seviyordu. Sefa Göbel’in kız kardeşi Merve Göbel, gözyaşları içinde ağabeyinin babasının sorumsuzluğu yüzünden öldüğünü söyledi.Cenaze törenine baba Faruk Göbel katılmadı. Mahalle arkadaşlarına göre 1,5 yıldır sokaktan kurtarmaya çalıştıkları Sefa, yüzüne kapanan kapılar yüzünden öldü. Donarak ölmese bile bir gün bali yüzünden ölecekti. “Ölümü kurtuluşu oldu.” diyen arkadaşı Serhat Akman’a göre kendi halinde zararsız bir çocuktu Sefa. Sekiz yıllık arkadaşı Fatih Berberoğlu’na ise “Askere gittiğimde bana harçlık gönderirsin.” diyecek kadar hayatı seviyordu. Sefa Göbel’in kız kardeşi Merve Göbel, gözyaşları içinde ağabeyinin babasının sorumsuzluğu yüzünden öldüğünü söyledi.

Anne Hatice Göbel, eşinin kendisini iki yıl önce terk ettiğini, başka bir kadınla yaşadığını belirterek, “Eşim Faruk Göbel, Sefa’yı yanına aldı. Ancak Sefa dayak yediği için sürekli yanımıza geliyordu. Babası onu zorla gelip bizden alıyordu. Başarılı bir öğrenci olmasına rağmen, bu sorunlar sebebiyle ortaokul 2. sınıfta okulu bıraktı. Sefa en son bayramda benim yanıma geldi. Bayramlıklarını verdim; ancak tekrar babasına dönmek istediğini söyledi. Oğlumun tek katili babasıdır.” diye konuştu. Sefa’nın dayısı Suat Yeşilkaya da babanın Türk Telekom’da çalıştığını, defalarca aramasına rağmen çocuğuna sahip çıkmadığını dile getirdi. Sefa Göbel’in evlerinin yanındaki muhtarlığın duvarına “Gülü sonuna kadar, Seni ölünceye kadar seveceğim” diye yazdığı ve altına imzasını attığı görüldü. Sefa’nın naaşı cenaze arabasına konurken, soyadı Göbel yerine Yeşilkaya olarak yazıldı. İstanbul Valisi Erol Çakır, Sefa Göbel olayının münferit olduğunu belirterek, sokak çocuklarının ailelerine ilgi gösterileceğini söyledi. Çakır, “Bizim Taksim’de gezici otobüsümüz var. Hiçbir maddi sorunumuz yok. Bu çocuklar için kapımız sonuna kadar açık. Her türlü isteklerini sonuna kadar karşılıyoruz. Bugüne kadar 4 binin üzerinde çocuğu kontrol altında tutuk. Bu da İstanbul için büyük bir rakamdır.” diye konuştu. Umut Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca, sokaklarda yaşayan insanların mutlaka ilgili yerlere ihbar edilmesi gerektiğini belirterek, “112, 155 numaralı telefonlar, belediye, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Darülaceze veya bize ulaşabilirler.” dedi.

AK Parti, sıklaşan ‘donarak ölümler’ konusuna bir çözüm getirmek amacıyla yasa teklifi hazırlıyor. Taslağı hazırlama görevi, partinin sosyal işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadık Yakut’a verildi.

Fatih Uğur, Nihat Gasgar / İstanbul

04.01.2002


 

Haydarpaşa Garı doğal film platosu oldu

‘12 Dev Adam’ reklam filmi ile yıldızı parlayan tarihî gar, Yılan Hikayesi, Aynalı Tahir, Üzgünüm Leyla ve Yeni Hayatlar dizilerine ev sahipliği yaptı.

İstanbul Haydarpaşa Tren İstasyonu bugünlerde 94 yıllık tarihinde hiç görülmemiş bir ilgiyle karşı karşıya. Ağustos 2001’de Türkiye’de düzenlenen 32. Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın tanıtımı için hazırlanan ‘12 Dev Adam’ reklam filmi ile yıldızı parlayan Haydarpaşa Garı art arda yapılan çekimlerle doğal film platosuna döndü. Beyazperdenin dövüş ustası Jackie Chan de henüz gösterime girmeyen son filminin bir sahnesinin çekimlerini Haydarpaşa’da yaptı. Ticari amaçlı çekimler karşılığında gar kasasına 20 milyar lira girdi. Bu gelir 2000 yılında ise 14 milyar 871 milyon lira olarak gerçekleşti. Garda son 5 ay içinde ‘12 Dev Adam’ filminin dışında Axa Oyak Sigorta, Anadolu Hayat Sigorta ve cep telefonu operatörü Aria’nın reklamları çekildi. Yine Haydarpaşa Garı, Kanal D’nin Yılan Hikayesi, Star’ın Aynalı Tahir, TRT’nin Üzgünüm Leyla ve ATV’nin Yeni Hayatlar dizilerine ev sahipliği yaptı. Bunun dışında 2’si yabancı 5 klip ve 3 ayrı televizyon belgeseli de bu istasyonda çekildi.

Dünya çapında popüler hale gelen Haydarpaşa Garı’nda bir başka olumlu gelişme yolcu trafiğinde yaşanıyor. Gardan Anadolu’ya 2000 yılında 9 milyon yolcu çıkış yaparken bu sayı 2001 yılında 10,5 milyona yükseldi. Bu artışta halkın ekonomik krizden sonra daha ucuz olan trene yönelmesi etkili oldu. Haydarpaşa Garı’nda Aralık 2001’de taşınan yolcu sayısı rekor seviyeye ulaşarak 1 milyon sınırını aştı. 7 yol ve 4 peron bulunan Gar’dan her gün Türkiye’nin 15 şehrine tren seferleri düzenleniyor. Bu ana hat seferlerinin dışında Adapazarı ve Kocaeli Gebze’ye banliyö tren seferleri yapılıyor. Ayrıca haftada bir gün Suriye’nin Şam ve İran’ın Tahran şehirlerine tren kalkıyor. Gar Eğitim ve Basın Halkla İlişkiler Müdürü Kasım Özdemir, özellikle kar yağışının arttığı dönemlerde trene büyük bir yöneliş olduğunu vurguluyor.

Marmara Denizi’nin hemen kıyısında 3 bin 836 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan ve tamamen taş malzeme ile inşa edilen Haydarpaşa Garı’nın projesi iki Alman mimar tarafından çizilmiş. Binada İtalyan ustalar çalışmış. 1906 yılında başlanan inşaat 2 yılda tamamlanmış. Binanın dış cephesinde Adapazarı’ndan getirilen neme karşı dayanıklı olan dekoratif Lefke taşları kullanılmış. Gar misafirhanesinin arkasında, Selimiye Kışlası’nın yapımında büyük emek sarf ettiği için Padişah III. Selim tarafından kışlanın civarındaki semte adı verilen Haydarpaşa’ya ait olduğu belirtilen türbe bulunuyor. Bugün Haydarpaşa’dan Anadolu’ya kalkan trenlerin makinistleri iki düdükten birini, ‘Bizi selametle (uğurla) Haydarbaba’ demek için onun anısına çalıyor. Garın tarihinde üzücü iki olay da yaşanmış. 1. Dünya Savaşı’nın en şiddetli şekilde devam ettiği 1917’de bir İngiliz casusunun düzenlediği sabotaj sonrası Gar binasında depolanan cephane infilak etmiş. Çıkan yangında yüzlerce vagon hasar görmüş. 15 Kasım 1979’da ise Haydarpaşa Dalgakıranı açığında Independanta adlı petrol tankeri infilak etmiş. Tanker 15 gün boyunca yanarken, patlamaların şiddetinden garın renkli vitrayları parçalanmış.

Turhan Bozkurt / İstanbul

04.01.2002


 

Doğalgaz zamlarını kimse üstlenmiyor!

Fahiş doğalgaz fiyatlarının sorumluluğunu hiçbir kurum üzerine almıyor. Enerji Bakanı Zeki Çakan, topu belediyelere atarken, başkanlar BOTAŞ'ı hedef gösteriyor. Doğalgaz faturaları tepki almaya devam ediyor.

Doğalgaz faturaları tepki almaya devam ediyor. Gaz fiyatlarına Ocak 2002 tarihinden itibaren uygulamaya konulan yüzde 5 Akaryakıt Tüketim Vergisi (ATV) ile faturalar bu ay yüzde 5 daha fazla gelecek. Tepkiler üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan faturalarla ilgili sorumluluğun belediyelere ait olduğunu ve BOTAŞ'ın fiyat konusunda üzerine düşeni yaptığını açıkladı. Belediye başkanları ise yaptıkları açıklamada suçlu olarak BOTAŞ'ı gösterdiler. Bu arada, KDV, ATV, dünya petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler ve doların TL karşısında gerilemesi ile gaz fiyatlarında yüzde 25–35 civarında bir indirim imkanı bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, “Fiyatları aşağıya çekmek için bizim teklifimiz, bir yıl önceki fiyatlara geri dönelim. Bu kabul edilirse, fiyatlar üçte bir oranında iner.” dedi.

Bakan Çakan, önümüzdeki hafta doğalgaz kullanımının yapıldığı büyükşehir belediye başkanlarını Ankara’ya davet ederek fiyatlarda indirim yollarını görüşecek. Çakan, doğalgaz fiyatlarıyla ilgili tartışmalara açıklama getirmek için BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı ile birlikte toplantı düzenledi. Bakan Çakan, İran’dan alınan doğalgazın diğerlerinden pahalı olduğunu belirterek, doğalgaz fazlalığı oluşmadığını, bu yüzden indirimle satışa gidilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Çakan, Türkiye’nin Rusya, Cezayir, Nijerya ve Tunus’tan gaz temin ettiğini, İran doğalgazının da devreye girmesiyle oluşacak fazlanın vatandaşa indirimli olarak satılması diye bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Kendilerinin yüzde 10 kâr marjı uygulayarak bu sübvanseyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Çakan, “BOTAŞ’ın da kendine göre maliyetleri var. Türkiye, içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamına zaten yapılan sübvanseler yüzünden gelmiştir. Biz doğalgazda arz-talep dengesini kurduk ve koruyoruz.” dedi.

Kendisinin de yüzde 18’lik KDV oranını yüksek bulduğunu söyleyen Çakan, bunun için Başbakan ile bir görüşme yapacağını da dile getirirken, doğalgazın depolanması ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Şu an doğalgaz temini ve sunumu ile ilgili bir sıkıntı yok. Bunlar devreye girdiğinde piyasayı daha da rahatlatacağız.” Çakan, 7 Ocak Pazartesi günü doğalgaz konusunu görüşmek üzere belediye başkanlarına çağrıda bulunacağını da vurgulayarak, bu toplantıdan sonra vatandaşın beklediği sevinçli haberi vermeyi umut ettiğini de sözlerine ekledi. BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı da, Ankara Büyükşehir Belediyesi Elektrik Gaz Otobüs İşletmesi’nin (EGO) faturalarının incelendiğinde doğalgaza uygulanan oranın yüzde 45’in üstüne çıkıldığının görüleceğini kaydetti. Bildacı, doğalgazın ucuzlaması için EGO’ya tavsiyelerde bulunarak:

“EGO, sabit hizmet ücretini diğer dağıtım kuruluşlarına paralel düşürmeli. Diğer yatırımlarını doğalgazdan elde ettiği kârla sübvanse etmekten vazgeçmeli. Zaten bu yıl içinde geçilecek uygulama ile doğalgazın kendi defteri tutulmaya başlanacak.” dedi.

Doğalgaz faturalarında tartışmalar sürerken, gaz tüketimi giderek azalıyor. Türkiye’de doğalgaz alımında tekel konumunda bulunan BOTAŞ gaz anlaşmalarını, “al ya da öde (Take or pay)” anlaşmaları ile yaptığı için gazı tüketemezse de parasını ödemekle yükümlü bulunuyor.

ZAMAN, dünya petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve Türkiye’de dolarda yaşanan gerilemeye paralel doğalgaz fiyatlarının düşürülmesi konusunu gündeme taşımıştı. BOTAŞ gaz fiyatlarını son olarak 1 Kasım 2001 tarihinde belirlerken, bu tarihte 1 milyon 580 bin lira civarında olan dolar kuru, 1 milyon 435 bin liraya geriledi.

Ramazan Solak, İsmail Altunsoy / Ankara İstanbul

04.01.2002


 

Bumin: Başsavcı yetkisini aştı

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, savcılık görevini yürüttüğü mahkemeyi, yetkilerini aşarak kendine göre neden ve amaçlarla uyaramaz."

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, HADEP ve AK Parti ile ilgili davaların ‘ivedilikle’ sonuçlandırılmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’na sert tepki gösterdi. Bumin, ‘’Kanadoğlu’nun savcılık görevini yürüttüğü mahkemeyi, yetkilerini aşarak kendine göre neden ve amaçlarla uyarma görevi bulunmamaktadır.” dedi. Bumin, Anayasa Mahkemesi başkan ve üyelerinin görevlerini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiç kimsenin hatırlatmasına, telkinine ve tavsiyelerine gerek duymadan aynı kararlılık ve özenle sürdüreceğini vurguladı. Dün Anayasa Mahkemesi’nde, oybirliği ile yazılan cevap metnini gazetecilere okuyan Bumin, Kanadoğlu’nu anayasal çizgide kalmaya çağırdı. HADEP ve AK Parti davalarının, geciktirildiği eleştirilerinin haksızlığını savunan Bumin, hiç kimse veya organın, kaynağını Anayasa’dan almayan bir devlet yetkisini kullanamayacağına işaret etti.

Başsavcı’nın söz konusu davaların sürecine ilişkin bilgileri Yüksek Mahkeme’den temin edebileceğine dikkat çeken Bumin, Kanadoğlu’nun bu yolu takip etmek yerine, konuyu kamuoyu önünde tartışmaya açmasını eleştirdi.

Bumin, “Bu durum, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın işlerin hızlandırılması dışında bir amaçla davrandığını düşündürmektedir.” değerlendirmesinde bulundu. Bumin, HADEP davasının bugüne kadar sonuçlandırılamamasının sebebini ise, şöyle açıkladı: “DGM’lerde görülmekte olan geniş kapsamlı ve çok sanıklı davalara ait iddianamelerdeki olaylar, bu davada da delil olarak gösterilmektedir. Bu durum göz ardı edilerek davanın geciktirildiğinin ileri sürülmesi, başsavcılık makamının sorumluluğu ve ağırlığı ile bağdaştırılamamıştır. Ceza usul hukuku uygulamalarında bugüne kadar görülmemiş biçimde mahkemeyle savcısı arasındaki olağan yazışma düzeni içinde değerlendirilebilecek bir istemin basına açıklanması, kimi hukuksal kaygıların ötesinde görülmüştür.”

Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Başsavcı’nın yazısı, işlerin hızlandırılması dışında bir amaçla davrandığını düşündürmektedir, dediniz, bu amaç nedir?” diye sorması üzerine, Bumin şu karşılığı verdi: “Anlaşılamamıştır. Siz biliyorsanız bize söyleyin. Amacın işlerin hızlandırılması olmadığı, toplantımızda oybirliğiyle kabul edilmiştir. Bunun altında bir başka neden varsa, o da tarafımızdan bilinmiyor.”

Yazıyı göndermeden önce Kanadoğlu ile görüşmediğini vurgulayan Bumin, “Ben, mahkeme başkanı olarak isterdim ki çok değişik vesilelerle bir araya geldik, bana hatırlatılsın isterdim. Ne öncesinde ne de sonrasında kendisi böyle bir arzu duymadı.” dedi. Bumin, HADEP ve AK Parti hakkındaki davaların ocak ayının ikinci yarısında ele alınacağını sözlerine ekledi.

Bu arada, Anayasa Mahkemesi, SP Genel Başkanı Recai Kutan’ın kapatılan Fazilet Partisi’nin Genel Başkanı sıfatıyla ‘FP’nin kapatılmasına ilişkin kararının kaldırılması’ istemini oybirliğiyle reddetti. Kutan, Anayasa’nın 69. maddesinde yapılan değişikliği gerekçe göstererek, Türk Ceza Kanunu’nun 2 ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun (CMUK) 402’nci maddelerine göre FP’nin kapatılma kararının kaldırılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Ankara, Zaman

...

04.01.2002


 

Yıldırım: Artık çalışma zamanı

Fenerbahçe’de Lorant devri dün resmen başlarken, Başkan Aziz Yıldırım, Mustafa Denizli’ye göndermelerde bulundu. Denizli döneminde takımın iyi çalışmadığını dile getiren Yıldırım, bu eksikliğin kendilerini yeni bir hoca aramaya ittiğini belirtti.

Fenerbahçe’de Mustafa Denizli’den boşalan teknik direktörlüğe Werner Lorant dün resmen getirilirken Başkan Aziz Yıldırım ilginç açıklamalarda bulundu. Mustafa Denizli dönemini ima ederek takımın iyi çalışmadığını belirten Yıldırım, alınan kötü sonuçlar ve mücadeleden yoksun futbolun kendilerini yeni hoca arayışına ittiğini söyledi.

Lorant’ın kariyeri olmadığı yönünde basında çıkan eleştirilere değinen Yıldırım, Fenerbahçe’de Werner Lorant’la birlikte yeni bir döneme başladıklarını kaydederek, “İsme ve kariyere göre değil, takımın ihtiyacına göre teknik direktör getirdik. Görüştüğümüz 5–6 hoca arasından yönetim olarak Lorant üzerinde karar kıldık.’’ dedi.

Fenerbahçe’nin ihtiyacına göre bu kararı verdiklerini ifade eden Başkan Yıldırım, “Takımımız iyi çalışmıyordu. Saha içinde mücadele etmemesi ve iyi neticeler alamaması eksiklerimizdi. Bu sorunları çözecek bir hoca aradık. İsme ve kariyere göre bir teknik direktör getirmedik. Lorant’ın bu sorunları çözebileceğine inanıyoruz.’’ açıklamasını yaptı.

Medyadan da bir ricada bulunarak, Lorant’ın geçmiş kariyeri ile değil gelecekte yapacakları konusunda yorum yapmalarını isteyen Yıldırım, bu konuda örnek olarak kariyeri olmayan Milne’nin Beşiktaş’ı, Birch’in de G.Saray’ı yıllarca üst üste şampiyon yaptığını hatırlattı.

Sarı–Lacivertli kulüp, Werner Lorant ile 2 yılı opsiyonlu olmak üzere 2,5 yıllık sözleşme imzaladı. Yıl sonuna kadar geçerli olacak olan sözleşme sonunda iki taraf da birbirinden memnun kalırsa anlaşma 2 yıl daha uzatılacak.

Bu arada F.Bahçe’nin yeni Teknik Direktörü Werner Lorant, Sarı–Lacivertli kulüpten şu an için transfer talebinde bulunmadığını söyledi. Yönetimin desteğiyle iyi bir hazırlık geçirerek başarıya ulaşacağına inandığını belirten Alman teknik adam, öncelikle elindeki oyuncuları görmek istediğini bildirdi. Futbolcuların bazılarını isim olarak tanıdığını kaydeden Lorant, “Ben, gelir gelmez oyuncu isteyen biri değilim. Elimdeki oyuncuları tanımam ve onların durumlarını görmem gerekli. Ancak ondan sonra ihtiyaç varsa transfer isteyebilirim.” dedi.

Lorant, önlerinde hazırlık için kısa bir süre olduğunu ve bu süreyi iyi değerlendirmeleri gerektiğini de dile getirerek, “Kısa zamanda çok yüksek konsantrasyona ulaşmamız lazım. Fazla zamanımız yok. Bir an önce takımın başına geçmek istiyorum.” diye konuştu.

Werner Lorant, kendisi hakkında çıkan “Hakemlerle kavga ediyor. Yıldız futbolcuları sevmiyor.” biçimindeki haberlerin ise gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Mahmut Bürkük / İstanbul

04.01.2002


 

Kar yağdı hayatımızın
seyri değişti

Kar yağışı bütün yurtta hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yağışla birlikte hayatın seyri de değişti. Havaalanlarında uçaklar kontrollü bir şekilde kaldırılırken, İMKB’de 1. seans iptal edildi. Üniversiteler başta olmak üzere birçok okul tatil edilerek eğitime bir gün daha ara verilmiş oldu.

Meteoroloji yetkilileri, vatandaşları gün boyu devam edecek olan yağışlara karşı araçların zincirsiz trafiğe çıkmaması yönünde ikazda bulunurken, İSKİ de muhtemel dona karşı su saatlerinin muhafaza altına alınmasını tavsiye ediyor. Şehirlerarası otobüslerin çoğunun yola çıkamadığı İstanbul'un yanı sıra Ege ve Akdeniz de kara kışa teslim oldu. Binlerce köy yolu ulaşıma kapandı.

Uçaklar kontrollü şekilde kaldırılıyor

Yoğun kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı’nda saat 09.00’dan itibaren uçakların iniş ve kalkışları bir süre durdurulmuştu. Öğleye doğru Atatürk Havalimanı’nda uçakların iniş ve kalkışları kontrollü bir şekilde yapılmaya başlandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden (DHMİ) alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı’nda görüş mesafesi bir kilometreye kadar düşerken, apronda kar kalınlığı da 10 santimetreyi buldu. Türk Hava Yolları’nın sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı’na inmesi gereken Malatya ve İzmir’den gelen uçakların pist şartlarının uygun olmaması nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı’na indiği bildirildi.

İMKB’de 1. seans iptal edildi

İstanbul’daki yoğun kar yağışı nedeniyle İMKB’de 1. seans iptal edildi. Kar yağışına bağlı olarak Borsa’daki işlemlere saat 14.00’de ikinci seansla yeniden başlanması bekleniyor.

"Sürücüler mutlaka zincir taksın"

Karayolları yetkilileri, sürücüleri, karlı ve buzlu kesimlerde mutlaka zincir takmaları konusunda uyarıyorlar. Kar yağışı ve buzlanmanın 24 saat süreceği bildirilen Akdeniz'de, ekiplerin buzlu kesimleri sürekli tuzladığı, ancak devam eden kar yağışı ile hava sıcaklığının eksi 4 derecenin altına düşmesiyle tuzun etkisinin kalmadığını vurgulanıyor.

Vapur, İETT ve Halk Otobüslerinin seferleri durduruldu

İstanbul’da kar yağışı nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, bazı bölgelerde İETT ve Halk otobüsü seferleri yapılamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı yaptığı açıklamada, ilde etkili olan kar yağışının kent içi ulaşımı olumsuz etkilediğini belirterek, trafikte çok ciddi sıkıntıların yaşandığını bildirdi. Özellikle trafiğin yoğun seyrettiği bölgelere müdahalede güçlük çekildiğinin ifade edildiği kentte E-5 kilitlenmiş durumda. TEM’de ve TEM’in bağlantı yollarında trafik çok yoğun. Bu bölgelere ikinci bir müdahale yapılamıyor.

Okullar tatil edildi

Okulların tatil edilmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Milli Eğitim Müdürlüğü, yoğun kar yağışı dolayısıyla kararından vaz geçerek ilk ve orta dereceli okulları tatil etmek zorunda kaldı.

Bahçeşehir, Fatih ve Koç üniversitelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Gün boyu devam edecek

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Saffet Sarı da, gündoğumu ile birlikte etkili olan kar yağışının gün boyunca ve gece etkisini sürdüreceğini bildirdi. Yerde birikinti oluşturacağından dolayı hareket halinde olan ve araç kullanan insanların kış şartlarına uygun hareket etmelerini isteyen Sarı, “Yağış yer yer karayollarında, özellikle de viyadüklerde şiddetli rüzgarla birlikte tipiye dönüşecek. Sürücüler bunu dikkate alsınlar” dedi.

Şehirlerarası otobüslerin çoğu yola çıkamıyor

İstanbul’u etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle kentteki ana arterler ile çevre yollarında ulaşımın güçlükle de olsa sağlandığı, ara yolların ise büyük bölümünün kapalı olduğu bildirildi. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri, sabah saatlerinden itibaren İstanbul’u etkileyen kar yağışının, kentte trafiği büyük ölçüde aksattığını kaydettiler. Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ana arterler ile çevre yollarında ulaşımın güçlükle de olsa sağlandığını ifade eden yetkililer, ara yolların ise büyük bölümünün kapalı olduğunu bildirdiler. Yetkililer, Büyükçekmece-Beylikdüzü bağlantı yolunda araçların zincirli olsalar dahi rampayı çıkamadığını ifade ederek, vatandaşları bu yolu kullanmamaları konusunda uyardı. Sabah saatlerinden itibaren kentte çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası da meydana geldi.

Bu arada, Esenler’deki Büyük İstanbul Otogarı’ndan bu sabah planlı olarak hareket edecek olan şehirlerarası yolcu otobüslerine, sadece zincir takmaları halinde otogardan çıkış izni veriliyor. Otogar yetkilileri, yolcuların Esenler’e ulaşamaması nedeniyle, şehirlerarası otobüslerin yarıdan fazlasının yola çıkmadığını kaydettiler. Öte yandan, TDİ Şehir Hatları İşletmesi vapurları ile İETT otobüs seferlerinin yapılamaması nedeniyle Avrupa ve Anadolu yakaları arasındaki ulaşımda vatandaşlar, Üsküdar-Beşiktaş ve Üsküdar-Kabataş hattında çalışan büyük yolcu motorlarını kullanıyor.

Karayollarında durum

Karayollarının bazı kesimleri kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Pınarbaşı-Kaynar-Şarkışla, Dereli-Şebinkarahisar, Erzurum-Çat-Karlıova, Ardahan-Şavşat, Karayazı-Elmalıdere, Şarkışla-Kaynar, Sivas-Yıldızeli ayrımı, Direkli-Bedirli-Hanlı, Kangal-Divriği yolları kar ve tipi nedeniyle, İspir-Yusufeli yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Çeşme-İzmir devlet yolunun 36. kilometresindeki Karaburun Kavşağı’nda sürdürülen kavşak düzenleme çalışmaları nedeniyle sürcülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Silifke-Taşucu yolundaki yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanıyor.

Ege ve Akdeniz de kara kışa teslim

Ege Bölgesi’nin turizm merkezlerinden Kuşadası’na 9 yıl aradan sonra ilk kez kar yağdı. İlçede sabah başlayan kar, merkezde birkaç santimetrelik kalınlığa ulaşırken Kuşadası-Söke karayolunun ve Kuşadası’nı Çamlık Köyü’ne bağlayan Atatürk Yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapandığı belirtildi.

Yoğun kar yağışı Batı Akdeniz yöresinde de etkili oluyor. Sahil bandından 30 kilometre iç kesimlerdeki bütün karayollarında ulaşımın aksamasına neden olar yağışlardan dolayı Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 16 ekibin tamamı göreve sevk edildi ve aralıksız olarak kar küremesi ve tuzlaması yapılıyor.

Binlerce köy yolu ulaşıma kapandı

Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı, birçok köy yolunun da kapanmasına vesile oldu. Denizli'de Merkez, Çameli ve Tavas ilçelerinden sonra Acıpayam, Babadağ, Kale, Buldan, Çal, Bozkurt ve Beyağaç ilçelerinde de kar yağışı nedeniyle okulların 1 gün tatil edildi. 15 greyder ve 2 kar makinesiyle ulaşıma kapanan yollar açılmaya çalışılırken, Denizli-Acıpayam karayolundaki Cankurtaran mevkiinde buzlanma nedeniyle ulaşım tek şeritten sağlanıyor.

Afyon’un Dinar, İzmir’in Bergama ve Kınık ilçelerinde de ilköğretim okulları ve liselerde eğitime bir gün ara verildi.

İzmir’in Selçuk İlçesi’ne yıllar sonra ilk kez bu sabah kar düştü. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Selçuk’ta çoğunluğunu yabancı uyrukluların oluşturduğu turistler, Efes antik kentini ve Bülbüldağı’ndaki Meryemana Evi’ni kar yağışı altında ziyaret ediyorlar. Turistler, Efes’te kar yağışı altında fotoğraf çektiriyorlar.

Erzurum'da dün sabah başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle bölgede ulaşıma kapanan bin 110 köy yolunun açılması için yapılan çalışmalar, tipi nedeniyle sonuç vermedi. Güne bin 260 kapalı köy yoluyla başlayan karla mücadele ekiplerinin ulaşıma açmayı başardığı yollar ise fırtına ve tipi nedeniyle tekrar kapanıyor.

Samsun’da halen 453 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Samsun merkez ve ilçelerindeki ilköğretim okulları ve liseler daha önce alınan kararla tatil edilmişti. Bu arada, Samsun-Ankara karayolunun bazı kesimlerinde buzlanma nedeniyle ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor.

Kar yağışının yüksek kesimlerde aralıklarla devam ettiği Sinop’ta ise 97 köy yolunu ulaşıma açma çalışmaları sürdürülüyor.

Amasya’da da 70 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunması nedeniyle il merkezi ile Taşova merkez haricindeki tüm okullarda pazartesi gününe kadar eğitim ve öğretime ara verildi.

Ordu’da ise halen 123 köy yolunun ulaşıma kapalı bulunduğu bildirildi.

Sivas-Kayseri karayolunun Hanlı ve Koyuncu, Tokat karayolunun Çamlıbel ve Kızıleniş, Ankara karayolunun Seyfebeli, Malatya karayolunun Yağdonduran mevkilerinde aşırı buzlanmadan dolayı ulaşım güçlükle yapılıyor.

İki günden beri aralıksız yağan kar yağışı ve fırtına nedeniyle Siirt-Pervari arasındaki ana hat elektrik tellerinin kopması sonucu ilçe merkezi ve 36 köye iki gündür elektrik verilemiyor. Elektriklerin verilememesi nedeniyle okullardaki kaloriferlerin çalıştırılamadığı ve okulların bir gün süreyle tatil edildiği bildirildi. TEDAŞ ekipleri arızanın giderilmesine çalışıyor.

Kar yağışından Zonguldak’ın ilçelerinden kapalı merkez, Ereğli ve Alaplı’daki 29 köy yolundan 23’ü, Bartın’ın Ulus ve Kurucaşile İlçesi’nde 8 köy yolundan 5’i, Karabük’ün de Ovacık İlçesi’nde 30 köy yolundan 30’u ulaşıma açıldı.

Adana’nın Tufanbeyli İlçesi’nde, kent merkezinde kar kalınlığı 50 santimetre, köylerde ise bir metreye ulaştı. Kar yağışı sonucu, 33 köyden 25’inin kent merkezi ile ulaşımı kesildi, çok sayıda elektrik direğinin

Isparta’da bu sabaha karşı başlayan yoğun kar yağışı yüzünden, il merkezi ile Aksu İlçesi’nde ve Burdur’un Bucak İlçesi’nde ilköğretim okulları ve liseler 1 gün tatil edildi.

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Kentin Avrupa yakasında etkili olan kar yağışı nedeniyle, trafikte yoğun sıkışıklık yaşanırken, yüksek bölgelerdeki ana arterlerde de zaman zaman buzlanmalar görülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdağan, İstanbul’da kar yağışının sabah 07.00’den itibaren özellikle yüksek bölgelerde etkili olduğunu dile getirerek, tuzlamalara rağmen bazı bölgelerde buzlanmaların devam ettiğini bildirdi.

aa

04.01.2002


 

Jordan, rekoru Chicago’da arıyor

Jordan, Bulls önünde 30 bin sayısını arıyor. Chicago Bulls formasıyla 13 sezonda toplam 29.277 sayı atan Michael Jordan, Wizards’la eski takımı karşısında 30 bininci sayısını arayacak.

Toplam 29.985 sayısı olan Jordan, bu gece Bulls’a 15 sayı atarsa Wilt Chamberlain, Karem Abdul Jabbar ve Karl Malone gibi 30 binler kulübüne girip, NBA tarihine adını yazdıracak.

North Carolaina Üniversitesi’nde oynarken NBA istatistikçilerini kendine hayran bırakmayı başaran Michael Jordan, 1984 yılında Chicago Bulls tarafından draft edilerek rüya lige ilk adımı atmıştı. Bulls forması altında 1990–91 sezonunda ilk şampiyonluğunu yaşayan Jordan, 1991–92 ve 92–93 sezonlarında da aynı başarıları tekrarlayıp, beyzbol sporunu tercih ettiğini açıklayarak herkesi hayal kırıklığına uğratmıştı. Jordan’sız geçen iki sezonunda sefilleri oynayan Chicago Bulls, efsaneyi tekrar döndürebilmek için 120 milyon doları gözden çıkartmıştı. Ne var ki yıldız basketbolcu da hem Bulls’un düşüşünü engellemek hem de astronomik transfer ücretini değerlendirmek için 1995–96 sezonunda tekrar parkelere döndüğünü açıkladı ve o sezonun sonunda şampiyonluk kupası yine Chicago’ya geldi. Ve sonrasında üst üste iki sezon daha Bulls NBA şampiyonu olmuş, Michael Jordan da 1996 ve 1998 yıllarının All Star maçlarında MVP (En Değerli Oyuncu) seçilmişti. Ancak Jordan, şampiyonlukla noktalanan 1998 yılının sonunda NBA’deki grevi bahane ederek basketbolu bıraktığını açıklamıştı. Onun bu bırakışları, basketbolun Jordan’ı sevdiği kadar Onun bu sporu sevmediği yönünde değerlendirildiyse de, efsane basketbolcu büyük bir sürpriz yapıp bu sezon başında Washington Wizards formasıyla tekrar NBA’e döndü. NBA’de 13 sezon Chicago Bulls forması giyen ve bu süre içerisinde oynadığı 1120 maçta tam 29 bin 277 sayı atan Michael Jordan, bu sezon 29 maçta Wizards adına attığı 708 syıyla 30 binler kulübüne girmeye çok yaklaştı. Bugüne kadar Bulls formasıyla yıldızını parlatan Jordan, üç sezon aradan sonra Chicago United Ceter’a çıkacak. Efsane basketbolcu, yarın gece Bulls–Wizards maçında 15 sayı daha atarsa 30 bininci sayısına ulaşacak ve Wilt Chamberlain, Kareem Abdul Jabbar ve Karl Malone’un girdiği kapıdan 30 bin sayı barajını aşan dördüncü oyuncu olacak.

Serkan Akcan

04.01.2002


 

Köylü kızlar tenis oynayıp bilgisayar öğreniyor

Van’ın Muradiye ilçesinde açılan öğrenim merkezine devam eden 415 bayan kursiyer, okuma yazmanın yanı sıra masatenisi, bilgisayar, İngilizce ve internet öğreniyor. Hafta içi devam eden kurslara, civar köylerden gelen genç kızlar da katılıyor

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ile Van’ın Muradiye ilçesinde açılan bayanlara yönelik öğrenim merkezine, 6 köyden ve ilçe merkezinden 415 kişi devam ediyor. Kursiyerler, okuma ve yazmanın yanı sıra masatenisi, bilgisayar, internet ve İngilizce öğreniyorlar.

Öğrenim merkezi 1 yıldır faaliyet gösteriyor. Hafta içindeki kurslara ilçe merkezinden ve Karahan, Köşk, Yumaklı, Yalındüz, Açıkyol, Ünseli köylerinden 14 ile 50 yaşları arasında toplam 415 kız ve kadın katılıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Muradiye Kaymakamı Ali Bilmez, ilköğretim çağını geçirmiş kızlar ve kadınların yeniden okumasını sağlamak için bu öğrenim merkezini açtıklarını belirterek şunları söyledi: “Burada 350 kız açık ilköğretime, 65 kız ise açık liseye kaydını yaptırdı. Okuldan farklı olarak kızlarımız yüz yüze eğitim görüyor. Hem de bölgemizde sosyal yaşamın dışına itilmiş kadın ve kızlarımız için kültür merkezi olarak kullanılıyor. Kızlar ve kadınlarımız gelip burada masatenisi oynuyor, bilgisayar öğreniyor, internete giriyor, İngilizce öğreniyor.”

Temel amacın kadınlar arasında dayanışmayı ve sosyal hayatta hak ettikleri yerleri almalarını sağlamak olduğunu kaydeden Kaymakam Bilmez, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Berdel, başlık parası, süt parasıymış, bu tür yanlış gelenekleri kızlarımız değiştirmek istiyorlar. Biz de onların önünü açmaya çalışıyoruz. Komşu köyünü ve köyün diğer evlerini görmeye imkânı olmayan kadın ve kızlarımız buraya gelip bu imkanlarla tanışıyorlar.”

Açık ilköğretimde gönüllü öğretmenlik yapan Nezaket Birgül, kursa ilginin yoğun olduğunu belirterek, “Ben burada gönüllü öğretmenlik yapıyorum. Tatil ve yaz aylarında hafta içinde 4 ile 5 saat arası ders, yaz aylarında ise tüm gün İngilizce dersi veriyorum. Kursa ilgi büyük. Kursiyerler istekli ve azimliler. Çoğuna eğitim fırsatı verilmemiş.” dedi. Öğrenim merkezine gelerek bilgisayar, masatenisi ve İngilizce eğitimi alan Açıkyol köyünden Ayfer Alpdoğan, kursun köy ortamından çok farklı olduğunu anlatıyor: “Bize ilkokul, ortaokul, lise fırsatı tanımadılar. Şimdi bu fırsatı burada bulduk. Burada ilk defa masatenisi gördüm ve oynadım. Okuma yazmayı ilerlettim.”

M. Alihan Hasanoğlu / Van

04.01.2002


 

İki aylık bebek doğduğu hastanede rehin tutuluyor

İki ay önce cezaevinde yatan annesi tarafından dünyaya getirilen bebek, doğum masrafları ödenmediği için İzmir Behçet Uz Hastanesi'nde rehin bekletiliyor.

Kağıt toplayıcılığı yaparak geçimini temin etmeye çalışan 18 yaşındaki Sevilay K. bilgisayar hırsızlığı olayına karıştığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı. Hırsızlık Büro’da sorgulandıktan sonra adliyeye sevk edilen Sevilay K., tutuklanarak Buca Cezaevi’ne gönderildi. İkinci bebeğine 7,5 aylık hamile olan genç kadının sancıları arttı. Cezaevi günlerinin ilk haftasında genç kadın Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne oradan Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yoğun bakıma alınan Sevilay K. erken doğum yaparak bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Doğum sonrası Sevilay K. cezaevine, bebek de Behçet Uz Çocuk Hastanesi Yeni Doğan Bebekler Servisi’ne götürüldü. Bebeği hastaneden çıkartmak isteyen aile yakınlarına 1 milyar 982 milyon liralık fatura çıkartıldı. Dede Hüseyin K. faturayı ödeyemeyince Bornovo Kaymakamlığı’na başvurdu. Kaymakamlık başvuruyu değerlendirdi. Yardım için resmi nikah gerekiyordu. Cezaevindeki Sevilay K. ve eşi Şevki K.’nın alelacele resmi nikahları kıyıldı.

Bunun üzerine Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bebeğin masraflarının karşılanması için bir yazı gönderdi. Bu süre içinde bebek hastanede kaldı. Bu olaylar esnasında aradan bir ay geçti. Anne Sevilay K. da cezaevinden tahliye edildi. Genç anne hastaneye alınmadı. Bebeğini 15 günün sonunda uzaktan görebildi. Behçet Uz Çocuk Hastanesi yetkilileri, bebeğin hastaneden çıkartılabilmesi için paranın bir kısmının yatırılması gerektiğini veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yapacağı bir miktar yardımla ailenin bebeğine kavuşabileceğini belirtti.

İsa Sezen / İzmir

04.01.2002


 

Siyami Ersek Hastanesi hizmete açıldı

Siyami Ersek Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin ek binası, Sağlık Bakanı Osman Durmuş tarafından hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından açılışı yapılan hastane, bir türlü hizmete girememişti.

Binanın inşaatını yapan Belçikalı firma İLPA SA, anlaşmazlık nedeniyle teslimatı yapmayınca, İstanbul Defterdarlığı tarafından malzeme tespiti yapılarak binanın hizmete girmesi sağlandı.

Bakan Durmuş, hastanenin büyük bir borç yükü içinde olduğunu ifade ederek, yeni binada öncelikli olarak paralı hastaların tedavi görmesinden yana olduklarını kaydetti. Yurtdışına tedavi için gitmek isteyen paralı hastaların bu hastaneyi tercih etmesini isteyen Durmuş, yurtdışına kalp ameliyatı için giden hastaların 600 milyar lira harcadığını ve daha kalitesiz bir hizmet aldığını dile getirdi. Bakan Durmuş, hastanenin açılmaması için hastane yönetimine baskı yapıldığını da sözlerine ekledi. Bir yıl gecikmeyle hizmete giren hastanenin 12 trilyon lira maddi kaybı olduğu belirtiliyor.

Abdullah Dirican / İstanbul

04.01.2002


 

Gürsu halkın sorunlarını dinleyecek

Emniyet Müdürü Özdemir Gürsu, bugün Polis Evi’nde düzenleyeceği huzur toplantısı ile vatandaşlarla bir araya gelerek ilin asayiş ve trafik sorunları hakkında bilgi alacak.

Göreve geldikten sonra sorumlu şube müdürlerinden ilin asayiş sorunları hakkında bilgi alan Emniyet Müdürü Gürsu, bugün emniyet müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin de katılımıyla saat 13.30’da Erzurum Polis Evi Düğün Salonu’nda muhtar, esnaf ve oda başkanlarıyla bir araya gelecek. İlin trafik ve asayiş olayları ile ilgili olarak vatandaşlar ile bir araya gelecek olan Gürsu, amacının birebir görüşmeler yoluyla sorunları dinlemek ve bunlara çözüm aramak olduğunu kaydetti.

Erzurum, cha / tr

04.01.2002


 

Verem mücadelesine devam edildi

Erzurum’da 2001 yılı içerisinde 151 hasta verem tedavisi gördü. Verem Savaş Eğitimi Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Ali Daştan, 55 yıldır sürdürülen veremle savaş mücadelesinde geride kalan bir yılı değerlendirdi.

2001 yılında 10 bin kişinin Erzurum Verem Savaş Dispanseri’ne baş vurduğunu, bunlardan 7 bin 500’ünün röntgenlerinin çekildiğini belirten Daştan, bu süre içinde 151 hastanın tespit edilerek tedaviye alındığını bildirdi. Erzurum’da bulunan seyyar röntgen ekiplerinin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 8 ilde toplu iş yerleri ile ceza evlerinde 12 bin 700 kişi taradığını ifede eden Daştan, şüpheli bulunan 910 kişinin verem savaş dispanserlerine sevkedildiğini ve sağlık ocakları ile verem savaş dispanserlerinin, aynı dönem içinde 10 bin 500’ü bebek olmak üzere, 13 bin kişiyi BCG aşısı ile aşıladığını dile getirdi. Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde 171 verem hastasının 24 gün süreyle yatırlarak, 208 hastanın ise ayakta tedavi edildiğini, yatan hastaların yüzde 6’sının verem hastası olduğunu belirten Daştan, taburcu edilenlerin yüzde 99’unun tedavi edildiğini kaydetti.

Erzurum, cha / Erzurum, cha

04.01.2002


 

Erzurum’da güneşle soğuk el ele

Erzurum’da dün etkili olan fırtına ve kar yağışından sonra bugün şehir merkezinde güneşli hava hakim olmasına rağmen, bazı il ve ilçelerle olan bağlantılar henüz sağlanamadı.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle önceki gün ve gece şiddetli fırtınaya teslim olan Erzurum şehir merkezinde bugün güneşli ve sıcak hava hakim. 2 gün üst üste yaşanan şiddetli tipi ve kar yağışı nedeniyle evlerine kapanan çok sayıda vatandaş, havanın güneşli olmasını fırsat bilerek cadde ve sokaklara çıkarak, yürüyüş yaptılar. Şehir merkezindeki güneşli havanın aksine Erzurum-Çat, Çat-Karlıova yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Çat, Karayazı, Karaçoban, Hınıs ve Tekman ilçelerine bağlı çok sayıda köy yolu da tipi dolayısıyla kapalı durumda. Karayolları ve Köy Hizmetlerine bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı bulunan ilçe ve köy yollarının ulaşıma açılabilmesi için aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Erurum, cha

04.01.2002


 

20 yıl sonra gördü

20 yıl önce iki gözünü kaybeden kimsesiz ve yaşlı Zeki Türk, yapılan bir ameliyatla yeniden görmeye başladı.

Erzurum Belediyesi’ne bağlı Kimsesiz Yaşlı ve Acezeler Yurdu’nda 10 yıldır barınan âmâ Zeki Türk(64) Mareşal Fevzi Çakmak Askerî Hastanesi’nde geçirdiği ameliyatla yeniden görme yeteneğini kazandı. Yurt Müdürü Sadrettin Hızardere’nin girişimleri sonucu ameliyatla yeniden görmeye başlayan Türk, en çok rengarek çiçeklere bakmayı özlediğini söyledi. Renkli televizyonun ekranı karşısından hiç kalkmadığını da ifade eden Zeki Türk, “Görmek kadar güzel bir şey yokmuş. Artık bütün renkleri, dostlarımın yüzlerini görebiliyorum. Yeniden doğmuş gibiyim”. dedi.

Orhan Yıldırım, Erzurum / tr

04.01.2002


 

Hastaların imdadına kar aracı yetişti

Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan kar yağışı, ErzurumÇat Karayolunu ulaşıma kapatınca yolda mahsur kalan hastaların imdadına kar araçları yetişti. Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Muratçayırı köyünden Necla Aydın (burun kanaması), Bardakçı köyünden Gülpaşa Polat (kalp hastası) Soğukpınar köyünden Necla Selamet (Apandisit) ve Çat’ın Tuzlu Mahallesi’nde yaşayan Aysel Kurt (doğum) isimli hastaların, Erzurum’a hastanelerine ulaştırılmaları için kar araçları devreye girdi.

Hastalara ilk müdahale Çat merkez sağlık ocağında yapılırken, hastalar daha sonra Erzurum’da gelen kar arabasıyla şehirdeki hastanelere sevk edildiler. Bu arada karayolunun kar ve fırtına sebebiyle ulaşıma kapanması üzerine yolda çok sayıda araç mahsur kaldı. Çat ilçesinde 5 şehirler arası otobüs, 1 minibüs, 5 kamyon mahsur kalırken, Çirişli Mevkii’nde ise 3 minibüs, 5 kamyon ayrıca yol boyuncada çok sayıda araç kar sebebiyle mahsur kaldı. Soğuk ve fırtına yüzünden yollarda mahsur kalan yolcular, Pansiyonlu İlköğretim Okulu (PİO) Yurdunda misafir edildiler.

Zeki Çiçek, Çat. cha / tr

04.01.2002


 

Pişkin, veremle savaşta halktan destek istedi

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Alper Pişkin, veremin çok eski zamanlardan beri insanlığı etkileyen günümüzde de etkisini sürdüren enfeksiyon hastalığı olduğunu belirterek dünyada her yıl 8 milyon kişinin hastalığa yakalandığını ve 3 milyon kişinin bu hastalık nedeni ile öldüğünü söyledi.

Pişkin, Veremle Savaş Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada ülkemizde nüfusun 4’te birinin tüberküloz basili ile enfekte olduğunu ve bu enfekte kitleden her yıl 35–40 bin kadar yeni olgu çıktığının tahmin edildiğini, bunların 25 bininin veren savaş dispanserlerince takip edildiğini belirtti. Tüberküloz mikrobunun insan vücudunda yıllarca saklı kalabilme özelliği nedeniyle kontrolünün çok güç olduğunu kaydeden Pişkin, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de konuya olan ilginin azalması ve hastaların tedavi edilmemesi halinde ne gibi ciddi durumların olabileceğinin gözardı edilmesi bu konuda en önemli problemi oluşturmaktadır. Tüberküloz tedavisinde tam bir başarı için halkımızın desteği kaçınılmazdır.”dedi. Hastalığın en çok ailesinde veremli olan çocuklarda ve gençlerde görüldüğünü hatırlatan Dr. Pişkin, şeker hastaları, mide ameliyatı ve böbrek trasplantasyonu geçirenler, aşırı alkol alanlar, ağır işlerde çalışanlar ile, kortiko steroid ve immünosupresif ilaç kullananların hastalığa daha kolay yakalandığını ifade etti. Pişkin geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık döneminde Adana’da 604 yeni vakanın da tesbit edildiğini kaydetti.

Adana, cha / Adana / TR

04.01.2002


 

Şimdi de don tehlikesi başladı

Önce aşırı yağışlar sebebiyle taşan nehir ve dereler binlerce dekar tarım alanını tahrip ederken şimdi de aşırı soğuk sebebiyle don tehlikesi baş gösterdi. Adana İl Tarım Müdürü Fikret Coşkun, aşırı soğuk ve don tehlikesine karşı çiftçileri uyardı.

Son bir ay içinde aşırı yağışlar sebebiyle binlerce dekar ekili tarım alanları sel ve yükselen nehir suları altında kalıp zarar görürken, şimdi de aşırı soğuklar ve don tehlikesi üreticiyi düşündürüyor. Adana İl Tarım Müdürü Fikret Coşkun, aşırı soğuk ve don tehlikesine karşı çiftçileri uyardı. Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada Adana’da gece 10–15 derece arasındaki hava sıcaklığının, yüksek kesimlere kar yağışı olması sebebiyle 0 derecenin altına düşeceğini söyledi. Sıcaklıkların 0 derecinin altına düşecek olması sebebiyle don olayı ihtimalinin arttığına dikkat çeken Coşkun, “Çiftçilerimizin oluşabilecek don olayına karşı limon, portakal, mandalin bahçeleri ile seralarda tedbir almaları gerekiyor. Narenciye bahçelerinde sıcaklık 2 derecenin altına düştüğünde bahçeler zarar görür. Don olayının zararı öncelikli olarak meyvelerde, yapraklarda, dallarda ve ağaçların gövdesinde meydana geliyor. Seralarda da sıcaklık +5 dereceye düştüğünde zarar oluşur.” diye konuştu. Coşkun, don olayına karşı meyvelerde rüzgar yönü dikkate alınarak saman ve araba lastiği yakarak dumanlama, sisleme yapılması, seralarda yağmurlama yapılması, sera içinde soba yakılması gerektiğini söyledi. Seralar da sürekli termometre ile sıcaklık ölçümü yapılarak sıcaklığın kontrol altında tutulmasını isteyen Coşkun, “Bahçede varsa rüzgar pervaneleri çalıştırılarak sıcaklık yükseltilmeli.”dedi. Bu arada meyve ve sebzeleri sular altında kalan köylüler, sular çekilmeden don olayını tehlikesinin baş göstermesi üzerine iyice tedirgin olmaya başladılar. Özellikle portakal bahçelerinin içinden suların çekilmemesi durumunda ağaçları don keseceğini belirten köylüler şimdiden Çukobirlik gibi bazı fabrikalardan çiğit türü malzemeler getirerek sıcaklığın sıfırın altına düştüğü sıralarda bahçe içlerinde yakmak için hazırlık yapıyor.

Ali Akçoban / Adana / TR

04.01.2002


 

Hazro çetesi ağır cezada yargılanıyor

Diyarbakır’da iki işadamı arasındaki alacak davasında, işadamı Ahmet Kaya’yı kaçırarak 480 milyon lirası ile cep telefonunu gasp eden aralarında bir komiser ile uzman çavuşun da bulunduğu sekiz kişilik Hazro Çetesi davası, Adana DGM’nin verdiği görevsizlik kararının ardından sevk edildiği Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Çete davalarının DGM’lerin görev alanından çıkarılmasının ardından Adana DGM’nin görevsizlik kararı vermesi üzerine sevk edildiği Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlayan davanın ilk duruşmasında tutuklu sanıklar haklarındaki iddiaları kabul etmedi. Başkomiser ile Uzman Çavuş’un dışında işadamı Recai Özsözgün ve Hüseyin Korkmaz’ın tutuklu olarak katıldıkları davada ayrıca Ali Şahin, Faysal Ceylan, Ertuğrul Kerem Mısır ve Mehmet Şinasi Akıncı’nın da sanık olmasına rağmen katılmadıkları duruşma yeterli delillerin toplanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Aytekin Gezici / Adana / TR

04.01.2002


 

Odalarda seçim heyecanı

Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı odalarda seçim heyecanı yaşanmaya başladı.

Odalarda 2 yılda bir yapılan seçimler Ocak ve Şubat aylarında yapılacak. 2001 yılı Aralık ayında Ziraat Mühendisleri Odası’nın 1 ay erken yaptığı seçimin ardından Ocak ayı içinde yapılacak seçimlerin büyük bir kısmı 19–20 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek. 2 bin 200’e yakın üyesi bulunan Makina Mühendisleri Odası, 900’e yakın üyeye sahip Elektrik Mühendisleri Odası ile Adana, Osmaniye, Niğde, Gaziantep, İçel ve Hatay’da 507 üyesi bulunan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası seçimlerini 19–20 Ocakta yapacak odalar arasında yer alıyor. Melih Baki’nin başkanlığını yaptığı 100 üyesi bulunan Jeofizik Mühendisleri Odası’ndaki seçim net olmamakla birlikte 19–20 Ocak veya 26–27 Ocak tarihlerinde, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın 3. genel kurulu ise bugün ve yarın yapılacak. 2 bin 800 üyesi ile en çok üyesi bulunan odalardan biri olan İnşaat Mühendisleri Odasında da seçimler 26–27 Ocak tarihlerinde yapılacak.

Osman Balcı / Adana / TR

04.01.2002


 

Tunç: Hükümet gözümüzde bitti

Memur-Sen Adana İl Başkanı Rıfat Tunç, 2001 yılında memurların adeta açlığa mahkum edildiğini belirterek, çalışanların gözünde hükümetin bittiğini söyledi.

Memur–Sen Adana İl Başkanı Rıfat Tunç, 2001 yılında memurların adeta açlığa mahkum edildiğini belirterek çalışanlar gözünde hükümetin bittiğini ve hükümet üyesi partilerin ilk seçimde Türkiye’nin siyasi hayatından silineceğini söyledi. Memur–Sen Adana Şubesi’nde sendika bölge başkanı Mehmet Demirci ve diğer yöneticilerle birlikte 2001 yılının değerlendirmesi yapan Tunç, 2001 yılında memurları sevindirecek hiçbir gelişme olmadığını ve devalüasyon ve zamlarla çalışanların iyice bunaltıldığını bildirdi. Çalışanları açlığa mahkum eden hükümetin ilk seçimde büyük bir ders alacağını ve Türk siyasi hayatından silineceğini iddia eden Rıfat Tunç, “Bizim ne kadar büyük ve güçlü olduğumuzu meydanlarda görmeyenler bunu seçim sandıkları kurulduğunda elbette görecekler. Kendilerine iyilik yapmak için seçim barajlarını kaldırsınlar çünkü mevcut yüzde 10’luk baraja mutlaka takılacaklardır.Bu hükümet bizim gözümüzde bitmiştir.” dedi. Tunç, hükümetin yüzde 20–25 eflasyona göre zam yaptığını oysa Devlet İstatistik Enstitüsü rakamlarına göre enflasyonun yüzde 88.6 olduğunu ve memurun bu zam yükü altında ezildiğini ifade etti.

Murat Toprak / Adana / TR

04.01.2002


 

Tatbikatı oyun gibi seyretti!

4 yaşındaki küçük Mehmet annesi ile teyzesini bıçaklayarak öldüren babasının cinayet tatbikatını oyun gibi seyretti. Önce babasını görüntülemeye gelen habercilerin kameralarıyla oynayan Mehmet babası polislerin kolunda eve girince de ellerini iki yana açarak şaşkınlığını gösterdi.

Geçtiğimiz hafta içinde babası tarafından, annesi ile teyzesi bıçaklanarak öldürülen 4 yaşındaki Mehmet Uygun, ‘polis amcalarının kolunda’ eve getirilen babasına yaptırılan tatbikatı oyun gibi seyretti. 4 yaşındaki Mehmet annesi Semiha ile teyzesi Göknur Kalay’ı bıçaklayarak öldüren babası Refik Uygun’un olay yerinde yaptırılan tatbikatında olan biteni anlamakta güçlük çekerken, daha çok kendisini görüntüleyen gazetecilerle ilgilenmeyi tercih etti. Önceki gün polis tarafından saklandığı evde yakalanan baba Uygun, cinayetin işlendiği eve getirilerek tatbikat yaptırıldı. Burada annesi Gülizar ile kız kardeşlerinin gözyaşları içinde karşıladığı Refik Uygun önce minik yavrusunu öptü ardından olayın meydana geldiği yerde cinayetleri nasıl işlediğini anlattı. Adana’nın yeni Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın talimatı üzerine görüntülenmesine izin verilmeyen cinayet tatbikatının ardından katil zanlısı baba Refik Uygun getirildiği gibi elleri kelepçeli olarak polislerin kolları arasında evden götürüldü. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, küçük Mehmet’in olan biteni anlamadığı ancak polislerin kollarında babası cinayetin işlendiği evlerine çıkarılırken, ellerini iki yana açarak içinde bulunduğu durumu ortaya koydu. Olay geçtiğimiz hafta içinde Adana’nın Yüreğir İlçesi Yavuzlar Mahallesi 30 sokak içerisindeki üç katlı evin en üst katında meydana gelmişti. Baba Refik Uygun, başka erkeklerle birlikte olduğu dedikoduları yapılan eşi Semiha ile bir süre önce aynı nedenle evinden kovduğu baldızı Göknur Kalay’ı beşer yerinden bıçaklayarak öldürmüş ve olay yerinden kaçmıştı.

Aytekin Gezici / Adana / TR

04.01.2002


 

İdris Karael güven tazeledi

Van Demirciler, Tornacılar, Tamirciler ve Elektrikçiler Odası Başkanlığı olağan genel kurulu yapıldı. Oda başkanlığına 155 oyla Dernek Başkanı İdris Karael yeniden seçilerek güven tazeledi.

Van Demirciler, Tornacılar, Tamirciler ve Elektrikçiler Odası Başkanlığı olağan genel kurulu yapıldı. Oda başkanlığına 155 oyla Dernek Başkanı İdris Karael yeniden seçilerek güven tazeledi. Van Beyaz Saray düğün salonunda gerçekleştirilen genel kurula, Van Belediye Başkanı Şahabettin Özarslaner, oda başkanları ile üyeler katıldı. Oluşturulan divan kurulunun ardından, faaliyet raporunu okundu. Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Şahabettin Özarslaner, özellikle işsiz vatandaşlara iş imkanı sağlayan sanayi esnaflarına belediye olarak bütün imkanı seferber ettiklerini belirtti. Daha sonra divan kurulu tarafından dilek ve temennilerde bulunmak için üyelere söz hakkı verildi. Van Demirciler, Tornacılar, Tamirciler ve Elektrikçiler Odası Başkanlığı seçimlerine Fahri Solmaz ve İdris Karael iki ayrı liste ile katıldı. 211 üyenin oy kullandığı seçimlerde İdras Karael 155, Fahri Solmaz 53 oy alırken 3 oy da geçersiz sayıldı. Yönetim kurulu asil üyeliğine İdris Karael, İbrahim Temel, Kurban Atacan, Necmettin Demirkıran, Kadri Eryılar, Süleyman Kalay, Şefik Kanan seçildi. FOTO ALTI: ERGVANS1 - Van Demirciler, Tornacılar, Tamirciler ve Elektrikçiler Odası Başkanlığı olağan genel kurulu yapıldı. Oda başkanlığına 155 oyla Dernek Başkanı İdris Karael yeniden seçililerek güven tazeledi.

M.Alihan Hasanoğlu / tr

04.01.2002


 

Van ve Erciş organize sanayiye 205 milyar

MHP Van İl Başkanı Coşkun Tatar yaptığı açıklamada, Van ve Erciş ilçesinede bulunan Küçük Sanayi Sitelerine toplam 205 milyar liralık yeni bir ek ödenek tahsis edildiğini söyledi.

MHP Van İl Başkanı Coşkun Tatar yaptığı açıklamada, Van ve Erciş ilçesinede bulunan Küçük Sanayi Sitelerine toplam 205 milyar liralık yeni bir ek ödenek tahsis edildiğini söyledi. Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan MHP Van İl Başkanı Coşkun Tatar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın kredi desteği ile yapılmakta olan Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi'nin Van'ın ekonomik hayatına bir an evvel kazandırılması amacıyla yapılan çalışmaların büyük bir titizlikle sürdürüldüğünü belirtti. Tatadrergvanm, "Kısa bir süre önce Van Merkez 2. Bölüm KSS inşaatı için 50 milyarlık ödeneğe yeni bir ek ödenek daha tahsis edildi. Milletvekilimiz Ayhan Çevik'in girişimleri ve İl Teşkilatımızın yaptığı çalışmalar sonucu, Van Marangozlar KSS inşaatına 9 milyar lira. Erciş Küçük Sanayi Sitesi inşaatı için de 196 milyar lira olmak üzere toplam 205 milyar liralık yeni bir ek ödenek tahsis edildi. Bu arada Oto Sanayi Sitemizde bulunan ve esnafımıza büyük bir kolaylık sağlayan Halk Bankası Oto Sanayi Sitesi Şubesi'nin kapanmamasına yönelik Ankara'daki girişimlerimiz de sürüyor" dedi-

van / tr

04.01.2002


 

Eksi 30 derecede balık avlıyorlar

Van'ın Çaldıran İlçesine 15 km uzaklıkta bulanan Oruçlu köyündeki vatandaşlar kışın geçimlerini sağlamak için köye 5 km. uzaklıkta bulunan Kaz Gölünde eksi 30 dereceye rağmen balık avlıyorlar.

Van'ın Çaldıran İlçesi Oruçlu Köyünde eksi 30 derecede göle balık avlamak için giren vatandaşlar, "Bu soğukta suyun içine girerek ekmek parası için balık avlıyoruz. Soğuk ama mecburuz." dediler. Van'ın Çaldıran İlçesine 15 km uzaklıkta bulanan Oruçlu köyündeki vatandaşlar kışın geçimlerini sağlamak için köye 5 km. uzaklıkta bulunan Kaz Gölünde eksi 30 dereceye rağmen balık avlıyorlar. Köylü vatandaşlar yoğun kara rağmen ekipler halinde köyden karları yararak geldikleri Kaz Gölünde özel yapımlı ucu siviri dirgen yardımıyla göle girerek balık avlamaya çalışıyorlar. Köylü vatandaşlar sabahın erken saatlerinde oluşturdukları ekiplerle karlara bata çıka geldikleri Kaz Gölüne özel yapımlı çizme ve dirgen yardımı ile günlük yakaladıkları sazan balıklarını Çaldıran - Van yolu üzerinde satmaya çalışıyorlar. Oruçlu köyünde ikamet eden 25 yaşındaki Nuri Beyazsu, Bu soğukta bu işi ekmek parası için yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: " Eksi 30 derecede bu soğukta suyun içine girmek akıl karı değil. Ama ekmek parası için balık avlıyoruz. Burada bu soğukta yakaladığımız balıkları Çaldıran - Van yolu üstünde satmaya çalışıyoruz. Biz geçim derdindeyiz. Geçimimiz çok zor. Üşüyoruz, ama ne yapalım mecburuz. Bir yan gelirimiz yok. Günlük 5 kilo yakalıyoruz. Kilosunu 500 binden satıyoruz. Ama bazı günlerde ise hiç balık tutamadan evimize geri dönüyoruz. Ama mecburuz ekmek parası için yapıyoruz." FOTO ALTI: ERGVANB1 - Van'ın Çaldıran İlçesine 15 km uzaklıkta bulanan Oruçlu köyündeki vatandaşlar kışın geçimlerini sağlamak için köye 5 km uzaklıkta bulunan Kaz Gölünde eksi 30 dereceye rağmen balık avlıyorlar. FOTO ALTI: ERGVANB2 - Köylü vatandaşlar yoğun kara rağmen ekipler halinde köyden karları yararak geldikleri Kaz Gölünde özel yapımlı ucu siviri dirgen yardımıyla göle girerek balık avlamaya çalışıyorlar. FOTO ALTI: ERGVANB3 - Van'ın Çaldıran İlçesi Oruçlu Köyünde eksi 30 derecede göle balık avlamak için giren vatandaşlar, "Bu soğukta suyun içine girerek ekmek parası için balık avlıyoruz. Soğuk ama mecburuz." dediler.

M.Alihan Hasanoğlu / tr

04.01.2002


 

Kamu-Sen'de Bütün dönemi

Kamu-Sen İl Temsilciliğinde görev değişimi yapıldı. İl Başkanlığı görev süresi dolan Selahattin Ayan düzenlenen törenle görevini Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Naci Bütün'e devir etti.

Erzincan, cha Kamu-Sen İl Temsilciliğinde görev değişimi yapıldı. İl Başkanlığı görev süresi dolan Selahattin Ayan düzenlenen törenle görevini Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Naci Bütün'e devir etti. Kamu-Sen olarak yapılan hizmetlerde herkesin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirten Selahattin Ayan, "Bizler bu bayrak yarışına katıldık ve bugünden sonra Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Naci Bütün'e görevi teslim ediyoruz. Bu bayrağı eğitim camiası ile birlikte en yükseğe çıkaracağına inanıyoruz" dedi. Devir teslim töreninde konuşma yapan Kamu-Sen yeni İl Başkanı Naci Bütün,"1992 yılından itibaren çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aldığımız bu görevi daha ileriye götürmek için en iyi şekilde çcalışacağız. Kamu-Sen'in sesisini en iyi şekilde duyurmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Düzenlenen tören, görev süresi dolan temsilcilere plaket verilmesi ile sona erdi. foto altı(erg-edz)- Kamu-Sen İl Başkanı Selahattin Ayan, görevini Naci Bütün'e devir etti.

Erzincan / tr

04.01.2002


 

Şiddetli don yaşamı etkiliyor

Ülke genelinde etkili olan soğuk havalar Ağrı'da da bütün şiddetiyle etkisini göstermeye devem ediyor.

Ülke genelinde etkili olan soğuk havalar Ağrı'da da bütün şiddetiyle etkisini göstermeye devem ediyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü -48 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı nedeniyle şiddetli don yaşanırken şehirde günlük yaşam bir hayli güçleşiyor. Evlerin çatılarında aşırı miktarda sarkıt buzu oluşurken Belediyenin su deposundan taşan suların donmasıyla enteresan manzaralar oluşuyor. Şehir merkezindeki yollarda oluşan gizli buzun etkisiyle bir çok maddi hasarlı kaza meydana geldi. Trafik yetkililieri zaman zaman kazalara yetişmekte güçlük çekti. Ağrı'yı ilçelere bağlayan yollardan da sık sık kaza haberleri gelirken; sürücüler trafik noktalarında durdurulup hız yapmamaları konusunda uyarılıyor. Fotoaltı(ergagdo-ergagdo1): Ağrı'da şiddetli donun etkisiyle evlerin çatılarında aşırı miktarda sarkıt buzu oluşurken Belediyenin su deposundan taşan suların donmasıyla enteresan manzaralar oluşuyor.

abdullah güven / tr

04.01.2002


 

Tatbikatlar etkisini gösterdi

Trabzonda 2000 yılında 308 yangın meydana geldiğini belirten Belediye İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, yapılan uyarıların ve tatbikatların karşılığını gördüklerini belirterek, 2001 yılı içerisinde yangın sayısının 285'e düştüğünü bildirdiler.

Trabzonda 2000 yılında 308 yangın meydana geldiğini belirten Belediye İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, yapılan uyarıların ve tatbikatların karşılığını gördüklerini belirterek, 2001 yılı içerisinde yangın sayısının 285'e düştüğünü bildirdiler. Belediye itfaiye müdürlüğündan alınan bilgiye göre; 2001 yılı içerisinde Trabzon'da meydana gelen 285 yangında 1 kişi hayatını yitirirken 11 kişide yaralandı. Yangınlarda meydana gelen maddi hasar ise, 474 milyar 970 milyonu buldu. 2001 yılında Trabzon'da meydana gelen 308 yangında 2 trilyon 75 milyonluk maddi hasar meydana geldi. Yetkililer, yapılan tatbikatlar ve uyarılarla 2001 yılında yangın sayısının ve maddi hasarın azaldığını belirterek, yangınların büyük bölümünün sigara-kibrit, bacak, elektrik kontağı, ocak-soba-kalorifer, LPG vb gibi sebeplerden meydana geldiğini söylediler. İtfaiye müdürlüğünün yangın söndürme çalışmalarının yanı sıra trafik kazaları, asansörde mahsur kalma, intihar olayları, heyelan gibi olaylara müdahale ettiğine de dikkat çeken yetkililer, itfaiyenin 2001 yılında 10 trafik kazasına müdahale ettiğini, asansörde mahsur kalan 12 kişi ile yüksek binalarda intihar girişimi ve mahsur kalma gibi sebeplerden dolayı 5 kişiyi kurtardı. Belediye İtfaiye ekipleri geçen 2001 yılı içerisinde Merkez Bulak köyündeki taş ocağında meydana gelen çökme nedeniyle mahsur kalan 1 vatandaş ile Ganita'daki çocuk bahçesinde oyuncalaklara sıkışan bir çocuğuda sağ olarak kurtarmıştı.

Muammer Turan / tr

04.01.2002


 

Tarihi eser kaçakçıları suçüstü yakalandı

Kars'ta son günlerde sıkça yaşanan tarihi eser kaçakçılığına bir yenisi daha eklendi. Önceki gün Kars'ın Sarıkamış ilçesinde jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonda tarihi eser kaçakçılığı yapan 3 kişi yakalandı.

Kars'ta son günlerde sıkça yaşanan tarihi eser kaçakçılığına bir yenisi daha eklendi. Önceki gün Kars'ın Sarıkamış ilçesinde jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonda tarihi eser kaçakçılığı yapan 3 kişi yakalandı. Sarıkamış İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçede bulunan bazı şahısların ellerinde bulundurdukları tarihi eserleri satmak için müşteri aradıkları duyumu alması üzerine, iki jandarma alıcı kılığına girdi. İlçe Jandarma Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden iki jandarma şahıslarla irtibata geçtiler. Buluşma sırasında yapılan baskınla olayla ilgili üç kişi yakalandı. Tarihi eserleri satmak isteyen O.N.C., Ö.Ş. ve R.A. isimli şahıslar yakalanarak Sarıkamış Savcılığı'na oradanda Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildiler. Jandarma ekipleri yakalanan şahıslarla birlikte bir adet Papaz figürlü sarı renkli Urartular dönemine ait 35 santimetre boyunda heykelcik, bir adet 19. uncu yüzyıla ait ikona tabir edilen İsa-Meryem figürlü kabartmalı fotoğraflık ve 63 adet çeşitli dönemlere ait sikke ele geçirdi.

Burçin Dokgöz / tr

04.01.2002


 

Kar yollarda geçit vermiyor

Şiddetli kar yağışını etkisini sürdürüyor. Kamyon ve tır şoferleri kar yağışı ile birlikte yollarda perişan oldular. Ekipler yolların açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyorlar.

Kar yağışı şehirler arası ulaşımı aksatıyor. Erzincan ile Sivas illerini birbirine bağlayan E-80 ile Erzincan ve Gümüşhane'yi birbirine bağlayan D-100 karayolu, kar yağışı sebebiyle sürücülere zor anlar yaşatıyor. Sakaltutan, Kızıldağ ve Pöske Dağları yaşanan kar yağışı, sis ve zaman zaman oluşan tipi sebebiyle sürücülere zor anlar yaşatıyor. Akşam saatlerine kadar polis tarafından karayollarına çıkarılmayan kamyon ve tır sürücüleri yapılan çalışmaların yetersiz kalması sebebiyle dinlenme tesislerinde mahsur kaldılar. Yolların kısa süreli açılması sebebiyle sürücüler, Sakaltutan'a tırmanmaları yönünde izin verilmesine rağmen karayollarına çıkmıyorlar. Yeteri derecede karayolu aracının çalışmaması sebebiyle açılan yolların tipi nedeniyle yeniden kapandığını ve yollarda çok problem yaşadıklarını vurgulayan sürücüler, çalışmaların sıklaştırılması gerektiğini belirttiler. Bölge Trafik Merkez İstasyon Amiri A.Haydar Erdem ise yaptığı açıklamada önceki günlerden kalan buz ve üzerine yağan kar sebebiyle araçların ulaşımının zor sağlanabildiğini ifade etti. Gün boyunca toplam 10 ekiple geçişlere yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Erdem, denetim açısından sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti. Karayolları 83. Şube Müdürlüğü'nün il genelinde kar bıçaklı kamyonlar, rotatif ve Gümüşhane'den getirilen kar kırma makinalarının yardımıyla çalışmalara aralıksız olarak devam ediyor. Değişik noktalarda yolda kalan araçların kurtarılması için aralıksız olarak çalışan polis yola çıkmadan önce takoz, zincir ve çekme halatının araçta bulundurulmasını istiyor. Zincirli araçların bile çıkmakta zorlandığı Pöske ve Sakaltutan'da yaşanan en büyük problem sis ve tipiyle birlikte 10 metreye kadar düşen görüş mesafesi oluyor. Trabzon'un Vakfıkebir, Şalpazarı, Beşikdüzü ve Tonya ilçelerinde kar yağışından sonra elektriklerin kesilmesi hayatı felç etti. İki gündür kesik olan elektrikler sebebiyle bu ilçeleri bazılarında evlere su verilemiyor, kaloriferler yakılamıyor. Yetkililer, Tirebolu enerji nakil hatlarından kaynaklanan arızanın yaklaşık 5 günde tamir edilebileceğini belirtirken, Trabzon üzerinden getirilecek elektriğin de iki günü alabileceğini kaydettiler. Kesintiler sebebiyle mum satışlarının ve soba kullanımının arttığı gözlendi. Soğuk havalar Ağrı'da da bütün şiddetiyle etkisini göstermeye devem ediyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü -48 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı nedeniyle şiddetli don yaşanırken şehirde günlük yaşam bir hayli güçleşiyor. Evlerin çatılarında aşırı miktarda sarkıt buzu oluşurken Belediyenin su deposundan taşan suların donmasıyla enteresan manzaralar oluşuyor. Şehir merkezindeki yollarda oluşan gizli buzun etkisiyle bir çok maddi hasarlı kaza meydana geldi. Trafik yetkililieri zaman zaman kazalara yetişmekte güçlük çekti. Ağrı'yı ilçelere bağlayan yollardan da sık sık kaza haberleri gelirken; sürücüler trafik noktalarında durdurulup hız yapmamaları konusunda uyarılıyor. Bitlis'te etkili olmaya başlayan kar nedeniyle 10 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi. Bitlis ve ilçelerinde başlayan ve halen aralıklarla devam eden kar yağışı bazı köy yollarını kapattı. Edinilen bilgilere göre Güroymak, Mutki ve Ahlat ilçelerinde 10 köy yolu ulaşıma kapandı. Bitlis merkeze bağlı Tabandüzü köyü yolunun ise yer yer meydana gelen heyelan nedeniyle trafiğe kapandığı öğrenildi. Yetkililer, kar yağışının durmasıyla birlikte bu yolları ulaşıma açmak için çalışma başlatılacağını belirttiler. Fotoaltı(ergagdo-ergagdo1): Ağrı'da şiddetli donun etkisiyle evlerin çatılarında aşırı miktarda sarkıt buzu oluşurken Belediyenin su deposundan taşan suların donmasıyla enteresan manzaralar oluşuyor. foto altı(erg-eps1)- Kar yağışı nedeniyle yer yer kapanan uluslar arası karayollarının açılması için karayolları ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. foto altı(erg-eps2)- Yoğun tipi, sis ve buzlanma nedeniyle sürücüler Sakaltutan mevkiinde bulunan dinlenme tesislerine sığındılar.- 08/12/2001

/ tr

04.01.2002


 

Vali Dıraçoğlu'nun annesi vefat etti

Bayburt Valisi Osman Dıraçoğlu'nun 73 yaşındaki annesi Kerime Dıraçoğlu Ankara'da vefat etti. Annesinin romatizma haricinde önemli bir hastalığı bulunmadığını belirten Dıraçoğlu, vefatını hiç beklemediğini dile getirdi.

Bayburt, cha Bayburt Valisi Osman Dıraçoğlu'nun 73 yaşındaki annesi Kerime Dıraçoğlu Ankara'da vefat etti. Annesinin romatizma haricinde önemli bir hastalığı bulunmadığını belirten Dıraçoğlu, vefatını hiç beklemediğini dile getirdi. Kardeş acısı da yaşadığını belirten Dıraçoğlu, “Hiçbir şey anne acısı gibi zor değil. Yalnız benim için en büyük tesellim, Allah'a şükürler olsun ki annemin son nefeslerinde yanında bulundum, helallik aldım ve kendi ellerimle kabrine koydum.” dedi. Vefat haberini duyan çok sayıda vatandaş valiliği ziyaret ederek, Vali Dıraçoğlu'na taziyelerini bildirdiler.

Bayburt / tr

04.01.2002


 

Otobüs ücretleri zamlandı

Bitlis'te belediye otobüs ücretleri zamlandı. Yeni fiyat tarifesine göre tam abonman otobüs biletlerine yüzde 50 oranında zam yapıldı.

KENAN İÇEN BİTLİS (CHA) - Bitlis'te belediye otobüs ücretleri zamlandı. Yeni fiyat tarifesine göre tam abonman otobüs biletlerine yüzde 50 oranında zam yapıldı. Daha önce 200 bin lira olan tam abonman ücretleri 300 bin liraya yükselirken, 100 bin lira olan öğrenci biletlerinde ise değişiklik yapılmadı. Akaryakıta gelen sürekli zamlar sebebiyle böyle bir karar alındığını açıklayan Bitlis Su ve Otobüs İşletme Müdürlüğü yetkilileri, "Ancak bu ekonomik krizde öğrenci biletlerine zam yapmak istemedik. Her evde 2 veya 3 öğrenci var. Bu öğrenciler harçlıklarını bilet ücretine vermesin diye encümen böyle bir karar alındı." dediler.

Kenan içen / tr

04.01.2002


 

Bitlis'te 10 köy yol ulaşıma kapalı

Tüm yurtta etkili olan Balkanlar üzerinden gelen kar yağışı Bitlis'te de etkili olmaya başladı. İl ve ilçelerde etkili olan kar yağışı ve heyelan nedeniyle 10 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi.

Tüm yurtta etkili olan Balkanlar üzerinden gelen kar yağışı Bitlis'te de etkili olmaya başladı. İl ve ilçelerde etkili olan kar yağışı ve heyelan nedeniyle 10 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi. Bitlis ve ilçelerinde başlayan ve halen aralıklarla devam eden kar yağışı bazı köy yollarını kapattı. Edinilen bilgilere göre Güroymak, Mutki ve Ahlat ilçelerinde 10 köy yolu ulaşıma kapandı. Bitlis merkeze bağlı Tabandüzü köyü yolunun ise yer yer meydana gelen heyelan nedeniyle trafiğe kapandığı öğrenildi. Yetkililer, kar yağışının durmasıyla birlikte bu yolları ulaşıma açmak için çalışma başlatılacağını belirttiler.

abdullah güven / tr

04.01.2002


 

Evi yıkılan vatandaş yardım bekliyor

Önceki günlerde aralıksız 2 gün süren yağmurlardan dolayı evi yıkılarak çocukları ile birlikte akrabalarına sığınan Toprak ailesi, devletten yardım bekliyor.

Önceki günlerde aralıksız 2 gün süren yağmurlardan dolayı evi yıkılarak çocukları ile birlikte akrabalarına sığınan Toprak ailesi, devletten yardım bekliyor. Kocası olmadığı için evin reisliğini de yapan 5 çocuklu anne Kebire Toprak, "Yağışlar ile birlikte evimizde çatlaklar oluştu. Yıkılma tehlikesi üzerine çocuklarımla birlikte hemen yan tarafta bulunan kayınbiraderim Memduh Toprak'ın evine sığındık. Evimizi yaptıracak ne paramız ne de gücümüz var. Devletten yardım bekliyoruz" dedi. Mahalle muhtarı Maşallah Daşizi ise ailenin zor durumda olduğunu, 5 çocuktan üçünün ise yetiştirme yurdunda kaldıklarını kaydederek, Toprak ailesinin bu durumdan kurtarılması için gerekli yerlere müracaatlarda bulunacaklarını kaydetti. fotoaltı: Iğdır'ın Müştakbaba mahalle muhtarı Maşallah Daşizi yağışlardan yıkılan evi gösterdi.

Kenan içen / tr

04.01.2002


 

Eski Kefalet Kooperatifi başkanı tutuklandı

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı hakkında, 1996 yılında açılan davaların yargıtayca onaylanması üzerine tutuklanarak cezaevine konuldu. Başkan aldığı cezanın üçte birini yatacak.

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı hakkında, 1996 yılında açılan davaların yargıtayca onaylanması üzerine tutuklanarak cezaevine konuldu. Başkan aldığı cezanın üçte birini yatacak. Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yunus Öktem 1996 yılında hakkında acılan davalar Yargıtayca onandı. Öktem, TCK'nın 339 (Resmi evrakta sahtekarlık), 554 (Kamu kurumunu dolandırma) ve 202 (Görevi kötüye kullanma) maddeleri gereğince toplam 7 yıl 2 ay ve 10 hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezanın üçte birini yatacak olan Öktem tutuklanarak Ardahan Kapalı Cezaevine konuldu.

ardahan / tr

04.01.2002


 

27 öğrenci, çığ sonucu 17 saat mahsur kaldı

Tunceli’nden Ovacık ilçesine giden öğrenci minibüsünün üzerine çığ düşmesi sonucu 27 öğrenci ve 2 şoför mahsur kaldı. Öğrenciler ve şoförler 17 saat sonra kurtarıldı.

Tunceli’nde önceki gün yoğun kar yağışı nedeniyle okulların tatil edilmesi üzerine Ovacık ilçesinde ikamet eden 27 öğrenci, evlerine gitmek için saat 15.00 sıralarında minibüse binerek ilçelerine hareket ettiler.

Saatin ilerlemesine rağmen öğrenciler evlerine gelmeyince aileler durumu jandarmaya bildirdi. Tunceli Valisi Mustafa Erkal, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Tunay Bilgen’le birlikte öğrencileri bulmak amacıyla gece 03.00 sıralarında Ovacık’a hareket etti. Köy Hizmetleri ve Karayolları ekiplerinin de çalışmalarıyla Tunceli–Ovacık karayolunun 25. kilometresinde bulunan Venk Köprüsü yakınlarında, sabah saatlerinde öğrencilere ulaşıldı. Öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Tunceli, aa

...

04.01.2002


 

Yeni bir yağışlı hava geliyor

Türkiye, bugün yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek ve bütün yurtta yağış görülecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, halen kuzey, iç ve doğu bölgelerinde devam eden yağışlara ilave olarak bugün, batı bölgelerinde kar yağışı yeniden başlayacak.

Hava sıcaklığı doğu bölgelerde azalmaya devam edecek, batıda değişmeyecek. Yurtta yağışlar sonucu meydana gelen olaylar şunlar:

Erzurum’da, çatısı uçan prefabrike evde, üzerine soba bacası düşen 5 yaşındaki Faruk Kızlayar ismindeki çocuk öldü. Erzurum’da fırtına sebebiyle 4 ilçeye ve şehir merkezindeki bazı semtlere elektrik verilemiyor.

Sivas, Trabzon, Gümüşhane, Giresun, Erzurum ve Kastamonu’da okullar pazartesi gününe kadar tatil edildi.

İzmir’de, şehir merkezine dün sabaha karşı kar yağdı. Kar kent merkezini beyaza boyarken, son 30 yılda 12 defa kar yağdığı ve en son kar yağışının 1996’nın Ocak– Mart aylarında gerçekleştiği bildirildi. Kentte dün gece hava sıcaklığı eksi 1 derece olarak gerçekleşti.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bin 110, Orta Karadeniz’de bin 690, Batı Karadeniz’de bin 502 , Sivas’ta 750, Kayseri’de 350, Bolu’da 50, Çankırı’da 39, Giresun’da 519 köy yolu ulaşıma kapandı. Haber Merkezi

...

04.01.2002


 

Polis, iş yoğunluğundan ‘66 dosyaları’ oluşturuyor

Her olaya ayıracak personel ve zaman bulamayan karakollar, ‘66’lık’ denilen dosyalar oluşturuyor. Önemsiz görülen ve savcılığa iletilmeyen suçların konulduğu bu dosyalar, suçlunun yakalanması halinde kayda geçirilerek adlî işleme tabi tutuluyor.

Karakollar, kayda değer bulmadıkları bazı suçları, savcılığa intikal ettirmeyerek kendi aralarında ‘66’lık’ dedikleri özel dosyalama işlemine tâbi tutuyor. Sümenaltında tutulan bu sistem yasal değil. Herhangi bir teftiş anında ‘66’lık dosyalara rastlanması halinde karakol amiri hakkında yasal işlem yapılıyor. Bazı karakollarda bu dosyalar hiç tutulmazken, bazılarında ise bu yöntem sıklıkla kullanılıyor. 66 rakamı, ebced hesabıyla ‘Allah’ kelimesine karşılık geliyor ve çözülemeyen işin Allah’a havale edilmesi’ anlamında kullanılıyor.

Normal prosedüre göre herhangi bir karakola yapılan müracaatta ‘suç numarası’ veya ‘müracaat numarası’ verilmesi gerekiyor. Ancak 66’lık dosyalara müracaat numarası verilmiyor. Örneğin, herhangi bir vatandaş, kendisine küfür ederek hakarette bulunan birini karakola şikayete gittiğinde, kendisine şikayetiyle ilgili suç müracaat dosya numarası verilmesi şart. Ancak karakollar bu türden bir şikayeti küçük suç olarak algılayıp müracaat numarası vermeden 66’lık dosyalara kaldırıyor.

Olay aydınlanır ya da suçlu yakalanırsa 66’lık dosya bir müracaat numarası verilerek adli işleme konuluyor. İlk baştan yapılması gereken bu işlem, olay çözüldükten sonra yapılıyor. Çözülen olay da karakol amirinin siciline artı puan olarak işleniyor. Çözülemeyen olaylar sümenaltında beklediği için karakol amiri bunlarla ilgili resmi bir sorumluluk taşımıyor.

Karakollar 60’tan fazla suç çeşidine bakıyor ve her bir suç için ayrı ayrı uzun işlemler yapması gerekiyor. Bu sebeple karakollar kayda değer görmedikleri şikayetlere suç numarası vermekten kaçınıyor. Eğer suç numarası verilirse, dosyayı savcılığa intikal ettirmek ve İçişleri Bakanlığı’na kadar uzanan birçok yazışma ve işlem gerekiyor. Personel, araç ve gereç sıkıntısı çektikleri gerekçesiyle karakollar, zamanlarının büyük dilimini alan bu gibi işlemlere zaman ve emek harcamak istemiyor. Ancak yasalar, kayda giren suçlar için belirtilen şekilde evrakların hazırlanmasını emrediyor. Bu uzun ve zahmetli görülen yola girmektense 66’lık dosyalar oluşturuluyor. Eğer olay aydınlanırsa 66’lık dosya atılıyor. Müfettişlerin teftişi öncesinde karakol amirleri astlarına “66’lık dosyaları saklayın.” uyarısında bulunuyor. 66’lık dosyalar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün almayı amaçladığı ISO 9002 Hizmet Kalite Belgesi’ne ters düşüyor.

Emniyet yetkilileri, 66’lık dosya sisteminin kaldırılması için karakolların birleştirilerek ‘polis merkezleri’ oluşturulması gerektiğini belirtiyor. Polis merkezleri tesis edilmesi halinde cinayetten kaçakçılığa, kapkaçtan teröre kadar suç çeşitlerine göre özel memurlar tahsis edilmesi gerekiyor. Suç çeşitlerinin fazlalığı dikkate alındığında birçok uzman memura ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca yine polis merkezlerine araç alımı sağlanamadığı için bu çare bir türlü pratiğe dönüştürülemiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarına göre Türkiye’de, 135’i İstanbul’da, 64’ü Ankara’da, 73’ü İzmir’de ve diğerleri geri kalan illerde olmak üzere toplam bin 389 karakol bulunuyor. Sistemdeki aksaklıklar ve yoğun iş yükü sebebiyle bugün birçok karakol 66’lık dosyaları tutmaya devam ediyor. Karakolları bu tür dosyalama sistemine iten sorunlardan bazıları şöyle:

Karakolların baktıkları alanla ilgili belirli bir nüfus standardı yok. Bazı karakollar 25 bin nüfuslu bölgeden sorumlu iken bir başka karakol (Kadıköy merkez gibi) 500 bin nüfuslu bölgenin asayişine bakıyor. Personel ve araç–gereç sayısı ile baktıkları nüfus oranı arasındaki dengesizlik, hizmetlerin yürütülmesinde aksaklığa sebep oluyor.

Karakol polisi asli görevleri dışında diğer kurumlara ait görevleri üstleniyor. Sigorta şirketlerine lazım olan kaza tutanakları, posta işletmelerine ait olması gereken tebligatlar ve zabıtalarca yapılması gereken seyyar satıcılarla mücadele polislerce yerine getiriliyor.

1993’te yürürlüğe giren Emniyet Genel Müdürlüğü Teşkilat–Malzeme–Kadro kitapçığına göre bir polis karakolunda asgari 5 araç bulunması gerekiyor. Ancak bu rakam çoğu karakolda ikiyi geçmiyor.

Karakolların organize suçlardan mali suçlara kadar geniş yelpazede görevleri bulunuyor. Maçlarda görev yapan polisler, mali şube tarafından tahkikatının yapılması gereken olaylarla ilgilenmek zorunda bırakılıyor.

Teşkilat–Malzeme–Kadro kitapçığına göre bir polis karakolunda 69 personel bulunması lazım. Ancak çoğu karakolda bu rakama ulaşılamıyor.

Karakol araçlarının ilçeden ilçeye değişen ortalama 10–15 litre benzin istihkakı var. Ancak nüfusun yoğun olduğu bölgelerde araçlar, ortalama 30 litreye yakın benzin harcayabiliyor.

Yazışmalarda kullanılan kağıtlar bile karakolların imkânlarıyla alınıyor.

66, ebced hesabıyla, ‘işin Allah’a havale edilmesi’ anlamına geliyor

Gazeteci–yazar ve Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İskender Pala, Emniyet’te kullanılan 66 deyiminin, ebced hesabından kaynaklandığını belirtiyor. Ebced hesabına göre her harfin bir rakam karşılığı olduğunu vurgulayan Pala, konu hakkında şu bilgiyi veriyor: “Her ismin ebced hesabına göre rakam karşılığını bulabilirsiniz. Ahmet isminin de ebced hesabı karşılığı çıkarılabilir. Kişi, Ahmet olarak değil, bu rakam karşılığı ile de çağrılabilir. Allah kelimesinin ebced hesabında karşılığı 66’dır. Eskiden ‘işimiz 66’ya kaldı’, ‘işimiz 66’ya havale’ gibi tabirler kullanılırdı. Bizim halledemeyeceğimiz işlerin Allah’a kaldığını belirtmek için bu tabirler kullanılırdı. Bence ‘66’lık dosya’ denilen tabir de bununla örtüşüyor. Arkası aranmayacak, aranırsa öteki dünyada Allah’ın arayabileceği işler manasında kullanılıyor olabilir.” ‘Altmış altıya bağlamak’ deyimi, Ömer Asım Aksoy'un hazırladığı Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'nde, ‘Temelli olmayan bir çözümle durumu kurtarmış görünmek.’ şeklinde açıklanıyor.

Erkan Acar / İstanbul

04.01.2002


 

Coşkun Eğitim Kurumları, 5 madalya kazandı

İstanbul Özel Coşkun Eğitim Kurumu öğrencileri, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 6. İlköğretim Matematik Olimpiyatı’nda 1 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.

Olimpiyat çalışmalarına ilköğretim düzeyinde başlayan Coşkun Eğitim Kurumları’ndan Kasımoğlu Lisesi öğrencisi Emrah Karagöz altın, aynı liseden Fatih Çiğci gümüş, Hasan Hüseyin Demirci bronz, Nilüfer İlköğretim Okulu’ndan Murat Yılmaz ve Coşkun İlköğretim Okulu’ndan Sinan Karal bronz madalya aldı. Olimpiyat takımını çalıştıran Ertan Kaya, öğrencilerin kazanmasında, istekli olmalarının etkili olduğunu kaydetti. Abdulhamit Yıldız, İstanbul

...

04.01.2002


 

Turizm Bakanlığı karayoluyla hacca destek verdi

Turizm Bakanı Mustafa Taşar, karayoluyla hac konusunda Diyanet'e destek verdi. Başbakanlık’a bir yazı gönderen Taşar, Dışişleri Bakanlığı’nın raporunun aksine karayoluyla hac uygulamasının iptal edilmemesini istedi.

Taşar, Hac ve Umre Kurulu’nun aldığı kararın iptal edilmesi ya da yeniden gözden geçirilmesi gereken bir durum olmadığını savundu. Turizmde önceliğin komşulara verilmesi gerektiğinin altını çizen Taşar, “Karayoluyla hac seyahati hem tur güzergahında bulunan Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin ekonomisine hem de Suriye ile Ürdün ile olan turizm ilişkilerimizin önemine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle karayoluyla hac organizasyonundan vazgeçilmemelidir.” ifadelerine yer verdi. Edip Ali Yavuz, Ankara

...

04.01.2002


 

Yargıtay 8. Daire: Avukatsız ifade geçersiz sayılacak

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 18 yaşından küçüklerin sorguda avukat bulunmadan suçu kabule ilişkin ifadelerin hukuki geçerliliğinin bulunmadığına işaret etti.

Daire, bu ifadeyle sanığı mahkum eden yerel mahkeme kararını bozdu. Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi suç tarihinde 18 yaşından küçük olan Y.A.’yı “kasten bina yakmaya teşebbüsten” 2 yıl 11 ay ağır hapis cezasına mahkum etti. Bu mahkumiyetin temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliği ile esastan bozdu. 8. Ceza Dairesi’nin kararında, sanığın suç tarihinde 18 yaşından küçük olduğuna işaret edildi. CMUK’a göre, sorguda 18 yaşından küçükler için zorunlu, 18 yaşından büyükler için ise isterlerse avukat bulundurulması gerekiyor. Ankara, aa

...

04.01.2002


 

Kadın memurun pantolon giymesi serbest bırakıldı

Kadınların, yürüyüş yaparak serbest bırakılmasını istedikleri pantolon artık kamu kurum ve kuruluşlarında giyilebilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikte yeğişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadınların giyeceği kıyafetler arasında pantolon da sayıldı. Ancak kadınlar, strech, kot ve benzeri pantolonları giyemeyecekler. Bu arada Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, 1 Ocak 1997 ile 30 Ekim 2001 tarihleri arasında, Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği’ne aykırı hareket eden 728 personelin devlet memurluğundan çıkartıldığını açıkladı. Ankara, aa

...

04.01.2002


 

Anayasa Mahkemesi idamı görüşecek

Anayasa Mahkemesi, anayasa değişikliği doğrultusunda adam öldürme suçuna idam cezası verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 450. maddesindeki ilgili hükmün iptal istemini esastan görüşecek.

Anayasa Mahkemesi heyeti dünkü toplantısında, Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemnesi’nin TCK’nın “adam öldürme” fiilini düzenleyen 450. maddesindeki “...fail idam cezasına mahkum edilir” ibaresinin iptali istemiyle yaptığı başvuruda ilk incelemeyi yaptı. Yüksek Mahkeme, başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi. Anayasa’nın 38. maddesine yapılan eklemeyle, “terör, savaş ve yakın savaş tehdidi” halleri dışında idam cezası verilmemesi hükme bağlanmıştı. Ankara, aa

...

04.01.2002


 

Nazmi 13 yaşında intihar etti

Diyarbakır’dan iki ay önce İstanbul’a gelen ve aile bütçesine katkıda bulunmak için Şirinevler’de bir tekstil atölyesinde çalışan 13 yaşındaki Nazmi Aslan, Bahçelievler’de teyzesinin oturduğu evin bodrum katında kendini asarak intihar etti.

Tekstil atölyesindeki mesai arkadaşları Nazmi’nin intihar edecek bir sıkıntısı olmadığını kaydetti. Baba Hekim Aslan oğlunun intihar haberini duyunca baygınlık geçirdi. Nazmi’nin cesedi cinayet bürosu dedektiflerinin yaptığı incelemenin ardından Özel Balkan Hastanesi morguna kaldırıldı. Nazmi ile aynı tekstil atölyesinde çalışan bir iş arkadaşı, Nazmi’nin içine kapanık bir çocuk olduğunu belirterek, “Ama görünürde intihar etmesini gerektirecek hiçbir sorunu yoktu.” dedi. Murat Uçar, Murat Akan, İstanbul

...

04.01.2002


 

Milletvekilleri karakolda soru ile işkence arayacak

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, gözaltında yaşanan işkence iddialarını, içinde 80 sorunun yer aldığı özel bir formla araştıracak. Karakol merkezlerini habersiz ziyaret edecek olan milletvekilleri, sanığa önce “İşkenceye maruz kaldın mı?” sorusunu yöneltecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, 80 sorunun yer aldığı bir formla, gözaltında yaşanan işkence iddialarını araştıracak. Komisyon, belirlediği karakol merkezlerini haber vermeden ziyaret edecek. Komisyon üyesi milletvekilleri, önümüzdeki günlerde çıkacağı karakol ziyaretlerinde, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) hükümleri dikkate alınarak hazırlanan “Gözaltı Mekanları İçin Denetleme Formu”nu sanıklarla birlikte dolduracak. Nezarethanelerin fiziki durumuna ilişkin soruların da yer aldığı formda, en ilginç sorular ise “İşkence ve Kötü Muamele” başlıklı bölümde yer alıyor. Milletvekillerinin gözaltı mekanları, emniyet müdürlükleri ve karakollarda dolduracakları formda, söz konusu başlık altında, “Sanık işkence gördü mü?” diye sorulacak. “Sanık işkence görmüşse ne tür işkenceye maruz kaldı?” kısmında, “kaba işkence, zorla ilaç verme, yorma, aldatma, bedensel cebir ve şiddette bulunma, hakaret, küfür, tehdit” şıkları yer alacak. Sanığa isnat edilen suç hakkında konuşmama hakkına sahip olduğunun söylenip söylenmediğinin cevabı da aranacak.

Formda yer alacak diğer sorulardan birkaçı şöyle: Yakalama tutanağının bir nüshası sanığa verildi mi? Nezarethane standarda uygun mu? (7m²genişliğinde, 2,5 m yüksekliğinde, duvarlar arasında en az 2 m mesafe.) Nezarethanede kaç kişi var? (En fazla 5 kişi olmalı.) Karakolda kaç tane bayan memur var? Paraların nev’i, seri numaraları ve miktarı, eşyanın vasıfları ve markası belirtildi mi? Sanık avukat istedi mi?

Süleyman Kurt / Ankara

04.01.2002


 

Kurye kılığına giren polis, kredi kartı dolandırıcılarını yakaladı

İstanbul polisi, sahte kimliklerle kurdukları paravan şirket aracılığıyla, çok sayıda kredi kartı ve çek alarak bankaları dolandıran 11 kişilik şebekeyi ele geçirdi.

Sahte kimlik ve belgeler kullanmak suretiyle kurdukları paravan şirketin yöneticileri gibi davranarak, kredi kartları, POS cihazı ve çek aldıkları çeşitli bankaları dolandırdıkları iddia edilen 11 kişi yakalandı. Şebekenin elebaşısı olduğu ileri sürülen Gazi Arslan’ın Çeçen davasına destek sağlamak için Avrasya Feribotu’nu kaçıran Muhammed Tokcan’ın arkadaşı olduğu kaydedildi. Arslan’ın Tokcan’ın eylemine eşzamanlı olarak Dubai’de uçak kaçırmayı planladığı bildirildi.

Şebeke üyelerinin kredi kartı almak için başvurdukları bankalarla da irtibat kuran polis, kurye gibi davranarak kredi kartlarını götürdüğü kişilere yönelik 3 ayrı noktada operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda, şebekenin elebaşıları oldukları iddia edilen Gazi Arslan, Celal Gürkan ve Erdal Düzgün ile 8 kişi gözaltına alındı. Arslan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanık,tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi'ne kondu. Sanıklarla birlikte, sahte kimlik ve belgelerle alınmış çeşitli banka şubelerine ait 18 adet kredi kartı, 8 adet sahte nüfus cüzdanı, 1 adet soğuk mühür makinesi, 1 adet içinde sahte belgelerin formatı bulunan bilgisayar kasası ve disketi, 122 adet sahte maaş bordrosu, 24 adet çeşitli kişiler adına düzenlenmiş sahte kimlik fotokopisi ve çok sayıda sahte mühür ele geçirildi. Ercan Gün, Kazım Canlan, İstanbul

...

04.01.2002


 

Üniversite harçları 450 dolar olacak

Üniversitelere kaynak sağlamak amacıyla YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısının Meclis Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülmesine başlandı.

Harçların 450 doları geçmeyeceğini belirten YÖK Başkanı Kemal Gürüz, maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin kredi ile destekleneceğini söyledi. Milletvekilleri ise, “10 trilyon geliri olan bir kuyumcunun bile yeşil kart aldığı bir ülkede yine zenginlere kredi verileceğini” savundular. Kamuoyuna ‘paralı üniversiteye geçiş’ şeklinde yansıyan kanun tasarısını eleştiren bazı milletvekilleri ‘Anadolu çocuğunun üniversite okuması hayal olur’ diyerek tasarıya karşı çıktı. Alt komisyona havale edilen tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesinden sonra Genel Kurul'a gönderilecek. İbrahim Asalıoğlu, Ankara

...

04.01.2002


 

İlköğretim'de 2 diploma verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim öğrencilerine 2 diploma verecek. İkinci diplomada öğrencinin ilgi ve yetenekleri belirtilecek; ayrıca öğrenciyi yönlendirmek için hangi liseye gitmesinin iyi olacağı velisine ‘önerilecek.’

MEB, ilköğretim öğrencileri için bir ‘Yöneltme Yönergesi’ hazırladı. Talim ve Terbiye Kurulu’nda görüşülmek üzere gönderilen taslağa göre, öncelikle anasınıfından itibaren her öğrenciye ait bir ‘öğrenci dosyası’ tutulacak. Bu dosyaya konulmak üzere her öğrenci için ayrı bir ‘gözlem raporu’ düzenlenecek. 8. sınıfın sonunda öğrenciler için bir ‘yönlendirme öneri formu’ düzenlenecek. Bu forma, 8 yıl boyunca öğrenci hakkında hazırlanan gözlem raporları kaynaklık edecek. Formun bir nüshası diplomayla birlikte öğrenciye verilecek, diğeri öğrenci dosyası ile birlikte kayıt yaptırdığı liseye gönderilecek. İbrahim Asalıoğlu, Ankara

...

04.01.2002


 

Çöken evlere dokunulamıyor!

İstanbul’un tarihî ilçesi Beyoğlu’nun Belediye Başkanı M. Kadir Topbaş, Tarlabaşı semtinde bakımsızlıktan çöken binaların İstanbul’a kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığından yardım istediklerini bildirdi.

Topbaş, Beyoğlu’nda Galata ve Pera bölgesinde 100 yaşın üzerinde yüzlerce binanın mülkiyetlerinin tespit edilememesi yüzünden yıkım ve restorasyon kararlarının alınamadığını ifade etti. Topbaş, belediyenin hazırladığı rehabilitasyon projesi için bakanlıktan maddi destek istiyor. “Pera ve Tarlabaşı, mülk sahiplerinin bulunamaması nedeniyle yok oluyor.” diyen Topbaş’ın verdiği bilgiye göre bölgede malikleri belli olmayan 500 bina var. Bu binalarda yüzlerce işsiz, suça yatkın insan barınıyor. Kültür Bakanlığı 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu verilerine göre de Taksim’in yanıbaşında bulunan semtte bulunan yüzlerce evin sahibi yurtdışına göç etmiş Ermeni ve Rum ailelerden oluşuyor. Vatandaşlar ve yetkililer Kültür Bakanlığı’nın bölgeyle ilgili özel bir yaklaşım geliştirmesi ve toplu restorasyonla semtin İstanbul turizmine kazandırılmasını istiyor. Fatih Uğur, İstanbul

...

04.01.2002


 

Clinton’ın köpeğine araba çarptı

ABD’nin eski Başkanı Bill Clinton’ın köpeği ‘Buddy’ araba çarpması sonucu öldü. New Castle polisi, kazanın, önceki gün öğleden sonra New York’ta Clinton’ın evinin bulunduğu işlek bir caddede meydana geldiğini bildirdi.

Clinton’ın sözcüsü Julia Payne, kaza sırasında, Bill ve eşi Hillary Rodham Clinton’ın evde olmadıklarını söyledi. Payne, Clintonların “Buddy”nin ölümü sebebiyle çok üzgün olduklarını belirterek, eski başkanın, “Benim neşe kaynağım ve sadık dostumdu. Onu çok özleyeceğim.” dediğini kaydetti. Chappaqua, aa

...

04.01.2002


 

Öğretmen olabilmek için üniversiteyi mahkemeye verdiler

Erzurum Atatürk Üniversitesi (A.Ü.) Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, öğretmenlik yapabilmek için gerekli olan Pedagojik Formasyon eğitiminin verilmediğini ve öğrenim özgürlüklerinin kısıtlandığını ileri sürerek, üniversite ile YÖK aleyhinde Erzurum İdare Mahkemesi’nde dava açtılar.

Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Matematik Bölümü’ndeki 400 öğrenci, bazı üniversitelerde Pedagojik Formasyon eğitimi uygulamasına devam edilmesine rağmen, A.ܒde bu eğitimin verilmemesinden dolayı öğrenim özgürlüklerinin kısıtlandığını ileri sürerek, aralarında bir komisyon oluşturdular. Daha önce bazı üniversitelerde olduğu gibi A.Ü. Rektörlüğü’nün de idare takdir hakkını öğrencilerin lehine kullanmasını isteyen öğrenciler, üniversite ve YÖK’ü mahkemeye vermeye karar verdiler. Öğretmenlik haklarını alabilmek ve Pedagojik Formasyon eğitimi için bir avukat tutarak hukukî yollardan haklarını aramaya çalışan öğrenciler, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi önünde bir araya geldiler. Bölge İdare Mahkemesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik öğrenci grubu, izinsiz olarak toplandıkları gerekçesiyle emniyet güçleri tarafından dağıtıldılar. Öğrenciler, daha sonra aralarında avukatlarınında bulunduğu 5 kişilik bir heyetle, dava dilekçelerini sözkonusu mahkemeye verdiler.

Mahir İnanç, Erzurum, cha

04.01.2002


 

Vali Kadıoğlu ile Korgeneral Koçman’a altın madalya

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Erzurum’da yaptıkları çalışmalar nedeniyle Vali Osman Derya Kadıoğlu ve 9. Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Koçman’a altın madalya ve berat verdi.

Erzurum Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, koruma ve bakım altında bulunan çocukların daha iyi şartlarda yaşamaları amacıyla yapılan tadilat çalışmalarında gösterdikleri ilgi ve özveri nedeniyle, Erzurum Valisi Osman Derya Kadoğlu ve 9. Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Koçman’a altın madalya ve berat verildiği bildirildi. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Mehmet Özdal tarafından verilen madalyaların, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Cihat Kaplan tarafından takdim edildiği öğrenildi.

Erzurum, cha

04.01.2002


 

Yol kenarına gömülü 10 kilo esrar ele geçirildi

Van'da güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonda toprağa gömülü vaziyette toplam 10 kilo 250 gram kubar esrar ele geçirdi.

Van'da güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonda toprağa gömülü vaziyette toplam 10 kilo 250 gram kubar esrar ele geçirdi. Edinilen bilgilere göre, bir ihbarı değerlendiren Van jandarma ekipleri, Başkale İlçesi, Ekecek Köyü, Hatipova mezrasında, Başkale-Hakkari karayolunun 20. kilometresinde, yola 22 metre mesafede toprağa gömülü vaziyette 10 kilo 250 gram kubar esrar buldu. Henüz açık kimliği tespit edilemeyen Naif isimli şahısa ait olduğu belirlenen esrarla ilgili tahkikat sürdürülüyor

Van / tr

04.01.2002


 

Bağlama ustası Arif Sağ Van'a geliyor

Ünlü sanatçı Arif Sağ, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin 2002 yılındaki bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikleri çerçevesinde 4 Aralık Cuma günü kampüs spor salonunda konser verecek.

Ünlü sanatçı Arif Sağ, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin 2002 yılındaki bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikleri çerçevesinde 4 Aralık Cuma günü kampüs spor salonunda konser verecek. Saat 18.00'de başlayacak Arif Sağ konseri ücretsiz olacağı bildirildi. 'Tüm halk çalgılarını çalabilir belgeli bağlama ustası Arif Sağ, 1945 yılında Aşkale'nin Sos köyünde doğdu. Bağlama çalmaya 7 yaşında başlayan, 14 yaşına kadar aşıklık geleneğinden türküler öğrenen ve çalan Sağ, daha sonra İstanbul'a giderek Türk Halk Müziği üstadı Nida Tüfekçi'den ders aldı. 1965'te İstanbul Radyosu'na giren ve 3 yıl çalıştıktan sonra ayrılan Türk Halk Müziği'nin usta sanatçısı Arif Sağ, 1974 yılına kadar 200 dolayında beste yaptı, 45 plak doldurdu. 1975'te İstanbul Teknik Üniversitesi'ne bağlı konservatuvara öğretim görevlisi olarak çağrılan Sağ, 1987-1991 yılları arasında da Ankara milletvekili olarak parlamentoda görev yaptı.

Van / tr

04.01.2002


 

Doğu Karadeniz kara teslim

Trabzon ve çevre illerde önceki gün akşamdan beri yağan kar nedeniyle çok sayıda köy yolu ulaşıma kapanırken, ilk ve orta dereceli okullar 2 gün süreyle tatil edildi.

Yeni yıl öncesi yazdan günlerin yaşandığı Trabzon, yeni yılda kara teslim oldu. Trabzon ve çevre illerde dün akşamdan beri yağan kar nedeniyle 3 ile 4 ocak tarihlerinde ilk ve orta dereceli okullar 2 gün süreyle tatil edildi. Trabzon'da mevcut 496 köy yolununun 462'sinin kapalı olup, köy yollarının açılması için 33 ekip, 33 greyder ve 33 kamyon ile yoğun bir şekilde çalışmaya başladığı bildirildi. Ayrıca Artvin'de 278 köy yolundan 49'i, Bayburt'da 159 köy yolundan 20'si, Giresun'da 519 köy yolunun tamamı, Gümüşhane'de 302 köy yolunun tamamı, Rize'de 329 köy yolu ulaşıma kapandı. 11. Bölge Müdürlüğü'ne Bağlı İl Müdürlüklerine ait kar mücadelesi büyük bir hızla sürdürülüyor. Trabzon Belediyesi ise 39 mahallede oluşturduğu kriz ekibi ile yol açma çalışmalarını sürdürüyor. Belediye Başkanı Orhan Cihan, basın mensupları ile birlikte bizzat karla mücadele çalışmalarının yapıldığı alanlarda inceleme yaptı ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Oluşturulan kriz ekibinin 24 saat görevde bulunacağını belirten Cihan, şehir içinde de kürekli ekibin görev yapacağını söyledi. Karla mücadele de sıkıntı çeken herkesin Zabıta 188'e durumu bildirmelerini de isteyen Cihan, bu konuda belediye olarak hazır olduklarını söyledi. Trabzon'un Vakfıkebir, Tonya, Şalpazarı ve Beşikdüzü ilçelerinde pek çok köy yolu ulaşımı kapanırken, elektrikler önceki gün akşam saat 23.00'den itibaren kesildi. Kesintinin Tirebolu'daki enerji nakil hatlarında meydana gelen arızadan kaynaklandığı öğrenildi. Telefon görüşmeleri ise sağlıklı yapılamadı. Kar kalınlığı Vakfıkebir şehir merkezinde 10 cm, Beşikdüzü, Tonya ve Şalpazarı'nda ise 30 cm.'e ulaştı. Şalpazarı'na bağlı Gökçeköy, Kuzuluk ve Sinlice köylerindeki telefon santralleri güç kaynağındaki enerji kaybından dolayı hizmet dışı kaldığı öğrenildi. Vakfıkebir ile Beşikdüzü arasında da telefon görüşmesi yapılamadı. Öte yandan Bitlis’te, yoldaki buzlanmadan dolayı yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Van’dan, Mersin’e giden Ahmet Güvenlik yönetimindeki 34 ZB 638 plakalı yolcu otobüsü, Bitlis çıkışındaki Arıcılık mevkiinde, yolun buzlu olması nedeniyle kontrolden çıkarak şarampole yuvarlandı. Kazada, otobüste bulunan yolculardan Kenan, Ayşe ve Huriye Alaşahin, Ümit Aktay, Mithat Akdeniz ile Aziz ve Cengi Uygur yaralandı. Yaralılar, Bitlis Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındılar. F.ALTI(ERG-TRK1)-Minikler, yeni yıla karla ve tatille birlikte girince bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdi ve kartopu oynadılar. F.ALTI(ERG-TRK2)-İlk karla tanışan Trabzonlu gençler ise, kendilerini Boztepe'ye atmayı tercih ettiler. F.ALTI(ERG-TRK3)-Köy Hizmetleri ekiplerince 200 iş makinesi ve 60 ekiple yolaçma çalışmaları bölgede sürüyor. F.ALTI(ERG-TRK4)-Trabzon Belediyesi, şehir merkezinde kar mücadelesini büyük bir titizlikle sürdürüyor. FOTOĞRAFLAR:MUAMMER TURAN

Muammer Turan, Zeki Yalçınkaya / tr

04.01.2002


 

Polis önce eğitecek, sonra ceza kesecek

Erzurum’a iki hafta önce atanan Emniyet Müdürü Özdemir Gürsu, şehre gelmeden önce edindiği bilgilerin aksine, Erzurum’da ilin genel yapısına yakışmayan ahlak dışı bir çok olayla, adi asayiş vak'alarının yaşanmasının kendisini üzdüğünü söyledi.

Emniyet teşkilatında 30 yıldır görev yaptığını, bu süre içerisinde yurt içi ve yurt dışında çeşitli görevler üstlendiğini hatırlatan Özdemir Gürsu, Erzurum’a tayini esnasında hiçbir siyasi torpilin sözkonusu olmadığını söyledi. Emniyet teşkilatında 30 yıl görev yapmış bir insanın destekçisinin olması durumunda turistik beldelere atamasının yapılacağını kaydeden Gürsu, bu sebeple Erzurum’da rahatça hizmet yapacağını, hiç kimseden çekinmediğini, görev süresi içerisinde her zaman doğrunun yanında yer alacağını ifade etti. Erzurum’a geldikten sonra çalışma arkadaşlarıyla sürekli toplantılar yaptığını ve şehri gezdiğini vurgulayan Emniyet Müdürü Gürsu, ilde yüksek yaşanan adi asayiş vak'alarının Türkiye’de az rastlanır oranda olduğuna işaret etti. Adi asayiş vak'aları itibariyle Erzurum’un Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer aldığını anlatan Gürsu, bunun cahillikten kaynaklandığına dikkat çekerken, “Biz yeni dönemde eğitime ağırlık vererek bu sorunu çözeceğiz. İnsanın elinden bıçağı alırsanız, o da eline silah alır. Ancak bıçağın kötülüğünü anlatarak kendisinin bırakmasını sağlarsanız bir daha silaha bulaşmaz.” diye konuştu. Şehrin belirli bölgelerinin fuhuş yatağı haline gelmesinin kendisini hayrete düşürdüğüne vurgu yapan Gürsu, özellikle çevre yolunun pazarlık mekanı haline getirildiğini belirtirken, kadın tüccarlarına teşkilat içerisinden de bazı görevlilerin yardımcı olduğunu, bu görevlileri tespit ederek gerekli işlemleri başlattığını söyledi. Ahlaksızlığa, rüşvete, kısaca kanunsuzluğa müsade etmelerinin imkansız olduğunu kaydeden Gürsu, bu noktada önlerine çıkacak engelleri yıkmaya hazır olduklarını söyledi. Emniyet müdürlüğü bünyesinde görev yapan görevlilerin eğitimine önem verdiklerinin altını çizen Gürsu, “Polisimiz kanunu uygularken, neden uyguladığını maalesef bilmiyor. Bunun için önce kendi mensuplarımızı eğiteceğiz. Polisimize işlerini daha nasıl iyi yapacaklarını anlatacağız. Daha sonra ise kanunlar hakkında vatandaşımızı bilgilendireceğiz. Vatandaşa trafik cezası kesiyorsunuz, ama vatandaş neden ceza kesildiğini bilmiyor. Trafik kurallarını, kanunu bilmiyor. Bu vatandaşa siz hergünde ceza kesseniz birşey değişmez. Polisin görevi, vatandaşı cezalandırmak değil, onu eğitmek olmalı. Bu sorunu çözersek sorunların büyük bölümünü aşmış oluruz.” şeklinde konuştu. Emniyet Müdürü Özdemir Gürsu, rüşvetin, yolsuzluğun ve haksızlığın önüne geçebilmek için, Halkla İlişkiler Birimi’ni faaliyete geçireceklerini, vatandaşların işlerini bu birim sayesinde zorlanmadan yapacağını anlattı. Gürsu ayrıca, Erzurum’un bölgeye hizmet verdiğine vurgu yaparken, ile mutlaka bir Bölge Trafik Hastanesi kurulmasının gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Enis Öznük, Erzurum, cha / tr

04.01.2002


 

Şiran Belediyesi 40 tapu dağıttı

Şiran Belediyesi, yapımını tamamladığı 40 konutun tapusunu hak sahiplerine dağıttı.

Şiran Belediyesi, yapımını tamamladığı 40 konutun tapusunu hak sahiplerine dağıttı. Gümüşhane'nin Şiran İlçesinde düzenlenen tapu dağıtım töreninde Şiranlıya hizmet etmenin kendilerine gurur verdiğini belirten Belediye Başkanı Osman Karaca, yatırım açısından 3216 belediye içerisinde Şiran Belediyesi'nin 11. sırada yer aldığını hatırlatarak, "Bütçemizin yüzde 53.20'ni yatırım harcamalarına ayırdık. Programladığımız yatırımlarımız tek tek gerçekleşmekle beraber hiçbir kamu kurum ve kuruluşuna, özel veya tüzel kişilere tek bir kuruş borcumuz yoktur." dedi. 1580 sayılı kanunun 68. maddesinin belediyelere konut yaparak belde sakinlerine kiraya verme ve satma yetkisi tanıdığını hatırlatan Osman Karaca, 40 adet konut ve 70 adet işyeri yaparak ihtiyaç sahibi kişilere satıldığını belirtti. Karaca, şöyle konuştu: "Ülkemizde bulunan 3216 belediye, maddi sıkıntıda oldukları bazı belediyelerimiz personeline maaş bile veremezken Şiran olarak biz, 3216 belediye içerisinde belli ölçüde kasa mevcudu ile 11'nci sırada yer aldık. Yaptığımız konut ve işyerlerini araya bir mütehit koymaksızın tamamen kendi imkanlarımızla yaptık ve halkımızın istifadesine sunduk." Konut ve İşyeri tapularını Belediye Başkanı Osman Karaca'dan alan hak sahipleri böyle bir hizmettle hem kira bedellerinin aşağıya çekilmesi hemde kendi başına ev yapamayanlara bir fırsat olduğunu belirterek başkana teşekkür ettiler. Foto altı: Tapularını Belediye Başkanı Osman Karaca'dan alan hak sahipleri memnuniyetlerini belirttiler.

nail dugan / tr

04.01.2002


 

Alternatif geçim kaynakları yaygınlaşıyor

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ile Valilik tarafından başlatılan çalışmalar üreticiler tarafından da benimsenmeye başladı.

Kültür Mantarı üretiminin yaygınlaştırılması için Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ile Valilik tarafından başlatılan çalışmalar üreticiler tarafından da benimsenmeye başladı. Artvin Orman Bölge Müdürü Fikret Koçak'ın teşvik ve desteğiyle Artvin Merkez Yenimahalle'deki Orman İşletme Tesislerinde yer alan 50 metrekarelik zemin kattaki kapalı bir alanda üretici Mustafa kökçınar tarafından örnek bir kültür mantarı üretim tesisi kuruldu. Artvin Orman Bölge Müdürü Fikret Koçak ile birlikte tesiste incelemelerde bulunan Vali Selahattin Akyurt, üretici Mustafa Kökçınar'ın eşi Sabriye Kökçınar'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Üretici Sabriye Kökçınar, bir yıldan bu yana 50 metrekarelik bu mekanda yaklaşık 3 ton toprak kulanarak toplam 12 ranzada mantar üretimine başladıklarını söyledi. Ayda yaklaşık 500 kilo ürün aldıklarını ve piyasada 3 milyon 500 bin liradan sattıklarını anlatan Sabriye Kökçınar, üretimi daha geniş bir alanda yaparak daha büyük bir tesis kurmak istediklerini dile getirdi. Kökçınar, Seyitler köyünde kendilerine ait müsait arazide bu işi yapmayı planladıklarını söyledi. Bu örnek çalışmalarından dolayı Sabriye Kökçınar'ı kutlayan Vali Akyurt, Orman Bölge Müdürü Fikret Koçak'tan iyi bir proje hazırlamalarını isteyerek, Seyitler köyünde daha büyük bir tesis kurmaları için gereken maddi manevi her türlü katkı ve desteğin sağlanacağını söyledi. Vali Akyurt ayrıca Artvin'de Kültür mantarı üretiminin alternatif bir geçim kaynağı olarak il genelinde yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi yönündeki her türlü girişim ve üretimin de destekleneceğini vurguladı. fotoaltı: Yenimahalle'deki Orman İşletme Tesislerinde yer alan 50 metrekarelik zemin kattaki kapalı bir alanda üretici Mustafa kökçınar tarafından örnek bir kültür mantarı üretim tesisi kuruldu.

Yavuz yılmaz / tr

04.01.2002


 

Taşkın TTB basın tanışmanı oldu

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Basın yayın Danışmanlığına Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Murat Taşkın getirildi.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Basın yayın Danışmanlığına Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Murat Taşkın getirildi. Borsa'nın yeniden yapılanma sürecinde basın-yayın danışmanı olarak görev yapacak olan Murat Taşkın, Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nu bitirdikten sonra Anadolu Anjansı'nda muhabir olarak göreve başladı. 20 yılı aşkın bir süre Anadolu Ajansı'nda ağırlıklı olarak ekonomi ve politika muhabirliği yaptı. Ağustos 2002'de Anadolu Ajansı'ndan emekli oldu. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde Yönetim Kurulu Üyesi, Genel Sekreter ve Başkan olarak uzun süre görev yaptı. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalıştı. Gazete ve dergilerde yayınlanmış güncel yazı ve araştırmaları bulunuyor. Taşkın, evli ve 2 çocuk babası ve İngilizce biliyor.

trabzon / tr

04.01.2002


 

Üniversiteli öğrenciler bölücülük faaliyetlerine karşı uyarıldı

Yüzüncü Yıl Üniversitsi'ne bağlı Tatvan Meslek Yüksek Okulu'nda öğrencilere, bölgedeki sorunlar, yıkıcı ve bölücü akımlarla ilgili bilgiler verildi ve uyarılarda bulunuldu.

Yüzüncü Yıl Üniversitsi'ne bağlı Tatvan Meslek Yüksek Okulu'nda öğrencilere, bölgedeki sorunlar, yıkıcı ve bölücü akımlarla ilgili bilgiler verildi ve uyarılarda bulunuldu. MYO konferans salonunda sinevizyon eşliginde yapılan konferansta 151. Taktik Komando Alay Komutanı Kur. Kd. Albay Zihni Yetiştin, şunları söyledi: “Ülkemiz üzerinde birtakım güçler değişik oyunlar oynamak istemektedir. Bir zamanlar bu emellerini ASALA adlı bir örgütle yapmak istiyorlardı. Günümüzde ise PKK ve benzeri örgütler var. Ancak devletimizin desteği ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başarılı çalışmalar yapması ve halkımızın bilinçlenmesi ile bu güçler emellerine ulaşmamamışlardır.”

tatvan / tr

04.01.2002


 

Erdağı: Okullar yıkılmayacak

Halitpaşa ve Ziya Gökalp İlköğretim okullarının yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve bu okulların yıkılacağı söylentilerini doğrulamayan Kars Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Erdağı, okullarda sadece tadilat yapılacağını açıkladı.

Halitpaşa ve Ziya Gökalp İlköğretim okullarının yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve bu okulların yıkılacağı söylentilerini doğrulamayan Kars Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Erdağı, okullarda sadece tadilat yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Erdağı, bu iki okulun çeşitli kısımlarında çatlamalar meydana geldiği için boşaltma kararı aldıklarını belirterek, "Bu şartlar altında bu okullarda eğitim-öğretim yapılamaz. Okullar gerekli tadilat ve onarım çalışmalarının yapılması için, bu hafta sonu boşaltılacak ve yıl sonuna kadar çalışmalar tamamlanıp gelecek yıl tekrar eğitim-öğretime açılacak.”dedi. Erdağı, bu iki okulun öğrencilerini Mihrali Bey İlköğretim Okulu ile Alparslan Lisesi'ne taşınacağını söyledi. Temmuz ayında Kars'taki okulların yapısal durumlarını incelemek için Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden (KTÜ) gelen teknik heyetin hazırladığı raporda; Halitpaşa ve Ziya Gökalp İlköğretim okullarında yıkılma tehlikesi olduğu ve biran önce gereken tedbirlerin alınması gerektiği ifade ediliyordu.

Burçin Dokgöz / tr

04.01.2002


 

Virajı alamayan tır devrildi şoför öldü

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi ile Iğdır arasında ki karayolunda virajı alamayan Emin Lafcı yönetimindeki 34 RBR 94 plakalı Tır takla atarak şarampole yuvarlandı.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi ile Iğdır arasında ki karayolunda virajı alamayan Emin Lafcı yönetimindeki 34 RBR 94 plakalı Tır takla atarak şarampole yuvarlandı. Olayda Tır şoförü Emin Lafcı (43) öldü. Edinilen bilgiye göre gece saatlerinde meydana gelen kazanın Iğdır'a 15 km kala viraja hızlı giren tırın virajı alamayarak yoldan çıktığı, daha sonra takla atarak şarampole yuvarlandığı belirtildi.

Abbas kuş / tr

04.01.2002


 

HSV'nin kaldırılması esnafı sevindirdi

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı H.İbrahim Kalfaoğlu, hayat standardı vergisinin kaldırılmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı H.İbrahim Kalfaoğlu, hayat standardı vergisinin kaldırılmasını sevinçle karşıladıklarını belirtti. TESOB Başkanı Kalfaoğlu, 1999 yılı başında uygulamadan kaldırılan, ancak 2001 yılında yeniden uygulamaya konan "Hayat standardı vergisi"nin girişimleari sonucu uygulamadan kaldırıldığını belirterek, bir adaletsizliğin giderildiğini söyledi. Hayat standardı vergisinin kaldırılmasının yeterli olmadığını, esnaf-sanatkar ve küçük işletmelerin ödediği vergi sayısı ve miktarının azaltılması gerektiğini de ifade eden kalfaoğlu, bu vergilerin altından hiçbir esnafın kalkamayacağını iddia etti. Her ekonomik krizden sonra, yeni vergilerle vergisini ödeyen kesimin üzerine gidilmesinin doğru olmadığının altını çizen kalfaoğlu, "Bu tür yanlış ve bilimsel anlamda da hiçbir mantığı olmayan uygulamalara devam edersek yakında vergi toplayacak mükellef de bulamayız." dedi.

trabzon / tr

04.01.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


04 Ocak 2002
Zaman'da Bugün

Haberler

Bütün haberler


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2001 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.