Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Strateji Tüketici Masası

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
 Okur Hattı
 Basın Özetleri
 Abonelik
 
 

Yaşlılar ve basın mensupları otobüslere 10 bin liraya binecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, otobüslerden bedava yararlanan 60 yaş üzeri ve basın kartı sahibi olanlardan yıl boyunca 5 milyon lira ücret alınacağını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, otobüslerden bedava yararlanan 60 yaş üzeri ve basın kartı sahibi olanlardan yıl boyunca 5 milyon lira ücret alınacağını söyledi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4736 sayılı “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun” uyarınca, belediye otobüslerinde ücretsiz ulaşımı kaldırmak zorunda olduklarını belirten Gökçek, yasayı değerlendirip yaşlı ve basın kartı olanlara bilet ücretini 10 bin liraya indirdiklerini ifade etti. Bir yıllık biniş ücreti için 3 milyon 600 bin lira ve bandrol için de 1 milyon 400 bin lira alınacak. Yasada, malül, yaşlı, öğrenciler ve basın kartı olanların indirimden yararlanabileceğinin yer aldığını aktaran Gökçek, özürlüler ile öğretmenlerin yasada geçmedikleri için indirimli otobüs biniş kartı veremeyeceklerini bildirdi.

Gökçek, özürlüler ve öğretmenlerin de indirimden yararlanabilmeleri için gerekli düzenlemeyi yapmaları için bugünkü Bakanlar Kurulu’na yazılı başvuruda bulunacaklarını vurguladı.

Yaşlılar ve basın mensuplarına uygulanacak indirim bandrolleri bugünden itibaren EGO’nun bütün gişelerinde satışa sunulacak ve ücretsiz kartlar da 1 Mart 2002 tarihine kadar kullanılabilecek. Yaşlılar ve basın kartları olanlar için verilen indirim bandrolü Özel Halk Otobüsleri’nde de geçerli olacak.

Öte yandan zengin yaşlılara da ücretsiz kart verilmesiyle ilgili sorulan bir soruya Gökçek, “Ayrım yapmadan 60 yaş üzeri olan herkes bundan faydalanıyor. Bu kartı alıp almamak kişiye kalmış birşey.” dedi. Yaşlıların ücretsiz otobüs kullanmasının EGO’ya ek bir külfet getirmediğini öne süren Gökçek, “Yaşlılar, yoğun saatler dışında 10:00 ile 16:00 ve 19:00 ile 24:00 arasında otobüslerden yararlanıyor. Zaten otobüsler bu saatlerde boş gidip geliyorlar. Ayrıca kart yaşlılar için çok önemli. Kart yaşlıların psikolojik olarak rahatlamalarına neden oluyor. Yaşlılar güneşli günlerde arkadaşlarını ziyaret ediyor. Yaşlılara kart verilmesi sosyal bir hak.” dedi.

Zaman / Ankara

28.01.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


28 Ocak 2002
Zaman'da Bugün

İç Anadolu

Bütün haberler


Başlıklar

> Yaşlılar ve basın mensupları otobüslere 10 bin liraya binecek

> Türkiye'nin tek bayan futbol antrenörü ilgisizlikten yakınıyor

> Yılmaz: Trafik Hastanesi’nin yeni binası kaçak

> Çankaya Belediyesi 195 yoksula gıda yardımı yaptı

> Kaza masraflarını ödeyemeyen kamyoncu intihar etti

> Halk Ekmek önündeki kuyruklar giderek artıyor

> Emniyetten "gençlere yönelik tehdit" semineri

> Basınç odasına sponsor bulunamıyor

> Özürlülerin sandalye sevinci


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2001 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.