Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
 Basın Özetleri
 Abonelik
 
 

1 Şubat’tan itibaren işsiz kalanlara devlet maaş ödeyecek

İşsizlik sigortası uygulaması 1 Şubat tarihinde başlıyor. 31 Ocak 2002 tarihinden sonra kendi istek ve kusuru olmaksızın işsiz kalanlara devlet 81 milyon lira ile 162 milyon lira arasında maaş verecek. İşsizlik Sigortası’na hak kazananlara maaş ödemesi mart ayında başlayacak.

İşsizlik sigortası ödeneği ve diğer hizmetlerden yararlanmak için Türkiye İş Kurumu’na başvurular,1 Şubat 2002’de başlıyor. 31 Ocak 2002 tarihinden sonra kendi istek ve kusuru olmaksızın işten ayrılan sigortalı işsizlerin, işsizlik sigortası ödemeleri ve diğer hizmetlerden yararlanabilmeleri için, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 30 gün içerisinde İşten Ayrılma Bildirgesi ile İŞKUR müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

İşverenler, 31 Ocak 2002 tarihinden itibaren hizmet akdi sona eren her işçisi için, hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren 15 gün içinde İşten Ayrılma Bildirgesi düzenleyecek. İşverenler, üç nüsha olarak düzenleyecekleri bildirgenin bir nüshasını 15 günlük süre içiresinde İŞKUR müdürlüklerine, bir nüshasını ise sigortalı işsize verecek, diğer nüshasını da işyerinde saklayacak. 1 Haziran 2000 tarihinde prim kesintileri başlayan işsizlik sigortasının ilk ödemeleri, Mart 2002’de başlayacak.

Konuyla ilgili Zaman’a bilgi veren Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Dr. Necdet Kenar, hazırlıkların yoğun bir şekilde devam ettiğini, kurumun otomasyon projesine geçmek üzere olduğunu ve bütün işsizlik sigortası hizmetlerinin bilgisayar ortamında verileceğini söyledi. İlk zamanlarda güçlüklerle karşılaşılacağını; ancak bu sıkıntıların müşterilere (işsizlere) ve işverenlere yansıtılmayacağını kaydeden Kenar, “Hizmeti aksatmadan, kalabalık ve izdiham yaratmadan hizmet vereceğiz. Bizim için de zor dönem başlıyor.” şeklinde konuştu.

31 Ocak 2002 tarihinden önce atılan sigortalıların işsizlik sigortasından yararlanamayacağını belirten Kenar, bu tarihten önce işten atılan ya da kriz nedeniyle şartları yerine getiremeyecek olan işsizlerin başvuruda bulunmamalarını istedi. Fonda 2 katrilyon 275 trilyon lira kaynak biriktiğini ifade eden Kenar, işsizlik ödeneğinin en az 81 milyon 291 bin lira, en yüksek 162 milyon 582 bin lira olduğunu kaydetti.

İşsizlik Sigortası uygulaması nasıl olacak?

İşsizlik Sigortası’ndan kimler yararlanır?

Bir işyerinde sigortalı olarak çalışırken, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olanlar.

İşsizlik sigortası primlerini kimler ödemektedir?

1 Haziran 2000 tarihinden itibaren sigortalı olarak çalışanlar her ay işsizlik sigortası primlerini SSK’ya yatırıyor. Devlet işçinin prim miktarı kadar katkı yapıyor. İşsizlik sigortası sisteminde; sigortalılar yüzde 2, işverenler yüzde 3 ve devlet yüzde 2 oranında prim ödemekteyken, 2002 yılından itibaren çalışanlar yüzde 1, işverenler yüzde 2, devlet yüzde 1 prim ödemeye başladı.

Hak kazanma koşulları nelerdir?

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olmak. Son üç yıl içinde, en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş bulunmak. İşten ayrılmadan önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak. İşverence düzenlenen İşten Ayrılma Bildirgesi ile birlikte İŞKUR Müdürlüğü’ne başvurmak.

Ayrılma bildirgesini kim düzenler?

İşverenler, 31 Ocak 2002 tarihinden itibaren herhangi bir nedenle hizmet akdi sona eren her işçi için, üç nüsha İşten Ayrılma Bildirgesi düzenler. İşveren bu bildirgenin bir nüshasını 15 gün içinde işyerinin bağlı olduğu İŞKUR müdürlüğüne ulaştırmak, bir nüshasını size vermek, bir nüshasını ise işyerinde saklamak zorunda.

Nereye ve nasıl başvurulacak?

İşverenin düzenlediği İşten Ayrılma Bildirgesi ve kimlik belgesiyle birlikte, 30 gün içirisinde İŞKUR müdürlüğüne başvurularak, kayıt yaptırılacak ve Talep Dilekçesi doldurularak verilecek.

İşsizlik ödeneği ne zaman başlar?

İşin sona erdiği tarihi izleyen günden itibaren işsizlik ödeneği başlar. Başvuru tarihini izleyen ayın sonunda İŞKUR’ca sigortalının adına açılacak banka hesabına yatırılır.

Ne kadar süreyle ödenecek?

İşsizlik ödeneğinden son üç yılda; 600 gün prim ödeyen sigortalı 180 gün (6 ay), 900 gün prim ödeyen sigortalı 240 gün (8 ay) ve 1080 gün prim ödeyen sigortalı 300 gün (10 ay) süreyle yararlanacak.

Hangi hallerde kesilir?

Sigortalının gelir getirici bir işte çalıştığı ya da yaşlılık aylığı aldığının tespit edilmesi durumunda işsizlik ödeneği kesilir.

İşlemlere karşı itirazlar nereye yapılacak?

İşsizlik sigortası işlemlerine ilişkin itirazlar, İŞKUR müdürlüklerine yapılacak.

Şahin Ali Şen / Ankara

30.01.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
30 Ocak 2002


Zaman Spor

Ekonomi

Bütün haberler


Başlıklar

> 1 Şubat’tan itibaren işsiz kalanlara devlet maaş ödeyecek

> Yabancı sermaye 2002 yılına iyimser bakıyor

> ‘Serbest bölge bitmek üzere’

> Bankacılık Yasası’nda veto edilen 3 madde aynen geçti

> Çalışanlar 4 kat yüksek nema alabilecek

> Standard and Poor’s not yükseltme sinyali verdi

> para günlüğü - Kredi notu açıklaması piyasaları olumlu etkiler

> 186 bin liralık benzinden, 944 bin lira vergi alınıyor

> Tütün fiyatı yüzde 35 artırıldı, çiftçi beğenmedi

> Gecikme faizi yüzde 84’e indiriliyor

> ‘Doların 1 milyon 300 bin liraya inmesi hata’

> ABD hazine müsteşarı, Bankacılık Yasası’nı övdü


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2001 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.