Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 
 

Ege Otomotiv’e soruşturma açılıyor

Otomobil fabrikası vaadiyle halkı 27 yıldır mağdur eden Ege Otomotiv Sanayii AŞ hakkında İzmir Defterdarlığı soruşturma başlatıyor. Gazetemizde yayımlanan haber üzerine harekete geçen İzmir Defterdarlığı yetkilileri, konunun üzerine gideceklerini belirtti. Defterdar Vekili Levent Gençyüret, “Bünyemizde bulunan bir birim sürekli gazete haberlerini inceliyor.

Gazetelerde çıkan haberleri ihbar kabul ediyoruz. EOS için de aynı uygulamayı yapacağız. Şirkette detaylı bir denetim yapacağız.” dedi.

Anonim şirketleri denetim yetkisinin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve defterdarlıklarda olduğunu belirten Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü’nden bir yetkili, anonim şirketlerin genel kurullarında görevlendirdikleri hükümet komiserlerinin noterlik görevini yaptığını belirtti. Sürekli aynı kişinin EOS’un genel kurulunda görevlendirilmesini “şirket hakkında detaylı bilgi sahibi” olmasına bağlayan yetkili, görevlendirilen kişilerin ortaklardan gelen şikayetleri dikkate aldığını kaydetti.

Aynı yetkili, “Biz toplantıda gerekli çoğunluğu ararız. Toplantının ilanlı mı ilansız mı yapıldığına bakarız. İlansız toplantılarda tüm ortakların asaleten veya vekaleten hazır bulunması gerekir. İlanlı toplantılarda, şirketin Türkiye Ticaret Sicil gazetesinde ve mahalli gazetede ilanı var mı ona bakarız. Tüm ortaklara taahhütlü mektup gönderilip gönderilmediği gibi kanuni formalitelerin yerine getirilip getirilmediğine bakarız. Şirket hisselerinin yüzde 25’ini elinde bulunduranlar toplantıda hazır ise toplantıyı açarız.” dedi.

İzmir’in Kadifekale semtinde oturan EOS’un mağdurlarından Hasan Hüseyin Çalmaz, EOS’un kendilerini mağdur ettiğini söyledi. Yıllarca Almanya’da edindiği birikimini Ege Otomotiv Sanayii AŞ (EOS) ile Deri ve Konfeksiyon Sanayii İşletmeleri AŞ’ye (Derkosan) kaptırdığını belirten Çalmaz, “Almanya’da 15 yıl çalıştım. Otomobil boyacısıydım. İzinli olarak İzmir’e geldiğim 1977 yılında EOS yetkilileri ile tanıştım. Kuracakları fabrikanın boya bölümünde çalışacağımı söylediler. 300 bin lira ile ortak oldum.” dedi. Derkosan’a da 1974-75 yıllarında 10 bin mark ile ortak olduğunu ifade eden Çalmaz, bütün birikimini bu iki şirkete yatırdığını kaydederek, şunları söyledi: “Derkosan’ın izini kaybettik. Nerede olduğunu bile bilmiyorum. EOS’a da ödediğimiz para pul oldu. 15 yıl Almanya’da çalıştım, bütün birikimlerini bunlara verdim. EOS’a da 12.02.2002 tarihinde kâr payını almak için gittiğimde, benden elimdeki hisseleri 2 milyar 300 milyon lira karşılığında Yapısantaş’a devretmemi istediler. Hiç fikrimi sormadan bana imzalattıkları kağıtta, 2.063 adet hissemi Yapısantaş’a devrettiğim, 18 ay sonra 1900 Euro’yu Yapısantaş’a ödediğim takdirde yeniden ortak olabileceğim yazıyordu. Ancak hisseler hâlâ elimde, teslim etmeyeceğim.”

EOS’un 1979 yılında kurduğu S.S EOS Konut Yapı Kooperatifi’ne de 50 DM ile ortak olduğunu belirten Çalmaz, “Bu kooperatif hiçbir şey yapmadan kapatıldı. Şirketin genel kurullarında çok konuşanları, hiçbir şey yapılmıyor diye eleştirenleri bir şekilde susturuyorlardı. Şirketin her yıl dağıttığı kâr payları yol masraflarını tutmadığı için gidip almadım.”

Öte yandan, Ege Otomotiv Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı A. Besim Uyal, vaktiyle otobüs, kamyon, akü ve jant fabrikası kurmak için yola çıktıklarını; ancak çeşitli engellemeler sebebiyle başarılı olamadıklarını söyledi. Uyal, “Otobüs fabrikası diye yola çıktık, izin vermediler. Kamyona döndük, yine izin vermediler. Akü fabrikası kuralım dedik, engellerle karşılaştık. Sektörde faaliyet gösteren herkes engel oldu. Patronları aşamadık.” diye konuştu.

Ali Rıza Karasu / İzmir

17.02.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
17 Şubat 2002


Zaman Spor

Ekonomi

Bütün haberler


Başlıklar

> Ege Otomotiv’e soruşturma açılıyor

> Gayrimenkul zengini SSK kira ödüyor

> Birleşmede Orta Asya faktörü gözden kaçırılıyor

> Mudurnu’da pazarlık bitmedi

> Türk-İş personelini enflasyona ezdirmedi

> ‘12 ay eksi büyüme var, böyle giderse tehlikeli’

> Borsa’da hacimsiz günler

> Kaçak elektrik kullanmak için “dokunmatik” sistemi kurdular

> Konya, büyük markaların gözdesi oldu

> Essen’de Türk iş merkezi açılıyor


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.