Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

MUSTAFA ÜNALYozgat haşat

Ligde kalma mücadalesi veren takımların maçları şampiyonluk yarışı kadar heycanlı olur. Hele bu moral ve motivasyon kaynağı zayıf bir şehrin takımı ise...

Yediden yetmişe herkezi müthiş bir heycan sarar, şehir adeta futbolun etrafında kenetlenir. Kazanılan her maç kurtuluş yolunda atılan büyük bir adıma dönüşür.

Dün Yimpaş Yozgatspor–Trabzon maçına bu düşüncelerle gittim. Yozgat futbola tutkulu bir şehir. Futbol sohbeti yaparken Vali Hüseyin Önal ‘Yozgatspor birinci lige çıkınca yöre insana güven geldi, büyük moral kazandı. Yürüyüşleri bile değişti’ diyor ekliyor: Düşme tehlikesi inanın insanımızın psikolojisini bozuyor. İnanın bana maç sonuçları bir takımın değil, bir şehrin hatta bölgenin kaderini ilgilendiriyor. Yozgatspor birinci ligde oynaması bu bölge için çok önemli...

Yozgatspor ligin dibinde olmasına rağmen teslim bayrağını çekmediğini geçen hafta deplasmanda, Beşiktaş karşısında göstermişti. Şehrin işlek cadde ve sokaklarında nedense heyacan yok, stadyumun çevresinde bir kaç bayrak göze çarpıyor. Bir dönüm maçı veya kaderinde kırılma noktası özelliği taşıyan Trabzon müsabakasına Yozgat’ın daha farklı bakmasını beklerdim. Bırakın devasa bayrak ve flamalarla, şehrin bir bütün olarak takımın arkasında durmasını, stad böylesine hayati maçta dolmadı bile.

Sanki Yozgatlı’nın zihninde takım küme düşmüş gibi. Oysa Trabzon maçını kazanması durumuda ligde kalmak için esaslı bir çıkış yakalaması işten bile değil. Kuşkusuz bu havanın oluşmasında hakem hatalarının, belirleyici olduğu puan kayıplarının rolü büyük. Ligde kalma hesabından çok, dış etkenlerle yitirilen puanların dökümüyla uğraşan çok sayıda Yozgatlıyla karşılaştım

Şehrin bu ağır havası maça da yansıyor. Takımın görkemli ataklarında tribünde herkes tek vücut ayağa fırlarken, ters hareketlerde hemen futbolcuların canını sıkacak yaralayıcı sesler yükseliyor. Bu parçalı tribün tablosu seyirci–futbolcu ilişkisinin kırıklığını açıkça gösteriyor.

Bir ara saha kenarında ısınma hareketleri yapan Selim ile taraftar bir birine giriyor. Arkadaşları araya girmese Selim kendisine bağıranlarla kavga etmek için tribüne dalacak.

Yozgat maça iyi de başlıyor. İlk on dakika da dört beş tane ‘dokunsan gol olacak karambol pozisyon’ üretiyor. Bir top direkten dönüyor. Yozgatspor maçın başındaki diriliğini 90 dakika devam ettirebilse Trabzon’u beşleyen takımlar listesine rahatlıkla girebilirdi.

Ancak peş peşe yenen iki gol hem seyircinin hem futbolcunun aşınmış ‘inanç ve güvenini’ iyice felç ediyor. Arkasından sezon boyunca tekrarlanan bilmem kaçınçı hakem hatası geliyor. Hakem Muhittin Boşat, Trabzonlu futbolcunun ceza sahasında bir voleybolcu gibi topu elle kesmesini pas geçiyor.

İnançsızlık, talihsizlik, hakem hatası bir maçta birleşince Yozgat için maçın kaybı mukadder oluyor. Hem Bir zamanlar stadın boşalmasıyla bayram yerine dönen Yozgat şehrine bu kez kabus çöküyor.

Umut tümden tükendi mi? ‘Çıkmayan candan umut kesilmeyecek’ bir şans var...

10.03.2002

Yazarımızın E-Postası: m.unal@zaman.com.tr


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Önceki Yazıları

> (08.03.2002) - Şimdi ne olacak?

> (06.03.2002) - MHP varsa Avrupa Birliği yok

> (27.02.2002) - ... Şimdi ne yapıyorlar?

> (22.02.2002) - Bayram düşünceleri

> (20.02.2002) - Hükümeti kurtaran ‘istisna formül’ yol oluyor

> (15.02.2002) - Koray Aydın’a acil aklama

> (13.02.2002) - DYP, ANAP’tan bir Akbulut önde

> (08.02.2002) - AK Parti ABD gezisinden memnun

> (06.02.2002) - Muhalefet ihtiyacını da hükümet karşılıyor

> (01.02.2002) - 312: Kod adı 163!

Zaman'da Bugün
10 Mart 2002


Zaman Spor

Yazarlar

Bütün yazılarYAZARLAR

A. TURAN ALKAN

ABDULLAH AYMAZ

AHMED ŞAHİN

AHMET SELİM

ALİ BULAÇ

ALİ ÇOLAK

ALİ H. ASLAN

ALİ ÜNAL

CEM BEHAR

EKREM DUMANLI

ETYEN MAHÇUPYAN

FİKRET ERTAN

GÜNTAY ŞİMŞEK

HASAN ÜNAL

HEKİMOĞLU İSMAİL

HİLMİ YAVUZ

HÜSEYİN GÜLERCE

İBRAHİM KARAYEĞEN

İBRAHİM KIBRIZLI

İSKENDER PALA

KADİR DİKBAŞ

KERİM BALCI

M. ALİ YILDIRIMTÜRK

M. NEDİM HAZAR

MEHMED NİYAZİ

MELİH ARAT

MİRZA ÇETİNKAYA

MUSTAFA ARMAĞAN

MUSTAFA ÜNAL

NUH GÖNÜLTAŞ

ORHAN OKAY

REHBER ABİ

SELÇUK GÜLTAŞLI

SELİM IŞIKLAR

TAMER KORKMAZ

ZİYA PERVERAna Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.