Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 
 

13 Mart 1993 Erzincan depremi unutulmadı

Tarihler 13 Mart 1992’nin Ramazan ayı akşamı ve teravih vaktini gösterirken saat 19.20’de Erzincan 6.8 şiddetinde ki deprem felaketi ile karşı karşıya kaldı. Bir çok insan teravi namazı vakti gelen felaketin bilincinde olmadan sağa sola kaçışarak ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Akşam saatlerinde meydana gelen felaketin acı bilançosu gündüz yürekleri dağlamıştı.

1939 yılında tarihinin en büyük depremini yaşayan Erzincan insanı 1992 yılında ki deprem ile bu acıyı yeniden yaşayarak, 653 vatandaşı toprağa verirken üç bin 850 kişi enkaz altında kalarak yaralanmıştı. Depremin şiddeti ile Erzincan’da dört bin 534 konut ve 954 işyeri ise yerle bir olmuştu. Şimdi bu depremin üzerinden 10 yıl geçti ve Erzincan halkı depremle yaşamayı öğrendi.

13 Mart 92 depreminin ardından şehir merkezinin büyük bir bölümü yerle bir olurken, dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar ile bu felaketin yarası sarılmaya başlandı. Devlet desteği ile Erzincan’da toplu inşaatlar başlatılmış ve yıkılan binaların yerine yenileri 3 yıl gibi kısa sürede konuldu. Alt yapısı felç olan, kamu kurumları yıkılan ve yüzlerce evsiz kalan vatandaşın mağduriyetlerinin giderilmesi için dönemin Valisi Recep Yazıcıoğlu ve Belediye Başkanı Talip Kaban tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda, afet kapsamına alınan Erzincan’da her yeni yapılan binalar ve diğer çalışmalar depreme dayanıklı olarak yapılmaya başlandı. Trilyonlarca para harcanarak Erzincan kısa sürede modern bir şehir görünümüne kavuştu. İnsanlar ise deprem korkusunu psikolojik olarak üzerlerinden atmayı başarmıştı.

Tarihlere bakıldığında büyük felaketlerin yaşandığı Erzincan’da, depremin sadece bu bölgelere has olmadığı Marmara Bölgesinde meydana gelen deprem felaketi ile görüldü. Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinden olduğu defalarca söylenmesine rağmen insanların gerekli tedbiri almadığını söyleyen Belediye Başkanı Erkan Karaman, “Son depremler ile birlikte depremin her bölgede olacağı izlenimi ortaya çıkmıştır. 92 Erzincan depreminin ardından yeniden ayaklanan şehirde binaların gerekli standarlar içerisinde yapılarak, Erzincan deprem konusunda yapılanma açısından en şanslı iller arasındadır. İnsanlar depreme karşı bilinçli, yapılan binalar ise depreme dayanıklı olması sebebiyle olası bir depremde Erzincan insanı ne yapacağını çok iyi biliyor. Bizlerin temennisi böyle depremlerin bir daha yaşanmaması. Ama ülkenin deprem kuşağı üzerinde olması sebebiyle bu tip felaketleri en az mağduriyetle önlenmesi için çalışmalar yapılması ve daima hazırlık olunması en büyük temennimizdir.” dedi.

Türkiye’de depremin kaçınılmaz olduğunu ve insanların bilinçlendirilerek depremin hayatın bir parçası olarak gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Erzincan Valisi H.İbrahim Altınok, “Yaşanan felaketlerden ders çıkartılması şart. Yeni yapılan binaların da depreme dayanıklı olması için çalışmalar en üst seviyeye çıkartılmalı.” görüşlerini dile getirdi.

Düzlük ve etrafı dağlık bir ovaya sahip olan Erzincan, ülkenin en fazla deprem görmüş bölgesi durumunda. Kaynaklar, Erzincan’da meydana gelen deprem sayılarını farklı olarak açıklasa da Erzincan tarihi süresince 37 kez büyük deprem felaketi ile karşı karşıya kalmış. Miladi 964 yılında tesbit edilen depremde binalar büyük hasar görürken 967 yılında ki depremde ise bin 200 kişi hayatını kaybetmişti. Tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Erzincan’ın yaşadığı en büyük deprem felaketi 1045 tarihine tekabül ediyor. Bu depremde şehrin tamamen yok olduğu belirtilirken ölü sayısı hakkında bilgi edinilemiyor. O depremde meydana gelen yarıklarda insan ve hayvan iniltilerinin günlerce sürdüğü kaydediliyor. 28 Aralık 1939 tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketinde ise Erzincan’ın haritadan silinme noktasına geldiği bildiriliyor. 7 ile 8 şiddeti arasında meydana geldiği belirtilen o depremde 15 bin 600 kişi hayatını kaybetti. Son deprem felaketi ise 13 Mart 1992’de yaşanıken resmi kayıtlara göre 653 kişi yaşamını yitirdi.

Burhan Torunlar / Erzincan

14.03.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
14 Mart 2002


Zaman Spor

Doğu Anadolu

Bütün haberler


Başlıklar

> 13 Mart 1993 Erzincan depremi unutulmadı

> Sahibinden kurtulan inek etrafı birbirine kattı

> Kars SSK davasına başlandı

> Bakan Doğru sınırda dert dinledi

> Gürpınar’da trafik kazası: 1 ölü

> ‘Hasta sevki yeniden düzenlenmeli’

> Avladığı tilki parmağını ısıran şahıs kudurarak hayatını kaybetti

> Pasinler 84 yıl önceki mutluluğu yeniden yaşadı

> Polis, hırsızlara göz açtırmıyor

> Eşit işe, eşit ücret kararnamesine tekpi

> Bilezik için kolullarını kesmeye teşübbes ettiler

> Erzurum bayan nostaljiyle coştu

> AB amaç değil araç olmalı


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.