Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 
 

Bademin ana yurdu Anadolu; ancak 140 ton badem ithal ediyoruz

Birçok kaynakta bademin anayurdu Anadolu olarak bilinmesine rağmen, Türkiye başta Kanada’dan olmak üzere yılda 140 ton badem ithal ediyor. Türkiye’de iç piyasada her yıl binlerce kilo tüketimi bulunan badem, ülkemizde son derece az miktarda yetiştiriliyor.

Sınırlı sayıda üretilen badem ise acı veya irili ufaklı olması sebebiyle tüketiciler tarafından tercih edilmiyor. Bunun neticesinde talebi yoğun olan badem, Kanada ve Avrupa gibi çeşitli ülkelerden ithal edilmek durumunda kalıyor. Konuyu değerlendiren uzmanlar, bademin anayurdu olan Türkiye’ye her yıl tonlarca ithal edilmesini ilgisizliğe bağlıyor. Bademin yanı sıra ağacının da kereste açısından son derece verimli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’deki ilgisizlik yüzünden badem piyasasını diğer belli başlı ülkelerin kaptığını ifade ediyor.

Türkiye, şu anda badem üretimi açısından dünyada dokuzuncu ülke konumunda. Anavatanı Türkiye olarak görünmesine rağmen badem Fas, Suriye, Tunus, Pakistan ve Yunanistan gibi ülkelerde bizden daha fazla üretiliyor. Gümrük işlemlerinin yanı sıra vergilerin de son derece yüksek olması, ithal bademin fiyatını günden güne yükseltiyor. Bunların karşısında birçok işletmeci, bademi iç piyasada karaborsada satıyor. Bademin kilosu kuruyemişçilerde 14 milyon ile 19 milyon lira arasında değişiyor. Türkiye, her yıl ortalama 140 ton badem ithal ediyor. Bütün bunlara karşılık diğer ürünlerin aksine ilaç, çift, gübre ve suya ihtiyacı bulunmayan ve neredeyse sıfır maliyetle üretilebilen bademe, iklim şartlarının son derece uygun olduğu ülkemizde değer verilmemesi uzmanları düşünceye sevk ediyor.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Gökçe, ABD ve birçok Avrupa ülkesinden badem ithal edilerek milyonlarca dolar ödendiğini kaydediyor. 2001 yılı verilerine göre ülkemizdeki badem üretiminin 37 ton olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gökçe, bu rakamın ABD’de 385 ton, İspanya’da 252 ton, İtalya’da 119 ton olduğuna dikkat çekiyor. Ülkemizde 3 milyon 680 bin badem ağacı bulunduğunu, ağaç başına ortalama 9 kilo ürün alındığını kaydeden Gökçe, ilgisizlikten ötürü bademler acı ve boyutları dengesiz olduğundan, iç piyasanın dışarıya rağbet gösterdiğini söylüyor. Prof. Dr. Gökçe, Türkiye’nin gerekli ilgiyi göstermesi durumunda, gerek iç piyasaya yetecek oranda ve ihracat yapılabilecek seviyede kaliteli badem üretilebileceğini belirtiyor.

ABD menşeli badem ağaçlarının 3–5 yıl içinde ürün verdiğini söyleyen İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Halit Kaya, bu ağaçların ülkemizde devlet eliyle dikilmesini ve köylülerin bu konuda teşvik edilmesini beklediklerini aktarıyor.

Badem üretimi konusunda desteğe her zaman hazır olduklarını söyleyen İzmir Tarım İl Müdürü Muzaffer Ağar ise talep halinde vatandaşlara her türlü yardım ve katkıyı sunmaya hazır olduklarını söylüyor.

14.03.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
14 Mart 2002


Zaman Spor

Ekonomi

Bütün haberler


Başlıklar

> Demirbankzede zabıta, hakkını AİHM’de arayacak

> Endonezya Merkez Bankası başkanı 3 yıl hapse çarptırıldı

> Para günlüğü: Borsa dışında piyasalarda bir sorun yok

> Gıda tüketiminde hareketlilik başladı

> IMF: Türkiye’deki programdan olumlu sonuçlar alınmaya başlandı

> Kamu-Sen başkanlığına ilk aday Şuayip Özcan oldu

> Çelik kavgası rekabetten çıktı

> Arçelik 400 milyon dolarlık ihracat hedefliyor

> Kömür işletmeleri 940 işçiyi zorla emekli ediyor

> 2 ayda 22 bin işçi emekli edildi

> Yeşil pasaportla cep telefonu kaçakçılığı arttı

> Bademin ana yurdu Anadolu; ancak 140 ton badem ithal ediyoruz

> FBI’ın aradığı hacker Mitnick, video konferans verecek

> Karadeniz’de alternatif ürün karayemiş

> Türkiye, Bosch’un otomotivde üretim üssü oldu

> Pınar Kido’dan meyveli içecek

> Nestle Mis Süt’ten çocuklara bardak

> Frito Lay 3,5 trilyon lira dağıtıyor

> Petit Yoco, anne ve çocukları buluşturdu

> Pepsi, Fruko’yu 100 milyon dolara satın aldı


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.