Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 
 

AK Parti, Işılak'ı 20 bin dolara ikna edemedi

AK Parti lideri R. Tayyip Erdoğan, Uğur Işılak’a “Haydi Anadolu” şarkısı için 20 bin dolar teklif etti. Erdoğan’a “hayır” diyen Işılak, şarkıyı CHP’ye armağan etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti), kurulduğu günlerden itibaren mitinglerde ve teşkilat açılışlarında kullandığı ‘Haydi Anadolu’ şarkısı, uzun bir tartışmadan sonra CHP’ye geçti. İçerisinde partinin ismi olan ‘ak’ ifadesinin çokça geçtiği şarkı için AK Parti’nin 20 bin dolar önerdiği; ancak şarkının söz yazarı ve bestecisi Uğur Işılak’ın 50 bin dolar istediği iddia edildi. Dün şarkısını CHP lideri Deniz Baykal’a armağan eden Işılak, eseri için hiçbir telif ücreti almadığını savundu.

Edinilen bilgiye göre AK Parti, zaten 7 aydır kullandığı şarkı için söz yazarı ve bestecisi Uğur Işılak’a telif önererek parçanın tüm haklarını satın almak üzere masaya oturdu. Uğur Işılak’la ‘telif hakkı’ için bizzat Genel Başkan Tayyip Erdoğan görüştü, ancak ücret konusunda anlaşma sağlanamadı. Partinin çeşitli kademelerindeki kişiler ile birlikte bizzat Tayyip Erdoğan’la da görüşen Işılak partinin teklif ettiği 20 bin doları kabul etmedi.

İddialara göre, partiye şarkının telif hakkı ve ileride yapılacak konserler için paket program öneren ve bunun karşılığında 50 bin dolar isteyen Işılak, AK Parti’den eli boş ayrıldı. Işılak daha sonra CHP ile anlaştı. AK Parti de bunun üzerine söz konusu şarkıyı bir daha kullanmama kararı aldı.

AK Parti, bundan sonra mitinglerinde sözleri partiye uyarlanan Grup Destan’ın ‘Cilveloy nanayda’ isimli türküsünü kullanacak. Parti, söz konusu çalışma için 2 bin 200 dolar telif ödemişti. AK Parti ile CHP arasında yarışa sebep olan parçayı, BBP’nin de istediği; ancak somut bir önerinin iletilmediği de ileri sürüldü.

Işılak: Şarkı CHP’ye uyuyor

CHP ise dün sanatçı Uğur Işılak’tan ‘Haydi Anadolu’ isimli şarkının telif hakkını törenle aldı. Törene CHP lideri Baykal ve Işılak el ele tutuşarak geldi. Sanatçı Işılak, burada yaptığı konuşmada, şarkının, sağdan sola birçok parti tarafından kullanıldığını, CHP’nin de bu parçayı ilk kez Anadolu sol hareketinin anlatıldığı kongrede çaldığını söyledi. Parçanın Anadolu insanını anlattığını belirten Işılak, CHP’nin başlattığı Anadolu sol hareketi ile Mevlana, Hacı Bektaş–ı Veli, Yunus Emre gibi Anadolu düşünürlerinin fikirlerini özümsediğini, bu düşüncelerle yeni bir çıkış yapan CHP’ye parçayı armağan ettiğini vurguladı. “Bana ‘sağcı mısın, solcu musun’ diye zaman zaman soruyorlar, ben de onlara ‘Uğur Işılak’ın sağı solu belli olmaz.’ cevabını veriyorum.” diyen sanatçı, tercih nedeninin parça ile CHP’nin düşüncesinin uyuşması olduğunu söyledi. Sanatçı Işılak, daha sonra şarkının noter belgesini Baykal’a teslim etti.

Baykal: Başkaldırı bestesi

Işılak’ın şarkısının Anadolu’da büyük ilgi gördüğünü anlatan Baykal ise şunları kaydetti: “Bu beste, Anadolu insanının kendisini anlamasına, ezikliğinin en fazla olduğu bir dönemde kendisine güven tazelemesine sebep olmuştur. Bu bir başkaldırı bestesidir. Anadolu halkı bununla kendine güven duygusunu tazeliyor. Parçanın sözleri partimizin anlayışı ile örtüştüğü için sahip çıktık. Parçayı birçok parti de kullanıyordu. Büyük bir karmaşa vardı. Değerli sanatçı bunu bize armağan ederek, bu karmaşaya son vermiştir. Bunun için maddi bir beklentisi olmamıştır. Şarkının ‘CHP’ye yakışması’ önemli bir rol oynamıştır.’’

Toplantının ardından gazetecilerin soruları üzerine Deniz Baykal, Işılak’ın siyasi tercihlerinin kendileri için önem taşımadığını bildirdi. “Türkiye’de artık insanları etiketleme, yaftalama dönemi bitmiştir.” görüşünün altını çizen Baykal, sanatçı Cem Karaca’nın da bir süre önce MHP lideri Devlet Bahçeli’ye mektup yazması olayına atıf yaptı. Baykal, Karaca’nın kendisine de faks çekerek partide daha aktif görev almak isteğini söylediğini anlattı.

Haydi Anadolu

Çatık kara gözün namustur her sözün

Senin alnın yüzün ak ak ak

Kalk doğrul ezelden ayrılma güzelden

Yardımcın ezelden Hak Hak Hak

Gel gayri gül gayrı olmasın ayrı gayrı

Haydi Anadolu yol kardeşlik yolu

Şahlansın ne varsa Edirne’den Kars’a

Haydi Anadolu kalk kalk kalk

Dönersen kendine gün senindir yine

Dönüp tarihine bak bak bak

Sil gönül pasını sev dostun hasını

Dostluk çırasını yak yak yak

Gel gayrı gül gayrı olmasın ayrı gayrı

Haydi Anadolu yol kardeşlik yolu

Şahlansın ne varsa Edirne’den Kars’a

Haydi Anadolu kalk kalk kalk.

Emine Dolmacı / Ankara

21.03.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
21 Mart 2002


Zaman Spor

Politika

Bütün haberler


Başlıklar

> AK Parti, Işılak'ı 20 bin dolara ikna edemedi

> ‘Bana çelme takmaya çalışıyorlar’

> Türkiye'ye dikta benzetmesi Arseven’i kızdırdı

> Meclis ‘dolandırıldım’ diye dava açtı

> Mumcu: Öcalan cezasını mahkûm gibi çekecek

> İdam tasarısı imzaya açıldı

> Kutan, AB için Yılmaz’ı suçladı

> ‘Gizli direnişi bırakın, AB yolunda çalışın’

> Yılmaz ABD’yi uyardı: Türkiye’yi dışlayacak çözüm kalıcı olmaz

> ‘Üç-beş kişi yüzünden vatan hizmetini karalamak onursuzluktur’

> ‘AB konusunda çok korkak davranıyoruz’

> İşkence, uyum tasarısında tartışma doğurdu


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.