Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 
 

Maliye: Kumarhanelerin devlete bir getirisi yok

Bütçe gelirlerini artırmak için kumarhanelerin yeniden açılması isteniyor. Ancak Maliye'nin raporunda, kumarhanelerde para akışını ve vergi kaçağını denetlemenin zor olduğu belirtiliyor.

1997’de kapatılan kumarhanelerin yeniden açılması için Meclis’e kanun teklifi verilmesinin ardından, Turizm Bakanı Mustafa Taşar’a yönelik baskılar arttı. Kumarhanelerin açılmasını isteyenler, bu sektörün büyük bir gelir kaynağı olduğunu öne sürerken, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu’nca hazırlanan rapor, kumarhanelerde para akışını kontrolün zorluğunu gözler önüne serdi.

Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu, üç yıllık çalışma sonucunda 217 sayfalık ‘kumarhaneler raporu’ hazırladı. 6 Temmuz 1999 tarihli rapora göre, 1991–96 döneminde, beş yıldızlı otellerin bünyesindeki 13 kumarhaneyi kontrolünde tutan Ömer Lütfi Topal, devletten bir milyar dolar kaçırdı. Topal 1993–96 döneminde devlete 844 milyar lira gelir beyanında bulunurken; gerçekte kumardan 16 trilyon 862 milyar lira kazandı.

Tufan Palabıyık başkanlığında sekiz hesap uzmanının üç yıl süren çalışmayla hazırladığı rapora göre, Ömer Lüfti Topal’ın, bazıları gizli olan 137 ayrı banka hesabına bu dönemde 14,5 trilyon lira, 98 milyon dolar ve 23 milyon mark para aktı.

Topal’ın İstanbul’daki üç kumarhanesindeki poker partilerine katılan kişilerin ifadelerine göre, Topal bu hesapların yanı sıra poker partilerinden de 750 milyon dolar civarında kazanç elde etti. Topal’ın kazandığı kumarhane gelirinden devletin vergi alacağını tespit amacıyla düzenlenen rapora göre, 1991’de kafeterya işletmeciliği yapan ve mütevazı bir mal varlığı olan Topal, o yıl ilk kumarhaneyi açmasından itibaren beş yıl içinde devasa boyutlarda bir servete erişti.

Topal’ın kumar dışı gelirleri

1996’da yurtiçi ve yurtdışındaki 13 kumarhanesinin yanı sıra, sanayi ve turizm rantı yüksek bölgelerde 452 ayrı gayrimenkulü, iki oteli, Antalya’da bir tatil köyü, İstanbul ve Eskişehir’de 2 petrol istasyonu, çeşitli illerde 15 döviz bürosu, sınır kapılarında 3 ayrı free–shop, bir çatal bıçak fabrikası, bir turizm acentesi, borsada faaliyet gösteren bir menkul değerler şirketi, Antalya ve Fethiye’de lüks konutlar yapan iki inşaat şirketi, bir süpermarketi, bir toptan gıda şirketi, bir adet kimya ürünleri şirketi ve yurtdışında enerji, sağlık ve eğitim alanında yatırımları vardı.

Hesap uzmanlarının tespitlerine göre, 1994’ten itibaren kumarhanelerin bulunduğu merkezlerde yoğun bir şekilde banka hesapları açıldı. Türkiye’deki tüm bankalarda Topal’a ait açık ve gizli hesapların belirlendiği incelemede, kumar oynayanların kredi kartlarından çekilen paranın miktarı da ortaya çıktı. Buna göre, Koçbank, Akbank ve Vakıfbank’taki kredi kartı hesaplarından 4 trilyon 100 milyar lira çekildi. Bankalar Birliği’nin çalıntı kart listesinin her kumarhenede mevcut olması, Topal’ın kredi kartı ödemelerinde alacağını riske atmamak için ne denli dikkatli davrandığını gösteriyor.

Rapor, kumar borcuna karşılık müşterilerden alınan çek ve senetlerin miktarını da gözler önüne seriyor. 1995–96 döneminde bankalar kanalıyla 1 milyon 400 bin dolar, 1 trilyon 350 milyar lira ve 440 bin mark değerinde çek ve senet tahsilatı yapıldı. Bankaların tahsil edemediği 1,5 trilyon lira ve 5 milyon dolar değerindeki çek ve senetin ise başka yollardan tahsil edildiği anlaşılıyor. Hesap uzmanları, Topal’ın sahip olduğu 452 gayrimenkulden önemli bir bölümünün kumar borcu karşılığı devralındığını belirtiyor. Rapora göre, kumarhane gelirlerinin en önemli kalemlerinden birini ortalama yedi kişi ile oynanan poker partileri oluşturuyordu. Poker partilerine katılacak isimler kumarhaneye zaman zaman limuzinlerle getiriliyordu; bu kişiler için özel uçak kaldırılıyordu. Aralarında kulüp başkanı, ünlü sanatçılar ve işadamlarının bulunduğu bu kişiler, pozisyonlarına göre ‘VIP A’, ‘VIP AB’ gibi kategorilere ayrılmıştı ve bunlara sınırsız kredi açılmıştı. Açık poker partileri ortalama 7 kişiyle oynanıyordu ve her bir kumarhaneye günde ortalama 1500–2000 kişi gidiyordu. Akgün, Polat ve Hyatt Oteli kumarhanelerindeki bu oyunlar bazen günlerce sürebiliyordu.

Güvenlik gerekçesiyle raporda ismi belirtilmeyen bir pokercinin anlatımına göre kumarhanelerdeki poker partilerinde haftalık dönen para miktarı 80 milyon dolardı. Bir diğeri, katıldığı bir poker partisinin 15 gece sürdüğünü ve Topal’ın 7,5 milyon dolar kazandığını öne sürdü. Yine ismi belirtilmeyen bir başka pokerci, 1995 yılında Polat Otel’in kumarhanesinde her gün açık poker oynadığını ve Topal’ın buradan günlük kazancının 400 bin dolar olduğunu öne sürdü.

Danıştay’ın kararı bekleniyor

Bu ifadelere göre, Topal’ın 1994–96 döneminde üç otelden sağladığı poker geliri, 750 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kumarhanenin poker partisinden pay olarak aldığı bu paranın haricinde, genellikle Topal’ın çok iyi poker oynayan bir elemanı da bu oyunlara katılıyor ve kazandığı parayı onunla paylaşıyordu. Hesap uzmanlarının bu incelemesi sonucunda, Topal’ın üç yıl boyunca devletten kaçırdığı ‘hazine’ değerindeki servetin devlete intikali için İstanbul vergi mahkemeleri peş peşe kararlar aldı. İstanbul 3 no’lu, 5 no’lu ve 7 no’lu vergi mahkemelerinin 2000 ve 2001 yılı içinde verdiği bu kararlar, Ankara’da Danıştay’ın onayını bekliyor. Danıştay’ın mahkeme kararlarını onaylaması halinde, haczedilmiş tapulardan ve bankalarda bloke edilmiş hesaplardan hemen devletin kasasına girecek rakamın bir milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Kumarhaneler, kamuoyunun tepkisi üzerine Ağustos 1997’de Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik yapılarak kapatıldı. Kumarhane işletmecileri kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu; ancak Yüksek Mahkeme’ce reddedildi. Hükümet, 1998’in Şubat’ında 79 kumarhaneyi süresiz olarak kapattı. Bu tarihten itibaren, kumarın yeraltına indiği ve devletin önemli bir gelir kapısından mahrum kaldığı gerekçesiyle, kumarhanelerin yeniden açılması için Ankara nezdinde lobi faaliyetleri yürütüldü. Son olarak DSP İstanbul Milletvekili Perihan Yılmaz, kumarhanelerin yeniden açılması için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Turizm sektörü de Turizm Bakanı Mustafa Taşar’a yönelik faaliyetlerini hızlandırdı. Turizmciler, ABD’deki Las Vegas örneğinde olduğu gibi Türkiye’de müstakil bir kumar merkezi oluşturulabileceğini, alternatiflerden birinin Marmara Denizi’nin ortasındaki Yassıada olduğunu belirtiyor.

Faruk Mercan / İstanbul

09.04.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
09 Nisan 2002


Zaman Spor

Haberler

Bütün haberler


Başlıklar

> Cep telefonu sinyalleri fareleri sersemletti

> İdam mahkumu, toprağı vazoya çevirerek hayata tutunuyor

> Filistin barışı için 3 aydır yürüyor

> 9 yıl önce şehit olan oğlunun naaşı için Ankara’ya yürüyor

> Konya’daki engelliler okulu bu kez de bürokrasiye takıldı

> İsrail’i protesto için 500 km yürüyecek

> Türk doçenti MR filmlerine renk getirdi

> 3 yaşındaki çocuğa icra takibi geldi

> Maliye: Kumarhanelerin devlete bir getirisi yok

> Turizmciler: Kumarhaneler açılsın; ama sıkı denetlensin

> Acılı baba yanlışlıkla 2 gün gözaltında tutulmuş

> Sanık, karakolda intihar etti

> Çakmakoğlu’nun tank savunması muhalefeti tatmin etmedi

> Işıkara’nın çıkışı etkili oldu, MHP teklifini çekiyor

> Ecevit: Işıkara neden küstürüldü?

> ‘Depremde hastaneler en son yıkılır’

> ‘TEGV’de ben merkezli yönetim anlayışı bitti’

> Bebeğini 500 milyon liraya sattı

> Bakan Durmuş korumasını kurtardı

> Esenler kavgacısı 148 kişiye dava açıldı


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.