Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 
23:30 Devlet Bakanı Gürel, yurda döndü
Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, İngiltere’den döndü. Türk Hava Yolları’na ait uçakla Londra’dan İstanbul’a gelen Bakan Gürel, İngiltere’de Ana Kraliçe için düzenlenen cenaze törenine hükümeti temsilen katılmıştı.
 
22:54 "Filistin'de aydınlık için 1 dakika karanlık" eylemi yapıldı
“Türkiye Barış Girişimcileri”nin düzenlediği “Filistin’de aydınlık için 1 dakika karanlık” eylemi saat 21.00’da yapıldı. Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen basın toplantısında, Mülkiyeliler Birliği Vakfı Başkanı Füsun Çiçekoğlu, girişimin ortak metnini okudu. Filistin lideri Yaser Arafat’ı ve Filistin’i kuşatan karanlığa karşı eylem çağrısı yaptıklarını belirten Çiçekoğlu, bugünden başlayarak her gün saat 21.00’de ışıkları 1 dakika söndürerek, Filistin halkına destek vereceklerini söyledi.
 
20:09 ÖİB Başkanı Bayar görevden alınıyor
Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Uğur Bayar’ın görevden alınmasına ilişkin kararnamenin Başbakanlığa gönderildiği öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu’nun imzasıyla Başbakanlığa gönderilen kararname Bayar’ın Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu üyeliğinden de alınmasını içeriyor.
 
19:40 Sezer: Üniversiteler bir ülkeyi geleceğe hazırlayan önemli kurumlardır
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, üniversitelerin bir ülkeyi geleceğe hazırlayan önemli kurumlar olduğunu söyledi. Sezer, İnönü Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasına, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü “rahmetle andığını” belirterek başladı.
 
19:24 Ülkenin krize girmesinin tek nedeni gizli tutulan dış borçlar
Sayıştay Başkan Vekili Necip Pekçevik, “Ülkenin krize girmesinin tek nedeni gizli tutulan dış borçlardır” dedi.Pekçevik, Parlamentodan Politika Dergisi’nin Nisan ayı sayısında yer alan demecinde, risklerin kontrol edilememesi durumunda krizlerin devam edeceğini savundu. Pekçevik, yıllardır dış borçların saklandığını ileri sürerek, “ülkenin krize girmesinin tek nedeninin gizli tutulan dış borçlar” olduğunu kaydetti.
 
18:46 Şaron, operasyonların süreceğini söyledi
İsrail Başbakanı Ariel Şaron, Filistinli militanlara yönelik operasyonlarının süreceğini söyledi.
 
18:43 MEB Bakanı Bostancıoğlu hakkında Meclis soruşturması açılmasına karar verildi
Mili Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hakkında soruşturma komisyonu kurulmasına karar verildi. Oylamaya 459 milletvekili katılırken, 209 ret oyuna karşılık 230 kabul oyu kullanıldı. 11 milletvekili çekimser kalırken, 7 oy boş çıktı, 2 oy da geçersiz sayıldı.

Ekim ayında yapılan anayasa değişikliği uyarınca, oylama gizli olarak yapıldı. Genel Kurul’da oy kullanma ve sayım işlemi, yaklaşık 2 saat sürdü.

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hakkındaki iddiaları araştıracak soruşturma komisyonu, iki ay süreyle görev yapacak. Komisyonda, DSP ve MHP’den dörder, ANAP, DYP ve AK Parti’den ikişer, SP’den ise bir üye bulunacak.

Anayasa ve TBMM İçtüzüğüne göre, Bostancıoğlu hakkında, siyasi partilerin gösterecekleri adaylar arasından ad çekme yöntemiyle 15 kişilik bir komisyon oluşturulacak. Komisyon, yapacağı soruşturmanın sonucunu iki ay içinde Meclis Başkanlığı’na sunacak. Soruşturmanın bu süre içinde bitirilememesi durumunda komisyona iki aylık ek ve kesin bir süre verilecek. Bu süre sonunda TBMM Başkanlığı’na teslim edilecek rapor 10 gün içinde dağıtılacak ve dağıtımından itibaren on gün içinde de görüşülecek.

Görüşmelerin ardından Yüce Divan’a sevk kararı, yapılacak gizli oylama sonunda üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 milletvekilinin oyuyla alınabilecek.

Meclisteki siyasi parti gruplarında, Meclis soruşturması ile ilgili görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak.
 

17:30 Metin Bostancıoğlu hakkındaki soruşturma önergesinin görüşülmesine başlandı
TBMM Genel Kurulu’nda, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu hakkındaki Meclis Soruşturması önergesi üzerindeki görüşmelere başlandı.
 
16:56 Meclis, bazı yasalara öncelik verecek
Meclis, iktidar partilerinin önerileri doğrultusunda bazı yasa tasarılarını yasalaştırmak için yoğun çalışacak. TBMM Danışma Kurulu’nda uzlaşı sağlanmaması nedeniyle, iktidar partileri önerilerini Danışma Kurulu’na getirdiler. Muhalefet partilerinin karşı çıkmasına rağmen, öneriler kabul edildi.
 
16:46 Konya Tapu Kadastro rendevulu sisteme geçiyor
Türkiye’de ilk kez Konya’da uygulanacak randevulu sistemle, tapu sicil müdürlükleri, vatandaşlara işlemlerinin ne zaman sonuçlanacağını önceden bildirecekler.
 
16:31 Minibüste Kürtçe kaset dinlemeye verilen hapis cezası ertelendi
Diyarbakır’da minibüste Kürtçe kaset dinleyen bir kişi, 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı, sanığa verilen ceza ertelendi.
 
16:28 Diyarbakır'da kaçak elektrik kulanan 47 kişi gözaltına alındı
Diyarbakır’da, kaçak elektrik kullanan 47 kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, TEDAŞ görevlileri ve jandarma ekiplerince üç günde yapılan denetimlerde, Diyarbakır Merkez, Silvan ve Dicle ilçelerinde kaçak elektrik kullandıkları belirlenen 47 kişi gözaltına alındı.
 
16:14 Sema Pişkinsüt: "Sol partilerin hedeflerinde teşhis hatası var"
Toplumcu Demokratik Parti (TDP) Genel Başkanı Sema Pişkinsüt, Türkiye’nin yeni bir açılıma gereksinimi bulunduğunu belirterek, mevcut sol partilerin hedeflerinde teşhis hatası olduğunu söyledi.
 
15:39 Kırıkkale devlet hastanesinde 19 kişi yemekten zehirlendi
Kırıkkale Devlet Hastanesi’nde, aralarında hemşireler ve hastabakıcılarla refakatçilerin de bulunduğu 19 kişi zehirlendi.
 
14:58 Etibank davasına devam edildi
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrinden önce Etibank’ı, çeşitli yöntemlerle 480 trilyon 12 milyar lira zarara uğrattıkları öne sürülen bankanın eski sahibi Dinç Bilgin ve işadamı Cavit Çağlar’ın da aralarında bulunduğu 21 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.
 
14:48 Meclis çalışma saatinin uzatılmasına ilişkin öneri üzerinde anlaşma sağlanamadı
TBMM Danışma Kurulu’nda, iktidar partilerinin, bazı yasa tasarılarının öncelikle ele alınması ve meclis çalışma saatlerinin uzatılmasına ilişkin önerileri üzerinde uzlaşma sağlanamadı.
 
14:47 Minik öğrenci'den Cumhurbaşkanı'na mektup
Malatya Özal Köyü İlköğretim Okulu önünde durarak öğretmen ve öğrencilerle görüşen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e, 7. sınıf öğrencisi Fadime Şekeroğlu, kendisine yardımcı olması için bir mektup verdi.
 
14:44 Milletvekillerinin Telefon ödenekleri 10 milyara çıkarıldı
TBMM Başkanlık Divanı, milletvekillerinin Meclis tarafından karşılanan yıllık telefon görüşme giderinin 5 milyardan 10 milyar liraya çıkarılmasına karar verdi.
 
14:37 Radyo televizyon yasası komisyonda değiştirilmeden kabul edildi
TBMM Anayasa Komisyonu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye iade edilen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Yasa ve bazı yasalarda değişiklik yapan yasayı değiştirmeden kabul etti.
 
14:10 Gebze'de çete operasyonu: 21 kişi yakalandı
Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde, çok sayıda tehdit, yaralama ve tehditle menfaat sağlama olaylarına karıştıkları iddiasıyla 21 kişi yakalandı.
 
13:42 Türk Eğitim Sen, İsrail'in Ankara Büyükelçiliğine siyah çelenk bıraktı
Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen’in Ankara şubeleri, Filistin’de yaşanan olayları protesto etmek amacıyla İsrail’in Ankara Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktılar.
 
13:42 Ak Parti. ABD Büyükelçiliğini ziyaret etti
AK Parti Grup Başkanı Bülent Arınç başkanlığındaki heyet, Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili olarak ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı James Jefrey ile görüştü. Arınç, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, görüşmede, Filistin’de yaşanan “acıklı olayların” değerlendirildiğini söyledi.
 
13:10 Antalya'da kaçak sigara ve içki operasyonları düzenlendi
Antalya’nın Alanya ve Manavgat ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda, piyasa değeri 16 milyar liranın üzerinde, kaçak içki ve sigara ele geçirildi.
 
13:02 Radyo televizyon yasası komisyonda
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Yasa’nın, TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesine başlandı.
 
12:59 Recai Kutan: "Filistin'de yapılan savaş değil soy kırımdır"
SP Genel Başkanı Recai Kutan, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını “soykırım” olarak nitelendirdi. Recai Kutan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmayı İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırıya ayırdı.
 
12:58 Prefabrikte oturan depremzedelerin elektrik borçları taksite bağlandı
Prefabrik konutlardaki depremzedelerin elektrik borçlarının 24 ay süreyle taksitlendirileceği belirtildi. Taksitlendirme için başvuru süresinin 31 Mayıs Cuma günü sona erecek.
 
12:48 Cumhurbaşkanı Sezer, Malatya'ya gitti
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, saat 12.45’te özel uçak GAP ile Malatya’ya gitti. Etimesgut Askeri Havaalanı’nda yetkililer tarafından uğurlanan Sezer, Malatya’da çeşitli etkinliklere katılacak.
 
12:34 Edirne'de 29 kaçak yakalandı
Edirne’nin Meriç ve Uzunköprü ilçesinde, yasadışı yollardan Yunanistan’dan Türkiye’ye giriş yapan yabancı uyruklu 29 kişi yakalandı.
 
11:56 "Karayolları bölge müdürlüklerinin kapatılması bir hesap hatasıdır"
Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, devletin küçülmesinin mutlak gerekli olduğunu vurgularken, “Ancak Karayolları bölge müdürlüklerinin kapatılması, bir hesap hatasıdır” dedi.
 
11:53 ANAP Başkanlık divanı toplandı
Anap Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz’ın başkanlığında toplandı. Parti Genel Merkezi’ndeki toplantı, saat 11.50’de başladı. Toplantıda, parti meseleleri ve Ortadoğu’daki gelişmelerin ele alınması bekleniyor.
 
11:37 Söke'de çete operasyonu
Aydın’ın Söke İlçesi’ne bağlı Bağarası Beldesi’nde, dün bir çiftçiyi, istedikleri parayı tahsil edemeyince ayaklarından tabancayla vurarak kaçan çete mensuplarını, polis ekipleri, 11 saatlik kovalamaca sonucu yakalamayı başardı.
 
11:33 Devlet Bahçeli:" İsrail'in çekilmesi zorunluluk haleni geldi"
MHP lideri ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, MHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ortadoğu’da yaşananlara geniş yer verdi. Bahçeli, İsrail’in askeri harekatı sona erdirmesi ve Filistin kentlerinden çekilmesinin bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.
 
11:29 Bakan Türk'e aftan yararlanan kaç kişinin yeniden cezaevine girdiği soruldu
DYP Aydın Milletvekili Ali Rıza Gönül, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’e, Şartla Salıverme Kanunu çerçevesine kaç kişinin cezaevlerinden serbest bırakıldığını ve bunlardan kaçının yeniden cezaevlerine girdiğini sordu.
 
11:08 Kanadoğlu’ndan SP’ye “Görevden al” yazısı
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, SP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aras’ın “laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı davrandığı” gerekçesiyle görevden alınmasını istedi. Kanadoğlu, konuya ilişkin yazıyı bugün SP Genel Merkezi’ne gönderdi.
 
10:47 “Yeni oluşum 21 Haziran’da partileşecek”
Emekli Tümgeneral Osman Özbek, Anayasa Mahkemesi’nin eski başkanlarından Yekta Güngör Özden’in sözcülüğünü yaptığı “yeni oluşum”un, 21 Haziran günü partileşeceğini bildirdi.
 
10:32 Diyarbakır'da sahte para operasyonu
Diyarbakır’da güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda, İstanbul’dan sahte Azerbaycan manatı, ABD Doları ve Türk Lirası banknotu getiren 2 kişi yakalandı.
 
10:23 Kamu borçlanma kanunu çıktı
Kamu kurum ve kuruluşları, Bütçe Kanunu’nda belirtilen başlangıç ödenekleri toplamı ile tahmin edilen gelirler arasındaki miktar kadar net borç kullanılabilecek. Devletin borçlanma yoluyla kaynak yaratmasına belirli ilke ve limitler getiren “Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkındaki Yasa”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
10:18 Emlak Vergisi değişiklikleri yürürlükte
Emlak vergisinde beyanname verme uygulaması kaldırıldı. Vergide bu yılın ilk taksidi de yeniden değerleme oranı kadar arttırılarak ödenecek. Emlak Vergisi ile Vergi Usul ve Harçlar Kanunu’nda değişiklik yapan Kanun, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.
 
09:51 Yağ fabrikasında kaçak rafineri ortaya çıkarıldı
Kırşehir’de, ayçiçeği üretimi yapılan fabrikanın petrol rafinerisine dönüştürüldüğü ortaya çkartıldı. Kaçak yakıt üretimi yapan 9 kişi yakalandı.
 
09:38 İstanbul'da 60 kaçak yakalandı
Yasadışı yollardan girdikleri Türkiye üzerinden yurtdışına çıkmak üzere, Gaziosmanpaşa’daki boş bir un fabrikasında bekletilen ve aralarında kadın ile çocukların da bulunduğu Irak, Afganistan ve Filistin uyruklu 60 kaçak yakalandı.
 
09:33 Karayollarında durum
Yapım, onarım ve düzenleme çalışmaları nedeniyle, karayollarının bazı kesimlerinde geçişler kontrollü sağlanıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İzmit-Yalova yolunun 4-25. kilometreleri ile 55-67. kilometreleri arasında muhtelif kesimlerde sürdürülen yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Malatya-Elazığ yolunun 12. kilometresindeki kavşak düzenleme çalışmaları nedeniyle ulaşım servis yolundan sağlanıyor.

Samsun-Ordu yolunun 6. kilometresindeki hemzemin geçit onarım çalışması nedeniyle ulaşım servis yolundan veriliyor.
 

09:23 Uyum yasası yürürlükte
“Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun, AB’a uyum çerçevesinde 8 yasada değişiklik yapıyor.
 
02:21 Sağlık Bakanı Durmuş Gürcistan'a gitti
Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Gürcistan Sağlık Bakanı Dr. Amiran Gamkrelidze’nin resmi davetlisi olarak bu ülkeye gitti. THY’nin tarifeli uçağıyla saat 01.40’da Atatürk Havalimanı’ndan ayrılan Bakan Durmuş ve yanındakileri İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri uğurladı.
 
01:37 Zonguldak'taki göçükte mahsur kalan 3 işçi kurtarıldı
Zonguldak’ın merkez ilçeye bağlı Gelik Beldesi’nin Aydındere Mevki’ndeki özel kömür ocağında, göçük altında kalan işçiler, yaklaşık 17 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.
 
00:30 Kenan İmirzalıoğlu, hastaneye kaldırdı
Televizyon dizisi “Deli Yürek”in başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Şiddetli mide ağrısı çeken ünlü sanatçı, İçerenköy’deki Özel Yeni İsviçre Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan muayene sonucunda, mide kanaması geçirdiği anlaşılan İmirzalıoğlu, tedavi altına alındı.
 
00:16 MHP başkanlık divanı toplantısı
MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin, Demokrat Türkiye Partisi’nin kongresinde genel başkanlığa adaylığını açıklayacağı belirtilen Mehmet Ali Bayar’ın merkez sağın başına yeni bir umut gibi getirilmeye çalışıldığını ancak, başarı şansı görmediğini söylediği öğrenildi.
 

Zaman'da Bugün
09 Nisan 2002


Zaman Spor


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.