Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Milletvekili 10 ay önce uyardı, Okuyan 2,5 ay önce çözdü

SSK'daki 1 katrilyonluk yolsuzluk, Milletvekili Hüseyin Arı tarafından Bakan Yaşar Okuyan'a 10 ay önce bir soru önergesi ile iletildi. O zaman önergeyi "soruşturma yok" diye cevaplayan Okuyan, geçen hafta içinde söz konusu olayın Cumhuriyet’in en büyük yolsuzluğu olduğunu açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın “Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu” olarak açıkladığı olayla ilgili kendisine 10 ay önce yöneltilen sorulara “Bu konuda soruşturma yok.” cevabı verdiği ortaya çıktı. Çalışma Bakanı Okuyan’ı 28 Mayıs 2001 tarihinde verdiği soru önergesiyle uyaran Konya Bağımsız Milletvekili Hüseyin Arı, “Yaşar Okuyan, kendi bürokratlarınca kandırıldı veya uyutuldu. İstifa etmesi gerekir.” dedi. Çalışma Bakanı Okuyan ise ZAMAN’a “Yolsuzluklardan 2,5 ay önce haberimiz oldu. 10 ay önce bilseydik o zaman soruşturma açardık. Bu işin içinde kim varsa gözünün yaşına bakmam.” açıklaması yaptı. Yaşar Okuyan, pazar günü yaptığı basın toplantısında, SSK’nın ihale yerine protokollerle pahalı bir şekilde yıllardır tıbbi malzeme aldığını açıkladı, yolsuzluğun boyutunun 1 katrilyon lira olduğunu kaydetti. Söz konusu iddialar mayıs ayında Meclis gündemine geldi. Yolsuzluk iddialarını soru önergesi halinde Bakan Okuyan’a soran Konya Milletvekili Hüseyin Arı, “Yurtdışından gelişi 250–400 dolar olan stent cihazının her birisi için 1715 dolar ödenmektedir. Bu malzemenin 600–700 doları hizmet veya rüşvet olarak hastanelere dağıtılmaktadır. Bu konuda bakanlığınıza ihbar geldi mi? Geldiyse ne gibi işlem yapıyorsunuz?” sorularını yöneltti. Arı’nın soru önergesine 22 Haziran 2001 tarihinde gönderilen Yaşar Okuyan imzalı yazıda, “Kalp hastalıklarında kullanılan ‘stent’ler konusunda yürütülmekte olan bir soruşturma mevcut değildir.” denildi.

Uyarıda bulunduğunu hatırlatan Arı, ihmalkarlıkla suçladığı Bakan Okuyan’ı istifaya çağırdı. Arı, “Sayın Bakan imzası ile bana gönderilen cevapla, bu konu geçiştirilmiş ve Sayın Bakan adeta bürokratlarınca kandırılmış veya uyutulmuştur. Bakan Okuyan, bu büyük soygun hakkında 10 ay önce uyarılmasına rağmen konuya ilgisiz kalarak görevini ihmal etmiştir. Bunun hesabını bu soygunda payı ve iştiraki olan bürokratlarla birlikte vererek istifa etmelidir.” dedi. Okuyan, SSK’nın tıbbi malzeme alımlarında ve stent cihazında katrilyonları bulan yolsuzluklardan 2,5 ay önce haberdar olduğunu açıkladı. Okuyan, “10 ay önce haberimiz olsa, o zaman işlem yapardık. Soruşturma sürüyor. Benim göreve getirdiğim bürokratlar dahil kimin olayda ihmali, bilgisi veya bazı firmalarla ilişkisi varsa gözünün yaşına bakmam.” diye konuştu.

Tıbbi cihaz alımı için 1992 yılında protokol yapıldığını hatırlatan Bakan Okuyan, iş başında olduğu 3 yıllık sürede protokolün kapsamını yeni öğrendiklerini itiraf etti. “Görevde bulunduğum 34 aydır protokolü biliyoruz. Biz, protokolü malın teslimiyle ilgili zannediyorduk. Meğer ihalesiz mal alımıyla, fiyatla ilgili yapılmış. Yolsuzluk olayından haberder olur olmaz soruşturma başlattım. 1992–1998 yılları arası görev yapan bürokratların birçoğu görevde yok. Bizimle birlikte göreve gelenler dahil bütün bürokratlar soruşturmanın kapsamı içinde olacak.” dedi.

Ömer Şahin / Ankara

20.04.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
20 Nisan 2002


Zaman Spor

Haberler

Bütün haberler


Başlıklar

> Milletvekili 10 ay önce uyardı, Okuyan 2,5 ay önce çözdü

> ‘SSK hastanelerinde bir kişi bile kuyrukta beklemeyecek’

> Deprem Dede Harran’da ağa oldu

> Çocuklar Faruk Saraç’la gülümsedi

> ‘Deprem brifingleri turizmi baltaladı’

> Soyguncu polis, paraları görünce dayanamamış

> Valilik, talim yaptırılan aileye sahip çıktı

> ‘Nüfusu 5 binden az olan belediyeler kapatılsın’

> Mahallî idarelerin borcu 6 katrilyon lira

> Hizbullah davasında 3 idam kararı çıktı

> Elkatmış: TSK’yı yıpratma gayretim yok

> ‘İsrailli Filistinliye böbreğini veriyor babam bana niçin verdirmiyor?’

> 5. Avrasya İslam Şûrası KKTC’ye destek verdi

> Azerbaycan, katliam haberine ilgi gösterdi

> Şalvarlı polisler kapkaççılara göz açtırmıyor

> 5 bin mahkûm daha tahliye olacak

> Savcı, Mehmet Kutlular’ın beraatini temyiz etti

> Bilim Araştırma Vakfı beraat etti

> İşçiler 1 Mayıs’ı ortaklaşa kutlayacak

> Kucaklaşan İHL’lileri polis gözaltına aldı

> Bitkiler, lağım suyunu içme suyuna dönüştürüyor

> Kore gazileri: Bizi Milli Takım için Kore’ye götürün

> Konyalı imam Türkmen: Bir daha ülkemi terk etmem

> THY’ye Avrupa’dan ‘rötarsızlık’ ödülü

> Kırgızistan’da ‘nükleer’ korkusu


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.