Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

5 bin mahkûmu kapsayan Af Yasası Meclis’ten geçti

Haluk Kırcı ve M. Ali Ağca'nın da yararlanacağı Şartla Salıverme Yasası, Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçesi doğrultusunda değişti-rilerek Meclis'te onaylandı.

Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen Şartla Salıverme Yasası'na göre, şahsi hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum edilenlere uygulanan 10 yıllık indirim, toplam hükümlülük süresinden değil, çekmeleri gereken toplam cezadan yapılacak. İndirim, verilmesi gereken her bir ceza için ayrı ayrı değil, toplam ceza üzerinden bir defalığına uygulanacak. Bir kişinin çeşitli suçlarından dolayı cezaları ayrı tarihlerde verilmiş olsa bile bu cezaların toplamı üzerinden yapılacak indirim on yılı geçemeyecek.

Çekmeleri gereken toplam cezadan on yıllık indirim yapıldıktan sonra ceza süresi dolanlar, iyi halli olup olmadıklarına bakılmaksızın derhal şartla salıverilecek. Toplam cezaları on yıldan fazla olanlar ise kalan cezalarını çektikten sonra serbest bırakılacak. Yeni yasa 27 Nisan'dan itibaren geçerli olacak. Meclis’in kurulduğu tarihten bu yana genel, kısmi ve belli bir konuya yönelik olmak üzere toplam 53 af yasası çıkarıldı. Dün kabul edilen yasa, “af veya ceza indirimi” getiren 53’üncü yasal düzenleme oldu. Yeni af yasasından sonra yaklaşık 5 bin kişinin daha cezaevlerinden salıverilmesi bekleniyor.

2000 yılında çıkarılan Af Yasası’nın Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne çeşitli başvurular oldu. Müracaatları değerlendiren Yüksek Mahkeme, yasanın bazı maddelerini iptal etti. İptal edilen maddelerden biri de hükümlülerin aldıkları cezalardan değil, çekmeleri gereken cezalardan on yıl indirime gidilmesine ilişkindi.

Anayasa Mahkemesi yasal boşluğun giderilmesi için hükümete altı ay süre tanıdı. Yarın dolacak bu sürenin bitimine iki gün kala, hükümet yeni düzenlemeyi Genel Kurul’dan geçirdi.

4 maddeden oluşan yasa, hükümlülerin aldıkları cezalardan değil, cezaevlerinde kalmaları gereken süreden on yıl indirilmesini öngörüyor. Yasa uyarınca indirim her bir ceza için ayrı ayrı değil, bir defaya mahsus olarak uygulanacak. On yıllık indirim yapıldıktan sonra ceza süresi dolanlar yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra tahliye edilecek. Toplam cezaları on yılı aşanlar ise kalan cezalarını çektikten sonra tahliye olabilecek. Halen firarda olanlara bu yasadan yararlanabilmeleri için üç aylık süre tanındı. Yasadan yaklaşık beş bin kişinin faydalanabileceği belirtiliyor. Ayrıca yasadan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı ile Mehmet Ali Ağca da yararlanabilecek.

Meclis tarihinde bu son afla birlikte 7’si genel af, 29’u kısmi af ve 17’si belli konuya yönelik olmak üzere toplam 53 af yasası çıkarılmış oldu.

Tasarı üzerinde AK Parti adına konuşan Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, yargı reformu yapılmasını istedi. SP Kahramanmaraş Milletvekili Mustafa Kamalak, tasarının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek “Bir yandan 35 kişiyi öldüreni affedeceksiniz, bir yandan ormandan odun çalanı affetmeyeceksiniz. Buna vicdanınız elveriyor mu? ” şeklinde konuştu.

26.04.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
26 Nisan 2002


Zaman Spor

Haberler

Bütün haberler


Başlıklar

> 7,5 ton uyuşturucunun sahibi İngiliz vatandaşı çıktı

> 15 bin Anzak şafak vakti hep bir ağızdan dua etti

> MEB tüm öğrencilere sınav sorusu hazırlıyor

> 5 bin mahkûmu kapsayan Af Yasası Meclis’ten geçti

> Sincan’da mühimmat patladı: 2’si asker 3 ölü

> Radar Turizm’in sahibine 15 yıl hapis verildi

> Uçaklar 3 gün annelere bedava

> BBP, 200 bin imzayı BM’ye verdi

> Vural Bayazıt Paşa, Ulusal Strateji dergisinden ayrıldı

> İHL protestosuna turistler destek verdi

> ‘Çek tasarısını mafya babalarına soralım’

> Kazakistan eğitim bakanı: Türk okulları altın köprü

> Diyanet, Papalık ile niyet bildirisi imzaladı

> TİKA başkanı istifa etti

> Yüzde 200’lük otoyol zammı iptal

> THK’nın topladığı deri miktarı azaldı

> İsmail dedenin oltasına bu kez ‘ölüm’ takıldı

> Onlar balığı ekmek parası için avlıyor

> Filistin için yardım kampanyası

> Churchill’in papağanı yaşıyormuş


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.