Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Üç şarap dolabı Besim Tibuk’un başına iş açtı

LDP Genel Başkanı Besim Tibuk, sahibi olduğu NET Turizm şirketi adına Fransa’dan ithal edilen 4 bin 500 dolar değerindeki üç şarap dolabının gümrükte 500 dolar değerinde ısı değiştiricisi olarak beyan edilmesi sebebiyle, ağır ceza mahkemesinde toplu kaçakçılık ve sahte evrak tanzimi suçundan yargılanmak tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

NET Turizm’in 1997 ve 1998 yıllarında sekiz ayrı ülkeden yaptığı 80 ayrı ithalatı araştırarak 32 sayfalık bir rapor hazırlayan Gümrük Başmüfettişi Nevzat Er, Fransa’dan getirilen şarap dolapları için Besim Tibuk’un da aralarında bulunduğu NET Turizm Yönetim Kurulu üyelerinin toplu kaçakçılık ve evrakta sahtecilik suçundan yargılanmalarını istedi.

Başmüfettiş Nevzat Er’in 30 Kasım 2001 tarihli raporuna göre bu ilginç olay şöyle gelişti: NET Turizm, 6 Mayıs 1997 günü İstanbul Atatürk Hava Limanı Gümrüğü’ne getirdiği eşyayı 500 dolar değerinde ısı değiştiricisi olarak gösterdi. Ancak Fransız Gümrük Ataşeliği’nin Türkiye’ye gönderdiği 1 Şubat 2001 tarihli yazıya göre, Fransa Gümrük Soruşturmaları ve İstihbarat Ulusal Müdürlüğü Başmüfettişi T. Picart’ın yaptığı soruşturma, Eurocave firmasının Türk firmasına 25 bin 852 Fransız Frangı değerinde şarap mahzeni sattığını belirledi.

Müfettişe 20 Kasım 2001 günü ifade veren NET Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Antuan Kalumenos, Fransa’dan gelen bilgileri kabul ederek, 500 dolarlık faturanın kendileri tarafından düzenlenmediğini belirtti. Ancak Müfettiş Er, Tibuk ve Kalumenos ile birlikte diğer yönetim kurulu uyelerinin yargılanması gerektiği sonucuna vardı. Kaçakçılık Kanunu, toplu kaçakçılık için 9 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis cezaları öngörürken, Türk Ceza Kanunu’nun konuyla ilgili evrakta sahtecilik hükümleri iki yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası öngörüyor.

Öte yandan Başmüfettiş Er, 10 Ekim 1997 tarihinde İsviçre’den ithal edilen Corum marka 28 kol saati için soruşturmasını sürdürüyor. Toplam değerleri gümrüğe 168 bin 647 İsviçre Frangı olarak belirtilen bu saatlerin, Türkiye’de 800 milyon lira ile 4 milyar 800 milyon lira arasında değişen fiyatlarla çeşitli şahıslara satıldığını ifade eden Nevzat Er, soruşturmasını tamamladığında yine toplu kaçakçılık ve evrakta sahtecilik suçundan Tibuk ve arkadaşlarının yargılanmasını isteyeceğini belirtiyor. İrlanda Gümrük İdaresi, Er’e gönderdiği 29 Mayıs 2001 tarihli yazıda ithalatın yapıldığı belirtilen Macdal şirketinin İrlanda’da kayıtlı olmasına rağmen faaliyette olmadığını ve Türkiye’ye böyle bir ihracat gerçekleştirmediğini belirtirken, NET Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Antuan Kalumenos, bu ithalatı Corum saatlerinin mümessili olan İrlanda’daki Macdal şirketinden yaptıklarını; ancak malın Türkiye’ye İsviçre’den gönderildiğini belirtti.

Faruk Mercan / İstanbul

17.05.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
17 Mayıs 2002


Zaman Spor

Haberler

Bütün haberler


Başlıklar

> Nüfus cüzdanı için alınan zorunlu bağışla vergi rekortmeni oldular

> G.Doğu’da çarpışan gaziler, ‘Mehmedin Dünyası’nı yazdı

> 40 bin koyun Bingöl’e alınmadı

> Belçika: Monsieur, zaten tutuklanmaya geliyordu

> İlaç yolsuzluğunu DGM araştıracak

> Akkise davasında astsubay tutuklandı

> Yakupreisoğlu’nun ifadesi alındı

> Şenlikoğlu’nun cezası ertelendi

> Yermez: ‘Garih cinayetini tehditle üstlendim’

> Tantan: Kendilerini ortaya çıkarmışlardır

> ‘Af’fın görüşülmesi haftaya kaldı

> 564 Emniyet mensubu terfi etti

> Üç şarap dolabı Besim Tibuk’un başına iş açtı

> Ekspres Operasyonu olmasa 125 trilyonluk yolsuzluk yapılacaktı

> Meclis'teki çek görüşmeleri komediye döndü

> Aylardır hastane parkında kalıyorlar

> Müsteşar Aycan: Nimesulid paniği yersiz

> Tutuklularla maç yapan başsavcı kırmızı kart gördü

> Vakıf kiracılarına kolaylık


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.