Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Küçük mucitler, Bilim Fuarı’nda buluşlarını sergiledi

Özel Safran Koleji tarafından organize edilen Bilim Fuarı’nı ilk gün yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.Ziyaretçi akınına uğrayan fuar 4 gün sürecek.

Özel Safran Koleji tarafından organize edilen Bilim Fuarı’nı ilk gün yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.Ziyaretçi akınına uğrayan fuar 4 gün sürecek.

Özel Safran Koleji tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Bilim Fuarı’na birbirinden ilginç projelerle katılan ögrenciler, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Karabük Valisi Nafiz Kayalı’nın açılışını yaptığı fuarda ögrenciler, misafirlere kendi ürettikleri ‘özel Safran limon kolonyasını’ ikram etti. Vali Nafiz Kayalı ve beraberindeki heyetin ilgiyle gezdiği bilim fuarında ögrenciler traş köpüğü, mum, limon kolonyası ve benzeri çalışmalarını başarıyla sergiledi.

Gördükleri yoğun ilgiden memnun olduklarını söyleyen Okul Müdürü Yavuz Düz, ikincisini düzenledikleri Bilim Fuarı etkinliğini geleneksel hale getirmek istediklerini belirtti.

Vali Nafiz Kayalı ise, “İki yıl önce açılışını yaptığımız Özel Safran Kolejinin aldığı mesafeyi görmekten büyük gurur duymaktayım.” dedi.

Kayalı, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın günümüzün imkânlarından en üst seviyede yararlandıklarını görmek bize yarınlar adına umut veriyor. Çünkü biliyoruz ki, yarının başarılı büyükleri bugünün olanaklarını en iyi şekilde kullanan ve kendilerini yetiştiren çocuklarıdır.” şeklinde konuştu.

Karabük Belediye Başkanı Enver Tümen ise, sergilenen başarının her türlü övgüye değer olduğunu belirterek, “Safran Koleji’yle Karabük adına gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Konuşmasında ülke kalkınması açısından eğitimin önemine vurgu yapan Elmas Eğitim Yayın Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Mehmet Yıldız da, eğitime yapılan yatırımın yarınların teminatı olduğunu söyledi.

Cevdet Çaylı / Karabük

22.05.2002


 

Bartın’a 175 bin nüfusluk altyapı

Bartın Belediye Başkanı M.Rıza Yalçınkaya, 2002 Mart ayı başında başlayan kent merkezindeki alt yapı çalışmalarının il nüfusunun 2025 yılında 175 bin olacağı varsayılarak yapıldığını söyledi.

Şadırvan ile Kemerköprü arasında başlayan kanalizasyon şebeke çalışmasının bitirilmesinin ardından enerji ve telefon hatlarının da yer altına alınmasından sonra bu alanda Hükümet Caddesi’nde uygulanan düzenlemenin yapılacağını ifade ederek, “Şu anda Şadırvan’dan Kemerköprü’ye kadar olan yaklaşık 400 metre alanda kanalizasyon şebeke çalışmalarımız bitmek üzere. Enerji ve telefon hatları da yer altına alınarak bu bölgedeki tüm alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra, Hükümet Caddesi’ndeki düzenlemeyi Kemerköprü’ye kadar uygulayacağız.” dedi.

2001 yılında programa alınan ancak kanalizasyon çalışmalarının ödenek yetersizliği nedeniyle durması sonucu yapılamayan alt yapı çalışmalarının da bu yıl sonuna kadar bitirileceğini ifade eden Başkan Yalçınkaya, mahallelerdeki yol sorunlarının bir an önce çözülebilmesi için alt yapı çalışmalarını tamamlayacağız.’’ diye konştu.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında ödenek yetersizliği yüzünden yarıda kalan ve 2002 Mart ayının başından itibaren süren alt yapı çalışmaları hakkında ise Yalçınkaya, “Daha önceki yönetimler alt yapıyı tamamlamadan üst yapıyı yaptılar ve alt yapı arızaları sebebiyle sık sık cadde ve sokakları kazmak zorunda kaldık. Şu an yapılan alt yapı çalışmaları köklü bir proje.” şeklinde konuştu. Kamuoyunda, bazı kişiler tarafından, alt yapı çalışmalarında kullanılan kanalizasyon şebekesi büzlerinin dar olduğu ve bu boru ve büzlerin kanalizasyon şebekesini kaldıramayacağı iddialarının ortaya atıldığını ifade eden Başkan Yalçınkaya, alt yapı projesi çalışmalarında kullanılan büz ve boruların kontrolünün tamamen İller Bankası’na ait olduğunu, çalışmaların teknik yapısı ve imar projesinin yapılarak uygulandığını, büzlerde kesit küçüldükçe akışkanlığın daha fazla sağlanacağını söyledi.

Yaklaşık 2,5 aydan beri süren alt yapı çalışmaları süresince vatandaş ve esnafın yaşadığı sıkıntının farkında olduklarını söyleyen Başkan Yalçınkaya, biraz daha sabrederek yaşanabilir modern bir kent merkezi meydana getireceklerini vurguladı.

1998 yılında yaşanan sel felaketiyle yüzde 70’i sular altında kalarak alt yapısı bozulan Bartın’ın 4 yıl sonra gecikmeli de olsa afet kapsımına alınmasının sevindirici olduğunu belirten Başkan Yalçınkaya, Bartın Belediyesi’nin İller Bankası’ndan alacağı payının yüzde 68 artmasıyla belediye olarak daha iyi hizmetler vereceklerini kaydetti.

Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra Bartın Irmağı’nı turizme kazandıracaklarını belirten Başkan Yalçınkaya, Gazhane Çay Bahçesi yanında ırmak boyunun iki tarafına yürüyüş ve gezinti yolu yaparak nehri turizm için ön plana çıkaracaklarını söyledi.

Kent merkezinde bulunan tarihi dokuyu restore ederek Safranbolu evleri modelinin arttırılması çalışmalarının da yapıldığını ifade eden Başkan Yalçınkaya, İnkumu Tatil Beldesi Kanalizasyon arıtma ve derin deniz deşarjı ile Bartın Kullanma suyu arıtma tesisi ihalelerinin de bu yıl yapılacağını sözlerine ekledi.

22.05.2002


 

Toplu sözleşme resmiyet kazandı

Trabzon Belediyesi çalışanlarını kapsayan ve ücretlerde iki yıl için yüzde 90'lık artış öngören toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Hizmet İş Sendikası ile Trabzon Belediyesi arasında 27 şubatta başlayan toplu iş sözleşmeleri yapılan imza töreni ile resmiyete döküldü. Törende konuşan Sendika Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, “İşçi istedi, biz imzaladık.” dedi.

Belediye meclis salonunda yapılan törende açış konuşmasını yapan Hizmet İş Sendikası Trabzon Şube Başkanı Mehmet Çınar, ilk sözleşmeyi imzalamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken, Sendika Genel Sekreteri Mahmut Arslan, sözleşmenin bir önceki sendikanın hataları yüzünden 1 yıl geciktiğini, işçinin adeta cezalandırıldığını iddia etti.

1 Mart 2001 yılından başlayan sözleşmenin bugünkü şartlara göre çok iyi olduğunu ve çalışanların iş güvencesine kavuşturulduğunu da müjdeleyen Arslan, “Arzu ettiğimiz hedefe ulaşamadık. Ancak, Türkiye şartlarına rağmen iyi bir sözleşme imzaladık.” dedi.

Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ise, geçici işçilerin kadroya alınması konusunda sözleşmeye eklenen yeni maddelerin işçinin lehine olduğunu savundu. İşçinin gizli oyla görüşü alınarak sözleşmenin imzalandığını, bunun büyük bir başarı olduğunu belirten Tanrıverdi’nin ardından Belediye Başkanı Asım Aykan görüşlerini dile getirdi. Aykan, “Biz bir aileyiz. işçimize çok daha fazlasını vermek isterdik. Eğer yerel yönetimler reformu çıkarsa daha iyi şartlar sağlamaya hazırız. Nikahı kıydık. Eğer maddelerde eksikler varsa onları da düzelteceğiz.” deyince katılan işçiler tarafından alkışlandı. Aykan ve Tanrıverdi, işçi temsilcileri ile birlikte sözleşmeyi imzaladı ve her iki taraf için de “hayırlı olsun “ dileğinde bulundular.

Muammer Turan / Trabzon

22.05.2002


 

‘Sivrisineğimizi kendimiz üretiyoruz’

Trabzon Belediyesi Çevre ve Temizlik İşleri Müdürü Fatih Erol, haşere ile mücadele çalışmalarını anlatmak üzere düzenlediği toplantıda; “Sivrisineğimizi kendimiz üretiyoruz.” diye konuştu.

Su birikintisi olan heryerin ilaçlanması gerektiğini kaydeden Erol, küçücük bir kavanozda 50’nin üzerinde sivrisinek yetiştiğini, hatta evlerde vatandaşın sivrisineğini kendi balkonunda çiçekleri suladıktan sonra oluşan birikinti ile yetiştirdiğini de hatırlatarak, “Herkese bu konuda sorumluluk düşüyor. Eğer herkes görevini yaparsa sivrisineksiz bir yaz geçiririz.” diye uyardı.

Belediye toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda ilginç tespitlerde bulunan Erol, kentlerde haşere ile mücadelenin yerel yönetimlerin sorumluluğunda olduğunu ancak, vatandaşa da bu konuda büyük sorumluluklar düştüğüne dikkat çekti. Trabzonluların rahat bir yaz geçirmek için kendilerine mutlaka destek olmasını beklediklerini kaydeden Erol, “Trabzon’da bin 500’e yakın sokağın yıkanması mümkün değil.” dedi. Erol, Alo 153’ün aranması halinde ilaçlamayı ücretsiz yaptıklarını da hatırlatarak, özel durumlarda ücret alındığını söyledi. Muammer Turan, Trabzon, cha

22.05.2002


 

İzinsiz zirai ilaç satışı yapanlara uyarı

Kullanım süresi dolmuş zirai ilaçlar konusunda vatandaşların dikkatli olması istenirken, izinsiz zirai ilaç satışı yapanlar hakkında yasal cezai uygulamalar yapılacağı belirtildi.

Tarım İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada; sebze ve fındık tarımında yoğun ilaç kullanım döneminin başlaması nedeniyle çiftçilerin kullanacakları zirai ilaçları almadan önce tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak ilaçların kullanım dozları ve kullanım zamanları hakkında bilgi almalarını tavsiye etti. Tarım il müdürlükleri tarafından zirai mücadele ilaç satış izni verilmeyen gübreci, zahireci, toptan gıdacı, bakkal gibi şahıslarca zirai mücadele ilaç satışlarının yapıldığı belirtilen açıklamada, “Bu şekilde zirai ilaç satışları yasalarca suçtur. Satanlar hakkında gerekli cezai uygumalar yapılacaktır. “ denildi.

22.05.2002


 

Esnafa kredi müjdesi

Trabzon Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkan vekili Ahmet Arslanoğlu, İş Bankası ile yaptıkları protokol neticesinde üyelerine 1 ile 10 milyar arasında düşük faizli kredi desteği sağladıklarını müjdeledi.

Krediye uygulanacak faiz oranının bugün itibariyle aylık yüzde 3.95, yıllık yüzde 47.4 olduğunu hatırlatan Aslanoğlu, krediden gerek oda, gerekse banka tarafından ayrıca bir komisyon alınmayacağını, İşbankası’nın başlattığı bu uygulamanın diğer finans kurumlarınca da örnek alınarak esnafsanatkara düşük faizli kredi kullandırılmasını istedi.

22.05.2002


 

Üç yıldan beri kayıp ağabeyini arıyor

Ereğli’de izin dönüşü Almanya’ya gitmek için evden ayrılan ancak yurtdışına çıkmadığı tespit edilen Yüksel Erdoğan’dan (37) üç buçuk yıldır haber alınamıyor.

Yüksel Erdoğan’ın ağabeyi Güneydoğu gazisi Mehmet Erdoğan, kardeşini bizzat Karadeniz Ereğli’den arabaya bindirdiğini belirterek, şu bilgiyi verdi: “Ağabeyim şizofreni hastası idi. Onun için iğne tedavisi oluyordu. İzin için geldi ve Ereğli’de 2 ay kaldı. Ardından ben arabaya bindirdim ve tekrar Almanya’ya gönderdim. Yurtdışına çıkış için bilet alındı. Ancak bir akşam havaalanı polisi bizi arayarak, (Ağabeyini niçin gönderdiniz? Ben, bunu hastaneye gönderiyorum.) dedi. Ama ağabeyim hastaneye gitmemiş. Hastane kayıtlarında böyle bir kayıt yoktu. Ağabeyim yurtdışına da çıkmamış.”

Mehmet Erdoğan, “Ağabeyimin yerini bilen ya da ağabeyimi görenlerin beni 0372 323 15 62 veya 0535 245 74 43 no’lu telefonlardan aramalarını rica ediyorum.” dedi.

Cahit Kılıç, Ereğli

22.05.2002


 

BBP Alaplı teşkilatı işbirliği istiyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Alaplı İlçe Başkanı Şevki Oktay, BBP’nin Alaplı’da yeni bir yapılanma içinde olduğunu belirterek her kesimle işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Şevki Oktay, 19 kişiden oluşan Alaplı BBP ilçe teşkilatı yönetimini düzenlenen bir toplantıyla kamuoyuna tanıttı. Oktay, parti olarak yörenin sorunlarını tespit ettiklerini belirterek, “Alaplı’ya en güzel hizmeti sunmak için siyaset ve görüş ayrılığı gütmeden her kesimden kişilerle işbirliği yapmaya hazırız. Halkımız boş laflardan bıktı, artık icraat istiyor. Kısır siyasi gelişmeleri mutlaka bir kenara bırakıp Alaplı’nın çıkarları söz konusu olduğunda asgari müştereklerde buluşmamız gerekir. BBP olarak yaptığımız çalışmalar hakkında her 15 günde bir basın toplantısı düzenleyerek halkımızı aydınlatmaya çalışacağız.” dedi.

Muhammed Çakan, Alaplı

22.05.2002


 

Bahar şenlikleri hazırlığı başladı

Alaplı Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan bahar şenliklerinin hazırlıkları başladı.

Belediye Başkanı Faruk Çaturoğlu, “Bu sene ikincisini düzenleyeceğimiz bahar şenliklerini Alaplı halkını bir araya getirmek, kaynaştırmak, küskün olanları barıştırmak amacıyla organize ediyoruz.” dedi.

İlki geçen yıl yapılan şenliklerin büyük ilgi gördüğünü kaydeden Çaturoğlu, “Bu seneki şenlikleri daha çekici ve zevkli hale getirmek için çeşitli yarışmalar düzenledik. En kuvvetli köyü belirlemek için mahalle halat çekme yarışması, şarkı yarışması, bay ve bayanlar kategorisinde çuval yarışmaları, yumurta taşıma yarışmaları, yoğurt yeme yarışması gibi çeşitli etkinlikler düzenlendi.” diye konuştu. Muhammed Çakan, Alaplı

22.05.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
22 Mayıs 2002


Zaman Spor

Karadeniz

Bütün haberler


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.