Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Dünya Kupası serüvenimiz

Güney Kore ve Japonya’da gerçekleştirilecek 17. Dünya Kupası Finalleri’nde 48 yıl aradan sonra yer alacak A Milli Futbol Takımı’nın kupa serüveni oldukça ilginç olaylarla dolu. 79 yıllık tarihinde bundan önce 2 kez bu şansı yakalayan milliler, 1950’deki finallere “masraflı olacak” gerekçesiyle katılmadı, 1954’te ise Franco adlı İtalyan çocuğun çektiği kura sonucu gitti.

1930 yılında Uruguay’da başlayan Dünya Kupası heyecanına, ilk kez 1950 Dünya Kupası Finalleri için ortak olan Türkiye, Avusturya’ya 2 maçta da yenilmesine karşın, bu ülkenin finallere katılmama kararı alması üzerine, finallerde mücadele etme şansını yakaladı. Ancak Türkiye de FIFA’nın gösterdiği rakip olan Suriye’yi 7–0 yenmesine karşın, “masraflı olacak” gerekçesiyle Brezilya’daki finallere katılmaktan vazgeçti.

FRANCO UĞURLU GELDİ

A Milli Futbol Takımı’nın bundan önce katıldığı ilk ve tek Dünya Kupası, 1954’te İsviçre’de düzenlenen finaller oldu. Elemelerde İspanya’ya ilk maçta 4–1 yenilen, 2. maçı ise 1–0 kazanan Türkiye, statü gereği tarafsız sahada (Roma) yapılan üçüncü maç 2–2 sonuçlanınca, iş kuraya kaldı. Franco adlı bir İtalyan çocuğun yaptığı kura çekimi sonucu, Türkiye finallere katılma hakkını elde etti.

Finallerde, ilk maçında Almanya’ya 4–1 yenilen A Milli Futbol Takımı, Güney Kore’yi 7–0 yenmeyi başardı. Kurallar gereği bir kez daha Almanya ile karşılaşan Milli Takım, 7–2’lik yenilgiyle 1954 Dünya Kupası Finalleri’ne veda etti.

TÜRKİYE, ASYA’DAN

KATILMAK İSTEMEDİ

Türkiye, bir sonraki Dünya Kupası mücadelesine, FIFA’nın, maçlarını Asya grubunda oynatmak istemesi üzerine katılmadı. Avrupa grubunda yer almakta ısrarlı olan Türkiye, FIFA’yı protesto ederek, İsveç 1958 elemelerinde yer almadı.

1990 FİNALLERİ

KIL PAYI KAÇTI

1962 yılında Şili’de yapılan Dünya Kupası için elemelerde yeniden Avrupa grubunda mücadele eden (A) Milli Futbol Takımı, Norveç’i 2 maçta da yenmesine karşın, eski SSCB’ye 2 maçta da yenilince, final umutlarını tüketti. İngiltere 1966 ve Meksika 1970 finalleri için elemelerde başarısız sonuçlar alan Türkiye, Almanya 1974 Dünya Kupası elemelerinde, İtalya’nın ardından grubunda 2. oldu. Arjantin 1978, İspanya 1982 ve Meksika 1986 elemelerinde de umduğunu bulamayan Türkiye, 1990 Dünya Kupası Finalleri’ne katılma şansını son maçta elinden kaçırdı.

Eski SSCB, Avusturya, D.Almanya ve İzlanda ile aynı grupta yer alan Türkiye, eski SSCB ile deplasmanda yaptığı son maçına final vizesi umuduyla çıktı. Bu maçı 2–0 yitiren Türkiye, grupta 3. olurken, eski SSCB ve Avusturya, ilk 2 sırayı alarak finallerde mücadele etme hakkını kazandı. A Milli Futbol Takımı, ABD 1994 ve Fransa 1998 Dünya Kupaları elemelerinde de amacına ulaşamadı.

AVUSTURYA’YI FARKLI YENİP

ELEMELERİ HAK ETTİK

Milli Takım, 1950 Dünya Kupası Finalleri’ne katılma hakkını elde eden, ancak çekilerek bu şansını o zaman Türkiye’ye bırakan Avusturya’dan, 17. Dünya Kupası Finalleri için bileğinin hakkıyla vize aldı.

Avusturya’nın yarım yüzyıl önceki vizesine karşın, ekonomik açıdan Brezilya’daki finallere katılmaktan son anda vazgeçen Türkiye, play–off baraj maçlarında bu kez rakibini 1–0 ve 5–0’lık skorlarla yenerek, 17. Dünya Kupası Finalleri’ne katılma hakkını kazandı.

27.05.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
27 Mayıs 2002


Zaman Spor

Spor

Bütün haberlerYAZARLAR

AVNİ TARHAN

FATİH URAZ

H. İBRAHİM EKİZ

MEHMET ŞEYHO

ÖMÜR GÖKSEL

ÖZCAN PEHLİVANOĞLUBaşlıklar

> Güney Kore vatan gibi

> Kampta Terim-Lucescu polemiği

> Fener tribünlere oynuyor

> Cim Bom, 10 numara için yoğun arayışa girdi

> Cavcav: Artık şampiyonluk gerek

> FİNALLERE DOĞRU

> Büyük Mandıra’da Arıcı başpehlivan

> Celtic, Nets’e karşı 2-1 öne geçti

> Maltepe Üniversitesi Sahil Koşusu yapıldı

> Elazığspor, Altay’ı farklı mağlup etti

> Dışişleri Cengiz için seferber

> A Kategorisi’ne son bilet bugün kesiliyor

> Malatyaspor’da Tanrıverdi yine başkan seçildi

> Kulüpler transferde altın dönemi yaşıyor

> Hami ve Osman’a A.Sebat da talip

> Mircea Lucescu camiaya garanti verdi

> ‘Terim’le hedefler daha da büyüdü’

> Monaco Grand Prix’i David Coulthard’ın

> Aslan’ın minikleri dünya 9.su oldu

> Bowlingde birincilik Kırkpınar ve Acar’ın

> Filede genç bayanlar Belarus’a yenildi

> Tecrübe de var güç de sıra tarih yazmada

> Rüştü ve Hakan, Güneş’in bankosu oldu

> Dünya Kupası serüvenimiz


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.