Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Fatih’in şampiyonları yeni şampiyonlar yetiştiriyor

Öğrenci oldukları dönemde ÖSS’de dereceye giren, bilim olimpiyatlarında Türkiye’nin adını dünyaya duyuran Fatih Koleji mezunları, aynı kolejde yeni şampiyonlar yetiştirmek için çalışıyor.

Mehmet Büyükcombak, 1994 Fatih Koleji mezunu. Öğrenciliği döneminde fen lisesi sınavlarında 82’nci, Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS)’nda 224’üncü, 91’de TÜBİTAK tarafından düzenlenen bilim olimpiyatlarında Türkiye 2.si oldu. Büyükcombak, sayısal bölümü mezunu olmasına ve çok daha iyi bölümlere girme imkanı olmasına rağmen öğretmenliği tercih etti. Marmara Üniversitesi İngilizce öğretmenliğini kazanan Büyükcombak, şimdi bir dönem öğrencisi olduğu Fatih Koleji’nde öğretmenlik yapıyor. Bakırköy Fatih Koleji’nde İngilizce öğretmenliği yapan Büyükcombak, ‘Neden öğretmenlik, neden bu okul?’ sorusuna, “Gözümüzü burada açtık. Bizi en iyi şekilde yetiştiren okulumuza vefa borcunu ödemek istedik.” cevabını veriyor.

Ali Bilgin, 1993 yılı mezunlarından. Fatih Koleji’nden mezun olup da öğretmenliğe başlayan ilk mezunlardan olan Bilgin, Bahçelievler Fatih Koleji’nde İngilizce öğretmeni. ÖYS’de 257’nci olmuş ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazanmış. Büyükcombak’la öğrenciliğinde aynı sırayı paylaşan ve Marmara Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitiren Bora Aydın Mert ise Beylikdüzü Fatih Koleji’nde matematik öğretmeni. Büyükcombak, Bilgin ve Mert önce öğrendiler, şimdi öğrendiklerini öğrencilerine aktarıyor.

Üç öğretmeni de en çok heyecanlandıran konu, ‘hocam’ diye seslendikleri insanların şimdi onlara ‘Ali Bey, Bora Bey’ şeklinde hitap etmeleri. Büyükcombak, bu durumu şöyle dile getiriyor: “Bir zamanlar çocuksun, şimdi Mehmet Bey diyorlar.” Büyükcombak’ın din kültürü öğretmeni Şadan Yavuz, şimdi onun görev yaptığı kolejin müdürü. Yavuz, öğretmenin öğrencisiyle aynı okulda görev yapmasının mutluluk verdiğini anlatarak, “Genç arkadaşlarımızla omuz omuza çalışmak çok keyifli bir olay.” diyor. Yavuz, bu durumdan etkilenen öğrencilerin şimdiden öğretmen olup bu okullarda görev yapmayı düşündüklerini söylüyor.

‘Fatih Koleji mezunu bir öğretmen olmak öğrencilere ne yarar sağlıyor?’ sorusuna, Mert, “Kendi öğrenciliğim döneminde gördüğüm eksiklikleri tamamlıyorum.” şeklinde cevap verirken, Bilgin; “Benim için yapılan fedakarlıkları biliyorum ve şimdi ben de aynısını yapmaya çalışıyorum.” diyor. Bilgin, derse ilk girdiği günden itibaren bu okulun mezunu olduğunu ve öğrencilerine Fatih Koleji mezunu olmanın avantajlarını anlattığını belirtiyor.

Abdulhamit Yıldız / İstanbul

03.06.2002


 

Gül seyahatine çıkan İtalyanlar, İstanbul’a geldi

İtalya’nın Todi kentinde faaliyet gösteren Todi’nin Dostları Derneği tarafından her yıl gerçekleştirilen Uluslararası Gül Seyahatleri’nin ikincisi İstanbul’a yapıldı. Derneğin hediye olarak getirdiği “Bella Di Todi” isimli gül fideleri Turizm Bakanı Mustafa Taşar tarafından Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesine dikildi.

Fidelerin dikimi sebebiyle düzenlenen törende konuşan Bakan Taşar, güllerin geçmişin hatıralarını, geçmişte yaşanan olumsuzlukları sileceğini söyledi. Taşar, törende yaptığı konuşmada, “Geçmişte yaşanan olumsuzluklara inat, burada dostluk meşalesini yakıyoruz. Burada büyüyecek güller, Türk ve İtalyan halkları arasındaki dostluğun ebedi sembolü olacaktır. Bu bağlamda, İstanbul’a gülle gelmenizden daha iyi bir jest olamazdı. Gül, Türk kültüründe de anlam yüklü çiçeklerden biridir. Gül, dostluğu, sevgiyi ifade eder.” şeklinde konuştu.

İtalya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında dikkat çeken bir artış olduğunu açıklayan Turizm Bakanı Taşar, turizmin barışa katkıda bulunan en büyük sektör olduğunu vurguladı. İki ülke arasında geçen yıllarda yaşanan olumsuzlukları silmek amacıyla, gül seyahatinde bu sene İstanbul’u seçtiklerini söyleyen Todi’nin Dostları Derneği Müdür Yardımcısı Francesco Chianese de, gülün İtalyan kültüründe barış ve dostluğu sembolize ettiğini kaydetti. Taşar, fidanların dikiminden sonra Chianese Türk Kahvesi takımı hediye ederek, “Bizde ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır.’ diye bir söz var. Size takımıyla birlikte verdiğim için en az 80 yıl garanti.” dedi.

Murat Uçar / İstanbul

03.06.2002


 

Geleneksel Kağıthane etkinlikleri aba güreşi ile başladı

Her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Kağıthane şenlikleri, Aba Güreşleri ile başladı. Değişik aktivitelerle eğlenceli bir yaz geçirilmesini hedefleyen Kağıthane Belediyesi, bu sene ilk olarak Anadolu’nun değişik illerinden aba güreşçisi getirtti.

Antakya ve Gaziantep’ten gelen 29 sporcunun katıldığı etkinlikte güreşçiler bellerine bağladıkları kuşaklar ve üstlerine giydikleri keçeden yapılma kıyafetlerle güreşti. Vatandaşlar güreş müsabakalarının ardından Okçuluk Federasyonu’na bağlı sporcuların yarışmasını da ilgiyle izledi. Bu hafta sonu başlayan şenlikler önümüzdeki hafta cirit müsabakası ve yağlı güreşle devam edecek.

Yaklaşık 2700 yıllık bir geçmişe sahip olan aba güreşi ülkemizde Antakya, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta yapılıyor. Mehmet Demirci, İstanbul

03.06.2002


 

Hayvanseverler hayvanlara saygı için yürüdü

Şişli Belediyesi’nin Dünya Çevre Haftası dolayısıyla düzenlediği “Doğaya ve Hayvanlara Saygı Yürüyüşü”, çok sayıda hayvanseverin katılımıyla Şişli’de gerçekleştirildi. Şişli Camii önünden başlayan yürüyüşe, İl Çevre Müdürü Yavuz Çengel, Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eşi Aylin ve oğlu Ömer’le birlikte katıldı.

Çeşitli cins köpek, kedi, tavşan ve kuşları ile yürüyen hayvanseverler, 10. Yıl Marşı ve müzik eşliğinde Elmadağ’a kadar yürüdü. Belediye Başkanı Sarıgül, Türkiye’de ilk kez doğa ve doğada yaşayan canlılara saygı yürüyüşü gerçekleştirdiklerini söyledi. Yürüyüşte, çevreci Prof. Dr. Orhan Kural “Bir uyuz köpek, benim kadar yaşama hakkına sahiptir” yazılı pankart, sinema sanatçısı Nilüfer Aydan da kaplan resmi taşıdı. Bu arada, havyanların yola bıraktıkları dışkıları temizlemek için 100’e yakın temizlik elemanı görevlendirildi. Hayvanlar için yol kenarlarına özel su kapları konuldu. Yürüyüş sırasında rahatsızlanan iki köpeğe hazır bekletilen ambulansta ilk müdahaleleri yapıldı. Murat Uçar, İstanbul

03.06.2002


 

Acarkent Medya Çamlığı’nda Aykut Barka büstü açıldı

İstanbul’un Beykoz ilçesinde merhum deprem uzmanı Prof. Dr. Aykut Barka adına çamlık oluşturuldu. Prof. Dr. Aykut Barka Medya Çamlığı’nda düzenlenen etkinlikle medya kuruluşları adına da çam fidanları ekilerek yaş kütüğe gazete, dergi ve televizyonların isimleri çakıldı.

Acarkent’te piknik şenliği ortamında gerçekleştirilen etkinliğe Aykut Barka’nın ikiz kardeşi Günkut Barka, eşi Sheere ve kızı İsobella da katıldı. Törende konuşan TEMA Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit dünyada yaşanan felaketlere yeşil örtünün tahribatının yol açtığını söyledi. Son 100 yılda dünya üzerindeki ormanlık alanların 5,9 milyar hektardan 2,3 milyar hektara gerilediğini söyleyen Gökyiğit, “Her yıl Portekiz kadar ormanlık alanı kaybediyoruz.” diye konuştu. Çok sayıda Acarkent sakininin katıldığı törende, çeşitli animasyon gösterileri ve yarışmalar düzenlendi. Mustafa Özge, İstanbul

03.06.2002


 

İmece usulü ile köye su, arıtma ve kanalizasyon tesisi kazandırdı

Kandıra ilçesine bağlı Cebeci Köyü Muhtarı Cemal Durmuş, yaptığı çalışma sonucu köyüne su, kanalizasyon ve arıtma tesisi kazandırdı. Tesisleri 375 milyara mal ettiklerini belirten Durmuş, aynı tesisleri devletin 3–4 trilyon liraya mal ettiğini söyledi.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Cebeci Köyü Muhtarı Cemal Durmuş, yaptığı çalışma sonucu köyüne su, kanalizasyon ve arıtma tesisi kazandırdı.

1999 yılında köylülerin istemesi ile tatil köyü olan Cebeci’de muhtar olan Durmuş, muhtar olması ile birlikte köyün problemlerini çözmek için çalışmalara başlar. Muhtar Durmuş, köyün su, kanalizasyon, arıtma tesisi ve yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki plajın düzensizliğini ve kirliliğini çözmek için yetkililerden yardım istedi. Ancak bürokratik engeller ve yaşanan ekonomik krizden dolayı sorunlara çözüm bulamayan Durmuş, çare olarak kışın nüfusu bin 500, yazın ise 30 – 35 bin arasında değişen köylüler ile tatilcileri organize etmekte buldu. İmece usulü köylüleri bir araya getiren Durmuş, bir heyet kurarak, hane başına önce 100’er milyon lira toplayarak çalışmalara başladı. Muhtar Durmuş, yapılan işlerin büyüklüğü karşısında hane başına 200 dolar toplayarak tekrar işe başladı.

Muhtar Durmuş, 16 bin metre uzunluğunda boru döşeterek ve köyün en ücra yerine su taşıyarak su sorununu halletti.

Durmuş, suyun gelmesiyle birlikte köyde bu sefer de kanalizasyon sorunu yaşanmaya başladığını söyledi. Durmuş “Köylülerle tekrar bir araya geldik. Ve para topladık. Kandıra Belediyesi ile Köy Hizmetleri Kocaeli İl Müdürlüğü’nden araç kiralayarak yaklaşık 16 bin metre uzunluğunda kanalizasyon boru hattını döşettik.” dedi.

Köye su ve kanalizasyon hizmetini devletin yapması halinde 3 – 4 trilyon liraya mal olacağını belirten Muhtar Cemal Durmuş, “Ancak köylüler ile yaptığmız imece usulü çalışma ile içme suyu ve kanalizasyonu yaklaşık 375 milyar liraya mal ettik.” şeklinde konuştu.

Vali Kemal Önal’dan köy için bir arıtma tesisi istediklerini belirten Durmuş, İl Özel İdare’nin arıtma tesisinin yapılmasında yardımcı olduğunu kaydetti. Tesisin kısa zamanda yapılmaya başlandığını ve önümüzdeki pazartesi günü devreye gireceğini ifade eden Durmuş, “Kurulan biyolojik arıtma tesisi çevrede ilk. Burada toplanan evsel atıklar arıtıldıktan sonra yanında kurulan gölette toplanacak, temiz olarak Karadeniz’e boşaltılacak.” şeklinde konuştu.

Çok uzun olan sahil şeridinin yazlıkçılar ve turistler tarafından daha iyi kullanılması için sahil projesi de başlattıklarını söyleyen Durmuş, proje içinde olan yol için de çalışmalara başladıklarını ve kısa zamanda bitirmek için yetkililerden yardım beklediklerini belirtti.

Köyde yapılan faaliyetlere rağmen devletin Cebeci köyünü tanımadığını öne süren Cemal Durmuş, “Biz bir araya gelerek köye su getirdik, kanalizasyon sorununu hallettik. Devletten bir kuruş destek görmedik. Buna rağmen, bizden yaklaşık 70 – 80 milyar lira KDV alındı. “ diye konuştu.

Köydeki çalışmaları destekleyen Kandıra Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erkan İşler, muhtarlığın girişimleri sonucu yapılan çalışmaların takdire şayan olduğunu belirtti.

Fikri Kaya / İzmit

03.06.2002


 

İşçiler çıplak eylem yaptı

Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan ve zarar ettiği gerekçesiyle işveren tarafından kapatılan Derince Çelik Sanayi’de çalışan işçiler tekrar işbaşı yapabilmek için fabrika önünde soyunarak eylem yaptılar. İşçilerin soyunarak eylem yapmasına, Derince Belediye Başkanı Halit Altuntaş da, ceketini çıkararak destek verdi.

İlçenin en büyük fabrikalarından olan ve 1998 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan fabrikada, tam kapasite ile çalıştığında 450 işçinin çalıştığı belirtildi. İşverenin işten çıkardığı personelin hiçbir sosyal hakları verilmeden kapı dışarı bırakılması, işçilerin zor durumda kalmasına sebep oldu. Haklarını aramak amacıyla kurdukları Çelik Sanayi Fabrikası Çalışanları ve Mağdurları Derneği adı altında birleşen işçiler, her pazar günü saat 11.00 ile 12.00 arasında fabrika önünde eylem yapma kararı aldı. İlk eylemlerini fabrikanın önünde soyunarak gerçekleştiren yaklaşık 400 işçi, “Açız, mağduruz, hakkımızı istiyoruz” şeklinde slogan attı.

İşçilerin eylemine ceketini çıkararak katılan Derince Belediye Başkanı Halit Altuntaş da bir konuşma yaptı. Altuntaş, “Bölgenin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Çelik Sanayi’nin kapatılması ile birlikte yaklaşık 15 bin insanımız mağdur olmuştur. İnsanlarımız işsiz kalmıştır. Bu fabrikanın tekrar faaliyete geçmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda siyasilerimizin de üzerlerine düşeni yapmaları gerekir.” dedi.

Mustafa Eranıl / Körfez

03.06.2002


 

Kapalıçarşı’da yangın geliyorum diyor

Tarihte 19 kez yanan Bursa Kapalıçarşı ve çevresi, 40 yıl önce kurulan elektrik tesisatının mevcut enerji sarfiyatını kaldırmaması sebebiyle yüzlerce esnafı teyakkuzda tutuyor.

Bursa’nın altın, döviz ve tekstil merkezi Kapalıçarşı 40 yıl önce kurulan elektrik tesisatının mevcut enerji sarfiyatını kaldırmaması sebebiyle yüzlerce esnafıyla birlikte, itfaiyesi, TEDAŞ’ı, Telekom’u yıllardır teyakkuzda tutuyor. Her gün küçüklü büyüklü elektrik kontağı yangınlarının yaşandığı çarşıda, TEDAŞ ve Telekom görevlileri nöbet tutarken, 400 esnafın bulunduğu çarşının çatısı herkesin kafasına göre çektiği elektrik ve telefon kabloları sebebiyle,”örümcek ağını” andırıyor. Çarşının en büyük handikapı ise bütün girişlerinin kapalı olması sebebiyle itfaiyenin müdahale şansının bulunmaması. Elektrik tesisatının yenilenmesi için tahmini olarak 3 trilyon liralık yatırım gerektiren çarşıda, en fazla elektrik sarfiyatını 100’ü aşkın spot lamba kullanan kuyumcu esnafı oluşturuyor.

Binlerce insan ziyaret ediyor

Bursa’nın merkez çarşısı olması sebebiyle her gün binlerce insanın ziyaret ettiği Kapalıçarşı’da; alt çarşı ve yan kollarla çarşıya bağlı olan hanlarda; tekstilden ayakkabıya, mobilyaya, dövizciye, kuyumcuya varana dek değişik işkollarında faaliyet gösteren yüzlerce esnaf bulunuyor. Problemin çözülmesi için 12 yıldır çalmadık kapı bırakmayan çarşı esnafı ise tek çözüm yolu olarak işyerinde ne var, ne yok hepsini sigorta ettirmekte buluyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na göre ise; “yangın çıkmaması mucize” olarak nitelendirilen çarşıda tarihte şimdiye kadar 19 büyük yangın çıkmış ve hepsi de Kapalıçarşı ve çevresinin tamamen yanıp kül olmasıyla neticelenmiş.

En son 1958 yılında çıkan yangında, bin 570 işyerinin kül olduğu Kapalıçarşı’da,”Ne bir yangın vanası, ne bir yangın alarm sistemi ne de bir yangın anında alt çarşıdakilerin dışarıya çıkmasını sağlayacak acil aydınlatma sistemi bulunuyor. Kapalıçarşı Yardımlaşma Derneği Başkanı Cemil Gün, her türlü fedakarlığa hazır olduklarını belirtirken, İtfaiye Daire Başkanı Ramazan Tuncer, kurum olarak felaket tellallığı yapmadıklarını, çözüm üretilmediği takdirde yaşanacakların Bursa’nın geleceğini karartacağını savunuyor.

Bizim her şeyimiz sigortalı

Kapalıçarşı Yardımlaşma Derneği Başkanı ve Ekonomi Döviz Büfesi sahibi Cemil Gün, elektrik tesisatının düzensizliği sebebiyle çarşı esnafının tedirginliğini dile getiriyor. Günde birkaç kez elektrik kontağı yangını haberiyle hareketlenen çarşı esnafı, tedbir olarak gece bütün şalterleri indiriyor ve 2 bekçi çarşıyı yangına ve hırsıza karşı koruyor. Başkan Gün, Kapalıçarşı’nın ekonomik varlığının 100 trilyon lirayı aştığını vurgulayarak, bir yangında en az zararla kuyumcu ve dövizci esnafının kurtulacağını belirtiyor. Gün, “Kapalıçarşı’nın çevresinde 2 bin esnaf bulunuyor. Hepsi üst üste. Biz ağırlıklı olarak sigortalı çalışıyoruz. Zararımızı tazmin etmemiz kolay. Fakat, bu insanlar ne yapacaklar? Bu nedenle Kapalıçarşı’yı tek başına düşünemezsiniz. ”diyor.

TEDAŞ çözsün

Kapalıçarşı’da yangın çıkmamasını “mucize” olarak değerlendiren Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ramazan Tuncer, Kapalıçarşı ile birlikte çevresindeki hanlar bölgesinin elektrik tesisatının tümden değişmesi gerektiğini anlatıyor. Başkan Tuncer, Kapalıçarşı’da yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor: “Bizim hyrant diye nitelendirdiğimiz yangın vanalarına Kapalıçarşı epey uzak. Çarşı içinde yangına müdahale edecek, 30 metrede bir yangın vanalarının bulunması lazım, o da yok. Alt çarşı için duman perdeleme ve duman deşarj sistemleri gerekli, bunlar da yok. Kapalıçarşı ve çevresinin elektrik tesisatı komple değişmeli. Bu konuda gelir temin eden TEDAŞ olduğuna göre, en büyük görev de TEDAŞ’a düşüyor. Belediye, TEDAŞ ve Telekom bir araya gelip ortak bir proje hazırlamalı.”

TEDAŞ proje hazırlıyor

TEDAŞ Bursa Müessese Müdürü Ender Eray, Kapalıçarşı ve çevresindeki elektrik tesisatının değişmesi için proje çalışması yaptıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Gündüz Kapalıçarşı’da, kayıp ve kaçaklarla mücadele için 3 kişilik bir ekibimiz görev yapıyor. Gece ise çarşıda zaten şalterler indiriliyor. Projeyi tamamladıktan sonra bakanlığın onayına sunacağız.”

İlhan Basmacı / Bursa

03.06.2002


 

Misyonerler vatandaşa İncil gönderiyor

Misyonerlik faaliyetlerinin gündemde olduğu bugünlerde Gebze’de esnaflık yapan Dursun Çalışkan’a İncil gönderildi.

Çalışkan, kimden geldiği belli olmayan bir paket içerisinde kendisine orta boy Yeni Yaşam Yayınları baskılı bir İncil, Hz. İsa’nın hayatını konu alan bir kaset ve Tiffany Joy isimli öykü kitabı geldiğini söyledi.

Özel bir dağıtım şirketinin getirdiği paket üzerinde sadece Posta kutusu numarasının yer aldığını anlatan Çalışkan, bu duruma çok şaşırdığını kaydetti. Kendisine böyle bir setin gönderilmesine anlam veremediğini anlatan Çalışkan, “Bana İncil’i niçin gönderdiler bilmiyorum. Madem gönderiyor neden ismini yazmıyor? Belki aynı setten başka yerlere de göndermiş olabilirler. Ben bu son günlerde yaygınlaşan misyoner faaliyetlerinden şüpheleniyorum.” dedi.

Turgay Çelik / Gebze

03.06.2002


 

Kredi başvuruları bir hafta ertelendi

Sakarya Bayındırlık İl Müdürlüğü, Camili bölgesinde yapımı tamamlanan 2 bin 26 kalıcı konutun teslim işlemleri sebebiyle 10 milyar liralık konut kredisi ve 4 milyar liralık onarım kredi işlemleri ve başvurularını bir hafta kabul etmeyecek.

Depremzede vatandaşların bir an önce evlerini teslim almak için sabırsızlandığını vurgulayan yetkililer, bu bakımdan konut işlemlerinin hızlı bir şekilde tamamlanması için böyle bir karar aldıklarını vurguladılar.

Söz konusu her iki kredi için başvuruların 10 Haziran 2002 tarihinde yeniden başlayacağını ve hiç kimsenin mağdur edilmeyeceğini vurgulayan yetkililer, kredi talepçilerinin bu uygulamayı anlayışla karşılayacaklarını umduklarını belirtti.

Sakarya’da depremde konutu yıkılan 4 bin kişi Kendi Evini Yapana Yardım Kredisi’nden hak sahibi olurken, 5 bin dolayında da orta hasarlı konutlarını tamir etmek için başvuruda bulunan konut sahibi mevcut.

Duran Savaş / Adapazarı

03.06.2002


 

8 yıllık polis memuru intihar etti

Bursa’nın Kestel ilçesinde evli, bir çocuk babası 8 yıllık polis memuru beylik tabancasıyla intihar etti.

Alınan bilgiye göre; Kestel Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memuru Çağlar İmamoğlu (30), dün akşam saatlerinde Ahmet Vefik Paşa Mahallesi Poyraz Sokak üzerindeki evinde eşinin de evde bulunduğu sırada beylik tabancasını şakağına dayayarak ateş etti. Ağır yaralı olarak Bursa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan genç polis, kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Ailevi ve maddi sorunlar yaşadığı öğrenilen İmamoğlu’nun 7 ay önce İznik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Kestel’e tayin edildiği belirtildi.

Sekiz yıllık polis memuru Çağlar İmamoğlu’nun bir çocuk babası olduğu ve bir süredir ekonomik sorunlar yaşadığı bildirildi. Genç polisin ölümü emniyet teşkilatında üzüntüyle karşılandı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor. Fatih Karakılıç, Bursa

03.06.2002


 

Vakıf üyelerinden üniversite ziyareti

Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Bayanlar Kurulu üyeleri Dumlupınar Üniversitesi merkez kampusünü ziyaret etti.

Üniversite ziyaretine Vali Aydın Güçlü’nün eşi Sevim Güçlü ile başsavcı ve il jandarma komutanının eşleri olmak üzere toplam 46 bayan iştirak etti. Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı Başkanı İhsan Tunçoğlu’nun düzenlediği üniversite kampusünü tanıma gezisinde, Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Düğer konuklara öğle yemeği verdi.

Yemekte bir konuşma yapan Düğer, Kütahya’nın seçkin kuruluşlarından olan Sosyal Yardım ve Kültür Vakfı’nın mensuplarını üniversitede görmekten dolayı mutlu olduğunu belirterek, “20 bin öğrencimize sevgi ve şefkat gösteren Kütahya halkına sizlerin şahsınızda teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Tunçoğlu ise yaptığı konuşmada, vakıf üyeleri olarak üniversitenin modern yapılanması, kütüphanesi, amfileri ve örnek tesisleriyle gurur duyduklarını söyledi. Kütahya, cha

03.06.2002


 

Ormana giriş çıkışlar yasaklandı

İnegöl Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, yangınla etkin bir mücadelenin yürütülebilmesi için 1 Haziran – 31 Ekim tarihleri arasında görevlilerin dışında ormanlara giriş ve çıkışın yasaklanmasını kararlaştırdı.

Komisyon Başkanı Kaymakam İsmail Aka başkanlığında toplanan komisyon üyeleri, her türlü anız, zeytin dalı, tarlalardan çıkan materyaller ile piknik ateşi yakılmasına ve orman içinde konaklamaya kesinlikle izin verilmemesi, çobanların kimliklerinin tespit edilerek orman içinde ateş yakmalarının engellenmesi, köy muhtarlarına gerekli uyarıların yapılmasını kararlaştırdı. Yangınla mücadele kapsamında 177 no’lu Orman Yangın İhbar telefonunun 24 saat açık tutulacağı, her türlü denetimin Jandarma tarafından yapılmasına, benzin istasyonlarından bidonla yakıt alanların kimliklerinin isteneceği ve bidonla dolaşanların sorgulanacağı hükme bağlandı. Komisyon Başkanı Kaymakam Aka, alınan kararların her kurumu bağlayıcı özellik taşıdığını vurgulayarak, yapılacak görevler konusunda her birimin üzerine düşeni yapacağından emin olduklarını dile getirdi. İnegöl, cha

03.06.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
03 Haziran 2002


Zaman Spor

Marmara

Bütün haberler


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.