Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Sezer, Meclis tatile girmeden idamın kaldırılmasını istiyor

Cumhurbaşkanı Sezer, Meclis Başkanı İzgi ile yaptığı görüşmede AB ile ilgili yasal düzenlemelere hız verilmesini istedi. Sezer, hükümet krizine yol açan idam cezasının, 'ağırlaştırılmış müebbet'e dönüştürülmesini önerdi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 7 Haziran tarihinde yapılan liderler zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda, Meclis Başkanı Ömer İzgi’den Avrupa Birliği’nin en önemli şartları arasında yer alan idam cezasının kaldırılması çalışmalarına hız verilmesini istedi.

Ankara'da DSP'nin idamın kaldırılmasıyla ilgili girişimleri dün de sürdü. DYP'den destek isteyen DSP heyeti eli boş döndü. MHP’nin idamın kaldırılmasıyla Abdullah Öcalan'ın cezaevinden çıkacağı şeklindeki görüşü ise DSP ve AK Parti tarafından reddedildi. Adalet Bakanı H. Sami Türk, Anayasa'ya Öcalan'la ilgili madde konulmasının gereksiz olduğunu belirtirken, AK Parti MHP'nin manevra yaptığını ileri sürdü. İdam tartışmalarına dün Çankaya Köşkü de dahil oldu. Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, haftalık basın bilgilendirme toplantısında Cumhurbaşkanı Sezer’in önceki gün Meclis Başkanı İzgi ile yaptığı görüşmeyi aktardı. İldem’in verdiği bilgilere göre, Sezer, İzgi ile Çankaya Köşkü’ndeki AB zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda, Meclis’te atılması gereken adımları konuştu. İzgi’den idamın kaldırılmasına yönelik çalışmalara hız verilmesini isteyen Cumhurbaşkanı, bunun için bir takvim üzerinde durmadı; ancak TBMM temmuzda kapanmadan yasaların geçirilebileceğine işaret etti.

Sezer, “Şu anda en azından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) 6 Numaralı Protokol ekindeki çerçeveye uygun biçimde ölüm cezasının sistemimizden kaldırılmasını amaçlayacak çalışmaların gerçekleştirilmesi için Meclis’teki çalışmalara ivme kazandırılmalıdır.” dedi.

Kopenhag ölçütlerinin karşılanması açısından gerekli yasal düzenlemelerin yerine getirilmesini de talep eden Sezer, önümüzdeki dönemde de Türkiye açısından önem taşıyan ‘ulusal dosya’nın (Ulusal Program) ileriye götürülmesi yönünde kararlılıkla konunun takipçisi olmaya devam edeceğini bildirdi. Sezer, AB’ye giriş sürecindeki umudunu koruduğunun da altını çizdi.

Müzakere tarihi önemli

Öte yandan, idamın yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası formülü ile ilgili endişelere de Sezer’in liderler zirvesinde çözüm önerisinde bulunduğu öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Öcalan’ın Af Yasası’ndan faydalanması ihtimalinin anayasal bir düzenleme ile ortadan kaldırılabileceği fikri zirvede Cumhurbaşkanı Sezer tarafından gündeme getirildi.

Cumhurbaşkanı Sezer, önümüzdeki hafta gerçekleştireceği İran gezisinin hemen ardından (21–22 Haziran) Avrupa Birliği’nin Sevilla kentindeki doruk toplantısı sebebiyle İspanya’ya gidecek. AB’ye tam üye ülkeler ile aday ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı çalışma yemeğine iştirak edecek. Tacan İldem, Cumhurbaşkanı’nın Sevilla Zirvesi’ne bakışını şöyle özetledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı, bu toplantıya katılacaktır. Bu toplantı gerçekten önemlidir. Türkiye’nin 2002 yılına bakışı belki diğer ülkelerden bir parça daha farklıdır. Zira 2002 yılı sonunda Türkiye’nin amacı, Danimarka’nın dönem başkanlığı sona ermeden AB ile müzakere tarihinin belirlenmesidir. Sayın Cumhurbaşkanı, bu konuya büyük önem vermektedir.” Ankara, Zaman

15.06.2002


 

MHP’den idam raporu: Apo’ya af yolu açılıyor

MHP, idamın kaldırılmasına yönelik itirazlarını raporlaştırdı. Raporda idam yerine getirilecek “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının”, bölücübaşı Abdullah Öcalan’a uygulanamayacağını, bunun yerine ve “sadece ömür boyu müebbetin” söz konusu olabileceği savunuldu.

Raporda, “Bu durumda, Apo’nun infaz kanunundan yararlanarak bir süre yattıktan sonra cezaevinden çıkacağı” görüşü dile getirildi. Yeni kanunların geçmişe uygulanmasının sanık lehine olduğunun vurgulandığı raporda, şöyle denildi: “Suçun işlendiği tarihte mevzuatımızda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bulunmadığı ve terörist başının da suç tarihi bu değişiklikten önce olduğu için, idamın bu şekilde kaldırılması durumunda cezasının müebbet hapse dönüştürüleceği bir gerçektir. Bu, cezanın ve hukukun temel prensipleri gereği olacaktır.” Zekai Özçınar, Ankara

15.06.2002


 

DSP’nin teklifi haftaya Meclis’te

DSP, idamın kaldırılması için Meclis’te çözüm arama görüşmelerini SP dışında tamamladı. DSP, pazartesi günü SP yöneticileriyle yapılacak temasın ardından son şeklini vereceği kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunmaya hazırlanıyor.

DSP Genel Başkan Yardımcısı Tayfun İçli, Zaman’a yaptığı açıklamada, yapacakları düzenlemelerde toplumun duyarlılıklarını dikkate alacaklarının altını çizdi. İçli, şöyle konuştu: “DSP olarak biz kamuoyunda savunulduğu gibi teröristlerin affedileceği bir düzenleme yapmıyoruz. Ağırlaştırılmış müebbet ölüm cezasına çarptırılanların affedilmeyeceğinin garantisi Anayasa’da vardır. Son yapılan Anayasa değişiklikleriyle af çıkarılması için 330 oy şartına bağlandı.”

DYP’den eli boş döndüler

İdamın kaldırılması konusunda Meclis’te tura çıkan DSP’liler, dün DYP’ye gitti; ancak eli boş döndü. DSP Grup Başkan Vekili Emrehan Halıcı başkanlığındaki heyeti, DYP Grup Başkan Vekili Ali Rıza Gönül karşıladı. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından taraflar ayrı ayrı açıklama yaptı. “Bize destek olamayacaklarını hissettirdiler.” diyen DSP’li Halıcı, DYP’lilerin AB ile ilgili düzenlemelerin bir bütün olarak hükümet tasarısı halinde Meclis gündemine gelmesini istediklerini söyledi. Halıcı, DYP’nin bu isteğine kendilerinin şu cevabı verdiğini aktardı. “AB konusu adım adım ele alınmalı. İlk adım da idamla ilgili olabilir.”

DYP’li Gönül de yaptığı açıklamada şu görüşleri savundu: “AB sürecinde hükümet politikasının olmadığının somut örneği idam konusunun DSP’nin girişimine bağlı kalmasıdır. DSP’liler ‘İdamın kaldırılması, AB yolunda dönüm noktası olacaktır.’ dediler. Onlara, ‘Sizi kim yanıltıyor?’ diye sorduk. Orta vadeli bir meselenin öncelikli olarak getirilmesini ve bunu bir partinin sahiplenmesini yadırgadığımızı ifade ettik. MHP imzasını unutmuş gözüküyor.” Ankara, Zaman

15.06.2002


 

Hüsnü Doğan: Seçim Kanunu değişmezse sandıktan kaos çıkar

Avrasya Partisi (AAP) Genel Başkanı Hüsnü Doğan, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası’nda değişiklikler yapılmadan seçime gidilmesi durumunda Türkiye’de kaos çıkacağını savundu.

AAP Başkanlık Divanı üyeleri Hasan Korkmazcan, Fecri Alpaslan ve Fahrettin Kunak’la birlikte gazetemizin Ankara temsilciliğini ziyaret eden Hüsnü Doğan, Türkiye’deki parti sayısının fazlalığından şikayet etti. Doğan, AAP’nin “doğru çözüm yollarını ortaya koyarak curcunayı sona erdireceğini” belirtti.

Koalisyon dönemlerinde ülkenin ilerleyemediğini vurgulayan Doğan, sorunların çözümü için tek partili iktidara ihtiyaç duyulduğunu anlattı. Bunun için de iki turlu seçim sistemine geçilmesi gerektiğinin altını çizen Doğan, Türkiye’nin birçok alanda acil reformlara ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Türkiye’nin AB üyeliği sürecine de değinen Doğan, ‘idam ve anadilde yayın’dan çok Kıbrıs sorununa dikkat çekti. Doğan, Kıbrıs konusunun ilerleyen günlerde diplomatik olarak Türkiye’ye büyük zorluklar yaşatacağını sözlerine ekledi. Fuat Özçelik, Ankara

15.06.2002


 

Erdoğan: Ya DYP’yi ikna edin ya da seçime gidin

AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan, idamın kaldırılması konusunda hükümet ortakları ANAP ve DSP’yi samimi olmaya çağırarak, "Ya DYP’yi ikna edin, ya da seçime gidin.” dedi.

Tayyip Erdoğan, Bahçelievler İlçe Teşkilatı’nın açılışında yaptığı konuşmada hükümette idam konusunda uyumsuzluk olduğunu vurguladı. İdamla ilgili düzenleme için gerekli olan yasa değişikliği teklifini vermek için iktidarda bulunan DSP ve ANAP’ın yeterli çoğunluğa sahip olduğunu belirten Erdoğan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün ‘Muhalefet desteğine ihtiyaç duyuluyor.’ şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine şöyle konuştu: “Önerge için zaten muhalefetten bir destek talebine gerek yok. Buradaki sıkıntı anayasa güvencesi altında yapılacak olan bir değişikliktir. Anayasa güvencesi altında yapılacak bir değişiklikle ilgili olarak da burada hükümetin kendi içinde bir konsensüsü yoksa o zaman DSP ve ANAP'ın, DYP’yi de bu işin içine katmaları gerekir. Ben bugün yeni bir öneri daha ortaya atıyorum. Hükümet işin bu yolunu halledemiyorsa daha önce söyledim; acil seçim veya hemen seçim kararını alır.”

Tayyip Erdoğan, “Yargıtay’ın Mehmet Kutlular’la ilgili aldığı karar sizin durumunuzu nasıl etkiler?” sorusuna ise şu cevabı verdi: “Bu aslında usuli bir karardır, esasla alakalı değildir. Çok farklı. Ona bakarsanız Oral Çalışlar hakkında verilmiş karar daha farklı, niye onu önümüze getirmiyorsunuz da bunlarınkini getiriyorsunuz? O konuda arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyor.” Erdal Şen, İstanbul

15.06.2002


 

‘Anayasa’ya Öcalan maddesi konulmaz’

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, İstanbul'da katıldığı bir seminerin ardından idam tartışmalarını değerlendirirken, Anayasa’da geçen yıl yapılan değişiklikle af için 5’te 3 çoğunluk şartı getirildiğini hatırlattı.

Affı çıkarabilecek gücün Anayasa’yı da değiştirebileceğini belirten Türk, bu sebeple “Terör suçundan ceza alanlar affa uğrayamaz.” şeklindeki bir maddeyi Anayasa’ya koymanın gereksiz olduğunu dile getirdi. Türk, "Bölücübaşı Abdullah Öcalan konusundaki kaygıları gidermek için, çıkarılacak kanuna, (İdam cezası müebbet ağır hapse çevrilen terör suçları şartla salıvermeden yararlanamaz.) hükmünü koymak yeterli olur." dedi. Türk, Anayasa değişikliğinde ısrar edilmemesi halinde idam için muhalefetle görüş birliğine varılabileceğini söyledi. İstanbul, Zaman

15.06.2002


 

AK Parti: MHP manevra yapıyor

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Ali Şahin, Parlamento’da düzenlediği basın toplantısında, idamın kaldırılması durumunda terörist başı Abdullah Öcalan’ın hapisten çıkacağını savunan MHP’ye tepki gösterdi.

Mevcut yasalara göre Öcalan’ın cezaevinden çıkmasının mümkün olmadığını belirten Şahin, “(Apo’yu asacaktık; ama diğer partiler buna engel oldu) demek, siyasi manevradan ibarettir. Kimse, siyasi manevralarla konuyu saptırmasın. MHP, Ulusal Program’da idamı uygulamayacağını belirtmişti.” dedi. Şahin, yasaların kolayca değiştirilmesi sebebiyle idamın anayasal temele kavuşturulmasını istedi. Ankara, Zaman

15.06.2002


 

DYP, AB için genel görüşme istedi

DYP, Avrupa Birliği (AB) konusunda genel görüşme açılması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi.

Parlamento’da bir basın toplantısı düzenleyen DYP Grup Başkan Vekili Ali Rıza Gönül, hükümetin Ulusal Program’daki taahhütlerini yerine getirmediğini savundu. Gönül, “Türkiye, bu haliyle yoluna devam edemez. Kendi sorumluluklarını unutan iktidar partilerinin muhalefeti hedef alarak sorumluluğu üzerlerinden atma gayretleri basiretsizliğin ve iktidarsızlığın ifadesidir.” dedi. Ankara, aa

15.06.2002


 

Yılmaz: AB, Türkiye için daha net olmalı

ANAP lideri Mesut Yılmaz, Avrupa Birliği’nden (AB) “Sevilla Zirvesi’nde Türkiye’nin önüne daha net bir perspektif koymasını” beklediğini söyledi.

ANAP lideri Mesut Yılmaz, Avrupa Birliği’nden (AB) “Sevilla Zirvesi’nde Türkiye’nin önüne daha net bir perspektif koymasını” beklediğini söyledi.

15.06.2002


 

‘Seçim barajı yeniden düzenlenmeli’

ANAP lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, yüzde 10’luk seçim barajının yüksek olduğunu belirterek, “En yüksek barajı uyguladığımız halde beklenen faydayı alamadık. İstikrarlı bir Meclis oluşmadı. Bu barajı adaletli temsil ışığında yeniden değerlendirmemiz lazım.” dedi.

İzmir’de SKY TV’de yayınlanan “Hayatın Nabzı” programında konuşan Yılmaz, seçim için en makul zamanın '2003 yılı sonbaharı' olduğunu söyledi. Seçim ve Siyasi Partiler kanunlarında köklü değişiklikler yapılması için TBMM’de ortak irade bulunmadığını kaydeden Yılmaz, bu konuda iyimser olmadığını vurguladı. Seçim barajı konusuna da değinen Yılmaz, yüzde 10’luk barajın yüksek olduğunu, Almanya’da bu barajın yüzde 5, Yunanistan’da ise yüzde 3 olarak uygulandığını ifade etti. Yılmaz, şöyle konuştu:

“En yüksek barajı uyguladığımız halde beklenen faydayı alamadık. İstikrarlı bir Meclis oluşmadı. Bu barajı adaletli temsil ışığında yeniden değerlendirmemiz lazım. Bu çerçevede etnik partilerin temsil edileceği endişeleri var. Biz düzenlememizi seçim ittifaklarına imkan verecek şekilde yapmalıyız. Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi... İtalya, 1980’den beri bu sayede istikrarı sağladı. Seçim ittifakları hükümet modellerine temel oldu. Fransa, 50’lerden beri bu düzenlemeyle istikrarı koruyor. ” İzmir, aa

15.06.2002


 

‘Sayın savcım emretti geldim, ifade verdim’

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz’ın oğlu Yavuz Yılmaz, bir restorandan çıkarken muhabirlere tokat attığı gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturma kapsamında dün ifade verdi.

Sabah saatlerinde avukatı ve 2 korumasıyla birlikte İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Yavuz Yılmaz, “darp ve tehdit” iddiasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Osman Uludüz’ün odasına gitti. Savcıya yaklaşık 15 dakika ifade veren Yılmaz, adliyeden ayrılışı sırasında gazetecilerin soruları üzerine, “Sayın savcım emretti, geldim, ifade verdim.” dedi.

Yavuz Yılmaz’ın ifadesinde, “Olay günü gazetecilerin kendisini takip ettiğini, kendi aralarında (Peşini bırakmayalım.) şeklinde konuştuklarını, aralarından birinin küfür ettiğini, bu nedenle kendisinin de kızıp, (Sizi terörist sanıp, çekip vursam.) dediğini, görüntülerden terör kelimesinin çıkartıldığını, kendisinin kimseyi tehdit etmediğini” söylediği öğrenildi. İstanbul, Zaman

15.06.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
15 Haziran 2002


Zaman Spor

Politika

Bütün haberler


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.