Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

‘Gülmecenin başkenti’ Nasreddin Hoca’yı bekliyor

Nasreddin Hoca adına her yıl Akşehir’de düzenlenen ‘Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği’nin 43’üncüsü, bu yıl 5–10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Şenlikte Nasreddin Hoca’yı bu yıl, Erol Günaydın’dan Hoca’nın kavuğunu devralan Halit Akçatepe temsil edecek. ‘Gülmece başkenti’ Akşehir, şenlik süresince renkli kültür ve sanat etkinliklerine sahne olacak.

İnce zeka ürünü fıkralarıyla tüm dünyanın tanıdığı Nasreddin Hoca’nın anısına, her yıl düzenlenen “Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği”, bu yıl 5–10 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Hoca’nın ifadesiyle ‘dünyanın ortası’, gülmece başkenti Akşehir’de 43’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği” Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla, Akşehir Belediyesi ve Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

İletişim sponsoru Zaman Gazetesi

Gazetemiz Zaman’ın iletişim sponsorluğunu üstlendiği şenliğin programı, İstanbul’da Kabataş Kültür Merkezi’nde dün düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda, 1970 yılından bu yana şenliklerde Nasreddin Hoca’yı temsil eden Erol Günaydın, Hoca’nın kavuğunu ve cübbesini, sinema ve tiyatro sanatçısı Halit Akçatepe’ye devretti.

Bu yılki etkinlikler, 4 Temmuz’da “Gülmece Treni”nin, İstanbul Haydarpaşa Garı’ndan Akşehir’e hareket etmesiyle başlayacak. Şenliğe destek ve katkıları olan sanatçılar, ünlüler, kurum–kuruluş temsilcileri, basın mensupları, edebiyatçılarla birlikte Akşehirliler de trene binecek. Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın da katılımıyla 5 Temmuz’da başlayacak olan şenlikler, Nasreddin Hoca’nın Akşehir Gölü’ne maya çalma töreniyle başlayacak. Göle mayayı, Nasreddin Hoca kavuğunun yeni sahibi Halit Akçatepe çalacak.

Zengin bir şenlik programı

Şenlikler süresince Açık Hava Tiyatrosu’nda ve tarihi kilisede Kıraç, Hep Kahır Grubu (Cem Karaca, İbrahim Sadri, Savaş Ay, Yücel Arzen, Ahmet Selçuk İlkan), Kamil Sönmez ve Melahat Gülses’in konserlerinin yanı sıra, Ata Demirer, Metin Uca, Dolunay Katili Tiyatro Gösterisi ve amatör grupların sergileyeceği etkinliklerle zengin bir program gerçekleştirilecek. Ayrıca, açık hava toplantıları, paneller, atelye çalışmaları, imza günleri, sergiler, açık hava sineması gibi faaliyetlerde birçok sanatçı halkla buluşacak.

1974 yılından bu yana yabancı ülkelerden de destek ve katılımlarla uluslararası boyutta kutlanmaya başlanan Nasreddin Hoca Şenlikleri’ne bu yıl da Ankara Fransız Kültür Merkezi, yoğun bir programla katılıyor. Şenlik sırasında, dünyaca ünlü “Monsieur et Madame O” adlı mim gösterisi, mizah ağırlıklı kısa filmler gösterisi, Çizgi Bant Sergisi, Fotoğraf Sergisi düzenlenecek.

İlk kez yurt genelinde düzenlenen “Kısa Metrajlı Komedi Film Yarışması”nda dereceye giren eserler, şenlikte açıklanacak ve ücretsiz olarak gösterilecek. “Kısa Metrajlı Komedi Film Yarışması”nın jürisi Memduh Ün, Atilla Dorsay, Zeki Alasya ve Bülent Oran gibi ünlü sinemacılardan oluşuyor. Ülkemizde ilk kez yapılan “Ulusal Çizgi Bant Yarışması”nda dereceye giren eserler de şenlik boyunca sergilenecek. Ulusal çaptaki bu yarışmanın seçici kurulunu Irvin Mandel, Kamil Masaracı, Piyale Madra, Ramize Erer, Tan Oral ve Metin Üstündağ oluşturuyor.

“Sinemada bizi güldürenler” gülmece anıtında

43. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği’nde, Akşehir’deki ilk çalışması 2001’de yapılan “Gülmece Anıtı”na yeni büstler eklenecek. Geçen yıl, geleneksel Türk tiyatrosunda isim yapmış; Kavuklu Hamdi, Kel Hasan, Naşit Özcan, İsmail Dümbüllü, Nejat Uygur, Erol Günaydın, Müjdat Gezen ve Ferhan Şensoy, birebir büstleri ile Nasreddin Hoca’nın yanında yerlerini almışlardı. Bu yıl da “Türk Sinemasında Bizi Güldürenler” adıyla sinema sanatçıları adına; Adile Naşit, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Feridun Karakaya, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Sadri Alışık, Nejdet Tosun, Öztürk Serengil, Cevat Kurtuluş, Vahi Öz ve Şener Şen’in büstleri anıta yerleştirilecek.

Gülmece Anıtı’nda, dedesi Naşit Özcan’dan sonra halası Adile Naşit’in de büstünün yer alacak olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden tiyatro oyuncusu Naşit Özcan, “Naşitlerin misyonunu taşımak çok zor. Onların adına layık olmaya çalışıyorum. Bu festivalin yıllarca sürmesini ve tüm sanatçıların büstlerinin bu anıtta yer almasını diliyorum.” dedi. Sadri Alışık’ın eşi sanatçı Çolpan İlhan ise Alışık’ın Nasreddin Hoca’yı esprilerinde çok iyi kullanan bir sanatçı olduğuna dikkat çekerek “Onun büstünün de bu anıtta yer alması çok önemli. Sadri’nin de bunu hissedeceğine inanıyorum.” dedi.

Hoca’nın kavuğunu ve cübbesini Akçatepe giydi

1970’ten beri şenliklerde Nasreddin Hoca’yı temsil eden tiyatro sanatçısı Erol Günaydın, dün Hoca’nın kavuğunu ve cübbesini Halit Akçatepe’ye devretti. “Akıldan emekli olmadan kendimizi emekli edelim dedik. Hocalığın da emekliliği varmış. Ben de emekli oldum. Birtakım rahatsızlıklarım var.” diyen Erol Günaydın, Nasreddin Hoca’yı temsil etmenin çok şerefli bir görev olduğunu söyledi. Hoca’nın kavuğunu devralan Halit Akçatepe ise, “Ülkemizde sanat o kadar üvey evlat muamelesi görüyor ki, Akşehir’de yapılanlar bana gurur veriyor. Biz dibine düşen armutlardanız. Anam babam da tiyatrocuydu. Erol Usta’ya, bu görevi bana devrettiği için çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Programdan sonra oyuncu Şemsi İnkaya ile kucaklaşırken başındaki kavuğu düşüren Akçatepe, “Alışmamış başta kavuk durmaz.” diyerek ilk nüktesini de yaptı.

Şemsinur B. Özdemir / İstanbul

25.06.2002


 

Sanal müzede Süleyman Seyyid sergisi

Eczacıbaşı Sanal Müzesi, ilk ressamlarımızdan Süleyman Seyyid’in retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. www.sanalmuze.org adresinde bulunan sergide, Süleyman Seyyid’in, farklı yıllarına ve temalara ait resimleri yer alıyor. Site yetkilileri sergi boyunca, izleyicilerden gelecek yeni resimler ve bilgilerle serginin güncellenmesini ve eserlerin eksiksiz olarak yansıtılmasını hedefliyor.

Eczacıbaşı Sanal Müzesi danışmanı Haşim Nur Gürel, Seyyid Bey’in Batı resim sanatının görme biçimleri ve tekniği ile Osmanlı görsel belleğinin/kültürünün uyumlu bir biçimde bileşimini başarabildiği için önemsendiğini ve yapıtlarının günümüze değin geçerliliğini koruduğunu söylüyor. Gürel, Süleyman Seyyid’in özellikle yaşamının son 15 yılında bir araya getirdiği meyveler, çiçekler, şişeler, bıçaklar, meyvelikler ve bardaklar ile titizlikle kurguladığı natürmortlarında duyarlı bir anlatıma ve teknik yetkinliğe eşzamanlı ulaştığını belirtiyor. Süleyman Seyyid’den günümüze kalan eserlerin büyük çoğunluğu natürmort olmasına rağmen, sanatçının portre ve peyzaj çalışmaları da bulunduğunu belirten Gürel, sergide sanatçının farklı yıllarına ve temalarına ait resimler sunmaya çalıştıklarını sözlerine ekliyor. Kültür–Sanat

SÜLEYMAN SEYYİD

1841’de İstanbul’da doğan Süleyman Seyyid, İdadi ve Harbiye’deki öğrenciliği sırasında karakalem ve suluboya resimleriyle ilgi çeker. Abdülaziz tarafından Paris’e gönderilen Seyyid, Cabanel’in yanında çalışır. Natürmortları Şeker Ahmet Paşa, Zekai Paşa ve Hoca Ali Rıza’ya göre daha canlı ve kuvvetli bulunan Süleyman Seyyid, Türk resminde bir erken dönem izlenimcisi olarak, kendinden sonra gelen kuşakları etkiledi.

25.06.2002


 

Emanname ile kültür coğrafyasında gezinti

Yıl boyu biriken stresin atılacağı tatil için planların yapıldığı bugünlerde, seyahat kültürüne önemli bir katkı yapacak yeni bir gezi dergisi yayın hayatına başladı. İki ayda bir çıkacak olan “Emanname”, tamamı yurtdışı gezi yazılarından oluşan bir içeriğe sahip.

Yurtdışı; ama o kadar uzak değil; dergide, İslam kültürüyle ilişkili, bir zamanlar Osmanlı coğrafyası içerisinde bulunmuş ülkeler ağırlıkta yer alıyor. Derginin ilk sayısında, gezilip görülen ülkeler ve yazı başlıkları sıralandığında bu özellik açık olarak görülüyor. “İspanya’nın Altı Endülüs”, “Yemen; Bir Varmış, Bir Yokmuş”, “Çıkayım Gideyim Urumeli’ne”, “Saraybosna, Bir Şehrin Bilinci”, “Tarih ve Doğanın Gizemli Ülkesi Özbekistan” ve “Bilinmeyen Ülke İran”. Ayrıca dergide Roma ve Venedik yazısı ve Coşkun Aral ile yapılan bir söyleşi de yer alıyor. Eman Tur tarafından çıkartılan Emanname’nin yayın yönetmenliğini Hicaz Demiryolu belgeseliyle tanınan Mustafa Aksay yapıyor. Kültür–Sanat

25.06.2002


 

Latin rüzgârı esmeye başladı

Rahmi Koç Müzesi’ndeki “Latin Müzik Günleri, Los Van Van grubunun konseriyle dün akşam başladı. Etkinlik kapsamında bu akşam, Flamenko ve Küba’dan doğan uluslararası bir müzik grubu Barrio Chino sahne alacak.

Barrio Chino müziği, Yunan buzukisinden séfaradi mandolinine, Arap–Endülüs perküsyonlarından adaların çoksesliliğine kadar pek çok tınıyı içinde barındıran bir çeşitliliğe sahip. Altı kişilik grubun en önemli iki müzisyeni var: Gil ve Sylvie. 1994’ten bu yana dünyanın pek çok ülkesinde 400’ün üzerinde konser veren Barrio Chino’nun müziğinin temelinde Küba, Fas, İspanya, Fransa ve Karayip ezgileri yatıyor. Kültür–Sanat

25.06.2002


 

Çatalhöyük eserleri Çumra’ya taşınıyor

Konya’nın Çumra ilçesi, açılacak bir müzeyle dünyanın en eski yerleşim merkezi Çatalhöyük’ten çıkan eserlere sergi mekânı oluyor.

Çumra Belediye Başkanı Zeki Türker yaptığı açıklamada, kazı çalışmaları süren Çatalhöyük’ten çıkarılan eserlerin, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Konya’daki Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiğini, bu eserlerin Çumra’ya getirilmesi için bir müze açacaklarını söyledi. Daha önce halkevi olarak kullanılan binanın Çumra Müzesi olarak düzenleneceğini belirten Türker, “Kültür Bakanlığı ile görüşmelerimiz oldu. Onlar da bu konuda bize destek verecekler. Bu binada teşhir ve tanzim stantlarının yapılması için yaklaşık 350 milyar liralık bir ihale yapacağız. Çatalhöyük’ten çıkarılan eserlerin Çumra’da sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu, bölgeyi gezmek için gelen turistlerin Çatalhöyük medeniyetini yerinde tanıması açısından da önem taşıyor.” diye konuştu. Konya, aa

25.06.2002


 

‘Aşk Grevi’ Bosna– Hersek’te sahnelenecek

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT), “Aşk Grevi” adlı oyunla, Bosna–Hersek’te “perde” diyecek. ABT’nin perdelerini hiç kapatmadan sürdürdüğü turnesi, uluslararası festivallerle devam ediyor.

Almanya’nın çeşitli kentlerinde sahnelenen “Aşk Grevi” adlı oyun, 3–4 Temmuz’da, Bosna–Hersekli tiyatroseverlerle buluşacak. Topluluğun, Bosna–Hersek’in Bihaç kentinde düzenlenen “Uluslararası Yaz Festivali”ne katılacağını belirten ABT yetkilileri, şu ana kadar 180 kez sahnelenen “Aşk Grevi”nin, yurtiçinde ve yurtdışında büyük beğeni topladığını belirttiler. Aristophanes’in “Liysistrata” adlı eserinden esinlenerek, Savaş Aykılıç’ın yazıp yönettiği oyun, yıllardır süren savaşlara son vermek ve toplum yönetiminde söz sahibi olmak isteyen Anadolu kadınının “aşk grevi”ni konu alıyor. Antalya, aa

25.06.2002


 

Kayseri’ye Mimar Sinan Müzesi kurulacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Mimar Sinan Müzesi kurulacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri doğumlu olan Mimar Sinan’ın, yurtiçinde ve dışında 500 civarında eserinin bulunduğunu kaydetti.

Mimar Sinan’ın Kayseri’de de Kurşunlu Camii’ni yaptığını belirten Özhaseki, şunları söyledi: “Dünyaca ünlü hemşehrimiz Sinan’ı gelecek kuşaklara daha iyi tanıtmak istedik. Bunun için fuar alanında yapımı devam eden Kültür Merkezi’nin birinci katında 300 metrekarelik kapalı alanda Mimar Sinan Müzesi kuracağız. Kuracağımız müze klasik müze anlayışı dışında olacak. Bu müzede, dijital ortamda Mimar Sinan’ın eserlerinin çeşitli görüntüleri, hayatı, eserlerinin planları ile eserleri hakkında bilgiler yer alacak. Dijital panoda Sinan’ın eserleri ve bu eserler hakkındaki bilgiler akarak görüntülenirken, bazıları da dokunmatik olacak. Müzeyi ziyaret edenler Mimar Sinan ve eserleri hakkında istediği şekilde bilgi alabilecekler.” Özhaseki, Mimar Sinan’ın en önemli 7 eseri olan Selimiye, Süleymaniye, Mihrimah Sultan, Sokullu Mehmet Paşa ve Haseki külliyeleri ile Kurşunlu Camii ve Moğlova Su Kemeri’nin maketlerini yaptırdıklarını ve bunların müzede yer alacağını söyledi. Kayseri, aa

25.06.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
25 Haziran 2002


Zaman Spor

Kültür-Sanat

Anadolu Finans Kurumu

Bütün haberler


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.