Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

İSKENDER PALAKahve molası

Siz değerli okuyucularımdan gelen mektup, istek ve sorulardır ki bu yazıda, hilâf–ı âdet kendimden bahsetmemi ve bazı açıklamalar yapmamı kaçınılmaz kıldı.

Birinci: Son iki yıldır yazdığım yazılar hakkında takdir, teşekkür ve iyi niyetlerini bildiren bütün okuyucularıma minnettarım, ben de kendilerine teşekkür ediyorum. Birkaç kitap halinde (Gözgü [:AyineII], Tavan Arası, Kahve Molası, Perişan Gazeller, Peri–şan Güzeller vs. isimlerle) Eylül 2002’de okuyucuya sunacağımız bu yazıları yazdığım süreç içerisinde yoğun bir e–mail trafiği ile her hafta hemen hemen 200 civarında mesaj okudum. Ekserisi takdir belirten cümlelerle doluydu. Hepsine bir cümle ile de olsa mukabelede bulunmaya çalıştım. Eğer çiplerin arasında kaybolan mektuplarım var ise, onları alamayan okuyucularımdan da özür diliyorum.

İkinci: Son kırk perşembede yazdığım denemeler bütünü bir Kırk Hadis külliyatı idi. Her defasında ekranıma bir hadis metni koydum. Sonra onun altına konuya uygun bir deneme yazdım. Gazeteye fakslarken hadisi çıkarıp öyle gönderdim. Böylece sizler bir deneme okudunuz; ama aslında onlar, bugün artık kaybettiğimiz değerlerimizle ilgili (nezaket, haya, tevekkül, merhamet, sabır, tefekkür, sadakat, dua, kanaat, gözyaşı vs.) kırk öğüt idi. Sözün özü Efendimiz’e ait olduğu içindir ki son kırk haftanın yazıları çok ilgi gördü ve hatta bazı okuyucularımız “Hocam! Bu konuda bir hadis var, biliyor musunuz?” diye bize o hadisin metnini bile gönderdi. Bunlar da diğer yazılarım gibi ileride Kırk Armağan adıyla bir kitap olacak.

İtiraf etmeliyim ki bu yazılar beni çok yordu. Her bir deneme için 5–6 şiir kitabını bir hafta içerisinde okuyup özümsemek, öylece kendimi yazıya hazırlamak hem zor hem zevkli idi. (Bu vesile ile şairlerimize teşekkür ederim; bana ilham kaynağı oldular.)

Üçüncü: Bazı okuyucularım ile kitapevleri veya dağıtım firmalarının ilgilileri, hatta bazı okul yetkilileri vb. beni arayıp “Falanca kitabınızdan şu kadar istiyoruz, nereden bulacağız?” veya “Filanca kitabınız ne zaman basılacak?” gibi sorular yöneltiyorlar. Bu sorulara son zamanlarda çok sık muhatap olmaya başladım. Hatta Erzurum’dan bir dost, ciddi bir telaş içerisinde telefon edip, “Hayrola azizim, kitapların toplatılıyormuş?” bile dedi.(1) Muhtemelen birisi ihtiyaca binaen bütün kitapçıları gezip ne kadar kitabım varsa toplamış olmalı. Anadolu’daki konferanslarımdan sonra imzalayacak kitap bulunamamasının sebebi de böylece ortaya çıkıyordu. Uyanık kitapçılar, komşu şehirlerdeki kitaplarımı daha önceden toplatıyorlarmış meğer.

Dördüncü: Halihazırda piyasada Ötüken yayınlarından 2, Timaş yayınlarından da 5 kitabım mevcut. Bunun haricindekiler ile 8 adet yeni kitabım (toplam 30 kitap) inşallah Eylül 2002’de L&M Yayıncılık Ltd. Şti. tarafından yayınlanacak. L&M yayınevini yalnızca kendi kitaplarımızı; ama profesyonel bir anlayışla yayınlamak üzere kurduk. Kurum kimliğinin oluşturulmasından kitapların iç mizanpajına, kapağının teşekkülünden geniş yelpazeli tanıtımına web sayfasından (iskenderpala.com ve l–m.com.tr adres sayfaları hazırlanmakta olup pek yakında sizlerle iletişim sağlayabileceğiz) bilboard afiş bağlantılarına kadar her konuda profesyonel kişi ve kurumlarla çalışıyoruz. Türkiye’de örnek bir yayıncılık olsun istiyoruz. Eylülde sizlere mahcup olmamak için hazırlıklarımız gitgide detaylanıyor. Prensiplerimiz var ve daha önemlisi çalıştığımız insanlarda prensip ruhu var.

Beşinci: Pek çok okuyucum romanımızı, yani L&M’i (adı bu) soruyor. Evet!.. L&M’in yazımı bitti. İstenirse bir hafta içinde bile kitaplaşabilir. Ama onun yayınını Aralık 2002’ye planladık. Bu arada L&M (Leyla ile Mecnun) biraz daha güzelleşecek, belki başka dillere çevrilecek (Laila&Mad), Türkiye iyi bir roman okuyacak ve muhtemelen çok, pek çok okuyucu onu sevecek diye düşünüyoruz.

Altıncı: Ve çok yorgunum; izninizle sevgili Ali Çolak, yıllık izin müddeti kadar benden yazı istemezse sevineceğim.

Arz ettim efendim.

(1) “Nerde mirim” dedim, “kitaplarım toplatılsaydı ne müthiş reklam olurdu!?..”

04.07.2002

Yazarımızın E-Postası: i.pala@zaman.com.tr


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Önceki Yazıları

> (27.06.2002) - Şerefle şanla!..

> (20.06.2002) - İnsan sözden ibarettir ve şair ne güzel insandır

> (06.06.2002) - Ağlamaktan korkma gözüm!

> (30.05.2002) - Kanaat masalı

> (23.05.2002) - Merhamet!.. Merhamet!..

> (16.05.2002) - Analı kuzu, kınalı kuzu

> (09.05.2002) - Mutlak güzellik

> (02.05.2002) - Göz kırp bana sitare; bileyim seni!..

> (25.04.2002) - Nurundandır bütün nurlar

> (18.04.2002) - Aşktır ki, gerisi vesairedir...

Zaman'da Bugün
04 Temmuz 2002


Zaman Spor

Yazarlar

Anadolu Finans Kurumu

Bütün yazılarYAZARLAR

A. TURAN ALKAN

ABDULLAH AYMAZ

AHMED ŞAHİN

AHMET SELİM

ALİ BULAÇ

ALİ ÇOLAK

ALİ H. ASLAN

ALİ ÜNAL

CEM BEHAR

EKREM DUMANLI

ETYEN MAHÇUPYAN

FİKRET ERTAN

FİKRİ TÜRKEL

GÜNTAY ŞİMŞEK

HASAN ÜNAL

HEKİMOĞLU İSMAİL

HİLMİ YAVUZ

HÜSEYİN GÜLERCE

İBRAHİM KARAYEĞEN

İBRAHİM KIBRIZLI

İSKENDER PALA

KADİR DİKBAŞ

KERİM BALCI

M. ALİ YILDIRIMTÜRK

M. NEDİM HAZAR

MEHMED NİYAZİ

MELİH ARAT

MİRZA ÇETİNKAYA

MUSTAFA ARMAĞAN

MUSTAFA ÜNAL

NUH GÖNÜLTAŞ

NURİYE AKMAN

ORHAN OKAY

REHBER ABİ

SELÇUK GÜLTAŞLI

SELİM IŞIKLAR

TAMER KORKMAZ

ZİYA PERVERAna Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.