Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı


 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Tatilde çocuğunuza faydalı alışkanlıklar kazandırın

Yaz tatili çocuğunuza yeni beceriler ve faydalı alışkanlıklar kazandırmak için uygun bir zaman dilimidir. ‘Önce iş, sonra eğlence’ sloganıyla kitap okumasını, odasını toplamasını, spor yapmasını ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz.

Yaz tatili, aileler için dinlenmenin ötesinde çocukları ile baş başa kalabilecekleri önemli bir fırsat. Aileler bu tatil süresi içinde özellikle 2–6 yaş arası çocuklarına kitap okuma alışkanlığı, beslenme alışkanlığı ve tuvalet alışkanlığını kazandırabilir. Acıbadem Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları tarafından bu konuları kapsayan “Çocuk ve Tatil” adlı çalışma, aile bireyleri açısından bilgi rehberi özelliği taşıyor.

Yaz tatilini etkili değerlendirebilmede, ilkokul çocukları ve daha büyük yaşlardaki öğrenciler için; hem oyunun, hem bir saatten fazla olmamak şartıyla kısa sürelerle dersin ve de kitap okuma zamanlarının olduğu günlük programlar yapılabilir. Çocuğunuz bu programlara uydukça çalışma ve okuma sorumluluğu gelişebileceği gibi, gününü yararlı bir şekilde planlamayı da öğrenebilir. Bunun gibi bir program hazırlamak istediğinizde, bunu çocuğunuzla beraber yapın. “Önce iş sonra eğlence” ilkesine uyarak çalışma saatlerini oyun saatlerinden önce düzenlemeye özen gösterin. Başlangıçta programına uymadığında o gün için oyun oynama zamanlarının kalkması ve evde kitap okumak ya da odasını toparlamak gibi sessiz etkinlikler yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunu sağlarken onunla tartışmayın. Programına uyduğunda ise onu övün ve ödüllendirin. Böylece çocuğunuz zamanla çalışma düzenine sizin uyarılarınız olmadan uyabilecektir.

Tatilde her çocuğun anne babasıyla birlikte zaman geçirmeye ihtiyacı vardır, bu nedenle çalışma saatlerinin bir saatten daha uzun olması onu sıkar. Hatta bu bir saat, yarım saati sabah, yarım saati akşam üstü olmak üzere ikiye bölünebilir. Ancak kitap okuma zamanları gün içinde oyun ve arkadaşlarla birlikte olma zamanlarının arasına istenilen miktarlarda konulabilir.

Bununla beraber eğer çocuğunuz çok zorlandığı bir okul senesi geçirmişse ve dersleri de kötüyse; önce çocuğunuzda dikkat veya öğrenme ile ilgili bir sorun olup olmadığını bir uzmanın değerlendirmesiyle araştırmak, çocuğunuzun sonraki sene daha başarılı olmasına yardımcı olabilecektir.

Sağlıklı beslenmeyi öğretin

2–6 yaş arası, çocukların besinlerle tanıştıkları ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının gelişmesi için ilk adımları attıkları kritik bir dönem. Aynı zamanda değişik tatları denemesi ve kendi seçimlerini geliştirmesi için çocuklara şans verilmesi gereken bir dönem. Bu yaşlarda sık karşılaşılan sorun, çocukların aşırı seçici olmaları ve beslenmelerinin birkaç gıda ürünü ile kısıtlı kalması. Ancak bu durum geçicidir ve sağlıklı çocuklarda beslenme eksikliği oluşturmaz. Bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlığının sağlanması için; öğün saatlerinin düzenli olmasına, besleyici değeri yüksek çeşitli gıdaların küçük tabaklarda sunulmasına, tatlıların besleyici değeri yüksek besinler tüketilinceye kadar sofraya getirilmemesine, çocukların masada yeni tatları denemesine ve uygun davranış göstermelerinin övülmesine ve yemek zamanının iyi davranışlar ve yapılan olumlu şeylerin konuşulduğu bir ortam olmasına özen gösterilmelidir.

Yaz dönemi ayrıca 18 – 24 aylık çocukların tuvalet eğitimine başlamak için çok uygun bir dönemdir; çünkü tuvalet eğitiminin başlangıcında çocukların etrafı pisletmeleri çok yaşanır ve bu kazalar aileler tarafından en iyi yaz aylarında tolere edilir. Eğer çocuğunuz, “gel” gibi basit emirlere uyabiliyorsa, sandalyede 3–5 dakika oturabiliyorsa, tuvaletini bezine yaparken veya yaptıktan hemen sonra size haber verebiliyorsa tuvalet eğitimine başlanabilir. Çocuğunuzun tuvaletini ne zamanlar yaptığını, lazımlığı mı klozeti mi tercih ettiğini gözleyin. Gözlemlerinizin ardından çocuğunuza artık büyüdüğünü ve bundan sonra bütün büyük çocuklar gibi kilot giyeceğini açıklayın ve altını bağlamaktan vazgeçin. Çocuğunuzun daha önce gözlediğiniz tuvalet saatlerinde onu 5 dakika tuvalete oturtun ve tuvalete yaparsa veya siz tuvalete götürmeden söylerse onu övün; ama etrafı kirletirse kesinlikle azarlamayın, hiçbir şey söylemeden kıyafetlerini ve etrafı temizleyin.

Zeliş Yıldıral / İstanbul

18.07.2002


 

Egzotik bir Ortadoğu masalı; Heybe

İranlı kadın yazar Bahiyyih Nakhjavani’nin romanı Heybe, ondokuzuncu yüzyılın ortasında, Mekke ve Medine arasındaki hac yolculukları sırasında, dokuz farklı bireyin bir heybe ile bağlantılı başına gelenleri anlatıyor.

Birbirleriyle bağlantılı olan bu dokuz kişinin başından geçenleri yine dokuz ayrı bölümde ele alan kitap bu kişilerin yaşam ve ölümle yüzleşmelerini konu ediniyor. İnkılap Yayınları: 0 212 514 06 10

18.07.2002


 

Ev okulları tanıyalım

Özgür ve Bilge dergisi, altıncı sayısında da sade hayatı tercih edenlere yönelik ipuçları vermeye devam ediyor.

‘Sade hayata nasıl başlayalım?’ başlıklı yazı dosyası, lüzumsuz işlerden kurtulup sevdiğiniz işlere vakit ayırmanızı kolaylaştıracak önerilerde bulunuyor. Derginin kapak dosyası ise Amerika’da çok yaygın olan ve alternatif bir eğitim modeli olarak görülen ‘ev okullar’.

Özgür ve Bilge Dergisi: 0 212 551 32 25

18.07.2002


 

Sevgi diliyle konuşun

Konuşma bozukluğu yaşayan çocuklar, bizim dilimizi bilmezler, onlar ancak sevgi dilinden anlarlar.

Öyleyse onlara konuşmayı, sevgi ile öğretmeliyiz. Ayşegül Turan’ın kaleme aldığı kitap, down sendromlu, kekeme ve otistik çocuklar ile aileleri arasındaki iletişim problemine açıklık getiren bir rehber niteliğinde.

Sistem Yayıncılık: 0 212 293 83 72

18.07.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
18 Temmuz 2002


Zaman Spor

Kadın-Aile

Anadolu Finans Kurumu

Bütün haberler


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.