Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı


 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Mudurnu Tavukçuluk yeniden faaliyete geçti

Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz sonrasında iflas eden Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’nin eski kesimhanesinde, günde 25 bin adet fason kesim yapılmaya başlandı.

Mudurnu Tavukçuluk’ta işlerin başlaması ilçedeki vatandaşların yüzünü güldürdü. Mudurnu Tavukçuluk A.Ş’nin eski tesislerin kullanım hakkını alan Doğan Tavuk A.Ş yetkilileri, Mudurnu Tavukçuluğu iki yıl içinde eski konumuna getirmeyi hedefliyor.

Üretimin durmasıyla 2 bin 80 işçi, 3 bine yakın üretici, bine yakın bayi ve tedarikçi ile 200’e yakın nakliyecinin yanı sıra, ekonomisinin yüzde 90’ının bağlı bulunduğu Mudurnu ilçesinin de ekonomik açıdan felç olmasına neden olan Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’ye ait eski tesislerin kullanım hakkını alan Doğa Tavukçuluk A.Ş., 150’ye yakın personelle fason kesime başlamış durumda.

27 Temmuz 2002 Cumartesi akşamı eski malzeme deposunda çıkan yangının, eski kesimhaneyle hiçbir ilgisi bulunmadığını belirten ve yöredeki üreticilerin tavuklarını kar amacı gütmeden fason kesim yaparak işletmeyi çalıştırmaya özen gösterdiklerini söyleyen Doğa Tavukçuluk A.Ş. Genel Müdürü Hanri Benazus (72), “Destek verilmesi ve rahat bir çalışma ortamı sağlanması halinde Mudurnu Tavukçuluk AŞ’yi iki yıl içerisinde eski günlerine getirebiliriz.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Hayati İlbakan’ın yaptığı Doğa Tavukçuluk A.Ş.’nin, 14 aydır çalışmayan işletmeyi hayata geçirdiğini belirten Benazus, “Yeterli bir üretimimiz olmaması nedeniyle, kesimhaneyi çevreye açmış bulunuyoruz. Şu an; fason olarak üreticilerin tavuklarını keserek, kar amacı gütmeden işletmeyi çalıştırmaya özen gösteriyoruz. Destek verilmesi ve rahat bir çalışma ortamı sağlanması halinde, 2 yıl içersinde Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’yi eski haline getirebiliriz” diye konuştu.

1960 yılında, İzmir’de kurucusu olduğu Yupi Tavukçuluk A.Ş.’yi 1988 yılında devrettikten sonra Türkiye’deki en iyi Yunus Emre’cilerden biri haline geldiğini belirterek, çeşitli üniversitelerde ‘İnsan Sevgisi’, ‘Mutluluk’ ve ‘Huzur’ konularında konferanslar verdiğini ve 15 kitabı olduğunu söyleyen Benazus, “Eş, dost ile Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’yi nasıl kurtarabiliriz diyen üst düzey bürokratların istemleri üzerine, Doğa Tavukçuluk A.Ş.’nin başına geçtim. 55’i yeni, 90’ı eski toplam 145 personelle, 14 aydır çalışmayan işletmeyi hayata geçirmiş durumdayız. Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’nin eski bütün tesisleri, mahkeme kararıyla Doğa Tavukçuluk A.Ş.’ye teslim edilmiş durumda. Şu an, günde 25 bin kesime ulaşmış durumdayız. Yörede üretimi artırmayı hedefleyen KöyTür’ün malını bize kestirmesi, üretimle birlikte işçi istihdamımızın da artışına neden olabilir. İşçi alımlarında, çalıştırılacak birimlere öncelikli olarak eski çalışanları almaya özen gösteriyoruz. Askeri disiplin içersinde çalışmanın yanısıra, bir liralık malı veresiye almıyor, bir liralık malı da bedava vermiyoruz. Peşin alışveriş yapan bir şirketiz.” şeklinde konuştu.

Doğa Tavukçuluk A.Ş.’nin genç veterineri Sibel Berber ile deneyimli Kesimhane Müdürü Yüksel Suiçmez (40), 14 ay aradan sonra üretime başlayan tesisin ayakta kalabilmesi için yoğun bir çaba harcıyor.

Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’de 1983 yılından kapanana kadar çalıştığını belirten Kesimhane Müdürü Yüksel Suiçmez, tesiste çalışan insanların akşamları evlerine ekmek getirebilecek bir işlerinin olmasının son derece sevindirici bir olay olduğunu söyledi.

Şirkette kazanılan paranın Mudurnu’ ya gideceğini belirten Suiçmez, “Kesimhanenin açılarak istihdamın artması, Mudurnu için sevinilecek bir olay. Mudurnu’nun bu fırsatı elinden kaçırmaması lazım” dedi.

Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’de eşiyle birlikte çalışırken fabrikanın kapanmasıyla işsiz kaldıklarını belirten Şengül Taşkın (23), “Mudurnu Tavukçuluk kapanınca eşimle birlikte işsiz kaldık. 5 yaşında bir oğlum var. Evimizin geçimini sağlayabilmek için 14 ay çektiğimiz sıkıntı benim burada işe girmemle, bir nebze de olsa azalmış durumda. Eşim halen işsiz olsa da, Doğa Tavukçuluk AŞ’nin faaliyete geçmesi bizler için sevindirici oldu.” dedi.

Mudurnu Tavukçuluk A.Ş.’de 19 sene formen olarak çalışan iki çocuk babası Rıdvan Demirel (36) de, işe girmenin sevincini yaşayanlardan.

Mudurnu Tavukçuluk’un iflasıyla birlikte işsiz kaldığında çok sıkıntı çektiğini belirten Demirel, “Evime ekmek parası götürebilmek için hamallık ve garsonluk yaptım. Şu an işe girmenin sevincini yaşıyorum. İnşallah sürekli olur” dedi.

Bolu, Zaman

09.08.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
09 Ağustos 2002


Zaman Spor

Karadeniz

Anadolu Finans Kurumu

Bütün haberler


Başlıklar

> Çocuklar sokaklara dönmek istemiyor

> Devlet, yıldırımda telef olan koyunların parasını istiyor

> Sülünler doğaya bırakıldı

> Rize’de uygulanan park yasağı genişletildi

> Mudurnu Tavukçuluk yeniden faaliyete geçti


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.