Ana Sayfa Haberler Ekonomi Dış Haberler Politika Kadın-Aile Kültür-Sanat Televizyon Spor Yazarlar Yorumlar Çizgi-Yorum
   Akademi Bilişim Çocuk Eğitim Otomobil Röportaj Strateji Tüketici Masası Okur Hattı

 Bölge Haberleri


 Reklam
 Künye/İletişim
 English
 Basın Özetleri
 Abonelik
 

Site editörüne her türlü eleştiri ve önerinizi iletebilirsiniz; m.sakin@zaman.com.tr

 
Arama

 Arşiv

 

 

Spekülatörler buğday fiyatını 15 günde yüzde 73 artırdı

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin başlangıç fiyatını 230 bin liradan açıkladığı kırmızı ekmeklik buğdayın fiyatı, yüzde 73 artışla 400 bin liranın üzerine çıktı. Buğdaydaki bu hızlı fiyat artışı, un fiyatlarına da yansıdı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı, önümüzdeki günlerde ekmeğe zam yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

Buğday fiyatlarında geçen yılın benzeri bir artış yaşanıyor. Hasat sezonu devam etmesine rağmen buğday fiyatlarında son 15 gün içinde yüzde 40’ın üzerinde artış oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 15 Haziran 2002’de başlangıç fiyatını 230 bin liradan açıkladığı kırmızı ekmeklik buğdayın fiyatı, yüzde 75 artışla 400 bin liranın üzerine çıktı. Buğday fiyatlarında yaşanan artış, un fiyatlarına da yansıdı. 17-18 milyon lira olan bir çuval un, 24-25 milyon liraya çıktı. Un fiyatlarındaki artışın, önümüzdeki günlerde ekmek fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Geçmiş yıllarda hasattan hemen sonra bütün ürününü piyasaya sunan üretici, fiyatların düşmesine sebep oluyordu. Bu sezon ise TMO’nun alımları aralık ayına kadar devam ettirmesi ve alım fiyatını sürekli yükseltmesi sebebiyle ihtiyacı kadar buğday satan üreticinin kalan kısmı elinde tutmayı tercih etmesi spekülatörlerin işine yaradı. Piyasadan buğday toplayan tüccarlar, ellerindeki buğdayı satmayarak fiyatın artmasına sebep oluyor. Un sanayicileri, her gün değişen fiyatlara TMO’nun müdahale etmesini istiyor.

Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kara, buğday fiyatlarındaki yükselişin önlenemediğini belirterek, piyasada regülatör görevini üstleneceğini açıklayan TMO’nun bu görevini yapmasını istedi. TMO’nun yanlış politika yürüttüğünü iddia eden Kara, ülkedeki belirsizlik yüzünden çiftçinin malını satmadığını ve fiyatın yükselmesini beklediğini dile getirdi.

Önceden kaliteli buğdayın para ettiğini; ancak bugün buğday açığı yüzünden kalitesiz buğdayın bile 400 bin lira sınırına dayandığını ifade eden Kara, “Konya Altınova Tarım İşletmeleri, düşük vasıflı buğdayı 390 bin liraya yükseltirken Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bu rakam 407 bin liraya çıktı. Nakliyeyle birlikte bu rakam 417 bin liraya çıkıyor. TMO, haziran ayında alım fiyatlarını belli aralıklarla artırarak açıkladı. Aynı dönemde satış fiyatlarını da açıklayan TMO, ocak ayında kırmızı ekmeklik buğdayı 322 bin liradan satışa sunacağını duyurmuştu. 5 ay sonra 322 bin liradan satılması gereken buğday, 407 bin liradan satılıyor. Piyasayı regüle etmeyen TMO, geçen günlerde buğday satışını da durdurunca fiyatlar fırladı.” diye konuştu.

TMO Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Erdurmuş, bu sezon son yılların en yüksek buğday rekoltesinin beklendiğini, sıkıntı yaşanmasının söz konusu olmadığını söyledi. Erdurmuş, “Üretici yıllardır sezon başlar başlamaz elindeki bütün buğdayı piyasaya çıkarınca fiyatlar düşüyordu. Yapılan çalışmalar sonucunda üretici, ürününü bir anda elden çıkarmamayı öğrendi. TMO, fiyatları önceden ilan ettiği için üretici eylül ve ekim aylarında fiyatın ne olacağını biliyor ve ürününü satmaya yanaşmıyor. Bu, aslında istenen bir şeydi. Dolayısıyla üretici artık ürününü iki ayda değil de dört ayda satacak. İlk defa böyle bir şey olduğu için tüccar ve sanayici paniğe kapıldı; bir an önce buğday almak istediler. Bu da fiyatları yükseltti. Aslında paniğe kapılacak bir durum yok. Üretici bu ay daha fazla ürünü piyasaya sunacaktır. TMO olarak, gerekirse ithalat da yaparız. Alımlarımız aralık ayına kadar devam edecek. Buğday satışına, ay sonuna kadar başlayacağız. Piyasayı yakından takip ediyoruz. Spekülatif artışlar olursa hemen ithalata gideriz. Üreticinin de artık elindeki ürünü çıkarması lazım.” dedi.

Un fiyatları arttı

Buğday fiyatlarında yaşanan artış, un fiyatlarına yansıdı. Haziran ayında 17-18 milyon liradan satılan bir çuval un, bugün 24-25 milyon liradan satılıyor. Konyalılar Un Fabrikası ortaklarından Osman Sağır, son 15-20 günde de fiyatların aşırı yükseldiğini söyledi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmek fiyatına son olarak 2001 Ekim ayında zam yapıldığını hatırlatarak, buğday fiyatları böyle artmaya devam ederse en fazla bir ay dayanabileceklerini söyledi. Balcı, “Henüz bir maliyet hesabı yapmadık; ancak önümüzdeki günlerde yüzde 25-30 oranında bir zam yapmamız kaçınılmaz gibi görünüyor.” dedi.

Ali Rıza Karasu / İzmir

17.08.2002

Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


Zaman'da Bugün
17 Ağustos 2002


Zaman Spor

Ekonomi

Anadolu Finans Kurumu

Bütün haberler


Başlıklar

> Spekülatörler buğday fiyatını 15 günde yüzde 73 artırdı

> Otomotiv satışlarında 2003’te de umut yok

> Otomobil fuarı 25 Ekim’de yapılacak

> Alaattin Çalışkan yeniden Köytaş’ın başına geçti

> Hong Kong’da 7 ayda 14 bin 500 kişi iflas etti

> Türkiye’nin ilk şehir dışı alışveriş merkezi Aymerkez açıldı

> Kardemir son şansını kullanıyor

> TÜSİAD, Derviş’i 4 Kasım’da ekonominin başında istiyor

> ABD Eximbank’ı Erdemir’in kredi talebini reddetti

> Pearson: Programın tamamlanmasına önem veriyoruz

> Mazhar Zorlu ve Dardanel, İstanbul Yaklaşımı’na girdi

> 9,7 milyar dolarlık sipariş Boeing’i rahatlattı

> POAŞ’taki kamu yöneticileri ayrıldı

> Borsa’da 5 şirket sürekli kapatıldı; 3 şirket açılıyor

> Dolar cinsinden halka arzda kur 1 milyon 639 bin lira oldu

> Karon Menkul Değerler’in faaliyetine son verildi

> para günlüğü - Siyasetle birlikte döviz sakin gün geçirdi


Ana Sayfa| Zaman'da Bugün| Haberler| Ekonomi| Dış Haberler| Politika| Kültür-Sanat| Kadın-Aile| Spor| Yazarlar| Yorumlar

» Sık Kullanılanlara Ekle  «               » Giriş Sayfası Yap «

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.Ş. / Çobançeşme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx)  Fax: +90 (212) 652 24 23  e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve Internet Servisi tarafından hazırlanmaktadır.