İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
03.09.2002
Salı
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür-Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  English
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi
 

Eğitim

egitim@zaman.com.tr

 

Fen, Anadolu ve özel liselerden genel liseye geçiş kolaylaştı

Her yıl yaklaşık 4 bin civarında öğrencinin alındığı mevcut 54 fen lisesinden ÖSS’deki puan mağduriyeti sebebiyle geçen yıl yaklaşık 800 öğrenci genel liseye geçti. MEB, yaptığı değişiklikle özel liselerden devlet liselerine geçişi de kolaylaştırdı.

Yıllardır fen lisesi öğrencilerinin genel liseye geçişine izin vermeyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürpriz bir karar alarak fen lisesinden genel liselere geçişi kolaylaştırdı. Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) puan kaybına uğradıkları için özellikle son sınıfta fen lisesinden ayrılmak isteyen öğrenciler, artık sağlık kurulu raporu aramadan ikametgah değiştirerek genel liseye geçebilecek.

MEB, sınavla öğrenci alan ve ÖSS’de en başarılı okul olan fen liselerinden öğrenci kaçışını önlemek için yıllarca tedbir almaya çalıştı, hatta çok acil haller dışında bu geçişe yasak koydu. Bugüne kadar bir fen lisesi öğrencisi ‘velinin görev yeri veya işyeri değişikliği, can güvenliği, doğal afet veya sağlık kurulu raporu’ alarak genel bir liseye geçiş yaptırabiliyordu. Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi’nde bir değişiklik yapan bakanlık, fen lisesinden genel liseye geçebilmek için ‘velinin ikametgah değişikliği’ni de yeterli gördü. Bu durumda Ankara veya İstanbul’un bir ilçesinden diğer bir ilçeye ikametgah değiştirmek ve muhtardan ikametgah ilmühaberi almak öğrenci nakli için yeterli olacak.

Fen liseleri için geçerli olan bu kurallar, resmi ve özel Anadolu lisesi, Anadolu güzel sanatlar lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise ve Anadolu öğretmen lisesi için de geçerli olacak.

Geçen sene 800 kişi gitti

MEB’in bu kararından sonra fen liselerinde öğrenim gören öğrencilerin ÖSS’de puan kaybına uğramamak için okullarından ayrılacağı belirtiliyor. Her yıl yaklaşık 4 bin civarında öğrencinin alındığı mevcut 54 fen lisesinden geçen yıl yaklaşık 800 öğrenci genel liseye geçmişti. ÖSS’de fen lisesi öğrencilerinden okul ortalamasının altında notu olanlar puan kaybı yaşıyor. Ancak ÖSS’de birkaç puan bile binlerce aday anlamına geldiğinden fen lisesi öğrencileri okulundan ayrılarak genel liseyi tercih ediyor. Fen lisesi öğrencilerinden okul ortalamasında veya üstünde olanlar ise ÖSS’de bir puan kaybı yaşamıyor.

Diğer taraftan MEB özel liselerden devlet liselerine geçişi de kolaylaştırdı. Bugüne kadar sadece yarıyıl ve yaz tatilinde kayıt alınabilen özel liselerden artık istendiği zaman kayıt alınabilecek.

İbrahim Asalıoğlu / Ankara

03.09.2002


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 Bütün haberler


Başlıklar

> Fen, Anadolu ve özel liselerden genel liseye geçiş kolaylaştı

> Okullarda renk seçimi başarıyı etkiliyor

> Öğrenciler, kayıt tarihlerine dikkat, bazı fakülteler bir günde kayıt yapıyor!

> Boğaziçi’nden 3 milyar liraya meslek kursu

> ÖSS’yi kazananlara ek sınav hakkı verildi

> KİTAP - Çocuklarımız İçin Eğitim Sohbetleri

> NET’TE EĞİTİM - www.gencgirisimciler.com

> BİR SORU BİR CEVAP

> MİZAH - Artı işareti 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.