İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
20.10.2002
Pazar
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür-Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  English
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi
 
 

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

Jandarma’daki temizlik operasyonunda firari yüzbaşı, üç albayın adını verdi

İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı, kendi içinde son yılların en büyük temizlik operasyonlarından birini daha yaptı. Büyükçekmece ilçesindeki ticari taksi hatları ve plakalarını kontrolüne geçiren Erol Traşoğlu çetesinin üyesi olduğu belirtilen Büyükçekmece İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Şimşek, üç albayın isteği doğrultusunda Traşoğlu’nun işlerine yardımcı olduğunu ileri sürdü.

Trilyonluk bir serveti olduğu öne sürülen ve halen firarda olan Yüzbaşı Şimşek’in ismini verdiği üç albayın, İstanbul’da görev yapan S.D., M.A. ve M.P. oldukları öğrenildi. Dosyada iki üsteğmen, çok sayıda astsubay ve biri yüzbaşı diğeri binbaşı olmak üzere iki emekli komutan de çete üyesi olmakla suçlanıyor.

Jandarma’nın yaptığı bu geniş operasyon adım adım şöyle gelişti: Jandarmaya, Büyükçekmece’deki Kavaklı Belediye Başkanı Orhan Traşoğlu’nun kardeşi Erol Traşoğlu’nun, bölgedeki jandarma komutanlarının da desteğiyle ticari taksi hatlarını ve 415 taksi plakasını ele geçirdiği bilgisi ulaşınca temmuz ayının sonunda operasyon başlatıldı. İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Ali Cengiz Hacıosmanoğlu yönetiminde 2,5 ay süren çalışma sonucunda Traşoğlu çetesinin bütün kanunsuz işleri ve bağlantıları ortaya çıkarıldı.

Buna göre, Traşoğlu çetesinin en büyük desteği Büyükçekmece Jandarma Komutanı Mustafa Şimşek’ti. Şimşek, Traşoğlu’na verdiği destek karşılığında birkaç ticari taksi, villa ve dairelerle trilyonluk bir servetin sahibi oldu. Gizli soruşturma sürerken hakkındaki operasyonu öğrenip yetkilileri arayan Yüzbaşı Şimşek, “Traşoğlu’nun usulsüz işlemleri için Jandarma Albay S.D., Jandarma Albay M.P. ve Jandarma Albay M.A. benden isteklerde bulundu. Ben aracıydım.” dedi.

Soruşturma sonucunda, Traşoğlu çetesinin Albay S.D.’ye gönderdiği banka havaleleri tespit edilirken, Albay M.A.’nın Erol Traşoğlu ve Gürbüz Çapan’ın işlemlerine yardımcı olduğu, İstanbul’un Avrupa yakasındaki jandarma bölgesinde bulunan otel ve benzeri eğlence mekanları sahiplerinin kanunsuz işlerine yardımcı olup özellikle yabancı uyruklu hayat kadınları ile birlikte olduğu bilgisine, Albay M.P. için de, Albay M.A. ile benzer bilgilere ulaşıldı.

Yapılan soruşturmada Yüzbaşı Şimşek hakkında ilginç bilgiler ortaya çıktı. Örneğin yüzbaşının emrine bir Megane otomobil tahsis eden Cemal Karataş’ın yeğeni esrarla yakalandığı halde hakkında işlem yapılmadı. Bölgede ‘Korsikalı Necmi’ olarak bilinen ve akaryakıt ile insan kaçakçılığı yaptığı belirtilen Necmi Yıldız’la da ilişkiye giren Yüzbaşı, Yıldız’ın kardeşinden bir otomobil aldı.

Dosyada, çete lideri Traşoğlu’nun Yüzbaşı Şimşek haricinde, Esenyurt İç Güvenlik Takım Komutanı Üsteğmen Kenan Ay ve Bahçeşehir Jandarma Takım Komutanı Üsteğmen Yıldırım Özbaş’la da ilişkilerine yer veriliyor. Kenan Ay’ın, Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’a ait daireyi aldığı ve kayınpederi Selahattin Karaçoban adına kayıt yaptırdığı tespit edildi. Traşoğlu’nun ele geçirdiği taksi duraklarına getirdiği iki genel müdürden Ethem Ruhi Çelebi’nin emekli binbaşı, Hasbi Çende’nin ise emekli yüzbaşı olduğu belirlendi.

Jandarma dosyasında Kavaklı Belediye Başkanı Orhan Traşoğlu’na da ağır suçlamalar yöneltildi. Erol Traşoğlu çetesinin gerçek liderinin abisi Orhan Traşoğlu olduğu, Belediye Başkanı’nın kardeşi ve emrindeki vurucu gücü kullanarak belediye imkanlarıyla büyük bir servet yaptığı öne sürüldü. Jandarma, “1999 seçimlerinde dışarıdan getirilen üç bin seçmenin oyuyla belediye başkanı seçildi.” dediği Orhan Traşoğlu’nun değişik şahıslar adına tapuya kaydettiği birçok gayrimenkulün kaydına ulaştı. Ayrıca, Traşoğlu kardeşlerin, Kavaklı sahilinde bulunan Günal villalarının müteahhidi Adnan Güner’den 248 bin mark değerinde son model bir Mercedes araba aldıkları, müteahhidin araba parasını ödemek için otomotiv bayiine iki villasını vermek zorunda kaldığı da dosyada yer alıyor.

Savcılıktaki sorgularının ardından dün tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi 4 No’lu DGM Yedek Hakimliği’ne gönderilen Erol Traşoğlu, Hakan Ulaş, Ferhat Yılmaz, Yusuf Sarıal, Fahri Atalmış, Hüseyin Dolunay, Ömer Dal, İbrahim Güven ve Erdal Sağlam’ın tekrar ifadeleri alındı. Erol Traşoğlu, ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’, Ulaş, Yılmaz, Sarıal, Atalmış, Dolunay, Dal, Güven ve Sağlam ise ‘çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne gönderildi.

Aydoğan Vatandaş / İstanbul

20.10.2002


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 


New Page 1


Bütün haberler


Başlıklar

> Derya Tuna’ya ‘vah vah’ diyemiyorum

> Türk bürokratlar ABD’de terör kursu görecek

> İnekler 24 saat Bethoven dinliyor

> Tatlıses’in akrabası eroin satmaktan tutuklandı

> Ebru Gündeş hava limanında rahatsızlandı

> İmalatçı firma Boeing uçakları için THY’yi uyardı

> Artık iki kardeşin de önlüğü var

> Özürlüler piyanoyla hayata dokundu

> 1 milyon 100 bin çocuk daha süt içecek

> Jandarma’daki temizlik operasyonunda firari yüzbaşı, üç albayın adını verdi

> Ehliyet almak isteyenler merkezî sınavda ter döktü

> Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri sahiplerini buldu

> Bu gece af ve mağfiret gecesi

> Soğuk ve yağışlı hava geliyor

> Bir hadis okudu, 100 bin ağaç dikti

> Türkiye’de 742 kişiye bir hekim düşüyor

> En az sigara içen Konyalı kızlar

> Vatandaşlar devleti gayrete getirmek istedi; ama başaramadı! 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.