İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
22.10.2002
Salı

  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür-Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  English
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi
 
 

Güneydoğu Anadolu...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

GAP çiftçisi meydana iniyor

Açıklanan pamuk taban fiyatını az bulan Şanlıurfalı çiftçilerin yarın yapacağı protesto mitingine GAP kapsamında bulunan bütün illerin yanı sıra Çukurova çiftçisinin de destek vereceği belirtildi.

Çukobirlik tarafından açıklanan pamuk taban fiyatını az bulan Şanlıurfalı çiftçiler meydanlara iniyor. Şanlıurfa çiftçisinin yarın yapacağı pamuk taban fiyatını protesto mitingine Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bulunan bütün illerin yanı sıra Çukurova çiftçisinin de destek vereceği belirtildi. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Eyyüpoğlu, on binlerce çiftçinin yarın Şanlıurfa’nın Topçu meydanında pamuk taban fiyatını protesto edeceğini söyledi. Eyyüpoğlu, mitinge Adana, Osmaniye, Gaziantep, K.Maraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak’tan on binlerce çiftçinin katılacağını ifade etti. Eyyüpoğlu, son yıllarda yaşanan sıkıntıların artması ve içinde bulundukları hasat döneminde yaşanan sorunlar neticesinde çiftçinin geçimini sağlayamadığını belirterek, “Çiftçilerimiz feryadını meydanlarda dile getirecek. İnsan değerini dahi köreltecek kadar bozuk olan siyasetimiz ve demokrasimiz, çiftçilerimizi ve vatandaşlarımızı bir çıkmaza sürüklemektedir. Biz siyaset yapmıyoruz, hiç bir siyasi partiyi de hedef almıyoruz. Sadece çiftçinin haklarını arıyor ve korumaya çalışıyoruz.” dedi. Krizin altında ezilen çiftçilerin duruma, ziraat odaları olarak seyirci kalamayacaklarını anlatan Eyyüpoğlu, “Ülkemiz krizi iki yıldır yaşıyor ama çiftçilerimiz senelerdir kriz içinde çırpınıyor. Çiftçilerimizin bütün sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek için miting düzenliyoruz. Yarın, siyasi tercihi ne olursa olsun çiftçiyim diyen herkesi traktörleriyle birlikte bekliyoruz. Mitingte hiç bir siyasi slogan atılmayacak. Benim hakkım yeniyor diyen her çiftçiyi mitinge bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Mehmet Dener, Şanlıurfa

22.10.2002


 

Kaymakam Yel göreve başladı

Cizre kaymakamlığına atanan Talip Yel görevine başladı. Cizre’de hem kaymakam hem de belediye başkanlığı yapan Süleyman Yıldırım, Muğla Vali Yardımcılığı’na atanmıştı.

Kaymakam Yel, imkanlar dahilinde Cizreliler’e hizmet edeceğini belirterek, “Cizre’nin uzun süredir halledilmeyen sorunlarını vatandaşlarla el ele vererek halletmeye çalışacağız. Kaymakamlığın yanı sıra belediye başkanlığı görevini yürütmek için de Ankara’dan yazı gelmesini bekliyoruz.” dedi.

Halil Bağıran, Cizre

22.10.2002


 

Polis eşlerinden kırtasiye yardımı

Batman Emniyet Teşkilatı Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği öğrencileri sevindirdi. Dernek tarafından bin 120 öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldı.

Emniyet Müdürü Tahir Bayındır’ın eşi Müzeyyen Bayındır başkanlığında Bağlar, Petrol Ofisi, Metin Bostancı, Sakarya ve Sabri Ülker ilköğretim okullarını ziyaret eden dernek üyeleri, maddi durumu iyi olmadığı önceden belirlenen bin 120 öğrenciye kırtasiye malzemelerinden oluşan yardım paketlerini dağıttı. Denek başkanı Müzeyyen Bayındır, “Kendim de bir öğretmenim. Öğrencilerimizin içinde bulundukları durumu iyi biliyorum.”

Suphi Kaya, Batman

22.10.2002


 

Tanker şoförleri dertli

Kuzey Irak’tan Batman TPIC tesislerine ham petrol taşıyan tanker kuyruğu 10 km.’yi buldu. Günlerdir aç ve perişan bir şekilde sıra beklediklerini ifade eden şoförler, “Sefillik içerisindeyiz, çilemiz bitsin artık.” dediler.

Kuzey Irak’tan Batman TPIC tesislerine ham petrol taşıyan tanker kuyruğu 10 km’yi buldu. 5 günden bu yana kuyrukta bekleyen tankerciler, TPIC yetkililerinin ve taşeron firmayı eleştiri yağmuruna tuttular. Nakliyeci firmanın büyük rant sağladığını iddia eden tanker şoförleri, Batman TPIC tesislerinde çektikleri eziyeti Irak’ta bile görmediklerini ileri sürdüler.

Nakliyeci firmanın her tanker başına 10 milyon lira işlem gideri kestiğini ve bunun hiçbir yasal sorumluluğunun bulunmadığını belirten tanker şoförleri, “Bu çileyi bize reva görenler utansın.” diye konuştular.

Günlerdir aç ve perişan bir şekilde sıra beklediklerini ifade eden şoförler, “4 – 5 gündür kuyrukta bekliyoruz. Bu gidişle daha çok bekleyeceğiz. Araçlarda yatıp kalkıyoruz, yemek ihtiyaçlarımızı çoğu zaman karşılayamıyoruz Günlerdir banyo yapamadık. Sefillik içerisindeyiz, çilemiz bitsin artık.” diye tepkilerini dile getirdiler. Suphi Kaya, Batman

22.10.2002


 

Diyarbakır Demokrasi Platformu: OHAL varsa, insan hakları yok

Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarını oluşturan Demokrasi Platformu, son günlerde ABD’nin Irak’ı vurması ihtimali ile gündeme gelen ‘OHAL uzatılacak’ söylentilerine sert tepki göstererek, “OHAL varsa insan hakları yoktur.” dedi.

Tes–İş 2 Nolu Şube’de yapılan basın açıklamasına sivil toplum kuruluşlarının temsilciler ve çok sayıda üye katıldı. Ortak basın metnini okuyan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, OHAL’ın yeniden uzatılacağı ve sınır illerini de kapsayacak şekilde genişletileceğine yönelik tavsiye kararının demokratikleşme, AB süreci ve insan hakları yolunda atılan adımları zedeleyeceğini söyledi. Barıştan yana olduklarını ve ABD’nin Irak’a yönelik askeri müdahalesini istemediklerini belirten Demirtaş, “Böyle bir savaşın içine Türkiye’nin süreklenmesi son derece tehlikeli ve zararlıdır. Kişisel çıkarlar için hiç kimse ne ülkeyi ne de halkı bir maceraya çekme yetkisine sahip değildir. Türkiye’nin Ortadoğu’daki duruşu ve tavrı barıştan yana olmalıdır.” dedi. OHAL’ın uzatılmasını “fırsatçı bir girişim” ifadeleriyle değerlendiren Demirtaş, “Çeyrek asırdan beri olağan dışı yönetimle yönetildik. Bunun yanında OHAL’ın sınırlarının genişletilmesine yönelik tartışmalar, kamuoyunu olası bir OHAL’in uzatılmasına ilişkin karara hazırlamaktır.” şeklinde konuştu. Demirtaş, bölge halkının OHAL’li yılların verdiği deneyimle olağan dışı yönetiminin ne demek olduğunu bildiğini de sözlerine ekledi.

Mehmet Gökçe, Diyarbakır

22.10.2002


 

Hamile yengesini yanlışlıkla vurdu

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, av tüfeğini temizlemek isteyen C.Ç. hamile yengesini vurdu.

Olay Kışla mahallesi Tandoğan sokakta önceki akşam saat 18.00 sularında meydana geldi. C.Ç. av tüfeğini temizlerken patlaması sonucu, amcasının eşi V. A.’yı vurdu. Altı aylık hamile olduğu belirtilen V.A. hastaneye kaldırılırken hayatını kaybetti. Olayla ilgili olarak C.Ç. ve amcası A.Ç. gözaltına alındı. Nusaybin, Cha

22.10.2002


 

Kaçak elektrik kullananlar kamuda görev alamayacak

TEDAŞ Mardin Müessese Müdürü Sıtkı Ebiloğlu, yörede kaçak ve kayıpların önlenmesi yönünde sürdürdükleri denetimlerin alan taraması ile daha da sıklaştırıldığını söyledi.

Mardin’in 9 ilçesi, 530 köyü ve 61 mezrasındaki abonelerin elektrik sayaçlarını direkt panolarına aktardıklarına ve bunun da kaçak akımın önlenmesinde büyük faktör olduğunu belirten Ebiloğlu, “Son 3 yılda bu yerlerde yaptığımız denetimler sonucu 9 binden fazla aboneyi cumhuriyet savcılıklarına sevkederek kaçak elektrik kullanımı ile ilgili dava açtık.” dedi. Ebiloğlu, caydırıcı amaçlı yapılan denetimlerde fişlenen ailelerin, bu suçlarının adli sicillerine geçecek olması yüzünden kamuda görev almalarının da mümkün olmadığını vurguladı.

Kaçak elektrik yüzünden cumhuriyet savcılıklarına sevkedilen aboneler ise, adli makamlara sitemde bulunarak, kanıtlanmamış bir cezanın hemen sicile geçirilmesinin haksızlık olduğunu ve kendilerinin mağdur duruma düşürüldüklerini iddia ettiler.

Şeyhmus Edis, Mardin

22.10.2002


 

TEMA politikacıları uyardı

Gaziantep Temsilcisi M. Sait Köse, TEMA’nın hazırladığı ‘Toprağına sahip çık” programını tüm siyasilere sunduğunu ifade ederek, “Siyasiler mutlaka bunu programına almalıdır. ‘Toprak yasası’ için çalışın. Gelin, siyasete toprağı da katın, oylarınızı alın.” dedi.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Gaziantep Temsilcisi M. Sait Köse, iktidara talip olan siyasi partilere seslenerek, ‘Barajı aşıp, toprakta boğulmayın’ uyarısında bulundu.

Türkiye’de her yıl Bursa ve Koceli illerini kapsayacak kadar toprağın erozyonla yok olduğunu hatırlatan Köse, artan iç göçün temelinde, toprağın verimsizliğinin yattığını öne sürdü. ‘Toprağın sesine kulak verin’ diyen Köse, verimsizlikle artan kırsal göçün pek çok sorunu beraberinde getirdiğini kaydetti.

TEMA’nın hazırladığı ‘Toprağına sahip çık” programı Türkiye’nin toprak sorunlarını giderecek ve verimli kılacak çözümleri tüm siyasilere sunduğunu ifade eden Köse, “Siyasiler mutlaka bunu programına almalıdır. ‘Toprak yasası’ için çalışın. Türkiye’nin gözü sizde. Bu ülkenin geleceği sizin elinizde. Gelin, siyasete toprağı da katın, oylarınızı alın!” açıklamasını yaptı.

Mehmet Şahin, Gaziantep

22.10.2002


 

Alkayış: SP Adıyaman’da birinci parti olacak

Saadet Partisi (SP) Adıyaman İl Başkanı Mustafa Alkayış, SP’nin Adıyaman’da sandıktan birinci parti olarak çıkacağını söyledi.

SP il binasında basın toplantısı düzenleyen Alkayış, “3 Kasım için canla başla çalışıyoruz. Seçim tarihi yaklaştıkça anketlerde önde giden partiler hızla gerilerken SP yükseliyor. SP, teşkilatlarının yoğun gayretleri ile ülkenin en büyük partisidir.” dedi. İl Başkanı Alkayış, SP’ye ilginin artmasını ise, SP Genel Başkanı Recai Kutan’la birlikte Necmettin Erbakan’ın da meydanlara inmesine bağladı.

Kemal Öner, Adıyaman

22.10.2002


 

Ekici: Kritik günler yaşıyoruz

Gaziantep Organize Sanayi Odası Başkanı Akif Ekici, Türkiye’nin çok kritik günler geçirdiğini belirterek, popülist siyaset ve savaştan kaçınmak gerektiğini vurguladı.

Ekici, “Bir tarafta, sonucu merak konusu bir seçime doğru gidiyoruz, diğer yandan başlaması durumunda bize çok büyük zararları olabilecek bir savaş durumu var. Her iki şekilde de zaten bıçak sırtında olan ekonomimiz büyük zarar görüyor.” dedi. Seçim yaklaştıkça, vaatlerin dozunun kaçtığını hatırtalatan Ekici, ekonomik olarak sağlam temele dayanmayan bu sözlerin mevcut koşullarda bir ütopya olmaktan başka bir anlama gelmediğini söyledi. Ekici, ülkenin sahip olduğu şartları görmezlikten gelerek yapılan bu tür bir siyasetin halkı kandırmakla eş anlama geldiğini savundu. Mehmet Şahin, Gaziantep

22.10.2002


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 




Bütün haberler



 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.