İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
18.11.2002
Pazartesi

  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  English
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

SON HABERLER


23:18

Erdoğan: "Cumhurbaşkanı'nın yaptığı müdahale kabinede dengeleri değiştirmiştir"

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, yeni hükümetin düzenlenmesinde yaptığı müdahalenin “dengeleri değiştirdiğini” söyledi.

23:01

Japon-Amerikan üssünde patlamalar

Japonya’nın başkenti Tokyo dışındaki Zama Amerikan askeri üssünün yakınında patlamalar meydana geldi.

22:43

De Soto, 12 Aralık'tan önce anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto, 12 Aralık’ta Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılacak zirveden önce Kıbrıs sorununun ana hatları konusunda bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu söyledi.

22:40

Eskihisar-Topçular arabalı vapur seferleri yapılamıyor

Eskihisar-Topçular arasındaki arabalı vapur seferleri yoğun sis nedeniyle yapılamıyor.

22:15

Erdoğan-Aznar görüşmesi sona erdi

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile görüşmesi sona erdi.

21:56

İngiltere'den İsrail'e uyarı

İngiltere, İsrail’den işgal altındaki Filistin topraklarında kurduğu Yahudi yerleşim merkezlerini genişletmekten kaçınmasını istedi.

21:34

Blair, Gül'ü kutladı

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Başbakan Abdullah Gül’ü kutladı. Blair, Gül’e gönderdiği kutlama mesajında çalışmalarında başarılar diledi.

21:33

Bakanlar, Başbakan Gül ile görüştü

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Gönül arzu eder ki Genel Başkanımız Başbakan olabilsin. Ancak bilinen neden ile böyle bir modeli zorunlu olarak uygulama durumunda kaldık. Genel Başkan’ın yasağı konusunda, yasama organı, inanıyorum, yasal düzenlemeleri en kısa sürede yapacaktır” dedi.

21:29

Hindistan'da yolcu otobüsü mayına çarptı: 30 ölü

Hindistan’da bir yolcu otobüsünün mayına çarpması sonucu 30 dolayında kişi öldü. Hindistan polisi, Haydarabad’ın 200 kilometre kuzeyindeki ormanlık bölgedeki yolda mayına çarpan otobüste 35 yolcu olduğunu, yolcuların tamamının da ölmüş olabileceğini söyledi.

21:28

Annan, Kosova'da

Balkan ülkeleri ziyareti çerçevesinde 2 günlük ziyaret için bu akşam Kosova’ya gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan, başkent Priştine’deki temaslarına başladı.

21:18

Erdoğan-Aznar görüşmesi başladı

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB konusunda temaslarda bulunmak üzere geldiği Madrid’de, İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar ile biraraya geldi.

21:10

Verhofstadt: "Osmanlı'nın hoşgörüsünden geride kalamayız"

Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğunu, bunun tartışılamayacağını söyledi. Belçika’nın Bruges kentindeki Avrupa Koleji’nde, öğrencilere ve kalabalık bir dinleyici grubuna yaptığı konuşmada Türkiye-AB ilişkileri konusuna öncelik ve geniş yer veren Verhofstadt, AB’nin 2004 ve 2007 tarihlerinde genişleyeceğini, yeni bir anayasa oluşturacağını, büyük değişimler yaşayacağını anlattı.

21:05

A Milli Futbol Takımı İtalya'ya gitti

(A) Milli Futbol Takımı, İtalya ile 20 Kasım Çarşamba günü yapacağı özel maç için bu ülkeye gitti.

21:00

Blix: "Görüşmelerde ilerleme var"

BM Silah Denetçileri Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix, Irak’ın başkenti Bağdat’ta yetkililerle yaptığı görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.

20:46

İspanya'da çocukları rehin alan eylemci yakalandı

İspanya’da çocukları bir okulda rehin alarak 1 milyon euro fidye isteyen kişinin, eylemin başlamasından 3.5 saat sonra ele geçirildiği bildirildi.

20:35

Erdoğan, Madrid'de

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB konusunda temaslarda bulunmak için İspanya’nın başkenti Madrid’e geldi.

20:25

Bakanlıkların birleştirilmesi için yasal değişiklikler gerekli

Başbakan Abdullah Gül, bakanlıkların birleştirilmesi için bazı yasal değişiklikler gerektiğini, bunu zaman içinde ele alacaklarını bildirdi.

20:23

"Türkiye konusunda saçmalayanlar var"

Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğunu, bunun tartışılamayacağını söyledi.

20:12

Mübarek, Esad'la Irak'ı görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la bugün Şam’da Irak sorununun ele alındığı bir görüşme yaptı.

19:54

Annan, Kıbrıs planı ile ilgili liderlerden tepki bekliyor

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Kesimi lideri Glafkos Klerides’e sunduğu çözüm planıyla ilgili ilk tepkilerin bugün kendisine ulaşmasını bekliyor.

19:50

Bakanlar ve özgeçmişleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin 58. hükümeti, Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri milletvekili Abdullah Gül’ün başbakanlığında kuruldu.

-BAŞBAKAN ABDULLAH GÜL'ÜN ÖZGEÇMİŞİ

Gül, 29 Ekim 1950’de Gülük İmamı Hamdi Ahmet Bey ve Adeviye Gül’ün oğulları olarak Kayseri’de doğdu. Orta öğrenimini Kayseri Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. Aynı fakültede mezuniyet sonrası doktorasını aldı. Lisans ve doktora çalışmalarını yürütmek için burslu olarak iki sene Londra ve Exter’de kaldı. Türkiye’ye dönüşünde Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve burada iktisat dersleri verdi.

1983-1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda (IDB) İktisat Uzmanı olarak çalıştı. 1991 yılında Uluslararası İktisat dalında doçent oldu. 1991 yılında yapılan erken seçimle Refah Partisi’nin (RP) Kayseri Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve IDB’den istifa etti.

1992 yılından bu yana, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliği yapan Gül, konseyin Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma komitelerinde çalıştı. Avrupa Konseyi’ndeki çalışmalarından dolayı kendisine ’Pro Merito’ madalyası ve konseyin sürekli ’Onursal Üyesi’ unvanı verildi.

1993’te RP’nin dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Bu süre içinde Avrupa ve Amerika’daki birçok kuruluşta yaptığı konuşmalarla, partisinin görüşlerini aktardı. 1995’te yapılan genel seçimlerde, ikinci kez RP Kayseri Milletvekili seçildi.

1991-1995 tarihleri arasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı. 1995 yılında TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği’ne seçildi. Necmettin Erbakan’ın başkanlığında kurulan RP-DYP koalisyon hükümetinde (54. Hükümet), Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevinde bulundu.

Gül, RP’nin kapatılmasının ardından girdiği FP’de Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

-YENİLİKÇİLERİN GENEL BAŞKAN ADAYI-

18 Nisan 1999’da yapılan 21. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi’nde FP Kayseri Milletvekili olarak 3. kez parlamentoya giren Abdullah Gül, seçimden yaklaşık 1 yıl 1 ay sonra yapılan kurultayda, Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteğini alarak partisinin genel başkanlığına adaylığını koydu.

Gül, kongre öncesinde yaptığı açıklamalarda, “emanetçi” ve “icazetçi” olmayacağını, yetki ve sorumluluk alarak iş yapacak genel başkan olacağını ilan etti.

14 Mayıs 2000 tarihinde yapılan FP 1. Olağan Kongresi’nde 521 oy alarak Recai Kutan’ın (633) gerisinde kaldı. Kongre sonuçları, siyasi çevrelerce, ’parti tabanının Yenilikçi olarak adlandırılan kanadı geniş ölçüde desteklediği, ancak partinin henüz bir yönetim değişikliğine hazır olmadığı’ şeklinde yorumlandı.

Abdullah Gül, FP’nin Anayasa Mahkemesi’nce kapatılması sonrasında 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulan AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

3 Kasım 2002’de yapılan erken genel seçimlerde AK Parti’den Kayseri Milletvekili seçilen Abdullah Gül, İngilizce ve Arapça biliyor.

21 Ağustos 1980’de Hayrunissa Özyurt ile evlenen Abdullah Gül; Ahmet Münir, Kübra ve Mehmet Emre adlarında üç çocuk babası.

Hükümette yer alan bakanların özgeçmişleri şöyle:

DEVLET BAKANI ALİ BABACAN

Ali Babacan 1967 yılında Ankara’da doğdu.

1985’te TED Ankara Koleji’ni birincilikle bitiren Babacan, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. Babacan, 1989 yılında ODTܒden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birinciliğiyle mezun oldu.

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Babacan, 1990-92 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School’da işletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Babacan, yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.

Babacan, 1992-1994 yılları arasında Amerika’da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan bir özel şirkette danışman olarak çalıştı.

İngilizce bilen Babacan, evli ve 1 çocuk babası.

Ali Babacan 3 Kasım 2002’de Ankara Birinci Bölge’den milletvekili seçildi.

ADALET BAKANI CEMİL ÇİÇEK

Cemil Çiçek 1946 yılında Yozgat’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Çiçek, Anavatan Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

ANAP iktidarlarında devlet bakanlığı görevinde bulunan Çiçek, daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı.

İngilizce ve Fransızca bilen Çiçek, 3 çocuk babası.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI MEHMET VECDİ GÖNÜL

Mehmet Vecdi Gönül, 1939 yılında Erzincan’da doğdu.

Devlet bursu ile kazandığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1960 yılında bitiren Gönül, aynı yıl Erzincan İl Maiyet Memurluğu’na atandı. 37. Dönem Kaymakamlık Kursu’nu birinci olarak bitiren Gönül, 9 yıl süre ile değişik yerlerde kaymakam vekilliği ve Kaymakamlık yaptı (Araban, Tercan, Gerger vekaleten, Doğanhisar, Çamardı, Hozat, Narman asil Kaymakam olarak).

1970 yılında İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Şube Müdürlüğü’ne getirilen Gönül, 1972 yılında açılan Mülkiye Müfettişliği sınavını birincilikle kazanarak Mülkiye Müfettişi oldu.

1975 yılında İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürlüğü’ne atanan Gönül, 1976 yılı başında Kocaeli Valiliğine atandı.

Vecdi Gönül, 1977 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, 1978 yılında Merkez Valiliği’ne 1979 yılında ise Ankara Valiliği’ne getirildi.

1981 yılı sonunda Yüksek Öğretim Kurulu Kurucu Üyeliği’ne seçilen Gönül, daha sonra 1984 yılında İzmir Valisi oldu.

1988 yılından itibaren de İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan Gönül, TBMM’nin 8 Mayıs 1991 günlü Resmi Gazetede yayınlanan kararı ile Sayıştay Başkanlığı’na seçildi. Gönül, başkanlık görevinin sona ermesinin ardından Sayıştay’da bir süre üye olarak görev yaptı.

18 Nisan 1999’da Kocaeli milletvekilli olarak parlamentoya giren Gönül, 1999 yılında da TBMM Başkanvekilliği’ne seçildi. 2001 yılında bu görevden ayrılan Gönül, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçti.

AK Parti’de MKYK üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı görevi yapan Vecdi Gönül, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği görevinde de bulundu.

Gönül, evli ve üç çocuk babası.

Mehmet Vecdi Gönül, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Kocaeli milletvekili olarak parlamentoya seçildi.

İÇİŞLERİ BAKANI ABDULKADİR AKSU

Abdulkadir Aksu 1944 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlköğretimini Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulu’nda, orta öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde yaptı.

1968 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Aksu, aynı yıl Diyarbakır Maiyet Memurluğuna atandı. Aksu, staj dönemi içinde Ergani Kaymakam Refikliği, Bismil İlçesi Sinan Bucak Müdürlüğü, Genç, Akçadağ ve Doğanşehir Kaymakamlığı yaptı. 1970 yılında 50’nci Dönem Kaymakamlık Kursu’nu bitiren Aksu, Kınık Kaymakamlığı’na atandı.

1971-1973 yılları arasında askerlik görevini yapan Aksu, daha sonra sırasıyla, 1973-1976 yılları arasında Sarıkaya Kaymakamlığı, 1 Eylül 1976-9 Ekim 1977 tarihleri arasında Malatya Emniyet Müdürlüğü, 9 Ekim 1977-30 Ocak 1978 tarihleri arasında Kahramanmaraş Valiliği ve 1980 Eylül ayına kadar Merkez Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Aksu, 29 Ağustos 1980 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Rize Valiliği’ne, 17 Ekim 1980 tarihli Kararnameyle de Merkez Valiliği’ne atandı. Abdulkadir Aksu, Rize Valiliği sırasında Belediye Başkanlığı görevini de yürüttü.

9 Şubat 1984-18 Eylül 1987 tarihleri arasında Gaziantep Valiliği yapan ve 1985 yılında Yılın Bürokratı seçilen Aksu, 29 Kasım 1987 tarihinde Anavatan Partisi’nden 18’nci Dönem Diyarbakır Milletvekili seçildi, Aralık 1987 tarihinde de Anavatan Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkan Vekili oldu.

31 Mart 1989 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na atanan Aksu, bu görevini 24 Haziran 1991 tarihine kadar yürüttü.

Abdulkadir Aksu, 24 Aralık 1995’te ANAP Diyarbakır Milletvekili olarak Parlamentoya girdikten kısa bir süre sonra ANAP Grup Başkan Vekilliğine daha sonra da GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirildi.

16 Ağustos 1996 tarihinde Refah Partisi’ne (RP) katılan Aksu, bu partide Genel İdare Kurulu üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Aksu, RP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra Fazilet Partisi’ne (FP) girdi.

FP’nin kapatılmasının ardından yeni kurulan AK Parti’ye katılan Aksu, bu partide Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyordu.

Aksu, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimde İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçildi.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Aksu, Almanca biliyor.

SANAYİ VE TİCARET BAKANI: ALİ COŞKUN

Ali Coşkun, 1939 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başpınar köyünde doğdu.

1960 yılında Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ni bitiren Coşkun, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı.

Birçok özel şirkette kurucu olarak görev alan Coşkun, bir dönem TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı, İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği yaptı.

Mali Müşavir olarak da çalışan Coşkun, İhlas Finans Kurumu A.Ş. ve Bisan Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı, İSO Yön.Kur.Bşk.Yrd., Milletlerarası Ticaret Odası Türk Milli Komitesi Başkanı, DEİK Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Anap’tan 20. Dönem İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya giren Coşkun, daha sonra RP’ye ardından da FP’ye geçti.

Coşkun AK Parti’nin kuruluşunda da kurucu üye olarak görev aldı.

Evli ve iki çocuk babası olan Coşkun, Almanca ve İngilizce biliyor.

Ali Coşkun 3 Kasım 2002 seçimlerinden İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI YAŞAR YAKIŞ

Yaşar Yakış, 1938 yılında Akçakoca’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Yakış, 1962 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdi.

Yakış, Anvers Başkonsolosluğu’nda ve Lagos Büyükelçiliği’nde görev yaptı.

Roma’da NATO Savunma Koleji’ne devam eden Yakış, Brüksel’de NATO Daimi Temsilciliği’nde ve Şam Büyükelçiliği’nde Müsteşarlık görevlerinde bulundu. Yaşar Yakış, Türkiye Cumhurbaşkanına, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Başkanlığı görevinde sekreterya hizmeti sunmak üzere Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde oluşturulan İSEDAK Koordinasyon Bürosu’nu kurdu ve başkanlığını yaptı.

1988 yılında Riyad Büyükelçisi olan Yakış, 1992-1995 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı’nda Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu.

Yakış, 1995 yılında Kahire Büyükelçisi, 1998 yılında Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi oldu.

2001 yılında emekliye ayrılan Yakış, evli ve bir çocuk babası.

Fransızca, İngilizce ve Arapça bilen Yakış, Türk-Suudi ilişkilerinin gelişmesine katkısı nedeniyle, Suudi Hükümeti tarafından Kral Abdülaziz nişanı (birinci derece) ile taltif edildi.

AK Parti’de Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Yaşar Yakış, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Düzce’den milletvekili seçildi.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI HİLMİ GÜLER

Mehmet Hilmi Güler, 1949 yılında Ordu’da doğdu.

İlk, ortaokul ve lise öğrenimini Ordu’da tamamlayan Güler, 1972 yılında ODTܒden Metalürji Mühendisi olarak mezun oldu. Güler, aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora yaptı. Dr. M. Hilmi Güler, bazı üniversitelerde asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Daha sonra Türk Uçak Sanayii T.A.Ş-TUSAŞ’ta proje mühendisi ve grup başkanı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu-TÜBİTAK’ta uzman müdür, başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Güler, aktif olarak bilimsel ve teknik araştırma projeleri yürüttü.

Güler, Ereğli Demir ve Çelik Sanayii T.A.Ş, İGDAŞ gibi resmi kurum ve özel sektör kuruluşlarında yönetim Kurulu Üyesi, Murahhas Aza ve Genel Koordinatör olarak çalıştı.

Güler, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Etibank’ta Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Evli ve iki çocuk babası olan ve İngilizce bilen Dr. Mehmet Hilmi Güler, Araştırma ve Geliştirme, Yatırım, Proje Yönetimi, Şirketlerin Yeniden Yapılanması ile Etkinlik ve Verimlilik konularında danışmanlık yaptı.

Güler, 3 Kasım seçimlerinde Ordu’dan milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ERKAN MUMCU

Erkan Mumcu, 1963 yılında Isparta’nın Yalvaç ilçesinde doğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Mumcu, 20 ve 21. dönemde Isparta Milletvekili olarak parlamentoda görev yaptı.

57. hükümette Turizm Bakanı olarak görev alan Mumcu, ANAP Genel Başkan Yardımcılığı da yaptı.

Mumcu, daha sonra AK Parti’ye katıldı.

Erkan Mumcu, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde Isparta milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi.

İngilizce bilen Mumcu, evli ve 2 çocuk babası.

ORMAN BAKANI OSMAN PEPE

Osman Pepe, 1954 yılında Akçaabat’ta doğdu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi’ni bitiren Pepe, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı.

20. Dönem Kocaeli Milletvekili olarak parlamentoya giren Pepe, TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği görevinde bulundu.

İngilizce bilen Pepe, evli ve 4 çocuk babası.

Osman Pepe, 3 Kasım 2002 tarihinde Kocaeli’nden milletvekili seçildi.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI MURAT BAŞESGİOĞLU

Murat Başesğioğlu, 1955 yılında Kastamonu’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Başesgioğlu, 18, 19 ve 20. dönemlerde Kastamonu’dan milletvekili seçildi.

55. Hükümette İçişleri Bakanlığı yapan Başesgioğlu, bir süre önce ANAP’tan istifa ederek AK Parti’ye katılmıştı.

Fransızca bilen Başesgioğlu, evli ve iki çocuk babası.

Başesgioğlu 22. dönem parlamentosuna İstanbul milletvekili olarak girdi.

DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI ABDULLATİF ŞENER

Abdullatif Şener, 1954 yılında Yıldızeli’nde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamlayan Şener, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1977 yılında bitirdi.

Bazı kamu kuruluşlarında memur ve denetim uzmanı olarak çalıştıktan sonra, Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde akademik çalışmalara başlayan Şener, aynı üniversitede Maliye Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı, bulunduğu fakültede Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne geçen Şener, bu üniversitede görev yaparken doçent oldu.

1991 seçimlerinde Sivas milletvekili olarak Parlamentoya giren Şener, 1996-1997 yıllarında 54. Hükümette Maliye Bakanlığı yaptı.

19, 20 ve 21. Dönem Sivas milletvekili olarak TBMM’de bulunan Şener’in, yayınlanmış bir kitabı bulunuyor.

Şener, evli ve dört çocuk babası.

Abdullatif Şener, 3 Kasım 2002’de yapılan seçimlerde Sivas’tan parlamentoya girdi.

DEVLET BAKANI BAŞBAKAN YARDIMCISI ERTUĞRUL YALÇINBAYIR

Ertuğrul Yalçınbayır, 1946 yılında Hasköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Yalçınbayır, serbest avukat olarak çalıştı.

Futbol Federasyonu Müşahidi, Bursa Belediye Meclis Üyeliği de yapan Yalçınbayır, 20, 21. Dönem Bursa Milletvekilliği yapan Yalçınbayır, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı da yaptı.

Evli, 2 çocuk babası olan Yalçınbayır İngilizce bulunuyor.

Yalçınbayır, son seçimde Bursa’dan milletvekili oldu.

BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI ZEKİ ERGEZEN

Zeki Ergezen, 1949 yılında Ahlat’da doğdu.

Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitiren Ergezen, Bitlis, Muş Bayındırlık İl Müdürü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü İnşaat Dairesi Başkanı, Emniyet Genel Müdürlüğü İnşaat Emlak Dairesi Başkanı olarak çalıştı.

19 ve 20 ve 21. dönem Bitlis Milletvekili olan Ergezen, TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliği de yaptı.

Ergezen, evli ve 4 çocuk babası.

TURİZM BAKANI GÜLDAL AKŞİT

Güldal Akşit, 1960 yılında Malatya’da doğdu. Akşit, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Avukatlık stajından sonra İstanbul Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yapan Akşit, özel sektörde çalıştı. Evli olan Güldal Akşit İngilizce biliyor.

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM

Binali Yıldırım, 1955 yılında Erzincan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun olan Yıldırım, aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Yıldırım, 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tershanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ne ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi alan Yıldırım, bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinav ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.

1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlüğü yaptı.

1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası ’Skal’ kulübü tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Binali Yıldırım, evli ve üç çocuk babası. Yıldırım, İngilizce ve Fransızca biliyor.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI SAMİ GÜÇLÜ

Sami Güçlü, 1950 yılında Konya’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan Güçlü, iki yıl özel sektörde çalıştıktan sonra, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Teftiş Heyeti’nde görev yaptı.

Güçlü, 1976 yılında Sakarya D.M.M. Akademisi’ne asistan olarak girdi. 1980 yılında İ.Ü. İktisat Fakültesinde doktorasını tamamlayan Güçlü, 1985-86 döneminde Leicester Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı. Güçlü, 1995 yılında profesör oldu.

KÜLTÜR BAKANI HÜSEYİN ÇELİK

Hüseyin Çelik, 1959 yılında Van’ın Gürpınar ilçesinde doğdu.

1983 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan Çelik, aynı yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne asistan olarak girdi.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi’ne geçen Çelik, 1988-1991 yılları arasında doktorası ile ilgili araştırmalarda bulunmak üzere İngiltere’de bulundu. Çelik, aynı zamanda Londra Üniversitesi School of Oriental and African Studies’te Turkish Politics bölümünde Master programına devam etti.

Türkiye’de ilk siyasal hareket olan Yeni Osmanlılar Cemiyeti ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa’da bulunan Çelik, 1991 yılında Ali Suavi ve Dönemi konulu doktorasını tamamladı. 1992’de Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent olan Çelik, 18 Nisan 1999 seçimlerinde DYP’den Van Milletvekili seçildi.

3 Temmuz 2001’de DYP’den istifa ederek AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan Çelik son seçimde Van milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Türk kültürü, siyasi tarihi ve edebiyatı üzerinde yayımlanmış 11 kitabı bulunan Çelik, evli ve 3 çocuk babası.

Hüseyin Çelik İngilizce biliyor.

BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ALİ ŞAHİN

Mehmet Ali Şahin, 1950 yılında Karabük’de doğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Şahin, serbest Avukat olarak çalıştı.

20, 21. Dönem İstanbul Milletvekili olan Şahin, Ak Parti’de grup başkanvekilliği görevi ile Adalet Komisyonu üyeliğinde bulundu.

Mehmet Ali Şahin evli, 4 çocuk babası.

Şahin, son seçimde, İstanbul 2. bölgeden milletvekili oldu.

DEVLET BAKANI BEŞİR ATALAY

Beşir Atalay, 1947 yılında Armutlu’da doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Atalay, DPT Sosyal Planlama Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu.

Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyesi ve kurucu rektörü olan Prof. Dr. Atalay, İngilizce biliyor.

Beşir Atalay, evli ve 3 çocuk babası.

Atalay, son seçimde Ankara 2. bölgeden parlamentoya girdi.

DEVLET BAKANI MEHMET AYDIN

Mehmet Aydın, 1943 yılında Elazığ’da doğdu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitiren Aydın, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde uzun yıllar öğretim üyeliği yaptı.

Çok sayıda kitabı bulunan Mehmet Aydın, İngilizce, Fransızca ve Arapça biliyor.

Mehmet Aydın evli.

Aydın, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimde İzmir 1. bölgeden parlamentoya girdi.

DEVLET BAKANI KÜRŞAD TÜZMEN

1958 yılında doğan Kürşad Tüzmen, 1981 yılında ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Tüzmen, İngiltere’de Liverpool Serbest Bölgesinde, Serbest Bölgelerin Yönetimi Programını, Eeast Anglia Üniversitesi’nde İktisadi Kalkınma Programını bitirdi.

ABD İllinois Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Tüzmen, bir süre özel sektörde yöneticilik yaptıktan sonra 1984 yılında girdiği Devlet Planlama Teşkilatı ve Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıklarında sırasıyla uzman, daire başkanı, genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Tüzmen, 1994-1997 yılları arasında Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü görevini takiben 1997 yılında Dış Ticaret Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi.

1999 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı’na atanan Tüzmen, bunların yanı sıra Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Tüzmen halen Dünya Serbest Bölgeler Birliği (WEPZA) Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Görevleri sırasında birçok başarı ödülüne layık görülen Tüzmen, çeşitli medya kuruluşları tarafından 1999, 2000 ve 2001 yıllarında “Yılın Bürokratı” seçildi. Yapılan müsabakalarda birincilikleri bulunan milli yüzücü ve profesyonel dalgıç olan Tüzmen, geçtiğimiz Haziran ayında Dış Ticaret Müsteşarlığı görevinden ayrıldı.

İngilizce ve Almanca bilen Tüzmen, evli ve iki çocuk babası.

Tüzmen son seçimde Gaziantep’ten milletvekili oldu.

MALİYE BAKANI KEMAL UNAKITAN

Kemal Unakıtan 1946 yılında Edirne’de doğdu.

İlk, orta ve lise tahsilini Edirne’de tamamlayan Unakıtan, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak göreve başlayan Unakıtan, 1. MC Hükümeti döneminde SEKA Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Daha sonra özel sektöre geçen Unakıtan, çeşitli şirketlerde Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Unakıtan, Family Finans Yönetim Kurulu üyesi.

Mali Müşavir olan Kemal Unakıtan, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın YSK tarafından milletvekili olamayacağının bildirilmesi üzerine, İstanbul 1. bölge 1. sıradan Erdoğan’ın yerine aday olmuştu.

ÇEVRE BAKANI İMDAT SÜTLÜOĞLU

İmdat Sütlüoğlu, 1953 yılında Ardeşen’de doğdu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme İktisat bölümü mezunu olan Sütlüoğlu, daha sonra lisansüstü eğitimini yaptı.

Ekonomist olan ve Rize’nin Ardeşen ilçesinin belediye başkanlığını da yapan Sütlüoğlu, İngilizce biliyor.

Sütlüoğlu, son seçimde Rize’den parlamentoya girdi.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ

Recep Akdağ, 1960 yılında Erzurum’da doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Mecburi hizmetini Karabük Sağlık Ocağı’nda tamamlayan Akdağ, 1991-1992 yıllarında Londra’da kan hastalıkları üzerine çalıştı.

1994-2000 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Başhekim Yardımcılığı görevinde bulunan Akdağ, 1997-2000 yılları arasında Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı görevini yaptı. 1999 yılında profesörlük unvanı alan Akdağ, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yaparken, 3 Kasım seçimlerinde Erzurum’dan Parlamento’ya girdi.

İngilizce bilen Prof. Dr. Akdağ, evli ve 5 çocuk babası.

19:35

İsrail'in uçağını kaçırmaya çalışan Filistinli tutuklandı

İsrail uçağını kaçırma girişiminde bulunan Tawfıq Fukra, çıkarıldığı Bakırköy Adliyesi’nde tutuklandı.

19:17

Blix Iraklı yetkililerle görüşmeye başladı

BM Silah Denetçileri Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix, Irak’ın başkenti Bağdat’a gelişinden birkaç saat sonra yetkililerle görüşmeye başladı.

19:00

Cumhuriyet'in ilanından bu yana kurulan hükümetler

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra, 1923-1946 yılları arasındaki tek partili siyasal yaşamda kurulan hükümetler şöyle:

1- I. İnönü Hükümeti (30.10.1923-06.03.1924): 25 Nisan 1920 ile 27 Ekim 1923 tarihleri arasında görev yapan Muvakkat İcra Encümeni ve 5. İcra Vekilleri Heyeti ardından ilan edilen Cumhuriyeti takiben hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi.

30 Ekim 1923’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 165 oyun tamamı kabul çıktı.

3 Mart 1924’te Hilafetin ve bu nedenle de Şerie ve Evkaf Vekaleti’nin ve ayrıca Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Vekaleti’nin kanunla kaldırılması üzerine yeni bir kabine oluşturulması için İnönü başbakanlıktan çekildi.

2- II. İnönü Hükümeti (06.03.1924-22.11.1924): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi.

6 Mart 1924’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 145 oyun tamamı kabul çıktı.

Başbakan İnönü’nün “sağlık nedeniyle” istifası üzerine hükümet sona erdi.

3- Okyar Hükümeti (22.11.1924-03.03.1925): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından İstanbul Milletvekili Ali Fethi Okyar’a verildi.

27 Kasım 1924’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 188 oyun tamamı kabul çıktı.

Okyar, Şeyh Sait İsyanı sırasında başbakanlıktan istifa etti.

4- III. İnönü Hükümeti (03.03.1925-01.11.1927): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi.

4 Mart 1925’te yapılan güvenoylamasında, kullanılan 179 oyun, 153’ü kabul, 23’ü ret, 1’i çekimser çıktı.

1927’de yapılan genel seçimler sonunda hükümet sona erdi.

5- IV. İnönü Hükümeti (01.11.1927-27.09.1930): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi.

316 üyeli TBMM’de, 5 Kasım 1927’de yapılan güvenoylamasında, 271 oy kullanıldı, 269 kabul oyu çıktı.

Bazı bakanlıkların boşalması ve siyasi durum gerekçesiyle İnönü’nün başbakanlıktan çekilmesi üzerine hükümet sona erdi.

6- V. İnönü Hükümeti (27.09.1930-04.05.1931): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi.

316 üyeli TBMM’de 2 Ekim 1930’da yapılan güvenoylamasında, 261 oy kullanıldı, 249 kabul, 12 ret çıktı.

1931’de yapılan genel seçimler sonunda hükümet sona erdi.

7- VI. İnönü Hükümeti (04.05.1931-01.03.1935): Genel seçimler sonucunda oluşan yeni parlamentoda hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi.

317 üyeli TBMM’de 9 Mayıs 1931’de yapılan güvenoylamasında 287 oy kullanıldı. Oyların tamamı kabul çıktı.

1935’te yapılan genel seçimler sonunda hükümet sona erdi.

8- VII. İnönü Hükümeti (01.03.1935-01.11.1937): Seçimler sonucunda oluşan yeni parlamentoda hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi.

399 üyeli TBMM’de 7 Mart 1935’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 343 oyun tamamı kabul çıktı.

20 Eylül 1937’de 45 gün izin alarak başbakanlıktan ayrılan İnönü, daha sonra istifa ederek, görevden ayrıldı.

9- I. Bayar Hükümeti (01.11.1937-11.11.1938): 20 Eylül 1937’de İsmet İnönü’nün 45 gün izin alarak başbakanlıktan ayrılması üzerine Başbakan Vekilliğine getirilen Celal Bayar, İnönü’nün istifası ile boşalan başbakanlığa, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından atandı.

8 Kasım 1937’de yapılan güvenoylamasına katılan 364 milletvekilinin tamamı kabul yönünde oy kullandı.

Atatürk’ün vefatı üzerine İnönü Cumhurbaşkanı seçildi. Yeni hükümetin kurulması için Bayar istifa etti.

10- II. Bayar Hükümeti (11.11.1938-25.01.1939): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından İzmir Milletvekili Celal Bayar’a verildi.

16 Kasım 1938’de yapılan güvenoylamasında kullanılan 342 oyun tamamı kabul çıktı.

Bayar’ın, parti divanında seçim kararı alınması üzerine başbakanlıktan çekilmesiyle hükümet sona erdi.

11- I. Saydam Hükümeti (25.01.1939-03.04.1939): Celal Bayar’ın istifasından sonra hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından İstanbul Milletvekili Refik Saydam’a verildi.

27 Ocak 1939’da yapılan güvenoylamasına kullanılan 341 oyun tamamı kabul çıktı. Oylamaya 57 milletvekili katılmadı.

Hükümet, 1939’da yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

12- II. Saydam Hükümeti (03.04.1939-09.07.1942): Seçimler sonrasında oluşan yeni parlamentoda hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından yeniden İstanbul Milletvekili Refik Saydam’a verildi.

424 üyeli TBMM’de 10 Nisan 1939’da yapılan güvenoylamasında 389 oy kullanıldı. Kullanılan oyların tamamı kabul çıktı. 35 milletvekili oylamaya katılmadı.

Refik Saydam’ın görevi başında vefat etmesiyle hükümet sona erdi.

13- I. Saraçoğlu Hükümeti (09.07.1942-09.03.1943): Refik Saydam’ın vefatı üzerine hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından İzmir Milletvekili Şükrü Saraçoğlu’na verildi.

5 Ağustos 1942’de yapılan güvenoylamasında kullanılan 381 oyun tamamı kabul çıktı. 45 milletvekili oylamaya katılmadı.

Hükümet 1943’te yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

14- II. Saraçoğlu Hükümeti (09.03.1943-07.08.1946): Seçimler sonucunda hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından İzmir Milletvekili Şükrü Saraçoğlu’na verildi.

455 üyeli TBMM’de 17 Mart 1943’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 425 oyun tamamı kabul çıktı. 30 milletvekili oylamaya katılmadı.

1946’da yapılan genel seçimler nedeniyle hükümet sona erdi.

-“1946-1950 DÖNEMİ”-

15- Peker Hükümeti (07.08.1946-10.09.1947): 1946 seçimleri sonrasında oluşan yeni parlamentoda hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından Kütahya Milletvekili Recep Peker’e verildi.

465 üyeli TBMM’de 14 Ağustos 1946’da yapılan güvenoylamasına katılan 431 milletvekilinin 378’i kabul, 53’ü ret yönünde oy kullandı. Oylamaya 30 milletvekili katılmadı.

Muhaliflerinin artan baskısı sonucunda, Başbakan Recep Peker sağlık sorunlarını neden göstererek istifa etti.

16- I. Saka Hükümeti (10.09.1947-10.06.1948): Peker’in istifasının ardından hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından Trabzon Milletvekili Hasan Saka’ya verildi.

13 Ekim 1947’de yapılan güvenoylamasında kullanılan 411 oyun 362’si kabul, 49’u ret çıktı. Oylamaya 54 milletvekili katılmadı.

Hasan Saka, muhalefete gereğinden fazla ödün vermekle suçlandı ve görevinden istifa etti.

17- II. Saka Hükümeti (10.06.1948-16.01.1949): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından yeniden Trabzon Milletvekili Hasan Saka’ya verildi.

18 Haziran 1948’de yapılan güvenoylamasına katılan 348 milletvekilinin 308’i kabul, 40’ı ret yönünde oy kullandı. 104 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

Hasan Saka, eleştirilere uğrayınca görevinden istifa etti.

18- Günaltay Hükümeti (16.01.1949-22.05.1950): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından Sivas Milletvekili Şemsettin Günaltay’a verildi.

24 Ocak 1949’da yapılan güvenoylamasına katılan 391 milletvekilinin 349’u kabul, 42’si ret yönünde oy kullandı. 68 milletvekili oylamaya katılmadı.

Hükümet 1950’de yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

-MENDERES HÜKÜMETLERİ-

19- I. Menderes Hükümeti (22.05.1950-09.03.1951): 14 Mayıs 1950’de yapılan genel seçimler sonunda DP, tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde etti.

22 Mayıs 1950’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İsmet İnönü’nün yerine Celal Bayar bu göreve getirildi.

Hükümeti kurma görevi de Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından İstanbul Milletvekili Adnan Menderes’e verildi.

TBMM’de 2 Haziran 1950’de yapılan güvenoylamasına katılan 282 milletvekilinin tamamı kabul yönünde oy kullandı. 192 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

Menderes, günün şartlarına göre yeni bir kabine kurmak için istifa etti.

20- II. Menderes Hükümeti (09.03.1951-17.05.1954): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından İstanbul Milletvekili Adnan Menderes’e verildi.

2 Nisan 1951’de yapılan güvenoylamasına katılan 396 milletvekilinin 346’sı kabul, 50’si ret yönünde oy kullandı. 73 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

Hükümet, 1954’de yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

21- III. Menderes Hükümeti (17.05.1954-09.12.1955): Genel seçimler sonrasında hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından İstanbul Milletvekili Adnan Menderes’e verildi.

TBMM’de 26 Mayıs 1954’te yapılan güvenoylamasına katılan 520 milletvekilinin 491’i kabul, 27’si ret yönünde oy kullandı. 17 milletvekili oylamaya katılmadı.

Menderes, DP grubundaki reform isteklerinden kaynaklanan huzursuzluk nedeniyle istifa etti.

22- IV. Menderes Hükümeti (09.12.1955-25.11.1957): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından İstanbul Milletvekili Adnan Menderes’e verildi.

16 Aralık 1955’te yapılan güvenoylamasında hükümet 389 milletvekilinin desteğini aldı.

Hükümet, 1957’de yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

23- V. Menderes Hükümeti (25.11.1957-27.05.1960): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından İstanbul Milletvekili Adnan Menderes’e verildi.

610 üyeli TBMM’de 4 Aralık 1957’de yapılan güvenoylamasına katılan 536 milletvekilinin 403’ü kabul, 133’ü ret yönünde oy kullandı.

DP iktidarı, 27 Mayıs 1960’da askeri müdahaleyle sona erdi.

-27 MAYIS ASKERİ MÜHADALESİ DÖNEMİ-

24- I. Gürsel Hükümeti (30.05.1960-05.01.1961): Milli Birlik Komitesi Başkanı Cemal Gürsel, MBK tarafından Başbakan olarak görevlendirildiğini, herhangi bir siyasi partiye üye olmayanlardan bir hükümet kurduğunu ilan etti.

Hükümet için güvenoylamasına ihtiyaç duyulmadı.

Gürsel, demokratik gelişmelere uygun yeni bir hükümetin kurulabilmesi için istifa etti.

25- II. Gürsel Hükümeti (05.01.1961-20.11.1961): Cemal Gürsel, Başbakan olarak, kendisi dışında MBK üyesi olmayanlardan oluşan yeni bir hükümet kurdu.

Güvenoylaması yapılmadı.

Hükümet, 1961’de yapılan genel seçimlere kadar sürdü.

1961 yılında yapılan genel seçimlerden sonra koalisyonlar dönemi başladı. 27 Mayıs askeri müdahalesinden 12 Eylül 1980 müdahalesine kadar kurulan hükümetler şöyle:

26- VIII. İnönü Hükümeti (20.11.1961-25.06.1962): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi. İnönü, CHP-AP koalisyonuyla bir hükümet kurdu.

450 üyeli TBMM’de 2 Aralık 1961’de yapılan güven oylamasında kullanılan 351 oyun 269’u kabul, 4’ü ret, 78’i çekimser çıktı. 1 milletvekili oylamaya katılmadı.

İnönü, “Af Kanunu” tartışmalarının hükümeti çalışamaz hale getirdiği gerekçesiyle istifa etti.

27- IX. İnönü Hükümeti (25.06.1962-25.12.1963): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi. İnönü, CHP, YTP, CKMP ve bağımsızlardan oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu.

7 Temmuz 1962’de yapılan güven oylamasında kullanılan 397 oyun 259’u kabul, 134’ü ret yönünde çıktı. 4 milletvekilli çekimser kalırken, 50 milletvekili oylamaya katılmadı.

Koalisyon ortaklarından CKMP ve YTP’nin kabineden çekilmesi üzerine İnönü istifa etti.

28- X. İnönü Hükümeti (25.12.1963-20.02.1965): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından Malatya Milletvekili İsmet İnönü’ye verildi. İnönü CHP ve bağımsızlardan oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu. 4 Ocak 1964’te yapılan güven oylamasında kullanılan 401 oyun 225’i kabul, 175’i ret, 1’i çekimser çıktı. 40 milletvekili oylamaya katılmadı.

Bütçenin mecliste reddedilmesi üzerine İnönü, istifa etti.

29- Ürgüplü Hükümeti (20.02.1965-27.10.1965): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından Cumhuriyet Senatosu Kayseri Üyesi Suat Hayri Ürgüplü’ye verildi. Ürgüplü AP, YTP, CKMP ve MP’den oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu.

4 Mart 1965’te yapılan güven oylamasında kullanılan 432 oyun 231’i kabul, 200’ü ret, 1’i çekimser çıktı. 5 milletvekili oylamaya katılmadı.

1965 genel seçimleri nedeniyle hükümet sona erdi.

-DEMİREL HÜKÜMETLERİ-

30- I. Demirel Hükümeti (27.10.1965-03.11.1969): 1965 genel seçimleri sonunda hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verildi.

450 üyeli TBMM’de 11 Kasım 1965’te yapılan güven oylamasında kullanılan 434 oyun 252’si kabul, 172’si ret, 10’u çekimser çıktı. 15 milletvekili oylamaya katılmadı.

1969 genel seçimleri nedeniyle hükümet sona erdi.

31- II. Demirel Hükümeti (03.11.1969-06.03.1970): 1969 genel seçimleri sonunda hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verildi.

TBMM’de 12 Kasım 1969’da yapılan güven oylamasında kullanılan 428 oyun 263’ü kabul, 165’i ret çıktı.

Başbakan Demirel, 14 Şubat 1970’de, AP’li 41 milletvekilinin bütçe aleyhine oy vermesi ve sonuçta bütçenin reddedilmesi üzerine istifa etti.

32- III. Demirel Hükümeti (06.03.1970-26.03.1971): Hükümeti kurma görevi, Cevdet Sunay tarafından Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verildi.

15 Mart 1970’te yapılan güven oylamasında kullanılan 404 oyun 232’si kabul, 172’si ret çıktı.

Başbakan Demirel, 12 Mart muhtırası üzerine istifa etti.

33- I. Erim Hükümeti (26.03.1971-11.12.1971): 12 Mart muhtırası nedeniyle istifa eden Başbakan Süleyman Demirel’in yerine hükümeti kurma görevini, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Kocaeli Bağımsız Milletvekili Nihat Erim’e verdi.

Erim, partilerüstü bir hükümet kurarak, göreve başladı.

7 Nisan 1971’de yapılan güven oylamasında kullanılan 370 oyun 321’i kabul, 46’sı ret, 3’ü çekimser çıktı. 75 milletvekili oylamaya katılmadı.

Başbakan Erim, 3 Aralık 1971’de kabinesindeki 11 bakanın ayrılması nedeniyle, istifa etti.

34- II. Erim Hükümeti (11.12.1971-22.05.1972): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından 10 Ekim 1971’de milletvekilliğinden istifa eden ve 14 Ekim 1971’de kontenjan Senatörlüğüne atanan Nihat Erim’e verildi.

Erim, partilerüstü bir hükümet kurdu. 22 Aralık 1971’de yapılan güven oylamasında kullanılan 349 oyun 301’i kabul, 45’i ret, 3’ü çekimser çıktı. 93 milletvekili oylamaya katılmadı.

17 Nisan 1972’de Erim, sağlık nedeniyle istifa etti. İstifa üzerine hükümeti kurma görevi Suat Hayri Ürgüplü’ye verildi. Ancak Ürgüplü’nün hazırladığı hükümet listesi, Cumhurbaşkanı Sunay tarafından 12 Mart Muhtırasına uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

35- Melen Hükümeti (22.05.1972-15.04.1973): Hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Sunay tarafından Cumhuriyet Senatosu Van Üyesi Ferit Melen’e verildi. Melen AP, CHP ve MGP’den oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu.

5 Haziran 1972’de yapılan güven oylamasında kullanılan 290 oyun 262’si kabul, 4’ü ret, 24’ü çekimser çıktı. 151 milletvekili oylamaya katılmadı.

6 Nisan 1973’de Fahri Korutürk’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Başbakan Melen, 7 Nisan 1973’te istifa etti.

36- Talu Hükümeti (15.04.1973-26.01.1974): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Cumhuriyet Senatosu Kontenjan Üyesi Naim Talu’ya verildi. Talu, AP ve CGP’den oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu.

26 Nisan 1973’te yapılan güven oylamasında kullanılan 357 oyun, 261’i kabul, 91’i ret, 2’si çekimser çıktı. 79 milletvekili oylamaya katılmadı.

Ekim 1973’te yapılan genel seçimler sonunda hükümeti kurma çalışmaları başladı. Görevlendirilen CHP ve AP genel başkanları hükümeti kuramadı.

Bunun üzerine, hükümet kurulamadığı için görevine devam eden Talu’ya hükümeti kurma görevi yeniden verildi. Talu, CHP, AP ve CGP’yi bir araya getirmeye çalıştı. AP kabul etmeyince, Talu 10 Ocak 1974’te istifasını verdi.

37- I. Ecevit Hükümeti (26.01.1974-17.11.1974): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Zonguldak Milletvekili Bülent Ecevit’e verildi. Ecevit, CHP ve MSP koalisyon hükümetini kurdu.

7 Şubat 1974’te yapılan güven oylamasında kullanılan 373 oyun 235’i kabul, 136’sı ret, 2’si çekimser çıktı.

Koalisyon ortakları arasında artan bunalım nedeniyle, Başbakan Ecevit, 17 Kasım 1974’de istifa etti.

38- Irmak Hükümeti (17.11.1974-31.03.1975): Hükümeti kurma görevi Fahri Korutürk tarafından Cumhuriyet Senatosu Üyesi Sadi Irmak’a verildi. Irmak, CGP’den 4 milletvekilinin katıldığı ve Bakanlar Kurulu’nun diğer üyelerinin tümü dışardan atanan bir azınlık hükümeti kurdu.

29 Kasım 1974’te yapılan güven oylamasında kullanılan 378 oyun 17’si kabul, 358’i ret, 3’ü geçersiz çıktı. 70 milletvekili oylamaya katılmadı.

Hükümetin güvenoyu alamaması üzerine Sadi Irmak istifa etti.

-MİLLİYETÇİ CEPHE DÖNEMLERİ-

39- IV. Demirel Hükümeti (31.03.1975-21.06.1977): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verildi.

Demirel, AP-MSP-MHP-CGP’den oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu. (1’nci Milliyetçi Cephe Hükümeti)

12 Nisan 1975’te yapılan güven oylamasında kullanılan 442 oyun 222’si kabul, 218’i ret, 2’si çekimser çıktı. 5 milletvekili oylamaya katılmadı.

Hükümet, 1977’de yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

40- II. Ecevit Hükümeti (21.06.1977-21.07.1977): Genel seçimler sonrasında hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Zonguldak Milletvekili Bülent Ecevit’e verildi.

Ecevit’in kurduğu azınlık hükümeti, güvenoyu alamadı. 3 Temmuz 1977’de yapılan güven oylamasında kullanılan 448 oyun 217’si kabul, 229’u ret, 2’si çekimser çıktı.

41- V. Demirel Hükümeti (21.07.1977-05.01.1978): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verildi.

Demirel AP-MSP-MHP’den oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu. (2’nci Milliyetçi Cephe Hükümeti)

1 Ağustos 1977’de yapılan güven oylamasında kullanılan 448 oyun, 229’u kabul, 219’u ret yönünde çıktı.

-GENSORUYLA DÜŞÜRÜLEN İLK HÜKÜMET-

CHP Grubu adına Grup Başkanvekilleri Altan Öymen ve Hayrettin Uysal 29 Aralık 1977 tarihinde, içte ve dışta güvenliği sağlayamadığı, cephecilik anlayışıyla ulusal birliği zedelediği, halk çoğunluğunu yoksulluğa sürüklediği ve TC Devleti’ni Anayasa’nın belirlediği kurallardan ve çerçeveden uzaklaştırmaya çalıştığı iddiasıyla Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümet hakkında Anayasa’nın 89’uncu, Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 107’nci maddeleri uyarınca “gensoru” açılması için önerge verdiler.

TBMM’nin 31 Aralık 1977 günlü oturumunda yapılan oylama sonucunda hükümet güvenoyu alamayınca düştü.

42- III. Ecevit Hükümeti (05.01.1978-12.11.1979): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Zonguldak Milletvekili Bülent Ecevit’e verildi.

Ecevit, 11 bağımsız milletvekilinin desteğini alarak, hükümet kurdu.

17 Ocak 1978’de yapılan güven oylamasında kullanılan 447 oyun 229’u kabul, 218’i ret yönünde çıktı.

14 Ekim 1979’da yapılan ara seçimlerde boş bulunan 5 milletvekilliğini de muhalefetin kazanması üzerine Başbakan Ecevit istifa etti.

43- VI. Demirel Hükümeti (12.11.1979-12.09.1980): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verildi.

Demirel’in kurduğu azınlık hükümeti, 25 Kasım 1979’da yapılan güven oylamasında gerekli çoğunluğu elde etti. Güven oylamasında kullanılan 438 oyun 229’u kabul, 208’i ret, 1’i çekimser çıktı.

Hükümet, 12 Eylül 1980’de yapılan askeri müdahaleyle sona erdi.

12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra kurulan hükümetler şöyle:

44- Ulusu Hükümeti (20.09.1980-13.12.1983): Hükümeti kurma görevi, Devlet Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Kenan Evren tarafından Emekli Oramiral Bülend Ulusu’ya verildi.

Kurulan hükümet, 5 üyeli Milli Güvenlik Konseyi’nden güvenoyu aldı.

Hükümet, 1983’de yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

-ANAP İKTİDARI-

45- I. Özal Hükümeti (13.12.1983-21.12.1987): Genel seçimler sonrasında Cumhurbaşkanı Kenan Evren, hükümeti kurma görevini İstanbul Milletvekili Turgut Özal’a verdi.

24 Aralık 1983’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 393 oyun 213’ü kabul, 115’i ret, 65’i çekimser çıktı.

Hükümet, 1987’de yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

46- II. Özal Hükümeti (21.12.1987-09.11.1989): Genel seçimler sonrasında Cumhurbaşkanı Kenan Evren, hükümeti kurma görevini İstanbul Milletvekili Turgut Özal’a verdi.

30 Aralık 1987’de yapılan güvenoylamasında, kullanılan 443 oyun 290’ı kabul, 153’ü ret yönünde çıktı.

Başbakan Özal’ın 9 Kasım 1989’da Cumhurbaşkanı seçilmesiyle hükümet sona erdi.

47- Akbulut Hükümeti (09.11.1989-23.06.1991): Başbakan Turgut Özal Cumhurbaşkanı seçilince, Başbakanlık görevinden ayrıldı. Cumhurbaşkanı Özal, hükümeti kurma görevini, Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbulut’a verdi.

15 Kasım 1989’da yapılan güvenoylamasında kullanılan 373 oyun 278’i kabul, 95’i ret çıktı. 73 milletvekili oylamaya katılmadı.

15 Haziran 1991’de yapılan ANAP Olağan Büyük Kongresi’nde Mesut Yılmaz’ın ANAP Genel Başkanı seçilmesiyle, Akbulut, Başbakanlıktan ayrıldı.

48- I. Yılmaz Hükümeti (23.06.1991-20.11.1991): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Rize Milletvekili Mesut Yılmaz’a verildi.

5 Temmuz 1991’de yapılan güvenoylamasında kullanılan 418 oyun 265’i kabul, 153’ü ret çıktı.

1991 erken genel seçimleri nedeniyle hükümet sona erdi.

-DYP-SHP VE DYP-CHP KOALİSYONLARI-

49- VII. Demirel Hükümeti (20.11.1991-25.06.1993): 1991 erken genel seçimleri sonrasında hükümeti kurma görevi Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Isparta Milletvekili Süleyman Demirel’e verildi.

Demirel, DYP ve SHP’nin katılımıyla bir koalisyon hükümeti kurdu.

30 Kasım 1991’de yapılan güvenoylamasında kullanılan 444 oyun 280’i kabul, 164’ü ret çıktı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümünden sonra, 16 Mayıs 1993’te Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı seçilmesi ile hükümet istifa etti.

50- I. Çiller Hükümeti (25.06.1993-05.10.1995): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından İstanbul Milletvekili Tansu Çiller’e verildi.

Çiller, DYP ve SHP’den oluşan bir koalisyon hükümeti kurdu. 5 Temmuz 1993’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 432 oyun 247’si kabul, 184’ü ret, 1’i çekimser çıktı.

DYP-SHP ortaklığı, Erdal İnönü’nün Başbakan Yardımcılığı ile başladı. Erdal İnönü’nün SHP Genel Başkanlığı’ndan ayrılması üzerine yapılan 4. Olağan Kurultay’da, Murat Karayalçın SHP Genel Başkanı seçildi. Bunun üzerine, Erdal İnönü hükümetten istifa etti.

12 Eylül 1993 tarihinde DYP-SHP ortaklığı Murat Karayalçın’ın Başbakan Yardımcılığı ile devam etti.

SHP’nin 18 Şubat 1995’te yapılan 9. Olağanüstü Kurultayı’nda; SHP, CHP’ye katıldı. CHP Genel Başkanlığı’na Hikmet Çetin seçildi. Murat Karayalçın hükümetteki görevinden ayrıldı.

DYP-CHP koalisyonu Hikmet Çetin’in Başbakan Yardımcılığı ile devam etti.

9 Eylül 1995 tarihinde yapılan CHP’nin 27. Olağan Kurultayı’nda ise Genel Başkanlığa Deniz Baykal seçildi. Başbakan Tansu Çiller, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile anlaşamayınca 20 Eylül 1995’te istifa etti.

51- II. Çiller Hükümeti (05.10.1995-30.10.1995): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından İstanbul Milletvekili Tansu Çiller’e verildi.

Tansu Çiller, azınlık hükümeti kurdu ancak hükümet güvenoyu alamadı. Güvenoylamasında kullanılan 421 oyun 191’i kabul, 230’u ret yönünde çıktı.

52- III. Çiller Hükümeti (30.10.1995-6.03.1996): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından İstanbul Milletvekili Tansu Çiller’e verildi.

Tansu Çiller, DYP-CHP koalisyon hükümetini kurdu. 5 Kasım 1995’te yapılan güvenoylamasında kullanılan 415 oyun 243’ü kabul, 172’si ret çıktı.

Hükümet, 1995 genel seçimleri nedeniyle sona erdi.

-ANAYOL, REFAHYOL, ANASOL-D HÜKÜMETLERİ-

53- II. Yılmaz Hükümeti (6.03.1996-28.06.1996): Hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Rize Milletvekili Mesut Yılmaz’a verildi. Yılmaz, DSP’nin dışardan desteğiyle ANAP-DYP azınlık hükümetini kurdu.

550 üyeli TBMM’de, 12 Mart 1996’da yapılan güvenoylamasında, 257 kabul, 207 ret oyu verilirken, DSP’li 80 milletvekili çekimser oy kullandı.

Refah Partisi, güvenoylamasının Anayasanın 96’ncı maddesine göre geçersiz olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Yüksek Mahkeme, 14 Mayıs 1996’da güvenoylaması ile olağanüstü hal ve Çekiç Güç’ün görev süresinin uzatılmasına ilişkin TBMM kararını iptal etti, fakat yeni oylamaya gerek olmadığını bildirdi.

Refah Partisi, 27 Mayıs 1996’da Başbakan Mesut Yılmaz hakkında gensoru önergesi verdi. Yılmaz, koalisyon ortağı DYP ile aralarında çıkan anlaşmazlık üzerine, gensorunun görüşülmesini beklemeden 6 Haziran 1996’da istifa etti.

54- Erbakan Hükümeti (28.06.1996-30.06.1997): Mesut Yılmaz’ın istifasının ardından hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından Konya Milletvekili Necmettin Erbakan’a verildi.

Erbakan, RP-DYP koalisyon hükümetini kurdu. 8 Temmuz 1996’da yapılan güvenoylamasında 278 kabul, 265 ret oyu çıktı. 1 milletvekili çekimser oy kullandı.

Erbakan, başbakanlığı ortağı Çiller’e devretmek üzere istifa etti, ancak, Cumhurbaşkanı, görevi, Yılmaz’a verdi.

55- III. Yılmaz Hükümeti (30.06.1997-11.01.1999): Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 20 Haziran 1997 tarihinde hükümeti kurmakla ANAP Genel Başkanı ve Rize Milletvekili Mesut Yılmaz’ı görevlendirdi.

Yılmaz, ANAP-DSP-DTP ile azınlık hükümeti kurdu. Hükümeti CHP de dışarıdan destekledi.

30 Haziran 1997’de Cumhurbaşkanı Demirel tarafından onaylanan hükümet, 8 Temmuz 1997’de TBMM’den güvenoyu aldı. Güvenoylamasında 278 kabul, 265 ret oyu çıktı. 1 milletvekili çekimser oy kullandı.

30 Temmuz 1998 tarihinde TBMM’de yapılan oylamada 11’e karşı 486 kabul oyuyla, genel ve yerel seçimlerin 18 Nisan 1999 Pazar günü yapılması kararı alındı.

Başbakan Mesut Yılmaz hakkında verilen gensoru önergesinin, 25 Kasım 1998 tarihinde 314 oyla kabul edilmesi üzerine, hükümet düşürüldü.

56- IV. Ecevit Hükümeti (11.01.1999-28.05.1999): Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 2 Aralık 1998 tarihinde hükümeti kurmakla DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’i görevlendirdi. Ecevit, hükümeti kuramayınca 21 Aralık 1998 tarihinde görevi iade etti.

Cumhurbaşkanı’nca 23 Aralık 1999 tarihinde görevlendirilen Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez’in hükümet kurma çalışmaları da sonuç vermeyince, Ecevit, 7 Ocak 1999 tarihinde yeniden hükümeti kurma görevini üstlendi.

Ecevit’in kurduğu azınlık hükümeti, 11 Ocak 1999 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Hükümet, 17 Ocak 1999 tarihinde de TBMM’den güvenoyu aldı. 495 milletvekilinin katıldığı güvenoylamasında 306 kabul, 188 ret çıktı. 1 milletvekili çekimser oy kullandı.

Hükümet, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimler nedeniyle sona erdi.

57- V. Ecevit Hükümeti (28.05.1999 - 18.11.2002): Genel seçimlerden sonra, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Demirel tarafından 3 Mayıs 1999 tarihinde hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Ecevit, DSP-MHP-ANAP koalisyonu hükümetini kurdu. Hükümet, 28 Mayıs 1999 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylandı.

Hükümet, 9 Haziran 1999 tarihinde TBMM’den güvenoyu aldı. 536 milletvekilinin katıldığı güvenoylamasında, 354 milletvekili kabul, 182 milletvekili ret oyu kullandı.

Ecevit, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan erken genel seçimi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kazanması sonucu 4 Kasım 2002 tarihinde hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sundu.

V. Ecevit hükümeti, AK Parti Kayseri Milletvekili Gül’ün başbakanlığındaki 58. Hükümet’in kurulmasıyla bugün fiilen sona erdi.

58- Gül Hükümeti (18.11.2002 -... ) - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümeti kurma görevini 16 Kasım 2002 tarihinde Kayseri Milletvekili Abdullah Gül’e verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Gül, Bakanlar kurulu listesini bugün Sezer’in onayına sunarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin 58. Hükümeti’ni kurdu.

18:22

Ecevit, Gül'ü tebrik etti

57. Hükümet’in Başbakanı Bülent Ecevit, Başbakan Abdullah Gül’ü telefonla arayarak tebrik etti.

Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 58. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni onaylamasının ardından AK Parti Genel Merkezi’ne gelen Başbakan Gül’ü telefonla arayarak, başarı dileklerini iletti.

18:08

THY, 160.7 trilyon net kar açıkladı

Türk Hava Yolları (THY) yılın ilk 9 ayında 160.7 trilyon lira net kar elde etti.

18:07

İspanya'da 25 çocuk rehin alındı

İspanya’da, bir kişinin 25 çocuğu bir okulda rehin aldığı ve fidye istediği bildirildi.

Yetkililer, Barcelona kenti yakınlarındaki L’Hospitalet de Llobregat kasabasında TSİ 17:00’de okula giren bıçaklı bir kişinin, 12 yaşlarındaki 25 öğrenciyi rehin aldığını belirttiler.

18:01

Beyazsaray: Müttefik uçaklarına ateş edilmesi, BM kararını ihlaldir

Beyaz Saray, Irak’ın kuzey ve güneyindeki uçuşa yasak bölgelerde Amerikan ve İngiliz uçaklarına ateş açılmasını, Irak’ın silahsızlandırılmasına yönelik BM kararının “açık ihlali” olarak yorumladı.

Uçakların geçmişte olduğu gibi karşılık vermeye devam edeceklerini belirten Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, “Karar bize bu ihlalleri Güvenlik Konseyi’nde gündeme getirme seçeneği tanıyor” dedi.

ABD’nin Irak’ta askeri müdahaleye gidecek ilk aşamanın yolunu açabilecek bu seçeneğin kullanıp kullanmayacağının sorulması üzerine sözcü, “Bu seçeneğe sahibiz” dedi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
ABD'den Irak'a psikolojik savaş harekatı   [17.11.2002]
ABD'deki Iraklılar mercek altında   [17.11.2002]
Müttefik uçakları, Irak'ın hava savunma sistemlerini vurdu   [17.11.2002]
Brüksel'de savaş karşıtı gösteri   [17.11.2002]
Kanada'da savaş karşıtı gösteri yapıldı   [17.11.2002]

17:58

Cezaevinden firar eden tutuklu yakalandı

Aydın’ın Germencik İlçesi’ndeki cezaevinden firar eden tutuklu yakalanarak, tekrar cezaevine konuldu.

17:57

Şanlıurfa'da sahte dolar opersayonu

Şanlıurfa’da gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda, 88 adet 100’lük ABD doları ele geçirildi. Olaylarla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan 4 kişi tutuklandı.

17:56

İran: Irak'a asker harekata gerek kalmadı

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Irak’ın BM silah denetçilerini kabul etmesinden sonra, bu ülkeye karşı askeri harekata gerek kalmadığını söyledi.

Harrazi, Brüksel’de AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada “Bütün bölgeye olumsuz etkileri olacak bir savaşı önlemek için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Bütün dünyanın bir savaşa ve ABD’nin tekyanlı hareketine karşı olduğunu savunan Harrazi, “Eğer yine de bir savaş çıkarsa, biz kendi ulusal çıkarlarımıza bakarız” dedi.

17:47

CHP'li Önder Sav, Meclis Başkanlığı'na adaylığını koydu

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, TBMM Başkanlığına aday oldu.

Sav, adaylık için verilen sürenin bitimine yaklaşık 7 saat kala grup başkanvekilleri, Haluk Koç, Mustafa Özyürek ve Oğuz Oyan ile birlikte TBMM Başkan adaylığı için başvuruda bulundu.

17:47

Başbakanlık'ta devir-teslim yarın 14:00'te

57. Hükümet’in Başbakanı Bülent Ecevit, görevini yarın, 58. Hükümet’in Başbakanı Abdullah Gül’e devredecek.

Alınan bilgiye göre, devir-teslim için yarın saat 14.00’te Başbakanlık’ta tören düzenlenecek.

17:39

10 ülkenin AB'ye katılım tarihinin 1 Mayıs 2004 olduğu iddia edildi

Avrupa Birliği’ne (AB) aday 10 ülkenin birliğe katılım tarihinin, 1 Mayıs 2004 olarak belirlendiği ileri sürüldü.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada, “AB Dışişleri Bakanları, 1 Mayıs’ın 10 aday üye için katılım tarihi olması konusunda anlaştılar” denildi.

Bir diplomat, adayların üyelik anlaşmalarının Nisan 2003’de Atina’da imzalanacağını, anlaşmaların onaylanmasının ise yaklaşık bir yıl alacağını ve üyeliğin bu durumda 1 Mayıs 2004’ü bulacağının hesaplandığını kaydetti.

AB’nin üyeliğe alması beklenen 10 ülkeyse şöyle:

Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya ve “Kıbrıs” (Rum kesimi).

17:15

Başbakan Gül, Bakanlar Kurulu üyelerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Sezer tarafından 58. Hükümet’i kurmakla görevlendirilen AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, Bakanlar Kurulu üyelerini açıkladı. Başbakan Gül'ün açıkladığı Bakanlar Kurulu listesi şöyle:

Başbakan : Abdullah Gül

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı : Abdullatif Şener

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı : Mehmet Ali Şahin

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı : Ertuğrul Yalçınbayır

Devlet Bakanı : Mehmet Aydın

Devlet Bakanı : Beşir Atalay

Devlet Bakanı : Ali Babacan

Devlet Bakanı : Kürşat Tüzmen

Adalet Bakanı : Cemil Çicek

Milli Savunma Bakanı : Vecdi Gönül

İçişleri Bakanı : Abdulkadir Aksu

Dışişleri Bakanı : Yaşar Yakış

Maliye Bakanı : Kemal Unakıtan

Milli Eğitim Bakanı : Erkan Mumcu

Bayındırlık ve İskan Bakanı : Zeki Ergezen

Sağlık Bakanı : Recep Akdağ

Ulaştırma Bakanı : Binali Yıldırım

Tarım ve Köyişleri Bakanı : Sami Güçlü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı : Murat Başesgioğlu

Sanayi ve Ticaret Bakanı : Ali Çoşkun

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı : Hilmi Güler

Kültür Bakanı : Hüseyin Çelik

Turizm Bakanı : Güldal Akşit

Orman Bakanı : Osman Pepe

Çevre Bakanı : İmdat Sütlüoğlu

16:35

Borsa kapanış...

İMKB Bileşik Endeksi, 2. seansta 151.19 puan azalarak 14,058.40 puandan kapandı. Hisse senetleri, ikinci seansta ortalama yüzde 1.06 oranında değer kaybetti. İlk seanstaki 612.02 puanlık artış dikkate alındığında, borsa endeksi günün tamamında 460.83 puan yükseldi. Hisse senetlerindeki günlük artış ise yüzde 3.39 oldu.

.

16:20

Terör örgütü yanlıları, Belçika Senatosu'nda Türkiye aleyhtarı toplantı yaptı

Terör örgütü DHKP-C yandaşları, Belçika Senatosu’nda bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye aleyhinde çeşitli iddialarda bulundular.

Belçikalı Valon Yeşiller grubu üyesi senatör Josy Dubie, Flaman Yeşillerden milletvekili Leen Laenens ve sosyalist senatör Jean Cornil’in himayesinde düzenlenen basın toplantısında, “tutuklu ailelerle yardımlaşma derneği” adı altında konuşanlar arasında, terör örgütü DHKP-C “temsilcisi” olarak çeşitli eylemleriyle tanınan Bahar Kimyongür de bulundu. Kimyongür, Avrupa Parlamentosu içinde eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’e yönelik bir saldırıya da katılmıştı.

16:15

Muhammed Ali, ringe çıktı

Eski dünya ağır siklet boks şampiyonu Muhammed Ali, parkinson hastalığına rağmen bugün Kabil’de ringe çıktı.

BM barış elçisi olarak Kabil’de bulunan eski şampiyon, kum torbasıyla biraz ısındıktan sonra eldivenleri ellerine geçirdi ve ringe atladı. 60 yaşındaki Ali, Afgan bir boksör karşısında birkaç aparkat ve küt yumruk örneği gösterdi ve ringden indi.

16:13

Erdoğan, İspanya'ya hareket etti

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina’daki temaslarını tamamlayarak İspanya’ya hareket etti.

Özel uçakla sabah saatlerinde Yunanistan’a gelen Erdoğan, buradaki temaslarının ardından saat 16.10’da İspanya’nın başkenti Madrid’e hareket etti.

Erdoğan’ı Venizelos Havaalanı’ndan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Yiğit Alpogan uğurladı.

16:00

Hava korsanı, Bakırköy Adliyesi'ne sevkedildi

İsrail’in El Al Havayolları’na ait yolcu uçağını dün akşam Tel Aviv-İstanbul seferini yaptığı sırada kaçırma girişiminde bulunan hava korsanı, Bakırköy Adliyesi’ne sevk edildi.

15:46

Turkish Minex2 Tatbikatı başladı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın planlı tatbikatlarından Turkish Mınex-02 tatbikatı başladı. Türkiye’nin ev sahipliğinde, Ege Denizi’nde yapılan tatbikata İtalya, Yunanistan, İngiltere, Hollanda ve Almanya’dan gemiler katılıyor.

.

15:45

Mesut Yılmaz, 27 Kasım'da istifa edecek

Olağanüstü kongre tarihinin kesinleştirileceği ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı, 27 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Mesut Yılmaz’ın başkanlığında yaklaşık bir saat süren bir toplantı yaptı.

Toplantıda, MKYK’nın 27 Kasım Çarşamba günü saat 18.00’de toplanması kararlaştırıldı.

Başkanlık Divanı’nda 11 Ocak 2003 tarihinde olağanüstü kurultay yapılması için MKYK’ya teklif götürülmesi benimsenirken, “Genel Başkan Mesut Yılmaz’ın bu toplantıda istifa edeceği” kaydedildi.

15:35

Van'da 61 kaçak yakalandı

Van’da, kaçak olarak Türkiye’ye giriş yapan yabancı uyruklu 61 kişi yakalandı.

15:06

"İngiltere'ye saldırı ihtimali çok yüksek"

İngiltere’deki St. Andrew Üniversitesi Terörizm ve Politik Şiddet uzmanlarından Prof. Paul Williamson, El Kaide örgütünün İngiltere’ye yönelik bir terör saldırısında bulunması ihtimalinin son derece yüksek olduğunu savundu.

Bin Ladin’in gayet açık tehditlerde bulunduğuna dikkati çeken Prof. Williamson, “hepimiz biliyoruz ki El Kaide bu tehditleri yerine getirebilecek ve kitlelere yönelik saldırılarda bulunabilecek tehlikeli bir örgüt” dedi.

14:50

Körfez Savaşı'ndan bu yana Irak- BM ilişkileri kronolojisi

BM silah denetçileri, 4 yıllık bir aradan sonra Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olup olmadığını araştırmak için başkent Bağdat’a geldi.

Irak’ın 1990 yılının Ağustos ayında Kuveyt’i işgal etmesi ve ardından ABD“nin önderliğinde uluslararası ittifakın 1991 yılının Ocak ayında Körfez Savaşı’nda Bağdat’ı yenilgiye uğratmasından bu yana BM-Irak ilişkileri kronolojisi ise şöyle:

1991:

- 28 Şubat: ABD ve müttefikleri Irak ile ateşkesi kabul etti.

- 7 Nisan: ABD, İngiltere ve Fransa, Irak’ın kuzeyinde 36. paralelin üstünde ”uçuşa yasak bölge“ oluşturdu.

- 11 Nisan: BM, Bağdat’ın kitle imha silahlarından arınması ve petrol gelirlerinin bir kısmının savaşın zararlarının tazmin edilmesi için kullanılmasını öngören 687 sayılı kararın Irak tarafından kabul edilmesiyle, Körfez Savaşı ateşkesinin yürürlüğe girdiğini ilan etti.

- 9 Haziran: Irak’ın kitle imha silahlarının denetiminden sorumlu BM Özel Komisyonu (UNSCOM) çalışmalarına başladı.

1992:

- 27 Ağustos: ABD, İngiltere ve Fransa, Irak güneyinde 32. paralelin altında ikinci ”uçuşa yasak bölgeyi“ oluşturdu.

1995:

- 1 Temmuz: Irak, ilk defa biyolojik silahlara sahip olduğunu kabul etti.

1996:

- 3-4 Eylül: ABD, Irak’taki hedeflere geniş kapsamlı füze saldırıları düzenledi.

- 10 Aralık: BM’nin gıda karşılığı petrol anlaşması yürürlüğe girdi. Anlaşmayla, Irak’a, halkının insani ihtiyaçlarını karşılaması için 6 ayda 2 milyar dolarlık petrol satmasına izin verildi.

1997:

- 29 Ekim: Irak, Amerikalı silah denetçilerinin ülkeye girişini engelledi.

- 13 Kasım: Irak silah denetçilerini sınır dışı etti. Rusya’nın diplomatik girişimlerinden sonra denetçiler Irak’a dönerek yeniden çalışmaya başladı.

1998:

- 9 Ağustos: Bağdat yönetiminin BM ile işbirliğini durdurma kararından sonra UNSCOM yeni bölgeleri denetleme çalışmalarını askıya aldı.

- 16 Aralık: BM silah denetçileri Bağdat’tan çekildi.

- 17 Aralık: ABD ve İngiltere, Irak’ın nükleer, kimyasal ve biyolojik silah programlarının yürütüldüğü iddia edilen hedeflere karşı hava saldırısı başlattı.

1999:

- 3 Şubat: BM, İngiliz ve Amerikalı BM çalışanlarının tamamının Irak’tan ayrılmasını istedi.

2001:

- 3 Nisan: Irak, BM’nin 1990 yılının Ağustos ayından bu yana uyguladığı yaptırımların 1 milyon 471 binden fazla Iraklının ölmesine neden olduğunu açıkladı.

2002:

- 30 Ocak: ABD Başkanı George Bush, İran, Irak ve Kuzey Kore’nin kitle imha silahları geliştirerek bir ”şer ekseni“ oluşturduğunu ileri sürdü. Üç ülke Bush’un iddialarını şiddetle reddetti.

- 9 Eylül: Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü, Irak’ın gerekli malzemeyi elde etmesi durumunda, birkaç ay içinde nükleer bomba üretebileceği konusunda bir rapor yayımladı.

- 16 Eylül: BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Iraklı yetkililerin, BM silah denetçilerinin koşulsuz olarak Bağdat’a dönmelerini kabul ettiklerine dair bir mektup aldığını açıkladı.

- 28 Eylül: Irak, ABD tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve Bağdat’a sıkı bir yeni silah denetimi uygulanmasını, aksi takdirde askeri harekat düzenlenmesini öngören taslağı reddetti.

- 4 Ekim: BM silah denetçileri, Güvenlik Konseyi’nin, ABD ve İngiltere tarafından hazırlanan yeni karar taslağı üzerindeki çalışmalarını tamamlayana kadar Irak’a gidişi erteledi.

- 12 Ekim: Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in danışmanlarından biri silah denetçilerine gönderdiği mektupta, Irak’ın, 4 yıllık bir aradan sonra denetçilerin dönüşü için ortadaki tüm engelleri kaldırmaya hazır olduğunu bildirdi.

- 13 Ekim: ABD, Irak’ın son teklifini reddetti.

- 15 Ekim: Saddam Hüseyin, oyların 100’de 100’ünü alarak, 7 yıllık yeni bir dönem için tekrar devlet başkanı seçildi.

- 8 Kasım: BM Güvenlik Konseyi, Irak’ın silahsızlanmasıyla ilgili 1441 sayılı kararı oybirliğiyle onayladı.

- 12 Kasım: Irak parlamentosu BM kararını oy birliğiyle reddetti, ancak son sözü Saddam Hüseyin’e bıraktı.

- 13 Kasım: Irak, 1441 sayılı kararı koşulsuz olarak kabul etti.

- 18 Kasım: BM silah denetçileri Kıbrıs Rum kesiminden Bağdat’a geldi.

14:41

Vecdi Gönül: Meclis başkanı olacağım derken, bakanlıktan da olduk

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vecdi Gönül, “Bülent bey, (Hayır, Meclis Başkanı ben olacağım) deyince bakanlıktan da olduk” dedi.

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın Atina’daki temaslarına eşlik eden Kocaeli Milletvekili Gönül, gazetecilerin soruları üzerine, bir süredir Meclis Başkanlığı’na aday olmayı istediğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bir süredir Meclis Başkanlığı’nı istiyordum. Bu biliniyordu. Ancak Bülent Bey, (Hayır, Meclis Başkanı ben olacağım) deyince bakanlıktan da olduk. Meclis Başkanlığı ile uğraşırken Bakanlar Kurulu listesi oluşturuldu. Artık yapacak bir şey yok. Bunları kabul edeceğiz.”

14:41

Annan'dan Saddam'a çağrı: Halkının hatırı için denetçilere uyumlu ol

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak lideri Saddam Hüseyin’in, ülkesinde denetimlerine yeniden başlayacak BM silah denetçileriyle işbirliği yapmasını istedi.

Bazı Balkan ülkelerini kapsayan gezisi çerçevesinde Bosna-Hersek’te bulunan Annan, görüşmelerinden sonra düzenlediği basın toplantısında, “Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e, halkının, bölgenin ve dünyanın hatırı için denetçilere tam uyması çağrısında bulunuyorum” dedi.

14:38

Simitis: Türkiye, bazı önemli uluslararası hukuk kurallarına uymuyor

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, “Türkiye’nin bir takım önemli konularda uluslararası hukuk kurallarına uymadığını” söyledi.

Simitis, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Türkiye ile ilişkilerinde bazı sorunlar bulunduğunu belirtti.

Erdoğan’ın da belirttiği gibi Atatürk-Venizelos döneminde iki ülke arasında geleneksel işbirliği olduğunu, son dönemde de başlayan işbirliğinin sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını kaydeden Simitis, şunları söyledi:

“Her iki ülke için de önemli olan konularda anlaşmalar imzalandığını hatırlatmak isterim. Şimdi başka alanlara da kaymamız gerektiğine inanıyorum. Dışişleri bakanlıklarımız, 2 ülkeyi ilgilendiren konular üzerinde incelemelerde bulunuyorlar. Bunlardan birisi de kıta sahanlığı konusudur. Bu incelemeler sürdürülmelidir. Ancak, Türkiye bir takım önemli konularda uluslararası hukuk kurallarına uymamaktadır. Uluslararası hukuk kuralları uygulandığı takdirde, iki ülkenin de çıkarına olacaktır. Buna örnek olarak Ege’yi verebiliriz.”

14:33

Milletvekillerinin çalışma odaları kur'a ile belirlendi

Dönem Meclis’e seçilen milletvekillerinin çalışma odaları kura ile belirlendi. TBMM Geçici Başkanı Şükrü Elekdağ’ın gözetiminde siyasi parti temsilcileri ve bürokratlardan oluşan komisyonda çekilen kuralar ile milletvekillerinin çalışma odaları belli oldu.

Kura çekimine CHP Grup Başkanvekilleri Mustafa Özyürek, Haluk Koç, Genel Sekreter Önder Sav ile Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Çelik, Diyarbakır Milletvekili Osman Aslan ve Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol katıldı.

14:32

Erdoğan, Karamanlis ve STK temsilcileriyle biraraya geldi

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina’daki temasları çerçevesinde Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kostas Karamanlis, Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopulos ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle ayrı ayrı biraraya geldi.

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile yaptığı görüşmenin ardından Athens Hotel’e geçerek, önce Yunanistan anamuhalefet lideri Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Karamanlis ile görüştü.

14:28

Alman gazetesi: Türkiye, Avrupa'ya aittir

Almanya’da yayımlanan Berliner Zeitung gazetesi, Türkiye’nin AB üyeliğine destek verdi.

Gazetenin, “Türkiye Avrupa’ya aittir” başlıklı yorumunda, “AK Parti lideri Recep Tayyip Erdoğan Avrupa’nın başkentlerinde turlar, yardımcısı Abdullah Gül ülkede kabine oluşturur ve Kıbrıs’ta adanın yeniden birleşmesine ilişkin görüşmeler önemli bir safhaya girerken, Avrupa’nın sağcıları Türkiye’nin AB üyeliğine karşı esip gürlüyorlar” denildi.

14:28

Hava korsanının sorgusu tamamlandı

İsrail’in El Al Havayolları’na ait Tel Aviv-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırma girişiminde bulunan Tawfıq Fukra’nın, “hayalindeki eylemin, ABD’ye düzenlenen 11 Eylül saldırısı gibi bir eylem olduğunu” söylediği bildirildi.

Üst düzey bir emniyet yetkilisinden alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgusu tamamlanan Tawfıq Fukra’nın, siyasi ya da yasadışı örgüt bağlantısına rastlanmadı.

“Sadece Filistin halkının sesini duyurabilmek için bu eyleme başvurduğunu” söylediği belirtilen Fukra’nın, “hayalindeki eylemin, ABD’ye yönelik düzenlenen 11 Eylül saldırısı gibi bir eylem olduğunu ifade ettiği” öğrenildi.

Hava korsanı Fukra’nın, şubedeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Bakırköy Adliyesi’ne çıkarılacağı belirtildi.

14:26

Fransız basını: Yeni Türk başbakanı Avrupa yanlısı

Fransa’da yayınlanan siyasi gazetelerde çıkan haberlerde, Hükümeti kurmakla görevlendirilen Abdullah Gül’ün, “Avrupa yanlısı ve ılımlı bir siyasetçi olduğu” yorumları yapıldı.

Le Figaro gazetesi, “Abdullah Gül, Ankara’da bir Avrupa yanlısı” başlığıyla verdiği haberde, Gül’ün ılımlı bir siyaset adamı olduğunu bildirdi.

Fransız gazetesi, Kayseri’den muhafazakar bir aileden gelen Gül’ün, “güler yüzlü” kişiliğine dikkati çekti ve yeni Başbakan’ın kariyeri hakkında okuyucularına ayrıntılı bilgi verdi.

Liberation gazetesi de, Abdullah Gül’ün “Avrupa yanlısı” tavrını ön plana çıkardığı haberde, mükemmel İngilizce konuşan yeni Başbakan’ın yabancı mali ve diplomatik çevrelere güven verdiği yorumunu yaptı.

14:22

İtalya, Andreotti'ye verilen cezayı konuşuyor

İtalya’da 7 kez başbakanlık yapan Giulio Andreotti’ye, gazeteci Mino Pecorelli’nin 1979 yılında öldürülmesi olayını azmettirme suçundan verilen 24 yıllık hapis cezası, ülkede büyük tartışmalara yol açtı.

Ömür boyu Senatör ünvanını taşıyan Hıristiyan Demokrat Parti’nin eski lideri 83 yaşındaki Andreotti, İtalyan siyasetinin sembolü olarak gösteriliyor.

İtalyan basını, Andreotti’ye 24 yıl hapis cezasına geniş yer ayırırken, hükümet ortağı partilerin, hakimleri “siyasi karar” vermekle suçlaması dikkati çekti. 24 yıl hapis cezası aldığı kararın açıklanmasının ardından Andreotti’nin, Başbakan Berlusconi, Senato Başkanı Pera, Meclis Başkanı Casini başta olmak üzere birçok siyasetçi ve işadamından sabaha kadar dayanışma telefonları aldığı belirtiliyor.

Andreotti, basında yer alan açıklamalarında “Katili bile bulunmayan acaip bir cinayetten beni cezalandırdılar. Her zaman aydınlıkta yaşadım. Beni herkes tanıyor. Benim şaşkınlığımı halk da yaşadı” dedi.

14:12

Gül, Bakan Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Sezer'e sunuyor

58. Hükümet’i kurmakla görevlendirilen AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den aldığı randevu üzerine Köşk'e geldi. Gül, şu sıralar Cumhurbaşkanı Sezer'e Bakanlar Kurulu üyelerinin isimlerini sunmakta.

.

14:10

AB Komisyonu, Erdoğan'ın sözlerini araştırıyor

AB Komisyonu Sözcüsü Jonathan Faull, AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın KKTC’de yaptığı açıklamaları incelemeyi sürdürdüklerini bildirdi.

Komisyon’un günlük olağan basın toplantısında bir soruyu yanıtlayan Faull, Erdoğan’ın, “Kıbrıs ve Türkiye’nin eşzamanlı olarak AB üyesi olmaları gerektiği” yönündeki sözleriyle, “tam olarak ne söylediğinin” araştırıldığını belirtti.

Faull, Komisyon’un geçen Cumartesi günü yaptığı açıklamayı tekrarlayarak, “Oyunun kuralları bellidir: Her aday, kriterleri yerine getirme konusunda, kendi yeteneklerine ve çabalarına göre yargılanmaktadır. Eğer bir aday koşulları yerine getiriyorsa, tam üyelik hakkını kazanır. Bir adayın tam üyeliği, bir başka adaya bağlı olamaz” diye konuştu.

14:08

Erdoğan: Simitis ile bardağın boş tarafını konuşmadık

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM’nin Kıbrıs planını değerlendirirken, “Kesinlikle müzakerelerin yapılmasından yanayız. Müzakerelerin yapılmamasını bir defa katiyen kabul etmiyorum. Çünkü biz şuna inanıyoruz: Siyaset sorun çözme sanatıdır. Problem üretme sanatı değildir” dedi.

Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, düzenledikleri basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Bir gazetecinin, “Kıbrıs meselesi çözülmezse, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Atina’nın bir destek sorunu söz konusu olacak mı? Görüşmenizde, BM’nin planı ele alındı mı? İlk aşamada, bir uzlaşı yakalayabildiniz mi?” şeklindeki sorusu üzerine de Erdoğan, şöyle konuştu: “Her şeyden Önce Sayın Simitis ile biz, bardağın boş tarafını konuşmadık. Biz bardağın dolu tarafını konuştuk. Çünkü olumlu yaklaşmakla bu işi çözeceğimize inanıyoruz.

Ve Kıbrıs konusunu, AB süreciyle ayırarak görüşmelerimizi yaptık. Tabii ki Kıbrıs ile ilgili BM planı taraflarca enine boyuna incelendikten sonra, teknokratların çalışmaları iyice değerlendirildikten sora, az önce de zaman itibariyle bir baskı altında olduğumuzu ifade ettim, bunu da aşmak suretiyle çok daha rahat bir zemine oturtulacağına inanıyorum.

AB konusunda Sayın Simitis, müzakere tarihi verilmesini kendileri açıkça ifade ettiler. Bu da ayrıca bizim şükranlarımızı gerektirir.”

14:07

Simitis: Kıbrıs sorunu artık çözülmelidir

Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, “onyıllardır Ada halkına ızdırap veren Kıbrıs sorununun artık çözülmesi gerektiğini” söyledi.

Simitis, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından, Erdoğan ile “son derece yapıcı bir görüşme” yaptıklarını belirtti.

Simitis, “Türkiye’nin yeni yönetimiyle iyi bir anlaşma ve işbirliği içinde olacağımıza inanıyorum. Sorunlarımızı açıksözlülükle ele alıp tartışabileceğimizi sanıyorum. İşbirliği, bölge barışı için gereklidir ve barış, ülkelerimizin kalkınması açısından da ihtiyaçtır” dedi.

Erdoğan’a BM’nin Kıbrıs planının müzakereler için iyi bir başlangıç noktası olduğunu söylediğini kaydeden Simitis, bu müzakerelere “Kıbrıs Türk tarafının da katkısı olması gerektiğini” belirtti.

13:57

ANAP başkanlık divanı toplandı

ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın başkanlığında toplandı. Parti genel merkezindeki toplantı, saat 14.00’te başladı. Toplantıda, olağanüstü kongre tarihinin alınması, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Toplantısı’nın tarihinin belirlenmesi bekleniyor.

.

13:48

Vecdi Gönül, TBMM başkanlığı için aday olmayacak

AK Parti Kocaeli milletvekili Vecdi Gönül, TBMM Başkanlığı için aday olmayacağını söyledi. Gönül, Atina’da gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu, “Aday olmayacağım’ diye yanıtladı.

.

13:41

Sabri: Irak kitle imha silahından arındı

Irak Dışişleri Bakanı Naci Sabri, ülkesine uygulanan ambargo ve Körfez Savaşı’ndan önemli ölçüde zarar gören Türkiye’nin, yeni bir savaşın çıkması halinde daha çok zarara uğrayacağını söyledi.

Sabri, A.A muhabirine makamında verdiği özel demeçte, Irak ile ilgili gelişmeler ve Türkiye ile ilişkileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Irak halkıyla tarihsel, coğrafi ve kültürel bağları bulunan Türk halkına “büyük sempati” duyduğunu belirten Sabri, iki komşu ülke arasındaki bağların ortak sınırda güvenlik ve istikrar konusuna olumlu etki yapacağını belirtti. Ortak sınırda olası bir ihlalin diğer tarafa olumsuz yansıyacağını ve bunun hiç kimsenin yararına olmayacağını ifade eden Sabri, “Böyle bir durumun hem Irak, hem de Türkiye için tehlikeli olduğunu göz önüne almak gerekir” dedi.

13:34

Blix: Denetleme en az bir yıl sürecek

BM silah denetçilerinden Alman denetçi Sabine Kraatz-Wadsack, BM silah denetçileri heyetinin Başkanı Hans Blix’in “denetleme görevlerinin en az bir yıl süreceğini söylediğini” belirtti.

Biyolojik silahlar konusunda uzman olan Kraatz-Wadsack, DeutschlandRadio adlı radyoya yaptığı açıklamada, “denetim yapılması gereken 700 bölgenin Ocak ayına kadar denetlenmesinin ’hemen hemen imkansız’ olduğunu, öncelikle en önemli olarak kabul edilen 100 bölgenin denetleneceğini” kaydetti.

Bu arada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhamed El Baradey, Bağdat’a ulaşmadan önce El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “denetlemelerin sonucunun altı aydan önce alınamayacağını” belirtti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
İngiltere: Silah denetçileri, Saddam'ın son şansı   [18.11.2002]
Aziz: Denetçilerle işbirliği, savaşı önlemeyebilir   [17.11.2002]
Irak, Bush'un Blix'le görüşmesini kınadı   [31.10.2002]
Bağdat, BM denetçilerinin Irak'a girişini kayıtsız şartsız kabul etti   [17.09.2002]

13:31

Çeçenistan'da kaçırılan Kızılhaç çalışanları serbest bırakıldı

Çeçenistan’da geçen hafta kaçırılan 2 Kızılhaç çalışanının serbest bırakıldığı bildirildi.

13:30

Çek Hükümeti, AB için referandum yapacak

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Vladimir Spidla, ülkesinin 2004 yılında AB’ye tam üye olarak katılıp katılmaması için gelecek yıl haziran ayında referandum yapacağını açıkladı.

Çek Parlamentosu’nda çoğunlukla kabul edilen bir yasayla AB’ye tam üyelik konusunda halkın oyuna başvurulması karalaştırıldı. Başbakan Vladimir Spidla, AB referandumunun gelecek yıl 15-16 haziran tarihlerinde yapılmasının planlandığını, ancak kesin tarihi belirlemenin Cumhurbaşkanı’nın yetkisinde olduğunu söyledi.

13:25

Oğul Kaddafi, Lazio'ya resmen talip oldu

İtalya’nın tanınmış kulüplerinden SS Lazio’yu almak için ilk resmi talep Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu El Saadi Kaddafi’den geldi.

SS Lazio’nun başkanı Sergio Cragnotti’nin işlerinin yolunda gitmemesinden dolayı satılacağını açıkladığı kulüp için El Saadi Kaddafi’nin hemen resmi girişimde bulunduğu bildirildi.

FC Juventus Kulübü’nün yüzde 7.5, 2. lig takımlarından Triestina’nın yüzde 33 hisselerine sahip olan El Saadi, geçen haftalarda, SS Lazio’nun hediyelik ve sportif eşyalarının satıldığı Blue Eleven adlı şirketine 3 milyon Euro ile ortak olmuştu.

13:24

AK Parti, savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne verdi

AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlık görev ve yetkilerinin tedbiren önlenmesi istemine ilişkin savunmasını Anayasa Mahkemesi’ne verdi.

AK Parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun partinin kapatılması ve Erdoğan’ın genel başkanlık yetkilerini kullanmasına tedbir konulması istemiyle açtığı davada, tedbir istemine ilişkin savunmasını bugün Anayasa Mahkemesi’ne sundu.

AK Parti’nin savunmasında, Siyasi Partiler Yasası’nın 104. maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğu savunuluyor.

Tedbir isteminin kapatma davasının konusuyla bir illiyet bağı bulunmadığı belirtilen savunmada, Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda son kararı verdiği kaydediliyor.

Savunmada, siyasi partilerin kapatılmasının, yapılan son değişiklikle Anayasa ile sınırlandığı, bunun kapsamını genişletmenin de mümkün olmadığı ifade ediliyor.

13:21

Verheugen: Türkiye AB üyeliğine henüz hazır değil

AB’nin genişlemeden sorumlu komisyon üyesi Günter Verheugen, Türkiye’nin AB üyeliği için henüz hazır olmadığını savundu.

Verheugen, Alman Der Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, “AB, 3 yıl önce Helsinki’de, Türkiye’ye eşit üyelik hakkını verdi. Bu durumda hiç bir değişiklik olmadı. Ancak, bunun için Türkiye’nin önce, hukuk devleti özelliği, demokrasi ve insan hakları bakımından politik standartlarımıza ulaşması gerekiyor” dedi.

13:19

Aliyev, Gül'e kutlama mesajı gönderdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, 58. hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül’e “Başbakanlık görevine getirilmesi” dolayısıyla bir kutlama mesajı gönderdi.

.

13:16

BM Silah Denetçileri Irak'a ulaştı

BM silah denetçileri, Güvenlik Konseyi kararı uyarınca yeniden denetimlere başlamak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a ulaştı.

Irak’ta silah denetimleri için görevlendirilen 30 kişilik ilk gruba, BM Silah Denetçileri Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix liderlik ediyor. Grubun içinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhamed El Baradey de bulunuyor.

Kıbrıs Rum kesiminden C-130 tipi özel uçakla Irak’a gelen ve 4 yıl aradan sonra bu ülkede ilk denetimleri yapacak silah denetçilerinin, araç kiralamak ve laboratuvar kurmak gibi lojistik çalışmalarına başlamadan önce başkent Bağdat’da Canal Otel’deki eski bürolarına gitmeleri bekleniyor.

Irak’taki resmi denetimlere 27 Kasım’dan önce başlanması beklenmiyor.

UNMOVIC sözcüsü, Irak’taki denetçilerin sayısının, 25 Aralık’a kadar 80 ila 100’ü bulacağını ve dönüşümlü görev yapacaklarını söyledi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in denetimler konusunda işbirliği yapmaması üzerine BM, 1998’de silah denetçilerini geri çekmişti.

ABD, Bağdat bu kez de işbirliği yapmazsa, Irak’a karşı askeri operasyon düzenleyeceği uyarısında bulunmuştu.

13:01

Rumlar, Annan'ın planını müzakereye hazır

Kıbrıs Rum Yönetimi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs’ta taraflara sunduğu çözüm planını müzakere etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Rum yönetimi sözcüsü, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün çözüm planını görüşen Rum Ulusal Konseyi’nin Rum Yönetimi liderine, Kıbrıs sorununun çözümü için önerilerini müzakere etmeyi kabul ettiğini, Annan’a bildirmesini tavsiye ettiğini söyledi.

12:44

CHP, grup başkanvekllerini belirledi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başkanlığında yapılan partinin ilk grup toplantısında grup başvanvekillikleri belirlendi. Grup Başkanvekilliklerine Musafa Özyürek (Mersin), Oğuz Oyan (İzmir) ve Haluk Koç (Samsun) seçildi.

.

12:40

Baykal: İnanç özgürlüğü, her türlü tartışmanın ötesindedir

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, inanç özgürlüğünün her türlü tartışmanın ötesinde olduğunu, ancak Türkiye’nin dini inançların yönlendirdiği, şekillendiridiği bir devlet yapısına hiçbir zaman girmeyeceğini bildirdi. Baykal, “Bu konuların tartışılmasının, bu konuda açıktan veya dolaylı davranışlara yönelinmesinin, siyasi gerginlikler üretilmesinin hiçkimseye hiçbir yararı olmayacağını bilinmesi gerekir. Türkiye bu konuları aşmıştır” dedi.

.

12:33

Eski milletvekili, maaşını iade etti

MHP eski Afyon Milletvekili Dr. Mehmet Telek, Ekim, Kasım ve Aralık dönemine ait 3 aylık maaşının seçimlerden sonrasını kapsayan kısmını TBMM’ye iade etti.

Eski milletvekili, maaşının 13 milyar 56 milyon liralık bölümünü, TBMM Saymanlık Müdürlüğü’ne havale etti.

12:18

Abdullah Gül: Hükümet'i kurma işini bugün bitireceğiz

Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, “Köşk’e ne zaman çıkacaksınız?” sorusuna, “Bugün, bu işi bitireceğiz” yanıtını verdi.

TBMM Başkanlığı adaylığı konusunda bir problem yaşanmayacağını da belirten Gül, “Tek adayla mı seçime gidilecek?” sorusu üzerine, “Şu anda görünen odur. Bülent Bey (Arınç) bugün müracaat edecek” dedi.

Gül, AK Parti Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Abdullah Gül, Meclis Başkanlığı konusundaki sorular üzerine şöyle konuştu:

“Meclis Başkanlığı için grup kararı söz konusu değil. Partilerin direkt organizasyonu da söz konusu olmaz. Ama tabii, milletvekilleri arasında konsensüs, uyum önemlidir. Problem olmayacak. Zaten kimsenin problemlere tahammülü yoktur. Her şey gayet düzgün şekilde devam ediyor.”

Gül, bir başka gazetecinin, “Meclis Başkanlığı seçimi yarın yapılacak. Tek adayla mı seçime gidilecek?” sorusu üzerine, “Şu anda görünen odur. Bülent Bey (Arınç) bugün müracaat edecek” dedi.

“Köşk’e ne zaman çıkacaksınız?” sorusuna ise Gül, “Bugün, bu işi bitireceğiz” yanıtını verdi.

12:12

Baykal: İktidara karşı tutumumuz, iyi niyetli olacak

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, muhalefetin geçmişteki “Engelleyici, tıkayıcı, güçleştirici, kriz çıkarıcı, çözüm değil sorun yaratan tutumunu” takınmayacaklarını bildirdi. Baykal, “İkdidara karşı takınacağımız tutum, hakşinas, adaletli ve iyi niyetli olacak” dedi.

1999 seçimlerinde parlamento dışı kalan CHP’nin yaklaşık 3.5 yıl sonra yaptığı ilk grup toplantısı, milletvekillerinin yanı sıra büyük bir izleyici gurubunun katılımıyla gerçekleşti. Alkışlar arasında grup toplantısının yapıldığı salona giren Genel Başkan Baykal, konuşmasına, milletvekillerini ve partilileri gösterdikleri seçim başarısından dolayı kutlayarak başladı.

12:08

Bülent Arınç, TBMM Başkanlığı'na aday gösterildi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Van Milletvekili Hüseyin Çelik, Manisa Milletvekili Bülent Arınç’ın TBMM Başkanlığı’na aday gösterilmesini, ”Şık olan şık tercih edilmiştir“ diye değerlendirdi.

AK Parti Grup Başkanvekilleri İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Ankara Milletvekili Salih Kapusuz ve Van Milletvekili Hüseyin Çelik, TBMM Başkanlığı’na gelerek, Arınç’ı Meclis Başkanlığı için aday gösterdi.

Başvuru dilekçesini Genel Sekreter Yardımcısı Rauf Bozkurt’a teslim eden Şahin, siyasi parti gruplarının aday gösteremeyeceklerine işaret ederek, Arınç’ı ”milletvekilleri olarak“ aday gösterdiklerini söyledi.

Başvuruyu alan Bozkurt, başvurunun millete ve Meclis’e hayırlı olması dileğinde bulunarak, gerekli işlemleri yapacağını söyledi. Bozkurt, Meclis Başkanlığı için başvurunun bu gece saat 24.00’a kadar yapılabileceğini hatırlattı.

Gazetecilerin, AK Parti’den başka aday çıkıp çıkmayacağı sorusu üzerine Şahin, şunları söyledi:

”Kimsenin iradesine ipotek koyamayız. Siyasi parti grupları başkanlık için aday gösteremiyor, ama bir arkadaşımız kendisi de başvurabilir, başka milletvekili arkadaşlarımız da bir başka arkadaşımızı önerebilirler. Ancak, aldığım bilgiye göre Sayın Vecdi Gönül Meclis Başkanlığı için aday olmayacak.“

12:04

Borsa, ilk seansı puan artırarak kapattı

İMKB Bileşik Endeksi 1. seansta, Cuma günkü kapanışa göre 612.02 puan artarak 14,209.59 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 4.50 oranında değer kazandı.

.

12:00

Pakistan'da koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla

Pakistan’da koalisyon hükümeti kurma görüşmeleri, Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in yetkileriyle ilgili anlaşmazlık nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Pakistan’da 6 partili aşırı sağ ittifak Muttahida Meclis-i Amel (MMA), Müslüman Birliği Kayd-ı Azam (PML-KA) ile yaptıkları görüşmelerde, Müşerref’in sivil parlamento üzerindeki yetkileri konusunda anlaşmaya varamadıklarını açıkladı.

MMA yetkilisi Hafız Hüseyin Ahmed, çabalarının başarılı olamadığını, düşkırıklığı yarattığını söyledi. Ahmed, taraflar arasındaki temasların tamamen kopmadığını, ancak birbirlerinin görüşlerinde uzlaşamayacaklarını düşündüğünü kaydetti.

11:53

Faaliyet gösteren banka sayısı 81'den 55'e indi

Türkiye’de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ve 1999 tarihinde 81 olan toplam banka sayısı 55’e indi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, Türkiye’de 1980 yılında faaliyet gösteren banka sayısı toplam 37 iken, bu sayı 1990’da 64’e, 1994’de 67’ye, 1999’da ise 81’e çıktı.

Bankacılık sektöründe yerli ve yabancı banka sayısının artması ile kamu bankalarının bankacılık sistemi içindeki ağırlığı azaldı.

11:28

Azeri askerler, Afganistan'a törenle uğurlardı

Azerbaycan Savunma Bakanı Sefer Abiyev, Azerbaycan askerinin Afganistan’daki görevlerini yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) komutası altında ve Türk Silahlı Kuvetleri’nin himayesinde görev alacak Azerbaycan birliği için bugün uğurlama töreni düzenlendi.

11:16

Ak Parti, TBMM başkanlık seçimine tek adayla gidecek

AK Parti Genel Sekreteri Ertuğrul Yalçınbayır, TBMM Başkanlığı seçimine tek adayla gitmek istediklerini söyledi.

Yalçınbayır, AK Parti Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin sorusu üzerine, şu anda Meclis Başkanlığı için Manisa Milletvekili Bülent Arınç ile Kocaeli Milletvekili Vecdi Gönül’ün adlarının geçtiğini belirterek, “Ama biz seçime tek adayla gitmek istiyoruz” dedi.

11:10

Kenya'da baraj çöktü: 10 ölü

Kenya’da şiddetli yağmurlar yüzünden baraj çöktü, sel 10 can aldı. Güvenlik yetkililerinden alınan bilgiye göre, ülkenin orta kesimlerindeki Kiambu barajı dün gece çöktü. Barajın yıkılmasıyla boşalan azgın sular, civarda birçok evi istila etti. Gece yarısından sonra meydana gelen felakette 10 kişi boğularak öldü.

.

10:53

POAŞ'ın sırası, geçici olarak işleme kapatıldı

Petrol Ofisi A.Ş. (POAŞ) hisselerinin Borsa’daki sırası, geçici olarak işleme kapatıldı. Borsa Başkanlığı duyurusunda, İş-Doğan A.Ş. ile birleşmesi konusunda şirketten özel durum açıklaması istenilmesi nedeniyle POAŞ’ın sırasının, geçici olarak işleme kapatıldığı bildirildi.

.

10:49

Borsa, 1. seansın ilk yarısında yükseldi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, 1. seansın ilk yarısında yükseldi.

Endeks 1 saat 15 dakikalık ilk bölümü, Cuma günkü kapanışa göre 472.99 puan artarak 14,070.56 puandan geçti. Hisse senetleri ortalama yüzde 3.48 oranında değer kazandı.

İlk bölümde işlem hacmi ise 441 trilyon 937 milyar 447 milyon lira olarak gerçekleşti.

10:47

Doğu Akdeniz - 2002 Tatbikatı başlıyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın planlı davet tatbikatlarından olan “Doğu Akdeniz 2002 Tatbikatı”na katılmak üzere İzmir’e gelen Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Nusret Güner, Vali Alaaddin Yüksel’i ziyaret etti.

Tuğamiral Güner, tatbikatın 18-28 Kasım 2002 tarihleri arasında Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edileceğini bildirdi.

10:46

ABD Hazine Bakanı O'Neill, Afganistan'da...

ABD Hazine Bakanı Paul O’Neill, Afganistan Merkez Bankası Başkanı Envarulhak Ahndi ile görüştü.

ABD Hazine Bakanı O’Neill, Afganistan’da yeni Afgani’nin yürürlüğe girmesinden son derece memnun olduğunu, bu olayın ülkenin ekonomik güce sahip olasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

O’Neill, Afganistan’da yeni paranın eski para ile değişiminin yıl sonuna kadar biteceğini söyledi.

10:40

Simitis - Erdoğan görüşmesi sona erdi

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis arasındaki görüşme, saat 10.35’te başladı ve 12.30'da sona erdi.

Erdoğan ile Simitis arasındaki görüşme, Başbakanlık binasında yapıldı. İki lider, görüşme sonrasında öğlen yemeğinde bir araya geliyor.

10:21

Borsa, kilit bakanlıklara kimlerin atanacağını dikkatle izliyor

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirmesinin ardından, kilit bakanlıklara kimlerin atanacağı Borsa’da dikkatle izleniyor.

Şekeryatırım Menkul Değerler Kurumsal Finansman ve Araştırma Müdür Yardımcısı Aslı Yüksel, A.A muhabirine yaptığı değerlendirmede, hükümeti kurmakla görevlendirilen Abdullah Gül’ün, “iş çevreleri ve para piyasalarının beklediği isim olduğunu” ifade ederek, “İlk etapta döviz kurları üzerinde geri çekilmeyle onay aldı” dedi.

10:11

Alüminyumda mini indirim...

Konya’nın Seydişehir İlçesi’nde kurulu Eti Alüminyum A.Ş, külçe ingotun fiyatında mini indirime gitti. Fabrika yetkililerinden alınan bilgiye göre, daha önce kilo fiyatı KDV’siz 2 milyon 494 bin 222 lira olan külçe ingotun fiyatı yüzde 0.6 oranında düşerek, 2 milyon 480 bin 14 lira olarak belirlendi. Diğer ürünlerin fiyatında değişiklik yapılmadı.

.

10:06

Erdoğan, Atina'ya ulaştı

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’ın başkenti Atina’ya geldi.

Erdoğan’ı, Venizelos Havaalanı’nda Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Yiğit Alpogan karşıladı.

Erdoğan’a, genel başkan yardımcıları Yaşar Yakış, Vecdi Gönül ile bazı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda gazeteci eşlik ediyor.

Tayyip Erdoğan, uçaktan indikten sonra havaalanında düzen alan Yunan güvenlik güçlerini selamladı.

10:03

İstanbul'da yoğun sis etkisini kaybetmeye başladı

İstanbul’da yoğun sisin etkisini kaybetmesi üzerine, iptal edilen vapur seferlerinin büyük bölümü yeniden başladı.

Sabah saat 08.40’da iptal edilen Şehir Hatları İşletmesi’nin vapur seferleri, sisin kalkmaya başlaması sonucunda, saat 09.15’ten itibaren Kadıköy-Karaköy, Kadıköy-Eminönü, Sirkeci-Harem, Sirkeci-Adalar, Harem-Kabataş, Üsküdar Eminönü, Üsküdar-Beşiktaş, Üsküdar-Kabataş hatlarında yapılmaya başlandı.

Bostancı-Adalar ile Boğaz seferlerinin ise yapılamadığı bildirildi.

İstanbul Boğazı’nın, özellikle Kandilli’deki yoğun sisin devam etmesi nedeniyle çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapalı tutulduğu belirtildi.

10:00

Muhammed Ali, Afganistan'da okul ziyaret etti

Efsanevi boksör Muhammed Ali, Afganistan’ın başkenti Kabil’de, BM’nin desteğinde eğitim veren bir kız okulunu ziyaret etti.

BM’nin “barış elçisi” olarak Kabil’i ziyaret eden eski dünya şampiyonu boksör, kendisini çiçeklerle karşılayan kız öğrencilere imza dağıttı, atlama ipi ve voleybol topu hediye etti.

Efsanevi boksörün avukatı Ronald A. DiNicola, Muhammed Ali’nin, “bu ülkenin insani ihtiyaçlarına dünyanın dikkatini çekmeye yardımcı olmak istediği için” Afganistan’a geldiğini söyledi.

Parkinson hastası olan 60 yaşındaki Muhammed Ali, dün Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmüştü.

09:58

İngiltere: Silah denetçileri, Saddam'ın son şansı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, BM silah denetçilerinin Bağdat’a dönüşlerinin, Irak lideri Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarının yok edilmesinde işbirliği açısından “son şans” olduğunu söyledi.

Straw, yaptığı açıklamada, Irak liderinin, BM Güvenlik Konseyi’nin son kararını tam olarak uygulamaktan başka seçeneği olmadığını belirtti.

“Bu kararla ona son bir şans tanınmıştır. Kararın ikinci paragrafında da bundan söz edilmektedir. Eğer buna inanmaz, bu sözü hafife alırsa hayatının hatasını yapar” diyen İngiltere Dışişleri Bakanı, “uluslararası kamuoyunun, Saddam’ın yıllardır oynadığı saklanbaçtan artık sıkıldığını” kaydetti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Blix: Denetleme en az bir yıl sürecek   [18.11.2002]
Blix: Denetleme en az bir yıl sürecek   [18.11.2002]
Aziz: Denetçilerle işbirliği, savaşı önlemeyebilir   [17.11.2002]
Irak, Bush'un Blix'le görüşmesini kınadı   [31.10.2002]
Bağdat, BM denetçilerinin Irak'a girişini kayıtsız şartsız kabul etti   [17.09.2002]

09:55

Faiz, yüzde 50'nin altına indi

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda en çok işlem gören bononun faizi, yüzde 50’nin altına indi.

2 Temmuz 2003 vadeli, bugün valörlü bononun basit getirisi yüzde 45.25’e, bileşik getirisi ise yüzde 49.00’a geriledi.

09:50

Balıkçılar, bakanlık bekliyor

AK Parti tarafından kurulacak yeni hükümette bakanlık sayısının azaltılacağı açıklanırken, balıkçılar bakanlık beklentilerini milletvekillerine faks mesajıyla iletmeye başladıklarını bildirdiler.

Akuakültür ve Su Ürünleri Dernekleri (SU-DER) Genel Başkanı Prof. Dr. Osman Tatar, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2 milyondan fazla kişinin geçimini denizlerden kazandığını belirtti.

Denizcilik, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğiyle ilgilenen geniş bir nüfusa sahip olan Türkiye’de, şimdiye kadar Denizcilik Bakanlığı’nın kurulmamasını “büyük bir talihsizlik” olarak nitelendirdiklerini kaydeden Prof. Dr. Tatar, şu bilgileri verdi:

“Ülke nüfusunun büyük kısmının sahillerde yaşamasına rağmen, denizci bir millet olamamışız. Şimdi, yeni kurulacak hükümetle bir şans yakaladık. Ben, TBMM’de yeni görev yapacak tüm milletvekillerine Denizcilik, Balıkçılık ve Çevre Bakanlığı’nın bütünlük halinde kurulması ve bundan da önemlisi üretimi engelleyen hantal bürokrasinin sona erdirilmesi konusunda görüşlerimi faks mesajıyla ulaştırdım. Denizcilik unutulmuş, denizcilik gözardı ediliyor. Denizciliğimizi tek çatı altında toplayabilirsek, Türk ekonomisine 50 milyar dolardan daha fazla girdi sağlayabiliriz. Bu konuda eski Deniz Ticaret Odası Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu’na çok güveniyoruz.”

09:46

Borsa 14.000 puanın üzerine çıktı

Haftanın ilk seansına hızlı yükselişle başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, 14,000 puanı geçti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, hükümeti kurmakla Abdullah Gül’ü görevlendirmesine ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Acil Eylem Planı’na, piyasalar olumlu tepki verdi. Dolar fiyatı ve faizler gerilerken, Borsa adeta coştu.

09:43

"Sİlah denetçileri, Irak'ın onuruna ve güvenliğine saygı duymalı"

Irak’ta iktidardaki Baas partisinin yayın organı El Tavra gazetesi, BM silah denetçilerinin “Irak’ın onuruna ve güvenliğine saygı duymaları” gerektiğini belirtti.

Gazetede yayımlanan yazıda, “BM Silah Denetim Komisyonu ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılacak çalışmalar, BM kurallarına ve uluslararası yasalara uygun olmalıdır” denildi.

“Irak’ta kitle imha silahlarının bulunmadığını” belirten gazete, bu iki kuruma, “Irak’ın ulusal onuruna ve güvenliğine saygı göstermeleri, görevlerini profesyonelce ve tarafsızlık içinde yerine getirmeleri” çağrısında bulundu.

09:32

Borsa yükseliyor, dolar düşüyor

İMKB Bileşik Endeksi, Cuma günkü kapanışa göre 197.94 puan artarak seansın ilk dakikalarını 13,795.51 puandan geçti. Hisse senetleri, ortalama yüzde 1.46 oranında değer kazandı.

Dolar 1.6 milyon liranın altında

İstanbul serbest piyasada doların satış fiyatı yaklaşık 4.5 ay sonra yeniden 1 milyon 600 bin liranın altına geriledi.

Hafta sonunda hükümeti kurma görevinin Abdullah Gül’e verilmesi ve AK Parti’nin Acil Eylem Planı’nı açıklamasının ardından, dolar Kapalıçarşı’da 1 milyon 589 bin liradan alış, 1 milyon 599 bin lira satış fiyatıyla haftaya başladı. Dolar fiyatı saat 09:25 itibariyle alışta 1 milyon 585 bin lira, satışta ise 1 milyon 594 bin lira oldu.

Serbest piyasada Cuma günkü kapanışta doların alış fiyatı 1 milyon 599 bin lira, satış fiyatı 1 milyon 605 bin lira olarak belirlenmişti.

1 Temmuz tarihinde günü 1 milyon 575 bin liradan tamamlayan dolar, Temmuz sonunda 1 milyon 694 bin liraya yükseldi. Ağustos ayını 1 milyon 674 bin liradan açan ve 1 milyon 624 bin liradan kapatan dolar, Eylül başında 1 milyon 623 bin lira, ay sonunda ise 1 milyon 662 bin lira oldu.

Ekim ayında ise 1 milyon 656 bin-1 milyon 683 bin lira arasında dalgalanan dolar satış fiyatı, Kasım ayına da 1 milyon 702 bin liradan başlamıştı.

09:06

Serbest piyasada döviz...

İstanbul serbest piyasada dolar 1 milyon 599 bin lira, Euro ise 1 milyon 609 bin lira satış fiyatıyla güne başladı.

08:58

Yoğun sis, Boğaz trafiğini aksattı

İstanbul’da etkili olan yoğun sis nedeniyle vapur seferleri yapılamazken, Boğaz transit gemi geçişlerine de kapatıldı.

Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren İstanbul’u etkileyen yoğun sisten dolayı, Şehir Hatları İşletmesi’nin tüm hatlardaki seferleri saat 08.40’dan itibaren iptal edildi.

Ayrıca İstanbul Boğazı, çift yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

08:42

Erdoğan, Yunanistan'a gitti

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB üyeliği görüşmeleri çerçevesinde çalışma ziyaretlerinin ikincisini Yunanistan’a yapıyor.

Erdoğan, bu amaçla THY’den kiralanan özel bir uçakla, bazı sivil toplum örgütünün yöneticileri ve gazetecilerle beraber Atina’ya gitti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Baykal: AB üyeliği için destek arıyor   [15.11.2002]
Verheugen: Türkiye adaydır, üye olacaktır   [12.11.2002]
"Macaristan'a sunulan kriterler Türkiye için de geçerli olmalı"   [12.11.2002]
Prodi: Siyasi çözüm olmasa da Kıbrıs AB'ye üye olacak   [12.11.2002]
"Türkiye'nin AB için müzakereye girişi, uzun yol"   [12.11.2002]

08:21

ABD, Irak'ın hata yapmasını bekliyor

Dünyanın dikkati BM silah denetçilerinin Irak’ta başlatacağı sürece çevrilirken ABD, olası bir askeri müdahale için Bağdat yönetiminin hata yapmasını bekliyor.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, resmi bir ziyaret için Şili’ye giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Irak’ın hatalı bir tutum belirlemesi durumunda, gereken kararların alınacağını” söyledi.

Diğer Amerikalı yetkililer de, şu anda topun Irak lideri Saddam Hüseyin’in sahasında olduğunu ve Bağdat rejiminin, BM Güvenlik Konseyi kararını ihlal etmesi durumunda askeri müdahale zemini doğacağını belirttiler.

Bu koşullarda denetleme sürecinde ilk kritik zaman olarak 8 Aralık tarihi öne çıktı. Irak’ın, BM kararı uyarınca elindeki kitle imha silahlarının tam ve doğru envanterini o tarihe kadar BM’ye iletmesi gerekiyor.

08:15

Kilise, Annan'ın planını reddetti, Ulusal Konsey görüşecek

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Sen Sinod meclisi, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın sorunun çözümü için 11 Kasım’da taraflara sunduğu planı reddetti.

Sen Sinod, dün akşam olağanüstü toplanarak Annan planını ele aldı ve planın müzakere zemini olarak reddedilmesine karar verdi. Sen Sinod, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ı, BM ilkelerine ters kararlar almakla da suçladı.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Yunanistan, plandan memnun   [12.11.2002]
Papandreu ile Gürel, Kıbrıs’ı görüşecek   [10.09.2002]
Denktaş: Rumlarla çözüm çok uzak   [09.09.2002]
Verheugen: Çözüm ne olursa olsun Kıbrıs tek sesli olmalı   [06.09.2002]
‘ABD yönetiminin Kıbrıs için planı yok’   [03.09.2002]

07:23

İngiltere, Yemen'deki büyükelçiliğini geçici olarak kapattı

İngiltere’nin, Sana büyükelçiliğini geçici olarak kapattığı bildirildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, büyükelçiliğin dün itibariyle geçici olarak kapatıldığını söyledi ancak tekrar ne zaman açılacağı konusunda bilgi vermedi.

.

07:17

İsrail, Gazze'yi havadan ve karadan vurdu

İsrail kuvvetleri, Filistin kontrolündeki Gazze kentini havadan ve karadan vurdu. İsrail ordusuna ait helikopterlerin, Tel el-Hava yakınlarındaki bir askeri karargaha iki füze fırlattığı, yaklaşık 30 tankın kentin dış mahallelerine girdiği ve bölgeden patlama sesleri geldiği bildirildi.

Sağlık çalışanları, Filistinli 3 güvenlik görevlisinin yaralandığını söylerlerken, görgü tanıkları, tanksavarlarla karşı koymaya çalışan Filistinlilere ateş açan İsrailli askerlerin şafak vaktinden kısa bir süre önce bölgeyi terkettiğini kaydettiler.

Bölgedeki Reuters muhabiri, İsrail askerlerinin, karargah içindeki birkaç binayı ateşe verdiğini bildirdi.

03:16

Hava korsanı, sağlık kontrolünden geçirilerek emniyete götürüldü

İsrail’in El Al Havayolları’na ait Tel Aviv-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırma girişiminde bulunan hava korsanı, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

İsrail uyruklu olduğu belirtilen hava korsanı Tevfik Fukra (23) havalimanında gözaltına alındıktan sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Haseki Hastanesi’ne getirildi. Burada sağlık kontrolünden geçirilen Fukra, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

02:12

Kaçırma girişiminde bulunulan İsrail uçağının yolcuları havalimanından ayrıldı

İsrail’in El Al Havayolları’na ait Tel Aviv-İstanbul seferini yaparken kaçırılmak istenen uçakta bulunan yolcular, Atatürk Havalimanı’ndan ayrıldılar. Kaçırılma girişimini anlatan Hüseyin Pekgöz adlı yolcu, uçak Yalova üzerine geldiğinde bir panik yaşandığını ifade ederek, “Uçak düşüyor sandık, daha sonra pilota bıçakla saldırılmak istendiğini öğrendik. Görevliler bu kişiyi etkisiz hale getirmişler” dedi.

01:03

Abdullah Gül - Erdoğan görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 58. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Kayseri Milletvekili Abdullah Gül, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili olarak, “Sorun yok. Herşey planladığımız gibi devam ediyor” dedi.

Gül, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) 3 saat süren toplantısının ardından “MYK’nın kabineyi oluşturmak için verdiği yetkiyi değerlendirmek ve kabine konusundaki çalışmaları yürütmek” amacıyla AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi.

Abdullah Gül, parti genel merkezinde, yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine, hükümeti kurma çalışmaları konusunda sorun olmadığını belirterek, “Herşey planladığımız gibi devam ediyor. İnşallah görüşeceğiz” dedi.

Gül, kabine listesini bugün Çankaya Köşkü’ne götürüp götürmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtsız bıraktı.

00:46

İstanbul Emniyet Müdürü Özdemir: "Uçak kaçırma eylemi soruşturma safhasında"

İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, İsrail’in El Al Havayolları’na ait Tel Aviv-İstanbul seferini yaparken kaçırılmak istenen uçakla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek, “Şu anda olay soruşturma safhasında. Hiçbir sıkıntı yok” dedi.Özdemir, Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorusu üzerine yaptığı açıklamada, İsrail uçağının kaçırılma girişimi ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini, bu aşamada açıklama yapamayacağını belirtti.

00:18

İsrail uçağındaki yolcuların üstleri arandıktan sonra yolcu salonuna alındı

İsrail’in El Al Havayolları’na ait Tel Aviv-İstanbul seferini yaparken kaçırılmak istenen uçakta bulunan 170 yolcu, üstleri arandıktan sonra yolcu salonuna alındı. Tel Aviv-İstanbul seferini yaparken İsrail uyruklu hava korsanı Tawfıq Fukra (23) tarafından kaçırılmak istenen Boeing 757 tipi uçakta bulunan 170 yolcu, üstleri ve eşyaları arandıktan sonra, yolcu salonuna alınarak, sağlık kontrolünden geçirildi.

00:10

İsrail, Gazze'ye hava saldırısı düzenledi

İsrail helikoterlerinin Gazze’de, Filistin güvenlik karargahına füze saldırısı düzenlediği bildirildi. Filistin güvenlik kaynakları ve görgü tanıkları, iki İsrail helikopterinin, Tel El Avar semtindeki Filistin güvenlik güçleri eğitim üssüne füze saldırısı düzenlerken, İsrail tanklarının da Tel El Avar’a girerek ateş açtığını kaydettiler.

00:00

Bülent Arınç, Meclis Başkanlığı'na aday olacak

AK Parti Grup Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç, TBMM Başkanlığı’na aday olacağını açıkladı. Arınç, TBMM Başkanlığı’na adaylık sürecinin başladığını belirterek, “Yarın TBMM Başkanlığı için adaylık başvurumu yapacağım” dedi. Öte yandan, Kocaeli Milletvekili Vecdi Gönül’ün de TBMM Başkanlığı’na aday olmayı düşündüğü öğrenildi.

00:00

Yunanistan'da 4,8 büyüklüğünde deprem

Yunanistan’ın batısındaki Korfu (Kerkira) Adası yakınlarında Richter ölçeğine göre, 4.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Atina Rasathanesi’nden yapılan açıklamada, saat 20.25’te meydana gelen depremin merkez üssünün başkent Atina’ya 465 kilometre uzaklıkta, Adriyatik Denizi’ndeki Korfu Adası yakınlarında olduğu belirtildi.

00:00

Taşlar yerine oturuyor icraat başlıyor

AK Parti’nin dünkü MYK toplantısının ardından kabineye son şeklini veren Abdullah Gül, başbakanla birlikte 24 üyeden oluşacak hükümet listesini bugün Cumhurbaşkanı’na sunacak. Meclis başkanlığı da yarın netleşecek.

3 Kasım seçim sonuçlarından sonra gündeme gelen hükümet ve Meclis yönetimi tartışmaları bu hafta son bulacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, AK Partili Abdullah Gül’ü başbakan olarak atamasından sonra, bugün 58. hükümetin kurulması bekleniyor. Ankara gündeminin ikinci önemli konusunu oluşturan Meclis başkanlığı da yarın netleşecek. Böylece parlamenter sistemin iki önemli ayağını oluşturan Meclis ve hükümet resmen işbaşı yapmış olacak.

Dün Meclis lojmanlarındaki evinde kabine üzerinde çalışan Abdullah Gül, akşam saatlerinde partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısına katıldı. MYK üyelerinin eğilimini alan Gül, toplantıda yaptığı kısa değerlendirmede bakanları belirlerken hatır ve gönül ilişkilerini değil, liyakat ve ehliyeti esas alacaklarını açıkladı. Toplantının ardından baş baya görüşen Abullah Gül ve Genel Başkan Tayyip Erdoğan kabineye son şeklini verdi. Gül, bugün Çankaya Köşkü’ne çıkarak hükümet listesini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunacak.

Kabine listesinin Köşk’ten onay alması ile birlikte AK Partili bakanlar koltuklarına oturacak. Listenin Meclis’e sunulmasının ardından, hükümet programı ve güvenoyu gündeme gelecek. Anayasa’ya göre hükümet programının, Bakanlar Kurulu’nun açıklanmasından sonra en geç bir hafta içinde Meclis’te okunması gerekiyor.

AK Parti, henüz bir tarih belirlemedi. Programın okunmasından iki gün sonra güvenoyu görüşmelerine geçilecek. Bundan bir gün sonra da güven oylaması yapılacak.

Seçimlerden sonra oluşan 22. dönem Parlamento’su ise, ilk çalışma haftasına bugünden itibaren başlıyor. İlk hafta Meclis başkanlığı için seçim yapılacak. TBMM başkan adayları, bugün saat 24.00’e kadar başvuruda bulunabilecek. CHP’den geçici başkan İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ’ın aday olması beklenirken, AK Parti’de bu koltuğa birçok isim öneriliyor. Abdullah Gül’ün görevlendirilmesinden sonra başbakanlık için adı sürekli konuşulan Vecdi Gönül’ün Meclis başkanlığı gündeme geldi. Ancak önceki gün Grup Başkanı Bülent Arınç’ın Abdullah Gül’le yaptığı görüşmede Meclis başkanlığına talip olması Vecdi Gönül’ün şansını azalttı. AK Parti içinde TBMM başkanlığı için en güçlü aday Arınç oldu. Ayrıca Murat Başesgioğlu da konuşulan isimler arasında.

TBMM Danışma Kurulu bugün Geçici Başkan Şükrü Elekdağ başkanlığında toplanarak, oylama günlerini saptayacak. TBMM’nin 22. başkanını seçmek için oylamanın yarın yapılması bekleniyor. Gizli olarak yapılacak oylamada ilk iki turda seçilebilmek için 550 olan üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu aranacak. Bu oylamalarda 367 oy alan aday, TBMM başkanı seçilecek. Adaylardan hiçbirinin bu çoğunluğa ulaşamaması durumunda yapılacak üçüncü tur oylamada seçilebilmek için üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 oy yeterli sayılacak. Bu turda salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan milletvekili, başkan seçilecek. Başkan seçimi, aday gösterme süresinin bitiminden itibaren beş gün içinde tamamlanacak.

Gruplar toplanıyor

AK Parti grubu, salı günü yapacağı ilk toplantısında TBMM Başkanlık Divanı için gösterilecek adayları belirleyecek. Toplantıda, grup başkanı, başkan vekilleri ve grup yönetim kurulu üyeleri için de seçim yapılması bekleniyor.

CHP grubu ise, yarın “tanışma” amaçlı bir toplantı yapacak. Bu toplantıda TBMM başkanlığına aday olacak isim de belirlenecek. Çarşamba günü yapılacak ikinci grup toplantısında da TBMM Başkanlık Divanı’na gösterilecek adaylar ile grup yöneticilerinin seçiminin gerçekleştirileceği bildirildi.


GAZETE SAYFALARI


 


   YATIRIM
  Dolar  1,586,000
  Euro  1,598,000
  Altın  16,400,000
  İMKB  14,058.40

   BÜTÜN YAZARLAR   

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2002 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.