İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
09.01.2003
Perşembe
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  English
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

SON HABERLER


23:42

Eroğlu: "Annan planı Türkiye'yi dışlıyor"

KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın sunduğu çözüm planının, Türkiye’yi adadan dışladığını söyledi.

23:16

Almanya: "Şu anda Irak'a savaşa zemini bulunmuyor"

BM Silah Denetleme Komisyonu (UNMOVIC) Başkanı Hans Blix ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey’in Güvenlik Konseyi’ne ilettikleri durum raporunun ardından Almanya, “şu anda Irak’a savaş zeminin bulunmadığını” kaydetti.

23:00

Peru'da kaybolan yolcu uçağının Amazon'da bulunduğu tespit edildi

Peru’da 42 yolcu ve 4 kişilik mürettebatla Amazon ormanı üzerinde uçarken kaybolan yolcu uçağının, Amazon’daki Chachapoyas kenti yakınlarında bulunduğu tespit edildi.

22:48

Harrazi ülkesine gitti

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, ülkesine gitti. Yunanistan’daki temaslarının ardından aktarma yapmak üzere İstanbul’a gelen Harrazi, saat 22.00’de, THY’ye ait uçakla Tahran’a hareket etti.

22:38

Rum Kesimi, Iraklı bilim adamlarını sorgulanması kabule hazır

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, Iraklı bilim adamlarının BM denetçileri tarafından Kıbrıs Rum Kesimi’nde sorgulanmasını kabul etmeye hazır olduklarını, ancak bazı şartları bulunduğunu söyledi.

22:26

İstanbul'a getirilen yolcuların cenazeleri ailelerine teslim edildi

Diyarbakır’daki uçak kazasında yaşamını yitiren ve İstanbul’a getirilen yolcuların cenazeleri, ailelerine teslim edildi.

.

22:04

Blix, Irak'ın BM yaptırımlarını ihlal ettiğini söyledi

BM Silah Denetleme Komisyonu’nun (UNMOVİC) Başkanı Hans Blix’in, BM Güvenlik Konseyi üyelerine, “Irak’ın, füze motorları ve katı füze yakıtı imalinde kullanılan hammaddeleri ithal ederek, BM yaptırımlarını ihlal ettiğini söylediği” bildirildi.

.

21:54

ABD, Irak'ın kitle imha silahı olduğunda ısrarlı

ABD, Irak’ın, BM silah denetçilerinin henüz kanıt bulunmadığı yönündeki beyanına rağmen, gerçekte kitle imha silahına sahip olduğunda ısrarını sürdürüyor.

21:52

Şaron, hakkındaki iddiaları canlı yayında reddetti

İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un, radyo ve televizyondan canlı yayımlanan ve hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddettiği konuşması, yayını evinde seyreden İsrail Seçim Komisyonu Başkanı Yargıç Mihail Heşin’in emriyle durduruldu.

21:47

"İhlal saptanırsa 27 Ocak beklenmeyecek"

BM Silah Denetleme Komisyonu’nun (UNMOVİC) Başkanı Hans Blix ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, “Irak’ın aktif işbirliğinde bulunmadığını, sadece pasif işbirliği yaptığını” kaydettiler. Blix ve Baradey, Güvenlik Konseyi üyelerine verdikleri brifingte, “Irak’ın kitle imha silahlarıyla ilgili araştırmaları sırasında herhangi bir ihlal saptamaları halinde ya da araştırmaların engellenmesi durumunda 27 Ocak’ı beklemeden Güvenlik Konseyi’ni haberdar edeceklerini” de açıkladılar.

.

21:46

Kazada yaşamını yitirin 5'i mürettebat 16 kişinin cenazesi İstanbul'a getirildi

Diyarbakır’daki uçak kazasında yaşamını yitiren 5’i mürettebat 16 kişinin cenazesi İstanbul’a getirildi. Kazanın ardından yakınlarınca teşhis edildikten sonra aileleri tarafından teslim alınan kaptan pilot Alaattin Yunak, ikinci pilot Altuğ Ulusu, kabin amiri Devlet Haliloğulları, kabin memurları Deniz Karasu ve Şenol Yavuz ile 11 yolcunun cenazesinin bulunduğu THY’ye ait uçak, saat 21.20’de Atatürk Havalimanı’na indi.

21:30

Stefanopulos ve Papandreu, taziye mesajı yolladı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e, dün Diyarbakır’da meydana gelen uçak kazası nedeniyle taziye mesajı yolladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da bugün Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’a bir taziye mesajı göndererek, Yunan halkı ve kendi adına başsağlığı dilemişti.

21:01

ABD-Kuzey Kore görüşmeleri yakında başlıyor

Beyaz Saray, Amerikalı ve Kuzey Koreli yetkililer arasındaki görüşmelerin yakında başlayacağını açıkladı.

20:50

BM, Iraklı bilim adaylarıyla Kıbrıs Rum Kesimi'nde görüşmeyi planlıyor

Iraklı General Hasan Muhammed Emin, BM silah denetleme heyetinden bir müfettişin kendilerine, Iraklı bilim adamlarının görüşmeler için Kıbrıs Rum kesimine götürülmesi olasılığından bahsettiğini bildirdi.

20:26

Başbakan Gül, İKV Başkanı ve beraberindeki heyeti kabul etti

Başbakan Abdullah Gül, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Meral Gezgin Eriş ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başbakanlık Merkez Binası’ndaki kabul 1 saat sürdü.

19:49

Saddam: "ABD'nin tehditleri, Irak halkını korkutmaz"

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ABD’nin savaş tehditlerinin Irak halkını korkutmayacağını söyledi.

19:47

"Diyarbakır Havaalanı'nda uluslararası kriterlere göre teknik eksiklikten söz etmek mümkün değil"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin, “Diyarbakır Havaalanı’nda uluslararası kriterlere göre teknik eksiklikten söz etmek mümkün değil” dedi.

19:44

Vergi Barışı Tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kesinleşmiş ve ihtilaflı vergi alacaklarını yeniden yapılandıran, mükelleflere stok affı ve matrah arttırımı getiren, cezalarda da yeni düzenleme öngören Vergi Barışı Kanunu Tasarı’nın 15 maddesi kabul edildi. Bu arada yeni bazı hükümler ihdas edilirken, altın stokuna da af getirildi.

19:21

Peru'da kaybolan yolcu uçağında 46 kişi bulunuyor

Peru’da 42 yolcu ve 4 kişilik mürettebatla Amozon ormanı üzerinde uçarken kaybolan yolcu uçağı, hava kuvvetleri tarafından aranıyor.

19:10

Malatya'daki uçak kazasında şehit olan pilotların cenazeleri yarın memleketlerine gönderilecek

Malatya’da 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait iki RF-4 keşif uçağının Akçadağ İlçesi yakınlarında düşmesi sonucu şehit olan 4 pilotun cenazeleri, yarın memleketlerine gönderilecek.

18:59

Venezüela'da Chavez yanlıları ve karşıtları çatıştı

Venezüella’nın batısındaki Paraguana bölgesinde, Devlet Başkanı Hugo Chavez yandaşları ile muhalifleri arasında çıkan çatışmada, Chavez yandaşı iki kişinin vurularak yaralandığı bildirildi.

18:40

Peru'da 42 kişiyi taşıyan yolcu uçağı kayboldu

Peru’nun kuzeyindeki Chiclayo havaalanından havalanan ve 42 yolcuyu taşıyan bir uçak ile bağlantının kesildiği bildirildi. Peru’nun TANS havayolları yetkilileri, şirkete ait uçağın, başkent Lima’nın yaklaşık 650 kilometre kuzeyindeki Chachapoyas kenti havaalanına üç dakika içinde inmesi beklenirken radardan kaybolduğunu söylediler.

Uçağın Amazon ormanı üzerinde uçarken radardan kaybolduğunu kaydeden yetkililer, uçağı arama çalışmalarının başlatıldığını belirttiler.

18:20

Para piyasalarında bugün

Borsa, ikinci seansta gelen alımlarla günü yüzde 0.64’lük değer artışı ile tamamladı. Yarın açılışta bugün gelen alımların devam etmesinin beklenebileceği, ancak özellikle 10,400-10,500 bölgesinde bir miktar satışların gelebileceği kaydediliyor.

İMKB Ulusal-100 endeksi, 1. seansta yüzde 1.93 düşüş kaydetti. 2. seansta gelen alımlarla yükselen endeks 10,225.82 puandan günü tamamladı.

Endeks, günün tamamında 64.61 puan yükselirken, hisse senetleri ortalama yüzde 0.64 değer kazandılar. Hisse senetleri piyasasında, toplam işlem hacmi 350 trilyon 953 milyar 352 milyon lira oldu.

DOLAR-

Kapalıçarşı’da dün 1 milyon 683 bin liradan kapanan dolar, 1 milyon 685 bin liradan, 1 milyon 748 bin liradan kapanan Euro ise 1 milyon 765 bin liradan güne başladı. Piyasa kapanışında doların satış fiyatı 1 milyon 682 bin, Euro’nun satış fiyatı da 1 milyon 765 bin lira oldu.

TAHVİL-BONO-REPO-

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda en fazla işlem gören 3 Aralık 2003 vadeli, bugün valörlü tahvilin basit getirisi yüzde 57.10’dan, bileşik getirisi ise yüzde 58.55’ten kapandı.

18:10

Bursa'da yemekten zehirlenen 420 öğrenciden 40'ına serum bağlandı

Bursa’nın Büyükorhan İlçesi’nde, öğle yemeğinden sonra zehirlenme belirtileri üzerine hastaneye sevk edilen öğrencilerin tedavileri sürüyor. Merkez, Kınık Danaçalı İlköğretim Okulu’ndan zehirlenme belirtileri üzerine Orhaneli Devlet Hastanesi’ne sevk edilen 420’ye yakın öğrenciden 40’ına serum bağlandı. Büyük çoğunluğunun rahatsızlığının “psikolojik” olduğu belirlenen diğer öğrenciler ise ayakta tedaviden sonra taburcu ediliyor.

18:05

Le Monde: "Atina, Ankara ile ilgili sorunlarını Avrupaya transfer etmeyi başardı"

Fransız Le Monde gazetesi, “Atina’nın Ankara ile sorunlarını Avrupa’ya transfer etmeyi başardığını” yazdı. Gazetenin “Yunanistan diplomatik konumunu güçlendirdi” başlıklı yazısında, Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki son durum incelendi.

Yazıda, AB’nin Kopenhag zirvesinde Rum kesimini birliğe davet etmesi ve katılım müzakerelerinin olası başlangıcı için 2004’e randevu vererek Türkiye’nin adaylığını teyit etmesi, Yunanistan’ı memnun eden gelişmeler olarak değerlendirildi.

Atina’nın, Türkiye ile Avrupa arasında yakınlaşmadan yana tutum sergilemesinde birçok sebep bulunduğu ifade edilen yazıda, Yunanistan ile Türkiye’nin, aralarındaki rekabete rağmen, ortak çıkarları paylaşan iki komşu ülke olduğuna işaret edildi.

18:03

Schapper: "Göç yasası değiştirilmeden meclise sunulacak"

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Claus-Henning Schapper, Federal Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen Göç Yasası’nın değiştirilmeden Federal Meclis’e yeniden sunulacağını söyledi. İçişleri Bakanı Otto Schily’nin temsilcisi olarak bugün Hannover kentinde düzenlenen eyalet içişleri bakanları konferansına katılan Schapper, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Göç Yasası, değiştirilmeden meclise sunulacak. Daha sonra Federal Eyalet Temsilciler Meclisi’nde (Bundesrat) çoğunluğun onaylayıp onaylamadığını göreceğiz” dedi.

18:03

Diyarbakır'daki uçak kazasında teşhis edilen ceset sayısı 50'ye yükseldi

Diyarbakır’daki uçak kazasında ölen 75 kişiden teşhis edilenlerin sayısı 50’ye yükseldi. Kazada yaşamını yitirenlerden 8’i daha yakınları tarafından teşhis edildi. Teşhis edilenlerle birlikte kazada ölen 75 kişiden 50’sinin kimliği saptandı. Kazada ölenlerin çoğunun patlama ve yangın nedeniyle tanınamaz hale geldiği ve bu nedenle teşhis çalışmalarının güçlükle yapılabildiği öğrenildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

18:01

Türkmenbaşı, Erdoğan'ın onuruna yemek verdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onuruna akşam yemeği verdi. Türkmenbaşı’nın, Erdoğan ve beraberindeki heyete Devlet Sarayı’nda verdiği yemek, basına kapalı gerçekleşti.

17:56

İMKB ikinci seans değerlendirmesi

İMKB Ulusal-100 Endeksi 2. seansı, 1. seansa göre 260.93 puan artışla 10,225.82 puandan tamamladı. 2.seansta hisse senetlerinin ortalama değer artışı yüzde 2.62 oldu.

1.seansta minimum 9,900, maksimum 10,161 puanı gören endeks, ikinci seansta sıkışık seyir izledi ve son dakika alımlarıyla günü artıda tamamladı.

Endeks seansa, 15.62 puan azalışla 9,949.27 puan seviyesinde başladı. İlk yarıyı 159.12 puan artıda 10,124.01 puandan geçen Endeks, günü 10,225.82 puandan tamamladı.

1. seanstaki 196.32 puanlık düşüş dikkate alındığında, endeks, günlük bazda 64.61 puan yükseldi. Hisselerin günlük ortalama değer artışı da yüzde 0.64 oldu.

Kapanışta mali endeks 390.62 puan artışla 12,700.73 puana, sanayi endeksi 202.82 puan artışla 9,807.84 puana, hizmetler endeksi 120.14 puan artışla 6,784.36 puana yükseldi.

Böylece ilk seansa göre mali grup hisseler ortalama yüzde 3.17, sanayi endeksi ortalama 2.11, hizmetler grubu hisseler de yüzde 1.80 değer kazandılar.

2. seansta işlem gören toplam 291 hisse senedinden 209’u değer kazanırken, 24 hisse senedi değer yitirdi. 58 hissenin fiyatında ise değişiklik olmadı.

Seansta, 200 trilyon 808 milyar 846 milyon liralık işlem hacmi kaydedildi. İki seanstaki işlem hacmi toplamı da, 350 trilyon 953 milyar 352 milyon lira olarak belirlendi.

2. seansta İş Bankası (C), Yapı ve Kredi Bankası, Doğan Holding, Garanti Bankası ve Tüpraş en yoğun işlem gören hisse senetleri oldu.

17:54

Rusya, Saddam'a sığınma hakkı vermek istediği haberini yalanladı

Rusya, Irak lideri Saddam Hüseyin’e sığınma hakkı vermek istediği yolundaki haberleri resmen yalanladı. Moskova’da Dışişleri Bakanlığı’nca yayımlanan açıklamada, “Saddam’a sığınma hakkı verilmesi konusunun hiçbir zaman incelenmediği, bu konuda Rusya’ya da hiçbir talep gelmediği” belirtildi.

17:53

Schröder, Başbakan Gül'e taziye mektubu gönderdi

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Diyarbakır’daki uçak kazasından dolayı Başbakan Abdullah Gül’e taziye mektubu gönderdi. Schröder, mektubunda, Diyarbakır’da meydana gelen uçak kazasında çok sayıda insanın ölmesinden ve yaralanmasından büyük üzüntü duyduğunu belirterek, kurbanların yakınlarına başsağlığı diledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

17:42

Sezer-Gül görüşmesi sona erdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Başbakan Abdullah Gül’ü kabulü sona erdi.

Çankaya Köşkü’ndeki haftalık görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.

17:34

Kaza kırım ekibi, karakutuları teslim aldı

Diyarbakır’da düşen uçakla ilgili araştırma yapmak üzere bölgeye gelen kaza kırım ekibi, incelemek üzere uçağın kara kutularını askeri yetkililerden teslim aldı.

17:30

Demirel, uçak kazalarında ölenler için başsağlığı diledi

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Diyarbakır ve Malatya’da meydana gelen uçak kazalarındaki kayıplar dolayısıyla başsağlığı diledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

17:25

Blix: Dumanı tüten hiçbir silah bulamadık

BM silah denetleme heyeti komisyonu UNMOVIC’in Başkanı Hans Blix, Irak’ta kitle imha silahlarıyla ilgili yapılan incelemelerde henüz kesin kanıt bulunmadığını bildirdi.

Blix, New York’taki BM merkezinde yaptığı açıklamada, “Irak’ta yaklaşık 2 aydır bulunuyoruz, ülkede bugüne kadarki en geniş alanda inceleme yapıyoruz ve dumanı tüten hiçbir silah bulmadık” dedi.

17:25

Aile mahkemeleri kurulmasına ilişkin tasarı, Genel Kurul'da kabul edildi

Aile hukukundan doğan dava ve işleri görmek üzere aile mahkemeleri kurulmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

17:25

Papa'dan başsağlığı mesajı

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 2. Jean Paul, dün akşam Diyarbakır’da meydana gelen uçak kazasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’na başsağlığı mesajı gönderdi.

Papa, Ankara’daki Vatikan Büyükelçiliği tarafından Dışişleri Bakanlığı’na iletilen mesajında, elim kazada ölenlere rahmet, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi, kazadan kurtulanlara geçmiş olsun dileklerini sundu.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

17:24

Çatalca'da oto hırsızlığı operasyonu...

Çatalca’da, çaldıkları lüks otomobilleri parçalara ayırarak piyasada sattıkları öne sürülen 17 kişi yakalandı.

17:18

Kolombiya'da patlama: 3 ölü

Kolombiya’nın batısındaki Arauca’da, bir aracın içine yerleştirilen patlayıcının infilak etmesi sonucu 3 kişi öldü, en az 6 kişi yaralandı.

17:10

Aile mahkemelerinin kurulmasına ilişkin tasarı TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüyor

TBMM Genel Kurulu’nda aile mahkemelerinin kurulmasına ilişkin tasarının görüşülmesine başlandı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, aileye yapılan yatarımın en önemli yatırım olduğunu söyledi.

17:10

Org. Özkök, şehit pilotların ailelerine başsağlığı diledi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Malatya’daki uçak kazası sonucunda şehit olan 4 pilotun yakınları ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk’a başsağlığı mesajı gönderdi.

17:06

Almanya Cumhurbaşkanı'ndan Sezer'e başsağlığı mesajı

Almanya Cumhurbaşkanı Johannes Rau, Diyarbakır’daki uçak kazasından dolayı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e taziye mesajı gönderdi. Rau mektubunda, üzüntüsünü dile getirerek, kazada hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

17:05

Fildişi Sahili'nde isyancılar bombalandı: 15 ölü

Fildişi Sahili’nde hükümete bağlı helikopterler, bu sabah isyancıların elindeki Grabo kasabasını bombaladı, bombardımanda 15 sivil öldü.

17:03

Müşerref ve Han Cemali'den Sezer'e taziye mesajı

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, İstanbul-Diyarbakır seferi yaptığı sırada düşen THY uçağında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e gönderdiği mesajla başsağlığı dileklerini iletti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

16:50

Kanadoğlu, AK Parti'nin kapatılması davasında esas hakkındaki görüşünü Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ak Parti’nin kapatılması istemiyle açtığı davada, esas hakkındaki görüşünü, Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi.

Kanadoğlu, esas hakkında görüşünde, iddialarını ve dayanaklarını sıraladıktan sonra, AK Parti’nin Siyasi Partiler Yasası’nın 104. maddesinin 2. fıkrasına göre kapatılmasını istedi.

16:41

Sezer, Gül'ü kabul etti

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Abdullah Gül’ü kabul etti.

Gül, haftalık görüşme için saat 16.30’da Çankaya Köşkü’ne giriş yaptı.

16:37

Borsa, günü yükselişle kapattı

İMKB Bileşik Endeksi, 2. seansta 260.93 puan artarak 10,225.82 puandan kapandı. Hisse senetleri, ikinci seansta ortalama yüzde 2.62 oranında değer kazandı.

İlk seanstaki 196.32 puanlık düşüş dikkate alındığında, borsa endeksi, günün tamamında 64.61 puan yükseldi. Hisse senetlerindeki günlük artış ise yüzde 0.64 oldu.

16:36

"TEDAŞ, 'güç bedeli alınmayacak' kararına uymuyor"

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, elektrik kullanımından alınan “güç bedeli”ne ilişkin düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmesine karşın, bu bedelin Bütçe Kanunu gereği 2 ayda bir alınması gerekirken, Kasım ve Aralık aylarında 2 kez alındığını söyledi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, bu ay itibariyle abonelerden “güç bedeli” alınamayacağını, ancak TEDAŞ’ın, yüksek mahkeme kararına rağmen bu paraları haksız şekilde tahsil ettiğini“ öne sürdü.

16:35

Bursa'da 300 öğrenci, yemekten zehirlendi

Bursa’nın Büyükorhan İlçesi’nde, taşımalı eğitim yapan 2 ilköğretim okulunda öğrenim gören yaklaşık 300 öğrenci, zehirlenme belirtileri üzerine hastaneye kaldırıldı.

Taşımalı eğitim sistemi dahilinde, Büyükorhan’ın Kınık, Mazlumlar, Çeribaşı ve Yenice köylerinden gelen öğrencilerin eğitim yaptığı Merkez ve Atatürk İlköğretim Okulu’nda öğle yemeğinde nohut, pilav ve komposto yiyen öğrencilerde, öğleden sonra derse girdiklerinde baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi başladı.

Bazı öğrencilerin de baygınlık geçirmesi üzerine okul yönetimi, durumu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

Minibüs ve otobüslerle önce Büyükorhan Sağlık Ocağı’na götürülen öğrencilerin tamamı, ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Orhaneli İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırıldılar.

16:33

Talih oyunlarına vergi zammı

Talih oyunlarının kolon ücretleri artırıldı. Bu kapsamda Sayısal Loto, Şans Topu ve On Numara oyunlarının kolon ücretlerine, yüzde 20 ile yüzde 66 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

16:23

Euro, ABD Doları karşısında 3 yılın en yüksek düzeyinde

Avrupa ortak para birimi euro, ABD Doları karşısında son 3 yılın en yüksek değerini aldı.

Avrupa piyasalarında dün 1.0430 dolardan işlem gören euro, bugün sabah saatlerinde 1.0545 dolara çıktı. Bu değer, euronun 1 Kasım 1999 tarihinden beri ABD Doları karşısında ulaştığı en yüksek düzeyi gösteriyor.

16:23

Gül: Neyi, nerede konuşacağımı bilirim

Başbakan Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün irtica ile ilgili açıklamaları konusunda, “Böyle bir ortam içerisinde mesuliyet taşıyan, sorumluluk taşıyan bir kişi olarak, bunları basın aracılığıyla konuşmam. Bizlerin bu tip meseleleri konuşacağımız yerler vardır. Orada düşüncelerimi açık açık ifade ederim. Bundan da çekinmem” dedi.

Gül, Diyarbakır’daki incelemelerini tamamlayarak döndüğü Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin soru sormak istemesi üzerine, Diyarbakır’daki kaza nedeniyle üzücü bir olayla karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

Çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği kazadan 5 kişinin kurtulabildiğini anımsatan Gül, kazada ölenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ise başsağlığı diledi.

16:09

Erdoğan'a "Fahri Profesörlük" ünvanı verildi

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Mahdumkulu Devlet Üniversitesi tarafından “fahri profesörlük” unvanı verildi. Erdoğan’a “fahri profesörlük” unvanı verilmesi dolayısıyla, Ruhaniyet Sarayı’nda, Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın da katıldığı bir tören düzenlendi.

16:08

Blair: BM denetçilerine zaman verilmeli

İngiltere Başbakanı Tony Blair, BM silah denetçilerine, işlerini yapmaları için zaman verilmesi gerektiğini bildirdi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir başbakanlık sözcüsü, Blair’in bakanlarına, “BM silah denetçilerinin raporlarını sunacağı 27 Ocak gününün sürecin son tarihi olarak görülmemesini de” söylediğini kaydetti.

16:06

Sezer, Özkök'e başsağlığı diledi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Malatya’da iki askeri uçağın düşmesi ve 4 pilotun şehit olması dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e bir başsağlığı telgrafı gönderdi.

16:04

Unakıtan: Verilemeyecek hesabım yok

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Vergi Barışı Tasarısı’nın kendisini aklayan bir düzenleme olmadığını belirterek, “Alnım ak. Maliye Bakanı suçlu da değil. Eğer Maliye Bakanının dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım” dedi.

“Maliye Bakanı suçlu değil. Mahkeme de gelip (Suçlu) dememiş” açıklamasında bulunan Unakıtan, “Benim alnım açık. Haklı, haksız bir dava açılmış olabilir. Onun da sonucuna bakmak lazım” diye konuştu.

Kendisinin getirilen tasarı ile hiçbir menfaat sağlamadığını vurgulayan Unakıtan, şöyle devam etti:

“Lütfen (Bu Kanundan Maliye Bakanı istifade edemez) yazılsın. Ben, bunu gönülden alkışlıyorum, kabul ederim. Benim verilemeyecek hesabım yok. 50 senedir bu memlekette yaşıyorum.

Eğer buradan Maliye Bakanının dokunulmazlığının kaldırılması gerekiyorsa ona da hazırım. Kaldırın benim dokunulmazlığımı. Mahkemeye de giderim. Vicdanen de rahatım.”

16:03

Elektriğe kısmi zam

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere arıtma tesisi, okul, dernek ve spor tesisleri ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğe yüzde 6.2 ila yüzde 34.48 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

Tarımsal sulamalarda kilovat saat başına alınan 87 bin liralık elektrik ücreti, yüzde 34.48 oranında artırılarak, 117 bin liraya yükseltildi.

Hayır kurumu, dernek, vakıf, müze, resmi okul, resmi yurt, resmi üniversite, resmi yüksek okul, resmi kurs, resmi sağlık kuruluşları, spor tesisleri, kültür balıkçılığı ve kümes hayvanları çiftliğinde kullanılan elektriğin fiyatı da yüzde 2.1 oranında artarak, 118 bin 850 liradan 121 bin 350 liraya çıktı.

16:01

Başbakan Gül, Ankara'da

Başbakan Abdullah Gül, dün meydana gelen uçak kazasıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere gittiği Diyarbakır’dan, özel uçak ATA ile saat 15.55’te Ankara’ya döndü.

Gül’ü, Esenboğa Havaalimanı’nda, Başbakanlık Müsteşarı Fikret Üçcan ve diğer yetkililer karşıladı.

15:41

ABD, Avrupa'dan Körfez'e askeri araç sevkiyatına başladı

ABD ordusu, Almanya’daki üslerinden Basra Körfezi’ne ağır askeri araç sevkıyatına başladı.

Köprü, yol, kamp ve destek birimleri kurmakta kullanılan 500’den fazla traktör, buldozer, vinç, kamyon ve diğer ağır araçlar trene yüklendi.

15:40

Sezer, Orgeneral Özkök'ü kabul etti

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü Çankaya Köşkü’nde kabul ederek, haftalık görüşmesini yaptı.

Kabul, yaklaşık bir saat sürdü.

15:33

ABD'nin üs ve limanlarda keşif yapma talebine onay

Ankara, ABD’nin Türkiye’deki üs ve limanlarda keşif yapma talebine ilişkin izin mutabakatının imzalanması kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı ve askeri yetkililer yaptıkları değerlendirme sonucu, 150 kişilik Amerikan ekibinin Türkiye’deki üs ve limanlarda keşif yapmasına olanak sağlayacak mutabakat zaptının imzalanmasını kararlaştırdı.

Mutabakat zaptının, iki ülke askeri yetkilileri arasında her an imzalanması bekleniyor.

15:21

Bo, 2. seansın ilk yarısında yükseldi

İMKB Bileşik Endeksi 2. seansın ilk yarısını, birinci seans kapanışa göre 159.12 puan artarak 10,124.01 puandan geçti. Hisse senetleri, birinci seans kapanışa göre ortalama yüzde 1.60 oranında değer kazandı.

15:18

Başbakan Gül: Uçak sis nedeniyle düşmüştür

Başbakan Abdullah Gül, “Şu an için açık olan, uçağın sis nedeniyle düştüğüdür” dedi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

15:15

Memurların maaş zammına ilişkin tel emri, kamu kuruluşlarına gönderildi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, devlet memurları ile kamuda çalışan sözleşmelilerin Ocak ayı zammına ilişkin tel emrini kamu kuruluşlarına gönderdi.

Unakıtan imzalı tel emrinde, memur maaşlarında esas aylık katsayısı 34.300, memuriyet taban aylığı göstergesine uygulanan taban aylık katsayısı 329.250, iş güçlüğü, iş riski, temininde güçlük ve mali sorumluluk zamlarının aylık tutarlara çevrilmesine esas ödeme katsayısının ise 10.885 olduğu belirtildi. Memurlara 14 günlük farklar 15 Ocak tarihinde aylık ve ücretler ile birlikte ödenecek.

15:05

Baykal: Bu dönemde dayanışmayı artırarak güçlükleri aşabiliriz

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün sözlerini değerlendirirken, “Türkiye, bu sıkıntılı döneminde kendi içinde dayanışmasını artırarak, anayasasına sahip çıkarak daha kolayca güçlükleri aşabilir” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren ve beraberindeki heyet, Baykal’ı parti genel merkezinde ziyaret etti.

Ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün dün akşam verilen kokteyldeki açıklamalarının hatırlatılması ve “İrticai faaliyetleri nedeniyle atılanlara ilişkin YAŞ kararlarına şerh konulması irticayı cesaretlendirdi mi?” sorusu üzerine, seçimlerden sonra Türkiye’nin güzel bir başlangıç sağlaması için muhalefet partisi olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını, AK Parti’yi ziyaret ettiklerini anlatttı.

Gerginlik ve çatışma ortamı yaratmadan, dayanışma içerisinde birlikte davranarak Türkiye’nin önünü açmaya hazır olduklarını söylediklerini anımsatan Baykal, şöyle devam etti:

“Buna karşılık da bir ricada bulunduk. (Aman dikkatli olun. Türkiye’de siyasi gerginlik yaratacak konuları gündeme getirmeyin. Kurumlar arasındaki uyumu, anlayışı, anayasamızın özüne sahip çıkma dikkatini sürdürün. Türkiye’yi anlamsız, yapay bir gündemin içine çekecek açılımlar yapmayın. Yaparsanız Türkiye bundan zarar görür, yanlış olur. Biz muhalefet partisi olarak böyle bir çatışmanın olmamasını istiyoruz, Türkiye hassas bir dönemden geçiyor) dedik.”

14:57

Başbakan Gül, Ankara'ya gitti

Uçak kazasıyla ilgili Diyarbakır’daki incelemelerini tamamlayan Başbakan Abdullah Gül, ATA uçağıyla Ankara’ya gitti.

14:56

Gürtuna, İstanbul Adliyesi'nde ifade veriyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, hakkında “ihalede artırma ve eksiltmeye hile karıştırmak” suçundan açılan dava kapsamında mahkemede ifade veriyor.

14:41

Hanımağa'nın ağalığı düştü

Edirne Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu, 642. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin “Hanımağası” Zübeyde Kavraz’ın ağalık parasını ödemediğini belirterek, “Bize 85 milyar nakit para yerine çek vermeye kalkınca, bunu kabul edemeyeceğimizi ve ağalığının düştüğünü belirttik” dedi.

14:35

Kazada ölenlerin yakınlarını taşıyan uçak Diyarbakır'a indi

Diyarbakır’da dün meydana gelen uçak kazasında ölen ve yaralananların yakınlarını Ankara’dan Diyarbakır’a getiren ve düşen uçağın benzeri olan, THY’nin “Denizli” adlı uçağı, olumsuz hava koşulları nedeniyle, Diyarbakır’daki havaalanına, havada yarım saat bekledikten sonra inebildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

14:32

Diyarbakır'daki kazada 42 kişinin cesedi teşhis edildi

Diyarbakır’daki uçak kazasında ölen 75 kişiden, 5’i mürettebat 42 kişinin kimlikleri belirlendi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

14:18

Yunanistan Dışişleri Bakanı'ndan taziye mesajı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’a, dün Diyarbakır’da meydana gelen uçak kazası nedeniyle taziye mesajı yolladı. Papandreu, “Dear Yaşar” ifadesiyle başlayan mesajında, Diyarbakır’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bir uçak kazası meydana geldiğini büyük üzüntüyle öğrendiğini belirterek, Yunan halkı ve kendi adına başsağlığı diledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

14:11

Kocaeli'nde gümrük kaçakçılığı operasyonu...

Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde, Haydarpaşa Gümrüğü’nden yurda kaçak sokulduğu tespit edilen yaklaşık 100 milyar lira değerinde çeşitli eşya ele geçirildi.

14:08

Başbakan Gül, yaralıları ziyaret etti

Başbakan Abdullah Gül, Diyarbakır’da dün düşen ve 75 kişinin yaşamını yitirdiği uçaktan sağ kurtulan yaralı 5 yolcuyu hastanede ziyaret etti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

14:08

Chirac, geri adım attı: Askeri operasyon en son seçenektir

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Irak’a askeri müdahalenin en son ve en kötü seçenek olduğunu, sorunun, diplomatik ve barışçı yollardan çözülmesi yolundaki umudunu koruduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, basın mensuplarının yeni yılını kutlayan Chirac, Irak’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin 1441 sayılı kararına uyması için Fransa’nın çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Chirac’ın önceki gün, orduya olası bir operasyon için “hazır ol” emri vermesi, muhalefet partilerinin sert tepkisine yol açmıştı.

14:06

Arınç, Özkök'e taziye mesajı gönderdi

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Malatya’daki uçak kazasında 4 TSK mensubunun şehit olması nedeniyle, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e başsağlığı mesajı gönderdi.

14:06

Borsa, 2. seansa düşüşle başladı

İMKB Bileşik Endeksi 2. seansın ilk dakikalarını, 1. seans kapanışa göre 15.62 puan azalarak 9,949.27 puandan geçti. Hisse senetleri 1. seans kapanışa göre, yüzde 0.16 oranında değer kaybetti.

14:05

Petrol fiyatları yeniden yükseldi

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, 3 günlük bir gerilemenin ardından bugün yeniden yükselişe geçti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim artışına gideceği haberleriyle hafta başından bu yana rahatlayan piyasalar, Birleşmiş Milletler silah uzmanlarının, dün, Irak’ın silah programlarıyla ilgili önemli konuları açıklığa kavuşturmadığını açıklamasıyla yeniden gerildi.

Bu kaygılar yüzünden Londra piyasasında Brent türü petrolün varil fiyatı, 37 sent artarak 29.16 dolara çıktı.

ABD hafif petrolünün varil fiyatı da düne göre 40 sent artarak 30.96 dolara yükseldi.

14:02

Aliyev, Sezer'e başsağlığı mesajı gönderdi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, dün İstanbul-Diyarbakır seferi yaptığı sırada düşen THY uçağında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e başsağlığı mesajı gönderdi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

13:53

Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Walter Schwimmer, Diyarbakır’da dün meydana gelen uçak kazasından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Schwimmer, Konsey’in Strasbourg’daki merkezinde yayımlanan bildirisinde, “75 kişinin yaşamına mal olan acı uçak kazası haberini derin üzüntüyle öğrendim. Türk halkının ve özellikle kazada yaşamlarını kaybedenlerin yakınlarının acısını içten paylaşıyor, onlara sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

13:50

Barzani: Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyoruz

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile biraraya geldi.

Barzani, Bakanlık’taki görüşmelerin verimli geçtiğini kaydederek, “Birçok noktaya açıklık getirdik. İki taraf da ilişkilerin eski düzeyine dönmesi gerekliliğini hissediyor. Bu düzey de dostluk ve işbirliğine dayanmalı. Böyle bir işbirliği kurulabilmesi için zemin mükemmel” diye konuştu.

13:48

Vergi Barışı Yasası'nı çıkaranların, yasanın kapsamı dışında kalması için önerge veriliyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda CHP’li milletvekillerinin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı da kapsayan vergi affı niteliğindeki Vergi Barışı Kanunu Tasarısı’na tepki göstermeleri AK Parti’li milletvekillerini harekete geçirdi. AK Parti Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, eleştirileri dikkate alarak bir önerge hazırladığını belirterek, “Vergi Barışı Kanununun” hazırlanması, uygulanması, yürütülmesi ve denetiminden sorumlu olanların bu kanunun hükümlerinden yararlanmaması için bir önerge vereceğini bildirdi.

13:43

Başbakan Gül, Malatya'daki uçak kazasında ölen pilotlar için başsağlığı mesajı yayımladı

Başbakan Abdullah Gül, 4 subayın şehit olduğu askeri uçak kazasıyla ilgili olarak bir başsağlığı mesajı yayınladı.

13:30

İsrail, İran Televizyonu muhabirini tutukladı

İsrail askerleri, Batı Şeria’nın El Halil kentinde İran Radyo Televizyonu’nun (IRIB) muhabirini tutukladı.

İran’da yayımlanan Tehran Times gazetesinin haberine göre, IRIB’in Filistinli yerel muhabiri Halid Sabarne, önceki gün akşam bir arkadaşının evinde yakalanıp dövüldükten sonra hapse konuldu.

İsrail askerleri, birkaç gün önce de Sabarne’nin evini yıkmıştı.

13:26

Diyanet: Camilerdeki baz istasyonları mevzuata uygun

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, mevzuata ve belirlenen kriterlere uygun olarak 64 camide baz istasyonu kurulduğunu, her istasyondan yılda 4.500 dolar artı KDV alındığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Tokyo Camii Vakfı tarafından Dedeman Oteli’nde düzenlenen “Baz İstasyonları ve İnsan Sağlığına Etkisi” konulu toplantı, sona erdi.

Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, 64 camide baz istasyonu bulunduğunu, bundan elde edilen gelirin camilerin bakım ve onarımları ile çevre düzenlemesinde kullanıldığını söyledi.

13:25

Cenin'de silahsız Filistinli polisler görev yapacak

İsrailli ve Filistinli güvenlik yetkililerinin, silahsız Filistinli polislerin Batı Şeria’daki Cenin’de yeniden görev yapması konusunda anlaştığı bildirildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
İsrail askerleri 2 Filistinliyi öldürdü   [08.01.2003]
İsrail askerleri bir Filistinliyi öldürdü   [08.01.2003]
İsrail, 35 yaşın altındaki Filistinlilere Filistin dışına çıkmayı yasakladı   [07.01.2003]
İsrail askerleri, Filistin mülteci kampına saldırdı   [07.01.2003]
Erakat: İsrail, yangına körükle gidiyor   [06.01.2003]

13:20

"Diyarbakır Havaalanı'nda ILS cihazı olsaydı, kaza riski azalırdı"

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Ekici, uçak kazalarının oluşumunda pilotaj hatası, çevresel koşullar ve teknik sorunların etkili olduğunu belirterek, “Eğer Diyarbakır Havalimanı’nda ILS cihazı olsaydı kaza riski en aza indirilirdi” dedi.

Ekici, yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da 75 kişinin ölümü, 5 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan uçak kazasının nasıl oluştuğuna ilişkin, şu anda kimsenin elinde yeterli bir bilginin bulunmadığını kaydetti.

Kazanın nedenine ilişkin yapılacak açıklamaların tahminden öte gidemeyeceğini vurgulayan Ekici, “Kaza ancak bulunan karakutuların incelenmesiyle aydınlanacak” dedi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

13:12

Özel İşlem ve Özel İletişim vergileri yarın yürürlükte

Mali Milat ile “Nereden buldun” uygulamasını kaldıran yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, yasa kapsamındaki Özel işlem vergileri ile özel iletişim vergisi yarın yeniden yürürlüğe giriyor.

13:12

Kırgızistan'da bir fabrikadan kimyasak madde çalındı

Kırgızistan’da bir kimya fabrikasına sopalarla giren maskeli kişiler, nükleer reaktörlerde kullanılan 460 kilogram evropiyum oksit çaldı.

12:56

ABD, Çek Cumhuriyeti'nden yardım istedi

ABD’nin, Çek Cumhuriyeti’nden olası Irak operasyonu için, özellikle kimyasal silahla mücadele alanında askeri yardım istediği bildirildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Amerikan ve Avustralya savaş uçakları bombardıman tatbikatı yapacak   [09.01.2003]
Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'dan orduya "hazır ol" emri   [07.01.2003]
Pentagon'dan yedek askerlere "30 gün içinde hazır olun" talimatı   [07.01.2003]
Talabani: Saddam çekilmezse savaş kesin   [07.01.2003]
Talabani: Türkiye ile işbirliği yapmayız   [07.01.2003]

12:50

Asgari geçim sınırı 1 milyar 477 milyon liraya yükseldi

Türkiye Kamu-Sen, 4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırını, 1 milyar 377 milyon lira olarak hesapladı.

12:47

Amerikan ve Avustralya savaş uçakları bombardıman tatbikatı yapacak

Avustralya Savunma Bakanlığı, ABD’nin, ülkeye dönüş yolunda geri çevrilerek Avustralya’ya getirilen en büyük uçak gemisi Abraham Lincoln’deki savaş uçaklarının, Avustralya donanmasına ait uçaklarla birlikte gelecek hafta Batı Avustralya eyaletinde bombardıman tatbikatı yapacağını açıkladı.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
ABD, Çek Cumhuriyeti'nden yardım istedi   [09.01.2003]
Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'dan orduya "hazır ol" emri   [07.01.2003]
Pentagon'dan yedek askerlere "30 gün içinde hazır olun" talimatı   [07.01.2003]
Talabani: Saddam çekilmezse savaş kesin   [07.01.2003]
Talabani: Türkiye ile işbirliği yapmayız   [07.01.2003]

12:40

Adli Tıp'tan bir grup uzman Diyarbakır'a gitti

Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat, uçak kazasında ölenlerin kimlik tespiti çalışmaları için uzmanlarından oluşan bir ekibin bugün Diyarbakır’a gönderildiğini bildirdi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

12:35

İstanbul-Elazığ uçak seferi iptal edildi

Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Elazığ uçak seferi, iptal edildi.

12:31

Cumhurbaşkanı Sezer, uçak kazalarında ölenler için başsağlığı diledi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Diyarbakır ve Malatya’da meydana gelen uçak kazaları nedeniyle üzüntülerini dile getirerek, başsağlığı diledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

12:21

Ümraniye sapığının yargılanmasına başlandı

nadolu yakasında 12 kız çocuğuna tecavüz ettiği, 3 kıza da tecavüze kalkıştığı iddiasıyla tutuklanan Yaman Özçelik’in yargılanmasına başlandı.

Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Kartal Özel Tip Cezaevi’nde tutuklu olan Yaman Özçelik, sıkı güvenlik önlemleri altında getirildi.

Kimlik tespitinde evli ve 2 çocuk babası olduğunu belirten Yaman Özçelik, daha sonra hakkındaki suçlamaları kabul eder mahiyette ifade vermeye başladı.

12:20

Başbakan Gül, Diyarbakır'da

Başbakan Abdullah Gül, dün meydana gelen ve 75 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazası ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti.

Ankara’dan uçakla Mardin’e, oradan da karayoluyla beraberinde Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Diyarbakır’a gelen Başbakan Gül, Gazi Caddesi’ndeki Ulucami’ye geldi. Gül burada, kazada yaşamını yitirenlerin yakınlarıyla görüşerek “başsağlığı” diledikten sonra kazanın meydana geldiği 2. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı’na hareket etti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

12:15

Adalet Bakanı Çiçek'in Diyarbakır programı ertelendi

Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in Diyarbakır programı ertelendi.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Çiçek’in 9-10 Ocak günlerindeki Diyarbakır programı ile bakanlığın düzenlediği “Avrupa Birliği Uyum Yasaları Sempozyumu”nun ertelendiği belirtildi.

12:09

CHP, Sirmen'in dokunulmazlığının derhal kaldırılmasını istiyor

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen hakkında TBMM Başkanlığı’na gönderilen dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili fezlekenin, bir an önce Genel Kurul’a indirilmesini istedi. Koç, “Bunu, hakkında dava açılan Bakanlık koltuğunda oturan bazı milletvekilleri için de bekliyoruz” dedi.

Koç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Sirmen hakkında bazı gazetelerde yer alan haberlere cevap verdi. Sirmen hakkındaki fezlekenin müfettiş raporlarıyla hazırlandığını bildiren Koç, Yuvacık Barajı ile ilgili olarak Sefa Sirmen hakkında mahkemelerde açılmış herhangi bir dava bulunmadığını söyledi.

12:06

Borsa, 1. seansı düşüşle kapattı

İMKB Bileşik Endeksi 1. seansta, dünkü kapanışa göre 196.32 puan düşerek 9.964.89 puandan kapandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 1.93 oranında değer kaybetti.

12:01

Yıldırım: Kayıplarla ilgili net bir bilgi yok

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Malatya’daki uçak kazasında kayıplarla ilgili henüz net bir bilginin gelmediğini söyledi.

Yıldırım, gazetecilerin, Malatya’daki uçak kazasıyla ilgili sorusu üzerine, “2 RF-4 askeri uçağın düştüğü doğrudur. Şu anda olay yerine ulaşılmaya çalışılıyor. Kayıplar konusunda henüz net bir bilgi ulaşmadı” dedi.

11:50

Kazada ölenlerin yakınları Diyarbakır'a gitti

Diyarbakır’daki uçak kazasında ölenlerin yakınları ile görevlileri taşıyan bir uçak, Diyarbakır’a gitti.

THY Genel Müdürlüğü binasında dün akşam saatlerinden bu yana bekleyen yolcu yakınlarından bir bölümü ile THY görevlileri ve sağlık personelinden oluşan 165 kişilik grup, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağıyla Diyarbakır’a havalandı.

Yetkililer, Diyarbakır’daki hava şartlarının uygun olmaması halinde uçağın Mardin’e ineceğini ve daha sonra karayoluyla Diyarbakır’a gidileceğini söylediler.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

11:49

MGK Kanunu'ndaki değişiklik Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi

Milli Güvenlik Kurulu Kanunu’nda değişiklik yapan tasarısı TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Yapılan değişikliğin yasalaşması durumunda, Başbakan yardımcıları ve Adalet Bakanı da artık MGK’da görev yapabilecek.

.

11:33

Unakıtan: Mükellefler, bu son treni kaçırmasın

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi borcu olanları Vergi Barışı Tasarısının getirdiği düzenlemelerden yararlanmaya çağırdı ve “Mükellefler, bu son treni de kaçırmasın” dedi.

Kesinleşmiş ve ihtilaflı vergi alacaklarını yeniden yapılandıran, mükelleflere stok affı ve matrah arttırımı getiren, cezalarda da yeni düzenleme öngören Vergi Barışı Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı.

11:30

Kapıkule'de 40 ton kaçak toz şeker yakalandı

Edirne’nin Kapıkule Sınır Kapısı’nda, 1 ayda yurda kaçak sokulmak istenen 40 ton toz şeker yakalandı.

11:20

Irak, BM denetçilerini Blix'e şikayet edecek

Irak’ın, 19 Ocak’ta Irak’ı ziyaret etmesi beklenen silah denetçileri komisyonu (UNMOVİC) Başkanı Hans Blix ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Muhammed El Baradey’e BM denetçilerini şikayet edeceği bildirildi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in danışmanı General Amir el Saadi, “Denetçiler askeri tesislerde denetimlerini yaparken, konuyla ilgili olmayan bazı sorular sormuşlardır, bu sorular kitle imha silahlarıyla ilgili değildir. Bu konuda şikayette bulunacağız” dedi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Irak'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle hava denetimleri yapılamadı   [09.01.2003]
BM silah uzmanlarının Irak'taki denetimleri sürüyor   [08.01.2003]
Denetçiler artık helikopter kullanıyor   [07.01.2003]
BM, Irak'ta silah denetimlerini hızlandırdı   [06.01.2003]
Saddam: BM denetçileri istihbarat çalışması yapıyor   [06.01.2003]

11:16

Yalçınbayır: YAŞ gündemimizde yoktur

Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, Yüksek Askeri Şura’nın şu anda hükümetin gündeminde olmadığını belirterek, “Yaş artık Türkiye’nin gündeminden çıkmalıdır” dedi.

Yalçınbayır, Anayasa komisyonu toplantısının ayrılışı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün dünkü açıklamalarıyla ilgili bir soruyu, Yalçınbayır şöyle yanıtladı:

“Şüphesiz ki idarenin görevi mevzuatı tatbik etmektir. Mevzuat tatbik edilecektir. Bazı değişiklikler için zaman zaman gelen teklifler olabilir, bu da demokrasi ve özgürlüğün gereğidir. Şu anda gündemimizde YAŞ yoktur. Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde YAŞ yoktur. Bunlarla uğraşmak bir gün aldı. YAŞ artık Türkiye’nin gündeminden çıkmalıdır.” Yalçınbayır, “Başbakan muhalefet şerhi koyarak bu kesime destek mi verdi?” şeklindeki soruya da şu karşılığı verdi:

“Başbakanın amacı o değildi. O bir düşünce açıklamadır. Başbakının mevzuatı tatbik etme görevi vardır ve o görev tatbik edilir. Şerh koyma, düşünce açıklama ile ilgilidir. Mevzuatı uygulama görevini ortadan kaldırmaz.”

11:15

Irak'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle hava denetimleri yapılamadı

Irak’ta kitle imha silahlarını denetleyen BM görevlilerinin kötü hava koşulları nedeniyle bugün havadan denetim yapamadıkları, ancak yerdeki denetimlerini sürdürdükleri bildirildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Irak, BM denetçilerini Blix'e şikayet edecek   [09.01.2003]
BM silah uzmanlarının Irak'taki denetimleri sürüyor   [08.01.2003]
Denetçiler artık helikopter kullanıyor   [07.01.2003]
BM, Irak'ta silah denetimlerini hızlandırdı   [06.01.2003]
Saddam: BM denetçileri istihbarat çalışması yapıyor   [06.01.2003]

11:15

Başbakan Gül, Diyarbakır'a gitti

Başbakan Abdullah Gül, beraberindekilerle Mardin’den Diyarbakır’a hareket etti.

ATA uçağı ile saat 10.30’da Mardin’e gelen Başbakan Gül ile Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bazı AK Parti’li ve CHP’li Diyarbakır milletvekilleri Diyarbakır’a hareket etti.

11:15

"İngiltere, Irak operasyonunun sonbahara ertelenmesini istiyor"

İngiltere’de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesi, İngiltere’nin ABD’den Irak operasyonunu sonbahara ertelemesini istediğini yazdı.

Bazı bakanların ve birçok diplomatın, BM silah denetçilerinin çalışmalarını tamamlamaları için zaman verilmesi gerektiğini düşündüğünü belirten gazete, Başbakan Tony Blair’in de bu görüşü paylaştığını kaydetti.

Gazete, diplomatların, operasyonu sonbahara erteleyerek kazanılacak zaman içerisinde BM Güvenlik Konseyi’nden müdahale için gerekli onayın da çıkabileceğine inandıklarını yazdı.

11:13

İlaç firmaları savaş dönemi için ilaç stoklayacak

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Tandoğan Tokgöz, ilacın stratejik bir ürün olduğunu vurgularken, olası Irak operasyonu ihtimali dahilinde savaş şartlarında bir stokla çalışmanın kaçınılmaz olacağını bildirdi.

11:12

Afganistan'da güvenlik güçleriyle Taliban üyeleri çarpıştı: 4 ölü

Afganistan’da güvenlik güçleriyle Taliban militanları arasında çıkan çatışmada 4 kişinin öldüğü bildirildi.

10:56

Şenol Güneş, 2002'nin en iyi 3. teknik direktörü

(A) Milli Futbol Takımı’nı, Japonya ve Güney Kore’de düzenlenen Dünya Kupası’nda 3. yapan ve tarihinin en başarılı derecesini almasını sağlayan teknik direktör Şenol Güneş, 2002 yılının en iyi 3. teknik adamı olarak gösterildi.

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu’nun (IFFHS) milli takımlar bazında yaptığı değerlendirmede, Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş, topladığı 155 puanla 3. sırada yer aldı.

Şenol Güneş, elde ettiği 155 puanla Almanya, İspanya, Arjantin, Hollanda ve İtalya gibi geçmiş yıllarda şampiyonluklar yaşamış ülkelerin teknik direktörlerini de geride bıraktı.

10:55

Malatya'da iki keşif uçağı havada çarpıştı: 4 pilot şehit oldu

Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Yalımkaya Köyü yakınlarında, eğitim uçuşu yapmakta olan R-F4 tipi iki keşif uçağının havada çarpışarak düştüğü bildirildi.

Edinilen ilk bilgilere göre, Malatya Erhaç Hava Üssü’nden kalktığı bildirilen 2 adet R-F4 keşif uçağı, eğitim uçuşu yaptığı sırada havada çarpıştı. Uçakların dağlık ve ormanlık bir alana düştüğü öğrenilirken, köylülerin ifadesine göre, 2 pilotun paraşütle atladığı belirtildi.

Bölgede yoğun sis olduğu ve görüş mesafesinin çok az olduğu bildirilirken, uçakların yoğun sis nedeniyle çarpışarak düşmüş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Ekiplerin bölgeye hareket ettiği, uçakların dağlık ve ormanlık bir bölgeye düşmesi, yoğun sis ve kar nedeniyle ulaşımın güçlükle yapılabildiği öğrenildi.

Malatya’nın Akçadağ İlçesi’ne bağlı Yalımkaya Köyü yakınlarında, eğitim uçuşu yaparken düşen 2 R-F4 tipi keşif uçağının pilotlarından birine ulaşıldı.
Yetkililer, kayalık bir bölgeye düşen uçaktaki pilotlardan birinin şehit olduğunu, diğer pilotu arama çalışmalarının sürdüğünü kaydettiler.
12:34

Genelkurmay Başkanlığı, Malatya’daki uçak kazasında 4 pilotun şehit olduğunu açıkladı.
13:01

10:55

Borsa, 1. seansın ilk yarısında geriledi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, 1. seansın ilk yarısında geriledi. Endeks 1 saat 15 dakikalık ilk bölümü, dünkü kapanışa göre 116.11 puan düşerek 10.045.10 puandan geçti. Hisse senetleri ortalama yüzde 1.14 oranında değer kaybetti.

İlk bölümde işlem hacmi ise 72 trilyon 223 milyar 733 milyon lira olarak gerçekleşti.

10:55

Fnerbahçe, Beschastnykh ile sözleşme imzaladı

Fenerbahçe, Rus futbolcu Vladimir Beschastnykh ile resmi sözleşme imzaladı.

10:47

Sezer, 1. İnönü Zaferi'nin yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,

Birinci İnönü Zaferi’nin 82. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Sezer, Türk ulusunun, Birinci Dünya Savaşı sonrasında bağımsızlığına ve özgürlüğüne yönelen tehditlere karşı örnek bir direniş gösterdiğini, kazandığı şanlı zaferlerin ardından ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız yeni Türk devletini kurduğunu belirtti.

10:42

Erzurum'daki trafik ekipleri siyah kurdela taktı

Diyarbakır’da meydana gelen uçak kazası nedeniyle ildeki trafik ekipleri bugün siyah kurdele ile görev yapacak.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:37

Başbakan Gül, Mardin'de

Başbakan Abdullah Gül, Diyarbakır’da dün meydana gelen uçak kazasıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere özel uçak ATA ile saat 10.30’da Mardin’e gitti.

Başbakan Gül ve beraberindekiler, karayoluyla Diyarbakır’a gidecek.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:35

Uçaklar için ILS cihazının önemi

Uçakların sisli havalarda güvenli inişlerini sağlayan ILS cihazı, Türkiye’deki 10 havalimanı ile havaalanında bulunuyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) tarafından genellikle Norveç’ten ithal edilen ILS cihazı, Atatürk, Esenboğa, Antalya, Dalaman ve Adnan Menderes havalimanları ile Trabzon, Adana, Nevşehir, Bodrum-Milas ve Süleyman Demirel havaalanlarında bulunuyor.

Cihazın gerekliliği, havaalanının fiziki koşullarına göre belirleniyor. Düz ve sis görülmeyen bölgelere kurulan havaalanları için gerekmeyen ILS cihazı, halen aralarında Diyarbakır’ın da yer aldığı 18 havaalanında bulunmuyor. Cihazın sağladığı görüş mesafesi, pist ışıklandırmasına bağlı olarak değişiyor.

10:34

Şener ve Yıldırım, uçağın düştüğü yerde inceleme yaptılar

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçağın düştü yerde incelemede bulundular.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:27

Çağlar'ın şirketleri Halkbank ile anlaştı

İşadamı Cavit Çağlar’ın şirketleri Nergis Holding, Polylen ve Sifaş, Halk Bankası ile kredi borçlarının tasfiyesine yönelik yeni bir ödeme planında anlaştıklarını açıkladılar.

10:25

Turizm Bakanı Akşit, Yıldırım ve Bolayırlı'ya başsağlığı mesajı gönderdi

Turizm Bakanı Güldal Akşit, Diyarbakır’da, dün akşam meydana gelen uçak kazasıyla ilgili olarak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı’ya birer başsağlığı mesajı gönderdi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:24

Kazada ölen Aktan Tuncer, 7. Kolordu'da Kurmay Binbaşı idi

Diyarbakır’daki uçak kazasında yaşamını yitiren Aktan Tuncer’in, 7. Kolordu Komutanlığı’nda görevli Kurmay Binbaşı olduğu belirtildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:15

Uçaktaki yabancı uyrukluların hangi ülkelerden çıkış yaptıkları belirlendi

Diyarbakır'daki uçak kazasında hayatını kaybeden yabancı uyruklu 6 yolcunun çıkış yaptıkları ülkeler İngiltere, ABD, Finlandiya, İskoçya, Avusturya (Viyana) ve Almanya (Münih) olarak belirlendi. Söz konusu yolcuların uyrukları ise henüz tespit edilemedi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:11

Kaza kırım ekibi, Esenboğa'da hava şartlarının düzelmesini bekliyor

Ulaştırma Bakanlığı’nca oluşturulan kaza kırım ekibi, 22 milletvekili, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve gazeteciler, THY’nin Diyarbakır seferini yapacak uçak için Esenboğa’da bekliyor.

Diyarbakır’daki hava şartlarının uçuş için uygun hale gelmesi durumunda, sefer gerçekleştirilecek.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:11

YSK, 3 Kasım'da seçime katılan partilere yazı gönderdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 3 Kasım’daki Milletvekili Genel Seçimi’ne katılan 18 siyasi partiye, 9 Şubat Pazar günü Siirt’te yapılacak yenileme seçimlerine katılıp katılmayacaklarını bildirmeleri için yazı gönderdi.

10:09

Düşen THY uçağı sigortalı

Ray Sigorta A.Ş., dün akşam Diyarbakır’da düşen RJ 100 uçağının gövde sigortasının, mevzuat çerçevesinde doğrudan THY tarafından yurtdışında akdedildiğini bildirdi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

10:09

Sağlık Bakanlığı'nda görev değişiklikleri...

Sağlık Bakanlığı’nda müsteşar yardımcılıklarına yeni atamalar yapıldı. Alınan bilgiye göre, eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un, Personel Genel Müdürlüğü, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, APK Kurul Başkanlığı ve Yatırım ve Tesisat Daire Başkanlığı’ndan sorumlu müsteşar yardımcılığı görevine getirdiği Ertuğrul Candan görevinden ayrıldı.

Candan’ın yerine Devlet Planlama Teşkilatı’nda Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunan Abdulkadir Atalık atandı.

10:04

Şener: 2 karakutu da imalatçı firmayla birlikte çözülecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır Asker Hastanesi’ndeki iki yaralıyı ziyaret etti.

Şener, hastane çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2. karakutunun da bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Karakutuların ikisi de elimizde. Ankara’dan gelecek heyet, karakutuları alıp götürecek. Ankara’ya götürülecek karakutular imalatçı firmayla birlikte çözülecek. Karakutuları alacak heyet, bugün Ankara’dan yola çıktı. Sayın başbakanımız Mardin’den Diyarbakır’a gelip inceleme yapacaklar. Asker hastanemizdeki 2 yaralının durumunun iyi olduğunu gördük.”

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

09:57

Karayollarında durum...

Karayollarının bazı kesimlerinde sürdürülen yapım çalışmaları nedeniyle, ulaşım kontrollü veriliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Mersin-Adana yolunun 19-23. kilometreleri ile 25-40. kilometreleri arasındaki yapım çalışmaları dolayısıyla, sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Tirebolu-Torul yolunun 23-38. kilometreleri arasındaki baraj yapım çalışmaları nedeniyle, ulaşım kontrollü sağlanıyor.

İzmir-Manisa yolunun 21-24. kilometreleri arasındaki yapım çalışmaları dolayısıyla da sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri isteniyor.

09:55

İsrail Yüksek Mahkemesi, "Arap milletvekilleri seçime katılamaz" kararını geri çevirdi

İsrail Yüksek Mahkemesi, Merkez Seçim Komisyonu’nun, iki Arap milletvekilinin 28 Ocak’ta yapılacak seçimlere katılmaması yönündeki kararını geri çevirdi.

11 yargıçtan oluşan jüri, Arap milletvekilleri Azmi Bişara ve Ahmed Tibi’nin seçimlerde aday olabileceğine karar verdi.

Bişara, bunun doğru bir karar ve demokrasi işareti olduğunu söyleyerek, “Adalet yerini buldu” dedi.

09:51

Şener ve Yıldırım, yaralıları ziyaret etti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, düşen yolcu uçağında yaralanan 3 yaralıyı hastanede ziyaret etti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

09:46

Tokyo Borsası, düşüşle kapandı

Tokyo Borsası günü düşüşle tamamladı. Borsanın temel göstergesi Nikkei Endeksi, kapanışta düne göre 19.87 azalışla 8,497.93 puana indi. Aynı borsada ABD Doları da Japon Yeni karşısında, düne göre 1.10 yen gerileyip 119.04 yenden işlem gördü.

09:36

Borsa, güne düşüşle başladı

İMKB Bileşik Endeksi, dünkü kapanışa göre 47.82 puan azalarak seansın ilk dakikalarını 10,113.39 puandan geçti. Hisse senetleri, ortalama yüzde 0.47 oranında değer kaybetti.

09:35

Erdoğan, Türkmenisbaşı ile görüştü

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Sapar Murat Türkmenbaşı tarafından kabul edildi. Türkmenbaşı Köşkü'ndeki kabulde, Erdoğan ve Türkmenbaşı, yaklaşık 1 saat başbaşa görüştükten sonra, ortak basın toplantısı düzenlediler.

Türkmenbaşı, yaptığı açıklamada, Erdoğan'a ''ata diyarı'' diye nitelendirdiği Türkmenistan'ı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

09:35

Kazada ölenlerin yakınları 3 uçakla Diyarbakır'a götürülecek

Diyarbakır'daki uçak kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları ile THY yetkilileri ve basın mensupları, İstanbul ve Ankara'dan 3 uçakla Diyarbakır'a götürülecek.

THY yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İstanbul'dan bu amaçla kaldırılacak 2 uçakta, kazada yakınlarını kaybeden 248 kişi ile 39 THY yetkilisi ve 82 basın mensubu yer alacak. Ankara'dan hareket edecek uçakta da 74 kişi bulunacak.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

09:30

Mali Milat'ı kaldıran yasa yürürlüğe girdi

Mali Milat ile ''Nereden Buldun?'' uygulamasını kaldıran ''Gelir Vergisi, Vergi Usul Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, 4306, 4481 ve 4562 Sayılı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'', Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Yasayla, 2002 gelirlerine de ''hayat standardı'' esası uygulanmasından vazgeçildi.

Vergi ve gümrük idareleri ile belediyelere verilen beyannameler, SSK bildirgeleri, motorlu taşıt kayıt tescil devirleri, tapu işlemleri, uçak biletleri, İMKB ve SPK'ya borsadan kesilen paylar üzerinden alınan paylar, reklam gelirlerinin yüzde 10'u ve mevduat hesaplarından, şans oyunları, at yarışı, silah ve av ruhsatlarından alınan özel işlem vergisi ile cep telefonlarından alınan ve bu yıl sonunda bitecek olan özel iletişim vergilerinin süresi ise bu yıl sonuna kadar uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in iade kararı nedeniyle uygulanamayan Süper Toto, Skor Toto, Gol 7, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara ve benzeri oyunlar ile at yarışlarından alınan özel işlem vergisi ile cep telefonlarından alınan özel iletişim vergisi bugünden itibaren geçerli olacak.

Yasaya göre, Bakanlar Kurulu özel işlem ve özel tüketim vergi oranlarını 10 katına kadar çıkarabilecek.

09:15

Hindistan, balistik füze denedi

Hindistan, nükleer silah başlığı taşıyabilen kısa menzilli Agni balistik füzesini denedi. Hindistan'ın yerel ''Star News'' televizyon kanalının haberine göre, 600-800 kilometre menzilli Agni-1 füzesinin, Bengal Körfezi'ndeki denemesi başarılı oldu.

09:15

Yolsuzluk Araştırma Komisyonu Resmi Gazete'de

Yolsuzlukların ekonomik ve sosyal boyutları ile nedenlerinin belirlenmesi için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin TBMM kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, Komisyon, 12 üyeden oluşacak ve 3 ay görev yapacak.

09:10

Kapalıçarşı'da döviz fiyatları...

İstanbul serbest piyasada dolar 1 milyon 685 bin lira, Euro 1 milyon 765 bin liradan güne başladı.

09:00

Uçak kazasında ölen 32 kişinin cesedi teşhis edildi

Diyarbakır'daki uçak kazasında ölenlerden 32 kişinin cesedi teşhis edildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

08:38

ABD, Iraklı bilimadamlarını Kıbrıs'ta sorgulayacak

ABD’de George Bush yönetiminin, BM silah denetçilerinin çalışmalarının eksiksiz olabilmesi için, Iraklı bilim adamlarının ülke dışında sorgulanmasında ısrar ettiği, sorgulamaların Kıbrıs Rum Kesimi’nde yapılacağı öne sürüldü.

Amerikan Time dergisinin haberinde, Irak lideri Saddam Hüseyin’in tehdidi altında doğru cevaplar vermeyeceklerinden endişe edilen bazı Iraklı bilim adamlarının, Irak dışında sorgulanmasının planlandığı kaydedildi.

08:30

Gaziantep ve Şanlıurfa uçak seferleri sis nedeniyle iptal edildi

THY'nin İstanbul'dan yapılması gereken Gaziantep ve Şanlıurfa uçak seferleri, bu illerdeki olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edildi.

08:20

Kabil'de patlama: 2 yaralı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de mayın patlaması sonucu iki Afgan çocuğunun ağır yaralandığı bildirildi.

07:07

İsrail ile Suriye arasında gerginlik: 1 Suriye askeri öldürüldü

İsrail askerlerinin, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’nde Suriyeli bir askeri öldürdüğü, bir diğerini ise yakaladığı belirtildi.

.

07:04

Üniversite öğrencileri bıçaklandı

İzmir'in Bornova ilçesinde meydana gelen olayda, Ege Üniversitesi öğrencileri Şerafettin Kaya (21), Ezgi Aslan (21), Utku Temur (20) ile Fadıl İnceoğlu (20) bıçaklandı.

Yaralı üniversite öğrencileri ambulansla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldılar.

07:01

Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçak kazasında ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

06:19

Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti

Diyarbakır’daki uçak kazasında yaralanan 2 yaşındaki Helin Kıran öldü.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

04:32

Uçağın kara kutularından biri bulundu

Diyarbakır’da düşen uçağın karakutularından biri bulundu.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner, İstanbul-Diyarbakır seferini yaparken, havaalanına inişi sırasında düşen uçağın karakutularından birinin bulunduğunu söyledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

04:25

Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var

Diyarbakır’daki uçak kazasında, ölenler arasında 2 İngiliz olabileceği belirtildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]

04:16

Şener ve Yıldırım Diyarbakır'a gitti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, düşen yolcu uçağıyla ilgili incelemede bulunmak üzere Diyarbakır’a gitti.

Mardin’den karayoluyla Diyarbakır’a beraberinde Diyarbakır Milletvekili Osman Arslan ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Mahmut Tekin ile giden Şener ve Yıldırım, Kültür Sarayı’nda Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner ve İl Valisi Cemil Serhadlı’dan kazayla ilgili bilgi alıyorlar.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

03:14

Ölenlerden 20'sinin cesedi teşhis edildi

Diyarbakır’daki uçak kazasında ölenlerden 20’sinin cesedi teşhis edildi. Ölenlerin yakınları tarafından şu ana kadar 20 kişinin cesedi teşhis edilirken, cesetlerden 7’si yakınları tarafından alındı. Cesetlerin yanması nedeniyle teşhis çalışmaları güçlükle yapılıyor.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

02:07

Düşen uçak ölenlerden 4 kişinin cesedi teşhis edildi

Diyarbakır’daki uçak kazasında ölenlerden dördünün cesedi yakınları tarafından teşhis edildi. Şu ana kadar salondaki 74 cesetten Hanefi Aktarlı, Ümit Balcı, Abdülmenaf Çetintaş ve mürettabat Erol Yavuz’a ait cesetler teşhis edildi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

01:38

Bölge Valisi Aydıner: Uçağın düşmesinde sisin büyük etkisi var

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner, uçağın düşmesinde sisin büyük etkisinin olduğunu söyledi.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

01:04

Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır’da düşen yolcu uçağı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere özel bir uçakla Mardin üzerinden Diyarbakır’a gitti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

01:02

Vali Serhadlı: "Kara kutu henüz bulunmadı"

Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, düşen uçağın kara kutusunun henüz bulunmadığını söyledi. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Gökhan Aydıner, İl Valisi Cemil Serhadlı ile Diyarbakır Devlet Hastanesi’ne gelerek uçak kazasında yaralanan Aliye İl, Murat Karamutlu ve Celal Tokmak’ı ziyaret etti.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

00:47

THY, Diyarbakır'a 2 uçak kaldıracak

İstanbul ve Ankara’dan, uçak kazasının yaşandığı Diyarbakır’a, sabah saatlerinde, içinde THY ekibi ile yolcu yakınlarının yer alacağı 2 uçak kaldırılacak.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]

00:20

Düşen uçağın parçaları 800 metrekarelik alana dağıldı

Diyarbakır’da düşen ve gövdesi 3 parçaya ayrılan uçağın enkazı 800 metrelik bir alana dağıldı. İlk izlenimlere göre, uçak, Diyarbakır Havaalanı’na inişi sırasında piste ulaşmasına 200 metre kala 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’ndaki boş araziye düştü. Düşen uçağın gövdesi 3 parçaya ayrıldı ve uçağın enkazı yaklaşık 800 metrekarelik bir alana yayıldı. Düşme anında meydana gelen patlamadan sonra yangın çıktı.

Bu konuyla ilgili diğer haberler
Avrupa Konseyi'nden taziye mesajı   [09.01.2003]
Uçağın kara kutularından biri bulundu   [09.01.2003]
Erdoğan, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi   [09.01.2003]
Başbakan Yardımcısı Şener ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Diyarbakır'a hareket etti   [09.01.2003]
Kazada yaralananlardan biri hayatını kaybetti   [09.01.2003]
Uçak kazasında ölenler arasında iki İngiliz yolcu da var   [09.01.2003]


GAZETE SAYFALARI


 


   YATIRIM
  Dolar  1,682,000
  Euro  1,765,000
  Altın  19,100,000
  İMKB  10,225.82

   BÜTÜN YAZARLAR   

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.