İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
04.02.2003
Salı
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Kültür Sanat...(Bütün Haberler)

kultur@zaman.com.tr

 

Türkiye, Japonya’daki ‘Türk Yılı’na ilgisiz kaldı

Japonya, iki yıl önce kültür ve tarihimizin tanıtımı için 2003’ü Türkiye yılı ilan ederken, devlet bu jeste gerekli ilgiyi göstermedi.

17 Şubat’ta, Japonya’nın başkenti Tokyo’da resmî törenle başlayacak kutlamalar için şu ana kadar kayda değer bir hazırlığın yapılmadığı ortaya çıktı. Önümüzdeki aylarda açılacak birkaç sergi dışında Türkiye Yılı birkaç konser, ‘gece’ ve panelden ibaret kalacak. Kültür Bakanı Hüseyin Çelik, Zaman’a yaptığı değerlendirmede, “Maalesef Kopenhag Zirvesi gibi bu fırsatı da değerlendiremedik.” diye konuştu.

Yıl sonuna kadar devam edecek kutlamaların bütçesi ise daha bir ay önce ayrılabildi. Kültür, Turizm ve Dışişleri bakanlıklarının Japonya’da Türk kültürü, tarihi ve sanatını tanıtacak kapsamlı bir programı da bulunmuyor.

Türkiye’nin, Japonya’da kutlanacak olan “2003 Türkiye Yılı”na yeterince önem vermediğini, Kültür Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik de doğruluyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde yaşadığı vurdumduymazlığın, burada da söz konusu olduğunu belirten Çelik, “2000 yılında Japonlar gelip ‘2003 yılını Japonya’da Türkiye yılı olarak kutlayalım.’ demişler. Ancak, bizimkiler iki yıl boyunca hiçbir şey yapmamış, adeta yumurta kapıya gelip dayandığı zaman ‘feryad–ı figan’ edip ‘imdat’ diyoruz. Tıpkı Helsinki’de 1999’da imza attıktan sonra 2002’nin Ağustos’una kadar uyuyup uyum yasalarını çıkarmadığımız gibi.” diyor.

5 milyon dolar bütçe ayrıldı

Çelik, ‘göreve gelir gelmez’ Japonya’daki ‘Türkiye Yılı’ kutlamalarını ciddiyetle ele aldıklarını söylüyor. Bu amaçla Kültür Bakanlığı, yurtiçinde projenin sekretaryasını yürütme görevine talip olmuş ve bu görevi Başbakan Abdullah Gül’den istemiş. Sekretaryanın kendilerine verilmesinden sonra hızlı bir çalışma başlattıklarını söyleyen Bakan Çelik, Dışişleri Bakanı, Turizm Bakanı, Türkiye’nin tanıtımından sorumlu Devlet Bakanı ve ilgili bürokratlarla bir toplantı gerçekleştirmiş ve toplantıda ‘Türkiye Yılı’ ile ilgili yapılması gerekenler ortaya konmuş. Bugüne kadar söz konusu etkinlik için herhangi bir bütçe de ayrılmadığını söyleyen Çelik şöyle diyor: “Daha bu işin bütçesi yoktu. Başbakan’dan onu da istedik. Şimdi 5 milyon dolarlık bir bütçemiz var. Bu para çok gibi görünüyor; ama çok değil, Karadeniz otoyolunun 1 km’lik fiyatı.” Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre Türkiye’ye, yılda 90 bin Japon geliyor. Yılda 20 milyon Japon’un yurtdışına turist olarak gittiği göz önünde bulundurulursa Türkiye’nin payına düşen rakam oldukça az. Çelik, bu rakamı yukarılara çekmenin ve yılda 1 milyon Japon’un Türkiye’yi ziyaretini sağlamanın mümkün olacağını düşünüyor.

Gözde eserler gidiyor

“2003 Türkiye Yılı” nın en gözde etkinliği, Türkiye’nin belli başlı müzelerinden derlenen Hitit, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin yer alacağı “Anadolu’da Üç Büyük İmparatorluk” sergisi. Ancak bu serginin açılışı da ertelendi. İçinde bulunduğumuz şubat ayında açılması gereken sergi, hazırlıklar tamamlanamadığı için ancak ağustosta açılabilecek. ‘Topkapı Hançeri’nin de içinde olduğu nadide eserlerden oluşan ‘Anadolu’da Üç Büyük İmparatorluk’ sergisi ve Sadberk Hanım Müzesi’nden seçilen koleksiyonun sergilenmesi, ‘Türkiye Yılı’nın en kayda değer etkinlikleri olacak. 2002 Ocak ayından bu yana Japonya’da bulunan ve çeşitli şehirlerde sergilenen Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonu, “Türkiye Yılı” dolayısıyla bir yıl daha burada kalacak. Türk sanatçılarının eserlerinin yer aldığı fotoğraf ve resim sergileri, sema, semah ve halk oyunları gösterileri ile konser ve tiyatrolar, “Türkiye Yılı” programında göze çarpan diğer etkinlikler.

Abdullah Kılıç / İstanbul

04.02.2003


 

Bursa, bir ay boyunca fotoğrafçıları ağırlayacak

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen 14. Bursa Fotoğraf Günleri, geçtiğimiz cumartesi günü Coşkun Aral’ın savaş fotoğraflarından oluşan barkovizyon gösterisiyle başladı.

Şubat ayı boyunca fotoğrafa ilgi duyan herkesi, kültür–sanat mekânlarına çekmeyi amaçlayan etkinlik kapsamında sergiler açılacak, dia gösterileri ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Fotoğraf Günleri etkinlikleri arasında 15 sergi, üç dia gösterisi ve iki söyleşi yer alıyor. Yurtdışından Stefan F. Lindberg, Statos Kalafatis ve Nordens Fotoskola Fotoğraf Okulu öğrencilerinin çalışmalarının sergileneceği 14. Bursa Fotoğraf Günleri’nde, Türkiye’den Yusuf Darıyerli, Merih Akoğul, Nail Uygur, Cemil Ağacıkoğlu, Orhan Cem Çetin gibi usta fotoğrafçıların eserleri de görülebilecek. Bursa’dan Alper Birsel, BUFSAD ve UFAT’ın sergilerinin izlenime sunulacağı 14. Bursa Fotoğraf Günleri 28 Şubat’ta Mahfel Sanat Galerisi’nde düzenlenecek ‘Fotoğrafınla Gel’ kokteyli ile son bulacak. Şubat ayı boyunca Tayyare Kültür Merkezi içindeki Cemal Nadir Güler, Sami Güner ve Cep Sanat Galerileri ile Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi, Kitap Evi, AS Merkez ve Mahvel sanat galerileri etkinliklere ev sahipliği yapacak.

14. Bursa Fotoğraf Günleri kapsamında gerçekleşecek bazı etkinlikler şöyle: Alper Birsel’in “Geçmişle Şimdi ve Gelecek Arasında İmgelemler” sergisi 1–7 Şubat, Merih Akoğul’un “Başarmak” adlı sergisi, 8–21 Şubat arasında Tayyare Kültür Merkezi Sami Güner Sanat Galerisi’nde açık kalacak. Cemil Ağacıklıoğlu’nun “Aralık” adlı sergisi ise yine aynı mekânda 22–28 Şubat tarihleri arasında görülebilecek. Stefan Linderberg’in “Amerika: Kartalın Gölgesinde” adlı sergisi, 7 Şubat’a kadar Tayyare Kültür Merkezi Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi’nde ziyarete açık. Yusuf Darıyerli’nin “Panayır” adlı sergisi dün, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde açıldı. Sergi, 18 Şubat’a kadar gezilebilecek. Kültür–Sanat

04.02.2003


 

Tasavvuf Müziği Topluluğu Pakistan turnesine çıkacak

Kültür Bakanlığı’na bağlı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Pakistan’da 4 ayrı kentte sema gösterileri yapacak ve konser verecek.

Türkiye’nin Pakistan Büyükelçiliği’nin girişimiyle 9 günlük Pakistan turnesine çıkacak olan 6’sı semazen, 10’u mutrip heyetinden olan topluluk, Ravalpindi, Karaçi, Lahor ve Peşaver’de 13–22 Şubat günlerinde sahneye çıkarak Türk tasavvuf müziğinin seçkin örneklerini sunacaklar, ardından da sema gösterileri yapacaklar. Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Mehmet Öztorun, Mevlana’nın dünyaya geldiği bölgede yer alan Pakistan’da, ünlü düşünürün ve semasının çok fazla sevildiğini ve ilgi gördüğünü vurguladı. Öztorun, ülkede çok sayıda “Mesnevihan” (Mesnevi’yi ezberleyen kişi) bulunduğunu söyledi. Pakistan’daki gösterileri devlet ve siyaset adamlarının yanı sıra seçkin bir topluluğun izleyeceğini belirten Öztorun, ikinci kez gittikleri bu ülkedeki etkinliğin Kurban Bayramı ve sonrasına denk düşmesinin de hoş bir rastlantı olduğunu kaydetti. Konya, aa

04.02.2003


 

Ankara Devlet Tiyatroları’nın perdeleri bayramda açık

Ankara Devlet Tiyatroları (ADT), Kurban Bayramı’nı kapsayan hafta boyunca 11–16 Şubat tarihleri arasında da temsillerini sürdürecek.

Büyük Tiyatro’da; ‘Yer Demir Gök Bakır’, Küçük Tiyatro’da; ‘Koltuk Düşkünleri’, Altındağ Tiyatrosu’nda; Sivas Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Karaların Memetleri’, Şinasi Sahnesi’nde; ‘Ben Bir İnsan’, Yeni Sahne’de; ‘Vahşi Batı’, Oda Tiyatrosu’nda; ‘Karagöz Kukla’ ve Ankara’nın yeni sahnesi Akün’de; ‘Ghetto’ adlı oyunlar bayram boyunca tiyatroseverlerle buluşacak. Ankara Devlet Tiyatrosu oyunlarından ‘Komşu Köyün Delisi’ Kahramanmaraş ve Sivas’ta yine bayram süresince sahnelenecek. ‘İkinci Caddenin Mahkumu’ oyunu da bayram günleri boyunca yine Sivas’a turne düzenleyecek. Ankara, cha

04.02.2003


 

‘Dallar Yeşil Olmalı’ İzmit Şehir Tiyatrosu’nda

İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Dallar Yeşil Olmalı” adlı oyunu, 6 Şubat Perşembe gününden itibaren sahneye koyacak.

Oyunun Yönetmeni Veysel Sami Berikan, düzenlediği basın toplantısında, Vedat Türkali’nin, bir gazete haberinden esinlenerek 1968 yılında yazdığı oyunun güncelliğini koruduğunu belirtti. Oyun, aşk ve paranın oluşturduğu bir cendere içerisinde yaşayan 5 kişi arasındaki kuşak çatışmasını anlatıyor. Berikan, “Oyunun konusu, aşk ve parayı ön plana çıkarttığı için her döneme uygun.” diyor. Prömiyeri 6 Şubat Perşembe günü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılacak oyun, sezon sonuna kadar gösterimde kalacak. Kültür–Sanat

04.02.2003


 

KÜLTÜR & SANAT GÜNLÜĞÜ

Cemal Reşit Rey ( CRR ) Konser Salonu Sol Fuayelerde Bilgin Aral’ın “Sanatta 50. Yıl İstanbul Resimleri Sergisi” 27 Şubat’a kadar gezilebilir.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde “Amelie” adlı film, 14.00 – 16.30–19.30 seanslarıyla izlenebilir.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda saat: 19.30’da Türk halk müziği sanatçısı Adile Kurt bir konser verecek.

Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu’nda saat 18.30’da gerçekleşecek “Yaşamöyküm” adlı söyleşiye Tahsin Yücel konuk olacak.

Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde saat 19.00’da Merih Akoğul bir dia gösterisi sunacak.

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde saat 14.00’te “İzzet Baysal Huzurevi El Sanatları” sergisi açılacak.

04.02.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 


   BÜTÜN YAZARLAR  Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.