İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
06.02.2003
Perşembe
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Marmara...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

‘Uzman yok’ diye hastalara 2 yıl sonrasına randevu veriliyor

İstanbul'daki SSK ve devlet hastanalerinde ortodonti servisi olmadığı için diş ve çene bozuklukları tedavisi için gelen hastalar fakülte hastanelerine sevk ediliyor. Tıp fakülteleri ise hastalara ancak 2–3 yıl sonrasına randevu veriyor.

Diş ve çene bozukluğu tedavisi için Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan (SSK) İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği’ne sevk edilen 11 yaşındaki Merve Sadıkoğlu’na 2005 yılı için randevu verildi. Merve’nin bir an önce yapılması gereken tedavisine iki yıl sonra başlanması durumunda hastalığın ilerleyeceği ve ameliyat gerekeceği belirtildi.

Diş ve çene bozukluğu için yıllarca sıra bekleyen sadece Merve değil. İstanbul ve Marmara üniversitelerinde binlerce hasta tedavi için sıranın kendilerine gelmesini bekliyor. İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Öztürk, “Bu durumdan hastalar kadar biz de şikayetçiyiz. SSK ve devlet hastanelerinde ortodonti kliniği olmadığı için bütün hastalar bize sevk ediliyor. Bu nedenle büyük yığılmalar var. Halen tedavisi devam eden hastalar haricinde 2 bin kişi tedavi için sırada.” diyor.

Merve’nin babası Hakan Sadıkoğlu, kızındaki diş ve çene bozukluğunun acil müdahale gerektiren bir durum olduğunu söylüyor. Sadıkoğlu, “Özel bir kliniğe başvurduk, tedavi için 3 bin dolar istediler. Ben bir makine imalat firmasında işçi olarak çalışıyorum, bu parayı ödemem mümkün değil.” ifadesini kullanırken anne Asiye Sadıkoğlu, “Fakültede tedavinin bir yolu daha var. Öğretim üyesine ücret ödeyerek daha erken tedavi yapılabiliyormuş. Ancak onun için de 1 milyar 500 milyon lira istediler. Buna bir çare bulunması gerekir.” şeklinde konuşuyor.

300 uzman hekim var

Diş ve çene bozuklukları tedavisi yapan ortodonti uzmanı sayısı Türkiye genelinde 300 kişi. Bu konudaki eksikliği dile getiren uzmanlar, ortodonti hastalığının Türkiye’de halen bir estetik bozukluk olarak kabul edildiği için yeterli kaynak ayrılmadığını ileri sürüyor. Uzmanlara göre SSK ve devlet hastanelerinde ortodonti servisi bulunmadığı için üniversite hastanelerinde büyük yığılmalar yaşanıyor.

İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nde halen tedavileri devam eden hastaların dışında binden fazla hasta sıra bekliyor. Bu yüzden gelen hastalara ancak 2 yıl sonrasına gün verilebiliyor. İstanbul Üniversitesi’nde olduğu gibi Marmara Ünversitesi ve ortodonti tedavisi yapılan diğer üniversitelerde de benzer yığılmalar sebebiyle hastalara ancak 2–3 yıl sonra sıra geliyor.

Tedavi masrafı 3–5 bin dolar

Ortodonti tedavisinin oldukça pahalı bir tedavi olduğunu ifade eden İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti Bilimdalı Öğretim Üyesi Yıldız Öztürk, ortodonti tedavisinin özel kliniklerde 3–5 bin dolara yapıldığını söylüyor. Öztürk’e göre pahalı bir tedavi olması yüzünden hastalar özel kliniklere gidemiyor. SSK ve devlet hastaneleri de hastaları Dişhekimliği Fakültesi’ne sevk ediyor. Bu durumda hastalara ancak sıra numarası verdiklerini vurgulayan Öztürk “Tarih verdiğimiz hastalara ancak 1,5 yıl sonra sıra geliyor. SSK ve devlet hastanelerinden gelen hastalar ya iki yıl sıra bekliyor ya da tedaviden vazgeçiyor.” diye konuşuyor. Prof. Dr. Öztürk, üniversitelerde sadece tedavi değil aynı zamanda eğitim yapıldığına dikkat çekiyor ve “Servislere kaynak ayrılması ve yeni uzmanların yetiştirilmesi için destek verilmesi gerekir.” diyor.

Hastalar mağdur oluyor

Zamanında tedavi edilmeyen hastalar için tedavi ileriki yıllarda daha da güçleşiyor. Erken tedavide önlem alınabilecek bozuklukların tedavisi gecikince ameliyat gerekebiliyor. Prof. Dr. Yıldız Öztürk, acil vakalar karşısındaki tutumlarını ise şöyle anlatıyor: “Eğer gerçekten acil bir tedavi söz konusu ise bu hastaları tedaviye alıyoruz. Böyle bir grubumuz var. Tedaviye alamadığımız hastalara ise gecikme durumundaki riskleri anlatarak uyarıyor ve tedavi olmalarını öneriyoruz.”

Sefa Kara - Abdullah Dirican / İstanbul

06.02.2003


 

Pendik Belediyesi’nden kadın ve çocuklara bedava bayram tıraşı

İstanbul Pendik Belediyesi, varoşlarda oturan ve maddi durumu iyi olmayan kadın ve çocuklara bayram tıraşı yaptırdı.

75 yaşında olmasına rağmen şimdiye kadar hiç kuaföre gitmeyen Ferize Doğan da belediyenin hizmeti sayesinde ilk defa kuaförde saçlarını kestirdi.

Ramazan Bayramı’nda çocuklara giysi ve ayakkabı dağıtan Pendik Belediyesi, Kurban Bayramı’ndan önce de maddi durumu iyi olmayan kadınlara ve çocuklara bayram tıraşı yaptırdı. Belediye tarafından belirlenen 6 bölgede oturan vatandaşlar, belediye ve Pendik Berberler Derneği ile ortaklaşa olarak tıraş ettirildi. 12 kişiden oluşan berber ekibi sabah 09.00’da başladıkları tıraş maratonunda akşam 17.00’ye kadar yaklaşık bin kişiyi tıraş etti. Berberler iki gün içerisinde 2 bin kadar kadın ve çocuğu saç tıraşı yaptı. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya “Ramazan Bayramı’nda ayakkabı-giysi verdiğimiz çocukların Kurban Bayramı’nda tıraş olmalarını sağladık.” dedi. İstanbul, cha

06.02.2003


 

Vali Güler İstanbul’da göreve hazır

İstanbul’un yeni valisi Muammer Güler, göreve başlamadan şehrin sorunlarına el attı.

Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’da hemen her gün yaşanan kapkaç olaylarının polisiye tedbirlerle engellenemeyeceğini ifade eden Güler, göreve başlar başlamaz problemi işadamlarıyla çözeceğini söyledi. Güler, “Bu problemin çözüm adresi, sadece emniyet güçleri değil, ticaret ve sanayi odaları, işadamları teşekkülleri, dernekleri ve ekonomiden sorumlu yetkililerdir.” dedi.

Son Valiler Kararnamesi’yle Samsun Valiliği görevinden İstanbul Valiliği görevine atanan Vali Muammer Güler, Samsun’daki veda turlarını sürdürüyor. Bayram sonrası yeni görevinin başına geçmesi beklenen Güler, Samsun Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyareti sırasında yeni görev yeriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kendisinden mucize beklenmemesi gerektiğini ifade eden Güler, İstanbul’un öncelikli sorunlarının başında asayiş olaylarının geldiğini söyledi. Özellikle önü alınamayan kapkaç olaylarının önlenmesi yolunda yapıcı tedbirlerin alınması gerektiğine dikat çeken Güler, bunu da polisiye önlemlerin yanı sıra kendi yöntemleriyle çözeceğini kaydetti. Güler, “Kapkaç olaylarının çözümüne ilişkin doğru adreslerim var. Bunun tek doğru adresi emniyet güçleri değil. İstanbul’a gider gitmez ilk iş olarak bölgenin sanayici ve işadamlarına (Arkadaşlar bu kapkaç olayını sizlerle görüşmeye geldim. Çözümü sizde) diyeceğim. Problemin doğru adresi, ticaret ve sanayi odaları, işadamları teşekkülleri, dernekleri ve ekonomiden sorumlu yetkililerdir. Bu insanların harekete geçirilmesi kapkaç sorununu absorbe edecektir. İnsanlarda, iş ve aş olacak.” diye konuştu.

İsmail Yıldız / Samsun

06.02.2003


 

Nina, kesilip biçilmekten bebeği sayesinde kurtuldu

Almanya’dan sınırdışı edilen nişanlısı tarafından başından iki kurşunla vurulduktan sonra beyin ölümü gerçekleşen ve organ nakli için incelemeye alınan Alman Nina Typol’un 7 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı.

Özel İsviçre Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde yaşam makinesine bağlı olarak nefes alabilen genç kızın çocuğunu doğurup doğurmayacağına, anne ve babasının karar vereceği bildirildi.

İstanbul Kadıköy’de, nişanlısı tarafından başından 2 kurşunla vurulan Nina Typol’un organ nakli için yaşatıldığı dakikalarda önemli bir gelişme yaşandı. Özel İsviçre Hastanesi’ndeki yoğun bakım servisinde, organ nakli için incelenen (konsültasyon yapılan) 25 yaşındaki Nina’nın karnında başka bir kalbin attığı belirlendi. Yapılan testler sonucu 6 hafta 4 günlük hamile olduğu belirlenen Nina’dan organ nakli yapılamayacağı kesinleşti. Kalbi atmasına rağmen beyin ölümü gerçekleştiği için yaşam makinesinde tutulan genç kızın durumu bu gelişme üzerine karıştı. Organ nakli için tüm hazırlıkları yapan İsviçre Hastanesi Başhekimi Dr. Kazım Taş, “Bu hastaya bakım yapılırsa doğum gerçekleşir. Nina’da yan hastalıklar olarak bilinen diğer rahatsızlıklar ortaya çıkmazsa ve gerekli bakım yapılırsa çocuk doğabilir. Yine de tıbbi olarak bilgi vermem için üniversite hekimlerinin inceleme yapması gerekiyor.” diye konuştu.

Genç kızın Türkiye’de yaşam makinesine bağlı olarak yaşamaya devam etmesine karar verecek kimsesi yok. Ancak hastane yetkilileri, Almanya Konsolosluğu’nun konuyla yakından ilgilendiğini belirtti. Nina’nın Bielefeld Eyaleti’nde yaşayan anne ve babası Klaus ve Marion Typol çiftinin İstanbul’a gelerek kızlarının durumu hakkında karar vermeleri bekleniyor.

Nuri Soylu / İstanbul

06.02.2003


 

Eğlenmek için açıldıkları gölde kayboldular

Büyükçekmece’de eğlence amacıyla göle açılan 3 kişi, şiddetli lodos nedeniyle tekneleri alabora olması üzerine kayboldu.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Nihat Aydınlar, Kemal Yılmazer (47) ve Salih Ayten geçen cuma akşamı hem avlanmak hem de eğlenmek amacıyla Büyükçekmece Eskice mevkii Gürman çiftliği altından sandalla göle açıldı. Üç arkadaşın içinde bulunduğu tekne, şiddetli lodosun etkisiyle alabora oldu. Tanıkların verdiği ifadelere göre üç kafadar zaman zaman eğlenmek için gölde sandalla geziyorlardı. Son tekne gezintilerinde kaybolan şahıslardan Nihat Aydınlar’ın Büyükçekmece eski Belediye Başkanı Ali Çebi’nin yeğeni olduğu belirtildi. Göle açılanlardan iki gün haber alamayan yakınları olayı polise bildirdi. Üç gündür dalgıçların da katıldığı arama çalışmaları sonuç vermedi. Polis aramaların devam edeceğini bildirdi. İstanbul, cha

06.02.2003


 

Merhum Adnan Kahveci, mezarı başında anıldı

Maliye eski Bakanı Adnan Kahveci, ölümünün 10. yılında mezarı başında düzenlenen bir tören ile anıldı.

Yakacık Mezarlığı’nda düzenlenen törene Kahveci’nin oğulları Mehmet ve Cihan Kahveci, amcasının oğlu ve ANAP MKYK Üyesi Niyazi Kahveci, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ediz Hun, Maltepe Belediye Başkanı Bahtiyar Uyanık ve Kartal Belediye Başkanı Hüsamettin Koçak ile az sayıda vatandaş katıldı. Törene Kahveci’nin kabine arkadaşlarının katılmaması dikkat çekti. Törene katılanlar, yaptıkları konuşmalarda Kahveci’nin dürüst bir politikacı olduğunu ve genç yaşta ölmesinin Türkiye için kayıp olduğunu vurguladı. İstanbul, cha

06.02.2003


 

Soyguncuları vuran kuyumcu serbest bırakıldı

Zeytinburnu’nda kuyumcu dükkanını soymaya gelenlerden birini öldüren, diğerini de yaralayan kuyumcu Mehmet Ali Parlakkılıç, çıkarıldığı Zeytinburnu Adliyesi’nce serbest bırakıldı.

Zeytinburnu’ndaki Karadeniz Kuyumcusu geçen hafta Recep ve Şerafettin Yavuz isimli iki kardeş tarafından soyulmak istenmişti. Dükkan sahibi Mehmet Ali Parlakkılıç’ın silahını çekerek soygunculara karşı koyması üzerine çıkan çatışmada Şerafettin Yavuz hayatını kaybetmiş, kardeşi Recep Yavuz da yaralanmıştı. Çatışmada kolundan yaralanan Parlakkılıç, tedavisinin tamamlanması üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekiplerince gözaltına alındı. İfadesinde “Canımı ve malımı korudum.” diyen Parlakkılıç, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İstanbul, cha

06.02.2003


 

Ümraniye sapığı bir suçtan daha 21 yıl ceza aldı

Anadolu yakasında küçük yaşta 15 kız çocuğuna tecavüz ve tecavüze teşebbüste bulunmaktan yargılanan sanık Yaman Özçelik, 21 yıl 8 ay daha hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Özçelik, daha önce de iki ayrı eyleminden 40 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum olmuştu. Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Özçelik, üç gün önce mide kanaması geçirdiği gerekçesi ile adli tıpa kaldırıldı. Özçelik’in mahkemeye katılmasının tıbbi bir engeli olmadığı heyet tarafından belirlendi. Bunun üzerine Yaman Özçelik, 12 yaşındaki B.K.’ya tecavüz suçundan ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada toplam 21 yıl 8 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul, cha

06.02.2003


 

Şiddetli lodos Trakya ve Bursa’da tehlike saçıyor

Edirne’de lodostan devrilen ağaç trafiği aksatırken; Üç Şerefeli Cami’nin minarelerindeki kurşun kaplamalar düştü, bazı evlerde baca yangınları çıktı. Çanakkale Boğazı’nda arabalı vapur seferleri yapılamadı. Bursa’da da sobayı söndürmeden uyuyan 20’den fazla kişi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Şiddetli lodos rüzgarı, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Bursa ve Adapazarı'nda tehlikeli gelişmelere yol açtı.

Alınan bilgiye göre, Edirne’de etkili olan şiddetli lodos sebebiyle Kapıkule Yolu Sarıbayır mevkiinde kavak ağacının yola devrilmesi sonucu, trafik bir süre tek şeritten verildi. Ekiplerin müdahalesi sonucu ağaç kaldırılarak yol trafiğe açıldı.

Bazı evlerde rüzgarın şiddeti sebebiyle çıkan baca yangınları, itfaiyenin müdahalesiyle can ve mal kaybına yol açmadan söndürüldü. Şiddetli rüzgar, Edirne’deki Üç Şerefeli Cami’nin minarelerindeki kurşun kaplamaları düşürdü.

Keşan ve Enez’de uzun süreli, Edirne’nin bazı semtlerinde ise kısa süreli meydana gelen elektrik kesintileri, bazı aksamalara yol açtı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait atletizm salonunun çatısı da rüzgardan hasar gördü.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, lodosun etkisini bugünden itibaren kaybedeceğini, sağanak yağışla birlikte hava sıcaklığının 4 derece olacağını bildirdi. Edirne’de yarından itibaren kar yağışı başlayacağı ifade edildi.

Tekirdağ Liman Başkanlığı, su ürünleri ve balıkçı kooperatiflerinin yöneticilerini uyardı. Yetkililer, lodosun en çok Tekirdağ’da etkisini göstereceğini belirterek, özellikle balıkçıların denize açılmamaları gerektiğini söyledi.

Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri ise, bölgenin coğrafi konumundan dolayı lodosun etkisinin çok yoğun hissedilmediğini belirttiler. Lodosun saatteki hızı 20–24 kilometreye ulaşırken, ısı 5 derece civarında seyrediyor. Kırklareli’nde bugünden itibaren kar yağışı bekleniyor.

Çanakkale Boğazı’nda zaman zaman hızı saatte 70–80 kilometreye ulaşan lodos sebebiyle deniz ulaşımı bir süre yapılamadı. Yetkililer, Çanakkale–Eceabat, Gelibolu–Lapseki, Çanakkale–Gökçeada, Kabatepe–Gökçeada ve Geyikli–Bozcaada arasındaki araba vapuru seferlerinin, geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.

Çatılar uçtu, sobalar zehirledi

Bursa’da da, önceki geceden itibaren saatteki hızı 100 kilometreyi bulan lodostan Yıldırım ilçesi Şible Mahallesi’nde 3 evin çatısı uçtu. Dere Sokak’ta bulunan Özdinçer Apartmanı’nın çatısı İsmail Tokaç’ın evinin üzerine çökerken, Hacıbekir Çıkmazı’nda da Aysel Kara’nın çatısı evin içine göçtü. Şible Sokak üzerindeki bir eve ait çatının bir kısmı da inşaat temelinin içine düştü. Doğanbey Mahallesi Doğanbey Caddesi’nde de inşaat halindeki bir binanın duvarı yola devrildi, yol bir süre trafiğe kapandı.

Şehrin muhtelif bölgelerinde kopan elektrik telleri TEDAŞ ekipleri tarafından onarıldı. Devrilen çok sayıda ağaç da itfaiye ekipleri tarafından kesildi. Soba zehirlenmesinden Çekirge SSK ve Devlet Hastanesi’ne sabahtan itibaren 20’nin üzerinde müracaat olduğu öğrenildi.

Adapazarı’nda ise dün saat 14.30 sıralarında başlayan fırtınada, 10 ev ile Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait depoların çatıları uçtu. Çatıdan düşen tuğla ve kalaslar yüzünden, Hüseyin Yelgin’e ait park halindeki 54 DR 182 plakalı otomobil hasar gördü. Tren garına yakın yerdeki Doğançay Beldesi otobüs durağı kullanılamaz hale geldi, çok sayıda işyerinin tabelası da fırtına yüzünden düştü. Edirne, Çanakkale, Bursa, Adapazarı; aa, cha

06.02.2003


 

Avustralya, Bursa’ya feribot satmak istiyor

Avustralya’nın İstanbul Başkonsolosu Anton Mayer, Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser’i ziyaret etti.

Ziyarette, Mudanya ile İstanbul arasında deniz ulaşımı konusunda gündemde olan ‘feribot’ alımı da gündeme geldi.

Avustralya’nın Incat Chartering Pty Limitet Şirketi’nden feribot alımının gündemde olduğu süreçte, Bilenser ile konuk diplomat Mayer’in buluşması da, dikkatle izlendi. Mayer, Bursa’ya feribot satmaya talip olduklarını vurgularken, yöneltilen bir soru üzerine de, “Şimdiye kadar nasıl kolay ve zamanında feribot temini oldu, bundan sonra da öyle olacaktır.” dedi. Türkiye’ye 8 feribot sattıklarını vurgulayan Avustralyalı diplomat, Bursa’ya da satış yapmak istediklerini söyledi.

Mudanya–İstanbul arasındaki feribot işletmeciliği için 20–30 milyon dolarlık yeni araç alımı veya kiralama yöntemleri üzerinde duruluyor. Kiralamanın da 8 milyon dolar tutabileceği kaydediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, konuk başkonsolostan da destek sözü aldı. Finansman için uzun vadeli ve ucuz kredi aranırken, Avustralya’dan kamu ya da özel bir finans kurumu aracılığıyla destek aranıyor. Deniz yoluyla toplu ulaşıma soyunan Büyükşehir Belediyesi, işletme ve finans modelleri üzerinde de çalışıldığı öğrenildi.

AK Parti Mudanya İlçe Başkanı İbrahim Aytekin, deniz feribotu için çalışmaların bitmek üzere olduğunu belirterek mayıs ayında iki feribotun İstanbul–Mudanya arasında çalışmaya başlayacağı müjdesini verdi.

Aytekin, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüştük. Parti olarak seçim programımızda yazılıydı. Mayıs ayı içinde yolcu taşınmaya başlanacak.” dedi.

Yılmaz Sönmez / Mudanya

06.02.2003


 

3 mühendisi öldüren sanık tahliyesini istedi

Bursa’da, Gümüşçeken Caddesi’nde iş hanında sevgilisi ile birlikte 3 mühendisi hunharca katleden sanıkların yargılanmasına devam edildi.

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “taammüden adam öldürmek” suçundan haklarında dava açılan ve ömür boyu hapis cezaları istenen tutuklu sanıklar bir kez daha hakim karşısına çıktı. Duruşma boyunca sessizliklerini koruyan sanıklardan Figen Yıldırım avukatıyla görüşemediğini belirterek susma hakkını kullandı ve ifade vermedi.

Duruşmada söz hakkı verilen Adem Güney ise, mahkeme heyetinden tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti Figen Yıldırım’ın savunmasını hazırlaması için duruşmayı erteledi. Balıkesir Cezaevi’nden duruşmaya getirilen Yıldırım, jandarma eşliğinde yeniden Balıkesir’e götürüldü. Fatih Karakılıç, Bursa

06.02.2003


 

Vali olan kaymakam, ardında parası hazır bir proje bıraktı

Van Valiliği’ne tayin edilen Bursa’nın Osmangazi Kaymakamı Hikmet Tan, “Beni vali yapan Bursalılardır.” dedi. Tan, barınmaevi inşaatı için gereken 1,5 trilyon liranın bankada olduğunu açıkladı.

Bakanlar Kurulu kararnamesiyle Van Valiliği’ne atanan Bursa’nın merkez Osmangazi İlçe Kaymakamı Hikmet Tan, görevinden “Bursa Kimsesizler ve Düşkünler Barınmaevi Projesi”ni yapım aşamasına taşıyarak ayrıldı.

Tan, projeye destek veren meslek örgütleri ile ilçedeki mahalle muhtarlarının katılımıyla düzenlenen “Bursa Kimsesizler ve Düşkünler Barınmaevi Projesi”nin tanıtım toplantısında, Bursa’da görevde bulunduğu sürede, vatandaşlardan her zaman büyük destek gördüğünü ifade ederek, Van’a vali olarak atanmasında bu desteğin önemli rolü bulunduğuna inandığını söyledi. “Beni vali yapan Bursalılardır, tüm Bursalılara şükranlarımı sunuyorum.” diyen Tan, yeni görevinde Bursa ile Van arasında köprü oluşturmayı hedeflediğini kaydetti. Bursa’dan tüm muhtarlıkları ve kuruluşları ziyaret ederek ayrılmak istemesine karşın, bunun zaman açısından mümkün olamayacağını belirten Tan, bunu üç yıldır üzerinde çalıştıkları “Bursa Kimsesizler ve Düşkünler Barınmaevi Projesi”nin yapım aşamasına taşınmasıyla gerçekleştirmek istediğini dile getirdi.

Türkiye’de genel olarak kimsesiz ve kendi bakımını yerine getiremeyecek konumdaki insanlara güvenli hayat şartlarının sağlanması konusunda eksiklik bulunduğunu anlatan Tan, Bursa’da bu eksikliğin Kimsesizler ve Düşkünler Barınmaevi’nin tamamlanmasıyla bir ölçüde giderileceğini söyledi.

Tan; yaşlı, korunmaya muhtaç çocuklar ile kimsesiz ve düşkünlerin korunmasının anayasal bir görev olduğuna işaret ederek, buna karşın 18–60 yaş arasındaki kimsesiz ve kendi bakımını yerine getiremeyen kişilerin, bu amaçla kurulu tesis bulunmadığı için koruma altına alınamadığını dile getirdi.

Osmangazi Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından yaptırılacak barınmaevinin, Bursa’daki bu eksikliği gidereceğini belirten Tan, projenin ihale aşamasına getirildiğini ve tahmini inşaat bedeli olarak 1,5 trilyon liranın bankada bloke halde bulunduğunu bildirdi.

Ovaakça beldesinde Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne ait olan 13 bin 150 metrekare alan üzerinde yaptırılacak barınmaevi, yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alana ve 84 yatak kapasitesine sahip olacak. Bursa Kimsesizler ve Düşkünler Barınmaevi’nin, Osmangazi Kaymakamlığı SYDV tarafından yapımının ardından, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından işletileceği bildirildi.Öte yandan Hikmet Tan, telsiz anonsuyla Emniyet Müdürü Reşat Altay ve emniyet teşkilatından ‘helallik’ istedi. Veda turunu tamamlayan Tan, dün son olarak polislerle telsizden vedalaştı. 3230 koduyla Emniyet Müdürü Reşat Altay’ı anons eden Tan, “Sayın 3310 Bursa’da görev yaptığım süre içerisinde hep iyi ilişkiler içerisinde olduk. Hepinize veda eder, saygılarımı sunarım. Hakkınızı helal edin.” dedi. Bursa, cha, Bursa, aa

06.02.2003


 

‘Savaşa hayır’ diyen 3 ressam, sokakta ölüm orucu başlattı

ABD’nin olası Irak saldırısına Türkiye’nin dört bir yanında tepkiler sürüyor.

Bursa’da, ressam ve heykeltıraşlardan oluşan 3 kişilik sanatçı grubu; “Savaşa Hayır” diyerek Ressamlar Sokağı’nda 3 günlük açlık grevi başlattı. Sanatçılar; ‘Savaşa hayır, sanata evet. Savaşa karar verirken çocuklara sordunuz mu?” şeklinde pankart açtı.

Bursa’da Ressam Bayro olarak bilinen Bayram Saltabaş, Çoban Ressam olarak tanınan Süleyman Şahin ve ünlü heykeltıraş Yılmaz Emen, Ressamlar Sokağı’na gelerek, eserlerini sergilediler. Üç sanatçı ardından çeşitli dövizleri panolara astıktan sonra üç gün sürecek açlık grevine başladılar. Savaşın bir an önce durdurulmasını isteyen sanatçılardan Bayram Saltabaş, ABD aleyhine slogan atarak, “Gül gibi Başbakanım, bu savaşı engelle. Bir tek Mehmetçiğimizin burnu dahi kanasa bunun hesabını kim verecek? Büyük devlet yoktur, akılsız devlet vardır. Amerika’nın derhal savaşı durdurmasını istiyoruz. Çocukların ölmesini, kadınların dul kalmasını istemiyoruz. Şimdilik savaşa hayır için üç günlük açlık grevine başlıyoruz. Gerekirse sonsuza kadar da açlık grevi yapacağız. Şayet savaş çıkarsa ve çocuklar ölürse, bizler de burada ölmeye hazırız.” dedi.

Açlık grevine başlayan sanatçılar, Ressam Sokağı’nın panolarına, “Çocuklara sordunuz mu savaşalım diye”, “Eğer dünyada silahlanma olacaksa, bu tüm dünya için olmalı”, “ABD dolarları savaşa değil, barışa harca”, “Tüm dünyada sanatsever olsaydı, ne gerek vardı savaşa ve hududa” pankartlarını astılar. Fatih Karakılıç, Bursa

06.02.2003


 

Tavşanlı’da 780 kişi, işsizlik sigortası maaşı alıyor

Tavşanlı’da işsizlik sigortasından 780 kişinin maaş aldığı öğrenildi. Türkiye İş Kurumu Tavşanlı Şube Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, ilçede 780 kişiye, 110 ila 220 milyon lira arasında işsizlik sigortası maaşı ödeniyor.

Türkiye İş Kurumu Tavşanlı Şube Müdürü Ahmet Kabak, son aylarda işçi çıkarmalarda artış olduğunu belirterek ocak ayında 178 kişinin işsizlik sigortası için başvurarak maaşa bağlandığını söyledi. Bu sayının her geçen gün daha da arttığını belirten Kabak, 2002 yılının şubat ayından bu yana ilçede bulunan toplam 780 kişiye ödeme yapıldığını bildirdi. Mekki Sonar, Tavşanlı

06.02.2003


 

Yurt Partisi il başkanı ölümle tehdit etmekle suçlandı

Bursa’da, “zorla para tahsil ettiği” iddiasıyla gözaltına alınan YP Bursa İl Başkanı Rıdvan Eroğlu’nun da aralarında bulunduğu beş kişi sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Murat Türker isimli su firması sahibi, daha önce bayiliğini yaptığı Yılmaz Çetin’den 3 buçuk milyar liralık alacağını tahsil etmek istedi. Çetin’den olumsuz cevap alan Türker, borcun tahsili için Çetin’in işyerine YP Bursa İl Başkanı Rıdvan Eroğlu, kardeşi İlhan Eroğlu ile Ahmet Kaya ve Çetin Kartalkaya’yı gönderdi. Sanıkların ölüm tehdidiyle parayı tahsil etmek istedikleri belirtildi. Çetin’in durumu polise bildirmesi üzerine operasyon düzenleyen polis, beş sanığı gözaltına aldıktan sonra adliyeye sevk etmişti. Bursa, cha

06.02.2003


 

Valiliğin iptal kararını, mahkeme geçersiz saydı

Mudanya’nın Güzelyalı beldesinde belediyeye ait çay bahçesinin yeniden aynı şirkete ihalesiz olarak dokuz yıllığına verilmesinin iptali kararı, yapılan itiraz üzerine Bölge İdare Mahkemesi tarafından geçersiz sayıldı.

Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Güzelyalı beldesinde sözleşme süresi dolan belediyeye ait çay bahçesi, “ihalesiz” olarak tekrar aynı şirkete dokuz yıllığına verilince DSP’li meclis üyeleri Bursa Valiliği İl İdare Kurulu’na itiraz ederek, belediyenin tercihini iptal ettirdi. Bunun üzerine Belediye Başkanı Ali Kaya, Bursa Bölge 2. İdare Mahkemesi’ne başvurarak iptalin kaldırılmasını istedi. Sonuçlanan davada mahkeme “İtirazın kabulü yönünde tesis edilen dava konusu İl İdare Kurulu kararında hukuka uyarlık görülmemiştir. Dava konusu işleminin iptali oybirliği ile karara bağlanmıştır.” kararını verdi. Yılmaz Sönmez, Mudanya

06.02.2003


 

Şehit babası emekli, yardımlarına devam ediyor

Emekli öğretmen şehit babası İlhan Özçelik, Özel Harekat’ta görev yaparken 1991’de şehit düşen polis memuru oğlu Oktay Özçelik adına, 5 yıldır 20 fakir öğrenciye ayakkabı yardımı yapıyor.

1991 yılından 1998 yılına kadar her Kurban Bayramı’nda şehit oğlu için kurban kestiklerini söyleyen şehit babası İlhan Özçelik, “Kendim de öğretmen emeklisi olduğum için 1999 yılından itibaren bir kurban bedeline denk düşecek şekilde her yıl 20 fakir öğrenciye kendi ellerimizle ayakkabı giydirmeye başladık. O çocukların ayaklarının ısındığını düşündükçe bizim de ayaklarımız ısınıyor. Öğretmenliğim boyunca öğrencilerime bir şeyler kazandırabilmek, onları daha iyi yerlerde görmek için uğraştım.” diye konuştu.

Kemalettin Sazoğlu, Orhangazi

06.02.2003


 

Su bulmak için açılan kuyudan alevler fışkırdı

İzmit’in Köseköy beldesinde açılan bir sondaj kuyusundan, 60 metreye inildikten sonra metan gazı çıktı. Bir işçinin sönmemiş sigarasını atması sonucu tutuşan gazın alevleri beş metre yukarı yükseldi. MTA Bölge Müdürü Ahmet Mahir Serdar, gazın ekonomik değeri olmadığını açıkladı.

İzmit’e bağlı Köseköy beldesinde bulunan halı yıkama tesisinin su ihtiyacını karşılamak için yapılan sondaj kuyusundan çıkan ve metan gazı olduğu tahmin edilen gazın yanması heyecan oluşturdu. Çıkan metan gazının alevleri yaklaşık beş metre yükseğe sıçrarken Kocaeli İl Kriz Merkezi ve BOTAŞ çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

Alınan bilgiye göre, beldenin Hacı Mustafa Mahallesi Yasin Sokak’ta faaliyet gösteren halı yıkama tesisinin sahibi Ahmet Yılmaz, su ihtiyacını karşılamak için kiraladığı arsada sondaj yaptırdı. İnilen 60 metrede kokuyu fark etmeyen işçilerden birisinin sigara yakması ile borudaki gaz alev aldı. Su beklenen kuyudan çıkan ve metan gazı olduğu anlaşılan gazın alev alev yanması çevrede heyecan oluşturdu.

Sondajı, halı yıkamada kullanılacak suyu sağlamak için yaptıklarını; ancak alevler çıkınca şaşırdıklarını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “60 metrede suyun çıktığını görünce çalışmayı durdurduk. Personelden biri, kuyunun kıyısına yanan sigara atınca birden alevler yükselmeye başladı. Hemen itfaiye ve güvenlik güçlerine haber verdik.”

Kuyudan çıkan gazın alevleri gece boyunca yanarken Kocaeli Sivil Savunma Müdürü Ramazan Yılmaz, BOTAŞ Kocaeli İşletme Amiri Şener Doğan, metan gazının çıktığı bölgede incelemelerde bulundu. Yılmaz, bölgenin daha önce bataklık olduğunu öğrendiklerini ifade etti. Şener Doğan da gazın çıktığı yerin 20 metre ilerisinde doğalgaz hattı geçtiğine dikkat çekerek, yaptıkları kontrollerde kuyudan çıkan gazın doğalgaz hattı ile bağlantısı olmadığını kaydetti.

Öte yandan MTA Bölge Müdürü Ahmet Mahir Serdar, sondaj kuyusunda yaptığı inceleme sırasında yanmaya başlayan ve halk dilinde bataklık gazı olarak anılan gazın, hafif, renksiz, kokusuz metan olduğunu belirterek, “Bataklık ortamında oluşan ve sondajla birlikte yüzeye çıkan bu gazın herhangi bir ekonomik özelliği ve tehlikesi yoktur.” dedi.

İlk tespitlerin, bölgede bataklık gazı bulunduğu yönünde olduğunu ifade eden Serdar, şunları kaydetti:

“Metan gazı olarak bilinen gaz yaklaşık 100–200 yıl önceki bataklık ortamındaki bitkilerin çürümesiyle oluşmuş ve iki tabaka arasında sıkışıp kalmış. Sondajla birlikte yüzeye çıkan bu gaz tehlike oluşturmaz, ancak yine de bu kuyunun kapatılması lazım. Çünkü, sondaj vurmak için yasal işletme belgesi olması gerekiyor.”

İzmit Gaz Dağıtım AŞ (İZGAZ) Genel Müdürü Mustafa Birik de bulguların suyla birlikte çıkan yanıcı gazın, organik maddelerden oluşan metan gazı olduğuna işaret ettiğini kaydetti.

Fikri Kaya / İzmit

06.02.2003


 

Tekirdağlı balıkçılar ‘Trolle balık avına hayır’ mitingi düzenledi

Tekirdağ’da ‘Trol ile balık avına hayır’ mitingi yapıldı. Tekirdağ Su Ürünleri Kooperatifi’nin katkılarıyla hazırlanan “Trol ile Balık Avına Hayır Mitingi”ne Tekirdağ balıkçı barınakları yanında Belediye Başkanı Kadir Çebi, CHP milletvekileri M. Nuri Saygun ve Erdoğan Kaplan da katıldı.

Mitingde bir konuşma yapan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Güngör Pehlivanoğlu “Kanuna göre denizlerde trol ile yapılan her çeşit avlanma yasak olmasına rağmen bu yasağa uyulmamaktadır. Trolle yapılan avlanmada yavru balık katliamı yapılmaktadır. Denizlerimizde balık çeşidi 127’den 20’ye kadar düşmüştür. Denizlerimizde balıklar yavaş yavaş yok edilmektedir. 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’mizde balığı bile ithal eder duruma geldik. Bu konuda yetkililerin gerekeni yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Pehlivanoğlu, belediye başkanı ve milletvekillerinden yardım talep ederek sektöre sahip çıkılmasını istedi. Belediye Başkanı Kadir Çebi de yaptığı konuşmada, belediye olarak her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Miting çeşitli sloganların atılması ve katılımcılara ithal olan balık–ekmek ziyafeti verilmesi ile son buldu.

Erdal Yiğit / Tekirdağ

06.02.2003


 

Körfez Belediyesi temizlik işçilerine, defile düzenlenerek elbise dağıtıldı

Kocaeli’nin Körfez İlçe Belediyesi tarafından, temizlik elemanı olarak çalışan işçilere, defile düzenlenerek iş elbiseleri dağıtıldı.

Körfez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün toplantı salonunda, kışlık elbiselerini Körfez Belediye Başkanı Erhan Yenilmez’in elinden alan işçiler, kendilerine verilen elbiseleri giyerek, törene katılan vatandaşların önünde, bir manken edasıyla gösteri yaptılar. Belediye Başkanı Erhan Yenilmez, önünde manken gibi dönen işçileri alkışladı.

Başkan Yenilmez,” Temizlik işçilerine, emeklerinin karşılığını veremediğimizi biliyoruz. Hükümet bize bayramdan önce para verirse, belediye çalışanlarını sevindireceğiz. Zor şartlarda görev yapan işçilerimizin morallerinin yerinde olması beni sevindirdi. Bu törenin bir defile havasına bürünmesi gerçekten sevindirici bir gelişme oldu. Profesyonel mankenlere taş çıkarırcasına bir gösteri oldu. Bu gösteriden de son derece mutlu oldum.” dedi.

Mustafa Eranıl / Körfez

06.02.2003


 

Moldova Büyükelçisi: Yatırım bekliyoruz

Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Victor Tvircun, Türk yatırımcıların büyük projelere geçmeleri için, ülkelerinde uygun ortam olduğunu söyledi.

Büyükelçi Victor Tvircun, 24–27 Nisan 2003 tarihînde ülkesinde yapılacak olan, “Turkish Expo Moldova Türk Ürünleri Fuarı”nı, Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) üyelerine tanıttı. Tvircun, ülkesinin son yıllarda ekonomik kalkınma yolunda önemli aşama kaydettiğini belirterek, “Küçük projelerden büyük projelere geçmek için ülkemizde uygun ortam hazırdır” dedi. Ülkesindeki yasaların, yabancı yatırımları korumaya yönelik olduğunu ifade eden Tvircun, şunları kaydetti: “Sadece ulusal bütünlüğü bozacak gruplaşmalara müsaade etmiyor, bunun dışında tüm yatırımları destekliyoruz. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 30 ülke ile yatırımcıların korunması için sözleşmemiz bulunuyor. Düşük işgücü, insanlar arasındaki bağ ve teşvikler yatırım için kaçınılmaz bir fırsattır. İki ülke arasında 35 milyon dolarlık ticaret hacmi bulunmaktadır. Bunu artıracağız. Türk işadamlarının son yıllarda artan yatırımları, bizi yabancı yatırımlar için cesaretlendiriyor.” Victor Tvircun, ilk kez düzenlenecek fuarın, stratejik endüstri kuruluşları da dahil olmak üzere yüzde 50 oranındaki özelleştirme çalışmalarını daha özendirici hale getireceğini sözlerine ekledi. Adapazarı TSO Başkanı Erol Öztürk de, Türkiye’nin dışarıya açılmak için büyük gayret gösterdiğini bildirerek, “Deprem sonrası sanayi seferberliği başlattık. Dünya ülkeleriyle ticari işbirliğini artırmaya çalışıyoruz. Fuar iki ülke arasındaki işbirliğini artıracaktır” dedi. Form Fuarcılık ve Gelişim AŞ Genel Müdürü Bilgin Aygün ise fuara 100 firmanın katılabileceğini söyledi. Konuşmacılar, daha sonra işadamlarının çeşitli sorularını da cevapladı. Adapazarı, aa

06.02.2003


 

Halk meclisi bölge sorunlarına çözüm arıyor

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde oluşturulan ‘Halk Meclisi’ “Her Şey Malkara İçin” sloganı ile bölgenin bütün sorunlarına çözüm arıyor.

Kaymakam Halis Aslan başkanlığında tertiplenen toplantılara kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin yanında sivil toplum kuruluşları katılıyor. Alınan kararları icraat noktasına kadar uygulamak için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Aslan, problemlerin çözümü için çalıştıklarını söyledi.

Kaymakamlık toplantı salonunda üçüncüsü yapılan toplantıda bölgeye trafik hastanesi, Malkara’ya fakülte açılması, camilerin ve tarihî mekanların onarılması gündeme geldi. Kaymakam Aslan ilçenin her yönü ile modern bir yapıya kavuşması için alınan kararların uygulanması gerektiğini kaydetti.

Aslan, toplantıda alınan kararların raporlaştırılarak bölge milletvekillerine ve Ankara’ya aktarılacağını söyledi.

Her sektörde başarılı çalışmalar olduğuna dikkat çeken Aslan “Bu toplantılara destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyorum.” derken, Belediye Başkanı Salih Keskin ise ilçenin kalkınması ve modernizasyonu için gerekli tüm çalışmaları desteklediklerini söyledi. Temel Kadakal, Malkara

06.02.2003


 

Körfez’de derelere bariyer yapılıyor

Kocaeli’nin Körfez Belediyesi sınırları içerisinden geçen 10 dere, yetkililer tarafından incelemeye alındı.

Körfez Belediye Başkanı Erhan Yenilmez, yardımcılarını da yanına alarak, belediye sınırları içerisinden geçen derelerde inceleme yaptı. Bazı derelerin okullara yakın olması nedeniyle tehlike oluşturduğunu belirten Yenilmez, bu tür derelerin etrafına bariyerlerin konulacağını söyledi. Şehir içinde bulunan derelerin büyük tehlike oluşturduğunu belirten Yenilmez, “Bu derelerde meydana gelecek tehlikeleri önlemek amacıyla çalışmalara başladık. Derelerin etrafını bariyerlerle çevirmeye çalışıyoruz. Bizim için her şeyden önemlisi insan hayatı ve sağlığıdır.” dedi. Körfez, cha

06.02.2003


 

Malkara hak ettiği konuma gelecek

Valiler kararnamesi ile Karabük Valiliği’ne atanan Tekirdağ Valisi Cemalettin Sevim, il ve ilçelerde veda ziyaretlerine başladı.

Malkara’ya da gelen Vali Sevim, kaymakam ve belediye başkanını ziyaret ederek daire amirleri ile vedalaştı. Malkara ilçesinin sosyal ve ekonomik yönden istenilen seviyeye gelmesi için elinden geleni yaptığını vurgulayan Cemalettin Sevim, “Malkara hak ettiği konuma gelecektir.” dedi. Belediye Başkanı Salih Keskin ve kısım amirlerini başkanlıkta ziyaret eden Sevim, ilçenin kalkınmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Yerel yönetimler ve kaymakamlara çok büyük görevler düştüğünü ifade eden Vali Sevim’e Malkara Belediye Başkanı Salih Keskin ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Yapılan hizmetlerin anısına Malkara Kaymakamı Halis Aslan ve Belediye Başkanı Salih Keskin,Vali Cemalettin Sevim’e birer hediye verdi. Malkara’da bulunan daire amirleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kaymakamlık makamında görüşen Cemalettin Sevim, görevde bulunduğu 3 buçuk yıldır ilçelere maddi ve manevi hiçbir desteği esirgemediğini belirtti. Malkara, cha

06.02.2003


 

‘Halkın desteğine ihtiyacımız var’

Edirne Emniyet Müdürlüğü, halkın sorunlarını yerinde tespit etmek ve çözüm yolları üretmek amacıyla yaptığı huzur toplantılarını sürdürüyor.

Edirne Emniyet Müdür Yardımcısı Nizamettin Özay, 1. Murat Mahallesi’ndeki Dostlar Kıraathanesi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Edirne’nin trafik ve asayiş açısından düzenli olmasının sevindirici olduğunu ifade etti. Polisin verimli ve başarılı olması için vatandaşların desteğine ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Özay, “Asayiş ve trafikle ilgili sorunların polise bildirilmesi halinde, kent daha huzurlu olur. Amacımız, Edirne’nin daha huzurlu bir kent olması. Bunun için sizleri rahatsız eden en küçük olayda polisi aramanızı istiyoruz.” dedi. Edirne, aa

06.02.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 


   BÜTÜN YAZARLAR  Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.