İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
10.03.2003
Pazartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Haberler

haberler@zaman.com.tr

 

Zaman’a uluslararası tasarım Oscar’ı

Zaman Gazetesi, Society for News Design (SND) ve Syracuse Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği yarışmada üç ayrı dalda ödül aldı. 37 ülkeden 351 gazetenin katıldığı yarışmada Zaman’ın yeni dizaynına mükemmellik ödülü verildi. Akademi sayfası gümüş madalya alırken, spor eki de mükemmellik ödülüne layık bulundu.

Zaman Gazetesi’nin 15. kuruluş yıldönümü olan 3 Kasım 2001 tarihinde yaşadığı büyük değişim, uluslararası medya çevrelerinde de yankı buldu. Merkezi Amerika’da bulunan, alanında dünyanın en prestijli medya dizayn derneği Society for News Design (www.snd.org) ve Syracuse Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği yarışmaya dünyanın 37 farklı ülkesinden 351 gazete katıldı. Gazete ve sayfa tasarımı yarışmasında, Zaman Gazetesi 3 ayrı ödül birden aldı. Amerika ve Kanada dışında 50 ülkeden 2 bin 500 üyesi olan dernek, yarışmayı bu yıl 24. kez yaptı. Yarışmada Zaman’a; gazetenin genel dizaynı dalında mükemmellik ödülü verilirken Akademi sayfası gümüş madalya aldı. Gazetenin spor eki de mükemmellik ödülüne (Award of Exellence) layık bulundu.

Yarışmaya katılan gazeteler tirajlarına göre üç kategoride değerlendirilirken, Zaman en yüksek tirajlı gazeteler kategorisinde değerlendirmeye alındı. Eylül ayında Washington DC’de düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak olan ödüller, uluslararası medyada tasarımı en iyi gazetelere veriliyor. Her yıl dünyanın saygın gazetelerinin sanat yönetmenlerinden oluşan jüri, yarışmaya katılan 37 ülkeden toplam 12 bin 760 gazete tasarımını değerlendirdi. Ödüle layık bulunan gazete sayfaları, derneğin yayını olan The Best of Newspaper Design (En İyi Gazete Tasarımları) isimli kitapta yayınlanıyor. SND, tasarım yarışması düzenlemenin yanı sıra sergiler ve workshoplarla üyelerine hizmet veriyor. Derneğin üyeleri arasında sanat yönetmenleri, editörler, grafik tasarımcılar, illüstratörler, fotoğrafçılar ve reklamcılar bulunuyor.

Gazete tasarımı Oscar’ları

Gazete ve sayfa dizaynının Oscar’ları olarak kabul edilen SND ödülleri, her yıl profesyonel bir jüri tarafından günler süren çalışmalar sonucu büyük bir titizlikle incelenerek sahiplerini buluyor. Dünyanın en prestijli gazetelerinin katıldığı yarışmada, 2 mükemmellik ödülü ve 1 gümüş madalya alan Zaman Gazetesi’nin görsel yönetmenleri Fevzi Yazıcı ve Kerem Öztürk, yeni dizaynın aslında bir yayın anlayışının göstergesi olduğunu ve bu dizaynın gücünü ilkeli ve titiz yayın kriterlerinden aldığını söyledi. Gazetenin bir bütün olduğunu, sayfa dizaynının haber ve yayın anlayışıyla bire bir bağlantılı olduğunu hatırlatan Kerem Öztürk, ekibine çok güvendiğine işaret ederek bunun bir takım çalışması olduğunun altını çizdi. Zaman Sayfa Sekreteryası’nın ve Grafik Servisi’nin son derece özverili ve titiz çalıştığını ve kısa zamanda medyada bir ekol olacaklarını söyleyen görsel yönetmenler Yazıcı ve Öztürk, arkalarındaki güçlü yayın kadrosu ve desteğine dikkat çekti.

Washington Post’un sanat yönetmeni teşvik etti

Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, bu ödülün yeni yayın anlayışının, uluslararası medya çevrelerinde de yankı bulması ve kabul görmesi anlamına geldiğini ifade etti. Yazıcı, Amerika’da bulunduğu dönemde, Zaman’ın yeni tasarımını gören Washington Post Gazetesi sanat yönetmenlerinden Mike Keegan’ın kendisini yarışmaya katılması için teşvik ettiğini söyledi.

6 haftalık kısa bir zaman sürecinde ortaya konan tasarım, Türkiye’de bu tarz bir tasarımın başarılı olacağı ve kabul göreceğini kanıtladı. Tasarım aşamasında deneme baskılarının gösterildiği pek çok gazeteci ve editör bu dizaynın çağdaş bir tasarım olmakla birlikte, Türkiye’de yaşama şansının az olduğunu belirterek kaygılarını dile getirmişlerdi. Buna rağmen güçlü yayın desteğini arkasına alan ekip, çalışmalarını sürdürdü. 3 Kasım 2001’de yeni yüzüyle okuyucunun karşısına çıkan Zaman, hem medyanın önde gelen isimleri hem de okur tarafından çok büyük beğeniyle karşılandı. Zaman’daki değişim sadece tasarım ile sınırlı değil. Yeni tasarım, sansasyondan ve manipülasyondan uzak duran yeni yayın anlayışının görsel boyutunu oluşturdu.

Zaman’ın yeni sayfa tasarımına ilk ödül Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından verilmişti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin bu yıl dağıttığı gazetecilik başarı ödülleri kapsamında yine sayfa tasarımı ödülü aldı. Son ödülle Zaman’ın başarısı, dünyanın en prestijli ödüllerini alarak uluslararası alanda da tescillenmiş oldu.

Habercilik anlayışına göre sayfa tasarımı

Fevzi Yazıcı, gazetenin editoryal ekibinin 3 Kasım 2001 sonrası için yeni bir habercilik anlayışı geliştirdiklerini anlatarak, kendi yaptıklarını, bu habercilik anlayışına uygun bir gazete hazırlamak olarak değerlendiriyor. Yazıcı “Yeni editoryal ekibin hazırlamak istediği gazetenin içeriğine uygun bir tasarım yaptık.” diyerek, bu anlayışın sansasyondan uzak, insan merkezli habercilik yapan, sadeliği tercih eden, estetik zevklere hitap eden, berrak ve fotoğraf ile illüstrasyonu iyi kullanabilen bir tarz olduğunu belirtiyor.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi: “Türk basınının bu tür başarılara ihtiyacı var”

Zaman'ın aldığı ödül Basın Konseyi ve Gazeteciler Cemiyeti başkanlarınca büyük başarı olarak değerlendirildi.

Zaman Gazetesi’nin 3 Kasım 2001 tarihinde ciddi bir görsel tasarım değişikliği gerçekleştirdiğine hepimiz tanık olduk. Ben sayfa yapımı yani görsel tasarımı hiç bilmem. Ama Zaman’daki radikal değişikliği çok cesur bir adım olarak algıladım. Alıştığımız gazete içerisinden çok farklı bir çehre çıktı karşımıza. Bunun, bilenler dünyasında ne sonuç vereceğini merakla bekliyordum. Uluslararası bir değerlendirme sürecinden başarıyla ve üç ödül alarak çıkmış olması beni memnun etti. Türk basınının bu tür başarılara ihtiyacı var.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç: Değişimin dünya ölçeğinde kabul görmesi mutluluk verici, Türkiye’de son dönemlerde gazetelerin mizanpajları, alacalı bulacalı ve haberlerle başlık ve fotoğrafların iç içe geçtiği ve karmaşa yaratan bir anlayışı ortaya koyuyor. O sebeple Zaman’ın uyguladığı sayfa düzeni anlayışı kendine özgü ve farklı bir stil olarak ortaya çıktı.

Zafer Özcan / İstanbul

10.03.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR  Bütün haberler


Başlıklar

> Zaman’a uluslararası tasarım Oscar’ı

> Sayfa düzeni, içerik ve okur

> Türkiye’den sadece Zaman ödül aldı

> Dünyadan 21 ünlü gazeteci jüri üyesi

> Mehmet Ali ölümden döndü

> ‘İlahiyat mezunları da öğretmen olarak atansın’

> Sigara yakarken dereye uçtu

> Sakarya 4,1’le sallandı

> Köy kızları sınıf atlamak isteyince erkekler evde kaldı

> Türkiye’nin en küçük ilçesinde 50 aydır maaş verilemiyor

> Mahkeme, sağ göze 2,6 milyar değer biçti

> Mobil santrala 3 bin kişilik protesto

> Devlet, ‘kuş cenneti’ olması beklenen araziyi satışa çıkardı

> Akyazılı Vakfı’nın Zehra annesi dualarla uğurlandı

> Kredi kartı çetesi kendi kendini ele verdi

> Mardin’e Amerika’nın 50 TIR’lık yeni sevkıyatı geldi

> Türk birlikleri Kuzey Irak’a geçmeye başladı

> İskenderun Limanı’na arka arkaya gemi geliyor

> Sanatçı Osman Öztunç, savaş karşıtı türkü yazdı 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.