İNTERNETİN İLK TÜRK GAZETESİ
10.03.2003
Pazartesi
  For English
  Ana Sayfa
  Haberler
  Ekonomi
  Dış Haberler
  Politika
  Kadın-Aile
  Kültür Sanat
  Televizyon
  Spor
  Yazarlar
  Yorumlar
  Çizgi-Yorum
 
  Akademi
  Bilişim
  Eğitim
  Otomobil
  Röportaj
  Tüketici Masası
  Okur Hattı
 
  Bölge Haberleri

  Dünyada Zaman

 
  Arşiv Arama
  Abone Formu
  About Us
  Reklam
  Künye / İletisim
  Basın özetleri
  Hava Durumu
  Namaz Vakti
  E - Kart
  Sanat Galerisi

Karadeniz...(Bütün Haberler)

bolgeler@zaman.com.tr

 

Miraç Nur Kampanyası’na için teşekkür edildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, “Miraç Nur Kampanyası”na katılan kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi. Samsunspor’da oynayan Zonguldaklı Ertuğrul Sağlam’ın kampanyaya verdiği destek için bir pankart açılarak, “Karadeniz Ereğli’nin güzel insanları, Samsunspor’a başarılar diler.” denildi.

Ereğli’de, kemik iliği hastalığına yakalanan ve tedavi olması için büyük bir dayanışma örneği sergilenen 1,5 yaşındaki Miraç Nur Biçer, yaklaşık 11 ay önce tedavi olduğu hastanede hayatını kaybetmişti. Miraç Nur adına açılan hesapta da yaklaşık 90 milyar lira para toplanmıştı.

Miraç Nur Yardım Toplama Komitesi Başkanı Cüneyt Şahinöz, kampanyanın amacına ulaştığını belirterek, destek veren herkese teşekkür etti.

Kaymakam Mustafa İngenç de, düzenlenen kampanya ile Miraç Nur Biçer’in yaşatılamadığını; ancak toplanan paralar ile birçok kişiye deva olunduğunu söyledi.

İngenç, kampanyada yaklaşık 90 milyar lira toplandığını ve bunun da maddi durumu iyi olmayan birçok kişinin tedavisinde kullanıldığını belirterek, şöyle dedi: “Kampanyada toplanan para ile 12 kişinin tedavisi yapıldı. Devlet Hastanesi’ne de 3 tane diyaliz makinesi alındı. Bu kampanyaya destek veren herkese teşekkür ediyorum.”

Ereğli, cha

10.03.2003


 

Ereğli–Alaplı karayolu göçüyor

Zonguldak’ın Ereğli–Alaplı karayolunun 10. kilometresinde meydana gelen heyelan nedeniyle yol kısa süre trafiğe kapandı. Ereğli–Alaplı karayolunun Huzurevi mevkiinde dalgalar nedeniyle yolun altında başlayan oyuklardan sonra, Mevrealtı bölgesinde de meydana gelen heyelan sebebiyle yol kısa süre trafiğe kapandı.

Yola sıfır olan kaya parçalarının kapattığı yol, Alaplı Belediyesi’ne ait iş makinesinin yardımıyla açıldı. Kenarlarında yeterince emniyet şeridi bulunmayan yolda, etkili olan fırtınalarda dalgalar nedeniyle yolun altında da 2 metreye varan oyuklar meydana geldi.

Sürücüler, hem heyelan hem de denize karşı korunması bulunmayan yolda korkarak araç kullandıklarını belirterek, “Bir kilometre gidiyoruz, kafamıza nereden taş düşecek diye korkuyoruz, 2 kilometre gidiyoruz, acaba dalgalar yolun altını oymuşsa fazla kenara yanaşmayalım diye düşünüyoruz. Bunları düşünürken yeterince emniyet şeridi olmayan yolda bir de araç kullanmaya çalışıyoruz. Artık bu yolda giderken yaptığımız yolculuktan zevk almak yerine, ecel teri döker hale geliyoruz. Milyarlarca lira akıtılan bu yolda bari hazır paralar denizde suya, yolda da kayaların altında kalmasın. Yapılınca tam yapılsın.” diye konuştu.

Cahit Kılıç / Ereğli

10.03.2003


 

Ezan merkezî sistemle okunacak

Akçakoca Müftüsü Kemal Türksoy önümüzdeki haftadan itibaren ezanların merkezi sistemle okutulacağını söyledi.

Farklı türde okunan ezanlardan vatandaşların şikayette bulunduğunu belirten Müftü Türksoy önümüzdeki haftadan itibaren ezanların merkezi sistemle okutulacağını, böylelikle farklı seslerin ortadan kaldırılıp tek sesliliğe geçileceğini belirtti. Türksoy, merkezi vaaz sisteminde olduğu gibi, ezanın da Merkez Camii’nde okunarak tek bir sesle ve aynı anda tüm camilerden duyulabileceğini vurguladı. Geçilecek olan yeni sistemi ise bazı vatandaşlar eleştirdi.

Düzce, cha

10.03.2003


 

Köylülerin köprü çilesi bitmiyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Aşağıdoğancılar köyü sakinlerinin köprü çilesi bitmek bilmiyor. 6 yıl önce selde yıkılan Tekke köprüsünün halen yapılmaması nedeniyle 7’den 70’e herkes, ölümle burun buruna ulaşım sağlıyor.

Aşağıdoğancılar Köyü Tekke Mahallesi Kalkındırma Derneği Başkanı Şevki Oktay, elbirliği ile inşa ettikleri derme çatma köprüde her gün kaza olduğunu belirterek, “Köprünün yapımı için resmi başvurularda bulunduk. Ama sadece 15 milyar lira gönderdiler. Köy halkı olarak köprümüzün yapımı için bazı tasarruf tedbirleri aldık. Ramazan’da mahallemize davulcu sokmadık. Ramazan davulunu köy halkı sırayla çaldı. Davulcuya vereceğimiz parayı köprü inşaatına aktardık. Ama yine tamamlayamadık.” dedi. Alaplı, cha

10.03.2003


 

Fındık borsasının olmaması fiyat tesbitini de engelliyor

Dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’de fındık borsasının olmaması fiyat tespitini de engelliyor. Fındık borsasının kurulması için 1 milyon dolar gerekiyor. Borsa binasının kurulması ile fiyat tesbiti yapılarak, üreticiden fındık alımı gerçekleştirilecek.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy, “Avrupa Birliği süreci içinde fındık borsasının kurulması güncellik kazandı. Borsa binasında çok detaylı laboratuarlar isteniyor. Borsanın kurulumu ile fındık gerçek değeri ile alınıp satılacak. Fındığın fiziksel ve kimyasal yapısı bilinecek, satışı ona göre gerçekleşecek. İhracatçıyı hedef alan alivre satışlar borsa ile disiplin altına alınacak. Binamız var, 1 milyon dolarlık bir tadilat yapılarak borsa kurulabilir.” dedi.

Öte yandan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’e ve milletvekillerine bir rapor hazırlanarak borsanın kurulması gerektiği vurgulandı.

Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Hakkı Üçer, “Yıllık 800 milyon dolarlık ihracat kapasitesi olan fındık sektörünün borsasının olmaması bir risk faktörüdür. Pazar etkinkinliği ve uluslararası fiyat tespitini şuan Hamburg Borsası yapıyor. Avrupa Birliği'nde bulunan 810 alıcı pazarına karşılık ulusal bazda satış yapan 40–50 firmalık dağınık ve borsa etkinliğinden mahrum satış sistemi Türkiye’nin fiyat tespit etkinliğini yok etmektedir. Ordu’da kurulacak fındık ürün borsası bu eksikliği giderecektir.” diye konuştu.

Hanefi Ceyhan / Ordu

10.03.2003


 

Sinop Fen Edebiyat Fakültesi’ne 15 bin kitap bağışlandı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne (OMÜ) bağlı Sinop Fen Edebiyat Fakültesi’ne Türkiye’nin değişik üniversite ve sivil toplum örgütlerinden 15 bin kitap bağışlandı.

Kütüphanede yeterli derecede kitap olmadığı için sıkıntı çektiklerini söyleyen Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahir Aydın, fakültenin liseden farklı olması için kaliteli ve geniş imkânların öğrencilere sunulması gerektiğini söyledi.

Kitap bağışı için Türkiye’deki tüm üniveristelere ve sivil toplum örgütlerine faks geçtiklerini belirten Aydın, “Hemen hemen bütün üniversitelerimizden olumlu cevap aldık. Sağolsunlar sivil toplum örgütleri de bu talebimize cevap verdi. Hatta otobüs firmaları da bize bu kitapları ücretsiz taşıdı. Yani herkesimden destek aldık ve kütüphanemiz 15 bin yeni kitapla tanışmış oldu. Fakültemizin lisenin devamı gibi olmasını istemiyoruz. Fakültenin dışından gelenlere de kitap veriyoruz. Kitap verirken de bir süre tanıyoruz. Kitap verirken süre tanımadığınız zaman okunmuyor. Bu sürenin aşıldığı hergün için bir milyon lira para cezası veriyoruz. Bu paralar ile kütüphanemize yeni kitaplar alıyoruz.” şeklinde konuştu.

M. Şükrü Tunçdemir, Sinop

10.03.2003


 

Sinop'ta Mersin balığı koruma altına alındı

Nesilleri tükenmek üzere olan Mersin balığı, Sinop Su ürünleri Fakültesi’nde kıt imkânlarla üretilmeye çalışılıyor.

Mersin balığının 100 yıla kadar yaşayabilmesi ve 200 milyon yıldır dünya üzerinde bulunması, diğer balıklardan ayrılan en önemli özellik. Bu özelliğinden dolayı 'yaşayan fosiller' olarak adlandırılan Mersin balığı, 24 yıllık aralarla yumurta bırakıyor ve fiyatının oldukça yüksek olması, bu balıkların daha fazla avlanmasına ve neslinin devamı için bir tehlike arzetmesine neden oluyor.

Mersin balığı neslinin devamı için Sinop Su Ürünleri Fakültesi'nde araştırma yapan Yrd. Doç. Dr. Serap Ustaoğlu, balıkların üreme bölgesini oluşturan nehirlere inşa edilen barajlarda su tutulması sebebiyle nehir yatağının doğal yapısının bozulduğunu, su miktarının azalmasıyla anaç balıkların nehre girişlerinin imkânsızlaştığını belirtti.

Mersin balığının üremek için Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerini kullandığını söyleyen Ustaoğlu, “Bu balıkların 15–20 yaşlarında üreme olgunluğuna ulaşması ve 24 yıllık aralarla yumurtlamaları, nesillerinin devamının tehlikeye girmesi için diğer olumsuz faktör. Mersin balıklarının nesillerinin devamını tehlikeye sokan diğer bir sebep de havyar elde etmek için yumurtlamadan önce özellikle nehir ağızlarında avlanmaları.” dedi.

M. Şükrü Tunçdemir, Sinop

10.03.2003


 

Mehmet Feyzi Pamukçu anıldı

Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinden Mehmet Feyzi Pamukçu, vefatının 14. yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şubesi’nin organize ettiği program, önce sevenleri tarafından Gümüşlühacı’daki kabri başında Kur'an tilaveti ve Kastamonu Müftüsü Kamil Baran’ın hatim duası okumasıyla başladı. Yoğun kar yağışı altında yapılan programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, MHP Kastamonu eski milletvekili Mehmet Serdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ziya Yılmazbilen ve çok sayıda davetli, yoğun kar yağışına rağmen mezarı başında okunan duaya iştirak etti. Daha sonra davetlilere Diyanet Eğitim Merkezi’nde mevlid pilavı ikram edildi. Program saat 13.00’da Belediye Düğün Salonu’nda ilahiyatçı –eğitimci Faruk Kemahoğlu’nun Mehmet Feyzi Pamukçu’yu anlatmasıyla son buldu.

28 Mart 1912 yılında Kastamonu’da doğan Mehmet Feyzi Pamukçu, okumaya mahallelerinde ikamet eden Çerkez Hoca Hanım diye anılan bir hanımın ders verdiği mektepte başladı. Hayatı boyunca ilim tahsil eden Mehmet Feyzi Pamukçu, Kastamonu’da kaldığı 8 yıllık dönem içerisinde Said Nursi Hazretleri'nin hizmetini yaptı. Said Nursi’nin vefatının ardından kendi evinde inzivaya çekildi. Kendisini ziyarete gelen binlerce insana “Müspet düşünelim ,müspet söyleyelim ve müspet hareket edelim” diye telkinde bulundu. Mehmet Feyzi Pamukçu, 4 Mart 1989 Cumartesi günü Mirac Gecesi'nde Hakk’a yürümüştü.

Yaşan Kuru, Kastamonu

10.03.2003


 

Çaycuma Meslek Yüksekokulu’na 5 yeni bölüm açılacak

Bu yıl ek kontenjanla öğrenci alan Çaycuma Meslek Yüksekokulu 2003–2004 eğitim öğretim yılında 5 yeni bölüm daha açıyor.

Şu an 120 öğrenciyle eğitime devam eden okulun öğrenci sayısı yeni bölümlerin açılmasıyla 480’e çıkacak. Her birine 60’ar öğrenci yerleştirilecek bölümler şunlar: "Turizm ve Otelcilik, Bilgisayar Programlama, Tekstil, İşletme 2. Öğretim ve Muhasebe 2. Öğretim.

Muhammet Işık, Çaycuma

10.03.2003


 

Askerden öğrencilere bilgisayar eğitimi

Rize İl Jandarma Komutanlığı ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından Ateş Böceği Eğitimi çerçevesinde ilköğretim okulu öğrencilerine bilgisayar eğitim kursu açıldı. İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli üç asker kursta iki ay boyunca eğitici personel olarak görevlendirildi.

Rize il Jandarma Komutanlığı ile Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından Ateş Böceği Eğitimi etkinlikleri kapsamında Rize’nin Gündoğdu Beldesi, Taşlıdere Gazi İlköğretim Okulu ögrencilerine yaklaşık iki ay süreyle bilgisayar eğtimi verilecek.

Kursun açılışını yapan İl Garnizon Komutanı Albay Ömer Karabulut, “Okul dışı eğitimde çok yararlı olacağına inandığımız bu tür faaliyetlerde başarıya ulaşacağımızdan eminim.” dedi.

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı temsilcilerinin kendilerinden yardım talebinde bulunduğunu belirten Karabulut, “Biz de üç askerimizi görevlendirdik. Erlerimiz iki ay süreyle öğrencilere bilgisayar kursu verecek. Okul dışı eğitimde çok başarılı olacağını umduğumuz bu faaliyetin başarıya ulaşacağına olan inancım tamdır.” şeklinde konuştu.

Hasan Demir, Rize, cha

10.03.2003


 

Atatürk Defilesi bugün Trabzon’da sergilenecek

Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan ‘Anadolu Efsanesi Türk Yıldızları’ adı altındaki defile bugün düzenlenecek. Defilede 14 profesyonel manken, 750 kıyafeti gösterime sunacak.

Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü Araştırma Merkezi Başkanı ve modacı Hüseyin Özkan'ın hazırladığı defile, 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşecek. Modacı Özkan, defileye herkesi davet ettiklerini açıklayarak, "Defile daha sonra Karadeniz'in diğer illerinde gösterilecek" dedi. İbrahim Şahin, Trabzon, cha

10.03.2003


 

Bıçak parası isteyen doktora suçüstü

Rize’de sezaryenle doğum yaptırdığı hastasından 200 milyon lira para aldığı iddia edilen doktor, suçüstü yakalandı.

İddiaya göre Dr. S.A. Devlet Hastanesi’nde doğum yapan Zeynep Baltacı’nın eşi Muhammet Baltacı’yı muayenesine çağırak, sezaryen karşılığı 200 milyon lira istedi. Parayı bulmak için ayrılan Baltacı, savcılığ'a suç duyurusunda bulundu. Baltacı, Emniyet ekiplerinin verdiği 200 milyon lira ile yeniden doktora uğradı. 200 milyonu aldığı sırada yapılan baskınla gözaltına alınan Dr. S.A., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Rize, aa

10.03.2003


 

İşçi Partisi 6. Olağan Genel Kurulu yapıldı

İşçi Partisi Rize İl Başkanlığı 6. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Tek liste halinde gidilen seçimi eski başkan Metin Sina Kan yeniden kazandı.

Tek Gıda-İş Toplantı Salonu’nda yapılan kongreye partililer katıldı. İşçi Partisi Rize İl Başkanı Metin Sina Kan, Irak savaşı dolayısı ile hükümeti ve ABD’yi eleştirerek, “Bu savaştan Türkiye’nin hiçbir kazancı olmayacak.” dedi. Konuşmasında bazı basın kuruluşlarını da eleştiren Kan, “Türkiye’de ABD’nin Irak’a müdahalesini meşru göstermek isteyen basın kuruluşları var.” dedi. Daha sonra Metin Sina Kan başkanlığında tek liste halinde yapılan seçimlerin ardından eski başkan Kan, yeniden başkanlığa seçildi

Hasan Demir, Rize, cha

10.03.2003


 

Trabzon’da hırsızlık

Trabzon’da meydana gelen hırsızlık olayında, bir işyerine giren hırsız ya da hırsızlar, çelik kasayı delerek soydu.

Edinilen bilgiye göre, Trabzon’un Çarşı Mahallesi Semerciler Caddesi üzerinde Hasan Özer’e (38) ait işyeri dün gece kimliği belirsiz kişi veya kişilerce soyuldu. İş yerinin dış kapı kilidini kırarak içeri giren hırsız yada hırsızlar, çelik kasayı sert bir cisim ile delerek açtı. Hırsız yada hırsızlar, kasada bulunan 2 bin 500 dolar, 4 bin 200 euro, 2 milyar 500 milyon lira ile yaklaşık 4 milyar lira değerindeki çeşitli ziynet eşyasını alarak kaçtı. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

İbrahim Şahin, Trabzon, cha

10.03.2003


 

KARGİD, liman ihalesinin iptalini istedi

Karadeniz Genç İşadamları Derneği (KARGİD) Yönetim kurulu Başkanı Ekrem Kayıkçıoğlu, Yıldırımlar firması tarafından alınan Trabzon Limanı ihalesinin iptal edilmesini istedi.

Karadeniz Genç İşadamları Derneği(KARGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Kayıkçıoğlu, Yıldırımlar firması tarafından alınan Trabzon Limanı ihalesinin iptal edilmesini istedi.

Bir süre önce Özelleştirme İdaresi tarafından gerçekleştirilen Trabzon Limanı ihalesine tepkiler devam ediyor. Yapılan ihaleye bir tepki de Karadeniz Genç İşadamları Derneği’nden geldi. KARGİD Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Kayıkçıoğlu, son ihalenin şeffaf bir şekilde yapılmadığını iddia etti. Trabzonspor’un ihale pazarlığına çağrılmayarak bir oldu bittiyle ihaleden dışlandığını öne süren Kayıkçıoğlu, “Trabzonspor’un ihaleye girmesinde herhangi bir sakınca olmadığına dair resmi görüş bizzat Maliye Bakanlığı tarafından verilmiştir. Bu nedenle Trabzonspor’un ihale pazarlığına çağrılmaması hususunda açıklanan nedenler asla kabul edilemez. KARGİD olarak son yapılan Trabzon Limanı ihalesinin şeffaf olmadığını bir kere daha kamuoyuna ilan ediyor ve liman ihalesinin iptal edilmesini istiyoruz.” dedi.

Kayıkçıoğlu, limanının Trabzonspor’a verilip verilmemesinden ziyade, adil, sağlıklı ve ilkeli özelleştirme yapılarak limanın hak eden işletmeye verilmesini arzu ettiklerini ifade etti.

İbrahim Şahin / Trabzon

10.03.2003


 

Çayeli’nin düşman işgalinden kurtuluşu törenlerle kutlandı

Çayeli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yılı törenlerle kutlandı. Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan tören, Kaymakam Nihat Kaynar, Belediye Başkanı Mustafa Kaşıkcı ve Garnizon Komutanı Hüseyin Cebeci’nin halkın kurtuluş gününü kutlamalarıyla devam etti.

Hükümet meydanında yapılan kutlamada Kaşıkcı, “Çocuklarımızı asrın bilgi çağına göre yetiştirmeliyiz. Bizler çok zor şartlarda okuduk ve buralara geldik. Şimdiki imkanlarla okuyan gençlerimiz çok kültürlü olmalı, en az iki lisan konuşmalıdır. Bu düşüncelerle çocuğuna iyi bir eğitim sağlayan hemşehirlerimin kurtuluş gününü kutluyorum.” dedi.

Vedat Durmaz, Çayeli, cha

10.03.2003


 

Rize’de yaşayan Artvinliler 85. kurtuluş yılı için bir araya geldi

Atvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümü Rize Artvinliler Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Sanat Derneği’nin Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlediği bir programla kutlandı. Programa Ak Parti Rize Milletvekili Abdulkadir Kart, Milli Eğitim Müdürü Köksal Akalın ve çok sayıda Artvinli katıldı.

Artvin’in kurtuluş kutlamaları kapsamında düzenlenen programda yapılan konuşmaların ardından düzenlenen eğlence ile katılımcılar doyasıya eğlendi. Mahallî deyiş, şiir, mani, fıkra ve şarkıların söylendiği gecede yapılan sinevizyon gösterisi ile Rize’de yaşayan Artvin’liler memleketlerinde görsel gezintiye çıktı. Sekiz yıldır faaliyet gösteren Artvinliler Derneği, Artvinlileri bir araya getiriyor. Dernek ayrıca muhtaç vatandaşlara yardım ve öğrencilere burs gibi çalışmalarda yapıyor. Hasan Demir, Rize, cha

10.03.2003


Yazıcıya uyarla      Arkadaşıma gönder


GAZETE SAYFALARI


 

   BÜTÜN YAZARLAR  Bütün haberler 

   
   
   
   

 

 

Copyright© 1995-2003 Feza Gazetecilik A.S. / Çobançesme Mh. Kalender Sk. No: 21 34530 Yenibosna / İstanbul
Tel:+90 (212) 454 1 454 (pbx) Fax: +90 (212) 652 24 23 e-posta: okurhatti@zaman.com.tr
Bu site Zaman Gazetesi Bilgi İşlem ve İnternet Servisi tarafindan hazırlanmaktadır.